Kort en bondig Hulpverlening aan ramp slachtoffers vrijwel voltooid Jaarverslag Rode Kruis Deventer heeft zijn 50.000ste Haarlemmermeer DCIJ provinciaal kampioen Iedere dag arrestaties van Nederlanders Amsterdamse Beurs DINSDAG 26 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Protesten tegen vogelpark in Apeldoorn Nederlandse advocaten tegen nieuwe pro deoregeling Winkelpersoneel schrok niet van pistool Bootdienst Enkhuizen- Staveren gestaakt Opvarende van de „Cottica" vermist Mr. d'Ailly signaleert „beurzenoorlog" Ongezonde concurrentie tussen gemeenten Ruim 100 man van de G.D.I.U. krijgt ontslag Frans Mijnssen overleden „Ardalion" speelde aardig stuk Kans op landskampioenschap Veertig jaar bij Robaver Vragen over ontbrekende trottoirs in Haarlem-Oost Indonesische politie slaat met eentonige regelmaat toe Pijade opvolger van Djilas „Arrestatie van journalist Evenhuis is onjuist" Het werk van het Nederlandse Rode Kruis is in het afgelopen jaar toegenomen en de belangstelling er voor is gegroeid, zo blijkt uit het jaaroverzicht over 1953, dat de directeur, de heer A. van Emden, in de eerste vergadering van het dagelijks be stuur in het nieuwe jaar heeft gegeven. Het overzicht behandelt voor een groot deel de werkzaamheden van het Rode Kruis tengevolge van de stormramp. Het overzicht spreekt met grote waar dering over het werk dat colonnes, leden, kringcommissarissen en kringbureaux, het hoofdbestuur en de staf hebben gedaan. Het eerste grote project, het textielplan, is geheel voltooid. Bijna 150.000 waters- r.oodslachtoffers konden van textielgoede- ren worden voorzien. Deze goederen ver tegenwoordigen een waarde van ongeveer acht millioen gulden. Het huizenproject is nog niet geheel ge ëindigd. Er staan reeds verscheidene van de totaal toegezegde 550 huizen. Aangenomen kan worden dat, afhankelijk van de situatie op het eiland Schouwen en Duiveland, midden 1954 het laatste huis in gebruik kan worden genomen. Het derde project, het agrarisch plan, zal eveneens omstreeks deze tijd voltooid zijn. Duizen den landbouwers zullen dan in het bezit zijn van. een landbouwmachine of een hoe veelheid landbouwgereedschappen. Na een overzicht van kleinere objecten Vanmorgen is ten gemeentehuize van Deventer de 50.000ste inwoner aangegeven. Hij is hedenmorgen om 6.10 uur geboren: Lambertus Johannes Kwakkel, 7 pond, zoon van Arend Jan Kwakkel, boekhouder bU een bouwbedrijf en ziin 26-jarige echt genote, mevrouw Henny Kwakkel-Dorgelo. Toen om half negen de gelukkige vader de geboorte-aangifte kwam verrichten ten stadhuize, stond daar de burgemeester van Deventer, mr. H. W. Bloemers, om zijn ge meente te vertegenwoordigen en gelukwen sen aan te bieden namens gemeentebestuur en burgeren. En meteen klonk het gelui van de Deventer kerkklokken. Het carillon speelde wiegeliedjes natuurlijk. De vlaggen gingen omhoog van openbare gebouwen, van de Lebuïnustoren en van particuliere huizen. Er verscheen een gemeentelijke proclamatie, waarin aan de burgerij de ge boorte werd bekend gemaakt. De vader van de 50.000ste kreeg direct een oorkonde mee naar huis. Doch dat alles was slechts een begin van het grote feest. De burgemeester ging te zamen met zijn echtgenote wegens de scherpe koude inplaats van in een open landauer per auto naar het huis van het gezin Kwakkel aan de Smyrnastraat 111. Naar folkloristisch gebruik voerde hij een groot krentenbrood met zich mee, dat in Overijssel krentenwegge genoemd wordt. De jonge moeder mocht, met toestemming van dokter Smelt, die de kleine ter wereld had geholpen, onder diens toezicht alles ondergaan: felle schijnwerpers van de film, een praatje met een radioreporter, licht flitsen van vele fotografen. Het was een hele drukte om haar bed. De burgemeester had al dadelijk aan de vader verteld, wat de kleine alzo krijgt, onder meer: van de gemeente de grond voor een huis, dat gebouwd zal worden uit een bouwkas-spaarfonds. De woning komt juist dit gezin, dat een huis met een ander gezin moet delen, uitstekend van pas. Het is alleen allemaal een beetje jammer voor de vader, die reeds gisteravond een kind „had aan te geven, en die er vanmor gen niet vroeg genoeg bij was. De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren, de Nederlandse Commissie voor Internationale Natuurbe scherming en de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels hebben bij de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geprotesteerd tegen de stichting van een vogelpark te Apeldoorn. Tegelijkertijd ontving de gemeenteraad van Apeldoorn een protest van de Contact commissie voor Natuur- en Landschaps bescherming. Reeds eerder hadden plaatse lijke organisaties op het gebied van de die- ren- en natuurbescherming geprotesteerd tegen de inrichting van een vogelpark in „Berg en Bos" te Apeldoorn. De contactcommissie merkt in haar brief op, „dat er tegenwoordig teveel laag-bij- de-grondse acties worden ondernomen om publiek naar een bepaalde gemeente te trekken, een publiek dat blijkbaar niet voldoende is ontwikkeld, van de echte natuur meer te genieten". Voorts vreest deze commissie, dat het landschappelijk karakter van „Berg en Bos" van de stich ting van een vogelpark veel te lijden zal hebben en dat de stichting van het park vooral uit het oogpunt van dierenbescher ming volkomen onjuist is. Bovendien wordt opgemerkt, dat de concurrentie tus sen de vogelparken zo groot is, dat alle min of meer noodlijdend zijn. De onderteke naars vragen zich af hoe het mogelijk is, dat er in Nederland zonder enig bewijs van vakopleiding maar dieren- en vogel parken kunnen worden gesticht en gehan deld kan worden in in het wild levende dieren, hoewel overigens van iedereen, die handel wil drijven, bewijzen van vakbe kwaamheid geëist worden De onderteke naars vragen tenslotte een wettelijke rege ling, waarbij het oprichten van dieren parken en van handelszaken in lévende dieren gebonden wordt aan speciale ver gunningen De Nederlandse Advoc atenveremlgimig heeft op een in Utrecht gehouden ver gadering na langdurige discussie zich uitgesproken tegen de invoering van een nieuw systeem van rechtsbijstand aan on- en minvermogenden, zo meldt „De Waarheid". Het onderhavige wetsontwerp voorziet in de concentratie van de „pro deo-za- ken" op enkele daartoe op te richten bureaux, waaraan een aantal gehono reerde advocaten bij toerbeurt als mede werker zou worden verbonden. De grote meerderheid der in Utrecht aanwezige juristen wenste geen afstand te doen van de spreiding der prodeanen over de gehele balie, liefst tegen een zekere ver goeding. wordt in het jaaroverzicht medegedeeld, dat het grootste deel van het werk, voort vloeiende uit de watersnood, als geëindigd kan worden beschouwd. Een zeer belang rijk deel van de in natura ontvangen goe deren ter waarde van ongeveer 65 millioen gulden is verdeeld. Behalve het derde Rode Kruis-ziekenhuis dat te Zierikzee zal komen en dat niet voor 1956 in gebruik zal worden genomen, mag worden aangenomen dat ongeveer in Juni deze bijzondere werk zaamheden als gevolg van de stormramp zullen zijn geëindigd. Het Nederlandse Rode Kruis heeft in 1953 hulp verleend aan slachtoffers van rampen in Turkije, Japan, India, Spanje en Italië. Een grote actie werd georganiseerd voor de slachtofers van de aardbevingen op de Ionische eilanden in Griekenland. Het aantal leden van het Nederlandse Rode Kruis bedraagt thans bijna 480.000. Het aantal afdelingen is thans 395. Zaterdagmiddag verscheen in een filiaal van een groot magazijn aan de Torenstraat in Den Haag een man met een pistool in de hand en gelastte de filiaalhoudsters, de ge zusters J. en A. S., hem de kas te geven. De gezusters bleken echter niet voor een klein geruchtje vervaard. De ene wierp de openstaande cassa dicht en de ander bons de op de ruiten om de aandacht der voor bijgangers te trekken. De „klant" ging er daarop snel van daar, achtervolgd tot de deur door de gezusters, die luide riepen: „houdt de dief". Het werd een wilde ach tervolging, waaraan velen deelnamen. Het v/as echter niet gemakkelijk om de man te pakken, want zoals later bleek, was deze een getraind hardloper. In militaire dienst had hij namelijk eens een veldloop van zeven kilometer gewonnen. De hardloper bedreigde bovendien degenen, die hem wil den vastgrijpen, met zijn pistool. In de Hamerstraat werd hij tenslotte door twee jeepagenten gevat. Het bleek een 21-jarige winkelbediende te zijn, C. S. v. V. geheten. Het pistooi, dat hij in handen had, was slechts een alarmpistool. Van V. had de Zondag tevoren kennis gemaakt met een meisje en zich als Amerikaan voorgedaan. De avond van de overval zou hij weer met het meisje uitgaan, maar was door zijn contanten heen, hetgeen naar hij meende bij een Amerikaan meestal niet het geval is. Om aan geld te komen, had hij de over val willen plegen. Hij is thans opgesloten. Wegens de vorst is de bootdienst Enk huizenStaveren van de Nederlandse Spoorwegen gestaakt. Niettegenstaande er veel ijs in het IJsel- meer drijft, wordt de bootverbinding Mar ken-Monnikendam nog normaal onderhou den. De scheepvaart op het IJselmeer onder vond hedenmiddag in toenemende mate hinder van middelzwaar vast ijs en drijfijs. Een Urker visser heeft acht uur nodig gehad om van Urk naar Amsterdam te komen ondanks het feit dat zijn boot een sterke motor van 150 pk heeft. Tussen Marken en de Hoek van het IJ zitten drie Schepen in het ijs. Door de aanhoudende vorst is Hollum overzee geïsoleerd. De. barkas „Borndiep", die de verbinding tussen Ameland en Hol- werd onderhoudt, is Maandag voor het laatst uitgevaren. Per vliegtuig bestaat ge legenheid van Ameland naar de vaste wal en omgekeerd te komen. De „Borndiep" moest gedurende de laat ste dagen op ongeveer 1300 meter van Hol- werd in diep water blijven liggen. Van daar bracht een amphibievaartuig post en passagiers over het Slik van en naar Hol- werd. Het materiaal voor de doorlichting van de Amelandse bevolking, die van 25 tot 29 Januari zou geschieden, kon door de slechte verbinding niet worden vervoerd, zodat dit onderzoek moest worden uitge steld. Het Nederlandse s.s. „Cottica" van de K.N.S.M. heeft Maandag geseind, dat bij Kaap Finisterre een lid van de beman ning wordt vermist. Het schip, dat op weg is naar West-Indië, heeft zijn reis voortgezet, na vergeefs in het betrokken zeegebied naar de vermiste te hebben gezocht. De vermiste is de 23-jarige lampenist A. C. ten Hoeve uit Utrecht, die vermoede lijk tijdens stormachtig weer overboord is geslagen. AmsterdamUtrecht De burgemeester van Amsterdam heeft in het R.A.I.-gebouw de derde federatieve textielgrossiers-beurs geopend. In zijn openingswoord zeide de burgemeester, dat over de bouw van een nieuwe tentoon stellingshal, die op een paar honderd meter afstand van de huidige zal worden opge trokken, overeenstemming is bereikt tus sen het R.A.I.-bestuur en B. en W. van Amsterdam. De gemeenteraad zal zijn goedkeuring nog moeten geven. Het was de burgemeester opgevallen, dat de periodes tussen de grote voor- en najaarsbeurzen in Utrecht steeds méér worden opgevuld met het houden van vak beurzen. „Wanneer de handel er de voor keur aan geeft deze beurzen in een andere stad dan Amsterdam te houden, dan kan het stadsbestuur daar niets aan doen en moet het er zich bij neerleggen. De handel moet de weg bewandelen, die hij zelf ver kiest". Mr. d'Ailly sprak er zijn spijt over uit, „dat men met aanbiedingen, die op financieel gebied liggen, niet meer de normale wegen bewandelt. De aanbie dingen van elders aan de organisatoren van de vakbeurzen zijn dermate aantrek kelijk, dat men mag spreken van dumping van de prijzen. Wanneer de handel ergens anders heen wil, dan gaat hij in vrijheid. Als echter een groep wordt uitgenodigd in Utrecht een beurs te houden tegen dum pingprijzen, dan zal in het vervolg deze groep voor dezelfde prijs in Amsterdam terecht kunnen. Dit is niet om Utrecht con currentie aan te doen, maar om te voor komen, dat de handel zijn normale basis zou verliezen." Burgemeester en wethouders van de Friese gemeente Baarderadeel hebben een brief gericht, aan de Tweede Kamer en aan de ministers van Economische Zaken en Binnenlandse Zaken over de concurren tie tussen de gemeenten bij het aantrek ken van industrieën. De practijk heeft reeds geleerd, zo wordt in de brief gezegd, dat plattelandsgemeen ten, bestaande uit een aantal dorpen met een overwegend agrarisch karakter en een kleine industrievestiging in één dier dor pen, door gemeenten welke als industrie kern zijn aangemerkt, worden „leegge- kociht". Behalve een bouwpremie van 25 percent worden door deze gemeenten aan de ondernemers zodanige financiële facili teiten geboden, welke door de toezicht houdende instanties blijkbaar worden goedgekeurd, dat de enkele, meestal opko mende en voor bedoelde plattelandsge meenten van levensbelang zijnde in dustrieën naar de industriekernen vertrek ken. Dit is onder meer geschied met een in Baarderadeel gevestigde industrie. Het gevolg is, dat de werkkrachten, die geen emplooi meer kunnen vinden in landbouw en veeteelt en werkzaam waren in de in dustrie, met uitzondering van misschien enkele goed geschoolde krachten, bij ver trek van de industrie werkloos worden of noodgedwongen naar elders moeten ver trekken. Wanneer deze handelwijze wordt toegelaten, dan zullen die gemeenten bin nen afzienbare tijd als „achterlijke gebie den" moeten worden aangemerkt. Dit kan niet in de bedoeling van de regering lig gen, zo zeggen B. en W. van Baarderadeel, die vragen op korte termijn maatregelen te nemen om deze ongezonde concurren tie onmogelijk te maken. De omvang van de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer wordt aangepast aan de geleidelijk ingetreden aanmerkelijke ver betering in de economische positie van ons land. Deze maatregel zal op korte termijn een personeelsinkrimping van vrij grote betekenis tot gevolg hebben. Het is te voorzien dat deze eerste vereen voudigingen zullen worden gevolgd door nog enige andere. Verwacht wordt dat aan honderd tot honderdvijfentwintig leden van het personeel ontslag zal worden aan gezegd. Te Baarn is In de ouderdom van 81 jaar overleden de schrijver Frans Mijns sen, die vroeger enige tijd in Haarlem heeft gewoond. Gedurende vele jaren is de thans- overledene werkzaam geweest in het verzekeringsbedrijf. Hij was onder meer oprichter en directeur van een assu- rantiefirma in die hoofdstad. Maar zijn bekendheid heeft hij te dianken aan zijn letterkundige arbeid;, speciaal op het ge bied van het toneel, al waren zijn stuk ken door hun litteraire verfijning en accenten op dis innerlijke ontwikkeling weinig voor vertoning geschikt. Van bij zondere eruditie en veel inzicht gaf hij blijk als toneelcriticus van de Groene Amsterdammer en door zijn dramatische studies in „De Nieuwe Gids" en in „De twintigste eeuw". Hij is lid-secretaris geweest van de ministeriële commissie van advies van het ondersteuningsfonds van kunstna ars. Verder heeft hij" d'eel uitgemaakt van de besturen van het Tollensfonds en van het Willem Kloos- fonds. In boekvorm publiceerde hij onder meer: Dramatische studies (drie delen), Toneelspelen (1906) Huiselijke Haard (1907), Ida Wahl (1920), Opstanding (1931) en Over Toneel. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 437 vette varkens. Notering zware 183185, lichte 176—182, slagers varkens 185188, zeugen 167170. Han del: vlot. Weldra is het een jaar geleden dat de stormramp Nederland trof. De dijken zijn gedicht, de polders drooggevallen. Hier ziet men twee foto's van Oosterland op Duiveland. De bovenste werd gemaakt op 2 Februari 1953. De onderste enkele dagen geleden. (Luchtopname-ANP-foto) Gisteravond trad in het Jeugdhuis te Spaarndam de R.K. Toneelvereniging „Ar dalion" op met „Voorschrift van de dok ter", blijspel in drie bedrijven van de Amerikaan Kurts Gordon. Dit groepje jonge mensen heeft goede krachten in zijn midden, zoals de hoofd rolspeelster. Het stuk leent zich bovendien goed voor een opvoering door weinig geroutineerde r^ensen. Als mejuffrouw Poelgeest haar spraaktechniek verbetert eri*4ich êen tikje rustiger beweegt dan kan zij het tot heel aardige dingen brengen. Mejuffrouw Ag. Balm speelde een huishoudster met kenne lijk plezier en toewijding. Ook mejuffrouw T. Oud als secretaresse en de dames Th. v. d. Belt en T. Kenter speelden niet onver dienstelijk. Van de heren hadden W. Bijl en H. Oud de beste kwaliteiten. A. Oud Jr. was de advocaat die de zaak wel eens even uit de doeken zal doen en J. Hart een iet wat onzekere oplichter. Wanneer Ardalion" en regisseur War merdam nu ook op de uitspraak gaan iet ten en vooral op een natuurlijke wijze van zeggen en bewegen, d)an gaat het groepje een goede tijd tegemoet. De Norduco, een Noors-Nederlandse vennootschap, waarbij zowel de IJmuidense Mekog als de Noorse overheid betrokken zijn, heeft in IJmuiden bij de haven een proefinstallatie gebouwd voor de vervaardiging van kunstmest uit zeewater. Foto: De proeffabriek aan de Hof laan. In een uiterst spannende wedstrijd is het aan het volledig D.C.IJ.-tiental gelukt de landskampioene Gezellig Samenzijn in eigen huis een (kleine) nederlaag toe te brengen. Door dit resultaat zijn de dam mers uit IJmuiden er in geslaagd de pro vinciale damtitel te veroveren. D.C.IJ. komt nu voor het district Noordholland uit in de landelijke eindstrijd en haar kansen staan uitstekend. Het verloop van de wedstrijd Gezellig SamenzijnD.C.IJ. was: 1. R. C. Keiler P. Roozenburg 1-1, 2. J. H. VosA. Ligt- hart 1-1, 3. J. SteenhuisB. Dukel 1-1, 4. J. H. AnsemsH. Laros 1-1, 5. Herm. de Jongh—C. Suyk 0-2, 6. W. Rustenburg T. Postma 2-0, 7. P. G. van HoutYme de Jong 0-2, 8. L. J. HellingmanG. Post ma 1-1, 9. J. BlauwP. v. d. Berg 1-1, 10. W. Vos—A. K. W. Beukema 1-1. Totaal 9-11 voor D.C.IJ. Morgen is het veertig jaar geleden dat de heer W. Meerwaldt in dienst trad van de Rotterdamsche Bank N.V. in Amster dam. De heer Meerwaldt hij werd in de om geving van het Tobameer op Sumatra ge boren, doch kwam op jeugdige leeftijd naar Nederland werkte eerst in Utrecht en later in de hoofdstad als employé van de Robaver. Na een tijd op de contróle-afde- ling te hebben gewerkt, kwam hij bij de effectenregistratie, waar hij leider van de afdeling uitlotingen is. De jubilaris woont aan de Jah Haring straat 28 in Haarlem-Noord. DE NATIONALE CLUBKAMPIOEN SCHAPPEN. De sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie heeft de organisatie van de nationale clubkam pioenschappen, de op 22 September zullen worden gehouden, toegewezen aan de Utrechtse wielerclub, „De Volharding". Start en finish van het 80 km. lange parcours, dat twee maal moet worden afgelegd, zijn in Wijk bij Duurstede. Het Haarlemse raadslid H. C. Henne- velt (C.P.N.) heeft toestemming gevraagd om in de raadsvergadering van 1 Fe bruari de volgende vragen te stellen: Iè het Burgemeester en Wethouders bekend, dat nog steeds geen trottoirs zijn aangelegd langs de huizencomplexen aan de Richard Holkade, de Henriëtte Bos mansetraat en de Willem Pijperstraat, niettegenstaande vele van deze huizen sedert vier maanden zijn bewoond? Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord zijn B. en W. dan niet van oordeel, dat hier spoedig maatregelen dienen te worden genomen, opdat de bewoners worden bevrijd van allerlei hinder, die de afwezigheid' van trottoirs veroorzaakt? Kunnen B. en W. mededelen of de stagnatie bij de aanleg van bedoelde be strating voortvloeit uit een verschil van mening over de vraag voor wiens reke ning het aanleggen van een plantsoen en de diverse voortukitj es bij de betreffende woningblokken moet geschieden? (Van onze correspondent te Djakarta) In Tasikmalaja zijn drie personen, on der wie twee Nederlanders, gearresteerd, te weten: drs. J. Schmutzer, directeur van de rubberonderneming Bandjar-Negara, te Goenoeng Tjoepoe, E. J. I. Versteegh, administrateur en J. J. E. J. Katton, em ployé van die onderneming. De arrestaties zouden op last van de pro cureur-generaal zijn geschied wegens het verlenen van steun aan de Daroel Islam, aldus meldt het Indonesische dagblad „Bintang Timur". Het blad schrijft, dat vermoed wordt „dat achter de organisatie voor steunver- lennig aan de Daroel Islam buitenlanders als financiers staan en dat met de arresta ties der drie genoemden duidelijker is ge worden dat er een subversieve beweging van koloniale agenten in Indonesië be staat met het doel de republiek ten val te brengen". De Nederlander D. C. Prins, die zoals wij gisteren berichtten, zich eveneens In hechtenis bevindt, was sedert November sportleraar aan de Carpentier Alting scho len. Tot 1939 was de heer Prins gymnastiek leraar te Amersfoort. In dat jaar werd hij als sportleraar gemobiliseerd. Een deel van de oorlog verbleef de heer Prins in een Duits concentratiekamp. Na de oorlog, werd hij als sportleraar van de K.L. naar Indonesië gezonden. Naar verluidt, zou de heer Prins ver bonden zijn geweest aan de inlichtingen dienst veldgroep I.V.-G. van de Koninklij ke Landmacht. De reden van zijn arrestatie is niet be kend te Djakarta. BELGRADO (AFP) Te Belgrado is vernomen, dat Mosje Pijade, een der Joego slavische vice-premiers, Milovan Djilas zal opvolgen als voorzitter van de Joegosla vische nationale Vergadering. Djilas vroeg ontslag uit deze functie, nadat hij uit zijn partijfunctie was gestoten wegens afwij kende opvattingen. Het Joegoslavische persbureau „Joego- press" meldde Maandag, dat maarschalk Tito op de volgende bijeenkomst van het parlement, op 28 Januari, een belangrijk verslag over de de binnen- en buitenlandse politiek van Joegoslavië zal indienen. Op een bijeenkomst van kiezers te Tito- grad in Montenegro, het district dat Djilas afvaardigde naar het parlement, is er op aangedrongen Djilas zijn parlementszetel te ontnemen. - BINNENLAND Rijwielen met hulpmotoren van het merk Alpino, type CF, zijn met gewone rijwielen gelijkgesteld. Nieuwe Tonge op Goeree-Overflakkee zal een Helicopterstraat krijgen, ter her innering aan de helicopter, die tijdens de dagen na de ramp vele inwoners van het dorp naar droog gebied heeft vervoerd. De dertien Finse woningen, die het dorp ten geschenke heeft gekregen van Finland, zul len binnen enkele dagen alle zijn bewoond. Het plein, waaraan deze huizen zijn ge bouwd, heet nu Finlandplein. De terreinen Deelen bij Arnhem en Langeveld bij Noordwijkerhout zijn thans aangewezen als zweefvliegterrein. Van het terrein Langeveld zal gedurende het gehele jaar op Zaterdagen en Zon- en feestdagen gebruik kunnen worden gemaakt voor het opstijgen en landen van zweefvliegtuigen. In de ouderdom van 99 jaar is te Utrecht overleden mevrouw M. G. MullerLulofs, die geruime tijd op het terrein van het maatschappelijk werk in Nederland baan brekende arbeid heeft verricht. Sinds 1890 heeft zij zich met dit werk bezig gehouden. Zij was geruime tijd presidente van de Ne derlandse Vereniging voor Armenzorg en Weldadigheid en redactrice van het blad „Armenzorg". Twee Amerikaanse verslaggevers van het radiostation vóór de Amerikaanse be zettingstroepen in Duitsland, (American Forces Network), zijn voor een driedaags verblijf in ons land aangekomen. Zij hebben de opdracht een „herinneringsreportage" op te nemen over de watersnood, die over de zenders van A.F.N, op 1 Februari zal wor den uitgezonden. De onlangs aangehouden directeur van de coöperatieve zuivelfabriek te Langweer, C. van der H., die verdacht wordt van ver duistering van f230.000, is door de Leeuwar der rechtbank in staat van faillissement ver klaard. Per zeepost te verzenden postpakketten, bestemd voor militairen van de Koninklijke Marine en de Koninklijke Landmacht, dienst doende in Nieuw Guinea of aan boord van schepen in de Nieuw Guinese wateren, zul len geadresseerden voor het komende Paas feest bereiken, indien zij uiterlijk 2 Februari op de postkantoren worden aangeboden. Nog een landelyk vrijwillig filiaalbe drijf, waarbij 1450 zelfstandige kruideniers zijn aangesloten, deelt mede, dat het de prij zen heeft verlaagd van jam, marmelade, chocolade pasta, bakmeel, cakemeel, bis cuits, rijst, limonade, vermicelli, groenten- conserven, soepen, vruchtenhagel en andere boterhambelegging en drups. In Tilburg is een 50-jarige Duitse vrouw aangehouden, die als non gekleed was en die bij kloosters en particulieren geld had weten los te krijgen voor een niet bestaande Duitse congregatie. Bij informatie in Duits land bleek de politie, dat zij daar wegens oplichterij werd gezocht en dat zij reeds we gens valsheid in geschrifte was veroordeeld. Zij zal over de grens worden gezet. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de kapitein W. J. van den IJ. uit Ede, aan wie ten laste was gelegd dat hij met planken van het rijk een vliering en een trap in zijn huis had laten maken, een kast voor een aal moezenier met een dienstauto had laten transporteren en een stoel van rijksmateriaal had laten timmeren, veroordeeld tot een maapd voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van f300. HAARLEM EN OMGEVING De wethouder van Onderwijs van Haar lem zal inplaats van Woensdag zijn spreek uur houden op Vrijdag 29 Januari des mor gens om elf uur. De afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeiders Beweging zal haar jaarvergade ring houden op Woensdag 3 Februari in het Rooms-Katholiek Verenigingsgebouw aan de Herenweg. De agenda vermeldt behalve de gebruikelijke jaarverslagen van secretaris en penningmeester ook een verantwoording van het bestuur, in verband met zijn houding tegenover de R.K. Toneelvereniging „Door Eendracht Sterk". De afdeling Heemstede van de Katho lieke Vrouwen Beweging heeft voor Don derdag 28 Januari een ledenvergadering uitgeschreven, welk/ in het R.K. Vereni gingsgebouw aan de Herenweg gehouden wordt. Voor deze gelegenheid zal de heer A. Erftemeijer spreken over het onderwerp „De invloed van reclame op de vrouw". Het bestuur van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van handela ren in dieren-benodigdheden en voeders deelt mee, dat, te beginnen met Woensdag middag 27 Januari, die winkels, waarin ver kocht worden dieren, voeders, aquaria, vogels en hengelsportartikelen enz., alle Woensdagen van 1 uur af gesloten zijn. Indonesia Raya": DJAKARTA (Aneta) „Indonesia Raya" zegt in een hoofdartikel naar aanlei ding van de arrestatie van de heer Even- huis: Naar onze mening is het niet juist, deze Nederlandse journalist in arrest te houden. Zolang de Indonesische regering de Nederlandse pers niet verbiedt, in Indo nesië te werken, dient zij de consequenties, die uit deze situatie voortvloeien, te aan vaarden, aangezien er geen discriminatie kan worden getolereerd met betrekking tot de persvrijheid. Als de regering van mening is, dat de Nederlandse pers in Indo nesië geen constructief werk verricht, moet zij de Nederlandse pers in Indonesië stop zetten. Indien zij echter de aanwezigheid van een Nederlandse pers accepteert, moet zij haar ook het recht van persvrijheid toe slaan. Het in hechtenis nemen van een journalist is in feite een aanranding van de persvrijheid. Mogelijk heeft het arresteren van de hoofdredacteur van „De Vrije Pers" de Indonesische naam in het buitenland méér kwaad gedaan dan het telegram had kunnen doen, dat deze journalist voor nemens was te seinen, aldus „Indonesia Raya". 3-3 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Stee] Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 99% 187% 229% 205% 355 109 147% 136% 126% 109 186% 170% 176% 177% 32% 52% 49>/l# 78% 21a/u 40 99% 187% 229% 205 355% 110 147% 136% 126% 108 186% 170% 176% 177% 32 53 49% 79% 21% 40%

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3