Uitbreiding der financiële gelijkstelling afgewezen .Clowntje Riek Een aarzelende liefde Onderwijsrapport van de V. V.D. Geen tweede technische hogeschool, maar modernisering der middelbare technische scholen Douanier besprong een pantser-smokkelauto Klein café in vol bedrijf verrold Rapiditas door zege op HBC bovenaan Feuilleton Tour de France 1954 4 Inzittenden ontsnapt; buit: 1250 kilo boter Schaatswedstrijden op de ijsbaan Kleverlaan Clubmatch Kynologen Club Kennemerland De volleybalcompetitie Sport in 't kort Voor de klederen t door Dorothy Quentin Nederlandse militairen verloren van Belgen BelgiëNederland Moore behield wereldtitel halfzwaargewicht H. Antonisse won in Amsterdam Jaarvergadering HPG Recordverbeteringen van Russische zwemmers DONDERDAG 28 JANUARI 1954 ADVERTENTIE Op 20 en 2-1 Februari a.s. zal in Den Haag het onderwijscongres van de V.V.D. worden gehouden. Op dit congres zal be handeld worden het onderwijsrapport 1954, dat in opdracht van de Vereniging van Staten- en Raadsleden van de V.V.D. is opgesteld. In het rapport wordt onder meer be toogd, dat de bestaande grondwettelijke financiële gelijkstelling van het openbaar en bijzonder lager onderwijs niet zonder meer tot andere onderwijstakken behoort te worden uitgebreid. Met name geldt dit voor het kleuteronderwijs, waaromtrent in het thans bij de Staten-Generaal aan hangige wetsontwerp de financiële gelijk stelling van openbaar en bijzonder onder wijs is voorgesteld. Eveneens wordt een afwijzend standpunt ingenomen ten aan zien van de financiële gelijkstelling van openbaar en bijzonder nijverheidsonder wijs. In het algemeen behoort volgens het rapport met kracht stelling te worden ge nomen tegen het zogenaamde automatisme. Werkelijke gelijkstelling van het openbaar en bijzonder lager onderwijs dient, aldus het rapport, de huidige wettelijke gelijk stelling ten spoedigste te vervangen. Men is namelijk van oordeel, dat de gelijkstel ling krachtens de L.O.-wet van 1920 niet heeft geleid tot een geest van verzoening tussen de drie hoofdgroepen van scholen, de volksverdeeldheid niet heeft vermin derd, het onderwijs te vergaand versnip perd en in vele gevallen op verkwistende wijze overheidsgelden gevergd. Beheersvorm openbare school In het rapport wordt aandacht geschon ken aan de beheersvorm van de openbare school. ïn tegenstelling tot desbetreffende adviezen van de vereniging Volksonder wijs wordt betoogd dat eenvoudiger en doeltreffender medezeggenschap der ouders en leerkrachten is te bereiken, in-" dien de gemeenteraad, mits daartoe de wettelijke mogelijkheid wordt geschapen, plaatselijke beheersorganen voor het open- ADVERTENT1E Teddy gev. Windbreakers 59.50 Drie douane-ambtenaren hebben Woens dag in Groede in West-Zeeuwsch-Vlaan- deren een gepantserde tot bestelauto omge bouwde personenauto in beslag genomen. In de auto bevond zich 1250 kilogram bo ter. De twee inzittenden die met een van de douane-ambtenaren slaags raakten, wis ten te ontkomen. De drie douane-ambtenaren een sec tiechef en twee douaniers hebben, al vorens zij des ochtends hun slag konden slaan, veel moeten ontberen. Op het ver moeden, dat in een garage te Groede een bestelauto geladen met 1250 kg. boter stond, vatten zij gisteravond post in de buurt van de garage. Gedurende ongeveer twaalf uur moesten zij de koude Noord- Oostenwind trotseren. Toen er des och tends nog niets was voorgevallen, dat de aandacht van de postende douane-ambte naren had getrokken gingen de twee doua niers eens een kijkje nemen achter de garage. De sectiechef, die alleen -voor de garage bleef wachten, zag toen plotseling de deuren opengaan en uit de garage reed de pantserauto naar buiten. Hij sprong op de treeplank van de rijdende auto en pro beerde de chauffeur te overmannen. Hij werd echter weggeduwd. Het gelukte de sectiechef echter opnieuw op de treeplank te springen. Hij sleurde de chauffeur uit de auto en samen vielen zij op de grond. De auto reed zonder bestuurder door een hek en botste vervolgens tegen een huis op. Een naast de chauffeur gezeten per soon, vermoedelijk een Belg, had inmiddels het hazenpad gekozen. De sectiechef was inmiddels slaags ge raakt met de chauffeur van de smokkel auto. De laatste kreeg een overwicht en wist te ontkomen. De auto en de boter zijn in beslag genomen. Onder.de autokap was een pantserp.laat aangebracht. Ook de ben zinetank en de rugzijde van de cabine wa ren van pantserplaten voorzien. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de smokkelaars. baar onderwijs met bestuurlijke bevoegd heden instelt, in welker bestuur de ge meenteraad en de oudercommissie voor zien. Aan dit orgaan, waarin gemeente, leer krachten, ouders en belangstellende groe pen vertegenwoordigd zouden moeten zijn, zou onder controle en financieel toezicht van de gemeenteraad moeten worden opge dragen de aanbeveling voor de benoeming van leerkrachten, de zorg voor de school gebouwen, de zorg voor de goede gang van zaken op de scholen en de zorg voor de exploitatie. Aan de verdere conclusies van het rap port is ontleend, dat zowel het geven van godsdienstonderwijs, als het bijbrengen van Bijbelkennis op de scholen voor L.O., V.G.L.O. en U.L.O. ten zeerste bevorderd behoort te worden. Voor de stelling, dat het lager onder wijs acht volledige leerjaren dient te om vatten (6 jaar basis-onderwijs en een 2- jarige school voor V.G.L.O.) geeft de prac- tijk van het onderwijs tot heden geen be wijs. De V.G.L.O.-school, aldus het rapport, leeft evenmin bij de bevolking in de ste den als bij die van het platteland. Deze schoolvorm is niet populair. Op grond hiervan beveelt het rapport de vorming aan van een voorbereidende klasse aan de lagere land- en tuinbouwscholen en de ambachtsschool. Dit onderwijs dient alge- me vormend te zijn en niet alleen een her haling van het L.O. Aansluiting van de lagere school (na 6 jaren) aan het middelbaar onderwijs moet voor de normaal begaafde leerlingen mo gelijk zijn. Voor de leerlingen, die in een langzaam tempo de lagere school door lopen, verdient het aanbeveling, dat zij een jaar een brugklas of U.LO.-school bezoeken. Technisch onderwijs Over het technisch onderwijs zegt het rapport, dat aan de opleiding van middelbare technici in het belang der industrialisatie ten spoedigste meer zorg dient te worden besteed. Bepleit wordt de beschikbaarstelling van circa f 60 millioen voor de modernisering van de twintig middelbare technische scholen. Men acht deze uitgaaf meer verantwoord, dan gelden beschikbaar te stellen voor de stichting van een tweede technische hogeschool. In het rapport wordt het huishoudonder- wijs onmisbaar geacht voor de toekomstige huisvrouw, door wier handen zulk een groot deel van het volksinkomen zal gaan. Er wordt voorts op gewezen, dat jongens die agrarisch onderwijs willen volgen ze ven klassen van de lagere school moeten hebben doorlopen. Het leerplan van de lagere land- en tuinbouwscholen behoort zodanig gewijzigd te worden, aldus het rapport, dat tot deze scholen kunnen wor den toegelaten de jongens, die zes leer jaren van de lagere school doorlopen heb ben. In de eerste twee klassen van deze land- en tuinbouwscholen dient vijf dagen per week algemeen vormend lager onder wijs gegeven te worden. Overdracht Een Australische deskundige op het ge bied van zaken betreffende de Stille Oce aan heeft verklaard, dat Engeland bereid is zijn belangen in de nieuwe Hebriden, een eilandengroep met 52.589 inwoners, ten Westen van de Fidzji-eilanden, te verkopen aan Frankrijk, aldus een bericht in het Australische blad „Melbourne Argus". De nieuwe Hebriden staan reeds 48 jaar onder gemeenschappelijk Brits-Frans bestuur. De in totaal tachtig eilanden, die copra leve ren, liggen 500 mijl ten Westen van de Fidzji-eilanden. Er wonen ongeveer 500 Britten en 4000 Fransen. De organisatoren van schaatswedstrijden hebben niet stil gezeten nadat de ijsbaan aan de Kleverlaan in Haarlem uitstekend berijdbaar bleek. Hedenochtend reeds heb ben de schaatsliefhebbers van de politie er wedstrijden gehouden. Vrijdagochtend zul len de scholieren van de M.T.S. er hun wed strijden houden en Zaterdagochtend houden de leerlingen van de Ketelaarschool er een krachtmeting op het ijs. Zaterdagmiddag om drie uur geven enkele leden van de Haagse Kunst Ijsbaan er een demonstratie kunstrijden en Zondagmiddag zullen leden van dezelfde vereniging ver moedelijk een demonstratie ijshockey geven. Maandagochtend komt de ijsbaan weer ter beschikking van Haarlemse scholieren. Dan komen de leerlingen van de A. H. Gerhard- school er hardrijden, op Dinsdagochtend gevolgd door leerlingen van het tweede Christelijk Lyceum. Woensdag zullen de scholieren van de Klaas de Vriesschool te gast zijn op de ijsbaan aan de Kleverlaan. De wedstrijden in de ochtenduren duren steeds van half negen tot half twaalf. yy Op Zondag 7 Februari a.s. zal de Kyno logen Club Kennemerland in de grote zaal van restaurant Boekenrode in Heemstede de jaarlijkse winter-clubmatch houden. Voor het eerste sedert 22 jaar wordt de match weer eens buiten Haarlem -gehouden. Haar lem en omgeving telt zeer vele rashonden, waaronder die internationaal vermaard zijn. Het interessante is, dat iedere rashondbezit- ter zijn hond voor de match kan inschrijven, mits deze de leeftijd van 9 maanden bereikt of overschreden heeft op 7 Februari. Als keurmeesters zullen optreden F. A. J. Alofs te Wassenaar voor Jachthonden en Welsh Corgis, A. van Eijk te Rotterdam voor Herdershondenrassen, L. P. Knapen uit Haarlem voor Dogachtigen, Windhonden, Pinchers en Schnauzers, M. van de Weyer uit Haarlem voor alle Terrierrassen, me vrouw Zillessen-van der Horst voor alle Keeshondachtigen en alle dameshondjes. De inschrijving sluit 31 Januari. De koffie was als altijd klaar in café „De Bosrand" aan de Amstelveenseweg te Amsterdam, toen het houten gebouw gis termiddag van zijn evacuatieplaats terug keerde naar de plek, die het 6 Januari 1944 moest verlaten op last van de Duitsers. Was het café toen een obstakel in het schootveld van de Duitse bunker bij de Ringspoorbaan, thans was het houten ge bouw een sta-in-de-weg voor de nood zakelijke verbreding van de toegangsweg naar het Amsterdamse bos nabij de Koe- nenkade. Dus de café-baas, de heer A. Th. Kreine, moest terug naar zijn oude plaats, nu op last van de gemeente. Deze wellicht de laatste van de oor log terugkeer van de evacuatieplaats ging letterlijk en figuurlijk op rolletjes. Want terwijl de caféhouder achter de tap kast zijn warme koffie schonk en de kachel lustig snorde, reed het op een stalen frame met wielen geplaatste gevaarte, getrokken door een zware takelwagen langzaam over de Amstelveenseweg, ongeveer 1 kilometer in de x-ichting van de stad. Vervaarlijk kraakten de wanden aan alle kanten en de vele gasten meest bekenden van de eigenaar laveer den van links naar rechts om zich op de hellende vloer temidden van val lende kasten en rondvliegende sehour- kalendex-s op de been te houden. „Zo'n uitzicht hebben we nog nooit gehad" riep Ada Kreine enthousiast tegen haar vader, die de tapkast stond te stutten, en zij keek vergenoegd naar de lange rij wachtende auto's op de drukke Amstelveenseweg. Gistel-morgen vroeg reeds was de aan nemer uit Badhoevedorp, die vertelde reeds meer voor dat karretje te zijn ge spannen, begonnen met het uitgraven van het gebouw en tegen, één uur stond het café (inhoud 150 kubieke meter) met ro kende schoorsteen op het frame. Binnen twee uur was de verhuizing voltooid en kon men beginnen met de plaatsing van het ca f ét je op de fundamenten van zijn oude plaats. PROVINCIAAL KAMPIOENSCHAP VAN OVERIJSEL KORTE BAAN. Het provin ciaal kampioenschap van Overijsel korte baan voor vrouwen, dat in Westenholte (gem. Zwollerkerspei) werd gehouden, werd gewonnen door Bertha Aaten (Blankenham), die de 140 meter aflegde in 16.4 sec. Het was maar een matig programma dat gisterenavond in het Krelagehuis in Haar lem voor de volleybal-competitie werd af gewerkt. Er stonden voor de eerste klassers geen belangrijke wedstrijden op het program ma. Toch waren er nog enige verrassingen. Zo moest Rapiditas een punt afstaan aan PSVH. Het spel van de zwart-witten valt de laatste tijd tegen en ook de samenstelling van de ploeg lijkt ons niet de sterkste. VCK leed een nederlaag tegen HVS. De jeugdige HVS-ploeg kwam daardoor weer naar boven. De tussenstanden waren 159. 1015, 13—15 en 3—15. Die Raeckse bi-acht voorts OVRA een wel zeer gedecideerde nederlaag toe 152, 155, 155, en 156. In de tweede klasse staat Die Raeckse 2 nog onbedreigd bovenaan. Nu werd van PSVH 2 met 4—0 gewonnen, terwijl de naaste concurrent BGV nog een punt aan Die Raeckse 3 verspeelde. Bij de heren won CIOS niet geheel vol gens de verwachting van de reserves van HVS: 6—15, 11—15, 15—10 en 10—15. HVS ondervond weinig tegenstand van Velox en won met 158, 159, 1517 en 1516. Bij de heren in 2 A werd de belangrijke wedstrijd tussen Rapiditas en HBC gespeeld. De Rapiditas-spelers kunnen op een uitste kende wdestrijd terugzien. Hun aanvallen waren goed verzorgd, terwijl HBC niet over de minste aanvalskracht bleek te beschik ken. Het werd dan ook een verdiende 40 zege voor de zwart-witten waarmede zjj de leiding in 2 A overnamen. Ook in 2 B ging het Rapiditas niet slecht, want door een gelijkspel tegen de naaste concurrent Santpoort konden de reserves ongeslagen blijven en de leiding» behouden in 2 B. De volledige resultaten waren: Dames. Ie klasse: Die RaeckseOVRA 4—0; VCK—HVS 1—3; PSVH—Rapiditas 2—2. 2e klasse: Die Raeckse 2PSVH 2 40; BGV—Die Raeckse 3 2—2; PWN—Ramplaan 3—1. 3e klasse: Velox 3Die Raeckse 4 13; Cios—OVRA 2 3—1. Rap. 2—Gios 2 3—1. Heren. Ie klasse: HVSVelox 31; HVS 2-CIOS 1—3. 2e klasse: Rap.—HBC 4—0; CIOS 2—PWN 22; BoruRamplaan 13; Rap. 2Sant poort 2—2; VCR 2—PSVH 2 4—0; CIOS 3— Sportief 31. 3e klasse: Die Raeckse 3Rap. 3 31. WTM SNOEK WINT VAN ALEX BUX TON. De Dinsdagavond in de Royal Albert Hall gehouden wedstrijd tussen Alex Buxton, kampioen van Groot Brittannië halfzwaar- gewicht en de Nederlandse kampioen Wim Snoek, is door Snoek in 10 ronden op punten gewonnen. „BESTE SPORTMAN VAN IIET JAAR". —De wielrenner Arie van Vliet is althans blijkens de door de AVRO uitgeschreven wedstrijd „wie was de beste sportman of sportvrouw van het jaar?" als nummer één uit de bus gekomen. Van de 35.573 stemmen verwierf hij er niet minder dan 12.744. Twee de werd Wout Wagtmans (7606,) derde mevr. Puck van Duiine—Brouwer (3147), vierde Abe Lensti-a (3101). Vex-der plaatsten zich onder de eerste tien: 5. Kees Broekman; 6. Geertje Wielema: 7. Wim van der Voort; 8. Janus van der Zande; 9. Wim van Est; 10. Anton Geesink. De overige stemmen werden naar volgorde van het grootste aantal toege wezen aan Van Feggelen, Kees Pellenaers, mevrouw KoperVan Es, mevrouw Fanny FlankersKoen. Wim Snoek, dr. Max Euwe, Gatsonides, Dick Loggere, Terlouw, mej. Fenny ten Bosch, Leo Horn en Gerrit Schulte. SCHOLZ TEGEN SNOEK? De Duitse middengewicht Gustav Scholz zou voor zijn vertrek naar de Ver. Staten nog één wed strijd in Berlijn boksen en wel op 12 Fe bruari tegen de Britse halfzwaargewicht Alex Buxton. Nu Buxton echter van Snoek verloren heeft voelen de Duitse organisato ren niets meer voor een ontmoeting Scholz Buxton en zijn zij van plan Snoek uit te nodigen de plaats van de Brit in te nemen. En die arme Rick hing daar maar steeds krampachtig"aan het vliegertouw, dat hem met 'n snelle vaart de lucht door trok. Hij had gehoopt, dat de vlieger misschien zou dalenmaar daarin vergiste hij zich. De wind was zo sterk, dat de vlieger steeds hoger scheen te gaan in plaats van lager! Nee, Rick voelde zich niets prettigDe stad was al helemaal uit het gezicht verdwenen; Bunkie was allang niet meer te zien. En het werd al donker ook. Dat was helemaal onplezierig. Nu zag Rick niets meer van de aarde onder hem; in het duister werd hij meegetrokken. Zijn handen waren al helemaal stijf van het vasthouden, en hij ivist nu geen raad meer. Waar zou dit alles op uitlopen? En dat duurde een hele nacht! Een nacht lang, al die uren, moest hij zich vasthouden aan dat dunne touw. En toen het eindelijk licht werd, keek hij angstig naar beneden. Hij zag, dat hij boven een stad zweefde, maar dat was niet Speelgoedstad. En opeens. krak!!, zei het touw. Het brak! „Help!!!", riep Rick ..Ik val!" Ja, dat deed hij. Met 'n geweldige vaart suisde hij naar beneden. 54) Val had 't begin van de brand van 't hotel uit gezien en was even later hard aan komen lopen. Hij was die avond niet gekomen, omdat Cornelia zich niet goed voelde en daar toch geen van beiden op had moeten treden, was 't een goede ge legenheid geweest om eens uit te rusten Toen de brand op zijn hevigst was, was heel Wairu uitgelopen. Iedereen stond naai- de fel oplaaiende vlammen te kijken. Slechts weinig toeschouwers waren naar huis gegaan, de meesten hadden eerst hun auto's op een veiliger plaats gezet en wa ren toen teruggekeerd om te helpen of om te kijken. De brandweer werkte efficiënt en vlug. Het was haar opzet om te voorkomen dat 't vuur zou overslaan op de houten huizen vlak naast de schuur. De regen, die op 't juiste moment was gaan vallen, had een sissend geluid ge maakt. bij 't neerkomen op het gloeiende hout. „Er staat nagenoeg niets meer", zei een van de brandweerlieden een uur later te gen Val. De meeste mensen waren op dat moment huiswaarts gekeerd, maar niet voordat Val hen toegesproken had. „Het spijt mij dat dit gebeurd is veel dank voor uw hulp morgenavond zullen we 't stuk opnieuw geven, als 't moet in de open lucht. „U kunt 't schoolgebouw gebruiken, als u er tenminste iets voor voelt.zei de schoolmeester. „Heel graag!" Val nam 'iet aanbod direct aan. Terwijl zijn gezicht oplichtte door de gloed van de nog steeds smeulende schuux-, zei hij; „Iedereen, die „De Lachende Vrouw" wil zien, maar dan zonder brand, die niet op 't programma thuishoort, komt morgen maar om zeven uur naar de school. De plaatsen zijn natuurlijk gratis". „Natuurlijk komen we!" De mensen vertrokken langzamerhand in alle richtingen, de auto's reden snel v/eg in de steeds feller neervallende regen. Het was een echt zomerse onweersbui. De brandweerman, wiens gezicht zwart was geworden door de vuile rook, keek Val aan. ,,'t Is maar gelukkig, dat die schuur ver zekerd was". „Dat is tenminste een opluchting", ant woordde Val opgewekt, maar hij voelde zich helemaal niet vrolijk gestemd. Brand in een schouwburg in wat voor schouw burg dan ook was geen grapje; met die drie honderd dicht opeengepakte mensen had het wel eens op een drama kunnen uit lopen. Hij en Gavin keken elkaar aan zon der een woord te zeggen. Val bedankte de bi-anaweerlieden en gaf ze een flinke beloning. De mannen beseften veel beter dan Val en Gavin wat voor ramp er over Wairu gekomen zou zijn, in dien 't vuur niet tijdig bedwongen v/as ge worden. Had er een straffe v/i'nd gestaan en had er geen onweer gewoed, dan.... Alle leden van de Hendek Company, behalve Cornelia, stonden in een groepje bijeen aan de ovei-kant van de straat, en keken naar de vernielde „schouwbux-g". Terry en Alan Burley kwamen aandra gen met twee bladen, waarop flessen en glazen prijkten. Men kon best wat verster kends gebruiken. Iedereen was moe en niemand wist of hij nu moest lachen of huilen. Val trachtte het lawaai, dat de regen maakte, te ovex-schreeuwem. „Allemaal naar 't hotel, mensen! Be dankt voor wat jullie vanavond gedaan hebben. We mogen van geluk spreken dat 't niet erger is geworden! Morgenochtend om elf uur repeteren we in de school. Als ik jullie een goede raad mag geven, neem dan een warm bad. en duik daarna direct in bed. Rosemary was met de anderen naar het hotel gegaan, maar ze wist dat Gavin, Terry en enkele anderen nog druk bezig waren met 't versjouwen van de gespaarde décors. Ze werden op de vrachtwagen ge laden en bedekt door zeilen, om ze tegen de regen te beschermen. In de omgeving hing nog een scherpe bi-andlucht. Toen June en zij op hun kamer waren en in de spiegel keken, barstten ze in lachen uit. Ze leken op nikkertjes. „Wat een gezicht!" De meisjes hadden héél wat tijd nodig om zich weer toonbaar te maken. Rose mary ontdekte toen pas, dat op haar han den flinke blaren waren gekomen. „Je moet de dokter opbellen en vragen of hij je wil verbinden", zei June, toen ze Rosemary's handen zag. Maar Rosemary voelde zich te moe om nog iets te doen. Ze had, zoals de meeste leden van de troep, een Eerste Hulp-ver banddoos bij zich. Ze vond een flesje met een mengsel van lijnolie en kalk water, dat uitstekend tegen brandwonden hielp. June verbond haar handen zo goed en zo kwaad als 't ging. Binnen tien minuten sliepen beiden, uitgeput van de spanning van de Laatste uren De volgende morgen hadden ze gerepe teerd in het schooltje, dat uit twee grote lokalen en enkele garderobes bestond, en de rest van de week waren ze daar iedere avond opgetreden. Rosemai-y had bij 't spelen en werken steeds flinke pijn gehad, omdat haar han den nog niet genezen waren, maar toen ze had gezien hoe Gavin en enkele van de Voetbal Beslissing iti laatste minuut De voetbalwedstrijd tussen de militaire elftallen van Nederland en België, die in Breda werd gespeeld, eindigde in een tweeéén overwinning voor de Belgen. Bij de rust was de stand éénnul voor Nederland. Voor Nederland scoorde de V.S.V.'er Van der Kuil. Vliers nam in de tweede helft de beide Belgische doelpunten voor zijn rekening. De wedstrijd werd gespeeld op het NAC- terrein in Breda, waar ondanks de koude ongeveer 2500 bezoekers waren. Het was een aantrekkelijke krachtmeting, waarin aan Nederlandse zijde uitblonken de doel- verdediger De Rijk van MOC, de spil Elzer van Ajax en de kanthalf Brusselers van PSV. De wedstrijd begon met een overwicht van de Nederlandse militaire ploeg, die ge durende de eerste drie kwartier voort- durend opereerde voor het doel van de Belgen. De voorhoede toonde echter te wei nig verband. Kansen kregen de Nederlan ders in de eerste speelhelft genoeg, doch slechts een treffer was het gevolg. Die kwam van de voet van Van der Kuil, die de baLaangegeven kreeg van Canjels. Na de rust bracht Vliers de stand op één één. De Belgen vochten daarna verwoed voor de overwinning, maar De Rijk, die tal van gevaarlijke schoten stopte, hield stand tot 30 seconden voor het einde. Toen moest hij zwichten bij een flitsende Belgische aanval die door Vliers met een scherp schot afgewerkt werd. De Kon. Belgische Voetbalbond heeft de data aanvaard die door de K-N.V.B. waren voorgesteld voor de ontmoetingen tussen beide landen in het seizoen )954—1955. België—Nederland wordt 24 October 1954 gespeeld. Voor Nederland—België en België B Nederland B is 3 April 1955 aangewezen. Ho ksen In Miami werd een bokswedstrijd tussen Archie Moore en Joey Maxim gehouden om het wereldkampioenschap halfzwaargewicht. Archie Moore won op punten en behield de titel. In Frascati in Amsterdam werden Woens dagavond amateurbokswedstrijden gehou den. De voornaamste uitslagen luiden: Lichtgewicht: Degewij (Amsterdam) w. o. p. van Borgman (Amsterdam). Lichtweltergewicht: Nijenkamp (Amster dam) w. o. p. van Helsema (Amsterdam); Ai-ends (Amsterdam) onbeslist met Van Eekelen (Amsterdam). Weltergewicht: Zwaan (Amsterdam) w. o. p. van H. Antonisse (Haarlem); Eykenduin (Amsterdam) wint door opgeven in de derde ronde van Sjouwerman (Amslex-dam); Hallie (Amsterdam) w. o. p. van Overweg (Am sterdam). Middengewicht: Van Berkum (Amsterdam) w. o. p. van Saltilhano (Amsterdam). Nieuwe zwembad binnen twee jaar in gebruik? De Heemsteedse Zwem- cn Poloclub „H.P.C." heeft Woensdagavond in het café- taria-restaurant aan de Binnenweg haar jaarvergadering gehouden, waarbij de voorzitter, de heer C. A. Schipper, in zijn openingswoord wees op de successen, die in het afgelopen jaar door H.P.C. werden behaald. Vervolgens werd één minuut stilte in acht genomen voor de in 1953 overleden beschermheer, jhr. J. P. W. van Doorn en het lid Ada Hooreman. Het uitvoerige jaarverslag van de secre taris, de heer Heerkens Thijssen, vermeld de een stijging van het ledental van 291 op 314, waarbij alleen werd betreurd, dat zo weinig jonge leden zich voor een lei dende functie beschikbaar wensten te stel len. Vei-der bevatte het verslag woorden van dank aan het gemeentebestuur; de medisch-adviseur, dr. J. G. M. van Wal- sem, de rechtskundig-adviseur mr. O. H. van Wijk en de propaganda-commissie. Het jaarverslag van de penningirieester kon met een batig saldo worden afgesloten. In de loop der vergadering verklaarde de voorzitter te hopen, dat binnenkort een begin zal worden gemaakt met de aanleg van het nieuwe zwembad. Dit zal onder meer een startbaan van 50 meter bevatten, waarbij het dan niet is uitgesloten, dat het nieuwe zwembad binnen twee jaar in ge bruik kan worden genomen. De bestuursverkiezing verliep bijzonder vlot, aangezien alle periodiek aftredende bestuursleden herkozen werden. De pres tatiebekers werden daarna als volgt uit gereikt: meisjes-adspiranten, Henny Band; jongens-adspiranten, Tom Blok; 1 kilo- meterwedsti-ijd, Marleen Smit; beste pres tatie, Rudy Prins; schoolslag, Herbert Ver leur, terwijl Roel Koiter het score-schild ontving. De clubrecord-beker, die met de estafette werd behaald, zal in de médaille- kast van H.P.C. worden opgenomen. Nadat mr. A. G. A. ridder van Rappard, burgemeester van Heemstede, met alge mene stemmen tot beschermheer was ge kozen, werd vervolgens het programma voor het komende zomerseizoen besproken, dat onder meer een bezoek aan Leaming- ton-Spa in Engeland bevat. De belangrijksfe cols, die in het. route schema van de Tour de France 1954 zijn opgenomen, zijn de volgende: Bayonne Pau (11e étappe); Aubisque (1708 m), PauLuchon (12e étappe): Tourmalet (2114 m), Aspin (1489 m), Peyresourde (1563 m), ToulouseMillau (14e étappe): La Fontasse, La Bassine (885 m), Bouloc, MillauLe Puy (15e étappe): Sauveterre Pierre Plantee (1264 m), Bel Air, Le PuyLyon (16e étappe): Le Pertuis (1160 m), La Republique (1145 m), LyonGre noble (17e étappe): Romeyere (1074 rn), GrenobleBriangon (18e étappe): Laffray (910 m), Bayard (1246 m), Izoard (2350 m), BriangonAix les Bains (19e étappe): Galibier (2645 m)r Marocaz (960 m), Les Pres (1142 m), Plainpalais (1172 m), Aix les BainsBesangon (20e étappe): La Fau- cille (1323 m), Col de Savine (1064. m). Voor het eerst werden de volgende elf cols in het parcours opgenomen: La Bas sine, Bouloc, Sauveterre, Pierre Plantee, Bel Air, Le Pertuis, La Requblique (al thans in de voor dit jaar gekozen richting) Romeyere, Marocaz, de Col des Pres en de Plainpalais. In een artikel, verschenen in l'Equipe, zegt Jacques Goddet dat het kiezen van een route, die min of meer de Franse gren zen en de Franse kust volgt, verouderd is. Men heeft ditmaal nieuwe wegen ingesla gen en heeft het relief van het Fx-anse land ten volle uitgebuit. Het doel is een snelle tour te krijgen, die voortdurend levendig blijft en die de klimmers niet op beslis sende wijze bevoordeelt. Meer nog dan in vorige jaren zal de Tour zich lenexr voor een strijd op alle fronten. De leidende gedachte bij het uitstippe len van het parcours is deze geweest: te verhinderen dat de Tour gewonnen wordt in één of twee étappes en op 2 of 3 cols. Voorts schrijft Goddet: „indien dus de sport de keuze van de route dient te be palen, zo hebben wij voor 1954, zonder dit principe geweld aan te doen, toch ook het gevoel kunnen laten meespreken. En in dit verband hebben wij de gelegenheid ge schapen onf de verbluffende zege van de Nederlandse ploeg in 1953 te vieren. In hetzelfde blad stelt de wielerspecialist Albert de Wetter vast dat de start van de Tour in Amsterdam geen verwondering behoeft te wekken. „Het was gepast schx'ijft hij hulde te brengen aan de Ne derlandse wegrensport, nadat Nederland tot dan toe uitsluitend het land was ge weest van de grote baam-enners". Tijdens zwemwedstrijden in Moskou heefi een Russische ploeg het Europees record op de 4 x 100 meter estafette vrije slag heren, dat sedert 10 Mei 1951 in Russisch bezit was, met een tijd van 3 min. 53 sec. teruggebracht tot 3 min. 50.4 sec. Het wereldrecord voor de 4 x 100 meter estafette wisselslag heren, dat sedert 13 Mei 1953 op naam van een Russische ploeg stond met 4 min. 24,8 sec., werd door een Russiscti team verbeti-ed tot 4 min. 21.3 sec. andere mannen er uit hadden gezien, was ze blij dat ze 't vex-band had afgedaan. Niemand had gelukkig geklaagd. Val had allen bij zich geroepen en iedereen onder vraagd om uit te zoeken wie de brand ver oorzaakt kon hebben, maar niemand had toegegeven op 't toneel of achter de cou lissen gerookt te hebben. ,,'t Kan kortsluiting zijn geweest", had de electricien opgeworpen. Iedereen was blij, toen ze Wairu verlie ten, alhoewel- de bewoners erg hartelijk en vriendelijk waren geweest en de laatste vier dagen oprecht hadden meegeleefd. Het leek wel alsof zij alles hadden willen doen om het ongelukkige incident zo snel mogelijk in het vergeetboekje te doen ge raken. De schuur vertegenwoordigde gelukkig geen grote waarde, ze was daarenboven nog verzekex-d. Val had echter enkele décör- stukken verloren, die samen zeker vijftig pond waard waren. Niemand sprak later meer over de brand. Men beschouwde dit intermezzo als een hoogst ongelukkige samenloop van omstan digheden en wilde er daarom liever niet meer aan terugdenken. Val, die gezellig met Rosemary aan het praten was in het kantoortje van de schouwburg in Wellington, had de gebeur tenissen in Wairu aangeroerd, omdat hij haar herinneren wilde aan de vliegtocht over de Franz Josef gletsoher. Meestal hadden ze 's nachts gereisd; de troep had in een eigen wereldje geleefd, van schouwburg naar schouwburg snel lend, van hotel naar hötel vliegend, zoals een bij van bloem naar bloem vloog, op zoek naar honing, en daarbij hadden zij nauwelijks acht geslagen op de wijde hox-il zon en de schoonheid rond hen. Ja, het leven van een' acteur eist alles op, en laat weinig tijd voor ontspanning. Rosemary's drieledige taak als assistente van Gavin, actrice en secretaresse van Val hield haar van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat bezig. In Londen had Gavin haar al gewaarschuwd, dat ze geen leven zou hebben, dat ze dag-in, dag-uit in de weer zou moeten zijn, en al was dat wel een beetje overdreven geweest, ze had het in ieder geval behoorlijk druk gehad. Tè druk zelfs om over veel andere zaken dan toneel-kwesties na te denken. De vliegtochten over de meren en ber gen van South Island waren Val's idee ge weest, om zijn mensen eens even wat af leiding te kunnen bezorgen, een vacantie van enkele dagen. Ze hadden zich als kin deren gedragen en zich uitstekend ver maaktmisschien wel met wat èxtra vreugde, omdat ze wisten dat ze over een paar dagen weer in Wellington zouden zijn „Arme Tim, hij heeft niet veel gelegen heid gehad om foto's te maken maar die van jou op skies was heel goed", zei Val. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6