f Kort en bondigj Drie Haarlemse organisaties vierden zilveren jubileum Franka-Bruin Hockey-h uwelijk Binnenbrandje in garagebedrijf Uitbreidingsplannen van Heemstede Scapino-Ballet met „Reinaart de Vos" „De blanke koningin" in de Schouwburg N. VAN BREEMEN Co. - TEL. 10070 Postfanfare speelde voor Ouden van Dagen Typen op Bronsteeschool Heemstede Bloemendaal Amsterdamse Beurs HAARLEMS «DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Burgerlijke Stand van Haarlem Heemsteedse bijdrage in kosten Haarlemse middelbare scholen Lezing van Bouwmeester over Hoogoven-tournooi Cock Oldenburg ter aarde besteld Haarlemse verdacht van verduistering van 2.700 Bloei maakt groter schoolplein nodig Politierechter veroordeelde vertegenwoordiger Explosie in schoorsteen E. Vedder overleden Onderhandse aanbesteding van de bouw Uitvoering van „Sursum" Bakkerij uitgebrand in Zuid-Scharwoude Het Röntgenkwartet naar buitenland Zaterdag hebben drie Haarlemse organisaties haar zilveren jubileum gevierd met een receptie en een feestavond. Bestuur en leden van de Schadecommissie Haarlem kwamen in restaurant Brinkmann hijeen, voor de afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Electrotechnische werkgevers was het feest in Die Raeckse en het Nederlands Toeristenverbond Natura recipieerde in restaurant Wesseling en hield een feestelijke bijeenkomst in Cultura. do leden en hij richtte zich met woorden van dank tot het bestuur voor hun arbeid in de afgelopen jaren. Als voorzitter van de jubilerende afdeling voerde de heer D. A. F. de Vries het woord; de sprekers haal den herinneringen op uit het verleden en spraken de beste wensen uit voor de toe komst. Verwacht wordt dat weer aandacht besteed zal worden aan reizen, tochten en bijeenkomsten. De leden van het bestuur ontvingen van de heer Bakker sigaren of bonbons. Het gezelschap Hansy Pallieter en haar Witte verzorgden op vlotte wijze het pro gramma. Vertoond werd de cabaret-revue „Vrolijkheid in wintertijd", waarmee de medewerkenden veel succes oogstten. Met voldoening kan Natura op de viering van het zilveren jubileum terugzien. Op de receptie hebben vele leden het bestuur gelukgewenst en dank gebracht voor hetgeen het in het verleden heeft voorbereid. Schadec.otnmissie „Haarlem" De feestcommissie van de Schadecom missie Haarlem had de» leiding bij de vie ring van het zilveren jubileum. De voor zitter, de heer H. Tuin, richtte zich op de receptie tot de leden van het bestuur om hun dank te zeggen voor hetgeen zij in het verleden gedaan hebben. In het bijzonder richtte de heer Tuin zich tot de heer Alb. Baas, die vijfentwintig jaar het secretari aat heeft waargenomen. Spreker overhan digde de bestuursleden sigaren. De heer H. Koopmans dankte als voor zitter voor het blijk van medeleven van de leden, richtte zich met woorden van hulde tot de heer Baas en sprak woorden van dank tot het gemeentebestuur van Haarlem, dat bloemen had gezonden. De Centrale der schadecommissies was vertegenwoordigd door de heer Stuy, die het bestuur gelukwensen aanbood. Ook waren er afgevaardigden van de commis sies uit Amsterdam, Utrecht, Den Haag, Noordholland en Rijnland. De heer A. Vol kers sprak namens de Samenwerkende aannemers-patroonbonden, de heer A. Jansen namens de Grond- en Heiwerkers- patroonsbond, de heer P. Barend, voorzit ter van de Schiders Patroonsbond, afdeling Haarlem en van de Haarlemse Handels vereniging, G. Rekourt, namens het hoofd bestuur van de Bond van Loodgieters en Fitters in Nederland, J. W. M. Rijbroek, namens de samenwerkende loodgieterspa troonsbonden en voorts vertegenwoordi gers van de Stucadoorsbond en van de Ne derlandse Bond van Timmerfabrikanten te Amsterdam. Nadat bestuur en genodigden zich aan een maaltijd verenigd hadden, volgde een feestelijke bijeenkomst, waaraan mede werkten Ko van der Wel, Henny Meyer, Nart Augustinus,' Mr. Nagago en Alice Williams. Een bal besloot het feest. Electrotechnische werkgevers Op 17 Januari was het vijfentwintig jaar geleden, dat de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Electro technische Werkgevers werd opgericht. Aan de heren A. van Dijk, L. G. van der Rest en G. J. Bakkershoven was ver zocht de viering van het jubileum voor te bereiden. Zij hebben dat uitstekend ge daan en de receptie en feestelijke bijeen komst waren geslaagd. Aan jhr. dr. J. C. Mollerus was gevraagd een artikeltje te schrijven in het feestprogramma. Daarin merkte hij op, dat hij altijd nog de besté herinneringen had aan de circa kwart eeuw,gedurende welke hij mee heeft mo gen werken aan de opbouw van de orga nisatie van de electrotechnische werkge vers. Haarlem heeft daarbij haar aandeel geleverd. Voor de heer Mollerus staat het altijd nog als een paal boven water, dat het noodzakelijk is, dat ook deze groep uit de middenstand zich blijvend organiseert. Op de receptie hebben gelukwensen aan geboden de heren J. H. Kouwenhoven, di recteur van het Gemeentelijk Energiebe drijf, J. G. Rijkeboer, L. C. van Meurs en andere ambtenaren van dit bedrijf, J. W. Lohuizen en L. C. Stemvers, namens het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordhol land, H. A. Meeuwenoord, voorzitter van de afdeling Haarlem van de R.K. Bond van Electrotechnische werkgevers Sint An- tonius, F. W. Lichtenveld, secretaris van de Haarlemse Handelsvereniging, P. Ba rend, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Schilderspatroonsbond, G. Rekourt, bestuurslid van de Bond van Loodgieters en Fitters in Nederland, de heer Th. A. J. Bonarius, namens de R.K. bond van Lood gieters, de heren H. Pelser en W. F. Vel- linga, namens de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Electrotechnische werkge vers en voorts waren afgevaardigden van vele leveranciers en electriciens aanwezig. Het hoofdbestuur was vertegenwoordigd door de heren W. H. Hirdes te Amsterdam en G. Nap te Den Haag. Eerstgenoemde richtte zich met woorden van gelukwens tot de jubilerende afdeling. De heer P. van Putten, voorzitter der jubilerende afdeling, heeft de sprekers dank gebracht voor hun toespraken en geschenken. Des avonds kwamen de leden met hun dames in Die Raeckse bijeen voor een feestelijke bijeenkomst met bal. Medewer king verleenden De Merlitons, André Meurs, Santos, Jan Tromp, Mr. X, (tele paat) en Kees Stet. Natura Vijftien léden van de afdeling Haarlem van het Nederlands Toeristenverbond Na tura zijn van de oprichting af aan de ver eniging verbonden. Toen Zaterdag het zilveren jubileum gevierd werd was er aanleiding om deze te huldigen. Dat ge schiedde op de feestavond in gebouw Cul tura, waarop de heer Deunk uit Arnhem het woord voerde en de trouwe leden het verbondsinsigne in zilver aanbood. De heer J. Bakker voerde het woord namens ADVERTENTIE 26 Flinke boterhammen kunt U uit ander tarwebrood nooit zelf snijden. Geen ander bruinbrood is dus zo voordelig als (Gesneden en verpakt) "R Meer dan een halve eeuw toonaangevend HAARLEM, 23 Januari 1954 ONDERTROUWD: 23 Jan., D. Boersma en K. Moerbeek. GEHUWD: 23 Jan., W. J. Graal en G. Hendrikse. BEVALLEN van een zoon: 21 Jan., P. Vooijsvan der Meij; 22 Jan., T. de Jong— van der Meulen; P: H. van der Westen Brinkman; N. MeijerSissing; 23 Jan., E. SeelmeijerSteenkist. BEVALLEN van een dochter: 22 Jan., I. MauritsHenniges; A. J. Vcrmeulevan der Werve; A. E. HamelinkSteffens; .3 Jan., A. W. JanssenBakker. OVERLEDEN: 21 Jan., C. de Pagter, 57 j„ Kampersingel; J. P. Uijl, 77 j., Schoterweg; 22 Jan., C. A. M. Ruigrok, 2 d„ Kamperlaan. Zaterdagmorgen is de heer C. de Jong in Bloemendaal in het huwelijk getreden met mejuffrouw Th. L. van Wessem. Het huwe lijk werd gesloten door de oud-wethouder mr. F. P. Th. Rohling en in de Hervormde herk te Bloemendaal ingezegend door ds. J. A. Dankbaar uit Apeldoorn. Bruid en bruidegom zijn geziene figuren in hockey- kringen. Mevrouw De Jong-Van Wessem heeft vele jaren in B.D.H.C. 1 gespeeld; in de afdelings- en landskampioenschappen van dit team had zij een groot aandeel. De heer De Jong is al achttien jaar lid van B.M.H.C., de laatste jaren als bestuurs lid. In de bezettingsjaren heeft hij in het ondergrotidse verzet gewerkt. Na de be vrijding was hij lid van verschillende com missies van de oud-illegaliteit. Hij is reeds vele jaren secretaris van de slichting Bloemendaals Openluchttheater". Bij het verlaten van de kerk moest het echtpaar onder een erehaag door. gevormd door leden van B.M.H.C. Zaterdagmorgen omstreeks halftien is in een garagebedrijf aan de Harmenjansweg, waar de 19-jarige monteur A. J. P. van S. bezig was met laswerkzaamheden, een bakje met spoelbenzine in brand geraakt. Waarschijnlijk is een vonk van het las apparaat in de benzine gevallen. De mon teur heeft de brand geblust met een blus- apparaat, gevuld met tetra. De tetradam- pen hebben hem een ogenblik bedwelmd, maar hierna wist hij zich in veiligheid te brengen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor; er werk geen schade aan gericht. De Heemsteedse raad heeft ter vaststel ling aangeboden gekregen de uitbreidings plannen voor de terreinen gelegen ten Zui den van de Sportparklaan, de Javalaan en de Bankastraat, ten Westen van de Cru- quiusweg, ten Noorden van het Oude Slot en ten Oosten van de Ringvaartlaan. De herziening was nodig, omdat wegens veranderde omstandigheden aan de voor gestelde wijze van bebouwing, te weten arbeiderswoningen, kleine middenstands- en eengezinswoningen, benevens meerge zinswoningen, behoefte is ontstaan, terwijl in het vorige uitbreidingsplan hiervoor geen voldoende mogelijkheid was. Verder zal de wijziging worden vastge steld voor het binnenterrein tussen de Landzichtlaan, de Spaarnzichtlaan, de Heemsteedse Dreef en de Cloosterlaan en een aansluitend terrein aan de Westzijde van de Heemsteedse Dreef. Deze verande ring is nodig omdat de gemeente daar de nieuwe Dreefkleuterschool wil bouwen Tenslotte wordt de raad een herziening voorgesteld van het uitbreidingsplan voor de terreinen welke zijn gelegen in het Zui delijk deel der gemeente en wel Westelijk van de Herenweg en Zuidelijk van de Noordgrens van de buitenplaats „Ipenrode" en verder Westelijk tot de grens van de gemeente Bloemendaal. Dit betreft de periodieke technische herziening. Thans zal ook in de Heemsteedse raad het voorstel aan de orde komen, waarbij een overeenkomst gesloten wordt met Haarlem voor de bijdragen in de kosten van het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs. De gemeenteraden van Haarlem en enige andere omliggende gemeenten hebben deze regeling reeds aanvaard. Wij publiceerden ter gelegenheid daarvan reeds de détails, zodat wij thans volstaan met eraan te her inneren, dat Heemstede bij volledige toe passing van de overeenkomst, welke voor acht jaar wordt aangegaan, 46.000 gulden per jaar bijdraagt. Dat gaat 1 Januari 1955 in. Tot dat tijdstip geldt een overgangs regeling. Het onder artistieke leiding van Hans Snoek staande Scapino-Ballet heeft Zater dagmiddag in het Nieuwe de la Martheater te Amsterdam de première gegeven van „Reinaart de Vos" door Max B. Teipe, waarvoor Hugo Godron in opdracht van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de muziek schreef. Vooraf werd verklaard dat dit nieuwe werk „moei lijker" was dan de gebruikelijke nummers van het répertoire en dan ook speciaal voor de oudere jeugd is bedoeld, doch merk waardigerwijze hebben wij bij de kennis making moeten constateren, dat de enige „moeilijkheid" in de nergens geestige of brillante, maar wel veel te uitvoerige tekst schuilt. En die telde dan ook dubbel. Het lijkt wel of de heer Teipe bij het ontwerpen van de scenario voor dit ballet niemand minder dan Vondel als voorbeeld heeft genomen, gehoord zijn lange „bode verhalen". Ik weet niet sinds wanneer hij al met de danskunst in aanraking is, maar blijkbaar heeft hij bijzonder weinig ver trouwen in de uitdrukkingskracht van de bewegingstaal. De mislukking van dit on geveer anderhalf uur durende werk hoe jammer voor de kennelijk grote moeite, die eraan is besteed mag dan ook voor een belangrijk deel aan hem worden ge weten, al is het onbegrijpelijk dat de cho reograaf Jean Rebel zijn naam niet meer eer heeft aangedaan, door een veel ruimere „bewegingsvrijheid" voor zich op te eisen. Drie komische gebeurtenissen uit het middeleeuwse dierenepos werden voor dit ballet gekozen: hoe de vos Bruin de beer met honing en Tibeert de kater met een muis verleidt en verder, als finale, de wor steling aan het hof. Vooral het tweede on derwerp is choreografisch bijzonder aardig uitgewerkt. Ook het als bokswedstrijd in scène gezette gevecht tussen Reinaart en Isegrim had leuke momenten. Overal trou wens, waar Rebel zijn gang kon gaan, was veel te waarderen, al berustte de typering der dieren te vaak op een te directe imita tie, hetgeen men gemakkelijk billijken kan als men rekening houdt met het publiek, waartoe Scapino zich richt. De verbindende teksten het verhaal over Reinaarts optreden in het kippenhok, het requisitoir met opsomming van vroe gere misdaden en de reddende uitvlucht van de verborgen schat waren te lang, soms in het geheel niet terzake doend en maaiden de dansers het gras voor de voeten weg. Te weinig heeft Teipe zich trouwens van het oorspronkelijke verhaal losge maakt, hetgeen ook bleek uit zijn woord keuze. Wie zou bijvoorbeeld heden ten dage de term „ik daag u in" nog kennen? „Scapino" komt alle waardering toe voor de aan de uitvoering bestede zorgen, al werd te dikwijls de costumering (van Ans Kummer) als excuus gebruikt voor verre gaande slordigheid. Aart Verstegen gaf een prijzenswaardige vertolking van de titelrol en Johanna Zuiver was een soepele Koning Nobel maar voor de vrouwelijke allures van Youli Carrasz als Isegrim zijn moeilijk verontschuldigingen te vinden. Jean Rebel zelf was een kosteliik-parmantige Cante- cleer en Leslie Hoek verdient voor haar Tibeert enige waardering. Alex Faassen was belast met de ondankbare opgave om, als kraai •vermomd, het hoogste woord te voeren. DAVID KONING. Kom, schijnt Ko Arnoldi te hebben ge dacht, laat ik voor de Nieuwjaarspremière van het Rotterdams Toneel nu maar eens geen culturele daad gaan stellen, want dat kan altijd nog en bovendien zorgen de andere gezelschappen daar wel voor. Dat is zijn goed recht en afwisseling moet er zijn. Wie zou er bezwaar tegen een fleurig blijspel hebben? Doch „De blankè koningin" van Barillet en Grédy is toch werkelijk beneden de maat, zeker voor een ensemble, dat een grote subsidie geniet. Dit hebben wij Zondag, bij een opvoering in de Haarlemse Schouwburg, kunnen vaststellen. De schrijvers behandelen de geschiedenis van de lieftallige dochter van een Parijse concierge, die zeer tegen de- wil van haar ouders in het huwelijk treedt met een Afri kaanse neger. De opvattingen van haar ouders en buurtgenoten over het rassen probleem veranderen snel, doch niet vol ledig, als het blijkt dat de-ze echtgenoot van koninklijke bloede is en inderdaad aan de regering komt zij het niet voor lang, om dat men daar ginds dezelfde zaak van de andere kant bekijkt en op een blanke ge biedster geen prijs stelt. De manier, waarop dit gedeeltelijk aan de werkelijkheid ontleende gegeven is uit gewerkt, maakt het tot niet meer dan wat men „een aardig dilettantenstukje" noemt. De opvoering versterkte deze indruk, voor al door toedoen van de overigens char mante Kitty Knappert in de titelrol, die ons in de waan bracht nu al bij een dilet tantenopvoering aanwezig te zijn. Ook de verdere bezetting was niet sterk, met uit zondering van Magda Janssens, die een kostelijke typering van de bezorgde moe der in een huis vol rare kostgangers lever de. Ook Ko Arnoldi had goede momenten, maar men kan zich een dergelijke rol ge makkelijk anders en beter denken. Het décor is door Chiel de Mey ontwor pen. Wie voor de (niet zo beste) vertaling verantwoordelijk is, stond niet in het pro gramma vermeld. Blijkbaar achtte men dat niet de moeite waard en dit is het enige, waarmee wij het volledig eens zijn. DAVID KONING Donderdag 28 Januari aanstaande des avonds om acht uur zal de schaker H. Bouw meester, die samen met Pirc de eerste plaats deelde i het Hoogoventournooi, in het club lokaal van zijn vereniging (Jansstraat 74 in Haarlem) worden gehuldigd. Daarna zal de „HaarlenT'schaker een lezing houden over het Hoogoventournooi. Hierbij zullen ook leden van andere schaakvereni gingen uit Haarlem aanwezig zijn. Onder grote belangstelling is Zaterdag middag op de Noorder Begraafplaats in Haarlem het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer C. Oldenburg, in leven een gezien lid van de voetbalvereniging „Haarlem". De heer A. van den Borg, bestuurslid van „Haarlem", voerde aan de groeve het woord. Deze memoreerde de grote verdiensten van Cock Oldenburg in de tijd dat „Haarlem" e^ niet zo goed voorstond en wees er op dat de overledene steeds een trouw en goed lid van de vereniging was geweest. De oudste broer van de overledene dankte voor de be langstelling, die vooral bestond uit oud voetballers, die vroeger met Oldenburg hadden gespeeld in het eerste elftal van Haarlem of later in het veteranen-team. ADVERTENTIE Zaterdagmiddag bood „De Haarlemse Postfanfare" een concert en een paar uur tjes gezelligheid aam de Ouden van Dagen, die in groten getale aam de uitnodiging daartoe gehoor hadden gegeven en de be nedenverdieping vam de gemeentelijke Concertzaal nagenoeg geheel vulden. Uit het begroetingswoord van de voorzitter kon men opmaken dat het organiseren van deze middag niet zonder moeite was ge schied, maar dat het plan ten slotte toch kon doorgaan, dank zij de welwillende medewerking, die men van vele zijden had ondervonden Als ik het wel heb speelde de Haarlemse Postfanfare voor het eerst- iin het publiek onder leiding van zijn nieuwe dirigent, de heer Jan Groot. Het entrée dat mem maakte met de mars „IJzer en Staal" was veelbelovend. De pittige dirigent wist in een zuiver stemmend klankgeheel een pun tige rhythmiek af te dwingen en tevens met lenig gebaar op gepaste momenten* een zangerig karakter zijm recht te geven. Wat dit laatste betreft gebruikte men rijkelijk de kansen, die het „Judlex" uit het orato rium „Mors et Vi-tam" van Gounod aan melodieuze expressie biedt. Dat de tenor partij zich daarbij wist te onderscheiden mag wel extra vermeld worden. De Triomf- mars uit Verdi's Aïda werd doorgaans ook verdienstelijk verklankt. Een lichte ver slapping, die nu en dan in het rhythme was waar te nemen, diuidt er op dat men betreffende dit punt op zijn hoede moet zijn. Met de oude Italiaanse wals „O sole mio" was men blijkbaar in alle opzichten op veilig terrein; dit nummer werd bij zonder vlot en met zwier vertolkt. Het slot van dit beknopte fanfare-programma was de Manoeuvremars, dlie uitgevoerd werd met medewerking vam de „kleine staf' en mede om het spectaculaire effect bijzonder insloeg. Dit optreden van de „Haarlemse Post fanfare" was al een aardige voorproef voor het concert, dat men bezig is voor te be reiden en dat misschien wel eens het laat ste zou k-unnen zijn im fanfare-bezetting, want ik heb zoiets horen fluisteren vam een plan om het korps om te schakelen en uit te bouwen tot een „harmonie". Na het optreden van die fanfare wend het publiek in een opgewekte stemming gebracht met een zeer gevarieerd cabaret programma, waaraan onder meer de to neelclub „Postaal Genoegen" en de Tiroler kapel van het korps, benevens een zang- duo, guitaristen en een mondharmonica- trio meewerkten. JOS. DE KLERK. De politie heeft de 27-jarige Haarlemse P. V. T. aangehouden, die wordt verdacht van verduistering van ongeveer 500 ten nadele van een Haarlemmer en 2.200 ten nadele van een levensmiddelenbedrijf te Haarlem, waarin zij werkzaam is geweest. De Haarlemmer had aan T. ongeveer zvenhonderd gulden gegeven om hiervan onder meer kleding voor zijn kinderen, die in een kindertehuis waren onderge bracht, te kopen. T. bekende, ongeveer vijfhonderd gulden te eigen bate te hebben aangewend. Verder bekende zij, aan het hoofdkantoor van het levensmiddelenbe drijf te Rotterdam een schuldbekentenis te hebben getekend, groot 2.200, welk be drag door haar is verduisterd in het filiaal te Haarlem. Het aantal leerlingen vam de Bronstee school in Heemstede is sinds 1948 gestegen vam 222 tot 318, terwijl im de toekomst nog een toename verwacht mag worden. Als gevolg vam die toeneming is op ver antwoorde wijze tot de zo zeer gewenste verruiming vam de onderwijsmogelijkhe den overgegaan. Sinds het begin van de cursus 1953/1954 is definitief in alle leer jaren een practische differentiatie im het leerprogramma ingevoerd, die binnen de bepalingen van de Lager-onderwijswet 1920 en van het officiële M.U.L.O.-exa menprogramma valt. Zo is o.a. vanaf het tweede leerjaar naast de M.U.L.O.-A (algemene afdeling) en M.U.L.O.-B (wiskunde-afdellng) ook een afdeling C gevormd, waar de leerlin gen (o.a. door het vervallen vam de wis kundelessen) een meer speciaal op hamdel, kantoor en bedrijf gerichte opleiding kun nen ontvangen. Het is voor de leerlingen vam de C-af- deling, een kleine honderd noodzakelijk, dat ook onderwijs kam worden gegeven in machineschrijven en stenografie. Om dat onderwijs te kunnen geven behoren een twaalf-tal schrijfmachines te worden aan geschaft, waarvan de kosten f 3055.- zul len bedragen; deze kosten kunnen in vijf jaren worden afgeschreven. Voor steno grafie behoeven geen kosten te worden gemaakt. Genoemde lessen kunnen gegeven wor den door de onderwijzer Ph. J. Hoede- maeker, die daarvoor de bevoegdheden bezit; deze treedt op 1 Februari in functie, zodat geen extra kosten voor een vakon derwijzer behoeven te worden gemaakt. Door de toeneming van het aantal leer lingen is de betegelde oppervlakte vam het schoolplein te klein geworden. Uitbreiding kan verkregen worden door de bamk dich ter naar de groep cypressen te plaatsen, het tegelpad langs die bomengroep te ver breden en tegels aan te brengen op het gedeelte terrein, dat thans gelegen is tus sen de bamk en die bomen. Ook kan het gazon langs de Overbos- laam met drie meter worden versmald. De betegelde oppervlakte van het schoolplein kam dan in totaal met 160 vierkante meter worden vergroot. De kosten van het verplaatsen van de bank en vam de betegeling zullen f 1150.- bedragen. Van deze gelegenheid kam ge bruik worden gemaakt om tegelijker tijd een eenvoudige gemetselde standplaats voor de grote vlaggenmast aan te brengen; de hieraan verbonden kosten zullen ten hoogste honderd gulden bedragen. B. en W. vragen de raad deze bedragen ter beschikking te stellen. Tien dagen gevangenisstraf; vijf maanden niet rijden In de nacht van 2 op 3 December van het vorig jaar wilde de 42-jarige vertegen woordiger van een Amsterdamse distilleer derij, A. d. V. komende uit de Spaarn- wouderstraat met zijn auto de Amster damse Vaart oprijden. Uit de tegenover gestelde richting kwam echter een per sonenwagen bestuurd door een Heem steedse winkelier. Deze automobilist wilde linksaf slaan en verleende de vertegen woordiger voorrang, die hier echter geen gebruik van maakte, maar de auto van de winkelier aanreed. Op het politiebureau bleek dat de man vrij veel sterke drank gedronken had en de Haarlemse politierechter deed Maandag morgen bij de behandeling van de zaak mededeling van een verklaring van een Haarlemse arts, die geconstateerd had, dat de verdachte op de avond van de aan rijding een vrij hoog alcoholpercentage in zijn bloed had. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman eiste tegen de ver tegenwoordiger een gevangenisstraf voor de tijd van één maand en de ontzegging van de bevoegdheid om een auto te be sturen voor twee jaar. De politierechter, die er rekening mee wilde houden, dat de verdachte, die immers voor een distilleer derij zijn klanten bezoekt, dikwijls ge noodzaakt is alcohol te gebruiken, veroor deelde de vertegenwoordiger tot tien dagen gevangenisstraf en de intrekking van hei rijbewijs voor de tijd van vijf maanden. De bewoonster van een hu® - in de Esschil- derstraat te Haarlem werd gistermiddag omstreeks halfeen opgeschrift door een ont ploffing in de schoorsteen van haar huis. Vermoedelijk is door de slechte trek in de schoorsteen een opeenhoping van niet geheel verbrande gassen ontstaan, waardoor een explosie volgde. De brandweer heeft de schoorsteen in het belang van de veiligheid afgebroken. Afgezien van de schoorsteen werd er geen schade aangericht. Te Heemstede is onverwacht in de ouder dom van 67 jaar overleden de heer E.Ved- der, gepensionneerd hoofdcommies ter ge meentesecretarie aldaar. Drieënveertig jaar is hij op de secretarie werkzaam geweest en toen hij in Augustus 1951 de gemeentedienst verliet heeft burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard hem meegedeeld, dat de Koningin de heer Vedder had toegekend de eremedaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Na enige jaren als volontair op de secre tarie te Diemen gewerkt te hebben kwam de heer Vedder op 1 Januari 1909 als ambtenaar te Heemstede. In de loop der jaren is hij opgeklommen tot hoofdcommies. De laatste jaren was hij chef van de afdeling registra tuur. De thans overledene was ook ambte naar van de burgerlijke stand en is van 15 September 1915 tot 15 December 1924 amb tenaar en plaatsvervangend secretaris der huurcommissie geweest. Verdienstelijk werk heeft de heer Vedder ook verricht voor de Vrijwillige brandweer. Van Maart 1911 tot voor enkele jaren vervulde hij het secreta riaat. De teraardebestelling is bepaald op Woens dagmiddag om halftwee op de Algemene begraafplaats- te Heemstede. Rioolwaterzuiveringsinstallatie B. en W. van Heemstede stellen de raad voor, de bouw van de rioolwaterzuiverings installatie op het terrein bij de gemeente reiniging onderhands aan te besteden. Zij zijn tot dit voorstel gekomen, omdat te voorzien is, dat bij openbare aanbesteding van dit zeer speciale werk een aantal ter zake onvoldoend bekwame, alsmede een aantal niet bona-fide aannemers zullen worden aangetrokken; dat verder de in schrijving door terzake onvoldoend bekwa me aannnemers grote moeilijkheden kan opleveren ten aanzien van de gunning van de bouw, in verband met de kwaliteit van het te leveren werk en de tijd, die met de bouw gemoeid zal zijn; dat de inschrijving van niet bona-fide aannemers, naar de on dervinding heeft bewezen, prijsmanipula- ties in de hand werkt en, in voor de aan- besteedster ongunstige zin, van invloed is op de inschrijfsommen; dat het dus in het belang van de gemeente is, voor de in schrijving voor dit bijzondere werk een aantal bona-fide, in het bijzonder met be tonbouw bekende aannemers uit te nodi gen, waardoor de zekerheid ontstaat dat, met behoud van een gezonde onderlinge concurrentie, uitsluitend naar de opdracht van het werk, in ernst zal worden gedon gen door voldoend kapitaalkrachtige ter zake vakbekwame aannemers. De Bloerrendaalse Christelijke muziekver eniging „Sursum" heeft er goed aangedaan om de traditie van een jaarlijks concert voor leden, donateurs en belangstellenden na een korte onderbreking voort te zetten. Onder leiding van de krasse, bijna tachtig jarige dirigent, de heer J. A. Meng, liet het muziekkorps zich Zaterdagavond horen in de zaal van hotel Vreeburg. Na het welkomstwoord van voorzitter J. Loerakker werd geopend met Gezang 61 in een bewerking van de dirigent. Daarna volgde een programma van marsen en veelal semi- klassieke muziek. Men moest de dirigent nog tot een toegift bewegen, alvorens er gepau zeerd kon worden. Het tweede deel van het programma werd door het gezelschap „flot en Sleutel" verzorgd. Martin Vlaming bracht wat con férence, Ria van Velen zong oen liedje bij de guitaar en de tenor Garry Anero en het jonge jodelzangeresje Tiny Vlaming waren de solisten bij het vijftien man sterke orkest „De Alpenjagers" onder leiding van Hans Meijer. LANDY VERBETERDE PERSOONLIJK RECORD. In het Olympisch park in Mel bourne werden athletiek-wedstrijden gehou den, waaraan de Australiër John Landy deelnam. Landy legde de mijl in 4 min. 11,8 sec. af, een tijd, welke ver boven zijn per soonlijk record ligt. BINNENLAND In zijn actie om de 115.000 leden te be reiken, welk aantal als zijnde 5 procent vari het totaal aantal geregistreerde luisteraars volgens de op stapel staande omroepwet recht geeft op 12 zenduren per week, is de V.P.R.O. thans de 110.000 leden gepasseerd. Dit aantal bedraagt thans 110.744. Het Nederlandse vrachtschip „Lekker- kerk" heeft in Calcutta twee olifanten aan boord genomen, die bestemd zijn voor een West-Duitse dierentuin. De burgemeester van Culemborg, waar de stichter van de Kaapkolonie Jan van Rie- beeck werd geboren, de heer H. A. J. M. van Koningsbruggen, is na een bezoek van een week aan die Unie van Suid-Afrika en een particulier bezoek aan Rome op de terug reis, Zaterdagmiddag op Schiphol aange komen. Hij heeft in de Unie zijn plannen voor de circa f 150.000 kosten restauratie van Van Riebeecks geboortehuis in Culem borg met verscheidene personen kunnen be spreken. Mede door fondsen uit de Unie wil de burgemeester deze restauratie mogelijk maken. De Franse kunstenaar Jean Lurcat houdt Vrijdag 29 Januari in het Stedelijk Museum te Amsterdam een lezing over „Principes et avenier d' un art mural". Tijdens deze lezing zal een film vertoond worden over de ver vaardiging van wandtapijten tc Aubusson. Het aantal alastrim-patiënten in Den Haag is de laatste dagen sta'tionnair geble ven op 26. Een contactpersoon uit Rijswijk werd in observatie genomen, zodat nog 14 personen in observatie zijn. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, zal op Vrijdag 29 Januari geen spreekuur houden. Spaarndams Gemengd Koor geeft Don derdag in de Nederlands Hervormde Kerk te Spaarndam een concert, waaraan mede werking wordt verleend door Die Haerlem- sche Musyckcamer en de organiste Charlotte Hulshoff. Venlo is opgenomen in het half-auto- matische telefoonverkeer met het buiten land. Amsterdam heeft half-automatische verbindingen met Londen en Brussel, Maas tricht met Luik en Aken. Abonné's van de netten Venlo, Roermond en Venray kunnen nu half-automatisch telefoneren met de districten Krefeld, Kaldenkirchen, München- Gladbach en Düsseldorf. Door de huurverhoging wordt in Heem stede de huurgrens voor het verkrijgen van een muntgasmeter verhoogd van f 9,20 tot f 10.80 per week. De raad is daartoe een voorstel gedaan. Op een bijeenkomst van wijkgemeente IV van de Nederlands Hervormde Kerk te Haarlem in het wijkgebouw aan de Voor helmstraat zal vanavond dr. F. A. Nollen spreken over „De leugen in de genees kunde". Zondagavond heeft een hevige brand een groot deel van de bakkerij van de coöpe ratie „Alkmaar en Omstreken" te Zuid- Scharwoude in de as gelegd. De brand weren van Zuid-Scharwoude en Noord- Scharwoude, geassisteerd door die van Broek-op-Langendijk en Oudkarspel, be streden het vuur met twaalf stralen. Na een uur blussen was het gevaar geweken. De schade is aanzienlijk, maar wordt door verzekering gedekt. De broodvoorziening wordt voorlopig geregeld door de coöpera ties uit Winkel en Zaandam. Doktershuis te Dreumel in brand Zaterdagmorgen heeft te Dreumel in de woning van de arts A. Rademaker een felle brand gewoed, waardoor de spreekkamer met de daarnaast gelegen apotheek geheel uitbrandde. Het overige deel van de wo ning, die pas geheel gerestaureerd was, liep ernstige brand- en waterschade op. Dokter R., die nog probeerde te redden wat te redden was zag zich daarbij plotseling de terugweg versperd door dc vlammen. Door uit een raam van de badkamer te springen wist hij zich in veiligheid te stel len. Hij was nog slechts korte tijd in Dreu mel gevestigd. Het huis was verzekerd. Sigaret achteloos weggegooid In Nijmegen is Zondagmorgen in een huis op de hoek van de Brouwerstraat en de Oude Haven brand uitgebroken, doordat de bewoner een brandende sigaret achte loos had weggegooid. Toen de brandweer aankwam, sloegen de vlammen reeds uit het dak. Met twee stralen werd het vuur geblust. Een jongetje, dat op zolder sliep, kon ternauwernood worden gered. Het Röntgenkwartet (bestaande uit Joa chim Röntgen en Piet Nijlaind, viool, Ma nuel Steuer, altviool en Cornelis Preuyt, cello) zal einde Januari voor een tour- née naar het buitenland vertrekken. Het kwartet is uitgenodigd verscheidene concerten in Duitsland, Italië, Zwitserland en Luxemburg te komen geven. Op het programma staan werken van Bartök, Fricker, Pijper en Badings. Slotkoers Openings Vrijdag koersan 3-3 Nederl.'47 997/i« 99% A.K.U 187)4 188 230)4 230 Philips Gloeil. .-. 206 207 Kon. Petroleum 353)4 355 A'dam Rubber 108)4 109 Holl. Amer. Lijn 146)4 146 N. Scheepv. Unie 136!^ 136% H.V.A 127)4 127 Deli Mij 108)4 109 Amsterd. Bank 185 J4 185)4 Ned. Handel Mij. 170% 170)4 Rotterd. Bank 177 177 Twentsche Bank 177 179 Anaconda Copper 32% 32)4 Bethlehem Steel 52% 52 Republic Steel 49)4 49)4 Shell Union 78% 78% 20is/ia 21% 40 40

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3