Memorie van Antwoord over behoeften die op vervulling wachten Vele voorzieningen ter verhoging verkeersveiligheid aan de orde VERKADE BISCUIT JSo^a Kort en bondig 2 Commissies gaan plannen maken voor sporthal en sintelbaan l- JAARLIJKS VRAA G-EN-ANTWOORDSPEL Plan voor raadzaal op zolder van Stadhuis nog niet van de baan fscheid a VERKADE NIEUWS nieuwe en laatste prijs verlagingen Een bril? FEDERMANNf NATUURLIJK* Grote Markt in centrum der belangstelling Beperkte scheepvaart op het Spaarne OPENBARE WERKEN Nieuwe R.K. begraafplaats aan Vergierdeweg Burgerlijke Stand van Haarlem De heer K. Vorrink in ziekenhuis opgenomen Uitspraken Haarlemse rechtbank SPORTRAAD VERGADERDE Nu ook al naamsverandering gesuggereerd Moeilijkheden voor ponten van bedrijven in Waarderpolder Het carillon speelt PONDERDAG 28 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Het is bezwaarlijk een opsomming te geven van al hetgeen nog behoort te geschieden om te kunnen getuigen, dat het verzorgingsniveau dezer gemeente op het juiste peil is gekomen. In zekere zin geeft het lezen van het verslag van het afdelingsonderzock van de ontwerpbegroting een antwoord op de vraag wat, naar het oordeel van de raad, nog aan het verzorgingsniveau ontbreekt". Dit antwoord van Burgemeester en, Wethouders van Haarlem op een van de 562 vragen welke door de raadsleden dit jaar bij de behandeling in de afdeling van de begroting zijn gesteld, geeft in beknopte vorm uitstekend de betekenis van de gisteren verschenen Memorie van Antwoord weer. De ontwerpbegroting voor 1954 ontlokte al weer meer vragen dan haar voorgang ster: 562 tegen 521 als we goed hebben geteld. De omvang van het boekje is dan ook toegenomen van 176 tot 188 bladzijden, hetgeen niet in overeenstemming lijkt met de in deze Memorie nogal vele vragen naar soberheid en zuinig beheer. Ook dit jaar werden de meeste vragen gesteld over de omvangrijke portefeuille van wethouder Geluk: 142, zeventien meer dan verleden jaar. Daarna volgen Openbare Werken met 86, Volkshuisvesting met 75 en Openbare Veiligheid met 72 vragen. Intussen hebben zoveel vragen misschien wel de meeste betrekking op zaken, waarvan men de bijzonderheden al lang in de krant heeft kunnen lezen en gaan de meeste antwoorden niet veel verder dan de gebruikelijke termen: „wij overwegen....", „er is in studie„wij zullen laten nagaan" en in het concreetste geval „Binnen kort is een voorstel te verwachtendat men maar niet de hoop moet koesteren, dat de Memorie van Antwoord opzienbarend nieuws bevat. Bij de vragen zijn hier en daar wat vin nige opmerkingen, zoals over de voorberei ding der voorstellen, de overladen agenda's en de lange vergaderingen. ,.De mening, dat raadsvoorstellen onvol doende zouden worden voorbereid, menen wij te mogen betwisten. Aan deze voorbe reiding wordt juist steeds de grootste zorg besteed, waarbij wij er een vaste gedrags lijn van maken uw raad zo volledig moge lijk in te lichten. De omstandigheid, dat in een tijd van stijgende prijzen en lonen af en toe suppletoire credieten moeten wor den aangevraagd, achten wij niet wel te vermijden. Voor raadsvergaderingen om de veertien dagen bestaat naar ons oordeel vooralsnog geen noodzaak. Wij moeten erkennen, dat de uitbreiding van het aantal leden dei- raadscommissies een zekere vertraging' doet ontstaan, doch als voordeel mag daartegen over worden gesteld, dat thans meer raads leden in nauwer contact met de aanhangige zaken worden gebracht", antwoordden de vijf van achter hun groene tafel. Dit jaar is ook accoustiek, verlichting en accommodatie van de publieke tribune in de raadzaal in de belangstellingssfeer der vroedschap gekomen. B. en W. zullen on derzoeken of het mogelijk is die te ver beteren. Een plan voor de inrichting van een nieuwe raadzaal boven de ridderzaal is in voorbereiding. Dit plan zal echter nog na der moeten worden bezien binnen het ka der van een, in overleg met de rijksdienst voor monumentenzorg op te maken, alge meen restauratieplan voor het gehele stad huiscomplex, zodat mede op grond van financiële overwegingen thans nog niet valt te zeggen of en zo ja wanneer dit plan kans op verwezenlijking zal vinden. Verder heeft een raadslid zich gestoten aan de tegenwoordig meer en meer gebrui kelijke aanwezigheid van een groot aantal ambtenaren dat zich tijdens de vergade ringen in de antichambre ophoudt. Maar dat vinden B. en W. helemaal niet erg, integendeel, zij achten het gewenst, dat de ambtenaren, die nauw bij de voor bereiding of uitvoering van de raadsvoor stellen zijn betrokken, de openbare behan deling in de raad daarvan bijwonen. Zij zien daarin niet slechts een te waarderen blijk van belangstelling in de publieke zaak, doch tevens een meerdere waarborg, dat de genomen besluiten ook zullen wor den uitgevoerd in de geest waarin de raad heeft besloten. Daar de ambtenaren bij ge brek aan een afzonderlijk voor hen bestem de tribune genoegen moeten nemen met een staanplaats in de antichambre valt niet steeds te voorkomen, dat zij als wachtende groep een minder ceremoniële aanblik op leveren. Sociograaf weer in geding Over het belang van de sociograaf voor de gemeente blijken nog steeds de me ningen verdeeld te zijn, zodat B. en W. ge noopt waren de volgende verdediging van deze functionaris te voeren: „Het inzicht, dat de sociograaf ons aan de hand ven cijfermateriaal in vele be- stuursproblemen weet te geven achten wij van dusdanig belang, dat wij voornemens zijn ook in de toekomst van diens diensten gebruik te blijven maken. De hieraan ver bonden kosten zijn naar ons oordeel alles zins verantwoord. Incidentele opdrachten aan het Nederlandsch Economisch Instituut te Rotterdam zouden zeker minder doel treffend zijn, daar alsdan het thans be- Bij de lezing van de Memorie van Ant woord is ons opgevallen, dat dit jaar naar wij menen voor het eerst sinds mensenheugenis geen vraag werd gesteld omtrent de datum waarop plaat sing van het Iiildehrandmonument te verwachten is. Blijkbaar is die nieuwsgierigheid door een andere, van gelijke orde, vervangen, namelijk die naar de herbouw van de molen ..De Adriaan". B. en W. streven er naar. maar geven verder ook geen uitsluitsel. ADVERTENTIE staande nauwe contact tussen de te Haar lem gevestigde sociograaf en de proble men van de Haarlemse samenleving niet in die mate bewaard zou kunnen blijven. Daar de sociograaf een volle dagtaak heeft, zou een dergelijke werkwijze ook financieel niet voordeliger zijn. De adviezen van de sociograaf worden vaak verwerkt in alge mene nota's, brieven enz. en betreffen uiteraard veelal aangelegenheden, die nog in een pril stadium van voorbereiding ver keren. Hierdoor is te verklaren waardoor on het afgelopen jaar slechts betrekkelijk weinig afgeronde rapporten van de socio graaf aan Uw Raad konden worden aange boden". Er is een zekere samenhang tussen de werkzaamheden van de sociograaf en de ontwikkeling van de burgerzin; vandaar dat wij in aansluiting hierop gewag maken van de instelling van enkele andere or ganen die de ontwikkeling van de burger zin zullen bevorderen: het wijkcomité voor Haarlem-Oost, een jeugdraad en 'n kunst- raad. Over de andere punten bij de algemene be schouwingen die anders nogal uitvoerig worden behandeld namelijk de financiën en de bedrijvenpolitiek, zijn deze keer maar weinig opmerkingen gemaakt. Nog dagen Wij nemen ADVERTENTIE Wij maken U attent op onze grote sortering 50 soorten steeds vers voorradig SPECIAALZAAK VERKADE ARTIKELEN Firma M. HOOGENDIJK Gen. Cronjéstr. 123 Haarlcm-N. Delicatessenhandcl M. H O O G E N D IJ K J. v. Goyenstraat 17, Heemstede, Tel. 34339 HAARLEM, 27 Januari 1954 ONDERTROUWD: 27 Jan., J. M. Janus en A. C. Germes; C. D. Janus en T. Puijpe; P. J. J. Bosman en J. Kok; Chr. W. Slagmolen en E. Leen; J. Cr. Klein en M. J. Sipsma; H. R. Machielsen en E. Bakker; J. van Lotten en C. Tichelaar; J. J. van Leeuwen en M. Boot; R. Rits en W. Bom; B. A. J. Apswoude en M. Chr. Rienstra: P. G. Mulder en C. W. Schreuder; Ch. M. Kuster en J. A. G. Labots; W. J. van Waard en M. Remkes; J. A. Ren- scr en E. Terol; A. Damstra en A. van Beek; A. A. Spook en R. A. Greitemann; J. Janus en Th. List; R. Hofstra en J. H. Veldhuizen; J. P. Hekkcr en M. J. H. van Kessel. GEHUWD: 27 Jan., P. N. Klaver en A. J. Kersten: J. Woudenberg en A. van Campen; A. Th. Corbée en M. J. J. de Bruin; K. Dei- num en D. A. Borst; J. P. Eekhout en C. J. Th. Assmann; C. Rijlaarsdam en A. de Vries; P. A. M. Kop en Chr. T. Teunissen; W. H. Linterman en C. Poelman. BEVALLEN van een zoon: 25 Jan., C. M. Herfst—van Leeuwen; 26 Jan., P. Homan— Nouwen; Chr. Weidema—Damsma; A. de Bontevan Roon. BEVALLEN van een dochter: 26 Jan., M. BogaartVerwoerdt; M. J. de BuckLand- kroon; J. C. Bogaert—Pieters; G. J. Oder- kerk—Kuijntjes; Chr. H. Staphorst—Schwal- bach; J. M. C. J. Boxelaar—Kooij; P. B. R. van Steijn—Trollip. OVERLEDEN: 24 Jan., C. Lammens—Vast- rick, 68 j., Gasthuisvest; 26 Jan., M. E. Jan- ai»».-van Cruyningen, 76 j., Junoplantsoen. Bij het hoofdstuk Openbare Werken in de Memorie van Antwoord komt uiteraard weer de verplaatsing van het goederen station van de Westergracht naar de Veer- station ter sprake en natuurlijk ook de baanverhoging van de spoorweg Haarlem- Leiden. Daarover kan het College evenwel niets meedelen wat onze lezers onbekend zou zijn. En datzelfde geldt ook voor de voor genomen opheffing van de tramlijn Am sterdam-Zand voort. Naar aanleiding van een bericht dat in andere bladen heeft gecirculeerd als zou het tramviaduct bij de Leidsevaart op een voudige wijze voor het wegverkeer zijn in te richten is de volgende passage van belang: „Het trarnviaduct over de spoorbaan kan niet op eenvoudige wijze bruikbaar worden gemaakt voor autoverkeer, in verband met de geringe breedte van viaduct en ver hoogde baan en de ongunstige plaats van de oprit aan de Leidsevaart. Aangezien dit viaduct moet verdwijnen bij de verho ging van de spoorbaan (en de bouw van viaducten) zijn kostbare voorzieningen voor een tijdelijke en overigens onbevre digende oplossing niet verantwoord". Over de Prinsenbrug wordt ons bericht bevestigd, dat tussen gemeente, spoorwe gen en Rijkswaterstaat overeenstemming is bereikt. Het Investeringsplan Wat de overige, algemene facetten van toekomstige Openbare Werken betreft, delen B. en W. bij de algemene beschou wingen mee, dat een investeringsplan zich in een vergevorderd stadium van voorbe reiding bevindt. Daar de werkzaamheden, verbonden aan de voorbereiding van een dergelijk plan, buitengewoon omvangrijk bleken te zijn, hebben B. en W. aan hun aanvankelijk voornemen om dit plan gelijktijdig met de begroting over te leggen, niet kunnen voldoen. Een onderzoek naar de plaatsbepaling voor een nieuw ziekenhuis is gaande. Een saneringsplan, alsmede een algemeen structuurplan voor de binnenstad, zijn in bewerking. Het facetplan voor het verkeer, als onderdeel van het algemene structuur plan, zal binnenkort worden voorgelegd. B. en W. achten het niet raadzaam om, vooruitlopend op dit algemene plan, thans reeds een plan vast te stellen voor het Sta tionsplein en naaste omgeving, zoals som- mige leden hadden gevraagd. Bovendien is de afdeling Stadsontwikke ling bezig met het uitbreidingsplan in on derdelen voor de nieuwe stadswijk ten Oosten van de Prins Bernhardlaan, Park wijk. Rijksstraatweg De Memorie van Antwoord onthult ook waarom er nog steeds geen voorstel is tot het aanbrengen van verkeerslichten op de Rijksstraatweg. Reeds in November 1952 publiceerden wij immers het plan daartoe. Bij voorbereidende besprekingen met de Rijkswaterstaat is gebleken, dat er van die zijde bezwaren bestaan tot het aanbrengen van verkeerslichten op de Rijksstraatweg met een z.g. star systeem. Een nieuw plan tot het aanbrengen van verkeerslichten met een z.g. drempelsysteem schijnt meer kans van slagen te hebben. De kosten van deze verkeerslichten zullen echter belang rijk hoger zijn dan die met een star sy steem. Binnenkort zal de raad een voor stel bereiken tot bet daarvoor beschikbaar stellen van het benodigde crediet. Voor dit nieuwe plan zal dan nog de toestemming van de directie van de Rijkswaterstaat te 's-Gravenliagc verkregen moeten worden. Een schetsplan voor verbetering van het gevaarlijke verkeerspunt hoek Raadhuis- j Koningstraat is gereed. De uitwerking daarvan houdt echter verband met de restauratie van het raadhuis. Daarvoor zijn voorstellen in overweging. Openstelling van de Pandpoort voor voetgangers kan voor ontlasting van het verkeer geen verbetering van enig belang geven. Ook B. en W. zijn van mening dat alle bruggen over de Leidsevaart te smal zijn voor het huidige verkeer. In de toekomst van de balansopruiming met Zie onze etalages Grote Houtstraat 34 Haarlem De voorzitter van de Partij van de Arbeid de heer K. Vorrink, die nog steeds ziek is, is Woensdag opgenomen in een ziekenhuis te Amsterdam. De heer Vorrink werd tot dusverre in zijn woning te Haarlem verpleegd. Donderdagmorgen heeft de Haarlemse rechtbank uitspraak gedaan in de zaak te gen de bakker E. A. J. B. uit Haarlem, die veertien dagen geleden in hoger beroep te recht stond wegens het feit, dat hij op 17 Mei 1953 bij het kruispunt van de Rijks- straatweg-Bonnebroekerlaan en Zwarte Weg met zijn bestelwagen een voor hem rijdende auto zou hebben ingehaald en daarbij op de voor hem linker weghelft gekomen zou zijn. De Officier van Justitie, mr, G. W. F. van der Valk Bouman had de rechtbank ge vraagd de verdachte te veroordelen tot een geldboete van vijfentwintig gulden temeer daar de Hoge Raad onlangs het passeren op of nabij een kruispunt wel degelijk strafbaar had geacht. De rechtbank veroordeelde de bakker tot een geldboete van twintig gulden. Vervolgens veroordeelde de rechtbank de Amsterdamse bakker W. F. M. conform de eis van de Officier van Justitie, mr. G. W. F. van dér Valk Bouman, tot een gevangenis straf voor de tijd van één jaar. M. werd er van verdacht meineed te hebben gepleegd, toen hij in December 1952 als getuige ge hoord werd tijdens een rechtszitting over een inbraak, die in de Kerstnacht 1951 in de coöperatieve boerenleenbank te Ruigoord (Halfweg) is gepleegd. zullen deze dus verbreed moeten worden. De kosten van deze verbredingen hebben B. en W. tot dusver er van weerhouden om hiervoor plannen op te maken, daar er an dere urgenter werken zijn. Tot het maken van noodoplossingen, die ook grote be dragen vragen, menen B. en W. niet te moeten overgaan. Bij de dienst van Openbare Wérken is in voorbereiding een plan tot het aanleg gen van parkeerhavens op de Zijlsingel, waar de voor de melkinrichting „De Sier- kan" bestemde voertuigen kunnen wachten, zonder het overige verkeer te hinderen. Van de overige werken die verder op kortere of langere termijn worden gean nonceerd, noemen wij de verdubbeling van. de Kleine Houtweg door toevoeging van de voormalige trambaan aan de rijweg. De weg zal tevens worden aangesloten op de Vijverlaan, waardoor, bij toepassing van éénrichtingsverkeer, de beruchte bocht in de Oosterhoutlaan vermeden wordt. Daar de Nassaulaan steeds meer het ka rakter van een ringweg krijgt zal de straat indeling gewijzigd moeten worden. Daar bij zal aandacht moeten worden geschon ken aan parkeergelegenheid. Bij het College is in studie welke pleinen als plantsoen, speeltuin of een conmbinatie daarvan moeten worden ingericht. Een voorstel tot verfraaiing van het Drilsma- p'.ein zal de raad dit jaar worden aange boden. Electrisch licht in Leidse buurt In 1954 zal worden voortgegaan met de vervanging van de gasstraatverlichting door electrische verlichting in de woon wijken ten noorden van de Jan Gijzen- vaart. Vervolgens zal een aanvang worden gemaakt met de aanleg van een electrische straatverlichting in de Leidsebuurt. Met het oog op de hoge kosten zal dit werk over twee tot drie jaren verdeeld moeten worden. Tevens zdl de gasverlichting langs enige wegen en straten met een grotere verkeersintensiteit door electrische ver lichting worden vervangen. Het G.E.B. zal ook een plan maken voor electrische verlichting langs IJdijk en Vis- serseinde te Spaarndam. De begraafplaatsen De aanleg van een derde begraafplaats in het Zuid-Westen of het Oosten van de stad is nog in studie waarbij rekening moet worden gehouden met waterwinning, toe komstige bebouwing, enz.; momenteel zijn hierover nog geen nieuwe mededelingen te doen. De plannen voor de aanleg van een nieuwe Rooms-Katholieke begraafplaats aan de Vergierdeweg, als onderdeel van de Noorderbegraafplaats, bevinden zich in een vergevorderd stadium. Op de vergadering van de Haarlemse Sportraad heeft men een commissie ingesteld een sub-commissie van de reeds bestaande technische commissie die nauwkeurige plannen zal uitwerken voor de bouw van een sporthal iri Haarlem. In deze commissie zul len vertegenwoordigers samenwerken van de zaalsporten met een deskundige van Open bare Werken. De uitgewerkte plannen zullen daarna zo spoedig mogelijk worden voorge legd aan het college van B. en W. Uiteraard was men het er in de Sportraad over eens, dat de bouw van een sporthal een. zeer dringende aangelegenheid is. Hel Kre- lagehuis aan de Leidsevaart in Haarlem is veel te klein om er de steeds groter worden de schare beoefenaren en toeschouwers te bergen. Bovendien is er geen redelijke kleed- en wasgelegenheid. Zo lang echter geen an dere ruimte gevonden is, is men er tevreden mee. Wat het college van B. en W. en eventueel daarna de raad over de bouw van het zo nodige gebouw zal zeggen, dient uiteraard te worden afgewacht. Het is goed er in dat ver band nogmaals op te wijzen dat de Sportraad een adviserende taak heeft en geen enkele bevoegdheid heeft besluiten te nemen. Een andere sub-commissie van de tech nische commissie van de Sportraad zal een nog veel ouder verlangen nader bezien. Het verlangen namelijk naar het tot stand komen van een sintelbaan in Haarlem. Ook in deze commissie zullen de deskundigen op dit ge bied samenwerken voor wat betreft het be palen van de plaats, de grootte en wat uiteraard nog belangrijker is het bedrag dat de sintelbaan moet gaan kosten. De raad sprak voorts uitvoerig over de vraag of het wenselijk is de sportbeoefening voor de jeugd te subsidiëren, waarbij men uiteii.deüik tot de conclusie kwam dat het wel degelijk het geval was. Men kende een grote vormende waarde aan de sport toe. Op de basis van deze conclusie zal men de prartische vragen dienaangaande verder uit werken. Gy in nastieklokale n Over de bouw en verbetering van gym nastieklokalen werden voorts ter vergadering hoopgevende mededelingen gedaan. Zo zal in de toekomst na goedkeuring in de ge meenteraad bij de P. H. van der I.evschoo! aan de Verdelweg een groot gynrmctieklokaal worden gebouwd, dat tevens geschikt is voor de beoefening van zaalsporten. Voor dit lo kaal, dat 25 bij 14 meter zal worden, is reeds bouwvolum" verkregen. Een bijzondere facili teit, aangezien de Ri.iksvoorsrhriften de bouw van zo'n groot lokaal niet toestaan voor een lagere school. Voorts hoont men te koirmn tot de bouw van gvmnas*iekloka1en van kleinere omvang bij de Chr. Huvgensschoo1 aan de Ohmstraat (18 bij 10 meter), bij de Van Zegge'.enschool in Haarlem-Oost (19 bij 10 meter) en de Do minies Savioschool aan de Geuzevesper straat in Haarlem-Noord. Het bouwen van grotere lokalen was hier niet mogelijk, gezien de beschikbare bouw grond tussen de school en de aangrenzende huizen. Zo spoedig mogelijk zal de raad voorts een advies sturen aan het college van B. en W. over de verbetering van een vijftal gym nastieklokalen: het lokaal aan de Badhuis straat, de zaal van de H. B. S.-B., die van de A. II. Gerhardstraat aan de Jacobstraat en die van de Tetterodeschool aan de Tetterode- straat. Het gvmlokaal van de Kelelaarschool (Park- laan) ondergaat reeds een grondige verbete ring, terwijl het lokaal van de Klaas de Vries- school aan het Junoplantsoen bijna gereed is. Ter bevordering van het contact van de vertegenwoordigers van de diverse sporten besloot men de sportraad meer dan tweemaal zoals aanvankelijk het plan was bijeen te laten komen. ADVERTENTIE Gr Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246 B Uok vooi alle Ziekenfondsen Verdachten van lompendiefstal aangehouden In de nacht van 15 on 16 Januari werd, zoals reeds gemeld, ingebroken in een pak huis aan de Vergierdeweg te Haarlem. Men vermiste de volgende dag ongeveer twee honderd kilo lompen en ongeveer dertig kilo oude metalen met een totale waarde van ten naaste bij negentig PiPden. Naar aanleiding van deze diefstal heeft de Haarlemse politie proces-verbaal opgemaakt tegen de 31-iarige loswerkMeden A. S. v. R. en .T. J. H. en tegen de 24-.iarige koopman B. S„ allen wonende te Haarlem. Zij beken den de diefstal te hebben gepleegd. Metalen en lompen hadden zij verkocht en het hier voor ontvangen geld te eigen bate aange wend. vVoeusüag kon er ook geschaatst worden Delft. Vooral des middags is er een druk Kinderhuissingel. op enkele Haarlemse grachten en op de gebruik van gemaakt. Een foto-van de Het centrumcomité „Koninginnedag" heeft nooit kunnen voorzien, dat zijn plant soen-initiatief zoveel consequenties zou hebben. Hoe zouden wij anders die dit jaar wel zeer opmerkelijke belangstelling voor het aanzien van de Grote Markt te Haarlem bij de raadsleden kunnen ver klaren. Uit de Memorie van Antwoord blijkt, dat iemand zelf voorzichtig vragend het denkbeeld heeft geopperd de algemene benaming Grote Markt te vervangen door de oorspronkelijke: ,,'t Sandt". B. en W. voelen er niets voor. Wat de verfraaiing betreft inzonder heid door particulieren merkt het Col lege op: Van het streven bij particulieren om het aanzien van de Grote Markt te verbeteren, is ons tot nu toe slechts in een enkel verheugend geval gebleken. Wij over wegen maatregelen om te komen tot syste matisch overleg met particuliere eigenaren van in het stadsbeeld belangrijke percelen, om tot verbetering daarvan te komen. Daarbij zal uiteraard grote aandacht be steed moeten worden aan de gevels op de Grote Markt. Inzake plannen voor wijziging van deze gevels is reeds veel voorbereidend werk verricht. Een wijziging van indeling c.a. van de Markt hangt in grote mate samen met de meest wenselijke loop van het ver keer; deze indeling wordt dan ook bezien met het structuurplan. Wij streven er naar spoedig te komen tot een eindplan op lange termijn voor de Grote Markt, aan de verwezenlijking waarvan, in étappes, voortdurend zal moeten worden gewerkt." De Damiaatjes ontkomen dit jaar ook al r.iet aan critische opmerkingen: Verschillende leden vroegen of het tijd stip, waarop des avonds het luiden van de Damiaatjes aanvangt, historisch verklaar baar is. Achten Burgemeester en Wethou ders hel eventueel desondanks moge lijk dit tijdstip te verleggen naar bijvoor beeld 19 uur of 19.30 uur, zulks in verband met de ongestoorde voortgang van concer ten en andere culturele manifestaties in ge bouwen rondom de Grote Markt? Is het mogelijk het luiden dezer klokjes minder mechanisch te doen klinken? En B. en W. antwoorden: „Het luiden van de Damiaatjes hing on getwijfeld samen met het sluiten der stads poorten, zodat inderdaad het tijdstip van het luiden berust op de historie. Naderhand is het luiden op dat tijdstip traditie gewor den. De vraag is of het verlaten van deze traditie in verband met de geopperde be zwaren gemotiveerd is te achten. Wij zullen nagaan of voorzieningen getroffen kunnen worden, waardoor het luiden minder mechanisch klinkt." B. en W. geven toe, dat het carillon her ziening behoeft. Uitbreiding met enige kleine klokjes zou zeker een verrijking be tekenen. Tenslotte waren er „vele andere raads leden", die vonden dat de torenuurwerk verlichting te laat in- en te vroeg uitge schakeld wordt. B. en W. antwoorden, dat dit gebeurt om de mooie belichting van de kerk op heldere dagen niet te storen dooi de wijzerplaatverlichting. BINNENLAND Bij Koninklijk Besluit is aan kapitein ter zee A. J. Quanjer met ingang van 1 Fe bruari de tijdelijke rang van commandeur verleend. Commandeur Quanjer zal worden belast met de functie van chef van de staf van de commandant oer zeemacht in Ne derland. Na een langdurige ziekte is te Bussum op 66-jarige leeftijd overleden dr. N. R. Pe kelharing Azn., oud-directeur van de Gooise HBS te Bussum. Hij werd in Januari 1925 in die functie benoemd. Op 1 April 1952 werd hij gepensionneerd. Hij schreef ver scheidene leerboeken voor werktuigkunde. De nieuwe kruiser „De Ruyter" ligt in Brest tot 29 Januari. In de morgen van die dag vertrekt de kruiser naar Halifax, waar hij van 5 tot 8 Februari zal liggen. Van 10 to'. 13 Februari is de „De Ruyter" in de Amerikaanse marinebasis Norfolk cn van 20 to 23 Februari in Funehal op Madeira. Van 6 tot en met 14 Februari zal in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam de achtste na oorlogse Huishoudbeurs worden gehouden. Ook dit jaar is er door de organisatoren naar gestreefd het element van directe ver koop uit te bannen. De FACAY (Friendship Among Chil dren and Youth), de wereldorganisatie ter bevordering van de vriendschap tussen kinderen en de rijpere jeugd, heeft besloten haar tweede wereldvriendschapssamenkomst in Juli in Den Haag te houden. De vorig jaar in Den Haag opgerichte afdeling Ne derland van de FACAY zal deze samenkomst met medewerking van de Haagse Jeugd Actie en van het Unesco-centrum Nederland, voorbereiden. In Herkingen zijn de eerste huizen, die het Zweede Rode Kruis heeft geschonken aan de slachtoffers van de overstromings ramp, voltooid. De burgemeester van Her kingen en Dirksland de heer D. van Heyst, zal hedenmiddag om drie uur in het ge- me ntehuis van Herkingen aan vier gezinnen de sleutels voor hun nieuwe woningen over handigen. - - - Het Polygoon-filmjournaal, dat Vrijdag in de Nederlandse bioscopen zal worden vertoond, is geheel gewijd aan de herden king van de watersnood. Het journaal heeft als titel „een jaar later'. De lengte is langer dan normaal. Voor hulpverlening aan de slachtoffers van de lawines in Oostenrijk heeft de Ne derlandse missie van de Care (Cooperative for American Remittances to Everywhere inc.) in ons land een bedrag ingezameld van f 3500. HAARLEM EN OMGEVING Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is bevorderd tot arts de heer J. A. J. Paulides te Bloemendaal. Aan de Landbouwhogeschool te Wage- ningen slaagden voor het propaedeutisch examen de heren F. H. Kolb en J. M. C. Hoog te Haarlem en de heer G. Weststeijn te Nieuw Vennep: voor het ingenieursexamen Nederlandse landbouw de heer L. van den Toonaard te Heemstede; voor het ingenieurs examen tuinbouw de-heer J. H. Scheltema te Haarlem en mejuffrouw G. Verschoor te Santpoort; voor het candidaatsexamen tro pische landbouw de heer B. Meijboom te Velsen. De heer G. K. Janssen te Haarlem, chef de bureau van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen is benoemd tot assistent bestuurder van het N.V.V., speciaal belast met de propaganda. De heer Janssen is lid van de Haarlemse raad voor de Partij van de Arbeid. De voor heden, Donderdagavond, aan gekondigde uitvoering in de Hervormde kerk te Spaarndam gaat wegens ziekte van de soliste niet door. Voor de bestuurdersbond Haarlem van het N.V.V. zal de heer H. Oosterhuis, voor zitter van het N.V.V.Woensdagavond 10 Fehruari in het Wijkgebouw Gedempte Oude Gracht 104 spreken óver: „Emigratie, ook naar Australië, een internationaal pro bleem". Bij Koninklijk besluit is bevorderd tot hoofdadministrateur in tijdelijke dienst bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. F. P. Th. Rohling te Bloemendaal, thans administrateur aan het ministerie. Met ingang van 1 Februari is mejuf frouw mr. J. M. C. Cariot te Heemstede be noemd tot inspectrice bij de kinderpolitie te Vlaardingen. De laatste twee etmalen is de vorst van die aard geworden, dat het Spaarne op vele plaatsen geheel dicht is gevroren en dat er moeilijkheden zijn ontstaan voor de scheep vaart. Af en toe komen er boten uit Am sterdam binnen. Verder varen in Zuidelijke richting is niet mogelijk doordat het Zuide lijk deel van het Spaarne, de Ringvaart en de Kaag dicht zijn. In een gesprek met de heer J. H. W. Scholten, directeur van het Haven- en Marktwezen, deelde deze mede, dat de scheepvaart uit Amsterdam de geul in het Noorder Buiten Spaarne open gehouden heeft doordat af en toe boten uit Amster dam naar Haarlem komen. Het aantal is kleiner dan anders: de reden is, dat ver scheidene boten elder vast liggen. Er wordt in de loop van de dag nog een boot ver wacht, mogelijk met een ijsbreker, waar door de geul open blijft. Weliswaar had de pont bij de fabriek van Droste in het Noorden Buiten Spaarne Woensdag storing, waardoor het niet mo gelijk was gedurende een bepaalde periode over te varen. De storing is hersteld en het ijs heeft geen stagnerende invloed meer. In de Waarderpolder zijn diverse bedrij ven, waarvan ve'e leden van het perso neel woonachtig in Haarlem-Noord gebruik maken van ponten. Stork Hijsch heeft een geul open gehouden, waardoor het personeel op regelmatige wijze de fa briek kan bereiken. Leden van het perso neel van de Haarlemse Machinefabriek v.h. Gebr. Figee lopen over het Spaarne. Over de plaats, waar de vaargeul is. zijn planken gelegd. Andere bedrijven hebben moeilijk heden met het overzetten van leden van het personeel. Ook vaart het bootje naar de woonschepenhaven niet meer. Hel is niet uitgesloten, dat er autobussen zullen rijden van het Noorder Buiten Spaarne naar de Waarderpolder voor het vervoer van personeelleden van aldaar ge vestigde bedrijven. Het programma, dat op 29 Januari van 11.3012.30 uur door de stadsbniaardier Arie Peters gespeeld zal worden luidt: 1. a. Preludium en Fuga, J. B. Franssen; b. Rondo. J. Bonset: 2. a. Adagio Moderato en Allegro uit de Coland Suite, Sjef van Bal- kom: b. Passepied, W. Pijper; 3 a. Gavotte, b. Menuet, Bach; c. Courante. Raick; d. Al legro, Schepers: e. Andante. Fiocco; 4. Me nuet uit Sympho. in Es, W. A. Mozart: 5. Suite Archaïue. G. Clement: 6 a. Die ehre Gohes, L. v. Beethoven; b. Bundeslied, W. A. Mozart; c. Wiegelied, W. A. Mozart; 7. Standchen, F. P. Schubert; 8. Hollandse liederen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9