WYBERT Nog geen accoord tussen artsen en ziekenfondsen Hulde Agenda voor Haarlem Interscholair Jeugdtournooi in Schouwburg begonnen LAXEERAKKERTJI5 Arrestatie van journalist was tevens beschermingsmaatregel 4#% Houd Uw adem fris! Vandaag opnieuw besprekingen „Aanhoudend koud" Arrestaties in Soerabaja geen willekeur •èM k y N.Ph.O.-concert voor Raad van Overleg DONDERDAG 28 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Inwendige zuiverheid is het behoud van Uw gezondheid. Neem eens per week één of twee De rel in het Simpang-hotel Nederlandse pers „scherp in het oog gehouden" Oud-commandant der B.S. in Emmen vrijgesproken SCHOENEN EN LAARSJES Hoge Commissaris; Staatsexamen muziek „Tuinbouw en Plantkunde" bestaat op 7 Maart 75 jaar Zeven touwfabrieken overtraden Kartelbesluit Zo groot is de belang stelling van het pu bliek voor het Inter scholair Jeugdtour nooi, dat de gister avond in de Haarlem se Schouwburg gege ven demonstratie van declamatie, dans en toneel nog twee keer herhaald zal moeten worden. In grote trek ken blijft het pro gramma gelijk, alleen enkele solodansjes zullen telkens door andere vervangen worden. "Wethouder D. J. A. Geluk had dus inderdaad alle reden om in zijn ope ningswoord met vol doening over deze stijgende interesse te spreken. Uiteraard maakte hij van de ge legenheid gebruik om dank te brengen aan de docenten en ande re medewerkers, die zich met de omvang rijke voorbereidingen hadden belast. Het was een aardige avond, in vele opzich ten zelfs aardiger dan in vorige jaren. Er waren ditkeer welis waar geen bijzondere uitblinkers, maar daar gaat het niet in de eerste plaats om, al doet het natuurlijk wel goed als men ter afwisseling eens een prestatie ziet of be luistert, die meer betekent dan een een voudig bewijs van vrije-tijdsbesteding. De winstpunten waren: meer humor dan vroe ger (zelfs in de vorm van een tot in alle onderdelen op eigen kracht verzorgd ca baret) en een voordracht door een leer linge van de Meisjes-HBS van een zelf- geschx-even tekst,fris en geestig, vooral dank zij een gezonde ironie, zowel van woordkeus als vertolking. De afdeling toneel biedt doorgaans de meeste problemen. Ook nu is er bij de voorselectie het een en ander uitgevallen. Van wat er ovex-bleef moet met grote waar dering een leuk geschreven tekst „Nood landing" van Frans Vasen worden ge noemd, welke schets door twee leerlingen van de afdeling 't Kopje van het Kennemer Lyceum bijzonder levendig werd gespeeld. De amoureuze listen en perikelen van twee verpleegsters wekten terecht veel hilari teit. De opdi-acht, die het groepje meisjes zich met „Koffiedik" van Philip Johnson had gesteld, was moeilijker tot een bevre digend resultaat te brengen, maar de op voering had toch enkele grappige momen ten. Om in het tekort aan geschikte éénacters te voorzien heeft de commissie ter voor bereiding van de Interscholaire het plan opgevat een prijsvraag uit te schrijven Het is de vraag of hiervan veel heil is te ver wachten Zou het niet verstandiger zijn, het. hiervoor benodigde bedrag ter be schikking te stellen van een kleine kring van deskundigen, die tot taak krijgt ge schikte stukken op te sporen en zo nodig te laten vertalen? Er is namelijk in diverse talen, ook in het Nederlands, voldoende bruikbaar materiaal, zelfs van zeer goede kwaliteit, aanwezig. Het zou de moeite waard zijn hier in ieder geval, al ware het slechts ten behoeve van de leerkrachten, een enigszins beredeneerde lijst aan te leggen, opdat men zelf een keuze kan doen. Misschien zouden zelfs de daarvoor in aan merking komende leerlingen bij het maken van de vertalingen ingeschakeld kunnen worden. Intussen mocht men verheugd zijn om een nieuwe aanwinst: het reeds genoemde cabaret van het Coornhertlyéfeumwaar voor de leerlingen zelf de teksten en de muziek hadden geschreven. Ook de regie was in eigen hand gehouden. Men kan de jongelui prijzen voor dit gedurfde initia tief en met het verrassende resultaat ge lukwensen. Vooral verblijdend was de ADVERTENTIE Tussen de coulissen bij de Inter scholair e. volwassen allure bij' het streven naar ori ginaliteit, al viel uiteraard lang niet alles even goed uit als het kennelijk bedoeld was. De gezongen en gespeelde liedjes van de vrijgezellen en de alpinopetjes waren de hoogtepunten van het gehele programma. Merkwaardig genoeg, gezien de grote animo die er voor deze kunst bestaat, wa ren de prestaties op het gebied van de dans over het algemeen vrij zwak. De kwestie van scholing speelt hierbij natuur lijk een rol, doch daarop kan thans niet nader worden ingegaan. Wel interessant was het dramatische duet „De dood en zijn prooi" door twee jongens, al zou ik er niet graag conclusies uit durven trekken. Dat de Th. M. Ketelaarschool voor Mulo met ADVERTENTIE Een paar Wybertjes zijn voldoende om de on aangename nasmaak van sigaar of sigaret te verdrijven. Wybert voor komt rokerscatarrh. DONDERDAG 28 JANUARI Brinkmann: Vergadering Nedex-1. Federa tieve Vereniging van Pension-, Rusthuis en Kamerverhuurbedrijven, 8 uur. Zuiderkapel: Ds. J. Visser, 8 uur. Molenaerstraat 18: Film avond dierenbescherming» 7.30 uui\ Hotel „De Leeuwerik": Ned. Ver. voor sexuele hei-vorming, lezing, 8 uur. Ijsbaan, Einden- hout, Wagenweg: 7—10.30 uur. Luxor: „Avontuur in de Zuidzee", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Stalag 17", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Hoffmanns vertellingen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De zondares van Parijs", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De rode baret", 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vluch teling van de Alamo", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Het speelhol", 18 jaar, 8 uur. Mi nerva: „Cyrano de Bergerac", 18 jaar, 8.15 u. VRIJDAG 29 JANUARI Minerva-theater: Toon Hermans' „Ballot", 8.15 uur. Ijsbaan Eindenhout, Wagenweg: 105.30; 7—10.30 uur. Roxy: „Robin Hood", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De Prins Piraat", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een nieuwe morgen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het zwaard der vergelding", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Barba- r ssa de zeeschuimer", i4 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Bekentenis ener liefde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spij kers met koppen", alle leeft., 2.30, 7 en ÏJA «v-r. een grote groep in de Schaatsenrijderswals voor de dag kon komen mag als een plezie rig feit vermeld worden. Van de solo's had „Papiilons" van Schumann recht op enige waardering. Bij de declamatie waarom toch steeds dat oudei-wetse woord met die ongunstige bijbetekenis? deed men eveneens ge mengde indrukken op. Is het in het ver volg niet mogelijk, dat de docenten waar nodig enige correcties toepassen op de vaak aanwezige neiging tot sentimentele aan dikking? Ik weet heel goed, dat het Inter- scholaire Tournooi in de eerste plaats een aangelegenheid van de jeugd moet blij ven, maar muzikaal begaafden nemen toch ook speciale lessen om zich in hun lief hebberij te bekwamen! De voordracht van de zelfgeschreven monoloog „Mijn eerste bal" heb ik al ge- pi-ezen. Dat was uitstekend, evenals de daaropvolgende van „Het zieke kind" van Bertus Aatjes, voorbeeldig door een sobere beheersing, die de nuances welsprekend maakte. Frappant door duidelijke ax-ticu- latie was de Rei van Klarissen.uit „G.vs- breght van Aemstel" door een der meisjes, die in de reeds vermelde éénacter „Nood landing" zo'n opmerkelijk figuur sloegen. In de afdeling humor gaf Annie M. G. Schmidt de toon aan en men had waar schijnlijk ook niet anders verwacht. Haar teksten lijken nogal eenvoudig, maar dat valt in de practijk tegen, zoals men zelfs bij vooi-dracht door beroepskrachten wel eens kan constateren. Erg leuk was „De baard van koning Dagobert" door de jong ste van het drietal, dat zich aan haar vein zen waagde. De cabaretliedjes zijn veel lastiger te ï-ealiseren en daarin slaagde een leerling van de Rijkskweekschool niet on verdienstelijk met zijn typering van de Fi-anse modekapper. Het door Hetty Blok populair gemaakte „Sinds ik studeer" vraagt wat meer uitbundigheid. Hoe het komt dat deze demonstratie al met al toch een betere indruk maakte dan die in voi-ige jaren? Waarschijnlijk door dat alle prostatites zich afspeelden op een vrijwel gelijk niveau. Bij de komende her halingen zullen wij nog gelegenheid héb ben te onderzoeken of er andere verkla ringen voor gevonden kunnen worden. In ieder geval gaan de neg komenden een prettige avond van jeugdig enthousiasme tegemoet. DAVID KONING. In Utrecht is gisteravond een gecombi neerde vergadering gehouden van verte genwoordigers van huisartsen en zieken fondsen over de kwestie van de honoraria der huisartsen voor de behandeling van ziekenfondspatiënten. Uitgangspunt voor deze bespreking was het door de commis sie-Van Schaik opgesteld rapport. Naar wij vernemen hebben de vertegen woordigers van de huisartsen en de zie kenfondsen tot diep in de nacht vergeefs geprobeerd tot overeenstemming te komen. De onderhandelingen zouden vandaag worden voortgezet. Volgens de voorstellen van de commis sie-Van Schaik zou het honorarium voor de eerste 3000 ziekenfondspatiënten op f 7 per jaar worden gesteld en voor de vol gende 1000 f 5. Voor elke patiënt boven het aantal van 4000 wordt f 3 vergoed. In afwachting van een definitieve regeling zou bij een aantal patiënten boven de 4000 f 2 per patiënt geblokkeerd worden. Op grond van een door de Vereniging van Huisartsen ingestelde enquête kwam de commissie tot de conclusie, dat het in komen van de artsen buiten het zieken fonds-honorarium gesteld kan worden op f 8690. De verwervingskosten worden op f 6800 geraamd. De commissie staat op het standpunt dat de netto-inkomens der (Van een medewerker) Naar wij vernemen kan worden aange nomen dat de heer E. Evenhuis (de uit Groningen afkomstige hoofdredacteur van „De Vrije Pers" te Socrabaja) door Indo nesië zal worden uitgewezen, evenals de employé van het Simpanghötel, de Neder lander Seket, en de chef van dat hotel, de heer A. H. M. Johan, die overigens noch tijdens het incident met de resident van Soerabaja, noch tijdens de aanval op het hotel aanwezig was. De plaatselijke Indonesische bladen heb ben de gebeurtenissen aangegrepen om de in April van het vorige jaar door studen ten gepleegde overval op „De Vrije Pers" op te rakelen en te constateren, „dat de houding van de heer Evenhuis destijds minstens even onbeschoft is geweest als die van de hótelemplové thans". De heer Evenhuis is Woensdag 20 Januari door de politie verhoord in verband met het zenden van een telegram aan het „Alge meen Handelsblad" te Amsterdam over de gebeurtenissen in het Simpanghötel. Dat telegram is door de politie onderschept en dat bewijst onomstotelijk dat voor het bui tenland bestemde perstelegrammen worden gecensureerd. Het verhoor concentreerde zich voorna melijk op een zin van het telegram, waar in gezegd wordt dat de resident van Soe rabaja „fel anti-Nederlands" is. Er zijn aanwijzigingen dat men hieruit de con clusie meent te mogen trekken dat de heer Evenhuis „anti-Indonesisch" is. Woensdagavond maakte radio-Soe- rabaja het feit van het verhoor en een gedeelte van de inhoud van het tele gram wereldkundig. En al spoedig waren er aanwijzingen dat de groep studenten, die in Soerabaja al zo vaak het recht in eigen hand heeft genomen, na het horen van het radiobericht woedend was op de heer Evenhuis. Een gewelddadige actie tegen hem kon met vrij grote zekerheid worden ver wacht. Zijn arrestatie Donderdagmid dag kwam dan ook min of meer als een opluchting. Deze vrijwaarde hem in ieder geval voor de wilde woede van de studenten. Sinds dien is gebleken, dat de arrestatie op zo korte termijn inderdaad verricht is ter be scherming van de persoon van de heer Evenhuis. Uit een mededeling van de pro vinciale voorlichtingsdienst blijkt verder, dat de eigenlijke reden van de arrestatie niet het telegram is, dat hij aan het Han delsblad zond doch „door hem gelanceei-de berichten die de algemene rust en orde artsen f 17.500 behoren te zijn. waarvan gemiddeld f 15.610 uit de ziekenfonds- practijk moet komen. Volgens de commissie-Van Schaik zijn er bijna 1400 artsen (38,1 pet. van het to tale aantal) die een hoger ziekenfonds- honox-arium dan f 15.610 ontvangen. Er zijn 77 artsen die meer dan het dubbele van dit bedrag krijgen. Volgens de regeling, die door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is geschorst, zou het in komen van een arts met 7500 a 8000 pa tiënten ongeveer f 44.000 a f 47.000 be dragen. De commissie had tenslotte verklaard, dat haar voorstellen slechts van voorlopige aard zijn en in geen enkel opzicht vooruit lopen op een definitieve ï'egeling. De krijgsraad te Velde-Oost te Arnhem heeft G. H. S. te Emmen Woensdagmiddag vrijgesproken; nadat de auditeur-militair een voorwaardelijke gevangenisstraf van j twee maanden had geëist. Kort na de ca- pitulatie in 1945 heeft S. de Duitser Schmidt doodgeschoten, die als zeer ag- gressief en bruut bekend stond. Toen bij Schmidt in Duitsland werd gezocht naar wapens, schoot S. om geen risico te nemen in de richting van een openstaande deur in het huis van de Duitser, met als gevolg dat hij Schmidt dodelijk tx-of. S. was in die tijd commandant van de grensbewaking der B. S. in de omgeving van Emmen. ADVERTENTIE Dan direct met LAMS- VACHT gevoerde aanschaffen! VOOR DAMES in rijke verscheidenheid van kleu ren en leersoorten vanaf 29.95 VOOR HEREN in stevige zwarte en bruine bokscalf en in waterdicht juchten- leer. VOOR KINDEREN in vele leuke, practische mo dellen. In huis zijn LAMSVACHT gevoerde PANTOFFELS nu onmisbaar. zouden kunnen verstoren". Hiermede doelt men kennelijk op artikelen van zijn hand, die in „De Vrije Pers" zijn verschenen. Dit klopt ook met een recente mededeling van de minister van Voorlichting, waarin deze zegt „dat zijn ministerie de laatste tijd de Nederlandse pers, en in het bijzonder het dagblad „De Vrije Pers", scherp in het oog heeft gehouden". Men zou dus kunnen zeggen, dat het telegram voor het Handelsblad de reeds enige tijd op het program staande arrestatie heeft versneld. De heer Evenhuis is onder gebracht op het hoofdbureau van politie te Soerabaja. Dagelijks mag hij gedurende korte tijd bezoek van zijn vrouw ont vangen. Zeer leerzaam zijn in dit verband de commentaren door Indonesische dagbladen, geleverd na de overval op het Simpang hötel. „Bex'ita Indonesia" (links-nationaal) noemt de overval „een spontaan protest van de Indonesische jeugd tegen het Neder landse optreden in Indonesië". Het blad is niet verwonderd, doch „trots op de Indone sische jeugd, die op een dergelijke wijze heeft gereageexd -op een belediging van het volk". Communistisch advies DJAKARTA (Aneta) De Partai Komunis Indonesia (P.K.I.), afdeling Soe rabaja, heeft de kwestie van het Simpang hötel „een nationale kwestie" genoemd. „De enige weg," aldus de P.K.I., „die be wandeld dient te worden, is het organiseren van een gezamenlijke nationale actie, welke evenwel niet gericht mag zijn op het ver wekken van haat tegen de Nederlanders, doch op de bestrijding van het tegen de staat gerichte Nederlandse complot. De door een bepaalde groep ondexmomen actie, welke de vernieling van goedex-en in het Simpang-hótel tot gevolg had, deed deze kwestie, welke een nationale functie had, omzwaaien in de richting van een crimi nele actie." De P.K.I. noemt de handelwijze van deze groep „anarchistisch", en „na delig voor de strijd van het Indonesische volk." (Van onze correspondent te Djakarta) In een onderhoud, dat wij hadden met de Hoge Commissaris der Nederlanden in Djakarta, graaf Van Bylandt, naar aanlei ding van de verontrusting, ontstaan in Nederlandse kringen als gevolg van de ge beurtenissen in Soerabaja, zei de Hoge Commissaris, deze te kunnen begrijpen. De omstandigheden, waarin de arrestaties zijn geschied kunnen licht de indruk wekken dat willekeurig is opgetreden. „Ik heb echter groot vertrouwen in de vaste wil van de Indonesische regering om ie waken voor de reputatie van Indonesië als rechtsstaat. Ik twijfel er daarom niet aan, dat invrijheidsstelling zal volgen in gevallen, waarin geen rechtsgrond voor detentie aanwezig is," aldus de Hoge Com missaris. „Verheugend is," aldus de Hoge Com missaris, „dat in een eerder geval het eigen-rechter-spelen ook in Indonesische kringen werd afgekeurd. Ik hoop dat de gemoederen spoedig zullen bedaren. Het :s wel heel veel dx-ukte om een onjuist op treden van een inmiddels door de directie ontslagen hótel-employé." De arrestatie van een aantal Nederlan ders in Bandoeng en elders noemde de Hoge Commissaris „een heel andere kwestie." Gezien het vrij grote aantal ge arresteerden, waarvan vermoed wordt dat zij in dezelfde zaak zijn betrokken, kan ik mij voorstellen, dat met het politioneel onderzoek enige tijd is gemoeid. Hier past dus enig geduld." De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft besloten in te stellen een Regelingscommissie voor de staatsexa mens voor muziek-1954. Tot voorzitter is benoemd dr. C. L. Walther Boer, inspecteur voor het muziekonderwijs te 's Graven- hage. Als leden zijn aangewezen prof. Hen drik Andriessen, de heer Willem Andries- sen, dr. John Daniskas, de heer Sem Dres den en prof. dr. A. A. Smijers. Wanneer de onwelwillend heden van het leven als demo nen uit een onvi-iendelijke on- derwereld omhoogstijgen rond om u, en ge de neiging krijgt te denken dat ge de enige goed willende mens op aarde zijt. dan raakt ge in de stemming om zeer critisch te worden over de samenleving en haar tradi ties, en soms zelfs over haar bestaansrecht. In zulke ogen blikken kijkt ge met gemak door de gordijnen van zelfge noegzaamheid heen, die wij mensen hebben opgehangen om onze dwaasheden voor el kander te verbergen. Dan ziet ge uw buurman met vroom ter neergeslagen ogen als een kwe- -zel ter kerke tijgen, terwijl hij zich zijn leven lang angstvallig hoedt voor één enkel gebaar van goedheid jegens zijn onfor tuinlijke naaste. En ge merkt hoe de wereld de grootheid be jubelt van kleine mensen, en de verdiensten roemt van lie den zonder adeldom in het hart. Het is een stemming om zwartgallig en haatdragend bij te worden, doch pas op, dat ge het zó ver niet laat komen. Ge kunt beter eens de lantaarn van uw aandacht opheffen om wat verder te kijken dan uw neus meet. Want temidden van ons leeft en blijft leven de hartverwai-mende goedheid van verborgenen, die ge nooit op foto's in de kranten ziet en wier naam niet wordt ge noemd in de geschiedenis boeken. Al hebt ge door de schijn van de publiekelijke roem heen de onwaarachtigheid ge zien van wat de wereld groot pleegt te noemen, dan kunt ge niet pax'does maar oox"delen dat er geen grootheid is. Zij leeft en tiert achter muren en in schaduwen, zoals ook bloemen kunnen gedijen in de donker ten van een slop. Ge loopt haar vooi'bij, maar zij is er niet minder schoon om. Bij ons de hoek om staat een huis waar enkel kleiixe kinde ren schijneix te wonen. Zij ko men soms in nette rijen naar buiten, als des middags de zon wat schijnen wil, en geven twee aan twee elkander een hand om naar het bos te wan delen. Zij lopen parmantig en gelukkig in hun warme jasjes en manteltjes en krijgen rode neuzen van de frisse wind. En achter de rij loopt een vrouw in het zwart, die het toezicht heeft. Als het regent drukken de kleinen hun neuzen plat tegen de vele ruiten en soms steekt er een zijn tong uit tegen een vooi-bijganger, maar dat is louter omdat er niets anders te doen valt op zo'n trieste re gendag. Of ze zitten onder rose lamp licht in een kring op kleine stoeltjes rond een figuur in het zwart, die uit een boek leest. En 's avonds warrelen ach ter de gesloten gordijnen de schaduwen van kinderen die naar bed gaan. Dat heeft wat in, want er zijn ontelbare kin deren in dat huis. Maar ten slotte komt de schim van de vrouw in het zwart, die een hand uitsteekt naar de licht- knop. Dan valt cie donkerte in het huis in afwachting van een nieuwe dag. Nu is er dezer dagen een uit bundig feest in het huis ge weest. We konden de kleurige slingers aan de plafonds zien hangen en we hoorden de klei nen kwetteren als mussen die op kruimels wachten. Later klonk er een plechtig lied, dat beverig werd ingezet doch uit volle borst eindigde in een ju belkoor. Wat was er in het huis te doen? Er was iets losgebarsten wat in ieder huis wei eens op een bepaald moment kan voorko men: Een jubileum. Een jubi leum in een weeshuis. De her denking van een datum uit het verleden, toen iemand begon aan een loopbaan. En de vie ring was bedoeld om die iemand op enigszins bx-eedvoe- rige wijze erkentelijkheid te betuigen. Het was niets bizon- ders. Het was in één dag weer over. En de dag daarna gingen de kleuters weer hand in hand naar het bos, met de vrouw in het zwart achter hen aan. Een vrouw in het zwart, met een streng gezicht, en niet zo jong meer. Dat spreekt, van wege het jubileum. Want het feest was om haar geweest. Een kwart-eeuw geleden trad zij als jong, opgewekt meisje door de brede deur naar bin nen om een loopbaan te begin nen. Zij kwam temidden van verweesde kinderen, die haar verlegen aanzagen en hun hun kering naar genegenheid pro beerden te verbex-gen. De jaren gingen voorbij, het leven ging voorbij. De weesjes werden groot en gingen de we reld in. Er kwamen nieuwe weesjes, want daar is geen middel nog tegen gevonden. Het jonge meisje werd jonge vrouw, ongemerkt, terwijl zij kleuters waste en met kleuters wandelde en kleuters naar bed bracht. Het leven gleed geruis loos voorbij de muren van het weeshuis en keek er niet naar binnen. Het verhief sommige mensen op hoge voetstukken en beloonde anderen voor grote daden. Het schiep mythen om grote figuren in de politiek en de wetenschap, net legde kran sen om de slapen van overwin- naars en kampioenen. De jonge vrouw werd een oudere vrouw, het zwart stond haar steeds beter. Zij wex-d een schaduw, omdat zij niet aan zichzelve dacht. Maar op de dag van het ju bileum juichten kinderen haar toe, en daardoor moet haar leven gekroond zijn geweest mët het schoonste goud. De dag na haar jubileum ging zij, zoals gezegd, wande len alsof er niets gebeurd was. Maar er was iets groots ge- beurd, dat het leven zelden te zien geeft. Er was een mens gehuldigd door kinderen. En kinderen weten niets van valse schijn of onwaarachtig fanatisme. Zij juichten onder de kleurige slingei's en met rumoerig feest gedruis om de goedheid ener grote liefde. Die dag daarna moet zij, in de frisse Januari-dag, gewan deld hebben met een warm hart, vol stille vreugde over alles wat zij gegeven had. Er kan geen grootheid groter zijn dan deze. J. L. Op uitnodiging van de Raad* van Over leg der di-ie vakcentrales gaf het Noord hollands Philharmonisch Orkest gister avond in de gemeentelijke Concertzaal een uitvoering, die aan werken van Mozart en Haydn gewijd was. De namen van deze twee beroemde componisten hadden, gelet op de getoonde belangstelling voor dit concert, een flinke aantrekkingskracht uit geoefend in de klingen, waarmede de Raad van Overleg in contact staat. Het bleek dus geen waagstuk te zijn geweest met wer ken van Mozart en Haydn te komen, bij welke muziek het gaat om een zuiver kunstzinnige ervaring en niet om een op pervlakkig amusement. Nochtans was er in de „Serenata not- turna" (K.V. 239) van Mozart, waarmede het concert geopend werd, geen zwaar wichtigheid te bespeuren. Wel kon men hier de pure schoonheid ondergaan, die de jeugdige Mozart (hij 'was twintig jaar toen hij de sei'enade schreef) met melodie en harmonie, rhythmiek en klankschakering vorm had gegeven. De musicoloog Wouter Paap, die de uitgevoerde werken besprak, vergeleek de figuren van Mozart en Haydn en vroeg aandacht voor de bezetting van deze Serenade, die voor twee kleine strijkorkesten geschreven werd. Ook ds achttiende-eeuwse kunstvorm „sei'enade" kwam ter sprake met haar eigenschappen en dansvormen. In aansluiting hierop be sprak Wouter Paap het tweede werk van het programma, het Piano-concert in A (K.V. 488). Ook in dit concert woi*dt men getroffen door de onbevangenheid, de een voud van kinderlijk-blijde muzikale ge dachten. Maar daarnaast kwam nu als aan grijpend contrast het Andante met zijn diepte van gevoelsuitdrukking. Voor de uitvoering van de Serenade werd het kleine orkestje door de violisten Jan Hesmerg en Jan Gies-bers de altviolist Jan Aij, de violoncellist Bram Hart Nib- bi'ig en de contra-bassist David Schild gevormd. Onder leiding van de dirigent Toon Verhey wedijverde het in subtiele klank en zag fijne tekening met het gro tere strijkorkest, waai-bij Louis Brandon Bravo met beheerste klankkracht de pau ken- bediende. Voor de begeleiding van het Pianocon cert kreeg het orkest een Symfonische uit breiding met houten en koperen blaas instrumenten. De Utrechtse pianiste Cécile de Grijs speelde de solopartij eenvoudig en charmant. Gelet op haar uiterst délicate toonvorming had het orkest gerust belang rijk gereduceerd mogen worden tot op kamermuziekbezetting. Felheid van ex pressie en scherpe tekening bleken geen eigenschappen van haar spel te zijn. Wel technische vlotheid en een bescheiden na tuurlijke muzikale uitdrukking, die vooral in het Andante aan de dag kwam. Toon Verhey maakte de begeleiding, waarvoor de klarinet een opvallende fac tor is geworden, tot een bijzonder mooi element van de totale uitvoering, al moest de klank van het orkest die van de vleugel vaak onwillekeurig gaan overheersen. Na de pauze volgde nog de bespreking en de uitvoering van de „Oxford"-sym- phonie van Jos. Haydn. P. ZWAANSWIJK Belangrijk congres op 4 Maart De afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde bestaat 7 Maart van dit jaar 75 jaar. Aangezien de afdeling, evenals de Koninklijke Neder landse Maatschappij zelf en zovele van haar zusterafdelingen steeds in bijzon dere mate aandacht heeft gewijd aan het tuinbouwonderwijs, is in een dezer dagen gehouden algemene ledenvergadering be sloten om op Donderdag 4 Maart een con- vraag: in welke verhouding staat in ons land de omvang van het algemeen vor mend tuinbouwonderwijs, voor zover dit de sierteelt betx-eft, tot de plaatsingsmogelijk heden, die de Nederlandse tuinbouw in die sector voor jongelieden biedt? Als inlei- dex's zullen optreden dr. J. Wasscher, Rijkstuinbouwconsulent en directeur van de Rijkstuinbouwschool te Aalsmeer, die het vraagstuk zal behandelen voor wat be- treft de tuinbouw, uitgeoefend als vrij be drijf en de heer J. A. Dorresteyn directeur van de Dienst van Hout en Plantsoenen der gemeente Haarlem, die het vraagstuk zal behandelen voor wat betreft de tuin- bouwambtenaren en -werkliêaen in dienst van publiekrechtelijke lichamen. Voorts zal de heer T. Cnossen, directeur secretaris van de Christelijke Emigratie Centrale te 's-Gravenhage, een referaat houden over Nederlanders in de tuinbouw in Canada, Australië en Nieuw-Zeeland. Aan het einde van de dag zal ir. B. K. Bartelds, inspecteur van het Tuinbouw onderwijs, een samenvatting van de dis cussies geven. Het congres zal plaats vinden in Pavil joen Dreefzieht, Fonteinlaan 1 te Haar lem. De economische politierechter deed gis teren uitspraak in een zaak tegen de direc ties van een zevental touwfabrieken te Alblasserdam, Hekendorp, Lekkerkerk, Rotterdam, Vlaardingen, Sneek en Oude Pekela. Wegens handelingen in strijd met een bij of krachtens het Kaï-tel-besluit gesteld voorschrift of opgelegde verplichting, leg de de economische politierechter twee maal een geldboete op van 100 gulden en eenmaal een geldboete van 500 gulden. De genoemde touwfabrieken hadden on derlinge afspraken gemaakt, welke voor alle partners bindend zijn. Haar was ten laste gelegd, dat zij die afspraken niet aan de bevoegde instantie, het ministerie van Economische Zaken, hadden gemeld. Het tweede punt van de tenlastelegging betrof het feit, dat de fabrieken een on derlinge regeling hadden getroffen, dat bij loonopdrachten van buitenlandse en ande re instanties de grondstoffen over de deel nemers aan de afspraken zouden worden verdeeld. De economische politierechter achtte een dergelijke overeenkomst in strijd met de wet. Het laatste punt van de tenlastelegging had betrekking op het niet melden van de onderlinge prijsovereen- komst. Voor deze overtreding werd door de economische politiei'echter de geldboete van 500 gulden opgelegd. Voor de beide voorgaande een geldboete van 100 gulden elk.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5