Donderdag heeft Santpoort weer een modern badhuis 25 JAAR Slechts veertig huisvrouwen veranderden van leverancier Nicolaas Samuel Cruquius overleed tweehonderd jaar geleden in Spaarndam Meer B.B.-vrijwilligers in Bloemendaal nodig Filantropie toen, hygiëne nu De Heemsteedse melksanering Ijsbaan aan Kleverlaan vanmorgen geopend „De leugen in de geneeskunde" Een bril! FEDERMANNa NATUURLIJK* ^Brieven aan de redactie DINSDAG 26 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Propaganda-avond in Gebouw Dotni Lezing over Van Oosten de Bruyn voor „Haerlem" Gouden ring gevonden Burgerlijke Stand van Haarlem F. H. van de Wetering sprak voor G.H.-jongeren Verruiming leverancierskeuze sorteerde weinig effect Dr F. Nolle over leven en sterven Amerikaanse zanger naar Haarlem Op 5 Februari is het tweehonderd jaar geleden dat Nicolaas Samuel Cruquius in Spaarndam overleed. HU was een der grootste waterbouwkundigen van zün tUd, heeft meegewerkt aan een ontwerp voor de drooglegging van het Haarlemmermeer en was, toen hij in Spaarndam woonde, belast met het hoofdtoezicht op de uitwate- ringswerken van Rijnland. Het gemaal aan de Ringvaart nabij het Zuider Buiten Spaarne is naar Cruquius genoemd. Hij is in de kerk te Spaarndam begraven, waar in 1913 een sierraam boven zyn graf is aangebracht. Nicolaas Samuel Cruquius (er zijn ge schriften die de naam Kruikius vermel den), die op 2 December 1678 te Delft ge boren is, werd in 1698 als landmeter gead mitteerd te Delft, was o.a. examinator van de stuurlieden voor de Oost Indische com pagnie en vestigde zich in 1715 in Leiden, om daar als landmeter van Rijnland op te treden. Hij liet zich inschrijven als student aan de universiteit aldaar en bracht het tot candidaat in de medicijnen. In 1731 vertrok Cruquius naar Spaarndam, om het hoofd toezicht uit te oefenen voor Rijnland en later werd hij ook schout. Cruquius is een bekwaam kaarttekenaar geweest en bekend is o.a. een album van het Hoogheemraadschap Delfland. Als waterbouwkundige heeft hij aan het ont werpen van verscheidene plannen zijn medewerking verleend. In October 1725 heeft hij de stoot gegeven tot het doen ver- de dijkshoogten en de waterstanden aan de rivieren en de zee. Van verscheidene zijden werd zijn plan toegejuicht en het kwam in de vergadering van de Staten van Holland ter sprake. Een besluit om tot uit voering er van over te gaan is echter niet genomen. Wel kreeg Cruquius opdracht om met Van 's Gravensande en Wittichius de Merwede te inspecteren. Omstreeks 1729 werden overstromingen gevreesd en het drietal werd verzocht een onderzoek in te stellen. Het resultaat was, dat zij een jaar later adviseerden overlaten te maken bij Hardingsveld en het Land van Altena. Er kwamen echter bij de Staten van Holland bezwaren binnen van het stadsbestuur van Gorinchem en van dijkgraven en hoog heemraden van polders uit de omgeving. Verschil van mening over de plannen had tot gevolg, dat de voorstellen van Cruquius en zijn medewerkers niet uitgevoerd wer den. Alleen op een terrein in de omgeving van Giesendam (deel van de Biesbos) werd het rijshout ontruimd. Dat het werk van Cruquius gewaardeerd werd, bleek uit het feit, dat het terrein de naam kreeg van Overlaat van Cruquius. Plan voor het Haarlemmermeer Volgend jaar wordt het feit herdacht, dat de polder en de gemeente Haarlemmermeer honderd jaar bestaat; in 1852 was het meer reeds droog. Voor het zover was zijn vele plannen gemaakt en één er van was van Cruquius in samenwerking met J. Noppen en M. Bolstra opgemaakt. In Juli 1742 dienden zij bij Rijnland een plan in, dat echter niet voor uitvoering vatbaar was; men vreesde verkleining van de boezem van Rijnland. Dat men het werk van Cru quius in latere jaren toch op prijs heeft gesteld blijkt uit de benaming van het ge maal. Dat gemaal is in April 1849 voltooid vaardigen van een kaart met een staat van* en in 1933 buiten dienst gesteld. Het is voor ADVERTENTIE Van de 140 vrijwilligers, die in Bloe mendaal, als deel van de BB-kring Noord holland VI, nodig zijn hebben zich er tot nu toe 40 gemeld, onder wie 17 dames. De eerste opzet is nu althans zestig vrij willigers bijeen te krijgen omdat men dan zal kunnen beginnen met de eerste cur sussen voor brandweer en opruim- en reddingsdienst. Om de Bloemendalers de noodzaak van de Bescherming Bevolking nog eens duidelijk te tonen, werd gisteren in het gebouw „Domi" aan het Zandvoor- terpad een propaganda-avond gehouden, die door de burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex, werd geopend. Hij zeide dat de organisatoren van de BB vooral tegen twee moeilijkheden vechten: de moeheid van de ouderen, die de vorige oorlog hebben mee gemaakt en die in geen enkel opzicht wil len heren van iets, dat aan een oorlog doet denken, en de vrees voor een atoombom, waartegen men niets bestand acht, ook geen BB. Maar de ervaring heeft geleerd dat men bij een onmiddellijke oorlogsdrei ging spontaan van alle kanten hulp wil bieden. De BB is er toe bestemd om daar toe in vredestijd reeds een opleiding te geven, omdat men zonder een speciale scholing ondanks alle burgerzin en goede wil machteloos staat. Na deze toespraak werd het woord ge voerd door de heer H. van Alphen, oud burgemeester van Za.ndvoort en promotor van de Stichting Bevordering Bescherming Bevolking, die aan het adres van hen, die zich afvragen of de BB wel nodig is, op merkte, dat de regering de gelden die zij er voor heeft uitgetrokken ook liever aan woningbouw en sociale maatregelen had besteed, indien zij er niet van overtuigd was dat men niet zonder een bescher mingsorganisatie bij rampen en oorlog kan. „Als de mogelijkheid van een besmet telijke ziekte bestaat, laat men zich im mers ook inenten", zei hij, „waarom zou men dan geen maatregelen treffen om het aantal slachtoffers of de schade van een mogelijke oorlog te beperken?" Hii gaf voorts een overzicht van de wervingsre sultaten in ons land en vergeleek daarbij die in Bloemendaal met die in andere ty pische woongemeenten, zoals Wassenaar. Doorn, Driebergen en andere. Bloemendaal kan de vergelijking met deze gemeenten, waar de situatie ongeveer hetzelfde ligt, niet doorstaan. Er werden na deze toespraak twee films vertoond, „Buurmans Buurman", die in op dracht van de eerdei- genoemde stichting is vervaardigd, en „Cycloon" een indrukwek kende rolprent over de vooral preventieve bescherming, die men in de Amerikaanse staat Florida tegen de beruchte draaiwin den heeft gevonden. Vervolgens gaf de heer P. G. van Zwie- ten, plaatsvervangend kringhoofd in Kring Noordholland IV, een zeer duidelijke uit eenzetting van de BB in de B-kringen. (A-kringen en A-gemeenten zijn „gevaar aantrekkende" gebieden door industrie, bevolkingsdichtheid, enz. en B-kringen zijn gebieden die niet tot de eerste doelen van eventuele luchtaanvallen behoren). Met de film „Houwe Zo" van Hei-man van der Horst er: een opwekkend woord van het hoofd Zelfbescherming in Bloemen daal, de heer J. Buiter, werd deze propa ganda-avond besloten. Er bestond een flinke belangstelling voor. ondergang behouden en is een nationaal en historisch technisch monument gewor den. Als museum trekt de Cruquius nog vele bezoekers. Voorts heeft Cruquius de doorgraving van de Hoek van Holland, waarmee een eeuw na zijn dood is begonnen, voorgesteld. Grote en kleine geschriften over water bouwkundige werken en plannen zijn van de hand van Cruquius verschenen, waar onder enkele die betrekking hebben op Spaarndam, zoals: „Ordinaire hoogte van de vloeden boven en van de ebben beneden het Amsterdamsch peijl, mitsgaders de tijd van 't hoogste en laagste water in het IJe te Spaarndam" (1736); „Meteorologische waarnemingen, verricht te Spaarndam van 1736 tot 1747", waarbij bijzonder aandacht werd besteed aan stormvloeden aan de Spaarndamse Slaperdijk; „Consideratiën, raeckende voornamentlijk het aanvullen van de gevaarlijke diepte in de groote Rhijnlandse schutkolk te Spaarndam" (April 1735). Graf in Spaarndam Op 5 Februari 1754 is Cruquius in het Gemeenlandshuis van Rijnland, het lage gebouw met het torentje, even buiten Spaarndam aan de dijk naar Halfweg over leden. Enkele dagen later werd hij volgens zijn wens onder een mooi raam aan de Noordzijde begraven. Twee jaar voor zijn dood had hij een grafschrift gemaakt en daaruit blijkt, dat hij een afstammeling zou zijn van Rooms Koning' Willem. Geschied schrijvers zijn van mening, dat deze af stamming echter niet bewezen is. Het grafschrift, dat met de namen van de toenmalige kerkmeesters van Spaarn dam begint, luidt als volgt: I. d Vogel, W. van der Zijp, kerkmees ters, ter eer en ophef der hooge be- duidenis van het bovenstaande kerk glas, vertoonde 't weled. coll. van Heeren Dijkgr. en Ho. Heemraden van Rijnl. met deszelfs instelder Graef Willem van Holland Roomsch Koning, V idus Oct Ao 1255. Indictie VI, wiens XVI e afstammel. en naneef dienaer van hare weled.heid en van den lande was: Nicolaus Samuelis Cruquius, ge admitteerde landmeter, candidatus medicinae, examinateur der O. I. stuurl. te Delft, lid van de Koninkl. Soc. der wetensch. te Londen, lid van het Houtgenootschap te Haarlem, toe- ziender van Rijnland, Schout te Spaarndam. Natus 2 Dec. 1678. Dena- tus 5 Februari 1754. NaemzinspreuK: Neminem Scientia Cruciat, Nooit Schaad Konst. Fee. 1752. In 1913 is het graf met financiële steun van Rijnland gerestaureerd. Op 10 Juni van dat jaar is een sierraam geplaatst, dat de wapens bevat van Spaarnwoude, Rijnland, Zaanen, Spaarndam, Haarlemmermeer polder en Schoten. Dit raam heeft niets te maken met het kerkglas, waarvan in het grafschrift sprake is. Voor een groot aantal leden van de ver eniging „Haerlem" heeft de heer C. van de Haar, historisch doctorandus, gespro ken over Gerrit Willem van Oosten de Bruyn, stadshistorieschrijver van Haarlem uit de achttiende eeuw. De spreker deelde mee, dat Van Oosten de Bruyn, die in Utrecht onder meer rechtswetenschappen studeerde, een gefortuneerd man was, zo dat hij vrijwel al zijn tijd kon geven aan studie en ereambten. Deze laatste heeft hij in rijke mate gehad: kapitein van de schut terij, commissaris van de Kleine Bank van Justitie, regent van het St. Elisabeth's Gasthuis en van het Burger Weeshuis, zelfs burgemeester. Nadat hij in 1758 van de burgemeesters van Haarlem de opdracht had ontvangen, een geschiedenis van de stad te schrijven, verscheen in 1765 het eerste deel van deze geschiedenis. Hoewel dit eerste deel zeer gunstig ontvangen werd, is het vervolg, dat in manuscript in het stedelijk archief aan wezig is, nooit in druk verschenen. De geschiedschrijver, die een conservatief Oranje-gezinde was, had een afkeer van volksinvloed. Dit verklaart wellicht zijn vaak gewrongen hypothesen. De heer Van de Haar noemde hem aan het slot van zijn voordracht „een voor Haarlem belangrijk persoon, die als direc teur van het Teylergenootschap zich ook zeer interesseerde voor de natuurweten schappen". De Haarlemse recherche verzoekt de man, die onlangs in een rijwielhandel in het centrum van Haarlem kwam infor meren, of daar een gouden rimig was ge vonden, zich met haar in verbinding te stellen, daar onlangs een diergelijke ring is gevonden. HAARLEM, 25 Januari 1954 ONDERTROUWD: 25 Jan., H. W. Kaspers en M. Grosze Nipper; J. H. de Kruif en M. Jansen; M. H. Hoog en J. E. M. F. L. M. Leempoels. BEVALLEN van een zoon: 23 Jan., J. Ko ning—van der Zande; C. H. Dekkers—Kas- tercum; C. C. Nederstigt—Brand; 24 Jan., M. L. J. Gigengack—Korstjens; G. M. Koe- lemeijerMannich; A. H. van Daalen— Okker; C. A. C. van de Reepvan Assema; W. J. Teunissen—Huiting; 25 Jan., M. M. Oudolfvan Niekerk. BEVALLEN van een dochter: 22 Jan., M. de Heer—van der Vlist; E. SchautSpeijker; W. G. A. Murkvan Roode; 23 Jan., G. Lan- gereisBelgraver; W. H. Zeulevoet—Vaar- berg; J. M. TillemansWijers; 24 Jan., J. H. Koffemanvan Ooijen; J. L. E. van der WulpHoogkamer; E. Chr. de Groot—Saf- frie; C. J. KornelissenKalis; 25 Jan., P. A. van VelzenPaap; P. Laarhovenvan de Merwe. OVERLEDEN: 21 Jan., J. van Domselaar, 49 j., Taanplaats; 22 Jan., M. Rodink, 77 j., Palamedesstraat; 23 Jan., W. J. A. Nelis, 57 j., Maerten van Heemskerkstraat; J. Th. La- cunus—van Diggelen, 71 j., Teslastraat; C. H. Bos, 85 j., Bloemveldlaan; J. Smitvan Egten, 82 j., Kerkstraat; C. P. KolleWeijer- mans. 48 j,, Judith Leijsterstraat; 24 Jan., J. P. Keijzer—Hageman, 49 j., Radboudstraat; M. A. Steen, 13 j., Zaanenstraat. Dit is de weg, welke toegang geeft tot het dorp Bruinisse. Noodwoningen zijn in de plaats gekomen van vele door het water vernielde huizen, alle bomen zijn verdw enen. Hoe het ivas vóór de ramp blijkt uit de inzet. Zó kan het weer worden als de Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland slaagt in haar boomplantactie. Na een maandenlange onderbreking zul len de groene deuren van Santpoorts bad huis aan de Wüstelaan Donderdag weer geopend worden. De herstelwerkzaamheden hebben langer geduurd dan voorzien was, waardoor velen zo om en nabij de jaar wisseling een vergeefse reis hebben ge maakt. Voor een paar noodzakelijke reparaties moest een paar weken gestopt worden. Van het één kwam echter het ander en de weken werden maanden en het badhuis bleef dicht. In die tijd heeft de technische outillage echter een fikse verandering ondergaan. Niet alleen zijn de ketels vervangen en de boilers vernieuwd, maar er is ook een geheel nieuw buizennet aangebracht. De oude kranen zijn vervangen door moderne mengkranen en de capaciteit van de ketels is groot genoeg om warm water te leveren voor de badafdeling en tevens voor ae centrale verwarming van het gehele ge bouw. Hierin houden onder meer zuigelingen zorg, een chirurg en een oogarts spreek uur en verschillende verenigingen maken 's avonds gebruik van het zaaltje, dat de Santpoorters welbekend is uit de tijd der distributiebonnen. Voor de schoolbaden wordt het water op de juiste temperatuur gebracht voordat ADVERTENTIE MAANDAG 1 FEBRUARI A.S. bestaat onze zaak Dit hebben wij te danken aan onze uitgebreide klanten- en vriendenkring, waarvoor wij U zeer hartelijk dank zeggen. U heeft heel veel vertrouwen in ons gesteld en wij kunnen zeggen: Wij hebben ons best gedaan. GED. OUDE GRACHT 52 TEGENOVER DE KERK Stofzuigers - Radio - Televisie - Haarden - Haardkachels Wasmachines - Electrische Vloerwrijvers - Gasfornuizen Radiotafels - Platenspelers - El. Scheerapparaten - Strijkijzers EI. Dekens het naar de badhokjes geleid wordt. Door het draaien aan verschillende kranen, kan onder gelijktijdige controle van de wijzer- thermometers op vernuftige wijze het koude en warme water in de juiste ver houding gemengd en de temperatuur con stant gehouden worden. De accomodatie van het badhuis is zo groot, dat bij een gemiddelde douchetijd van twintig minuten badmeester v. d. Eijnde iedere honderd seconden een nieuwe gegadigde tot zich kan roepen. Het jaar 1932 was een heel belangrijk jaar in de geschiedenis van het gebouw, dat gezet is in opdracht van mevr. Olga Wüste-von Gotsch, wonende op het huis Spaarnberg. Het werd oorspronkelijk als bewaarschool ingericht en juffrouwen De Sauvage en Janke Akkerman zwaaiden er zachtmoedig de scepter. Alle financiële lasten kwamen voor rekening van me vrouw Wüste-von Gotsch. Later gaf de gemeente Velsen een subsidie, doch in 1932 werd deze niet meer verleend en kreeg het gebouw de bestemming van bad huis, „geheel in de geest van mevr. Wüste- von Gotsch", zoals een van de hoogge- hoede heren het bij de opening zei. Donderdag wordt het wéér geopend: heropend, zonder Commissaris der Ko ningin, zonder voltallig B. en W., zonder hoge hoeden. Zonder enig ceremonieel draait de heer Van der Eijnde dan de deuren van' het slot en de kranen open en roept hij weer zijn welkomstwoord. Gisteravond hield de C. H. Jongeren groep Haarlem in het wiikgebouw Oude gracht een propaganda-avond alwaar voor een vrijwel geheel gevulde zaal het Kamerlid de heer F. H. v. d. Wetering sprak over „Jeugd en Toekomst". Spreker wilde de achtergrond van het politieke leven belichten. De na-oorlogse jeugd heeft veelal geen basis. Maar er is een basis, het Christendom. Toekomst is voor velen niet meer dan de materiële toe komst. Voor anderen gaat de toekomstver wachting op in de culturele of wel de maatschappelijke ontwikkeling. Daarin liggen inderdaad grote problemen, juist voor de jeugd. Ook in de toekomstige inter nationale verhoudingen. Naar \v\j vernemen, heeft te Heemstede slechts een veertigtal huisvrouwen van de onlangs gebodeii gelegenheid gebruik ge maakt, zonder nadere omschrijving der redenen van melkleverancier te veranderen. Zoals men weet is dit met ingang van Januari 1954 mogelijk geworden, doordat het Bedrijfschap Zuivel te Den Haag er op heeft aangedrongen, dat verschillende sec toren door meer bezorgers zouden worden bediend. Dit heeft dus ten gevolge, dat elke Heemsteedse huisvrouw op haar verzoek onmiddellijk een andere leverancier uit haar sector krijgt aangewezen, ook al heeft zy hiervoor geen enkele geldige reden, mits zij dit verlangen kenbaar maakt aan de voor zitter van de Coöperatieve Melkhandel,, de heer H. G. Janmaat, Binnenweg 25. Voorstanders van de melksanering zullen hieruit de conclusie trekken, dat in de praktyk het met de behoefte van de huis vrouw aan een ruimere keuze van leveran ciers nogal schikt. Uit dit cijfer kan men ook afleiden, dat de melksanering te Heemstede bevredigend verloopt, want veertig veranderingen op een aantal van ruim vijfduizend gezinnen, wijzen toch geenszins op gefundeerde cri- tiek of talrijke klachten. Voor dit onmis bare succes moet ongetwijfeld voor een groot deel de activiteit van de Vertrou wens-commissie verantwoordelijk worden gesteld, welke met mevrouw M. Kubatz- Brugman als presidente, reeds lang be wezen heeft allerminst als verlengstuk van de melkhandel te willen fungeren. Integen deel wordt door deze commissie nauwlet tend toegezien op de door de melkhandel uit te voeren voorschriften van het Bedrijf schap Zuivel. Daar staat tegenover, dat ook de huis vrouw niet altijd de nodige voorzorgen in acht neemt, die de houdbaarheid en het vitaminengehalte van de melk op het ge wenste peil moeten houden. Vandaar dat sommige klachten over de kwaliteit na een ingesteld onderzoek moesten worden toege schreven aan de betrokken huisvrouw, die de ontvangen melkproducten een volkomen verkeerde behandeling gaf. Doordat een en ander ongetwijfeld aan onwetendheid moet worden toegeschreven, heeft de Vertrou wens-commissie er reeds dikwijls bij het bestuur van de coöperatie op aange drongen, de huisvrouwen door middel van een circulaire over de juiste methode van het koken en bewaren van de melk voor te lichten. Slechts weinigen zullen bijvoor beeld op de hoogte zijn met het feit, dat melk uiterst gevoelig is voor licht en door de inwerking daarvan snel aan vitaminen- gehalte en voedingswaarde verliest. Ook in de zomermaanden is deze langer houd baar, wanneer zij bij voorkeur in allu- minium-pannen wordt gekookt en daarna op steen, in plaats van een houten plank zet. Zo zouden er door de melkhandel meer nuttige wenken verstrekt kunnen worden, die uiteindelijk de taak van de leverancier niet weinig zullen vereenvoudigen. Boven dien is het voor alle betrokkenen enigszins spijtig te moeten constateren, dat de vele aan de melkproducten besteedde zxrgen.jio dikwijls door onwetendheid van de af- neemsters het beoogde effect niet kunnen resulteren. Want dat de Heemsteedse melk handel inderdaad kosten noch moeite wenst te sparen, ten einde steeds volwaar dige producten af te leveren, moge blijken uit het feit, dat binnenkort een nieuw type bezorgwagen in gebruik zal worden ge nomen. Deze zullen in het midden zijn voorzien van een afgesloten ruimte, waar in de flessenmelk, room, pap, boter, enzo voort, volkomen van de buitenlucht ver wijderd kan worden gehouden, waardoor de nadelige inwerking van zon en daglicht tot een minium beperkt wordt. Deze zijn reeds enige tijd in bestelling, zodat de af levering van de eerste wagens binnen af zienbare tijd tegemoet kan worden gezien. De houders van voorverkoop-abonne menten van de ijsbaan aan de Kleverlaan konden zich vanmorgen in de handen wrij ven. En niet alleen omdat het op deze win derige baan bijzonder moeilijk was om warm te blijven, maar ook omdat zij de enigen waren, die tot de baan toegelaten werden. Om tien uur werd de baan namelijk open gesteld voor de bezitters van dergelijke abonnementen en de vele andere schaats liefhebbers, die ook een baantje wilden trekken moesten zich, vandaag althans, tevreden stellen met de sloten en vaarten. Het ijs van de baan „zette" namelijk nog niet genoeg „aan" om de duizenden Haar lemmers te kunnen houden en de vertegen woordigers van de gemeente, welke de baan exploiteren, durfden het nog niet aan om het ijs aan een dergelijke druk te onder werpen. Achthonderd uitverkorenen konden dus vanmorgen en vanmiddag dt baan in ge bruik nemen en al spoedig bleek dat deze vorstperiode voor een dikke laag (6,2 cen timeter) gezond ijs gezorgd had. En terwijl de eerste groep schaatsers tegen 8e harde wind optornde was het personeel van de baan, dat uit vijftien man bestaat, druk bezig met het ophangen van de feestver lichting, die tijdens de Flora de wallekan ten van de Nieuwe Gracht sierde. Vanmiddag om half vier zou er opnieuw vergaderd worden over de vraag of de baan vanavond voor het „gewone" publiek geopend zou worden. Uiteraard zien ook de sportieve gemeen teambtenaren, die de exeploitatie van deze baan behartigen, uit naar dat moment, waarop alle schaatsenrijders tot de baan toegelaten kunnen worden, wanneer er weer agenten op de schaats zullen verschij nen om het ijsver keer te regelen en wan neer de Haarlemse scholen weer hardrij- wedstrijden zullen gaan houden. Dan zullen de Broekmannen-in-spé weer over het gladde ijs schieten, maar dan zulen ook de jongens en meisjes weer komen voor wie de ijspi-et alleen bes'aat uit een uurtje vallen en opstaan. Want vooral bij het schaatsenrijden is alle begin bijzonder moeilijk. „De moderne cultuurmens is in wezen niets anders dan een groot kind en moet dus ook als zodanig behandeld worden. Hij is verwend en verwekelijkt en men kan hem alleen met leugens-om-bestwil tevreden stellen. Maar desondanks blijft hij schreeu wen, als een eigenwijze puber, om „de volle waarheid", die hij niet eens zou kunnen dragen." Aldus de weinig vleiende karakterstiek, die de bekende predikant-geneesheer dr. F. Nolle gisteravond in het Hervormd Wijk- gebouw aan de Voorhelmstraat gaf van het huidige „beschaafde" mensdom, dat zich volgens hem in vele opzichten zou mogen spiegelen aan de primitieve volken. Hij vertelde zijn gehoor, dat hij bij de Torad- ja's in Midden-Celebes een veel harmoni scher instelling tegen over de wetten van het leven gevonden had dan bij de Westerse mens. De natuurvolken beseffen of weten instinctief, dat er tuusen leven en dood al tijd maar een schrede ligt; wij daarentegen zijn ons daar slechts zelden acuut bewust van, met het gevolg dat het sterven ons veel zwaarder valt. De angst om te sterven werkt volgens dr. Nolte ook door in secundaire complexen, zoals de vrees voor het ouder worden waaraan de cosmetische industrie haar bioéi te danken heeft"), het verzet tegen de „nare" passages in Huwelijks- en Doop formulier („het leven is een gestadig sterven") en meer van zulk verstoppertje spelen met de „harde realiteit" van het leven. Die harde realiteit is echter in feite Gods bestel en wie haar miskent, die is dus ook blind en doof voor de eeuwige wetten van de Schepper en hoe zou men onder zulke omstandigheden vrede in het sterven kunnen vinden? Vandaar dat de geneesheer zelfs zijn hopeloze patiënten nooit vertellen zal, dat hij sterven moet, want geen enkele moderne cultuurmens is sterk genoeg om die „waar heid" te verwerken. De natuurvolken zijn dat wel, maar hun behoeft men niet te ver tellen, wanneer hun uur gekomen is want dat tijdstip weten zij met groter zekerheid dan de beste arts. De „leugen in de geneeskunde" is dus een leugen-om- bestwil en een onvermijdelijk uitvloeisel van de leugenachtigheid van ons gehele be staan. Pas als de mens terugkeert tot de eeuwige waarden van het leven, zal hij boven al dat kinderlijke zelfbedrog uit groeien en vrede hebben met de laatste, Goddelijke Waarheid. Er zijn twee mogelijkheden van die ont wikkeling: Verval of Wedergeboorte. Maar dè toekomst is tenslotte altijd en alleen: de Toekomst van Christus. Ook als wij het hebben over toekomst in materiële of cul turele zin, ook als wij denken aan maat schappelijke of internationale verhou- i dingen. Onze toekomstverwachting mag niet ge deeld zijn. Waarom is er geen scheppende kracht meer? Omdat de werkelijke inspi ratie alleen bij de Gratie Gods komt. De C.H.U. wil een verbinding van leven en samenleven. Het gaat haar om een pro fetische houding. De toekomst is altijd ge laden met gevaren èn beloften. Wij streven naar een maatschappelijke opbouw in ver antwoordelijkheid voor elkander, wij staan voor de beveiliging van onze generaties. Onze toekomst ligt in een gevarenzone? Maar zijn wij niet wat al te defensief ge oriënteerd? Durven wij de toekomst wel voldoende aan? Daarop zal de jeugd het antwoord moeten geven, aldus spreker. Na de pauze werd door enkele leden een eenacter opgevoerd, waarmee men een dankbaar applaus oogstte. Van 9 Februari tot 7 Maart komt de Amerikaanse operazanger Anton Marco naar ons land om in verscheidene plaatsen mee te werken aan evangelisatiecam pagnes. Hij was eerste bariton van de San Carlo Opera, waarmee hij geheel Amerika doorreisde, maar gaf enkele jaren geleden die carrière prijs om zijn leven en gaven in dienst van de evangelisatie te stellen. Sinds die tijd werkt hij geregeld mee aan evangelisatiesamenkomsten en aan Chris telijke radio- en televisie-programma's. Vorig jaar maakte hij een grote tournée dóór Zuid-Amerika en momenteel vertoeft hij in Engeland, waar hij overal stamp volle zalen trekt. Vandaar gaat hij naar verscheidene landen van West-Europa. De tournée door Nederland wordt voorbereid door de Europese Evangelische zending in samenweking met plaatselijke comité's. De eerste plaats in ons land, waar Anton Mar co zal optreden is Haarlem, waar hij op 9, 10 en 11 Februari zal zingen in het gebouw der Vrijzinnig Hervormden aan de Jacob- straat. Als sprekers zullen aan deze cam pagne medewerken de ®anadese Evangelist George Brucks, die reeds enkele jaren in ons land vertoeft en de heer J. Kits, direc teur van 't Brandpunt te Doom. ADVERTENTIE Gr Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen (Verkort weergegeven) Aestheticisme. Nu de discussies over het plantsoentje op de Grote Markt zijn ont aard in een moordplan op de ontwerper van het baldakijn aan de Vleeshal, zou ik gaarne het volgende willen opmerken: Het feit dat zo'n simpel iets als het wel of niet aanleggen van een plantsoentje op de Grote Markt, zoveel technici, kunste naars en instanties tot het geven van sug gesties en adviezen bracht, alsof daaraan al het wel en wee van Haarlem afhangt, is weer een van de nieuwe ziekten, het aestheticisme' de ziekelijke drang om over al het schoonheidsbegrip bij te sleuren. Het is wel zeker, dat wanneer uit de ge geven suggesties er een werd uitgevoerd, de overblijvenden ook hierop hun critiek zouden uitoefenen in naam der schoonheid. Bij een eenvoudig mens komt dan ook de vraag naar voren: Wat is schoonheid, en is het nu toch wel alles schoonheid wat ons tegenwoordig als zodanig wordt aangepre zen?' Eenvoud goed, maar is het niet meest al een gebrek aan kunnen,- waardoor de eenvoud ontaardt in kale armoede? Als wij de na-oorlogse stedebouwkundige produc ten bezien, vooral op het gebied van de woningbouw, dan twijfelt men toch aan het schoonheidsbegrip, zoals dit nu gepro pageerd wordt. Laten wij dus gerust het plantsoentje accepteren en verder hierover niet dik gaan doen in kunstbeschouwingen. Ik vrees dat, als men consequent zou wil len zijn, er buiten de Bavo, de Vleeshal, het Stadhuis en een paar andere gebouwen, niet veel op de Grote Markt zou mogen blijven staan. A. W. F. J. Z.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7