Arabische liga steunt Spanje in Marokko Rook nut 'n sigaartje extra Agenda voor Haarlem PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Franco belooft zelfbestuur De radio geeft Dinsdag Apologie van minister voor boze Kamerleden Laatste optreden van Hans Kaart Kortstondige „stranding" van trawler Flamingo ^Loclx ió het zo r J MAANDAG 25 JANUARI 1954 2 Haak 'n einde aan dat ondragelijke zuurbranden Pia Beek vormt nieuw trio Israel hervat werk in het Jordaandal Spanning in Suezkanaalzöne Heringa Wathrich Vergunninghouder van Simpanghotel veroordeeld Zaisser en Herrnstadt uit SED gestoten Ontwerp-Monumentenwet wordt weldra ingediend Dr. ir. Ch. E. A. Maitland overleden Bij laag water vast in vissershaven Schrijver Sam. Goudsmit onverwacht overleden A. Sietsma overleden TOREN VAN BABEL Reuter (A.F.P.) Een woordvoerder op het hoofdkwartier van de Arabische Liga te Cairo heeft verklaard, dat Spanje de Ara bische landen heeft meegedeeld, dat het spoedig zelfbestuur aan Spaans Marokko zal aanbieden. De politieke commissie van de Arabikche Liga, die te Cairo in zitting is, heeft de acht leden van de Liga geadviseerd Spanje te steunen in het geschil met Frankrijk over de erkenning van de Sultan van Marokko, Moelai Ben Arafa. Spanje had voorts meegedeeld, dat het zijn Noord- Afrikaanse gebieden zou bevrijden van alle imperialistische smetten. De politieke com missie van de Liga heeft besloten Spanje te steunen bij zijn eis tot ontruiming van Gibraltar door de Engelsen. De Franse resident-generaal in Marokko, generaal Guilaume, heeft Zaterdag op een persconferentie te Rabat een uiteenzetting gegeven naar aanleiding van de anti- Franse demonstratie te Tetoean in Spaans Marokko. Hij verklaarde, dat op bevel van de Spaanse autoriteiten afgevaardigden van steden en stammen in de Spaanse zóne naar Tetoean waren getrokken, na enige weken door Spaanse officieren op de be toging te zijn voorbereid, om daar op 21 Januari hun goedkeuring te hechten aan de politiek van generaal Franco. Guillaume zei, dat de Spaanse autoriteiten verleden jaar aanhankelijkheidsbetuigin gen aan de nieuwe Sultan van Marokko, Mohammed Ren Moelai Arafa, hadden onderdrukt en dat sedert de afzetting van de oude Sultan de autoriteiten van de Spaanse zóne een steeds meer aan de dag tredende vijandigheid ontwikkelden. Hij voegde hieraan toe, dat hij echter niet een oordeel wilde uitspreken over zijn buren, dat liet hij „aan generaal Valino over." De Spaanse Hoge Commissaris in Spaans Marokko, generaal Valino, heeft Zaterdag in een vraaggesprek met een Spaanse jour nalist verklaard, dat de Franse autoriteiten heel goed weten, dat Marokko „zich be ledigd voelt" en dat het Franse optreden in Marokko ongelukkig is geweest. Niemand kan de waarde ontnemen aan een plechtigheid als die te Tetoean, die op zijn beurt de nadruk legde op zijn bereid heid om te luisteren naar gerechtvaardigde wensen voor een snelle ontwikkeling, zo voegde de Hoge Commissaris hieraan toe. Sidi Mohammed Ben Arafa, Sultan Mo hammed VI van Marokko, heeft een pro clamatie uitgevaardigd, gericht tot de in woners van alle 'Marokkaanse provincies, waarin hij verklaart dat hij met algemene stemmen en geheel volgens de voorge schreven wettelijke procedure tot Sultan is ADVERTENTIE Neem een of twee Rennies, en op 't zelfde moment is dat zuurbranden geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de gehele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben. Rennies zijn hygiënisch verpakt één voor één. Ze zijn smakelijk enge makkelijk in te nemen, zonder water of wat ook. uitgeroepen. Waaraan hij toevoegt: „Een ieder, die hier geen rekening mee houdt, stelt zich zelf buiten de Mohammedaanse gemeenschap." Na gewezen te hebben op de vooruitgang en beschaving, die de Fransen in Mai-okko hebben gebracht, besloot de Sultan met de woorden: „Niemand kan de verdiensten hiervoor aan anderen toeschrijven, zonder het licht van een vuurtoren te verwarren met dat van een armzalige kaars." Sidi Mohammed Ben Joessef, de •voor malige Sultan Mohammed V van Marokko, die door de Fransen is afgezet en thans in ballingschap op het Franse eiland Corsica verblijf houdt, is heden vergezeld door zijn vrouwen, bijvrouwen en dochters, uit de Corsicaanse hoofdstad Ajaccio in de rich ting van de Corsicaanse stad Bastia ver trokken. In Bastia zal het gezelschap zich aan boord van een speciaal vliegtuig be geven, waarna het met nog onbekende bestemming door zal reizen. Het gezelschap wordt vergezeld door een Franse ambte naar. De Franse regering wil voorlopig niets mededelen over de toekomstige verblijf plaats van de ex-Sultan. Volgens sommige berichten zou deze echter géén verblijf plaats in Frankrijk zelf toegewezen krijgen, doch zou zijn bestemming het ten Oosten van Madagascar gelegen eiland Reunion zijn. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ont kend, dat de ex-sultan naar het eiland Reunion wordt overgebracht. In Parijs is vernomen, dat Madagascar mogelijk niet de definitieve verblijfplaats van de voormalige vorst zal zijn, doch dat dit eiland slechts een rustplaats is op een Daar de partners van Pia Beek, de Ame rikanen Jim Jam en Johnny Johns, geen werkvergunning meer hebben gekregen, gaat deze Nederlandse jazz-pianiste een nieuw trio vormen. Met twee Denen, na melijk Borge Ring en Skippy Hansen, zal zij van 1 Februari af in Amsterdam op treden. PARIJS (ANP) De Israëlische radio meldt, dat de Israëlische regering besloten heeft het werk in de gedemilitariseerde zóne van het Jordaandal te doen hervatten. Deze waterbouwkundige werken had zij tijdelijk gestaakt voor de duur van het debat in de Veiligheidsraad over de Syrische klacht met betrekking tot dit pro ject. In een communiqué van de Israëlische regering wordt gezegd dat de Syrische klacht als vervallen wordt beschouwd, ge zien het feit dat de Veiligheidsraad geen enkele beslissing heeft genomen. MOASCAR (Reuter) Met stenguns gewapende Britse militairen hebben post gevat bij alle verkeersknooppunten in de Suez-kanaalzóne, in het bijzonder in de omgeving van Egyptische dorpen, zo heeft een Britse militaire woordvoerder meege deeld. Britse militairen mogen zich niet via de brug bij El Hammad naar de dichtbevolkte Nijldelta begeven. Een peloton heeft bij de brug de wacht betrokken. De Britse Maatregelen staan in verband met het toenemen van de spanning in de zóne. Zaterdag werd de verdwijning ge meld van twee Britse soldaten, die het laatst Vrijdag in een legerauto in de om geving van El Hammad, nabij de garni zoensplaats Tel el Kebir, zijn gezien. In samenwerking met de Egyptische autori- reis naar een verderaf gelegen bestemming, teiten wordt een onderzoek ingesteld. ADVERTENTIE de koopkracht is vergroot - de sigaar niet in prijs verhoogd HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Plastics. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Alt en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Wij ontdekken Amerika, causerie. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Platen. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 13.15 Piano. 18.25 Paris vous parle. 18.30 R.V.U.: Beroemde figuren uit de we reldlitteratuur. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Militair orkest. 19.25 Strijkkwartet en alt viool. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 21.35 Lichte muziek. 21.55 Medede lingen. 22.00 Lichte muziek. 22.05 Metropole- orkest. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Kamerorkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek, 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Schoolradio. 10.45 Amusementsmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Musette-orkest en soliste. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amuse mentsorkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Pianorecital. 15.15 Zang en piano. 15.30 Ben je zestig. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Nederland en de Wereld: Wat moet ik weten van Nationalteitsproblemen? 13.00 Dans- orkest en soliste. 13.15 Platen. 18.20 Sport- praatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualitei ten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De ge wone man. 20.30 Radio Philharmonisch orkest. 21.20 Kan een haan een ei leggen? 21.35 Gitaar. 21.55 Platen. 22.00 Ouders en kinderen, causerie. 22.15 Pianokwintet. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Pianorecital. 23.40 —24.00 Platen. TELEVISIE fV.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten en weerbericht: 20.30 Welvaart voor de wouden, documentatie; 21.0022.00 Fantasie Impromte Opus 2. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Ge varieerde muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Kamer muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoek programma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Om- roep-orkest en solist. 21.55 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Omroep-orkest, kinderkoor en solist. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraaggesprek. Boeken en schrijvers. (Op 224 m.). ADVERTENTIE DJAKARTA, (Aneta) Zaterdag heeft te Soerabaja terecht gestaan de heer J. F. Faubel, agent van de Nationale Handels bank, die houder is van de voor het Sim pang Hotel uitgegeven vergunning. De heer Faubel werd ten laste gelegd: het verhuren van drie kamers zonder ver gunning, het niet zichtbaar ophangen van de hötelvergunning en het niet nummeren der kamers volgens de plattegrond, die bij de vergunning is gevoegd. Een controleur der gemeente getuigde, dat de laatste twee overtredingen reeds eerder waren geconstateerd, en dat toen waarschuwingen zijn gegeven. Tegen ver dachte werd voor elk „misdrijf" twee we ken hechtenis geëist, in totaal dus zes weken. BERLIJN (Reuter) Radio-Berlijn heeft Zaterdag gemeld, dat het centrale comité van de Oost-Duitse communistische partij Wilhelm Zaisser, voormalig minister van staatsveiligheid, en Rudolf Herrnstadt, voormalig hoofdredacteur van het voor naamste communistische blad in Oost- Duitsland, „Neues Deutschland", uit de partij heeft gestoten. Zaisser en Herrnstadt hadden verleden jaar na de Juni-onlusten hun posities ver loren. Zij worden beschuldigd van „defai tisme ten aanzien van de eenheid der op juiste wijze gewijzigde partijlijn". Voorts is Zaterdag Anton Ackermann, voormalig waarnemend minister van Bui tenlandse Zaken en staatssecretaris, uit het centrale comité (doch niet uit de partij) gestoten. Ackermanns voormalige echtge note, Elli Schmidt, en Harts Jendretzki, voormalig leider van de partijafdeling in Berlijn, kregen een berisping. Verleden jaar was reeds verklaard, dat Ackermann, Schmidt en Jendretzki een wankelmoedige houding" hadden getoond ten aanzien-van Zaisser en Herrnstadt. Franz Dahlem, voormalig leider van het partijkader en reeds afgezet als lid van het centrale comité en het Politbureau, is „krachtig berispt" en in de toekomst uit gesloten van alle partijfuncties. De ver gadering van het centrale comité is Vrijdag en Zaterdag gehouden en zij stond onder leiding van president Pieck en premier Grotewohl, aldus radio-Berlijn. Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorlopig Verslag der com missie van rapporteurs uit de Eerste Ka mer over het ontwerp van wet tot ver lenging van de tijdelijke Wet Monu mentenzorg. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft de stellige ver wachting gehad, dat het mogelijk zou zijn geweest het door hem voorbereide ont werp ener monumentenwet, in de loop van het jaar 1953 bij de Staten-Generaal aanhangig te maken. Hij heeft aan dit voornemen echter geen gevolg kunnen geven, omdat het nodig is gebleken het reeds geheel gereed zijnde ontwerp-monu mentenwet op een aantal punten ingrij pend te wijzigen. Toen het dientengevolge onmogelijk bleek het ontwerp-monumen- tenwet tijdig in te dienen, heeft de minis ter er toe moeten besluiten het onderha vige wetsontwerp afzonderlijk aanhangig te maken. De minister vestigt er de aandacht op, dat er geen sprake van is - zoals vele leden blijkbaar menen - dat de regering blijft weigeren gevolg te geven aan de aandrang, zovele keren van de zijde der Kamer op haar uitgeoefend, om zorg te dragen voor zo tijdige indiening van wets ontwerpen als het thans aanhangige, dat er geen vacuum ontstaat. De verandering van het ontwerp-monumentenwet bracht mede, dat het vrijwel geheel opnieuw moest worden geredigeerd, hetgeen nieuw overleg, zowel interdepartementaal als met de voorlopige Monumentenraad, ver eiste. De minister deelt thans mede dat het gewijzigd ontwerp-monumentenwet tegen het einde van het afgelopen jaar zijn departement heeft verlaten, zodat verwacht mag worden, dat de indiening bij de Staten-Generaal thans inderdaad op korte termijn kan geschieden. Een verwerping van het aanhangige wetsontwerp, waarop verscheidene Ka merleden aandrongen, zou op het stuk der Monumentenzorg tot rechtsgevolg hebben, dat, zolang niet een Monumentenwet is tot stand gekomen, er generlei wettelijke monumentenbescherming meer zou be staan. Het vlaggeschip van de Nederlandse Marine, de 10.000 ton metende kruiser „De Ruyter", is voor een driedaags onofficieel bezoek in de haven van Oslo aangekomen. De fo:o werd genomen aan boord van de „De Ruyter", kort na de aankomst in de haven van de Noorse hoofdstad. Van links naar rechts de Noorse minister van Defensie Nils Langhelte, commandant W. J. Kruys van de „De Ruyter", jhr. M. P. M. van Karnebeek, Nederlands gezant in Noorwegen en vice-admiraal A. D. E. de Booy, bevelhebber van de Koninklijke Nederlandse Marine. Zaterdagavond is de acteur Hans Kaart als conférencier in het publiek opgetreden. Dit gebeurde in het Internationaal Cultu reel Centrum in Amsterdam, waar hij sprak onder het motto „De kraai die door Afrika trok". Eenige uren achtereen heeft Hans Kaart het publiek weten te boeien met het vertellen van de wederwaardig heden, die hij enige jaren geleden tijdens zijn reis door de Sahara en de bimienlan- den van Afrika heeft gemaakt. Dit is de laatste keer, dat men Hans Kaart heeft kunnen zien optreden in Am sterdam voor zijn vertrek naar Italië en hedenavond staat hij voor het laatst bij de Nederlandse Comedie in Den Haag voor het voetlicht. Het is zijn bedoeling, indien er zich geen onverhoopte moeilijk heden zullen voordoen, Maandag 1 Fe bruari naar Italië te vertrekken, waar hij aan de Scala te Milaan een opleiding voor operazanger zal volgen. In Den Haag is overleden dr. ir. Ch. E. A. Maitland, oud-hoofdönigenieur der ge meentetelefoon te Amsterdam en oud- hoofddirecteur van die P.T.T. De hear Mait land bereikte de leeftijd! van 67 jaar. De heer Maitland behaalde aan die Tech nische Hogeschool in 1909 het dliploma electrotechnisch ingenieur. Een jaar liater trad hij in dienst bij die Gouvernisments- telefoondiienst te Batavia. In 1913 vollgde zijn aanstelling als chef van het telefoon- district Soerabaia. In 1919, na een dienst reis naar Japan en Amerika voor studie en aanschaffing van materiaal, werd de heer Maitland aangesteld! bij het departe ment van Koloniën te 's Gravenhage. Op het proefschrift Sta ais telef oanex plo itatie promoveerde hij in 1920. Daarna werd hij hoofdlingereieuir der Gemeente telefoon te Amsterdam. In 1945 werd' dir. ir. Maiitlanrt benoemd tot hoofddirecteur van de P.T.T. Deze functie vervulde hij tot 1951, toen hij de Toen de trawler „Flamingo" Zaterdag met de bunkers vol kolen uit de haring- haven de vissershaven binnenkoerste, liep het schip omhoog midden in de haven. De lage waterstand moet als een der oor zaken aangemerkt worden; een sleepboot heeft de trawler bij rijzend tij losgetrok ken, waarna de „Flamingo" zich een Te zijnen huize in Amsterdam is Zater dag onverwacht overleden de schrijver Samuel Goudsmit, die op 29 Januari de leeftijd van zeventig jaar zou hebben be reikt. De crematie zal Woensdag 27 Janu ari plaats hebben te Driehuis-Westerveld, na aankomst van de trein van 10.30 uur. Samuel Goudsmit werd te Kampen ge boren, waar hij aanvankelijk voor kapper- werd opgeleid. In een vaak door overladen- heid bedreigde, boeiende verteltrant be schreef hij het leven der Joden in Amster dam, waar hij sinds jaren woonde. Hij debuteerde met „Dievenschool" in 1905. Bekend is hij vooral geworden met de his torische roman „Simcha, de knaap uit Worms". Andere titels van zijn werken luiden: Zoekenden, Persoonlijkheid, Van zwarten en blonden, In de gi'ote leerschool, Droom en wereld, Jankef's jongste, Jan- kef's oude sleutel, Ter bruiloft en De een zijn dood. ADVERTENTIE MAANDAG 25 JANUARI Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité; bijeenkomst, 8 uur. Gebouw Zang en Vriend schap: Bijeenkomst van „De Grotere We reld", 8 uur. Ijsbaan Eindenhout, Wagen weg: 710.30 uur. Luxor: „Avontuur in de Zuidzee", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Stalag 17", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Vrouwen zonder naam", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De zondares van Parijs", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De rode baret", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vluch teling van de Alamo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Een banneling van de eilanden", plaatsje zocht aan de vishal voor de markt ?8_2a„r' 8; uur> R°xy; «Het speelhol", 18 van vandaag. Lid van Provinciale Staten van Noordholland Op 64-jarige leeftijd is Zaterdagavond te Alkmaar overleden de heer A. Sietsma, waarnemend voorzitter van de fractie van de Partij van de Arbeid in de Provinciale Staten van Noordholland en fractievoor zitter van deze partij in de Alkmaarse raad. -De heer Sietsma werd op 1 Januari gepensionneerd als referendaris van het hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier. Twee jaar geleden vierde hij zijn 25-jarig raadslidmaatschap, bij welke gelegenheid hem de zilveren erepenning van de stad Alkmaar werd aangeboden. Vóór de oorlog was de heer Sietsma voor de Vrijzinnig Democratische Volkspartij lid van de Provinciale Staten en de Alk maarse raad. jaar, 8 uur. DINSDAG 26 JANUARI Ijsbaan Eindenhout, Wagenweg: 10—5.30; 710.30 uur. Luxor: „Avontuur in de Zuid zee". 18 jaar, 2. 7 'en 9.15 uur. Rembrandt: ..Stalag 17", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Vrouwen ponder naam", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De zondares van Parijs", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „De rode baret", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vluchteling van de Alamo", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „Het speelhol", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Vacantie. De organisator van een radio programma in Zweden heeft, de afgelo pen Zondag tot vacantiedag voor huis vrouwen uitgeroepen. De staatsspoor wegen wilden niet achterblijven en bo den de vrouwen een reis voor half geld aan naar de plaats van haar keuze. Voorwaarde was echter, dat zij midder nacht terug waren. Mannen moesten deze dag het huishouden maai- zien te regelen. Duizenden vrouwen meldden zich gisteren op de stations in de grote steden. Sommigen gingen familie op zoeken die 500 km. ver weg woonde. Alle vrouwen die een trouwring droe gen, kregen een kaartje voor half geld. Vervanging. De Russische ambassadeur in Italië, Miohail Kostilev, is teruggeroe pen. Hij zal worden vervangen door Alexander Bogomolov, die tot voor kort ambassadeur te Praag was. Dit is mee gedeeld door het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Kostilev is sinds April 1945 ambassadeur te Rome geweest. Vermindering. Naar gemeld wordt, is Amerika voornemens volgend jaar de in het buitenland te plaatsen militaire be stellingen met de helft te verminderen. Tevens zal men er naar streven de or ders alleen te plaatsen bij fabrieken, waar de communistische arbeiders geen overheersende positie innemen. Van of ficiële zijde voprspelt men, dat bedoel de militaire orders in het jaar na 1 Juli ongeveer een half milliard dollar zullen belopen. De bepaling betreffende de communistische arbeiders is gemaakt op aandringen van de ambassadrice te Rome, Clare Luce. Koude. In Oost-Noorwegen heerst op het ogenblik een koudegolf. Te Roeros, on geveer 250 kilometer ten Noorden van Oslo, daalde de thermometer tot 40 gra den onder nul. In de hoofdstad vroor het 19 graden. Verzet. De Perzische „nationale verzets beweging", die ondergronds werkt, heeft Zondag een lijst met namen van 75 door haar voor de Senaatsverkiezin gen candidaat gestelde personen gepu bliceerd. Ex-premier Mossadeq, die thans een gevangenisstraf van drie jaar uitzit (waartegen hij hoger beroep heeft aangetekend) staat bovenaan de lijst. De aanhang der Perzische „nationale verzetsbeweging" bestaat uit commu nisten en volgelingen van Mossadeq. Verdrag. De Sovjet-Unie en China hebben een nieuwe handelsovereenkomst geslo ten, zo meldt het Russische persbureau Tass. De Sovjet-Unie levert onder meer machines, metalen,olie en chemische producten, in ruil voor voedingsstoffen, tabak, wol, ziide en huiden. Over het nieuwe verdrag is te Moskou verschei dene weken onderhandeld. Afgesloten. Sedert vorige week Zondag zijn zeven auto's met elf schoolkinderen en een onbekend aantal volwassenen, die op weg waren van Maun naar Francis- town in Noord-Beetsjoeanaland (Afri ka) door overstromingen vastgelopen en van de buitenwereld afgesloten. De auto's zijn door vliegtuigen ontdekt. Zuivering. De grote Oost-Duitse chemische fabriek te Leuna en het stadsbestuur van Leuna zijn gezuiverd van „opportu nistische elementen". Het communisti sche blad „Freiheit", dat dit meldt be titelde 23 met name genoemde leidende functionarissen in de fabriek of het stadsbestuur als „partijvijanden". Een aantal var: de genoemde functionarissen is gevlucht naar West-Duitsland, ande ren zijn berispt, uit de partij gestoten of ontslagen. Critick. De subcommissie voor onderzoek van de Amerikaanse Senaat, die onder leiding staat van McCarthy, heeft ver klaard, dat sommige programma's van de „Stem van Amerika" een anti- Amerikaanse inhoud hebben vertoond en dat een aantal personen in dienst van de organisatie „de Amerikaanse leefwijze niet zijn toegedaan". Het aan tal van de namen van deze personen werd in het verslag van de commissie niet genoemd. Smokkelarij. Vertegenwoordigers van de zes landen der Europese Kolen- en Staalgemeenschap hebben deze week in Bonn op een anti-smokkelconferentie „goede resultaten" bereikt, doch zij zijn overeengekomen geen bijzonderheden over hun besprekingen te publiceren, aldus heeft Zaterdag een woordvoerder van het West-Duitse ministerie van Financiën te Bonn bekend gemaakt. In Mei zullen de afgevaardigden opnieuw bijeenkomen. De plaats van deze con ferentie is nog niet bekend gemaakt. 14. Voorzichtig wrong Panda zich in het kleine model van de Kalkerkar. „Ziet u wel?!', riep hij opgetogen. „Ik pas er net in. Als dit speelgoedje even snel is, als u zegt, zal ik er morgen mee de race voor u winnen!" „Een uitstekend idee, eh Pampa", zei professor Kalker blij. Zij had den zoveel aandacht voor het auto-model, Idat zij niet bemerkten, dat iemand hen door het raam bespiedde. Het was baas Wrnelrn riio mot Iron n o litis rm non nonnrt rlnvo HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES I F IDS PREKENDE Jt TELEFOON-INSTALLATIES Kraska, die met kennelijk ongenoegen deze nieuwe mogelijkheid van zijn concurren ten aanzag. „Da's kras", mompelde hij, „nu willen ze toch nog aan de race mee doen! Dat moet ik verhinderen!" Maar ge lukkig was de grote detective Pat O'Nozel er ook nog! Terwijl hij over het terrein liep, ontdekte zijn scherpe blik iets ver dachts bij het raam. „Hm", mompelde hij, „dat is de broek van baas Kraska, dus ik deduceerdat Kraska in die broek zit. Zijn hoofd heeft hij binnen dat raam. gestoken, waaruit ik deduceer, dat hij bezig is te spionneren. Ha, thans doet zich wellicht de gelegenheid voor, om deze Kraska als misdadiger te brandmerken". De grote detective had niet in de gaten, dat hij reeds bezig was, baas Kraska te brandmerken. Zijn vergrootglas, dat hij peinzend opge heven hield, concentreerde de zonnestra len op Kraska's zitvlak. Reeds steeg een klein rookwolkje op.... DOOR de onafgebroken opgravingen die een Duitse expeditie onder leiding van Koldewey in het begin van deze eeuw heeft verricht en door beschrijvingen op klei tabletten, is van de aloude toren van Babel nog vrij veel aan het licht gekomen. Men neme di> niet al te letterlijk, want van de architectuur is niet veel méér opgedolven dan wat brokstukken. Maar ondanks de schaarse resten zijn er verdienstelijke pogingen gedaan om de maten en het uiter'iik van de toren te reconstrueren, waarbij vooral genoemde klei- tablet'en en besehriivivao-> wt; tijdgenoten van dienst zijn ge weest. Om te voorkomen dat we ons de zaak te eenvoudig zouden voors'ellen, dienen we in her innering te houden dat er ver schillende torens van Babel .zijn geweest. Tempel'orens behoorden in Babylonië evenals in Assyrië bij elk groot heiligdom, waarvan het best bewaar de voorbeeld thans nog wordt aangetrof fen in het land Ur. De toren van Babel flankeerde de hoofdtempel van Mardoek. de voornaamste god die in Babylon werd vereerd en die daarom ook Bel wordt ge noemd, dezelfde naam die wij als Baül in het Oude Testament tegen komen. Deze tempel van Mardoek was het middelpunt van de eredienst die aan de priesters een grote macht, schonk, het bolwerk ook van hel nationale en godsdienstige gevoel van Babyion, dat daardoor ongerept bleef, on danks de steeds wisselende machten. Aan de toren die zich terzijde van dit heiligdom verhief, is onder tal van Baby lonische koningen gewerktSinds eeuwen heeft men in het Westen getracht zich een voorstelling te maken van deze toren, die op oude tekeningen en schilderijen wordt afgebeeld als een ronde, enigszins toelo pende kolos die door spiraalvormige wen- telirappen langs de buitenzijde te beklim men is. De kunstenaars hebben zich hier bij waarschijnlijk laten leiden door de to- ren te Samarra die inderdaad een derge lijk model had en waarvan thans nog res tanten bestaan. Al staan de bijzonderheden van de toren van Babel lang niet altijd vast, de onder zoekers zijn het er toch algemeen over eens dat dit bouwwerk vierkant is geweest, overeenkomstig de Babylonische bouw trant en overeenkomstig het grondplan dat een vierkarCt vormt met een lengte en breedte van 91 me terHierop verhief zich de toren, eveneens ter hoogte van 91 meter. Het was dus een vierkante kolos, opgetrok ken uit terrassen die welis waar gelijkvormig waren, doch naar boven toe kleiner wer den, waardoor een trapvormige indruk werd gewekt. Waarschijnlijk diende het onderste terras tevens als fundament en was daardoor niet zichtbaar. Langs de wanden van de toren voerden trappen langs de buitenzijde naar boven, doch de hoofdtrap die tegen de Zuidzijde was aan gebouwd, was van een afzonderlijke con structie. De voet van de trap was 60 m. van de toren verwijderd en de trap zelf leidde met duizelingwekkende steilheid waarschijnlijk naar het bovenste heilig dom. De trap werd óf alleen door priesters gebruikt, óf werd door stervelingen in het geheel niet betreden, wijl men zich voor stelde dat de godheid hierlangs van de toren afdaalde om zich naar de tempel te begeven. Wat de verdere wederwaardigheden van de toren van Babel beterft, deze zult u morgen vernemen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2