Bouw van drie industriehallen zal drie ton vergen TAXI 18000 Hoofdmotief: Uitbreiding van werkgelegenheid Haarlemse schilders krijgen atelier in de Stadsdoelen De moderne bakkerij op de film Zilveren predikantsjubileum dr. Ch. de Beus te Overveen Belangrijk voorstel aan Haarlemse raad Franka-Bruin Han Rijnbeek danste in Heemstede Op de schaats WOENSDAG 'z7 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Gedegen onderzoek Uit voorraadleverbaar èjioeder's ZTCèuften Gunning van wegaanleg aan Heemsteeds bedrijf Restauratic van Nijmeegse gobelins vordert Betonskelet Andere industrieën Goudvoorraad stijgt; deviezenreserve slinkt Het KNMI seint: NOG MEER KOU! JAC. WISKER Mishandelde caféhouder durfde niet getuigen Concert (ondanks koude) in Waalse kerk Dan bestellen bellen Burgerlijke Stand van Haarlem Het ligt in de bedoeling, dat B. en W. van Haarlem aan de gemeenteraad binnenkort een voorstel zullen aanbieden tot de bouw van drie industriehallen aan de Nijver heidsweg. Daartoe is een crediet nodig van bijna drie ton. De hallen zullen voor parti culieren tegen kostprijs zowel in koop, huurkoop of in huur verkrijgbaar zijn. De gemeente zal in de prijs wel rente en af lossing verdisconteren, doch beoogt geen winst te maken. Het eerste doel van het project is immers het bevorderen van de werkgelegenheid. Het bouwen van industriehallen is een van de eerste zaken geweest waarmee de Stichting tot ontwikkeling van de industrie te Haarlem zich op initiatief van haar voor zitter, wethouder W. F. Happé, heeft bezig gehouden. Reeds in de zomer van 1951 maakten wij melding van deze plannen, waarvoor de toen reeds of bijna gereali seerde projecten van 's Hertogenbosch, Den Haag, Amersfoort en Uden als uitgangs punt dienden. Het" schort vooral de kleinere en middel grote onderneming immers vaak aan vol doende middelen om zelf tot de bouw van een bedrijfspand over te gaan. Bestaande fabrieken zijn maar zelden leeg te betrek ken, waarbij dan nog komt, dat die gebou wen als regel pas na min of meer ingrij pende wijzigingen voor het beoogde doel geschikt te maken zijn. Elders heeft men toen „holle ruimten" gesticht, aanvankelijk uit niet veel meer bestaande dan uit vier muren, waarvan de inrichting dan bepaald kon worden door de gegadigde industrie. Ook voegde men daaraan nog wel eenvoudige kantoorruim ten en person eelsverbl ij ven toe. Vooral wanneer dergelijke gebouwen in serie wor den gebouwd, wordt een grote kostenbe sparing verkregen. Aan het thans op papier voltooide Haar lemse project is een gedegen en langdurig onderzoek voorafgegaan. Men heeft contact opgenomen met tal van gegadigden voor vestiging in Haarlem (ook wel met bedrij ven welke in de binnenstad toch geen uit breidingsmogelijkheid meer hebben en vroeg of laat verhuizen moeten) en hun wensen genoteerd. Zo werden besprekin gen gevoerd met constructiewerkplaatsen, een blikfabriek, een grafisch bedrijf, car- tonnagebedrijven en een schoenfabriek. Uit al die wensen kwam een gemiddelde naar voren, dat door Openbare Werken in een plan werd omgezet. Maar de voor naamste moeilijkheid bleek vooral, dat de gegadigden een onmiddellijke behoefte aan een dergelijk bedrijfsgebouw hadden en geen half jaar konden wachten. Bij de snel ste werkwijze zijn er toch altijd wel acht maanden nodig voor zo'n hal kan worden opgeleverd. Ook waren er, die de plannen op papier heel aardig vonden, maar er de voorkeur aan gaven te beslissen als de in dustriehal er stond. Vandaar dan ook het voorstel van B. en W. om drie hallen tegelijk te bouwen, zo dat er een paar „uit voorraad" leverbaar zullen zijn. Het risico van leeg-staan is, zo ADVERTENTIE Singel 449 AMSTERDAM Tel. 63692 Nu ook open voor LUNCH 1.25 4.50 Incl. Espresso of Bourgogne, Kaantjes 'Kaviaar, Par.ciekoeken In 't Blnnenhofje: Phyll. v. Anrooy-Max Pohla De Provinciale Waterstaat van Drente heeft aan het gemeentebestuur van Beilen medegedeeld, dat de aanleg van de ver keersweg en de verbetering van de paral lelweg tussen de grens van Assen (Oude Tol) en Hooghalen (station N.S.) kan worden aanbesteed. De Provinciale Waterstaat heeft verzocht het werk onderhands aan te besteden aan de firma P. C. Zanen te Heemstede, die heeft aangeboden de onderhavige werken uit te voeren voor een bedrag van f 851.000, een prijsopgave die door de Provinciale Waterstaat billijk wordt geacht. Aangezien het hier een gedeelte van het T.T.-circuit van Drente betreft, moet met de werk zaamheden de grootste spoed worden be tracht. De T.T.-baan in de gemeente Assen is reeds verbeterd. De rijweg voor het normale verkeer krijgt een breedte van 7 meter en die voor het langzame verkeer van 4 meter. Werkplaats voor antieke textiel blijft in Haarlem Bij de behandeling van de Nijmeegse gemeentebegroting heeft wethouder mr. J. de Haas medegedeeld, dat er van de 26 gobelins, die een waarde vertegenwoordi gen van ruim één millioen gulden, thans negen zijn gerestaureerd. De gobelins had den wegens onvoldoende onderhoud in de loop der jaren veel geleden. Er zijn nu nog 17 gobelins in bewerking op de ateliers van de werkplaats voor antieke textiel onder leiding van dr. G, T. van IJsselstein te Haarlem. Pogingen om deze werkplaats van Haarlem naar Nijmegen over te plaat sen, zijn gestuit op de artistieke inzichten van de directie in Haarlem. De directie meent, dat in Nijmegen niet de geschikte krachten zijn te vinden voor dit nauwge zette artistieke werk. In de totale kosten der restauratie der gobelins hebben het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen en het Provinciaal bestuur van Gelderland f 177.000 bijgedragen aangezien deze gobe lins algemeen cultureel bezit zijn. De ge meente Nijmegen laat thans de restauratie als werkverruimingsobject voortzetten. Het gehele werk zal nog zes jaar in be slag nemen. werd ons verzekerd, minimaal, omdat er een enorm tekort aan opslagruimte heerst, zodat er altijd wel een huurder zal worden gevonden. Het plan omvat dus de bouw van drie industriehallen aan de Oostzijde van de Nijverheidsweg op het terrein bij de in dustriehaven in de Waarderpolder. Er komen twee kleine en een grote (dubbele) hal; in de eersten zullen bedrij ven tot ongeveer twintig man onderdak kunnen vinden, in de tweede onderne mingen met een ongeveer twee keer zo grote personeelsbezetting. De hallen worden veertig meter diep met de mogelijkheid van uitbreiding tot tachtig meter. De breedte bedraagt voor de kleine hallen twaalfeneenhalve meier, voor de grote vijfentwintig. De vrije hoog te bedraagt ruim vier meter. Van de diepte gaat tien meter af voer het voorterrein, waarvan de halve breedte dient als parkeerplaats voor een vracht auto en een personenauto en voor fietsen stalling. De andere helft dient voor de kantoorruimte, welke in drie typen kan worden 'uitgevoerd. Bij de eenvoudigste uitvoering wordt al leen parterre gebouwd: een kamer voor de bedrijfsleider met uitzicht in de hal, de toiletten, kleed- en wasruimten en een schaftlokaal voor het personeel, hetgeen de minimumeisen zijn wélke de arbeids inspectie aan bedrijfsruimten stelt. Een dergelijk type is uiteraard bestemd voor bedrijven welke hun kantoor in de stad hebben. Het tweede type bevat ook een verdie ping. Behalve de reeds genoemde vertrek ken treft men daar ook kantoorruimte voor vijf of zes man, een directiekamer en ar chiefruimte aan. Deze twee typen zullen bij de kleine hallen direct worden uitgevoerd. Voor de hal van dubbele grootte heeft Openbare Werken ook een kantoorgebouw van dubbele capaciteit ontworpen, doch dit zal niet direct worden uitgevoerd. Het is namelijk zeer goed mogelijk, deze hal te splitsen door in de lengte tussen de beton nen kolommen een muur te metselen: men heeft dan weer twee hallen van het kleine type, zodat daar twee bedrijven kunnen worden gehuisvest. Aan de gegadigden zal dan de keus worden gelaten welk type kantoorruimte zij wensen. De uitvoering geschiedt als betonskelet- bouw. De scheiding- en buitenmuren wor den gemetseld tussen om de zes meter aan gebrachte betonnen kolommen, welke door koppelbalken en betonspanten zullen wor den verbonden. De spanten, die een vrije hoogte van vier meter dertig overspan nen, zullen zwaar genoeg zijn voor het aan brengen van loopkranen en andere hef werktuigen. In de lengterichting bevindt zich boven de hallen een lichtkap van 24 bij 3,75 meter, hetgeen dus een lichttflakte van tachtig tot negentig vierkante meter geeft. De vloeren worden uit betontegels in een zandbed gelegd. Het geheel rust op een be tonnen fundering. De bouwkosten (zonder de grond) worden op 290.000 voor de drie hallen tezamen geraamd. Een dergelijke industriehal zal metter tijd ook worden gebouwd door de firma Dijkmans en Kreeft, welke thans nog in een hulploods haar bedrijf uitoefent. Er worden daar volgens een nieuw systeem stalen steigers gefabriceerd. Naast Dijkmans en Kreeft verrijst het fraaie gebouw voor de N.V. Pharmasyn- these, dat al een heel eind gevorderd is. Bij de hoek van Nijverheidsweg en Oude- weg is thans ook de N.V. Grafische In dustrie uit Heemstede met de bouw van haar drukkerij begonnen. Volgens een passage in de Memorie van Antwoord ach ten B. en W. de gang van zaken in het bijzonder dan de lange tijd van voorberei ding welke er ligt tussen het verstrekken van de gemeentelijke garantie en het be gin van de bouw slechts ten dele bevre digend, doch zij hopen dat over enige tijd van een volkomen voldoening kan worden gesproken. Ook in de afgelopen, week is de Neder landse Bank voortgegaan met de omzetting van convertibele valuta in goud en wel tot een bedrag van f 61 millioen. (De mo gelijkheid bestaat dat dit goud afkomstig is uit Rusland. Naar bekend verkoopt Rus land de laatste tijd goud en het is niet uitgesloten dat hiervoor geen dollars, doch vooral Engelse ponden zijn afgegeven). Het is niet onwaarschijnlijk, dat binnenkort de mijlpaal van f 3 milliard aan goud zal worden bereikt. Thans bedraagt de voor raad f 2.981.5 millioen. De netto-deviezen reserve is ditmaal verminderd 'met ruim f 57 millioen tot f 1.366.5 millioen. Goud en deviezen tezamen belopen thans f 4.348 millioen. De bankbiljettencirculatie steeg met f 10 millioen tot f 3.177 millioen. Op de geld markt blijft de situatie eentonig en daggeld noteert nog immer een half percent. bijgebouwtje, dat de atelier zal dienen. „De Groep' Het ligt in de bedoeling, dal de door de Dienst Bescherming Burgerbevolking ont ruimde vertrekken Ln de Haarlemse Stads doelen ter beschikking worden gesteld van de schildersvereniging „De Groep". „De Groep" heeft reeds anderhalf jaar geleden het gemeentebestuur verzocht deze ruimten aan haar te willen afstaan. Het zou dan een gezamenlijk atelier worden voor de bij „De Groep" aangesloten leden, een twingtigtal. De meeste Haarlemse kunstschilders beschikken niet over bij zonder gunstige werkruimten, zodat deze collectieve ateliers zowel de boven- als de benedenverdieping van de zijvleugel ko men vrij voor hen een uitkomst beteke nen. Ondanks de schadelijke veranderingen diie de Stads- of Kloveniersdoelen sinds de bouw in 1562 hebben ondergaan, vormt het binnenplein aan de Gasthuisstraat nog steeds een pittoresk hoekje van het oude Haarlem. Het heeft, twee eeuwen geleden, de kleur en de fleur gekend van het leven dig spel der schutters, dat een lust voor het oog moet zijn geweest. Wie nog iets van de naglans daarvan wil ondergaan kan niet beter doen Hals' vermaarde schutter - stukken te gaan zie n. De Stadsdoelen is trouwens ook het mid delpunt geweest van het verzet tegen de Spanjaardien: tien jaar na de voltooiing van het bekoorlijke gebouw hield Ripperda immers van het bordes van de grote schut- terszaal (thans gymnastiekzaal voor het gymnasium) zijn vlammende rede, waarin ADVERTENTIE De Mirror-film te Amsterdam heeft in opdracht van Vermaat's Broodbakkerijen te Haarlem een filmpje doen vervaardigen dat onder de titel „De moderne bakkerij" een beeld geeft van het grotendeels ge mechaniseerde proces in de bakkerij van voornoemde firma. Dinsdagmiddag werd het filmpje in de muziekzaal van Brink- mann voor een groot aantal genodigden, besturen van verenigingen en experts ver toond. Het is in tegenstelling tot wat we gewend zijn op dat gebied een alleraardig ste en heel instructieve veraanschouwelij king geworden van alles wat zich zoal in een bakkerij afspeelt. „Je drukt maar op een knopje en het brood rolt er uit", zegt het zoontje van de bakker in de film en dan zien we dat de jongen op een knopje drukt en welk een chaos er ontstaat wanneer niet de mens de machine beheerst maar de machine de mens. Dat is een aardige vondst deze jongen te laten optreden (met een aardig filmrijm) en hem in zijn droom te doen beleven hoe lastig het wel is, ondanks al die machines, te bakken.' Zijn vader weet een betere methode om hem van de juiste toedracht der dingen te overtuigen. Hij neemt hem in werkelijkheid mee naar de bakkerij. Hij vertelt en wij zien, alsof wij de jongen zijn, alles wat er nodig is om brood te bakken, koek, beschuit. Wij staan er met de neus van de camera boven op. Het bedrijf in volle werking slaan we gade, niet eerder bevredigd voor we de bezorgers met hun producten de bakkerij zien verlaten. Mirror-film heeft met de vervulling van deze opdracht alle eer in gelegd. Niet alleen door de contrastrijke vorm, waarin zij een toch niet zo populaire stof goot, boeit haar werkstuk, ook door het fraaie en beheerste spel met het beeld, de knappe mise en scène en montage, de rhythmiek van de film, waardoor alle technische zaken op onder houdende wijze tot in de détails en vol komen overzichtelijk worden verklaard. De vrijheid die de opdrachtgever de filmers gelaten heeft werpt hier haar vruchten af. En de tendenz: mens en machine samen, maar niet de machine alleen, komt zeer goed tot zijn recht. Een succes derhalve voor camera-man en regisseur J. van Essen, productieleider Werner en de acteurs in de film met het 12-jarige Haarlemse jongetje Tonny Leis aan het hoofd. Fr. Het jongetje tijdens zijn gedroomd verblijf in de bakkerij. Voor opgroeiende kinderen geen beter brood dan zuiver tarwebrood. (Gesneden en verpakt) Tl hij de Haarlemmers opriep tot verzet tegen de Spanjolen. Een gedenkplaat herinnert daar nog aan. In de schutterszaal hebben vroeger de schuttersstukken van Frans Hals gehangen. Men zal zich herinneren, dat enige jaren geleden op het binnenplein het openluchtspel van dr. P. H. Schroder „Frans Hals" werd opgevoerd. Het is dus een aardige gedachte, dat op deze voor de Haarlemse schilderschool historische plaats thans de schilders van deze tijd een atelier krijgen dat hen past. Tot „De Groep" behoren onder anderen Jules Cha- pon, voorzitter, Wim Steijn, Clay, Frans Funke, Hans Wiesman, Piet van Egmond, Mari Andriessen en Otto B. de Kat. Meer dan een halve eeuw toonaangevend De predikant van de Hervormde wijkge- meente Overveen, dr. Ch. de Beus, zal op 3 Maart zijn zilveren predikantsjubileum vieren. De jubilaris werd op vierentwintig jarige leeftijd in 1928 candidaat in Zwolle. De bevestiging geschiedde te Ten Boer (Groningen) op 3 Maart 1929, door ds. A. H. Hellemans, thans predikant te Leeuwar den. Drie jaar later, op 6 Maart 1932 ging dr. De Beus naar Rilland-Bath en werd drie jaar later kwam hij naar de Nederlands Hervormde gemeente Oveiween, waaruit later de wijkgemeente Overveen is ont staan als deel van de Hervormde gemeente Bloemendaal. Op 6 October 1935 deed dr. De Beus op eenendertigjarige leeftijd zijn intrede in deze gemeente. Hij promoveerde in November 1945 op een proefschrift over de voorgeschiedenis van de doop. Twee jaar later verscheen van zijn hand een boek, dat een vervolg wilde zijn op de dis sertatie, onder de titel „De geschiedenis van d.c oud-Christelijke doop". Ook later schreef hij nog enige boeken. Bij de Maat schappij Holland te Amsterdam verscheen in 1952 „Paulus, de Apostel der Vrijheid" en bij dezelfde uitgeversmaatschappij een jaar later „Jezus en de Wet". Verder maak te de jubilerende predikant deel uit van de redactie, die zich heeft bezig gehouden met het in 1951 bij Tjeenk Willink te Haarlem 1 uitgekomen werk „Het oudste Christendom en de antieke Cultuur", dat meer speciaal bedoeld is als richtlijn voor studenten. Dr. De Beus is scriba van het Breed- moderamen van de Classicale vergadering Haarlem. Hij is tevens lid van de Oecume nische Raad te HaaxTem namens zijn ge meente en voorzitter van het schoolbestuur van de Koningin Wilhelminaschool voor protestant-christelijk lager onderwijs aan de Dompvloedslaan te Overveen. Sinds twee jaar is hij voorzitter van de werk groep „Kerk en Israel", die een synodale Raad voor de kerk in Israel voorlicht. Aan het predikantsjubileum ging nog een ander zilveren jubileum vooraf. Voor de intieme vrienden van dr. De Beus werd Zondagmiddag een receptie gehouden in het pastoraal Centrum Lindenheuvel, om dat ook wex-d herdacht dat op 24 Januari 1929 dr. De Beus in het huwelijk trad. Er is voor hem alle ï'eden om met blijdschap en dankbaarheid op de afgelopen jaren terug te zien. Veimeweg het grootste ge deelte van zijn predikantentijd bracht dr. De Beus in Overveen door. In die tijd heeft de wijkgemeente een grote ontwikkeling beleefd. In 1939 kreeg men het wijkgebouw Irene aan de Elswoutlaan ter beschikking. Tot kort na de bevrijding behoorde ook het Rijnegomkwartier te Aerdenhout tot de Nederlands Hervormde gemeente Over veen. Aerdenhout was toen nog geen aparte kerkelijke gemeente. De wijk Boekenrode behoorde tot Heemstede en Bentveld tot Zandvooi-t. Van 1946 af tot de intrede van as. J. E. Drost te Aerdenhout op 2 Novem ber 1947 was dr. De Beus consulent te Aer denhout. Het verlies van het Rijnegom kwartier werd grotendeels te niet gedaan doordat het in de daaraan voorafgaande jaren toen zeer uitgebreide woongedeelte tussen de Julianalaan en de Dompvloeds laan te Oveiween, dat voordien tot Bloe mendaal had behoord, bij kerkelijk Over veen werd getrokken. Het aantal zielen steeg van achthonderd tot duizend. Nog een zilveren predikant Niet alleen dr. De Beus zal dit jaar in de Hervormde gemeente Bloemend&al zijn vijfentwintigjarig ambtsjubileum vieren. Ook de predikant van de wijkgemeente Bloemendaal is enige maanden later aan dit herdenkingsfeest toe. Dr. J. H. Stelma werd op 9 Juni 1929 als predikant te Nieuw-Doi-drecht bevestigd. Vooi'dien was hij in 1926 op vierentwintigjarige leeftijd candidaat in Zuid Holland (Gr.) geworden, een jaar later leraar van het lyceum en in 1928 secretaris van de Nederlandse Chi'is- ten Studentenvereniging. In deze tijd stu deerde hij voor zijn doctoraal-examen. Na zijn bevestiging als predikant stond dr. Stelma van 13 Januari 1935 af in Kralingen en heeft toen gedurende twee jaar na de bevrijding als vlootpredikant in algemene dienst gewerkt. Na zijn terugkeer in Kra lingen bleef hij daar slechts nog een jaar. Op 7 November 1948 deed hij zijn intrede in Bloemendaal als opvolger van wijlen ds. J. C. van Dijk. Alle gunstige eigenschappen, die het optreden van de Haagse danseres Han Rijnbeek kenmerken: een goede smaak, ge voel voor humor en begrip van stijl, kon den de teleurstelling niet wegnemen van de tamelijk dnik bezochte voorstelling, die zij gisteravond voor de Heemsteedse Kunstkring in het Minerva Theater gaf. Vooral de ietwat komische nummers moch ten dan wel aardig zijn, boeiend was haar programma geen ogenblik. Natuurlijk: ik bèn vooringenomen te gen de zogenaamde „vrije" danskunst die overigens helemaal niet zoveel bewe gingsvrijheid verooiTooft als de voorstan ders denken, integendeel veel beperkter mogelijkheden biedt dan de „academische" techniek maar ik heb uiteraard even veel waardering voor de openbaringen van een sterke toneelpersoonlijkheid als wie dan ook. Welnu, ik kan niet zeggen dat Han Rijnbeek tot miin verbeelding heeft gesproken, zoals bij voorbeeld .een Harald Kreutzbei-g dat in zijn beste jaren deed Het best geslaagd waren (na de pauze) de pantomime van de man die de trein mist en de zwierige Orgeldraaister, al was ook hier de allure meer typerend dan karak teristiek. Een eigenaardig onderdeel van het pro gramma werd gevormd door enige dansen op declamatie, waarvoor teksten van zulke uiteen», xperde die .ters als Leouc'a Mars man en Ben van Eysselsteijn werden ge bruikt. Naar mijn smaak is deze combina tie niet erg geslaagd mede door de be grensaheid der bewegingsmotieven, die steeds in dezelfde vorm teragkei'en met verschillende „bedoelingen". Het spel der handen deed enigszins denken aan de Hin doedansen, het grondpatroon daarentegen de vergelijking is onvermijdelijk aan ballroomdancing. Zoals bijna steeds bij beoefenaren van de vrije danskunst enkele schaarse uit zonderingsgevallen daargelaten, bemerkte men telkens weer een tekort aan span ning, zelfs al duurde geen enkel nummer langer dan twee minuten. Men kreeg ech ter de indruk, dat Han Rijnbeek zich met grote, intense toewijding op haar kunst toelegt. Haar stijlgevoel liet haar slechts één keer in de steek, namelijk toen zij meende een Farucca te vertolken: er zal een veel intensievere studie nodig zijn om een enigszins Spaanse indruk te vestigen maar stellig heeft Han Rijnbeek een na tuurlijke dispositie in deze richting. DAVID KONING Het vriest. Jong en oud grijpt naar de ijzertjes om aan te tonen dat Nederland niet ten onrechte als een schaatslievend volk te boek staat. De ijsbanen gaan weer open en er worden weer hardrijwedstrijden over de lange, de korte, de rechte en de kromme baan uitgeschreven. Iedereen, die zich op het ijs wil gaan vermaken, dient daarbij echter zo sportief mogelijk gekleed te gaan. Zo is het gebruik en of wij nu lopen te blauwbekken of niet: vrolijk ge kleurde ti-uien moeten er zijn, want anders vormen we niet de ook reeds in de tijden der grote schilders zo vermaarde ijstafreel- tjes. De echte ijsjool gaat er in de loop der jaren ondanks dit alles meer en meer uit. Het vriest net niet hai-d genoeg om de brede vaarten te dichten. Iedereen trekt naar de ronde, onpersoonlijke ijsbanen en de tijd van „kermis op het ijs" is voorgoed voorbij. Daar kan echter verandering in komen. Gisteren heeft men in de courant kunnen lezen, dat enkele agenten op de baan aan de Klevei-laan in Haarlem het ijsverkeer zuilen ï-egelen, doch wij menen, dat het gemeentebestuur bij strenge vorst veel ver der dient te gaan; iedereen moét op het ijs. Het zal voor Openbare Werken een geringe moeite zijn de straten des nachts blank te zetten. Eén nacht vorst en de volgende dag kan men rustig zwieren over de Kruisweg en door de Grote Houtstraat. Wij krijgen allemaal een week ijsvrij en dan behoeven alleen de doorlopers en rondi'ijders nog maar ondergebonden te worden om er een echt Oud-Hollands feest van te maken. Nic-mand mag natuurlijk achterblijven; de burgemeester niet, de wethouders niet, de commissarissen en de directeuren niet. Niemand! Slechts de win kels waar consumptiegoederen verkocht worden en de restaurants, die kosteloze maaltijden vei-strekken, mogen des middags een uui'tje open zijn. In die tussentijd kun nen de straten dan bijgeveegd worden door de buschauffeurs. Zij, die zich toch te voet op straat be geven, worden gestraft met een flinke geld boete uit de opbrengst waarvan men op de kruispunten van de hoofdstraten „koek- en-zoopies" inricht. Kleine kinderen, bejaarden en zij die wel schaatsen willen, maar het niet (meer) kunnen, worden in vrolijk klingelende arresleden geladen en krijgen een gratis slede-rondrit door de versierde binnenstad aangeboden. Het zou storm lopen. Van heinde en verre zouden de toeristen naar de Spaarnestad komen om dit festijn met eigen ogen te zien en om zélf mee te doen. En de Haarlemmers, die helemaal niets voor deze ijspret voelen, blijven mistig thuis, met beide benen op de stoel, vlak bij de kachel en allerlei genotmiddelen onder armbereik. Na een week zou het trouwens toch weer beginnen te dooien. H de G. ADVERTENTIE Handwarmers van 1.98 tot 7.95 Lederen wanten vanaf4.98 Lederen Handschoenen 7.98 Weer- en windbroeken, ideaal op de bromfiets6.75 Overtonweg 3 - hoek Rijksstraatweg Haarlem-Noord Tel. 24888 Bang voor nieuw pak ransel Voor de Almelose rechtbank moest zich Dinsdag de 28-jarige Almeloér J. K. ver antwoorden wegens mishandeling van een caféhouder. Deze K., bekend onder de naam „Sjoerd", staat bekend als een be rucht wildeman. De mishandelde caféhou der F. S. had aanvankelijk halstarrig ge weigerd verklaringen af te leggen tegen over de justitie met als gevolg, dat hij enkele dagen in gijzeling moest worden genomen. Pas toen wilde hij van het voor gevallene vertellen. Hij verklaarde voor de Almelose rechtbank dat hij bang was voor répresailles. Uit het verhoor van K. bleek, dat hij als hij gedronken had, niets anders deed dan ruziemaken en vechten. De verdachte ver telde, dat hem in 19 Almelose café's reeds de toegang was ontzegd. Hij wenste een drankkuur te ondergaan. De officier van justitie requireerde tegen K. een half jaar gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en gedurende die tijd verbod van café bezoek. Fluit en orgel De vinnige koude, waarmede de winter zich gisteren in al zijn strengheid heeft laten gelden, bleek toch voor een klein groepje hartstochtelijke muziekminnaars geen beletsel om naar' de Waalse kerk te gaan, waar Hendrik Lasschuit wederom het orgel zou bespelen. Deze zal wel eens voor een groter auditorium gemusiceerd hebben dan gisteravond het geval was. Maar voor aandachtiger toehoorders toch zeker niet. Zij zaten, diep in hun kragen gedoken, verspreid in de kerk of geschaard om de kachel, die manmoedig een op den duur vergeefse strijd aanbood met de bin nensluipende, snijdende Oostenwind, die het meest de concertgevers belaagde. Voor al had hij het begi-epen op de fluitist Guus Spaan, die op deze avond de Sonate No. 2 van J. F. Handel en de Sonate No. 2 van J. S. Bach vertolkte. Bij de voordx-aeht van de Sonate van Handel waren de gevolgen van de koude het minst merkbaar. De fluit klonk over het algemeen bijzonder fraai en door een ongeforceerde loonvorming heen expres sief. Maar voor Bach's sonate werd de fluitklank stug en hard, met uitzondering dan van het langzame deel. Het leek of het instrument moeilijk aansprak, want in samenhang met de orgelbegeleiding waren er verscheidene rhythmische oneffenheden te horen. Gelukkig had Guus Spaan met de Sonate van Handel aangetoond, hoe de sonate van Bach onder gunstiger omstan digheden had kunnen klinken. Hendrik Lasschuit had het concert ge opend met een orgelwerk van J. Stanley (17131786), de buitengewone Engelse blinde organist, voor wie Handel een groot respect had. Van Dietrich Buxtehude, bracht Hendrik Lasschuit drie koraalvoor spelen, karakteristiek om de levendige fan tasie van deze grote voorganger van Bach. Met de Partita „Was Gott tut das ist wohlgetan" van J. Pachelbel waren deze koraalvoorspelen mooie voor-beelden van Protestantse kerkmuziek. Weliswaar ont moet men in de reeks koraalvariaties van Pachelbel er enkele van een zorgeloze op pervlakkigheid, aan de andere kant wordt men toch ook getroffen door muziek van groter diepgang, door harmonische en chromatische vondsten in de ontwikkeling. Het was niet de uitvoering van deze wer ken van Buxtehude en Pachelbel, en ver der van de frisse Toccata en fuga in A van Joh. Kuhnau, dat Hendrik Lasschuit hoogtepunten van technische gaafheid wist te bereiken. Het concert werd besloten met het Praeludium en fuga in d van J. S. Bach. P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE HAARLEM, 26 Januari 1954 ONDERTROUWD: 26 Jan., G. J. M. Sand- fort en M. Th. Sernee; D. C. Niemann en M. C. A. Dijkstra; B. de Rooi en M. J. van Wort; A. J. Aalsma en A. M. Braspenning. BEVALLEN van een zoon: 25 Jan., A. J. van Norden—Quist; 26 Jan., A. W. van Zad<*l- hoffvan Soolingen. BEVALLEN van een dochtei" 25 Jan., C. E. DernisonTettero; C. DammersTer- voort; J. Verwer—Horselenberg; 26 Jan., J. J. RietveldBalder; H. P. RusmanLange- veld: H. J. U. van der Wielvan Reeden. OVERLEDEN: 23 Jan., R. den Daas, 6 m., Crayenesterlaan; 24 Jan., Chr. J. Lakenman, 77 j., Kamperlaan; 25 Jan., M. Kloos, 75 j* Voorhelmstraat.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7