Haarlem, Lisse en Zandvoort deze lente in helicopternet Cremer speelde „Op goed geluk" Amsterdamse Beurs Seinhuis te Rotterdam brandde geheel uit WOENSDAG 27 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 'Als het met garanties én vergunningen in orde komt Landingen naast H.F.C.-terrein Hulp aan Oude Tonge Haarlemse jeugd offert voor speeltuin Adoptie in gedenkraam gesymboliseerd IJs op grachten nog niet betrouwbaar Geslaagde filmavond van Haerlems Studenten Gildt Waterbedrijf wordt bestormd met klachten Nieuwe besturende zuster van Diaconessenhuis Concert uitgesteld Opening badhuis Santpoort Spoorwegverkeer naar Schiedam stond stil Bus reed - door muur - een smederij binnen Bondselftal tegen een Engelse eersteklasser Protest tegen gedrag van Van de Pol De KNWU en de Ronde van Frankrijk Aantal slachtoffers van Merapi-eruptie thans 40 Stichter van Avifauna dreigt met proces Volle dag vrij op 30 April èn op 5 Mei Scheepvaart Aan de Rijksluchtvaartdienst is toe stemming gevraagd de heiicopterdienst van Brussel naar Rotterdam te mogen doortrekken via Lisse naar Haarlem en later ook naar Zandvoort. Een beslissing is nog niet genomen, doch indien de toe stemming verleend wordt, dan zullen van 10 April af reeds de helicopters boven de bloeiende bollenvelden vliegen. Het terrein, dat men in Haarlem als heli haven op het oog heeft, is de weide naast het H. F. C.-terrein tussen Emauslaan, Van Oldenbarneveldlaan en Wagenweg. Het initiatief is uitgegaan van Copex ex peditiebedrijf te Hillegom en de bedoeling is Belgen en Rotterdammers naar de Keu kenhof te vervoeren. In de omgeving van dit terrein is een weiland, dat geschikt is voor het landen en stijgen van helicopters. Van Lisse kan men verder naar Haarlem. De tussenlanding te Lisse is speciaal be doeld voor hen, die Keukenhof willen be- Alle leden van de bij het district Haar lem van de Nederlandse Jeugdgemeen schap aangesloten organisaties zullen een kwartje van zelf gespaard of verdiend geld op zij llsggen voor de speeltuin van Oude Tonge. Om., bovendien de niet-georganiseerde Haarlemse jeugd in staat te stellen ook mee. te werken aan de totstandkoming van de/speeltuin heeft de Nederlandse Jeugd gemeenschap voorgesteld, dat iedere leer ling van de Haarlemse scholen één keer twee cent offert. Daarmee zal dan waar schijnlijk het benodigde bedrag vijfdui zend gulden bereikt worden. Het ligt in de bedoeling van de districts- raad van de Nederlandse Jeugdgemeen schap en het adoptiecomité voor Oude Tonge de inzameling te houden in de week van 1 tot 6 Februari. Tot 13 Februari kun nen bijdragen worden overgeschreven op postrekening 344809 ten name van de pen ningmeester van de N.J.G., de heer H. Sta pel, Oranje Nassaulaan 111, Overveen. Zoals men weet, hebben wij kort ge leden meegedeeld, dat het gemeentebestuur van Oude Tonge voor de aanleg van het terrein voor de speeltuin zal zorgdragen. De Haarlemse jeugd zorgt dan voor de inventaris. Zoals wij reeds hebben gemeld heeft Oude Tonge het voornemen om zijn dank voor de adoptie een tastbare vorm te ge ven. Het heeft daartoe de Haarlemse gla zenier K. T. Trautwein uitgenodigd een raam-te maken, dat op 23 Februari, de dag waarop een delegatie van Oude Tonge naar Ha'arlem komt, in het trappenhuis van het Stadhuis zal worden onthuld. De; kunstenaar heeft een aantal elemen ten van de adoptie in een raam van onge veer 2 vierkante meter samengevat. Men herkent Oude Tonge, bijna geheel ver zwolgen door de vloedgolf met de inspan ning van een man om eeh vrouw te red den, men herkent ook burgers van Haarlem die de geadopteerden geschenken aanbie den. De Haarlemse stedenmaagd, met het devies „Vicit Vim Virtus", neemt een be langrijke plaats in. De politie wijst er met nadruk op, dat het Üs op de Haarlemse grachten en sloten nog verre van betrouwbaar is, ook al blijven fietsbanden en stenen op het gladde opper vlak liggen. Dit werd gisteren nog bewezen, toen twee jongetjes van ongeveer zeven jaar door het ijs van de Rollandsloot in Over veen zakten. Door een onbekend gebleven persoon zijn zij, met behulp van een bezem, op het droge gebracht, waarna zij van droge kleren voorzien zijn. Dinsdagavond werd als onderdeel van de plechtigheden en de festiviteiten ter ge legenheid van het derde lustrum van het Haerlems Studenten Gildt in café-restau- fant Brinkmann een besloten filmavond gehouden. Het programma, dat met bijzonder veel zorg was samengesteld bevatte onder meer een kostelijke persiflage van de journaal film door J. Margarites en twee abstracte tokenfilmpjes, vervaardigd door de Cana dees Norman Mc Laren. In deze kleuren- filmpjes, „Phantasy" en „Hen Hop" werd het natuurlijke geluid door een saxofoon verzorgd, maar de overige muziek bestond uit op de band „getekend" geluid, dat vooral bij het laatste filmpje een bijzonder vermakelijk effect sorteerde. De hoofdfilm „Film and Reality", samen gesteld door Cavalcanti uit een groot aan tal korte journaalfilmpjes uit de periode van 1887 tot voor de tweede wereld oorlog gaf een vrij uitgebreid kaleidos- copisch overzicht van de belangrijkste ge beurtenissen in deze tijd. Hoewel de film verkleind was van 35 mm tot 16 mm, was de kwaliteit in de meeste gevallen voor treffelijk. In dit lange journaal vielen vooral de films over de begrafenis van koningin Victoria, Scott's landing op het Zuidpoolgebied en de Zuidex-zeefilm van de Nederlander Joris Ivens op. Al met al een bijzonder genoegelijke en leerzame avond, die het feestprogramma van het Gildt op waardige wijze inzette. Het gemeentelijk waterbedrijf te Haar lem wordt momenteel bestormd met klach ten enerzijds van mensen, die door de strenge vorst van de laatste dagen, bevro ren waterleidingen hebben, anderzijds van mensen, die eveneens met dit euvel zitten, doch bovendien klagen over het feit, dat zij, wanneer zij het waterbedrijf opbellen, geen gehoor krijgen. Deze laatsten raadplegen waarschijnlijk nog een oud telefoonboek. Het waterbe drijf heeft namelijk sinds ruim een jaar een nieuw telefoonnummer, dat reeds in de nieuwé gids vermeld staat. Zij, die met bèvrorèn waterleidingen zitten, dienen voortaan të bellen: 1 5257... zoeken en als de plan verwezenlijkt worden zullen de toestellen van 10 April tot 15 Mei Lisse aandoen. Van 28 April af zal ook Zandvoort in de dienst betrokken worden. De uitbreiding van de dienst naar het Westen van ons land is mogelijk doordat de helicopter anders twee uur te Rotterdam moet wachten, alvorens zij de terugtocht naar Brussel maakt. Het toestel landt om 13 uur te Rotterdam en zal daarna als de plannen doorgaan door vliegen naar Lisse en Haarlem en eventueel Zandvoort. Voorts ligt het in het voornemen extra diensten tijdens de bloembollentijd in te leggen op Zaterdagen en Zondagen. Dan vertrekken drie keer helicopsters van Rot terdam naar Lisse, Haarlem en Zandvoort en keren in Rotterdam terug, alvorens de reis naar Brussel te vervolgen. De uitvoering van de dienst is behalve van de vergunningen van de Rijkslucht vaartdienst ook afhankelijk van de garanties, welke de Sabena tegen eventueel exploita tie-verlies verlangt. De Copex is nogal optimistisch op dat punt; van haar wordt waarschijnlijk de grootste garantie verlangd. In Haarlem is de voorbereiding in han den van Haarlems Bloei. A mateurtoneel De letterlievende vereniging „J. J. Cre mer" had voor haar voorstelling van Dins dagavond in de Stadsschouwburg haar keus laten vallen op een handig geconstrueerd toneelspel van Frank Vosper „Op goed ge luk." Vosper is een expert in het schrijven van thrillers en ook „Op goed geluk" krijgt het tintje van de misdaad mee, maar dit keer loopt het nogal los met het spatten van het bloed. De moord in het stuk bestaat alleen maar in de verbeelding van een overspannen toneelspeelster die min of meer bij toeval verdwaalt op een dinertje, dat twee jeugdige jongelieden hebben aan gericht. Ook met het dinertje is er iets aan de hand. Door een drukfout op de convoca tie is geen der uitgenodigde gasten komen opdagen. De jongelieden nodigen nu telefo nisch een aantal hen onbekende mensen uit, waardoor het gebeurt dat een brigade generaal buiten dienst zijn gewezen vrouw ontmoet, met wie hij tegen de zin van zijn familie trouwde, omdat zij niet van zijn stand was, en van wie hij scheidde, de domste daad, naar hij zegt, welke hij ooit kon begaan. Inderdaad, want het wordt ons uit hun gesprekken nergens duidelijk dat er zo'n dwingende reden voor was. Eigenlijk is deze situatie typerend voor het hele stuk. Het lijdt aan een gebrek aan diepte, het heeft te weinig inhoud. Het sug gereert diepere gedachten dan ten grond slag liggen aan de opbouw der karakters van de dramatis personae. Vosper heeft „Op goed geluk" ook een beetje op goed geluk geschreven. Hij voegt er vei-der nog een op avontuur(tjes) beluste schrijver in en een dame, die het met de mannen nooit erg getroffen heeft, waarvoor zij eerlijk uitkomt zoals zij overigens voor alles eer lijk uitkomt, zeer tot ons plezier. Zij is de enige figuur waarin meer zit dan de non chalance die zij demonstreert. Tenslotte maken we nog kennis met een. genteman- inbreker en komen er ook nog een inspec teur van politie, zijzn assistent, een butler en de echtgenoot van de aan hallucinaties lijdende toneelspeler aan te pas. „Cremer" heeft het onbelangrijke geval fris van de dever gespeeld. De jongelieden werden vei-tolkt door Wim Rijke en Anne- rie Swaneveld. In toon en gebaar veroverde de laatste steeds meer een prettige natuur lijkheid van verschijning, die slechts nog moet winnen aan een verbeterde articu latie. Vlug praten op het toneel is geen be zwaar als „het klein mechanisme" daarbij wordt ingeschakeld. Een zaak voor Henk Bakker om te doen beoefenen. De brigade generaal en zijn echtgenote vormden een heel genoegelijk paar. Fijn van mimiek ge speeld door Rie de NooyerChristiansen en uitstekend aangevuld door Kees Crom- bouw. Echt wat men noemt, een ouderwetse liefde. Met beheerste zwenkingen streek steeds Lucie RinkelSpijer over het toneel als de actrice met mooi'dvisioenen, ironisch van commentaar voorzien door Joop van Doorn. Maar de ster van de avond was wel Eki OostwaldBouwer in de gedaante van de loslipige tragi-komische dame, die door het leven steeds wordt teleurgesteld en tel kens weer nieuwe lichtpunten ziet gloren. Daaraan kon men zijn hart ophalen omdat het zulk hartveroverend toneelspel was. •En welk een stem De regie van Henk Bakker kwam wel het best uit in de sorties. Alle open doe-kjes daarvoor gelden hem in niet geringe mate Ik hoop dat hij spoedig met zijn talentvol troepje zijn krachten beproefd aan een har- tiger brok dan ons Dinsdagavond werd toegeworpen. Waarom niet eens oogje ge waagd aan de klassieke auteurs? Waarom niet? Wij willen wel. N.B. Bij mijn bespreking van de voor „Cremer" verzorgde gastvoorstelling van „Litteris" heb ik gesrpoken over een andere gastvoorstelling, die ik teleurstellend noem de. Ik doelde op de opvoering van „Van ander ras" door „De Vrije Werkkring". Achteraf blijkt, dat ik deze opvoering heb verward met een andere. De smet kleve dus „De Vrije Werkkring" niet langer aan. Zij komt thans geheel op mijn geheugen. P. W. Franse Slotkoers Openings gisteren knersen 3-314 Nederl.'47 99 V* 9914 A.K.U 188 187 Unilever 230. 232 Philips Gloeil. 205'/, 206 Kon. Petroleum 35514 35614 A'dam Rubber 111 110% Holl. Amer. Lijn 148 148 N. Scheepv. Unie 1369* 136% H.V.A 12614 126 Deli Mij 108 107% Amsterd. Bank 187 187 Ned. Handel Mij. 170% 170% Rotterd. Bank 176 176 Twentsche Bank 179 179 Anaconda Copper 3214 32% Bethlehem Steel 52% 53% Republic Steel 49% 50 Shell Union 7914 79% Tidewater 21% 21% U. S..St$eI. 40% 40% Gisteren is zuster A. L. Saraber tot be sturende zuster van het Diaconessenhuis geïnstalleerd. In een bijeenkomst van de bewoners van het huis heeft de waarnemend voorzitter, de heer A. W. Voors, zuster H. G. Tave- nier, die sinds Februari 1952 deze taak heeft waargenomen, hartelijk dank gezegd voor de wijze, waarop zij haar arbeid in het huis heeft verricht en daarna zuster Saraber, diacones van het Utrechtse huis, tot haar taak ingeleid en geïnstalleerd. In verband met de felle koude is het concert van het trio Hesmerg in de Vlees hal hedenavond voor' onbepaalde tijd uit gesteld. De opening van het Santpoortse badhuis aan de Wüstelaan, welke oorspronkelijk op Donderdag zou geschieden, gaat door on voorziene omstandigheden niet door en is uitgesteld tot nader datum. Gisteravond tegen half twaalf brak door onbekende oorzaak brand uit in een sein huis van de Nederlandse Spoorwegen, dat gebouwd is boven de spdorbrug over de Delfshavense Schie te Rotterdam. Onder het seinhuis, dat in de breedte over de spoorbaan is gebouwd en naar schatting ongeveer zeven a acht meter bij 25 a 30 meter meet, rijden treinen, die gebruik maken van het baanvak Rotterdam-Schie- dam vice versa. Door deze brand werden alle spoorwegverbindingen tussen Rotter dam en Schiedam en 'wat daarmee samen hangt gestremd. Het verkeer werd door bussen overgenomen.. Bovendien kon de brug niet worden open- of dichtgedraaid. Men is er vanmorgen om half zes in geslaagd de treinverbinding tussen Rotter dam en Schiedam, die door een brand in "een seinhuis was gestagneerd, te herstel len. De treinen rijden weer, doch de reizi gers moeten met enige vertraging rekening houden. In het seinhuis bevinden zich twee af- zonderlijke ruimten. In de ene waren twee spoorwegbeambten, die opeens een brand lucht bespeurden. Toen zij op onderzoek uitgingen, bleek de andere ruimte vol rook te staan. Direct alarmeerden zij de brand weer, die reeds een fel uitslaande brand vond, toen zij arriveerde. De strenge Oostenwind en de vorst bemoeilijkten de blussingswerkzaamheden zeer. De trap, die men op moest om bij het seinhuis te ko men was, ondanks alle maatregelen, spoe dig spiegelglad door het bevroren bluswa ter en de brandweerlieden moesten uiterste voorzichtigheid betrachten. Verkleumd los ten zij elkaar af, want hun natte jassen bevx-oren en de mannen, die een bril droe gen zagen hun glazen bevriezen. Het blus water stort.te op de brug en deze was dan ook weldra in een ijsbaan veranderd. Men was de brand, die het seinhuis ge heel deed uitbranden, na anderhalf uur meester, zodat toen het nablussen kon be ginnen. Remmen deden het niet Inzittenden, die achterin waren gaan staan, ongedeerd Omstreeks negen uur kwam een autobus van de W.A.T.O., welke de dienst tussen Almelo en Ommen onderhoudt, in de om geving van het sanatorium te Hellendoorn in grote moeilijkheden doordat bij het af rijden van een sterke helling plotseling de remmen weigerden. De chauffeur waar schuwde de passagiers zich naar het ach- terste gedeelte van de bus te begeven en intussen poogde hij de autobus op de weg te houden. Het bleek niet mogelijk. In steeds snellere vaart stoof de bus de helling af en kwam tenslotte met grote vaart tegen de muren van de smederij van het sana torium tot stilstand. De buitenmuur van de smederij werd geheel vernield en de bin nenmuur ten dele. Als door een wonder liepen geen van de passagiers noemens waardig letsel op mede dank zij het feit, dat de ramen van splintervrij glas waren. Op Woensdag 17 Februari zal in Rotter dam een wedstrijd worden gespeeld tussen een Nederlands bondselftal en een Engelse eerste divisie club. Welke club als tegenpartij van het bondselftal zal fungeren, is nog niet bekend. Na de wedstrijd tussen het Nederland B- elftal en FC Koln op 24 Februari in Den Bosch zal het Nederlands elftal worden sa mengesteld voor de wedstrijd tegen het En gelse amateursteam. dat op Zondag 7 Maart in Rottterdam wordt gespeeld. Wat het incident tijdens het onlangs ge houden hoofdklasse kampioenschap 47/2 in Amersfoort aangaat vernemen wij dat deze zaak in de eerstvolgende bestuursvergade ring van de K.N.B.B. ter sprake zal komen. De Haagse cadre-club, waarvan Henk Metz lid is, heeft een protest tegen de gang van zaken ingediend en eist dat de partij tussen Van de Pol en Metz zal worden overgespeeld. Afgezien van dit protest heeft het geval nog een ander aspect, en wel wat betreft de houding van Piet van de Pol, die zoals be kend na een beslissing van de arbiter waarmee hij het niet eens was ve-klaarde dat hij bij een dergelijke arbitrage niet kon spelen en zijn keu op de tafel legde. De partij werd voortgezet met de Rotterdammer aan stoot en onder andere leiding. Over deze gedragswijze zal het bestuur ongetwijfeld ook zijn oordeel kenbaar maken. VOETBAL Van de zijde van dc K.N.W.U. wordt ons medegedeeld dat het bericht, dat de start van de Tour de France definitief in Amsterdam zal geschieden, in de vorm. waarin het is gesteld, als voorbarig moet worden aange merkt, aangezien tot dusver de organisatoren niet tot de K.N.W.U. het.verzoek hebben ge richt tot het verkrijgen .van de véTgTinning. DJAKARTA (Aneta) Het aantal per sonen, dat tengevolge van de uitbarsting van de vulkaan de Merapi is gestorven, is gestegen tot 40. Er werden 27 personen direct gedood door de gloedwolken en 12 gewonden, die de eerste dag van de uitbar sting, 18 Januari, naar het ziekenhuis van Solo werden overgebracht, zijn inmiddels overleden. Ook een gewonde, die in het hospitaal van Bojolali werd opgenomen, is overleden. Het aantal geëvacueerden heeft de 8000 al overschreden. Deze personen zijn ge ëvacueerd uit de desas Djerakan, Klakah, Tlogolele en Muntilan. De regering stelde nog 18 vrachtauto's en 16 jeeps ter beschik king voor het vervoer van de bevolking uit de bedreigde streken. Door de ministers van Binnenlandse Zaken en van Sociale Zaken is 12% mil- lioen rupiah ter beschikking gesteld voor de getroffenen van de Merapi-ramp. Thans conflict met A peldoornse natuurbeschermers De stichter van Avifauna, de heer G. van de Brink, die onlangs door de gemeente Apeldoorn is verzocht als adviseur bij de stichting en in standhouding van een vogel park in Berg en Bos te Apeldoorn op te treden, heeft gedreigd met een gerechte lijke actie tegen de afdelingen Apeldoorn van de Koninklijke Nederlandse Natuur historische Vereniging en van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren. De besturen van deze afdelingen hebben een adres gericht tot de raad van de gemeente Apeldoorn naar aanleiding van bovengenoemde plannen. De heer Van de Brink acht zich door dit adres in zijn eer cn goede naam aangetast. De advocaat van de heer Van de Brink, mr. S. Polak uit Amsterdam, heeft een en ander ter kennis gebracht van de besturen van genoemde verenigingen en er op ge wezen, dat de inhoud van het gewraakte adres zijns inziens berust op door niets ge staafde laster en insinuaties. Enkele aantijgingen in dit adres worden aan een nadere beschouwing onderworpen en zouden met cijfers zijn weerlegd. Ge- eist wordt dat het adres vóór de raadsver gadering van Donderdag, in welke verga dering de Stichting van het Vogelpark wederom ter sprake komt, wordt ingetrok ken. Gebeurt dit niet, dan zal een gerech telijke actie worden ingezet. Wens van het N.V.V.: Bij de aanvang van de vandaag te Am sterdam gehouden hoofdbestuursvergade ring van het N.V.V. heeft de voorzitter, de heer H. Oosterhuis een verklaring afge legd over de Nationale Feestdag. Hij zeide: „Het verbondsbestuur betreurt het, dat de vijfde Mei zich niet heeft ontplooid als de dag der nationale eensgezinde herden king van de hei-overde vrijheid en als de dag van demonstratie voor het behoud van die vrijheid. Met het streven, onder andere van de Stichting van de Arbeid, om vrijaf te geven voor het vieren van de Koningin nedag kan het verbondsbestuur ten volle instemmen. Het verbondsbestuur kan er echter niet mee instemmen, dat bijvoor beeld een volle dag vrijaf op 30 April zou betekenen, dat de vijfde Mei geen vrijaf zou mogen worden gegeven. Het verbonds bestuur zou het vrijaf geven van een volle dag over 30 April en 5 Mei willen verdelen in de hoop, dat in de nabije toekomst alle gi-oeperingen zich kunnen verenigen met het vrijaf geven van een volle dag op 30 April èn een volle dag op 5 Mei". Amstelkroon, pass. 25 Azoreti n. San Juan. Armilla, 24 v. Singapore n. Haiphong. Aalsum, 25 te Mombasa. Agatha, 25 v. Pladju n. Tj. Priok. Alwaki 25 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Aagtekerk, pass. 25 Minrkoy n. Singapore. Aitair, 25 te Santos. Amstelbrug, pass. 25 Ouessant n. Recife. Amstelveen, 23 v. Cheribon te Tj. Priok. Appingedijk, pas. 25 Vlissingen n. New York. Axeldijk, 26 v. Antwerpen te Rotterdam. Alamak, 26 v. Colombo n. Madras. Almkerk, 25 v. Aden n. Port Said. Alblasserdijk, 24 te Coatza Coalcos. Alphard, 25 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Ab'bekerk, 25 90 m. NW. Guardafui. Adinda, pass. 25 Kp. Padran n. Haiphong. Alchiba, 25 160 m. ZW. Finlsterre n. Antw. Alöeramin, 25 70 m. W. Djeddah. Ar.nenkerk, 25 Elba Cape gepass. n. Port Said. Agamemnon, 25 te Maracaibo. Amstelland, 25 190 m. NO. St. Vincent. Amstelpark, 25 50 m. N. San Salvador. Arnedijk, 26 v. Paramaribo te Brownsville. Alioth, 26 te Victoria. Averdijk, 27 te New York. Aagtedijk, 25 v. Paranagua n. Santos. Aagtekerk, pass. 27 Ceylon n. Singapore. Aldabi, pass. 27 St. Paulsrock n. Rio de Janeiro. Amor. 26 v. Beyrouth n. Lattaki. Amstelvaart, 26 v. Kingston n. Jokohama. Aiendsdijk, 26 v. New York n. Boston. Aaisdijk. 26 te Norfolk. Aardijk, 26 v. Antwerepn pass. 27 Vlissingen n. New Orleans. Amsteldijk, 26 te Tampa. Boskoop, 25 te Pto Limon. Bonaire, 25 v. Paramaribo te Grenada. Batoela, 25 dwars Kp. Selatan n. Timordilly Bennekom. 25 v. Talcahuano n. San Antonio. Bloemfontein, 26 v. Port Elizabeth n. Kaapstad .Boissevain, 26 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Billiton, 27 te Portland. Bonaire, 27 te Grenada verwacht. Boschfontein, 26 v. Mombasa n. Tanga. Blijdendijk, 26 te Baltimore. Baarn, 26 v. Curasao n. Trinidad. Bar.ka, 26 v. Amsterdam te Hamburg. Barendrecht, 3 Febr. v. Mena el Ahmadi te Eva Perón verwacht. t Caltex Pemis, 25 90 m. O. Gibraltar. Coryda, 200 m. O.NO. Pitcairn eil. Grotienburgh, 25 v. Bordeaux n. Newport Mon Caltex Delft, pass. 26 ten Z. Kreta n. R dam. Caltex Leiden, pass. 26 Zuidoostp. Kret. Caltex Utrecht, pass. 26 Pantellaria n. R'dam. Celebes, 26 v. Napels n. Genua. Ceronia, 26 v. Manilla n. "allkpapan. Ciavella, 27 Oran verwacl Cleodora, 31 Cochin verwacht. Caltex The Hague, 26 v. Rotterdam n. Sidon. Ciavella, pass. 26 Gibraltar n. Oran. Cottica. pass. 26 Kp. St. Vincent n. Madeira. Drente 25 v. Soerabaja n. Semarang. Dongedijk, pass. 25 Antigua n. Antwerpen. Diemerdijk, 25 te Antwerpen. Delft, 25 820 m. NO. Barbados. Delfland, 26 v. Santos n. Rio de Janeiro. Delfs'haven, 26 v. Rio de Janeiro n. Santos. Etrema, 26 te Saigon. Esso Amsterdam, pass. 25 Gibraltar n. Rastanura Eos, pass. 25 Gibraltar n. Rotterdam. Eendracht, 25 120 m. O. Algiers. Esso Rotterdam, 25 100 m. O. Kp. Hatteras. Ena, 26 v. Miri n. Singapore. Eemland, 26 v. Bahia n. Recife. Esso Den Haag, pass. 27 Finlsterre n. Antwerpen Felipes, 25 v Piadju n. Soerabaja. Fiesland (KFL), 26 te Basrah. Farmsum, 26 v. Seattle n. New Westminster. Gadila, 24 v. Balboa n. Yokohama. Grote Beer, 28 Southampton verwacht. Garoet, 25 v. Makassar n. Banjuwangi. Gaasterkerk, 27 Rotterdam verwacht. Hathor, 25 v. Algiers n. Malta. Hecuba, 25 v. Petit Goave n. Baltimore. Helicon, 25 360 m. W. ten Z. Bermuda verw. Hermes, 27 v. Curacao n. Aruba. Heelsum, 27 v. Hamburg n. Houston. Hecuba, 26 dwars Lnagua n. Baltimore. Helena, 26 Key West gepass. n. Gent. Hilversum, 26 v. Men a el Ahmadi n. Lands End Ilos, pass. 26 Gibraltar n. Valencia. Ivoorkust, 25 v. Port Amboin n. Loblto. Joh. v. Oldenbarnevelt 26 650 m. W. ten Z. Cocos eil. Java, 26 te Colombo. Jupiter, 25 te Venetië. Kota Gede, 25 te Djibouti. Karimun, 26 v. Singapore 28 Priok verw. Kota Inten. 26 te Philadelphia. Karimata, 27 te Londen. Kedoe, 26 v. Suez n. Port Said. Kota Gede, pass. 27 Perim n. Suez. Leersum 23 v. Mobile te Houston. Lekk^rkerk, 25 tc Karachi. Langkoeas, 25 600 m. Z.ZW. Mauritius. Lemsterkerk 25 70 jn. O. Gibraltar. Lieve Vrouwekerk, 25 iede Ohlttagong. Laertes, pass. 27 Malta n. Bilbao. Loppersum, 26 v. Hamburg n. Amsterdam. Luna, 26 te Oran. Leopoldskerk, 26 te Genua. Leuvekerk, pass. 26 Str Messina n. Port Said. Marpessa, 25 v. Miri n. Singapore. Mentor, 25 Ouessant gepass. n. Tunis. Maasdam, 25 380 m. ZW. Bermuda n. Trinidad Marken, 26 te Bahrein. Molenkerk 25 te Hamburg. Meerkerk, pass. 25 Vlissingen n. Antwerpen. Maas, 25 te Izmir. Maashaven, 26 te Burutu. Mariekerk, 25 140 m. Z.ZW. Monrovia. Marisa, 25 100 m. W. Ouessant. Minjak, 27 Balikpapan verwacht. Maasland, 27 v. Amsterdam n. Zuid Amerika. Merwede, verm. 23 v. Antw. n. Amsterdam. Macoma, 29 Rotterdam verwacht. Madoera, pass. 26 Socotra n. Durban. Manoeran, 26 v. Belawan n. Singapore. Marpessa, 27 te Singapore. Mataram, 26 v. New York n. Casablanca. Mirza, 26 te Miri. Mitra, 31 Suez vernacht. Modjokerto, 26 v. Penang n. Port Swettenham. Myonia, li Febr. Adelaide verwacht. Nieuw Amsterdam, 25 v. New York n. San Juan Noordam 25 te New York. Nestor, 26 te Amsterdam. Notos, 26 v. San Feliu 27 dwars San Sebastiaan naar Genua Oberon, 26 Diuda Trujillo verwacht. Omala, 30 Brisbane verwacht. Ondina, 25 te Singapore. Oranjefontein, 26 190 m. ZW. Kp. Palmas. Overijsel, 26 v. Hamburg 27 R'dam verw. Oranje, pass. 26 Perim n. Colombo. Prins Philips Willem 25 te Fecamp. John pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Prins Joh. W. Friso, 25 v. Rotterdam n. Antw. Prins Willem IV, 26 v. Marseille te Genua. Polyphemus, 23 te Belawan. Phrontis, 25 v. Singapore n. Tj. Priok. Poseidon, 23 270 m. O.NO. Kp. Hatteras. Prins Fred, illem, pass. 26 Gibraltar n. Valencia Prins Maurits, 29 v. Rotterdam te Dakar verw. Prins Willem V, 27 v. Gandia te Rotterdam. Prins Fred. Hendrik, pass. 27 Vlissingen naar Hamburg. Prins Willem v. Oranje, 27 v. Le Havre n. Antw. Pendrecht, 26 v. Port Said n. Paulsboro. Polydorus, 24 te Singapore. Rafaela, 25 v. Bangkok n. Pladju. Riouw, 24 v. Galveston n. Houston. Radja, 26 v. Sanaheads n. Rangoon. Rotuia 25 v. Trinidad n. Accra en Lagos. Rotti, 26 v. Port Said n. Suez. Rijnkerk, 27 te Genua. Raki. 26 v. Southampton n. Genua. Rijndam, 26 v. Southampton n. New York. Schiedijk 26 Hoek v. Holland verwacht. Sliedrecht, 25 v. Kaapstad n. Mena el Ahmadi. Stad Alkmaar, 26 te Kirkeness. Sumatra, 25 v. Tj. Priok n. Cheribon. Straat Malakka, 23 v. Brisbane n. Singapore. Slamat, 26 te Koeweit. Sarpedon, .26 Antwerpen verwacht. Soestaijk, 27 t-e Penang. Saparoea, pass. 26 Vlissingen n. Antwerpen. Saroena, 26 v. Saigon n. Pladju. Schie, 26 Hoek v. Holland verwacht. Singkep, 26 v. Soerabaja n. Semarang. Straat Banka, 26 v. Singapore n. Lor. Marquez Salland, pass. 27 Abrolhos n. Montevideo. Schie, 26 v. Sevilla te Rotterdam. Sheratan, 26 dwars Bermuda n. Philadelphia. Sirrah, 27 te Lorenzo Marquez. Sioterdijk, 26 v. R'dam n. Havana 27 te Antw. Salawati, 27 v. Tilbury n. Marseille. Stad Vlaai-dingen, 26 te Baltimore. Stad Amsterdam, 28 Narvik verwacht. Stad Maastricht, 26 te Palermo. Straat Makassar. 24 v. Port Swettenham n. Kobe Straat Soenda, 23 v. Yokohama n. Kaapstad. Scherpendreoht, vertr. 28 v. Rotterdam naar Puerto La Cruz. Tiba, 26 Necochea verwacht. Tjitjalengka, 25 v.'Montevideo n. Santos. Ternate, 25 v. Suez n. Singapore. Tankhaven III, 25 v Bangkok n. Sungeigerong Thedensj 27 Soerabaja verwacht. Titus, 25 t.h.v. Algiers n. Leixoes. Tjibantjet, 25 330 m. Z. Hongkong. Tjiluwah, 25 v. Bulelenig n. Makassar. Tjisadane, 26 Kp. Varella n. Singapore. Trajanus, 25 480 m. O. ten Z. Bermuda. Triton, 25 v. Philadelphia n. New York. Tarakan, 26 te Damman. Tibia, 26 v. Singapore n. Miri. Tara, 27 te Rotterdam. Telamon, 27 te Willemstad. Tero, 28 Necochea verwacht. Teucer, pass. 26 Gibraltar n. Amsterdam. Tarr.o, 23 Rotterdam verwacht. Utrecht, pass. 27 Guardafui n. Belawan. Van Outhoorn, 25 v. Benkulen n. Tj. Priok. Wieldrecht 25 v. Sete n. Alexandrië. Waterland, 26 te Montevideo verwacht. Waterman, pass. 26 Dakar n. Kaapstad. Willem Ruys, 26 170 m. NW. Port Said. Waal, 27 te Lissabon. Willemstad, 27 v. Madeira n. La Guaira. Woensdrecht-, 26 v. Punta Cardon n. R'dam. IJsel 25 v. Genua. Zeeland (KRL), 25 v. Singapore n. Port Swet tenham. Zeeland (SSM). 25 v. Methil te Rotterdam. Zonnewij'k, 26 v. Tocopilla n. Izmir. Zuiderkruis, 26 480 m. Z.ZO. Pitcairn eil. Zaan, verm. 27 v. Stockholm n. Gefle. KLEINE VAART Algarve, vertr. 26 v. Garston n. Brlstolkan. Aiibei'gen, 25 v. Fishguard n. Swansea. Arnoudspolder, pass. 26 Burlings n. Antw. Att, 26 te Cardiff. Barracuda, 26 te Milfordhaven. Batavier III, pass. 25 Finlsterre n. Casablanca. Bernisse, 25 v. Boness n. Rotterdam. Beekbergen vertr. 26 v. Ruisbroek n. R'dam. Bab-T, 24 v. Avonmouth u. Preston. Boreas, 26 v. Lissabon n. Amsterdam. Bernina, 25 v. Rouen te Parijs. Betiy, 25 v. Liverpool n. Londonderry. Betty Anne, 25 te Arendal. Bill, 26 nog te Berwick. Binnenhaven, vertr. 26 v. Casablanca n. Duin kerken. Coolhaven, vertr. 26 v. R'dam n. Duinkerken. Cornelia b I, 25 v. Portsmouth n. Antw. Clothilda, 26 v. Antw. te Vlissingen. Celebes, pas. 25 Vlissingen n. Antwerpen. Coolsingel, vertr. 26 v. Rudkobing n. Antw. Depa, 25 v. Hamburg te Goole. Duiveland, 24 v. R'dam te Newcastle. Delfzijl, pass. 26 Vlissingen n. Rotterdam. Diligentia. 26 te Isle of Grain. Elsernburgh, 25 v. Casablanca te Duinkerken. Erebus, 25 v. Antw. te Oporto. Escaut, pas. 26 Brunsbtittel n. Rotterdam. Express. 25 v. Boston n. Middlesbro. Friblo, 25 v. Boom te Southend. Ferocia, 26 v. Gatdiff n. Brest. Frans, vertr. 26 v. Rotterdam n. Selzaete. Genie S, 25 v. Cardiff n. Rotterdam. Hènrica, vertr. 26 v. Boulogne n. St. Malo. Hebe Nobel, 26 nog te Faversham. Henrica b, 25 v. Maassluis n. Horsens. Hast III, 25 te Parijs. Import, vertr. 26 v. Rotterdam n. Lissabon. Ilias. 25 te Palma n. Valencia. Ibis, pass. 25 Vlissingen n. Kopenhagen. Jutland, 25 v. Kopenhagen n. Stockholm. Jacaranda. 21 te New Orleans. Jason, pass. 26 Vlissingen n. Antw. Johnny, pass. 26 Vlissingen n. Middelfart. Joost," 24 Gibraltar gepass. n. Londen. Jorina, verm. 25 v. Londen n. Dublin. Julia, pass. 26 Vlissingen n. Newcastle. Kemphaan, 26 In Golf v. Riga n Riga. Leendert b, vertr. 26 v. Londen n. Stanlow. Leny, 25 v. Esbjerg n. Rotterdam. Lyaia, 26 v. Kopenhagen te Helsinki verw. Larix. 24 te Amsterdam. Leuvehaven, 26 v. Kolding te Fredericia verw. Leo. 23 v. Sodertelje n Nordenham. Maartje, 25 v. Kopenhagen te Norrkoping. Maasym, 26 v. Kotka te Grangemouth verw. Markab, 25 v. Rotterdam te Aarhus. Marne, 25 v. Rouaan n .Parijs. Marjan, 26 v. Odense te Rotterdam. Mvfem. 25 te Gothenburgh. Menkar, 25 v. Hamburg n. Antwerpen. Marcefia, 26 Kopenhagen verw. Matthew, 26 Billingham verw. Michel S wend en, pass. 26 Vlissingen n .Cork. Meres, 26 v. Gothenburg te Las Palmas. Merwehaven, vertr. 26 v. Casablanca n. Port Lyautey. Mies, 25 v. Avonmouth n. Marans. Mirfak, 25 v. Victoria n. San Francisco do Sul. Muphrid, 25 te Drogheda. Netta, 25 v. Bordeaux te Nantes. Nieuwehaven ,pass. 25 Kiel n. Kopenhagen. Noorderlicht, 26 nog te Sunderland. Nieuwland, 25 v. Rotterdam te Grangemouth. Noord, pass. 25 Trelleborg n. Gdynia. Noorderhaven, 25 te Bremen. Nottingham, 26 v. Rotterdam te Harlingen. Pavo, 23 te Liverpool. Ponza. 23 v. Requejada n. Terneuzen. Prior, vertr. 26 v. Manchester n. Liverpool. Ruby, vertr. 26.v. Amsterdam n. Middlesbro Rema. 26 v. Portsmouth te Roscoff. Rijnhaven, vertr. 26 v. Brest n. Casablanca. Servus, 25 v. Antwerpen te Londen. Saba, pass. 25 Viissingen n. Immingham. f Kort en bondig BINNENLAND Post voor Koreavrijwilligers, die op 26 Januari uit Korea naar Nederland zijn ver trekken, moet uiterlijk op 28 Januari, 3 en 13 Februari in Nederland ter post worden bezorgd. De minister van Binnenlandse Zaken heeft besloten een algemene classificatie- commissie voor de overheidsadministratie in te stellen teneinde dc eenheid van ;ystema- tiek inzake de opstelling van registratuur- Clannen voor alle onderdelen van het open aar bestuur te bevorderen. De commissie zal bestaan uit negen leden, waarvan er drie de gezamenlijke gemeentebesturen zullen vertegenwoordigen, drie het rijk, één de gezamenlijke provinciale besturen en één de gezamenlijke waterschapbesturen. Eén 1 zal v/orden voorgedragen door de secre taris generaal van de Féderation internatio nale de Documentation. Een hoofdambtenaar van de Provin ciale Waterstaat in Noordholland, de heer J. A. J. Vallentgoed, die een onderzoek naar de verkeersgevaren op een kruispunt nabij Wormerveer wilde instellen, is op dat punt door een auto aangereden. Met een gebroken rechterbeen is hij in het gemeentelijk zieken huis te Zaandam opgenomen. Een 42-jarige mondarts uit Rotterdam, aan wie ten laste was gelegd dat hij zijn in komen over de jaren 19501952 te laag had opgegeven, is door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot eên gevangenisstraf van tien dagen. Er was drie weken tegen hem ge ëist. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 38-jarige koopman C. J. van den H. en de 58-jarige werkman P. de J. beiden uit Am sterdam, wegens het plegen van diefstal door middel van de zogenaamde telefoon truc, elk veroordeeld tot drie jaar gevan genisstraf met bevel tot onmiddellijke gevangenneming. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft de 49-jarige bedrijfsleider A. S. uit Someren wegens diefstal van materiale veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien weken. Hem was ten laste gelegd, dat hij ten nadele van een machinefabriek te Someren teke ningen ter vervaardiging van petroleum- vergassers had ontvreemd ten günstc van zijn vroegere werkgever F. O. te Tilburg. Met deze laatste 'nad S. een N.V. gesticht en met behulp van het ontvreemde materiaal vergassers vervaardigd en op de markt gebracht. De 26-jarige Nederlandse emigrant G. A. Keukenmeester, afkomstig uit Leid- scuendam, is nabij New Plymouth in Nieuw Zeeland om het leven gekomen toen hij met zijn motorrijwiel in botsing kwam met een personenauto. Op het Kunstmatige eiland in het IJscl- meer, waar in de toekomst Lelystad zal ver rijzen, brak een arbeider van de Zuiderzee werken en enkel. Daar vervoer per boot door het ijs niet mogelijk was, is de man met een helicopter van de marine luchtvaartdienst naar Ermelo gebracht, waar hij in het zie kenhuis „Salem" is opgenomen. Onlangs zjjn vier familieleden aange houden van de veekoopman M. van K. te Echteld, die in 1951 werd vermoord en van zijn geld beroofd. Na een uitvoerig onder zoek zijn allen op last van de justitie te Arnhem weer in vrijheid gesteld. De 23-jarige arbeider G. V., werkzaam bij de steenfabriek Terwindt uit Kerkdriel, die op de rijksweg bij Waardenburg, uit de cabine van zijn vrachtauto stapte en de weg wilde oversteken, werd aangebeden door een personenauto, bestuurd door ir. F. J. Ph. uit Eindhoven en kwam om het leven. Een van de vier slachtoffers van de brand van Maandagavond in het perceel Rechtboomstraat 33 te Amsterdam, die in het ziekenhuis moesten worden opgenomen als gevolg van bedwelming door de rook nf brandwonden, is overleden. Het is de 77- jarige H. Jansen,' een der bewoners van het perceel. Een baby van drie maanden van de familie N. te Naarden is om het leven ge komen doordat wasgoed, dat te dicht bij de kachel te drogen hing in brand geraakte en de vlammen naar het in de nabijheid staan de wiegje oversloegen. De officier van justitie bij dc Amster damse rechtbank heeft een week hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en een geldboete van f40, subsidiair 2 dagen hechtenis geëist tegen de 60-jarige tuinman G. W. V. uit Broek in Waterland. Deze werd ervan beschuldigd zwaar licha melijk letsel te hebben toegebracht aan de 13-jarige scholier Johan Glas, door een zeis naar de jongen te hebben gegooid. De jon gen was even boven de hiel getroffen, waar door zijn achillespees werd doorgesneden. Hij is bijna vier weken in het Binnengasthuis verpleegd. Australiërs in ons land vierden Dinsdag „Australia Day", de verjaardag van de eerste vreedzame vestiging in 1788 door captain Arthur Phillip, van de Britse marine. Op deze feestdag kwamen de in ons land wo nende Australiërs en hun Nederlandse familieleden naar een receptie van de Australische ambassadeur in ons land, Alfred Stirling. In het ziekenhuis te Sittard overleed het anderhalfjarig dochtertje van de:heer en mevrouw Van D. te Geleen, dat Maandag ernstige brandwonden kreeg toen haar kleer tjes vlam vatten. Het vijfjarig zusje had naar men vermoedde, met lucifers gespeeld. HAARLEM EN OMGEVING Voor dc Vrouwengemeenschap „Geluk door Geestelijke Groei" zal mevrouw Riek BonsetHorst vanavond in Gebouw „Theo- sofia" te Haanem Oude Volksballaden en legenden voordragen. In de grote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw houdt het Veteranen Legioen Nederland, afdeling Haarlem en omstreken, op Maandag 3 Mei een openbare vergadering. Gesproken zal worden over de onderwerpen „de Indische Nederlanders" en „Ambon moet vrij". De eerstvolgende wijdingsdienst voor padvindfstlers voor de leden van alle bij het N.P.G. en de N.P.V. aang'sloten groepen, zal Zondagmiddag om half vijf worden ge houden in de Bakenesserkerk tc Haarlem. Voorganger is de N.P.V.-hoofdkwartiers commissaris ds. S. Kranenburg, Hervormd predikant in algemene dienst. De toneelvereniging „HeemstedeWest" geeft Zaterdag 6 Februari in „De Leeuwe rik" een opvoering van „Tot wederdienst bereid", klucht in drie bedrijven door Piet Mossinkoff. De regie is van de heer C. Kroese. Na afloop volgt het bal op muziek van „The Jolly Jokers". Zaterdag 30 Januari zal in „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelminaplein aan 29 leden van de Heemsteedse E.H.B.O. het diploma worden uitgereikt, dat onlangs door hen werd behaald. Hieraan is tevens een feestavond verbonden. De afdeling Heemstede van de Katho lieke Jongeren Bond geeft Zondag 31 Ja nuari een toneelavond in het R.K. Vereni gingsgebouw aan de Herenweg. Opgevoerd wordt „Metamorfose", een vrolijk spel in drie bedrijven door Jan Verhoeven. Gistermorgen omstreeks lialfticn is brand ontstaan in de schoorsteen van een oude boerderij aan het Schotervoetpad. De bewoners hebben de brand met enige em mers water geblust. De brandweer behoef de slechts enig nablussingswerk te verrich ten. De schade was gering. Slrius, 25 te Londen. Timor. 25 te Grangemouth. Taormina. 2 5v. Esbjerg n. Overschle. Trio, verm. 25 v. Londen n. Termonde. Ton, vertr. 26 v. Sunderland n R'dam. Uni, pass. 26 Vlissingen n. Odense. Virgo. 26 v. Roscoff n. Portsmouth. Vrijburgh pass. 26 Kp. vilano n. Bordeaux. Walenburgh, 25 te Guernsey. Westerschelde, 25 te New ross. Westland, vertr. 26 v. Hamburg n. R'dam. Wickenburgh, pass. 26 Dover n. Casablanca. Zwerver. 26 nog te Middlesbro.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3