Reclame inplaats van voorlichting kan regering geen goed doen PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws iBlCABPAN Beging officier van justitie een onrechtmatige daad? Qa-va-Seul j D litüaqJduke» Pleidooien in geding tussen eiser P. de Boer en mr. dr. F. Hollander Zeelt ia liet zo DONDERDAG 28 JANUARI 1954 BEDENKELIJKE ASPECTEN IN AMERIKA'S POLITIEK Verhoging van de jeugdlonen Rijdende school voor kinderen van kermis exploitanten SANOSTOL Journalist A. H. Hommerson in Velsen gecremeerd Crematie Sam Goudsmit De radio geeft Vrijdag Scheepswerf wint proces tegen Portugese rederij Spoorwegbeambten wegens diefstal veroordeeld BRILLEN vooRSfl KEIP Kerkelijk Nieuws Onze voorvaderen (Van onze correspondent in Washington) Amerikaanse congresleden kunnen zich natuurlijk niet op elk gebied specialiseren, maar op één terrein proberen zij toch allen bijzonder deskundig te worden. Allen zijn zij er namelijk bijzonder in geïnteresseerd om de publieke opinie te peilen in hun staat, en om te weten wat bij hun kiezers in de smaak valt. In November wordt het gehele Huis van Afgevaardigden opnieuw gekozen, en een derde van de Senaat. Geen wonder, dat zij, die voor herverkiezing in aanmerking wen sen te komen, thans reeds uitzien naar een pakkend onderwerp voor de verkiezings strijd. Zulk een onderwerp is niet zo ge makkelijk te vinden. Om mij nu maar eens tot de republikeinen te beperken, zij waren na Eisenhower's „State of the Union"- rede in één opzicht teleurgesteld: de rede bevatte veel goede voorstellen, maar dat waren merendeels suggesties waar evenveel democraten voor te vinden zullen zijn als republikeinen. Geen echte partij- onderwerpen dus, waar men een verkie zingscampagne mee kan opzetten. Bij ge brek aan beter gaan verscheidene republi keinse congresleden nu hun heil zoeken in een onderwerp dat het bij de massa blijkbaar doet: anti-communisme, het the ma, dat McCarthy zozeer in aanzien heeft doen stijgen. Zelfs de regering Zelfs Eisenhower en sommige van zijn ministers kunnen nu en dan de verleiding niet weerstaan om zich eens op de borst te slaan en er op te wijzen, welk een nauw gezette heksenjagers zij zijn. Vooral de mi nister van justitie, Brownell, doet dit met genoegen en het ligt voor de hand, dat hij een aandeel gehad heeft in de desbetref fende passage van de ,State of the Union"- rede. Daarin werd gezegd, dat reeds meer dan 2200 ambtenaren uit hun baan gezet zijn onder het nieuwe veiligheidsprogramma, dat de regering heeft ingevoerd. Op de grote massa, die ver van de Oostkust woont en die vaak couranten leest van zeer ma tige kwaliteit, moet zulk een mededeling wel indruk maken. De niet al te nauwkeu rig ingelichte massa moet wel ongeveer Het was een grote schare collegae en als volgt redeneren: „Meer dan tweedui-j vrienden die het stoffelijk overschot van de journalist A. H. Hommerson, redacteur van het „Vrije Volk" in de Zaanstreek, gistermiddag in het crematorium te Vel- sen de laatste eer bewees. Een achttal slip- 2200 communisten of meelopers. Er waren ook dronkaards onder en lieden, die om andere redenen oncapabel waren. Verschei dene van die 2200 hebben gewoon zelf een andere betrekking gezocht en zijn helemaal niet ontslagen. Reeds wekenlang verzoekt de pers aan de regering om deze 2200 eens onder te verdelen in categorieën, maar tot nu toe is dat niet gebeurd. Bedoelde passage moet wel in de eerste plaats zijn opgenomen in de „State of the Union" om reclame te maken voor het regiem. Dit nu is een be denkelijk symptoom. Dat een regering be grip kweekt voor haar werk is voortref felijk. Informatie is voor een democratie even belangrijk als wind voor een molen. Maar zodra een regering reclame gaat ma ken voor zichzelf is het mis. Boemerang Kwaad bedoeld is dit alles niet. Ten dele kwam bovenvermelde onelegante reclame voort uit de neiging om McCarthy de wind uit de zeilen te nemen. De regering demon streerde duidelijk zelf schoonschip te heb ben gemaakt en voor McCarthy zou nu niets meer te doen zijn. Maar men heeft over het hoofd gezien, dat de pers hier zeer op haar qui-vive is en prompt tekst en uitleg vraagt wanneer iemand met cijfers probeert te goochelen. Daardoor verloor de regering aan crediet bij het goed geïnfor meerde deel van de natie, terwijl zij, die wel geloven aan de ernst der 2200 gevallen, bij zichzelf moeten denken: die McCarthy had toch wel gelijk toen hij jaren ge leden reeds beweerde dat de departe menten vol zaten met onbetrouwbaren. De Centrale Commissie voor Georgani seerd overleg in Ambtenarenzaken heeft gisteren een ontwerp van algemene loon regeling voor het jeugdig rijkspersoneel (beneden 21 jaar) aanvaard. Deze regeling sluit aan bij de 5 percents salarisverhoging, welke aan het overige rijkspersoneel is gegeven en zal van 1 Januari af van kracht zijn. De thans getroffen regeling is ongeveer in overeenstemming met die, welke ge troffen is voor het jeugdig administratief personeel in het particuliere bedrijf. 4 DVERT.E NTIE MIJNHARDTJES: sterke bestrijders van kou en griep. In het komende seizoen zal de eerste schoohvagen van de stichting „Rijdende School" in gebruik worden genomen ten behoeve van kinderen van kermisexploi tanten. De stichting is hiertoe in staat ge steld, doordat cle Tweede Kamer hiervoor een bedrag op de Onderwijsbegroting toe stond. De school zal een bijzondere neutrale school zijn. De schoolwagen, die wordt ge trokken door de gemotoriseerde woon wagen van het hoofd der school en zijn ge zin, zal de grote kermissen bezoeken en des winters in plaatsen staan, waar de exploitanten zich concentreren. Deze onderwijsvorm is volgens de stichting een novum, niet alleen voor Nederland, maar ook voor het buitenland. ADVERTENTIE l <mES& zend ambtenaren, die niet betrouwbaar waren dan moet het onder de democraten toch wel een rommeltje zijn geweest. Goed, dat de republikeinen nu schoon schip maken". Dicht in de buurt van het Witte Huis is het echter wel bekend, dat 2200 een recla megetal is. Het waren bij lange na geen ADVERTENTIE r.rcn «nel 101 chronisch - wandaaanl.asr9'Mei hei nieuwe na iedere maaltijd optredende 1 klachten, zoals maagpijn, misse- liikheid oprispen, maagzuur of een zwaar en drukkend gevoek B1CARPAN bevat alles wat no ig fs om weer een gezonde maag en aezonde eetlust te krijgen Vraag S" geneesmiddelen-leverancie tj e°n uitvoerige beschmving ove i ff&r.TACHETS "AKKER" j s maak loos, snel, zeker Vele vrienden hebben de overleden schrijver Sam Goudsmit gisteren in het crematorium te Velsen de laatste eer be wezen. De heer L. Boas, die uit naam van de Nederlandse Vredesraad de overledene herdacht, zei onder meer: „Sam Goudsmit kwam voort uit het allerarmste proleta- - rische ghetto. Hij heeft zich opgewerkt en pendragers begeleidde de met bloemen I Jarer]anë ^en, innerlijke strijd gevoerd hoe zijn gedachten tot uiting te brengen. Zijn leven was een getuigenis van bran dende mensenliefde in een omgeving die het tegengestelde was. Hij was een bizon- dere figuur, een zeer grote individualist, die streed om anderen, die verdrukt waren een betere toekomst te verzekeren. Hij was de wegbereider van een niéuwe tijd en een nieuwe geestelijke adeldom. Wan neer die tijd zal zijn aangebroken, zal Sam Goudsmit worden geëerd a's een figuur van internationale betekenis". De beeldhouwer Jan Haverman noemde de overledene „een man zonder twijfel, die streed voor het recht van de onderdruk ten". Nadat de, met enige bloemstukken be- HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.35 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Fluit en piano. 11.00 Voordracht. 11.20 Pla ten. 11.35 Orgel en zang. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Cello en piano. 14.50 Boekbespreking. 15.10 Orgel. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Platen. 16.30 Mu zikale causerie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Orgel 18.00 Nieuws. 18.15 Verzoekprogram ma. 18.45 De haverkist, hoorspel. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Kinderkoor. 19.30 Mensen en conflicten: De eenzame, hoorspel. 19.50 Be richten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Sopraan en piano. 20.30 Benelux. 20.40 De vrouwenemancipatie, gesprek. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Instrumentaal kwartet en solist. 21.55 Buitenlands weekoverzicht. 22.10 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.45 Schoolradio. 10.00 Symphonette-orkest en solist. 10.30 Radio Philharmonisch orkest. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Klein koor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouw mededelingen). 12.33 Gevarieerde muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Piano en orgel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Musette- orkest en soliste. 14.25 Platen. 14.30 Hier Vrij Europa. 15.00 Schoolradio. 15.30 Viool en clavecimbel. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Promenade orkest en soliste. 18.10 Amusementsmuziek. 18.40 Vragenbeantwoording. 18.52 Actuali teiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzen ding: Verklaring en toeli hting. 19.30 Pla ten. 20.25 De gewone man. 20.30 Poliliek- Forum. 21.00 Platen. 21.30 Terug naar God, causerie. 21.45 Opera. 22.45 Kerk en Mens. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht; 20.30 Land in opkomst, documentair programma: 21.00 Displaced Persons, TV-spel; 21.4021.55 Dag sluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12,00 Omroep-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Vlaamse koor zang. 16.05 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 1".10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 38.10 Causerie. 18.25 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Platen. 20.15 Symphonie-orkest en soliste. 21.45 Platen. 21.55 Gitaar. 22.00 Nieuws, 22.15 Internatio nale Radio Universiteit. 22.30 Platen. 22.55 23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. (Op 224 m.). bedekte kist door de lanen van Wester- veid. Het waren twee collega's van het Vrije Volk, twee leden van de N.J.K., twee journalisten uit de Zaanstreek en twee leden van de voormalige B.S., die tevens in de aula de dodenwacht betrokken. De heer K. Voskuil hoofdredacteur van, het Vrije Volk, schetste de levensloop van de overledene en voegde hier onder meer aan toe: De Zaanstreek is voor de journa list geen gemakkelijke werkkring door de groot-industrie en wegens de scherpe poli tieke tegenstellingen. Hommerson was hier tegen opgewassen en bezat de onstuimig heid en driftige rusteloosheid van de ver slaggever. Hij was een idealist, die echter het leven en zijn problemen even ernstig nam als zijn werk. In het conflict tussen wet en journalistieke ei-ecode was het vanzelfsprekend dat hij de laatste als richtsnoer koos. Hij zal in onze kringen zeer gemist worden", Pierre de Bie uit Alkmaar sprak na mens de vrienden van de voormalige K.P. en noemde Hommerson een onversaagd strijder voor recht en vrijheid, die hier naast zich inspande voor de verwezenlij king van het ideaal om te komen tot een betere wereld waarin gelijke kansen voor iedereen zouden zijn. Het risico kon hem niet weerhouden zijn plicht te doen, aldus spreker. Namens het gemeentebestuur van Zaan dam en tevens uit naam van de „Zaanse Gemeenschap" herdacht wethouder M. J. Hille de overledene. Zaandam, zo zei spreker, verliest in hem niet slechts een uiterst bekwaam journalist, maar ook een burger van karakter. De heer C. Breedveld voerde het woord namens de Partij van de Arbeid en het N.V.V. in Zaandam. Tenslotte bracht de heer C. Meyer de .deelneming van de N. J.K. onder woorden. Ook hij memoreerde het feit dat collega Hommerson terzake van zijn beroepsmoraal in gijzeling werd gezet en merkte op dat velen gissen of hij zijn principiële houding en vastberaden heid met de dood heeft betaald. Nadat de kist onder orgelspel van de Serenade van Enrico Tosclli was gedaald, heeft een zwager van de overledene voor de betoonde belangstelling dank gezegd. ADVERTENTIE dekte kist was gedaald en de litterator Theun dè' Vries in dezelfde geest de ver scheidene had hëfdaëht. heeft de zoon voor de betoonde belangstelling dank gezegd. Op de door flikkerlichten beveiligde overweg Zalné bij Zwolle werd Woensdagmorgen een uit de richting Zwolle komende personenauto door de sneltrein uit Leeuwarden gegrepen en verpletterd. De ravage na het ongeluk. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen in de zaak tussen de n.v. Scheepswerf Foxhol te Foxhol en de Por tugese rederij „Aresto Compania de Pes- lichtingen worden bewezen door zijn niets Voor de civiele kamer van het gerechts hof te Leeuwarden werden Woensdag de pleidooien gehouden in het geding tussen de heer P. de Boer uit Drachten en mr. dr. F. Hollander, destijds officier van justitie te Leeuwarden, thans te Amsterdam, die er van beschuldigd is door het verstrekken van een communiqué aan de pers een on rechtmatige daad te hebben gesteld. Het woord werd eerst gevoerd door mr. J. Vis te Leeuwarden, die optrad voor de heer De Boer. Deze begon met te zeggen, dat na April 1945 in Nederland een toe nemende tendens merkbaar is om aange legenheden te publiceren, die volledig thuishoren in de persoonlijke sfeer. „Voor de oorlog werd het openbare leven beheerst door het gebod, dat men gebonden is in het maatschappelijk verkeer die zorg vuldigheid met betrekking tot eens anders persoon of goed in acht te nemen, die >n het maatschappelijk verkeer betamelijk is. Na de oorlog ontstond een behoefte aan sensationele berichtgeving in de pers," al dus de pleiter. Mr. Vis zeide voorts: „Voor een juiste beoordeling van de krachten, die in deze strijd een rol spelen, moet men tegenover elkaar stellen: de pers, die zelfstandig nieuwsberichten verzamelt en bewerkt, en de pers, die haar berichtgeving ont'eenl aan de officiële functionarissen." „In het laatste geval," zo meende mr. Vis. „ir de verantwoordelijkheid van de pers voor vorm en inhoud van de berichtgeving vrijwel geheel opgegeven." Hij legde er de nadruk op, dat zodra e*n functionaris zich begeeft op een terre'n, dat buiten zijn functie ligt, hij de „rela tieve immuniteit" verliest, die aan zijn functie inhaerent is. „In het perscommu niqué heeft mr. Hollander veronderstellin gen als zo goed als vaststaande l'eit-»n openbaar gemaakt op een moment, waarop De Boer nog maar enkele dagen onder vraagd was, en geen der feiten had erkend. Desnoods bieden de heer De Boer en de Bond van Mobilisatie-invaliden, waarvan hij voorzitter is, bewijs aan van de huns inziens in het communiqué voorkomende onjuistheden. De ware oogmerken van de officier van het communiqué en zijn toe vloerkleed is gekocht, niet voor de heer De Boer, maar voor de Bond. Ook het ver weer, dat De Boer een tegenvordering op de Bond zou hebben, doet aan de zaak niets af. Dit is tot in hoogste instantie uitge maakt. Wel werd daardoor de bewijsvoe ring verzwaard, met het gevolg, dat De Boer van verduistering werd vrijgesproken. Spreker ontkende, dat de Bond of de heer De Boer door de publicatie zijn benadeeld, misschien wel door diens arrestatie. Na repliek van mr. Vis en een enkel woord van de heer De Boer zelf, werd de uitspraak bepaald op 21 April. De rechtbank te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in het proces tegen veertien rangeerders en stations-arbeiders der Ne derlandse Spoorwegen, die zich schuldig hadden gemaakt aan diefstallen uit goede renwagens op het rangeeremplacement de Rietlanden bij Amsterdam. In Augustus van het vorig jaar slaagde de spoorwegrecherche er in de dieven, die een waarschuwingssysteem met seinlampen toepasten, aan te houden. Zij hadden sinds eind 1950 uit de verzegelde goederenwa gens des nachts goederen van de meest uiteenlopende aard weggehaald. De twee hoofdschuldigen kregen ieder een jaar gevangenisstraf; de anderen kre gen lagere straffen, die gedeeltelijk voor waardelijk werden opgelegd. GR. HOUTSTR. NAASTLUXOR co docentro de Portugal". Het gerechtshof heeft de uitspraak van de rechtbanx to Groningen bevestigd, waarbij de Neder landse scheepswerf in het gelijk werd ge steld. De Portugese rederij had in 1946 twee treilers bij de scheepswerf besteld, de „Pa- go" en de „Goraz". Kort nadat de „Pago" was overgedragen beweerde de rederij, dat het schip verscheidene gebreken vertoon de, op grond waarvan zij haar betalingen staakte. Bovendien weigerde zij het twee de schip en vroeg zij bovendien schade vergoeding. De scheepswerf maakte de zaak bij de Groningse rechtbank aanhangig en eiste, dat het contract, voor zover het niet was uitgevoerd, zou worden ontbonden. De Portugese maatschappij stelde een tegenvordering in. Ook zij eiste ontbinding van het contract en bovendien een schade vergoeding wegens wanprestatie van de scheepswerf. In Februari 1953 wees de rechtbank te Groningen de vordering van de scheeps werf toe en die van de Portugese rederij af, omdat naar haar oordeel niet van wan prestatie kon worden gesproken. De rede rij werd veroordeeld tot volledige schade vergoeding aan de werf. omdat zij ondanks sommatie heeft geweigerd de verdere bouwkosten, zijnde ruim 200.000 te vol doen. Het gerechtshof heeft dit vonnis thans bevestigd. ontziende maatregelen," aldus pleiter. „Het doel was de heer De Boer uit te schakelen en de Bond het voortbestaan onmogelijk te maken. Het slaat volgens pleiter vast, dat mr. Hollander lichtvaardig gehandeld heef', en in sterke mate is vooruitgelopen op het in zijn ogen waarschijnlijke resultaat der bewijslevering. De heer De Boer verdient volgens pleiter dan ook een volledige rehabilitatie tegenover de publieke opinio in ons land." De tegenpleiter, mr. G. J. Scholten uU Den Haag, stippelde de algemene lijn var» de zaak uit en zeide, dat het er niet toe doet, van welke kant er klachten bij de justitie waren binnengekomen. De pers was ten aanzien van de zaak De Boer zeer ge ïnteresseerd en toen er vragen om inlich tingen kwamen, meende mr. Hollander het verstandigst te handelen door een commu niqué op te stellen. Uiteraard zijn het altijd vermoedens, die een officier te berde brengt. Pas nadat de rechter gesproken heeft, kan men van vaststaande feiten spreken. De conferentie werd gehouden na de arrestatie, dus nadat mr. Hollander het feitenmateriaal had kunnen controleren. Uiteraard behoren zulke communiqué's van de zijde van het Openbaar Ministerie spaarzaam te zijn, maar ongeoorloofd zijn zij zeker niet. De pleiter zeide voorts dat het commu niqué in zijn kern waar is. Het enige wat misschien niet waar is, is dat er een nieuw ADVERTENTIE SCHOENCRÈME WRIJFWAS KOPERPOETS Ned. Herv. kerk Beroepen te Semarang J. M. Hasselaar te Boxmeer. Aangenomen naar Elbürg B. G. A. v. d. Wiel te Tholen, die bedankte voor Hasselt. Oud-Geref. gemeenten Beroepen te 's-Gravenpolder J. v. d. Poel te Giessendam. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Almelo J. F. Heij te Has selt. Geref. gemeenten Bedankt voor Middelharnis F. J. Diele- man te Yerseke. Naar Canada De kerkeraad der Geref. kerk van Joure heeft zijn predikant, ds. A. Brink, verlof verleend als geestelijk verzorger een reis met een emigrantenschip te maken naar Canada. Ds. Brink zal 5 Maart vertrekken, enkele weken in Canada werkzaam zijn en ongeveer twee maanden afwezig zijn. Geld. Een commissie uit de Amerikaanse senaat heeft eenstemmig een bedrag van 216.000 dollar goedgekeurd ter be strijding van cle uitgaven van McCar thy's senaatssubcommissie van onder zoek in het komende jaar. Dit is het zelfde bedrag als McCarthy verleden jaar kreeg voor zijn anti-communis tische activiteit. Aanvankelijk had Mc Carthy getracht een groter bedrag toe gewezen te krijgen, doch hij staakte zijn poging toen de democratische se natoren meedeelden, dat zij zich hier tegen zouden verzetten. Het besluit van de commissie moet nog door de Senaat worden bekrachtigd. Voorstel. De democratische senator Wal ter George heeft Woensdag bij de Ame rikaanse senaat een ontwerp-amende- ment op de grondwet ingediend, dat het amendement-Bricker moet vervangen.. Volgens het amendement van George zullen door de president gesloten ver dragen, die in strijd zijn met de grond wet, ongeldig zijn. Zoals bekend stelde de republikein Bricker een grondswets- wijziging voor, waardoor de bevoegd heid van cle president om verdragen te sluiten zou worden beknot. De presi dent verzet zich tegen het amendement- Bricker. Ongelukken. In het Lagerhuis is meege deeld dat 91 straalvliegtuigen van de R.A.F. zijn neergestort in 1953. Hierbij kwamen 112 vliegers om het leven. Ontvoering. Mosje Sjaret, de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, heeft Irak beschuldigd van het in Bagdad ontvoeren van drie Israëlische burgers uit een Brits vliegtuig, dat van Cyprus op weg was naar Teheran. Hij zei, dat Israël Engeland en Nederland heeft verzocht te interveniëren om vrijlating van de drie te krijgen. Minister Sjaret noemde het incident een internationaal schandaal. Hij zei dat cle delegatie bij de UNO opdracht heeft gekregen te protesteren. Kou. Berlijn heeft gisteren zijn koudste dag in 12 jaar beleefd. De temperatuur daalde tot 16 graden onder nul. In de stad zijn grote aantallen pestvogels waargenomen, die uit Noord-Rusland en Scandinavië op weg zijn naar Zui delijker streken. Volgens een legende zijn deze fraai gekleurde vogels voor boden van onheil. Slechter. De „New York Times" schrijft in een artikel dat volgens verklaringen van uit het. Midden-Oosten terugke rende diplomaten de verhouding tus sen Israël en de Arabische landen steeds slechter wordt. Volgens deze diplomaten zouden de Arabische landen van een weigering om vrede met Israël te slui ten zelfs langzamerhand overgaan tot een negering van zekere bepalingen in hun wapenstilstandsovereenkomsten met Ieraël, die beperkingen opleggen aan de politiek van onvrede tussen beide partijen. Langzamerhand worden de wapenstilstandsovereenkomsten af gebroken. Huiswerk. Volgens een rondschrijven, dat de Belgische minister van Onderwijs binnenkort zal uitzenden, wordt het huiswerk op de lagere school afge schaft. Voor de middelbare school is bepaald dat de leerlingen maximum niet langer dan twee uur aan hun huis werk mogen besteden. Proces. Een gerechtshof te New York is begonnen met de behandeling van een rechtsgeding tussen twee telgen uit het oude Oostenrijkse vorstenhuis Habsburg over de verkoop van paleizen, kastelen en landerijen, die eens aan het huis Habsburg hebben behoord. Aartshertog Frans Josef heeft een rechtsgeding aan hangig gemaakt tegen zijn broer, aarts hertog Anton en diens echtgenote, zus ter van wijlen Koning Carol van Roeme nië. Aartshertog Frans Josef meent, dat zijn broer en schoonzuster misbruik van hun bevoegdheden hebben gemaakt, toen zij in 1943 eigendommen van de familie verkochten. Frans Josef eist een derde van het geld (949.999,90 dol lar), dat Anton bij de verkoop heeft ontvangen. Staking. Tweehonderdduizend Japanse mijnwerkers zijn een staking begonnen om te protesteren tegen ontslag van personeel en ter verkrijging van loons verhoging. Het werk zal verscheidene malen per week gedurende twee uur per dag worden neergelegd. De vak bond van spoorwegarbeiders heeft be sloten te protesteren tegen het ontslag van achttien vakbondsleiders en in Fe bruari een staking uit te roepen, die ongeveer vierhonderdduizend arbeiders zal omvatten. E welvaart die in de 14de eeuw over 17. De gedenkwaardige dag van de grote auto-race brak aan. Reeds vroeg in de morgen was de schurkachtige baas Kraska druk in de weer. Onder zijn toezicht laad den een aantal ongunstig uitziende perso nen allerlei wapens en explosieven op een vrachtwagen. „Zie zo", zei baas Kraska, toen al deze vernietigingswerktuigen waren opgeladen, „en nu moeten jullie naar de werkplaats van professor Kalker rijden en ervoor zorgendat het kleine auto model, waarmee hij aan de race wil deel nemen, grondig vernield wordt. Dan zal er geen enkele auto meer bes'aan, die mijn Kraskarren kan verslaan". „Het zal ge beuren, baas", antwoordde hét geboefte ev zij reden heen, om de snode daad ten uit voer te brengen. Te bestemder plaatse aan gekomen, brachten zij hun wapens in stel ling en wachtten op het verschijnen van de baby-racewagen. Lang hoefden zij niet te wachten. „Opgelet!", riep de kanon nier, „er komt iets naar builen!" Maar verbaasd liet hij zijn wapen weer zakken, toen hij zag. WAT naar buiten kwam. ,iAsjemenouhijgde hij, „daar heb je de professor en die gekke detective opgetakeld in een zeepkist-wagen! Maar waar is nou het baby-recewagentje, dat we vernielen moeten?" Mijn vermomming werkt prach tig", fluisterde Pat O'Nozei tevreden, die schurkens denken vast, dat we een paar tje zijn op de huwelijksreis". kwam, deed zich nog weinig gevoelen in de Noordelijke Nederlanden die pas in het begin van opkomst waren. Maar het rijke en weelderige Vlaanderen behoefde voor zeker voor geen landstreek ter wereld on der te doen. Een geschiedschrijver bere kent, dat op het einde van de 13de eeuw het dagloon van een voldersknaap drie stuivers, twaalf broden, het derde deel van een schaap, mécr dan veertien liter tarwe en méér dan 18 liter koren bedraag(. In 1302 is de gemid delde prijs van een os 20 stui vers, zodat het dagloon van 3 stuivers gelijk staat met tien- tallen kilo's vlees, maar ook met 120 eieren of 150 haringen. In het algemeen kon men het er dan ook goed van nemen en de poorters ver zadigden zich met pasteien,taarten,vlaaien, bier, wijn en wat hun nog meer voor de grage mond kwam. In die dagen verwier ven de inwoners van Brussel de naam „kiekenfretters"wegens hun te laat ver schijnen op het slagveld, belemmerd als zij waren door de enorme tros meegevoerde mondkost! Ook de kleding was in die dagen goed koop, en evenzeer als aan tafelgenot had I de plotseling tot welstand gekomen mid deleeuwer een zinnelijke behoefte aan pracht en praal van kleurrijke gewaden. Butzbach, die kleermaker was en later monnik werd, vertelt hiervan: „Zelfs de gewoonste kleren moesten we niet van eenvoudige stof maken, maar van veelkleu rige stoffen. En het leek wel of we schil ders waren. We moesten overal zo netjes mogelijk wolken, sterren en blauwe hemel, benevens hagel en blik sein, rozen en leliën en andere onzinnigheden op naaien". In die .J tijd ontstaat ook de uitdrukking „flamen", d.i. bluffen, omdat de naar Duitsland ge trokken landbouwers door hun weelderige Vlaamse dracht de Duitsers de loef afsta ken. Het ging zelfs zó ver, dat in de 15de eeuw bepalingen werden uitgevaardigd, waarbij aan arbeiders werd verboden al te dure en te kostbare kleren te dragen, met nauwkeurige opgave van de toelaat bare prijs per el! Wanneer we bij dergelijke verbodsbepalingen ter beteu geling van weelde en luxe, in herinnering roepen dat enige eeuwen te voren een horige pachter van de St. Pietersabdij te Gent om de drie jaar werd vrijgesteld van vlaslevering, „opdat hij zich een hemd kunne spinnen", waaruit dus volgt dat de drie-jarige levensduur van een hemd niet onredelijk werd geacht, dan is er in een korte spanne lijds wel veel in Vlaanderen veranderd! Overigens zal de achterdochtige lezer zich wel niet aan de gedachte kunnen ont trekken dat deze weelde-verboden, behal ve de zorg voor het 'materiële en geestelijke welzijn der burgers, vooral ook de hand having van de sociale rangorde op het oog hadden. Want waar moest het in de mid deleeuwse samenleving naar toe, wanneer adellijke heren door welstand en kleding niet van gewone burgerluitjes te onder scheiden waren? Maar nu iets anders. Wist u dat een eend 23 minuten m.et de kop onder water kan blijven, doch dat dit dier reeds na 7 minu ten stikt, wanneer de neusgaten worden dicht gehouden. Hoe dat mogelijk is? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2