Franse hengst Feu Follet wint Prix d'Amérique „Officiële neutraliteit van P.v.d.A. onhoudbaar" MFrnVlTfll Een aarzelende liefde .Clowntje Rick Nederlander MacKinley zesde vóór veertien grote cracks 4380.- (ondern.prijsl k0StMn Renault Vier Aurora neemt leiding in derde klasse B over Maat iedeWn°P Nederlandse auto bij botsing in België vernield „Onzuiver element in het politieke leven Fusie tussen Fokker en n.v. Diepen „Bouw een eiland bij Doggersbank' Haagse steun vóór „Den Haag" Feuilleton MAANDAG 25 JANUARI 1954 g De Korfbalcompetitie Mr. Albers Pistorïus won zilveren wisselkei Met 64 interessante vliegtuigplaatjes op de binnendoosjes Boeren uit rampgebied naar N.O.-polder Twee doden, twee ernstig gewonden Prof. Romme voor KV .P.-par tij raad Voor de kinderen De roulette draaide in Loosdrecht Oud-mi n is ter R i ngers Scheveningen wacht maar weer af door Dorothy Quentin (Van onze paardensportmedewerker Honderden Hollandse ogen hebben gis termiddag op het Hippodrome de Vincen- ïies. Parijs' grote draversbaan, met spanning een rood-wit-blauw gestreepte casaque gevolgd. Want in die casaque stak pikeur Smit, die de Nederlandse hengst MacKinley stuurde in de course van Europa's beste dravers, de Prix d'Amérique. Die honderden Hollandse course-gangers hadden voor het grootste deel een paar weken krom gelegen, om in Parijs te gaan kjjken hoe Mackinley, ook een beetje hün hengst, het er af zou brengen tegen kanon nen als Caneannière, Tryhussey en Frances Bulwark. Tegen beter weten in, hadden ze hun honderd francs op die tricolore-casaque gezet. En ze hadden MacKinley wel vooruit willen kijken toen bleek, dat het tempo hem toch net te hoog lag. Maar zij waren eerlijk gezegd ook content, dat het Neder landse fok-product zich zo moedig weerde en als zesde aankwam van de twintig top- dravers van de wereld. Hij werd met ere geklopt door de onvergetelijke winnaar Feu Follet X, maar hij liet cracks als Canean nière, Cyrano H, Karamazov en Permit achter zich. De spanning, waarmee deze course van het jaar tegemoet was gezien, kwam al tot uiting in het stemmengegons waarmee de zeker honderdduizend toeschouwers op de volgepakte tribunes en de zon-overgoten pelouse het défilé van de twintig groten begroetten. En in die twintig zochten de Hollanders MacKinley, speurend of hij in zijn trotse draf misschien toch iets van de vorm zou tonen, die hem de laatste maan- ADVERTENTIE 4-deurs sedan met verwarming, rolhoes en temperatuurmeter Gaat 100.000 K.M. mee zonder dure reparaties. Brandstofverbruik 1 op 17. GARAGE DEN HOUT WAGENWEG - HAARLEM De vorst is deze Zondag spelbreker ge worden voor de competitieleider van de K.N.K.B. en de H.K.B. Van het vastgestelde H.K.B.-programma ging geen enkele wed strijd door. Van het K.N.K.B.-programma alleen de wedstrijd Z.K.C.Aurora, die door de Haarlemmers met zes-vier werd gewonnen; door deze zege verdrong Aurora het Amsterdamse Hespa van de kop. Z.K.C.Aurora vond plaats op een practisch onbespeelbaar terrein. Het is een zeer spannende en felle wedstrijd gewor den, waarin Aurora zich tot het uiterste moest insnannen. De start was overigens vlot: D. Oudejans gaf Aurora de leiding, waarna Z.K.C. gelijk maakte. Door een doelpunt van mejuffrouw T. Jonker leid den de gasten bij rust met twee-één. Na de rust werd het door Van Dijk drie-één. Doch in de volgende opstelling was Z.K.C. ster ker, en bracht de stand spoedig op drie drie. De strijd werd nu zeer spannend. Oude jans zag kans de zege voor Aurora te be halen. Door twee fraaie goals liep Aurora tot vijf-drie uit. Dat daarna beide ploegen nog éénmaal de korf vonden, was van ondergeschikt belang. Aurora behaalde tenslotte dus een zes-vier zege. De stand is thans: gesp. pnt. gesp. pnt. Aurora 16 27 K.C.N. 14 12 Hespa 15 26 Sp. Vereent 13 7 Watervliet 14 22 K.V.H. 13 7 Meo 14 16 B.E.P. 13 6 Z.K.C. 14 12 N. Flora 14 5 H.K.B. In de tweede klasse van de jeugdcompe- titie won D.S.V. a de belangrijke wedstrijd tegen Aurora a met drie-nul, waardoor D.S.V. de kampioenstitel de volgende week in de wedstrijd tegen S,port Vereent b kan behalen. De stand is: gesp. pnt. Sp. Ver. b 9 3 D.S.V. a 10 Aurora a 10 Watervl. b 10 Haarlem c 8 19 Oosterkw. b 9 3 15 Oosthoek a 9 2 14 twee winstpun- 8 ten in mindering. den gemankeerd had. En het scheen alsof MacKinley het wist, want de ijdele hengst maakte zich nog eens zo mooi als anders. Maar per slot van rekéning wordt een meedogenloze course als de Prix d'Améri que niet in het défilé beslist, maar in de lange zesentwintighonderd meters over de glooiende piste van Vincennes, waar een paard alles moet geven, dat het aan moed bloed en adem bezit, waar het iedere meter met krabben en bijten moet gaan, omdat men er niet één cadeau krijgt. En daar komt dan nog dat tikje course-geluk bij, die fortuinlijke positie aan de start. Wel, MacKinley kreeg die niet. Wie hem wel kreeg, was Feu Follet X, recordhouder op Vincennes, die echter algemeen te week werd geacht voor deze moordende kracht meting. De vijfjarige hengst heeft al die theorieën gelogenstraft. Door pikeur Riaud op buigen of barsten gereden, nam hij van meet af aan de kop en hij hamerde er een tempo uit dat niemand kon benaderen. Twee paarden van de allergrootste klasse, Eboué Wilkes en Frances Bulwark, hebben er zich op stuk gelopen. Eerst ging Eboué Wilkes ten aanval, nadat hij zich uit het gedrang van de sprintende cavalerie had losge- wurmd. En hij bleef attaqueren, maar het mocht met baten. De grote slotaanval kwam van FrancesBuhvark, die naast MacKinley en niet gelukkig vertrokken was. Ver twijfeld vroeg de Zweed Nordin het laatste van zijn merrie bij het ingaan van de laat ste bocht. Maar Feu Follet schoot in die zelfde bocht nog zo moeiteloos naar voren, dat Frances met een tweede plaats voor Eboué Wilkes en Fortunate II tevreden moest zijn. Op de helling En MacKinley? Nooit een flitsende star ter, was hij bij het vertrek vast komen te zitten in het grote peloton, er gens op de dertiende of veertiende plaats. Noch hiel den zijn aanhangers hun hoop gevestigd op een aanval aan de overzijde. En juist daar schoot de hengst aan vorm tekort. Het ganse veld kwam daar met een tussen- sprint, die MacKinley eenvoudig niet te spenderen had. Maar hij revancheerde zich op glorieuze wijze door op de gevreesde helling, de scherprechter van deze zware piste, terug te komen. Daar won zijn on vergetelijke moed het van de grootste klasse, die naar adem snakkend hem moest laten gaart. Misschien droomde de jonge pikeur Smit op dat moment toch nog van het onmogelijke. Maar het was onmo gelijk, hoezeer deze hengst met zijn grote hart zich zonder aansporing afmartelde om in de finish aan de roep van zijn bloed gehoor te geven. Maar hij toonde wel dat wanneer hij, zoals vele andere paarden, een jaar uitsluitend voor deze course ge prepareerd zou worden, hij haar zou kun nen winnen. Nu ging de eer (èn de zestig mille van de eerste prüs) naar de Franse fokkerij, die ^e grote stayers smeedt voor courses als deze en die iedere paardenman dit succes zo gaarne gunt. Feu Follet X won in de recordtijd van 1.21,9. Mejuffrouw N. Jburg (Heemstede) eerste bij lichte dressuur Zaterdag werd in het centrum van de Ko ninklijke Federatie van Landelijke Rijver- enigingen in Amersfoort een open indoor- wedstrijd gehouden om de Amersfoortse wis selkei. Mr. F. Albers Pistorius, uit Nijmegen, die in 1952 de zilveren Amersfoortse wisselkei won met „Hannes", verwierf het kleinood voor de tweede maal. thans met „Porte'et". De strijd om de kei ging alleen tussen deel nemers aan de onderde'en zware dressuur en zwaar springconcours. Met „Portelet" sprong mr. Albers Pistorius als enige zonder fou'en en hij werd op dit nummer onbedreigd win naar. Zijn voorsorong was zo groot dat hij, hoewel hij exaequo op de achtste plaats kwam in de zware dressuur, hij in het eindklasse ment als eerste eindigde. De uitslagen luiden: Equipe-wedstrijd: Klasse A (zwaar): 1. Twentse iachtvereniging 191.8 pnt.; 2. Zuid- Veluwse Jachtvereniging 168.8 pnt.; 3. Velp- se riivereniaing 111.1 pnt. Klasse B f licht): 1. Twentse Jachtvereniging 195 2 pnt; 2. Ve'.ose Rijvereniging 121.4 pnt.; 3. Zuid Veluwse Jachtvereniging 103.6 pnt. Zware dressuur: 1. P. Voorsluis (Amers foort! met Casper" 243.00 pnt.: 2. mejuffrouw H. G. E. M. ten Bos (A'melo) met „Mikë" 234.45 pnt.; 3. mevrouw F. BenedictusLief- tinck, (Nol in 't Bos, bij Arnhem) met „Nai- sha" 232.20 pnt: mevrouw Iburg (Heemstede) met „Missive" 230.85 pnt. Lichte dressuur: 1. mejuffrouw Iburg (Heemstede) met. „Franklin" 131 pnt.; 2. A van Lagerwey (Barneveld) met „Brunette" 121 75 pnt. Zwaar springconcours: 1. mr. F. Albers Pistorius (Nijmegen) met Portelet 0 fouten. Licht springconcours: 1. A. van Lagerwey (Barneveld) met „Brunette" 0 ft. 83.8 sec. ADVERTENTIE «0#** Bij de toewijzing van landbouwbedrij ven in de Noord-Oostpolder wordt, een deel van deze bedrijven gereserveerd voor gegadigden uit het rampgebied. Vorige week is aan 26 landbouwers van het eiland Schouwen en Duiveland een bedrijf in de Noord-Oostpolder toege wezen. In België is Zaterdag op het zeer drukke kruispunt Brussel-Gent en Dendermonde- Asschen een auto-ongeluk gebeurd, waar bij twee Nederlanders het leven verloren en twee anderen ernstig gewond werden. De 29-jarige J. W. uit Driewegen (ge- eente Temeuzen) maakte met zijn echt genote en het echtpaar D. de F. een uit stapje per auto naar Brussel. Toen de wagen, die door de heer W. werd bestuurd, de verkeersweg Brussel-Gent inreed, werd hij door een op die weg in de richting Gent rijdende 20 tons truck met aanhang wagen in de flank aangereden en vrijwel geheel vernield. De vier inzittenden van de personenauto werden naar het ziekenhuis te Assche overgebracht. Daar zijn de heer W. en mevrouw D. de F. overleden. De toestand van de echtgenote van de heer W. is zorg- 99 De discussie over de politieke eenheid der Katholieken is in volle gang. Zij wordt gevoerd in de partij pers en zij heeft haar voortzetting gevonden in een eerste samen- spreking tussen vertegenwoordigers van de Katholieke Volkspartij de Katholieke Nationale Partij (Weiter) en de Katho lieke werkgemeenschap in de P.v.d.A. Dezer dagen heeft het Centrum voor Staatkundige Vorming een belangwek kend rapport uitgegeven over de staat kundige eenheid der Katholieke Nederlan ders. Het rapport dat werd samengesteld door een commissie, onder voorzitterschap van prof. mr. W. C. L. van der Grinten, te Tilburg, is aan het bestuur van de K.V.P. aangeboden en zal in de komende maanden worden bestudeerd. Hoewel het definitieve standpunt met betrekking tot dit rapport niet is bepaald, heeft de alge mene gedachtengang dat de politieke partij de aangewezen vorm is voor de staatkundige eenheid der Katholieke Ne derlanders in dit tijdsgewricht en dat het tot gelding brengen van de Katholieke op vattingen ten aanzien van maatschappij en staat bij de staatkundige meningsvor ming en wils- en besluitvorming de ge- wekkend, de heer D. liep een zware her- °rd<|nde inspanning der Katholieke Neder- senschudding op. landeSs Yraagt Zljn invioed tijdens de vergadering van de partijraad der K.V.P. op Vrijdag en Zaterdag te Utrecht ge houden, reeds doen gelden De partijraad heeft in zijn middagzitting van Zaterdag met overgrote meerderheid mr. H. W, van Doorn uit Rotterdam ge kozen als opvolger van de heer J. W. An- driessen tot partijvoorzitter. De nieuwe voorzitter werd na zijn verkiezing met veel bloemen gehuldigd. Hij heeft zijn functie aanvaard met een rede waarin hij een krachtig appèl heeft doen horen om de eenheid der katholieken in Nederland te bevestigen. De voorzitter der Tweede Kamerfractie, prof. mr. C. P. M. Romme, heeft tot de discussie over de eenheid der Katholieken een opmerkelijke bijdrage geleverd. Op merkelijk, omdat hij op bijzonder scherpe Onderhandelingen tussen de N.V. Ko ninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker en Frits Diepen Vliegtuigen N.V. hebben er toe geleid, dat Fokker een bod heeft gedaan op de aandelen van de N.V. Diepen. Commissarissen en directie van de N.V. Diepen adviseren hun aandeel houders dit aanbod te aanvaarden. Het ligt in de bedoeling, dat de heer F. J. L. Diepen op korte termijn naast de heren H. During en prof. ir. E. van Emden in de directie van Fokker zal worden op genomen. Ha, wat ging de vlieger mooi de hoogte in! Toen Rick een aanloop nam en het touw strak trok, liet Bunkie de vlieger los; en die schoot prachtig omhoog. „Mooi zo! Hij doet het!", juichte Bunkie. Rick liep hard over het veld, met de touwklos in zijn hand. Daardoor steeg de vlieger hoger de lucht in. Hij wiegde daar heen en weer en kwispelde met zijn lange staart. ,.De staart is precies zwaar genoeg, zie je?", riep Rick. Hij stond nu stil en trok met rukjes aan het touw, om de vlieger op hoogte te houden. Wat stond die daar mooi, zo hoog in de lucht, verlicht door de zon! De kleuren kwamen zo prachtig uit. Bunkie was nu bij Rick komen staan; samen keken ze naar de vlieger. „Trekt-ie hard?", vroeg Bunkie. „Nou!", zei Rick. „Er staat nogal veel wind!" „Laat 'm maar niet schieten!", zei Bunkie. „Ik kijk wel uit!", beloofde Rick. „Er moei heel wat gebeuren, voor ik 'm zou loslaten!" Hoog boven de bomen wiegde de vlieger; het touw stónd strak door de kracht, waar mee hij trok. Maar Rick hield 'm wel stevig vast en zorgde, dat het ding niet sliep-uit zou gaan. ADVERTENTIE WONDEN GENEZEN SNELLER MET wijze de P.v.d.A. heeft verweten, dat zij, nét als vóór de oorlog het N.V.V., met onbeschreven vaandel uitvaart naar Ka tholieken en Protestanten, maar hen niet temin trekt in de richting van een levens beschouwing, welke aan die der Katho lieken vreemd is. „Zolang de P.v.d.A. schuil gaat achter deze' neutraliteit", aldus prof. Romme, „is zij een onzuiver element in het Neder landse staatkundige leven. Het ligt op de weg van de K.V.P. de P.v.d.A. te dwingen tot kleur bekennen. Wij moeten uit het defensief in het offensief. „Parallel" In het verschijnsel van de P.v.d.A. van thans zag de heer Romme „een parallel met wat zich voor de oorlog op het maat schappelijke vlak heeft voorgedaan". „Namelijk toen het N.V.V. zijn gooi deed naar de Katholieke arbeiders, die zijn daar nooit ingetrapt: Het N.V.V. was een duide lijke Marxistische en Socialistische bewe ging, maar pas na jaren heeft het N.V.V. kleur bekend. Hetzelfde geschiedt thans op het poli tieke terrein. Het vaandel moge onbeschre ven zijn, maar ook bij de P.v.d.A.", aldus prof. Romme, „zitten mensen met een levensbeschouwing aan de riemen, een levensbeschouwing, die niet de onze is. Het karakter van de P.v.d.A. wordt niet be paald door de levensbeschouwelijke neu traliteit, maar door het levende, strevende mensenmateriaal". Stelling nemende tegen het partijtype, dat zich anders voor doet dan het in de officiële panieren is, betoogde prof. Romme dat de officiële neutraliteit ook in de P.v.d.A. als onhoudbaar wordt aange merkt. Hij beriep zich daarbij op uitingen van mr. Van Lier, Katholiek lid van de P.v.d.A. Tweede Kamer-fractie, die ge waagd heeft van een opengevallen plaats binnen de Socialistische beweging, waarbij het van de kerken de Katholieke of de Protestantse zal afhangen of zij die plaats zullen opvullen. „Maar", aldus de heer Romme, „op de zelfde gronden vraagt de heer Vermeer ruimte voor het Humanisme. De sterkste zal winnen en dat zijn niet mr. Van Lier en de zijnen. De Katholieken", zo besloot hij, „moeten door woord en geschrift be vorderen dat de P.v.d.A. het papieren scherm laat vallen en kleur bekent". Het betoog van prof. Romme kan wor den beschouwd als een eerste appèl voor de verkiezingsstrijd voor de provinciale statenverkiezing. Tegen deze achtergrond heeft hij deze beschouwing geplaatst, toen hij begon met de betekenis van de staten verkiezingen van dit .jaar in het licht te stellen, onder meer óók met het oog op de waarschijnlijk geheel nieuwe samen stelling van de Eerste Kamer in 1956, als gevolg van de grondwetsherziening. De partijraad van de K.V.P. heeft voorts uiteenzettingen, aangehoord van pater Stokman over het Humanisme, van dr. Droesen over landbouwvraagstukken, van mr. De Graaff over de positie der In dische Nederlanders, van de heer Van Vliet over de huurverhoging en van mr. Blaisse over de Europese integratie. Pater Stokman heeft met betrekking tot het Humanisme zijn, in Katholieke kring niet onverdeeld aangehangen, standpunt als volgt geformuleerd: Het uitgangspunt van de fractie is geweest dat het Huma nistisch Verbond in het algemeen niet me' politieke machtsmiddelen moet worden be streden. „Wij willen de gewetensvrijheir van een ieder eerbiedigen, maar geen me dewerking verlenen aan Humanistische propaganda". Hij wees het verwijt van de hand dat de fractie door haar houding de ontkerstening in de hand werkt, of dat zij het ongeloof tot een medebepalende kracht maakt in de verdere groei der beschaving. Zondagmiddag heeft de rijkspolitie een inval gedaan in de woning van de 37- jarige veehandelaar G. van der W. te Nieuw Loosdrecht. De politiemannen trof fen vijf personen aan, die roulette speel den. Vier spelers, uit Zeist en Utrecht, kon den nadat tegen hen een proces verbaal was opgemaakt, naar huis gaan. Van der W., die bankhouder was en die al meer malen in aanraking met de justitie is ge weest wegens het gelegenheid geven van hazardspel, is opgesloten en ter beschik king van de officier van justitie te Utrecht gesteld. De roulette en een bedrag aan geld zijn in beslag genomen. ADVERTENT IE 99 De president van het Koninklijk Insti tuut van Ingenieurs, oud-minister dr. ir. J. A. Ringers heeft de aanleg bepleit van een kunstmatig eiland ter hoogte van de Dog gersbank, vanwaar men het verloop van een stormvloed zou kunnen observeren. Volgens dr. Ringers kunnen de omliggende landen op deze wijze eerder gewaarschuwd worden. Een dergelijk eiland kan eventueel wor den gebouwd op palen. De ingenieursinstituten in Engeland en Nederland zouden bij verwezenlijking van dit project kunnen samenwerken, meent de heer Ringers, die deze idee gelanceerd heeft tijdens de vorige maand in Londen gehouden „North Sea floods conference". Lord Waverley, lid van het Engelse Ho gerhuis, die in de zomer van 1953 een be zoek bracht aan het rampgebied in Zee land, heeft tijdens de conferentie met klem aangedrongen op meer speurwerk op het gebied van stormvloeden, getijden en wind en van de zeeweringen, die hiertegen be stand zouden zijn. Hij drong aan op nau were samenwerking tussen Nederland en Engeland. Om te komen tot een gezamen lijke waarschuwingsdienst. Afsluiting wereldhavens? Prof. ir. J. Th. Thijsse heeft ter Lon- dense conferentie als zijn mening te kennen gegeven, dat open zeegaten eigenlijk uit de tijd zijn en te veel onzekerheid opleveren door de bestaande oude dijken. Volgens deze hoogleraar moet men op den duur verder gaan dan de deltacommissie, die thans de mogelijkheden van een afsluiting der gevaarlijke zeearmen tussen de Zuid hollandse en Zeeuwse eilanden bestudeert. Hij ziet een toekomstbeeld, waarin zelfs wereldhavens als Antwerpen, Londen en Rotterdam van hun directe open wegen naar zee zullen worden afgesloten. Bij de familie W. Denissen te Afferden werd dezer dagen door de P.T.T. een brief kaart bezorgd, die zes jaar geleden door de toen aanstaande schoonzoon van de familie, soldaat J. Leyssen uit Cheribon (Java) was verzonden. Soldaat L. is inmiddels reeds lang in Nederland terug en ook reeds gehuwd. Naar de NRC weet te melden, zou het college van B. en W. van Den Haag zich in zoverre de huidige zorgen van de Scheve- ningse visserij hebben aangetrokken, dat het een interim-rapport van de Commissie- Thierry inzake de verbetering van de bin nenhavens en de stichting van een modern afslaggebouw in ernstige studie heeft ge nomen. Voorstellen hierover zouden bin nenkort tegemoet gezien mogen worden. Scheveningen maakt zich inmiddels on gerust over het lange uitblijven van de saneringsplannen, zoals zij in het rapport- Tinbergen zijn neergelegd en een vast omlijnd visserijbeleid, dat uit een minis teriële visserij nota te voorschijn zou moe ten komen. 51) „Mijn grootmoeder verwent me veel te veel! Ze stuurt naar iedere plaats waar we spelen een hele kist met deze wijn. Er is méér dan genoeg, heus! Ik wil jullie oordeel wel eens noren over haar recept". Terwijl ze poogden hun lachen in te houden, proefden ze van de wijn. Het goud-kleurige vocht was verwarmend en had een heerlijke smaak. Het leek op vloeibare zonneschijn. „Als je er een paar glazen van gedron ken hebt, voel je je minder moe na een lange dag van nard werken", zei Pierre, terwijl hij de fles voorzichtig behandelde, toen hij nog eens inschonk. Hij zorgde er voor dat /e niet te veel schudde'. „Ik ben bang dat pastinak reizen niei ai te goed verdraagt 't Viel June op, dat Pierre met een zekere lederheid naai Rosemary keek. Ze nam er weinig aanstoot aan. Tussen haai en Pierre had nooit een speciale band beslaan en- in Auckland had ze hem een blauwtje laten lopen toen Ian op 't toneel verscheen Ian McNamara, de Schotse farmer van South Island. De man, die zij bij de to neel-uitgang had leren kennen! 't Was wel grappig om juist nu terug te denken aan die eerste avond met hem en aan die geweldige bos viooltjes, die hij haar enigszins schuchter gegeven had. Ze was er aan gewend geraakt, dat Ian steeds om haar heen draaide, dat hij haar, als ze vrij was, meenam op tochtjes, dat hij iedere avond naar de schouwburg kwam om haar af te halen. De portier van de Prince Regent Schouw burg kende hem al vrij spoedig, 't Was vandaag de eerste avond zonder Ian, sedert ze hem, nu al bijna een maand geleden, had leren kennen. Ze voelde zo'n verlan gen naar hem opkomen, dat ze zich begon af te vragen of ze werkelijk verliefd op hem kon zijnMaar zou het niet waarschijnlijker zijn, dat hij alleen maar een prettige afleiding was, precies zoals Pierre dat was geweest tijdens de lange bootreis? Ian was een soort bontjas, die je droeg om je te beschermen tegen de koude windvond ze. Ze kon toch niet iedere dag van de rest van haar leven steeds maar naar zes dui zend acres met schapen kijken, hoe lief Ian ook zou zijn! „Ik ga heerlijk-lang in een warm bad liggen, m'n haar eens goed wassen, en dan vroeg naar bed!", zei June gapende, toen ze met de vrouwelijke leden van de troep koffie zat te drinken in de lounge. Val en de mannen waren naar het to neel-zaaltje gegaan om nog een en ander in orde te maken. Het was voor Rosemary een vreemde gewaarwording alleen onder vrouwen te zijn! Mary Abbott was natuurlijk weer met een van haar breiwerken bezig en Lucy, Molly en Babs bladerden verveeld in tijd schriften. Cornelia was samen met Ma Tulip weggegaan; waarschijnlijk om haar haar te laten wassen, wat ze trouwens iedere dag liet doen. Rosemary voelde zich niet op haar ge mak; zo'n gezelschap van louter vrouwen stond haar tegen. Lucy, Babs en Molly schaarden zich ten slotte om Mary Abbott, die aan 't vertel len ging over de successen van de troep uit vroeger jaren. June keek vragend naar Rosemary. „Kom je er ook bij zitten?" „Neeik ga nog wat wandelen". „Wat? Ben je niet bang om in 't donker te gaan wandelen? June stond op, schoof de zware gordij nen terzijde en staarde naar de verlaten straat. Het was buiten vrij helder in 't zachte maanlicht, maar om nu moederziel alleen te gaan wandelen stond June tegen. Rosemary zou waarschijnlijk wel naar 't toneelzaaltje gaan, dacht June. Ze kon eenvoudigweg niet lang uit de schouwburg wegblijven! Val was daar ook „Liever jij dan ik, hoor!", zei June ten slotte. „En maak nou alsjeblieft geen lawaai als je terugkomt. Ik kan wel honderd jaar slapen". HOOFDSTUK XXI Na het korte bezoek aan Whamgara volg de een reeks voorstellingen in kleine plaat sen. Het was het begin van steeds toene mende kleine en grote technische moeilijk heden: van uitbundig gelach en plotselinge uitbarstingen van emoties; van hoofdpijnen en in 't geheim vergoten tranen; van een publiek, dat immer anders samengesteld was; van een schijnbaar eeuwigdurend rei zen in auto's, vliegtuigen en slaapwagens van treinen. Ja, dat reizen 's nachts; je miste dan de mooiste landschappen en vergezichten! Het was Oudejaarsavond en de troep reisde per trein van Wellington in Noor delijke richting, naar Thames. Het oorspronkelijk reisplan was veran derd; ze waren eerst naar South Island geweest en toen teruggekeerd naar Wel lington. In Thames zouden ze drie weken aahtereen spelen en daarna weer in Zui delijke richting trekken naar Paotake, waar ze tien dagen zouden blijven. „Over vijf weken zijn we op onze terug reis", dacht Rosemary, terwijl ze heen en weer rolde in haar smalle bed en morgen is het Nieuw Jaar! Nu de tourneé ten einde liep, waren er meer en meer brieven te schrijven. Ze was Val's privé-secretaresse geworden; ze ken de zijn plannen voor de toekomst beter dan wie dan ook van het gezelschap, be halve natuurlijk Gavin en Cornelia. Maar Cornelia stelde niet veel belang in het za kelijk beleid van de Herrick Company. Rosemary, die van de warmte van de midzomernacht lag te peinzen, werd warm bij de herinnering aan de woorden, die Val in Weliigton met haar gewisseld .had. Ze hadden in Wellington natuurlijk in een behoorlijke schouwburg gespeeld. Ze hadden de beschikking gehad over alles, wat ze nodig konden hebben voor welk décor-stuk dan ook en een kantoortje in het gebouw, waar Rosemary lijsten kon tikken, paperassen van Gavin voor het aankondigingsbord, brieven voor Val en soms ook die van de anderen. Maar ze was blijven werken op de portable, die ze steeds met zich mee had gesleept en die ze als een persoonlijk eigendom was gaan beschouwen. Val was binnen gekomen met een sta pel brieven in de hand en was gaan zitten in de ouderwetse lederen clubfauteuil, die naast de tiktafel stond. Gewoonlijk wierp hij de brieven op baar bureautje, kuste haar op 't -voorhoofd en zei: „Wil je die brieven voor me beantwoorden, liefje? 't Is weer het gewone: „bijzonder op prijs gesteld" en „zeer erkentelijk", behalve waar ik wat bij gekrabbeld heb. Veel suc ces en even later rende hij dan weer weg om een repetitie te leiden. Maar die bewuste morgen bleef hij zit ten en keek haar aan, alsof hij in haar weer Rosemary Combe zag en niet een van de meest nuttige leden van de troep. Hij zei: „Je bent een schat. Rosemary, dat je dit extra werk voor me doet. Als de tournée afgelopen is, moeten we eens over een bonus of iets dergelijks gaan denken!" Rosemary was bang naar hem op te blik ken, bang dat haar gevoelens te duidelijk in haar ogen te lezen zouden zijn. Ze schoof enkele velletjes papier in de ma chine, mompelde iets over 't werk, dat ze erg prettig vond en zei dat ze helemaal geen bonus wilde hebben. Hij antwoordde niet, zodat ze hem wel moest aankijken. Er zweefde een lach over zijn gezicht. „Ik geloof werkelijk dat je van ieder moment geniet!", zei hij tenslotte, terwijl er een spoor van verbazing in zijn stem weerklonk, „zelfs van dat afschuwelijke reizen! Herinner je je dat gat Whangaro nog? Ik zal nooit de tweede avond verge ten! Toen "t gordijn opging zag ik alleen maar zwart in de zaal!" „Maori's zijn niet echt zwart en je weet best hoe ze van je Hamlet genoten heb ben!", zei ze. „Ja dat hebben ze gelukkig gedaan. Is 't leven niet wonderlijk, Rosemary? Ik dacht dat ze Hamlet niet zo erg koudon waarderen, maar ze waren er meer dan verrukt van en de moderne stukken zei den hun nu juist niets!" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6