Berlijnse besprekingen blijven haken aan het eerste agendapunt Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De oude leeuw Wellicht vandaag nog een compromis te verwachten Demonstraties in Madrid worden steeds verwarder Regering-Fanfani is zeker van nederlaag Einde van vorstperiode is nog niet in zicht Molotov als China's, pleitbezorger Het woord is aan Vandaag of morgen ten val Meerderheid is tegen haar, nu volgt zwenking naar rechts In Twente vroor het 13 graden Leden van Mohamme daanse broederschap vrijgelaten Scandinavië-express wordt comfortabeler Arabische liga erkent Sultan van Marokko niet Vietminh actief Boodschap van Eisenhower over handelspolitiek Twee wachtverbod en ingesteld Inter-Europese handel voor drie-kwart vrij „Millioenenlijntje" blijft behouden Bruiloftsgasten in auto tegen boom Weerrapport 68e JAARGANG No 170 DONDERDAG 28 JANUARI 1954 298e JAARGANG No 18 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate *N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN ENGELAND houdt men zich opnieuw bezig met de vraag, of Churchill binnen kort zal aftreden. Die is jaren geleden al aan de orde geweest. Toen de conserva tieven bij hun tweede poging op nieuw de meerderheid in het Lagerhuis verwierven en de Labour-regering moest heengaan vroeg men zich af of hun leider het premierschap, in deze tijden een onge kend zware taak geworden, nu maar niet aan een jongere man zou overlaten. Maar de oude leeuw dacht er niet over. Al was hij als leider der oppositie niet bepaald een succes geweest regeren is zijn taak en al is hij zo menigmaal geschetst als een man, die alleen in oorlogstijd zijn grootste energie en scherpste inzicht ont wikkelt, hij liet zich niet wegkijken. Van de oude behendigheid en welbespraaktheid en van zijn bekwaamheid in het Lagerhuis gaf hij dan ook spoedig blijk en zeker is tijdens dit tweede premierschap zijn per soonlijk gezag opnieuw groot gebleken. Maar sinds zijn ziekte van de vorige zomer is men toch gaan twijfelen aan zijn uit houdingsvermogen: zijn doofheid is toege nomen en er hebben zich meer ouderdoms- verschijnselen voorgedaan. Hij is in zijn tachtigste en er zijn jongeren in zijn eigen partij, die blijkbaar vinden dat het zijn tijd is om heen te gaan. Daar heeft een hunner, Cyril Osborne, enige uiting aan gegeven toen hij verleden week zei dat Churchill wel zou heengaan als Koningin Elisabeth in Mei a.s. van haar we reldreis zal zijn teruggekeerd. De Daily Mirror, een blad met veel rumoer en wei nig invloed, heeft zich in andere trant doen gelden en luidkeels zijn aftreden geëist. De Daily Mirror streeft dit doel al sinds geruime tijd na. In ons land zou de persoon eens ouden staatsmans in zulke omstandig heden meer ontzien worden ook door zijn tegenstanders, maar in Engeland in het algemeen in grote landen heerst minder teergevoeligheid in zulke zaken. Ook wordt zij niet verwacht. In het Lagerhuis heeft het Labourlid Eric Fletcher beproefd, de premier zelf uit te horen over zijn voor nemens, maar hij is er niet verder mee ge komen. De oude leeuw is ook een oude toneel speler en hij kent zijn rollen nog precies. Met scherp gevoel voor parlementair to neeleffect heeft hij op het juiste ogenblik zijn schoonzoon Christopher Soames „weg gestuurd" men is een Grand Old Man of men is het niet om zijn gehoorappa raat te halen „omdat hij geen woord wilde missen", aldus een ouderdomsverschijnsel uitspelend. En hij heeft gezegd dat er sprake was van een „delusion" een woord dat in het bericht van gisteren niet geluk kig vertaald was met „zelfbedrog"; het be tekent veeleer: waanvoorstelling. Ja, wat bedoelt hij daar nou precies mee? heb ben de verbaasde luyden zich afgevraagd. En omdat hij zo'n Grand Old Man is heb ben zij maar met hem meegelachen, omdat hij kennelijk zo'n plezier had en Cyril Osborne, die het geval met zijn voorspel ling veroorzaakt had, zat er met een rood hoofd bij, zo'n beetje als een bestrafte schooljongen. Omdat er nog wat meer toneel bij moest is Churchill de volgende dag gaan schieten: met een geweer. Op weg van het landgoed Chequers naar het Lagerhuis heeft hij zijn auto laten stoppen bij een schietbaan en daar een reeks schoten gelost uit het nieuwe Belgische geweer, dat wegens zijn betere qualiteiten voor het Engelse leger is uit verkoren boven het Engelse. Dat vond het Lagerhuis niet leuk, uit chauvinisme, en op de bezwaren heeft de oude leeuw kort af geantwoord: het Belgische geweer is aan het Engelse gelijk in prestatie, maar het is eenvoudiger van samenstelling en daarom gemakkelijker te maken en duur zamer. Wel, dat geweer heeft hij in zijn tachtigste jaar nog eens zelf geprobeerd. En volgens de kranten heeft hij er raak mee geschoten ook, al laten zij in het mid den of hij de roos dan wel alleen maar de schijf getroffen heeft en al zeggen zij niet op welke afstand hij vuurde. Een en ander maakt, zoals iedereen weet die in dienst geweest is, geducht verschil. Ge ziet de waarde van dit schiettafereel, in mooie tegenstelling tot het gehoorappa raat dat Christopher Soames voor de Baas moest gaan halen: het hele publiek heeft gezegd: nou, dat doet hij dan toch nog maar. Een welberekend effect. Het kon niet missen. Maar het zou toch wel eens waar kunnen zijn dat Churchill binnen enkele maanden zal aftreden. Dat hij het niet zeggen wil bewijst niets. Misschien is er een beetje teveel toneel bij dit geval geweest. R. P. CAIRO (Reuter). De Egyptische mi litaire politie heeft wederom 20 leden van de ontbonden Mohammedaanse broeder schap in vrijheid gesteld. Van de 450 in Januari gearresteerde leden zijn er thans weer 149 op vrije voeten. De „opperste gids" der broederschap, dr. Hassan Hodei- by, en nog zes vooraanstaande leiders zul len zich op beschuldiging van samenzwe ring tegen de regering voor het gerecht moeten verantwoorden. (Van onze correspondent in Stockholm) Terwijl de sneeuwstormen over het Zweedse landschap loeien, wordt te Stock holm ae laatste hand gelegd aan de nieuw ste wagens van de Zweedse spoorwegen, die weldra op het traject Hoek van Hol land-Stockholm zullen rijden en deze reis ook voor de 3e klasse tourrist tot een gro ter genot zullen maken. Het prettigste is zonder twijfel dat men de zitplaatsen kan uittrekken en zodoende in de 3e klasse vier en in de tweede klasse drie ligplaatsen krijgt. Tenminste, zolang de plaats aan de overkant onbezet is. Ook is voor grotere ramen gezorgd. Nieuw is ook, dat de wagens behalve twee WC's ook twee wasruimten hebben. Dat is op een traject van 28 uur wel nodig. De dames w-llen haar make-up in rust kunnen ver- ïargen en de heren hebben mogelijkheid electrisch te scheren. De vering is zo foed, vertelde ons de wagenmeester, dat Je erbij op é®n been kunt staan. BERLIJN, (ANP, United Press, Reuter). Ofschoon de drie Westelijke ministers zich bereid verklaard hadden de agenda, zoals hun Russische collega die had voorgesteld, te accepteren, hebben zij getracht het eerste punt dezer agenda min of meer geruisloos te omzeilen en meteen te begin nen met het tweede. Het eerste punt, de overweging van een vijfmogend- hedenconferentie in de voorzomer, is echter door Molotov zo ernstig en vasthoudend verdedigd dat men begint te vrezen, dat overeenstemming over deze aangelegenheid voorwaarde zal zijn voor de Russen om verder te gaan met punt twee, de Duitse kwestie. De drie Westelijke ministers hebben gisteren eenstemmig een vijfmogendhedenconferentie afgewezen, doch zich bereid verklaard met China te onderhandelen via de normale diplomatieke kanalen en de UNO. Molotov hield echter onverbiddelijk vast aan de conferentie van vijf, al trachtte hij zijn Franse collega te ver zoenen met zijn voorstel door te zinspelen op de mogelijkheid dat „zekere Aziatische regelingen" door deze conferentie totstand zouden komen. Men verwacht dat Molotov vandaag met een compromisvoorstel zal komen, doch in ieder geval zal trachten de bespreking der Duitse kwestie tegen te houden. De drie Westelijke ministers van Buiten landse Zaken hebben Woensdag vergeefs getracht hun Russische collega over te halen tot een bespreking van Europese vraagstukken. Molotov sprak ruim een uur over het Verre Oosten en de spanning in de wereld. Molotov stelde Woensdag voor op een vijf-mogendhedenconferentie met commu nistisch China maatregelen te bespreken ter vermindering van de internationale spanning en „sommige andere Aziatische vraagstukken" te behandelen. Dit werd gezien als een verwijzing naar Indochina. Daarna hield hij een wat een Franse woordvoerder later noemde „lange propagandaredevoering", welke ging over militaire vraagstukken en ontwapening, politieke problemen, de kwestie van com munistisch China en economische vraag stukken, voornamelijk handelsbetrekkin gen. Volgens Westelijke woordvoerders lag daarbij de nadruk op de handelsbetrek kingen. „UNO van vijf" De drie Westelijke redevoeringen van Woensdag hebben niets nieuws gebracht. Dezelfde argumenten waren reeds in de openingsredevoeringen geformuleerd en de drie ministers meenden het dan ook uiter mate kort te kunnen maken. De Westelijke stelling was, dat nog niets is gebeurd, wat de indruk heeft gegeven, dat de commu nistische regering van China bereid zou zijn samen te werken om een aanvaardbare oplossing van de kwesties van Korea en Indochina of van enig ander Aziatisch pro bleem mogelijk te maken. Eden en Dulles zeiden dat met welhaast dezelfde woorden. Een nieuwe conferentie bijeen te roepen om over Korea te spreken was volgens Dulles volkomen overbodig, zolang de Chinese regering met de steun der Sovjet-Unie alles in het werk stelde om de politieke conferentie voor Korea te voor komen. Dulles zag een conferentie met China als volkomen overbodig en alleen als een po ging om „rood China een positie in het wereldberaad te doen verwerven, die het niet verdiend heeft." Overigens vond de Amerikaan, dat er niets was wat de ge noemde vijf mogendheden het recht zou geven over de wereldproblemen te gaan discussiëren, met uitsluiting van andere landen. Een lid der Amerikaanse delegatie interpreteerde dit argument met de woor den: „Een conferentie zoals Molotov wenst zou practisch permanent moeten zijn en daarmee een rivaal van de UNO worden. Molotov schijnt een nieuwe UNO-organi- satie met slechts vijf leden voor te stellen." „Plezierig" Op het diner van gisteravond was Molo tov in gezelschap van onderminister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, en S. A. Winogradov, de Sovjet-Russische am bassadeur in Parijs. Bidault zat aan met Alexandre Parodi, de secretaris-generaal van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, en Louis Joxe, de Franse ambassa deur in Moskou. Volgens Franse kringen was de sfeer „buitengewoon plezierig". Zij zeiden dat Molotov en Bidault de gelegenheid gebruik ten voor „een algemeen gesprek over we reldproblemen" zoals de oorlog in Indo china. Het gesprek, aldus die kringen, was echter volstrekt informeel. Na het diner brachten gastheer en gasten vele heildronken op elkaar uit. De glazen, die zij hieven om te drinken op de Frans- Sovjet-Russische vriendschap, op Bidault en Molotov, op Parodi en Gromyko enzo- Woensdagmiddag is een 7-jarige jongen door het ijs van de ringvaart aan de Trans- vaalkade te Amsterdam gezakt. Een agent poogde de jongen te. redden, doch zakte eveneens door het ijs en moest door omstanders op het droge worden gebracht. Een tweede agent, die zich daarna op het ijs begaf, zakte er ook door, doch hem gelukte het de jongen te grijpen, waarna beiden door omstanders met behulp van een ladder uit het ijs konden worden bevrijd. Na door omwonenden van droge kleren te zijn voorzien, konden alle drie naar huis worden vervoerd. De foto toont ons de redding van het knaapje. CAIRO. (Reuter). De raad van de Ara bische Liga heeft meegedeeld, dat zij de nieuwe, door Frankrijk benoemde Sultan van Marokko niet erkent. De afgezette Sultan wordt door de raad als de recht matige beschouwd. Een woordvoerder zei, dat de raad be sloten heeft goodwill-missies te zenden naar Spanje, het Vaticaan en een aantal Aziatische landen. Op deze laatste zitting van de raad, die twee weken geduurd heeft, is een plan voor een Arabische federatie besproken, dat is ingediend door de premier van Irak. Besloten is het plan te verwijzen naai de regeringen van de acht leden van de Liga „ter verdere bestudering". Volgens waarnemers betekent dit. dat het plan ter zijde zal worden gelegd. voorts, waren gevuld met wodka en Rus sische brandewijn. Molotov voorzitter Voor de eerste maal zal de conferentie der ministers vanmiddag onder voorzitter schap van Molotov bijeen komen. De mi nisters zullen voortgaan met de behande ling van het Russische voorstel tot het bijeenroepen van een conferentie met con tinentaal China in Mei of Juni. Alhoewel alle Westelijke ministers dit voorstel gis teren reeds hebben afgewezen, schijnt het niet zo te zijn, dat de discussie erover als afgesloten kan worden beschouwd. Welis waar hebben de drie Westelijke ministers gisteren nog eens verklaard, dat zij liefst zo snel mogelijk tot de volgende kwesties, Duitsland en Oostenrijk, zullen overgaan, doch Eden heeft de zitting van gisteren gesloten met de mededeling, dat het wen selijk was Molotovs uitvoerige rede te be studeren. Daar de Russische minister een aantal dingen heeft gezegd, waarop men van Westelijke kant beslist wil antwoor den, kan een heropening van de discussie worden verwacht. Mr. Eden heeft gisterenavond tijdens een diner in zijn woning gelegenheid gehad met de heer Molotov nog verder van ge dachten te wisselen over de tegenstellingen, doch naar verluidt heeft ook dit gesprek weinig kunnen bijdragen tot een toenade ring der meningen. WASHINGTON (Reuter). President Eisenhower heeft heden op zijn wekelijkse persconferentie medegedeeld dat hij een bijzondere boodschap aan het Amerikaanse Congres zal toezenden, waarin hij aanbe velingen zal doen, gebaseerd op het rap port der commissie Randall inzake de Amerikaanse buitenlandse economische politiek. President Eisenhower vermeed te zeg gen, dat zijn aanbevelingen dezelfde zou den zijn als die van de meerderheid der commissie. Wel zeide hij, dat zijn aanbe velingen gebaseerd zouden zijn op een analyse van het rapport door de uitvoe rende regeringsbureaux. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Thomas R. Marshall Er waren eens twee broers. De een liep weg naar zee; de ander werd gekozen tot vice-president van de Verenigde Staten. Van geen van beiden werd ooit weer iets vernomen. (Thomas R. Marshall, vies- president der Verenigde Staten in de jaren 1913—1921 onder het presidentschap van Woodrow Wilson, schreef dit in zijn Her inneringen). MADRID (Reuter) Gisteren hebben voor de universiteit van Madrid ongeveer 1.000 studenten een betoging gehouden. Aanvankelijk hadden zij het plan om naar het ministerie van Voorlichting op te mar cheren uit protest tegen de wiize waarop kranten en radio de berichten over de demonstraties voor de terugkeer van Gibraltar naar Spanje hadden gebracht. De studenten poogden het verkeer tegen Ie houden door een vrachtauto dwars over de rails van de tram te zetten. Op dat moment greep de politie in en verspreidde de menigte mei behulp van gummistokken. Het verkeer werd hersteld, doch later ver zamelden zich weer groepen. Ook op andere plaatsen betoogden de SAIGON. (Reuter). Het Franse op perbevel in Indo-China heeft Woensdag mededeling gedaan van verhoogde guerilla- activiteit van de Vietminh in geheel Indo- China gedurende de laatste 48 uur. Er ROME (Reuter) De meerderheid in het Italiaanse parlement heeft besloten tegen het program van de nieuwe regering- Fanfani te stemmen, als lieden of morgen over het regeringsprogram zal worden ge stemd. Hieruit concludeert men het mis lukken van de vierde poging in zeven maanden tyds om Italië een stabiele rege ring te geven. Onmiddellijk aftreden van Fanfani, die verleden week zijn regering vormde, is voorkomen door de eis van partijleiders om over zijn regeringsprogram, dat hij Dinsdag voor het parlement uiteenzette, te debatteren. Achter de schermen zijn gister avond reeds beraadslagingen over de samenstelling van een nieuwe regering be gonnen. Aangenomen wordt, dat een nieuwe Italiaanse regering een zwenking naar rechts te zien zal geven. Men verwacht, dat het falen van Fanfani voor de monar chisten aanleiding zal zijn hun prijs te verhogen, als opnieuw een Christen-demo cratische formateur bij hen om steun in het parlement zal aankloppen. Mogelijk zal hierdoor een uiterst zware druk worden gelegd op de partijtrouw van Fanfani's groep, die bijna een derde van alle Chris ten-democratische afgevaardigden omvat. Woensdagavond is vernomen, dat presi dent Einaudi reeds twee geheime bespre kingen heeft gevoerd met ex-premier Pella. Fanfani's voorganger, die reeds eerder voorstander bleek te zijn van een bondge nootschap met de rechtse monarchisten. Indien tegenstand van de groep-Fanfani benoeming van Pella tot formateur zou uitsluiten, zou mogelijk Attilio Piccioni, eveneens een leider van de rechtervleugel der Christen-democratische partij, worden aangezocht. De regering-Fanfani was slechts zeker van de steun van de partij waaruit zij ge heel is samengesteld de Christen-demo cratische partij en de kleine republi keinse partij. Alle andere partijen, met uit zondering van de liberale partij, hebben bekend gemaakt, dat zij tegen de regering zullen stemmen. De liberalen hebben hun houding nog niet bepaald. Doch zelfs als zij besluiten, de nieuwe regering te steunen, zou deze steun niet voldoende zijn om de premier van een meerderheid van de 590 stemmen in het Huis van Afgevaardigden te verzekeren. De Christen-democraten kunnen 264 stemmen verzamelen, de repu blikeinen vijf, met 14 liberale stemmen zou het totaal 283 worden 13 te weinig voor de meerderheid. studenten. Voorbijgangers vluchtten in alle richtingen doch sommigen konden niet voorkomen, dat zij tussen de politie en de demonstranten terecht kwamen. Voor het hoofdbureau van politie, op de Puerta del Sol, bevond zich bereden politie ter voor koming van tonelen zoals zich daar Dins dag afspeelden. Jordena Fuentas, leider van de Falangistische studentenunie, heeft de ontkenning van de regering bevestigd, dat een student ten gevolge van de botsingen van Maandag om het leven zou zijn ge komen. Woensdagmiddag heeft de Madrileense politie, die zich toegang had verschaft tot universiteitsgebouwen, schoten afgevuurd. Volgens nog niet bevestigde berichten zou den twee studenten gewond zijn. Een politieman werd ernstig aan het hoofd ge wond als gevolg van een bekogeling met stenen. De politie verrichtte een dertigtal arrestaties. Studenten, die een universi teitsgebouw haddep bezet, riepen luide om het ontslag van de ministers van Voorlich ting en Binnenlandse Zaken en van de directeur-generaal van de veiligheidsdienst. Groot-Brittannië heeft Woensdag ten tweeden male geprotesteerd bij Spanje tegen beschadiging van Britse gebouwen. In de aan het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken overhandigde nota wordt melding gemaakt van schade aan het Madrileense filiaal van de Bank of London and South America. De nota heeft ook be trekking op schade aan het Britse consu laat-generaal in Barcelona en de vice-eon- sulaten in Huelva en Malaga. De Spaanse regering heeft tot dusver nog niet geantwoord op de eerste Britse protest nota. B. en W. van Haarlem hebben een wacht- verbod ingesteld voor de Zijlweg tussen de Delftstraat en de Duvenvoordestraat en ook voor de westelijke weghelft (waterkant) van de Kinderhuisvest. Het percentage van de handel voor par ticuliere rekening dat bevrijd is van alle kwantitatieve invoerrestricties heeft thans voor alle deelnemende landen van de Or ganisatie van Europese Economische Sa menwerking O.E.E.S. gezamenlijk een per centage bereikt van 75,7 percent. In Juni 1953 was het slechts 71 percent. Het nieuwe percentage houdt rekening met de liberalisatiemaatregelen, die onlangs door verschillende landen, met name Oos tenrijk, Frankrijk, IJsland en het Ver enigd Koninkrijk, werden genomen. Het K.N.M.I. deelt mede: Terwijl de Oostelijke wind iets afnam vroor het vanmorgen in ons land nog iets meer dan gisteren. De stations Twente en Deelen meldden vanmorgen 13 graden vorst. In het Westen vroor het omstreeks 10 graden. Rondom het Oostzeegebied nam de. vorst tijdelijk wat af, omdat daar een hoeveelheid minder koude lucht werd aan gevoerd door een depressie, waarvan het centrum vannacht bij Moskou lag. Van het Westen uit bereikte het frontensysteem van een Oceaandepressie Frankrijk, waar het sneeuw veroorzaakte. Ook in Frankrijk heeft het in de afgelopen nacht hard ge vroren. Farijs meldde vanmorgen 12 gra den vorst. Over een groot deel van ons land dreven wolkenvelden, die uit Zuid-Duitsland af komstig zijn. Het hogedrukgebied boven Scandinavië trok intussen iets naar het Noorden terug, maar heeft zich zowel naar Groenland als naar Noord-Rusland belang rijk uitgebreid. De algemene circulatie is hierdoor van dien aard geworden, dat er geen tekenen zijn, die op een spoedig einde Naar aanleiding van vragen, die in de Provinciale Statenvergadering van Lim burg bij de behandeling van de begroting TT 1954 zijn gesteld heeft gedeputeerde Jos. zijn twee buitenposten van de Franse Unie Maenen verklaard, dat vorige week Vrij dag een bespreking is gehouden lussen het verloren gegaan: Moeong Phalane en Moeong Phine, beide aan de hoofdweg van Oost naar West, die Savannakhet, aan de grens met Thailand, met Quang Tri in het Westen verbindt. De Fransen zeggen zware verliezen aan de Vietminh te hebben toegebracht in de strijd, die volgde op de ontruiming van Moeong Phalane. De Fransen zouden zelf geringere verliezen geleden hebben. In de nacht van Dinsdag op Woensdag bestookten strijdkrachten van de Vietminh observatieposten rondom Dien Bien Phoe, een bolwerk der Franse Unie in Noord west-Tonkin. provinciaal bestuur en de Kamer van Koophandel met ir. Den Hollander van de Nederlandse Spoorwegen. Hierbij heeft de president-directeur der Nederlandse Spoorwegen verklaard, dat op het „millioenenlijntje" (Heerlen, Kerk- rade, Simpelveld, Schin op Geul) wegens het verkeer, dat drukker is geworden dan in spoorwegkringen werd verwacht, reeds in Augustus het vervoer zal gaan geschieden met het nieuwste Diesel electrisch mate riaal. Het „millioenenlijntje", welks voort bestaan een tijdlang onzeker is geweest, zal dus behouden blijven. Twee van de zes auto's waarin een bruidspaar en familieleden werden ver voerd van het gemeentehuis te Sellingen (Viagtwedde) naar de R.K. kerk te Kop stukken (Onstwedde), waar het huwelijk zou worden ingezegend, zijn te Jipsing- bourtange met elkaar in botsing gekomen. De ene wagen had moeilijkheden opge leverd bij het vertrek uit Seilingen en was daardoor achter geraakt. De .andere auto's hadden onderweg nog een tijdlang gewacht bij het huis van de bruid te Jipsingbour- tange en zetten toen de tocht voort. Kort daarna ontstond op een kruispunt genoem de botsing tussen de achterste van de vijf auto's en de aanvankelijk achtergebleven wagen, waarvan de bestuurder poogde de achterstand weer wat in te halen en waar van de ruiten bevroren waren, zodat het uitzicht gering was. Laatstgenoemd voertuig botste na de niet ernstige aanrijding tegen een boom met het gevolg, dat de vier inzittenden ernstige verwondingen opliepen. Zij werden allen naar het ziekenhuis te Emmen overge bracht. De inzittenden van de vier andere auto's merkten niets van het ongeluk. De huwelijksinzegening ging gewoon door. Wel had men reeds vernomen, dat er iets was gebeurd, maar niet, dat het zulk een ernstige afloop had gehad. van de vorstperiode wijzen. Wel kan de vorst bij een draaiing van de wind naar Noord-Oost tijdelijk afnemen. Daarbij wor den de kansen op sneeuw iets groter. De minimumtemperaturen van de afge lopen nacht waren: Eelde -11; Leeuwarden -10; Den Helder -9; Ypenburg -11; Schip hol -10; De Bilt -11; Twente -13; Vlissingen -10; Woensdrecht -11; Eindhoven -11 en Beek -10 graden Celsius. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Helsinki Oslo Stockholm Kopenhagen Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Warschau Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome BS Oï ff s ■3 3 c SË 1 «O cv së Temp. 7 uur Neersl: in mm N 7 -9 0 windstil -14 0 N 2 -5 0 N 8 -3 0 O 1 -6 3 O 10 -10 0 O 4 -8 0 windstil -12 0 Z 4 2 0,1 windstil -1 3 NNW 6 2 0 W 8 -9 0 O 2 -14 0 O 4 -10 0 O 2 -14 0 NW 1 -8 2 windstil -4 5 0 1 -3 0,4 geheel bew zwaar bew zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. mist onbewolkt geheel bew licht bew. geheel bew. nevel geheel bew. sneeuw geheel bew. geen opgaaf ontvangen licht bew. windstil -14 0 geheel bew NO 5 2 1 Neerslag laatste 24 uur AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.Ï. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Vrij veel bewolking maar geen sneeuw van betekenis Matige tot krachtige Oostelijke wind. Strenge tot matige vorst. 29 Januari Zon op 8 26 uur. onder 17.21 uur Maan op 4.24 uur. onder 11.48 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 28 Januari Hoog water: 9.44 en 22 17 uur. Laag water: 4-57 en 17 33 uur. Vrijdag 29 Januari Hoog water: 10.52 en 23.38 uur. Laag water: 6.03 en 18.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1