BISSALIC PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Pionierswerk van dierenarts Jan Poels was van groot belang Vetwormpjes DÉBR/4IIIMÉ DAVITAMONlQ Rijksseruminrichting 50 jaar De radio geeft Zaterdag D hebt véél meer aan dit NIEUWE middel! Groningen krijgt een eigen weerstation Er komt geen vogelpark in Apeldoorn Dertig koeien bij brand omgekomen Nu naar Ameland en Marken over het ijs A.SPIRIN Toch liet zo HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wordt Indonesische student Achmadi uitgewezen? Kort nieuws Een 10 voor gezondheid I - oss Jongen op Urk door het ijs gezakt en verdronken KNMI o Ti th u It: Eiland bij Doggersbank nog in planstadium Raad verwerpt met 19-17 stemmen credietverlening GELE MANSKLOMPEN ƒ2.50 Middelharnis vreest gevolgen van isolement Geen nationalisatie van Deli Spoor V Eend onder water VRIJDAG 29 JANUARI 1954 Vijftig jaar geleden, op de eerste Febru ari van het jaar 1904, werd het voor een pionier der diergeneeskunde, de heer Jan Poels, een feestdag. Toen werd zijn liefste wens vervuld door het oprichten van de rijksseruminrichting te Rotterdam, een in stituut, dat van grote invloed is geweest op de kwaliteit en op de gezondheid van de Nederlandse veestapel. Tegenwoordig is de bestrijding van dierziekten en het voorkomen daarvan iets gewoons, maar een halve eeuw geleden wist men daarvan vrijwel niets. Millioencn guldens gingen jaarlijks verloren door vee ziekten als mond- en klauwzeer, varkens ziekten en miltvuur. De toen met kennis en hulpmiddelen slecht uitgeruste dieren artsen bepaalden hun aandacht voorname lijk tot runderen en paarden. Ziekten van varkens en pluimvee werden doorgaans als ongeneeslijk beschouwd. De jonge dierenarts Jan Poels die zich in de negentiger jaren van de vorige eeuw te Delfshaven vestigde, voelde de onmacht tot ingrijpen bij ziek vee zozeer, dat hij de toen nog vrij jonge wetenschap van de bacteriologie ging bestuderen. Hij richtte in zijn huis een primitief laboratorium in en ontsluierde met gebrekkige hulpmid delen vele bacteriologische raadselen met betrekking tot veeziekten. Het gemeente bestuur van Rotterdam zag het nut van dit werk in, benoemde hem tot lid en later tot voorzitter van de stedelijke gezondheids commissie en zorgde voor een beter onder dak voor het laboratorium. In 1897 werd een onderzoek naar de kal- verziekte aan de heer Poels opgedragen. Deze plaag kon na diepgaande studie met gunstig resultaat worden aangepakt. In 1900 werd hem steun verleend voor onder zoekingen naar varkensziekten welke tot goede grondslagen voor de bestrijding er van leidden. Vooral tegen de vlekziekte werd met succes opgetreden. In die tijd werden tegen ziekten ook enige peper dure buitenlandse sera gebruikt. Poels slaagde erin zelf serum te bereiden. Later kreeg hij voor serumbereiding vijftien paarden van de Rotterdamse paardentram ter beschikking. Dat was in 1904, toen de regering overging tot het stichten van de rijks-seruminrichting met de heer Poels als directeur. Zijn opdracht was als volgt ge formuleerd: „Het rechtstreeks dienstbaar maken aan de landbouw van de nieuwere veeartse- nijkundige gegevens, voornamelijk met be trekking tot de infectieziekten der dieren. Hieronder wordt verstaan het geven van adviezen met betrekking tot de hygiëne der huisdieren, het zoeken naar onbekende oorzaken van ziekten, die onder dieren voorkomen en het beschikbaar stellen van entstoffen van sera, die in de laboratoria zijn bereid, teneinde veeziekten te voor komen of te genezen". Het inzicht, dat' voorkomen beter is dan genezen, brak toen dus reeds baan. Tijdens de eerste 25 jaar van het be staan breidde het laboratorium zich snel uit. Stallen voor proefdieren en nieuwe gebouwen verrezen. Een door de toen malige veeartsenijkundige hogeschool ge daan aanbod om naar Utrecht te komen werd door Poels geweigerd, omdat hij „geen heester onder de hoge bomen wilde zijn". Nieuw gebouw De huisvesting te Rotterdam werd voor het zich uitbreidende werk steeds gebrek kiger. Directeur Poels kende de waarde ADVERTENTIE H^Hp- Niet uitdrukken. Ze verdwijnen-• spoedig en spoorloos wanneer M §F U ze een paar maal bef met - het bekende huidgeneesmiddel HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Kamerkoor. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Roe meens orkest. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Orgel. 14.25 Fries forum. 15.00 Platen. 15.15 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.30 Dansmuziek, 16.00 Kamerorkest en solk n. 17.00 Actuali teiten. 17.30 Populaire muziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.40 Re geringsuitzending: één en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Ar tistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, cause rie. 19.40 De Heidense wereld, waarin het Christendom ontstond, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerd programma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Fransechansons. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Verzoekprogramma. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muz'ek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Pleten. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Orkest-concert. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 An gelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12,33 Amusementsmuziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amu sementsorkest. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Vrouwenkoor. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.35 Politie Kapel. 15.55 Platen. 16.00 Platen- premières. 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sport. 18.00 Gevarieerde liedjes. 18.15 Journalis tiek weekoverzicht. 18.25 Dansorkest. 18.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Wedstrijd in sterke verhalne. 22.30 Zie daar uw Moeder, klankbeeld. Hierna: Gebed. 23.00 Nieuw. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25—24.00 Rotterdams Philharmonisch orkest en soliste. HILVERSUM II, 298 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio Almanak. 14.15 Platen. 15.45 Volksliederen. 16.00 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep-Ommeganck. 21.15 Accordeonmuziek. 21.30 Platen. 21.45 Accor- deonmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoek programma. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. 23.45 —24.00 Zigeunermuziek. BBC 17.00—17.15 Engelse les. (Op 224, 49 en 42 mh. 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de w«ek. Sportjournaal. (Op 224 m.). van een goed geoutilleerd laboratorium, waar behalve diagnostiek van dierziekten ook de sera- en vaccinatietherapie tot ont wikkeling konden worden gebracht. Zijn streven werd pas door zijn opvolger, dr. Lourens, volbracht. De gemeente Rotter dam zorgde voor 1.5 hectare grond en een noodzakelijke lening om in 1931 een nieuw tehuis voor de rijksseruminrichting tot stand te brengen. De rijksfinanciën waren in die crisistijd ontoereikend om de plan nen van Poels en diens opvolger te verwe zenlijken. Het complex bestond uit een twee ver diepingen hoog hoofdgebouw van 53 me ter lengte met uitgebouwde werkruimten en zeven bijgebouwen en stallen. De werk zaamheden bepaalden zich toen tot de ver vaardiging van sera en vaccins, het vast stellen van ziektenoorzaken bij dieren, welke arbeid na 1945 gedeeltelijk is over geheveld naar de laboratoria van de Pro vinciale Gezondheidscommissies voor Die ren, en het bestuderen van speciale dier ziekten. Na de tweede wereldoorlog ble ken de verhoudingen in de diergenees kunde zeer gewijzigd te zijn. De vindingen van zwavelhoudende geneesmiddelen en anti-biotica voerden de diergeneeskunde op nieuwe banen. De rijksseruminrichting heeft op de nieuwe eisen gereageerd. Het wetenschap pelijk onderzoek is thans het voornaamste werk van de rijksseruminrichting, omdat hiermede grote belangen, ook ten behoeve van de uitvoer, worden gediend. Vandaar, dat de plannen om een nieuw instituut te Bilthoven te bouwen, steeds vaster vorm aannemen. DJAKARTA (Aneta) De correspon dent in Nederland van het dagblad „Berita Indonesia" heeft gemeld, dat de Neder landse regering de voormalige majoor Achmadi, die aan de faculteit voor politieke en sociale wetenschappen aan de Amster damse Universiteit studeert, als een „onge wenst element" beschouwt, zodat hij Ne derland dient "te verlaten. Volgens door het blad ontvangen inlichtingen was de ver blijfsvergunning van de heer Achmadi slechts geldig tot 8 Januari, waarna de Nederlandse regering zachte drang op hem uitoefende om Nederland zo spoedig moge lijk te verlaten. Achmadi, een demobilisant van het „stu- dentenleger", ageerde succesvol tijdens de tweede politionele actie in het Solose tegen de Nederlanders, aldus het blad. In 1951 vertrok hij naar Nederland, waar hij op staatskosten verder studeerde. Hij werd door de Indonesische regering tevens belast om op te treden als coördinator van de in Nederland op staatskosten studerende jongelui. De laatste jaren ontplooide hij grote activiteit in studentenkringen. In kringen der regering wilde men zich over deze kwestie niet uitlaten, maar van de zijde van het leger werd zij aan de „Berita Indonesia" bevestigd. Tot nu toe kon in Den Haag geen beves tiging van het bovenstaande bericht worden verkregen. Van Schiphol vertrok Donderdagmid dag het KLM-toestel PH-TDM „Aalsmeer", dat 59 emigranten naar Nieuw Zeeland brengt. Deze emigranten stapten in het toe stel terwijl de thermometer op Schiphol bijna 6 graden Celcius onder nul aanwees. In Australië en Nieuw Zeeland is het thans volop zomer. Er heerst daar zelfs een hitte golf. ij ADVERTENTIE I 0RGAN0N ADVERTENTIE Want het maakt DIRECT een einde aan: maagpiin, hoofdpijn, spierpijn, verkoudheid, flatulentie, zuurbranden, keelpijn, neuralgie en onaangename gesteldheid na gebruik van alcohol. Prettig in te nemen snel werkend onbezwcrarlijk voor de gevoeligste maag. ALKALINIZERENDE BRUISTABLETTEN VERKRIJGBAAR BIJ U W DROGIST OF APOTHEKER Het tienjarig zoontje van de héér H. Hartman op Urk is Donderdagmiddag bij de Lemsterdijk aldaar door het ijs gezakt. Zijn vriendjes konden hem niet helpen. Voordat hulp aanwezig was, is de kleine jammerlijk verdronken. Op de bevroren waterwegen in en om de hoofdstad hebben talrijke jongeren en ouderen gistermiddag de schaatsen onder gebonden. Dat het ijs niet overal nog be trouwbaar is ondervonden negen kinde ren en een vrouw, die op verschillende plaatsen door het ijs zakten. Overal waren helpende handen, die de onfortuinlijke rij ders op het droge brachten, en in vele ge vallen van droge kleren voorzagen. (Speciale berichtgeving) In het K.N.M.I. te De Bilt is ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan van dit instituut een expositie ingericht van meteo rologische instrumenten en curiosa die aan staande Maandag- en Donderdagmiddag voor het publiek te bezichtigen is. Tijdens een persconferentie heeft de directie van het instituut gisteren inlich tingen verstrekt over enkele kwesties. Op de vraag naar de plannen voor een kunstmatig eiland nabij de Doggersbank, antwoordde hoofddirecteur ir. Warners, dat men al geruime tijd behoefte gevoelt aan meer waarnemingen uit het Noordzeege bied. Om deze „blinde" vlek in het waar nemingsgebied op te heffen, is vorig jaar het plan gerezen, een schip nabij de Dog gersbank voor anker te leggen. Beter zou echter een vast station zijn. Van ingenieurs zijde is men toen op het idee gekomen cm de metereologen te helpen aan een vast platform. Dit idee werd voor het eerst naar voren gebracht op het congres van de civiele ingenieurs in Londen. Er zijn ver schillende besprekingen geweest over dit object. Het K.N.M.I. heeft vastgesteld aan welke eisen een dergelijk kunstmatig eiland zou moeten voldoen en van ingenieurszijde is men momenteel aan het berekenen hoe veel dat zou kosten. Pas wanneer dit vast gesteld is, kan men over het concretiseren van de plannen gaan denken. Ir. Warners deelde voorts mede, dat er in het Noordelijk gedeelte van Groningen een speciaal weerstation gevestigd zal worden. De bewoners van dat deel van Groningen hebben nogal wat critiek ge had op de Biltse weerverwachtingen. En inderdaad, zo verklaarde de hoofd directeur, zijn de afwijkingen van de nis en een beeld van de huidige organisatie en bedrijvigheid van het K.N.M.I. Het boek is zeer fraai uitgevoerd en bevat een keur van afbeeldingen, waarvan sommige in kleuren. Tenslotte is een boekje verschenen, waar in de weersverwachting op lange termijn wordt beschreven. Met deze uitgave is tegemoet gekomen aan de vele vragen van buitenstaanders betreffende deze aangele- heid. Het ligt in het voornemen op gezette tijden dergelijke boekjes te doen verschij nen, die meteorologische onderwerpen op eenvoudige ook voor de leek bevattelijke wijze zullen belichten. De Stichting van een vogelpark in Berg en Bosch te Apeldoorn gaat niet door, zo besloot de raad gisteren met 19 tegen 17 stemmen na een uitvoerig debat. Er is over de stichting van dit park in Apeldoorn de laatste weken heel wat te doen geweest. In de vorige raadsvergadering had de raad met 22 tegen 15 stemmen in principe be sloten een bedrag van 365.000 gulden be schikbaar te stellen voor een in het leven te roepen stichting, die zich zou bezig hou den met de exploitatie van het park. Nadien heeft het adressen bij het gemeentebestuur geregend, speciaal van de zijde van ver enigingen. die zich bezig houden met na tuur- en dierenbescherming. In de nacht van Woensdag op Donder dag is brand ontstaan in een landbouw- schuur van de heer J. M. aan de Molen dijk te Nieuwland. Dertig stuks jong vee kwamen in de vlammen om. Een vaars wist los te breken en ontsnapte. De brand werd omstreeks twee uur ontdekt door een der omwonenden, die onmiddellijk de brand weersverwachtingen daar groter dan nor- weer in Nieuwland waarschuwde. maal. Het percentage juiste verwachtingen ligt in deze streek dus beneden de 80 pet. De critiek, dat Hamburg zoals som mige Groningers beweren betere ver wachtingen zou geven dan De Bilt, wees ir. Warners van de hand. Vandaag wordt ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het K.N.M.I. een receptie gehouden. Zaterdag heeft de offi ciële herdenking plaats. Er is een gedenkboek samengesteld met een overzicht van de 100-jarige geschiede- ADVERTENTIE Alle soorten en maten in voorraad DE KLOMPENCENTRALE Dr. Leijdsstraat 10 - Haarlem - Tel. 11784 Tegelijkertijd zag een bewaker van de „Vitrite Works" te Middelburg vlammen en alarmeerde, in de veronderstelling dat er in Middelburg brand was uitgebroken, de Middelburgse brandweer. Deze rukte onmiddellijk uit en zo geschiedde het dat beide brandweerploegen bijna gelijktijdig op de plaats des onheils arriveerden. Direct werd de vlammenzee met vijf stralen aan gepakt. De met riet gedekte schuur stond in lichter laaie en brandde ondanks de pogingen van de brandweerlieden geheel uit. Niet alleen 30 runderen kwamen in het vuur om, doch door brand werd tevens een grote partij hooi en stro en een par tijtje vlas, ruim 200 mud gedorst graan, landbouwmachines en verder landbouw- gerei vernield. Over het ontstaan van de brand is niets bekend. De eigenaar is tegen brandschade verzekerd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Donderdag zijn weer verscheidene Austers en Pipercubs van de vliegbasis Leeuwarden naar Ameland vertrokken voor het overbrengen van post, passagiers en levensmiddelen. Deze dienst wordt nu bij gunstige weersomstandigheden elke dag gevlogen. Woensdag werd één vlucht ge maakt met vijf kleine toestellen. Donderdag twee vluchten met vijf en één vlucht met vier kleine machines, waarmede behalve post en levensmiddelen, drie passagiers naar en vijf van het eiland zijn gevoerd. Als de vorst aanhoudt zullen spoedig pogingen gedaan worden de vaste wal te voet te bereiken. Er is op de wadden geen plekje water meer te zien. Alles is één grote ijsmassa. Donderdagmiddag vijf uur is de boot verbinding tussen Marken en de vaste wal stopgezet. Marken zal dus nu slechts over het ijs bereikbaar zijn. Ach Markers zijn des middags op weg naar Monnikendam gegaan, om met behulp van bosjes stro een baan uit te zetten. De burgemeesters van Marken en Mon nikendam hebben waarschuwingen laten aanbrengen, zich niet buiten deze stro bosjes te begeven, daar het ijs op de Gouwzee buiten deze baan levensgevaarlijk is door de vele wakken. Plannen om een baan van Marken naar Volendam in gereedheid te brengen zijn mislukt, daar het ijs voor Volendam zeer slecht is door opgeschoven schotsen. Noodtelegram uit Middelharnis naar Den Haag" Het gemeentebestuur van Middelharnis heeft aan de minister van Verkeer en Wa terstaat te 's-Gravenhage het volgende telegram verzonden: „Tengevolge van ijs gang valt de veerdienst grotendeels uit. Verbinding Flakkee-Brabant en Flakkee- Hoeksche Waard zijn reeds gestopt. Veer dienst HellevoetsluisMiddelharnis ver traagd en beperkt. Komende dagen ernstige stagnatie of stillegging te verwachten. Verzoeke uwe Excellentie dringend al die maatregelen te willen voorbereiden, die nodig zijn om een algehele afsluiting van het rampgebied te voorkomen. Vragen u tevens te overwegen of door Rijkswater staat vaarwater MiddelharnisHellevoet- sluis kan worden opengehouden". De meeste pontveren in de grote rivieren zijn als gevolg van zware ijsgang gestaakt en in enkele gevallen vervangen door kleine motorboten voor het overbrengen van fietsers en voetgangers. De ministers van Financiën en van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben besloten, nu de uitvoering van de Wet op het Consumentencrediet vrijwel is voltooid, de Centrale Raad voor het Consumentencre diet op te heffen. Het materiaal van de N.V. Deli Spoor weg Maatschappij verkeert in prima con ditie. Er bestaat dan ook geen aanleiding over te gaan tot vernieuwingen en moder niseringen, die bovendien niet zouden ren deren, aldus vernamen aandeelhouders in de Donderdag te Amsterdam gehouden jaarvergadering, waarin het dividend werd vastgesteld op 3 percent, reeds als interim dividend uitbetaald. De Deli Spoor valt geheel buiten de plannen der Indonesische overheid tot na tionalisatie van de vervoersondernemingen. Wel is er een afzonderlijke concessie voor het eveneens door de vennootschap geëx ploiteerde telefoonnet, zodat nationalisa tie daarvan in theorie mogelijk is, maar in de praktijk is tot dusver gebleken, dat hiertoe geen definitieve plannen bestaan. Het overleg, dat de overheid ten aanzien hiervan in het verleden met de directie van de Deli Spoor heeft gehad, is niet voortgezet. Over naasting van het telefoon net is dan ook op het ogenblik niets be kend. Hoewel nog niet alle cijfers ontvangen zijn, kon de directie reeds mededelen, dat de resultaten ongeveer gelijk zullen zijn aan die van 1952. Met de arbeiders heeft men geen last. Wel is het ook voor de Deli Spoor een groot bezwaar, dat de immigra tie van vakmensen uit Europa steeds moeilijker wordt gemaakt. De directie is gaarne bereid Indonesisch personeel aan te trekken, maar het is niet te krijgen. De oproepen voor sollicitanten naar de func ties van ingenieurs, middelbaar technici en boekhouders leveren geen enkel resultaat op. Het teruglopen van het reizigersvervoer meende de directie te moeten wijten aan de voortschrijdende duurte, die het pu bliek noopt minder te reizen. Er valt thans echter een lichte verbetering te consta teren. De besprekingen inzake verlenging van de lijn Kisaran-Rantau Prapat tot Wingfoot, waar grote rubberplantages zijn gelegen, zijn nog niet gevorderd. ADVERTENTIE Divisie. „Er zijn in de afgelopen vier jaar genoeg leden der Oost-Duitse volkspoli- tie naar het Westen uitgeweken, om daaruit een legerdivisie te kunnen sa menstellen", aldus is Donderdag door West-Duitse ambtenaren te Bonn ver klaard. Sinds de herfst van 1949 is aan 12.218 uitgeweken Volks-politiemannen politiek asyl in West-Duitsland ver leend. In het afgelopen jaar zijn 4.731 leden der Volkspolitie naar West-Berlijn en West-Duitsland uitgeweken, hetgeen het dubbele is van het aantal in 1952 gevluchten. Boter en kaas. De Engelse minister voor de voedselvoorziening, Lloyd George, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat met ingang van 21 Februari het Engelse boterrantsoen met 28 gram per persoon en per week verhoogd zal worden tot 112 gram. Het kaasrantsoen zal welis waar op drie ounces per week blijven staan, maar de Engelsen zullen na ge noemde datum meer kaas buiten de rantsoenering om kunnen kopen. Op 21 Februari zullen de prijzen van boter en kaas hoger worden. Op 8 Mei zal de rantsoenering van boter en kaas geheel verdwijnen. Vrijlating. Het Sovjet-Russische Rode Kruis heeft het Franse Rode Kruis medegedeeld, dat. spoedig 250 Spaanse krijgsgevangenen, die zich nog in de Sovjet-Unie bevinden, vrijgelaten zul len worden. De overdracht zal te Odessa geschieden. Dit is medegedeeld in een te Madrid uitgegeven communiqué, waarin nog wordt gezegd, dat de Spaan se regering met de UNO en het inter nationale Rode Kruis heeft onderhan deld om de vrijlating der krijgsgevange nen te bewerkstelligen. Overeenkomst. Naar „La Cité" bericht, zou het Belgisch-Russische handelsaccoord reeds geparafeerd zijn. Er zullen goede ren worden uitgewisseld tot een bedrag van 3,5 milliard francs in beide rich tingen. België zou aan de Sovjet'-Unie textielwaren, een twaalftal trawlers, drijvende kranen, chemische producten, verbruiksgoederen, metaalproducten en andere niet-strategische producten leve ren. Rusland zou België granen, chroom erts en mangaanerts leveren. Het ac- coord zal nog deze week te Brussel worden getekend. Crisis. De Tsjechoslowaakse regering heeft Donderdag in een uitzending van radio- Praag bekend gemaakt, dat het land zich in een dringende crisis bevindt wegens een tekort aan steenkool en electrische energie. De regering deed een beroep op de bevolking het land uit de moeilijkheden te helpen. In het bij zonder werden de transportarbeiders aangespoord harder en langer te wer ken. De crisis is, aldus de bekendma king, te wijten aan de felle koude, de lage waterstand in de rivieren en het tekort aan steenkool en electrische energie. Staking. Talloze metaal- en bouwvakarbei ders hebben, gehoorgevend aan een op roep van de onder communistische lei ding staande Italiaanse 'vakbond, het werk in het gebied van Rome neerge legd om hun eisen tot loonsverhoging kracht bij te zetten. Ook worden sta kingen gemeld uit het gebied van Mi laan, Turijn en Genua. Redding. Een Dakota van de Canadese luchtmacht heeft Woensdag twaalf Es kimogezinnen op de geïsoleerde han delspost aan de Perryrivier in het hoge Noorden, 1700 kilometer ten Noorden van Edmonton (Canada), van de hongerdood gered. Een politiepatrouille had verleden week geseind, dat de Es kimo's vóór Woensdag voedsel moesten ontvangen, wilden zij niet met hun hon den omkomen. Twee pogingen om levensmiddelen over te vliegen, misluk ten, maar Woensdagavond bij de der de poging slaagde de Dakota er in twaalf ton buffelvlees en ander voedsel te brengen. Afkeuring. De Britse Labour Party heeft Donderdag in het parlement een motie van afkeuring ingediend naar aanlei ding van het regeringsbesluit om het nieuwe Belgische F.N.-geweer te aan vaarden in plaats van een Brits type. Premier Churchill zal Maandag in het Lagerhuis zelf dit besluit verdedigen, als een debat over het nieuwe geweer wordt gehouden. Handel. De Engelse minister van handel, Thorneycroft, heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat de Engelse regering nauw contact onderhoudt met de andere be trokken regeringen, ook met de Ver enigde Staten, over de handel met Oost- Europa. Hij zeide, dat Engeland zijn handel met Oost-Europa wil vergroten tot het maximum, dat in overeenstem ming is met de eisen van de veiligheid. 18. De bendeleden van baas Kraska staar den besluiteloos het vreemde vehikel na, waarin Pat O'Nozel en professor Kalker wegreden. ,.Dat kan nooit hei racewagen tje zijn, dat wij van de baas moeten ver nietigen", zei een der schurken, „met dat stuk brandhout op wielen zullen ze toch zeker niet aan de race deelnemen! Maar hierin vergiste de kerel zich toch, want Pat en de professor reden wel degelijk recht naar de racebaan en stelden hun krakende wagen bij de startlijn op. Deze kreupele verschijning tussen de glanzende snelheidsmonsters baarde nogal opzien. „Wat doen jullie hier?!", riep een der cou reurs hen toe, „ga naar de brug bij de Singel, daar houden de kinderen een zeep kisten-wedstrijd!" Wij zijn geen kinde- rens!", riep Pat O'Nozel, verontwaardigd met zijn valse baard wapperend, „ik ben de grote detective....". De rest van zijn woorden ging verloren in het geluid van het startschot. Nauwelijks had dit weer klonken, of de zeepkist-wagen onthulde zijn geheimen. Het voorste gedeelte klap e open endaar stoof Panda in het kleine racewagentje naar voren. U herinnert zich wellicht dat een spier die in actie is, zuurstof verbruikt. Wordt de toevoer van zuurstof afgesneden, dan zal dus ook de spier activiteit vermin deren. Na een langdurig verblijf in een zuurstofarme omgeving, of na het inhou den van de adem, zouden we dus verwach ten dat ook de spieren die de ademhaling regelen een vertraagde wer- king vertonen. Het tegendeel is echter het geval, want na zuurstofgebrek het moet natuurlijk niet te lang hebben geduurd gaan de ademha lingsspieren juist bijzonder krachtdadig werken en zij sto ren zich dus in het geheel niet aan de regel dat een spier traag en moei zaam, reageert wanneer minder zuurstof wordt toegevoerd. Deze verhoogde activiteit van de adem halingsspieren gaat uit van het ademha lingscentrum, dat door het verhoogde ge halte aan koolzuur in het bloed, krachtig geprikkeld wordt, ons aanzet tot sneller ademen, waardoor het zuur stof tekort wordt opgeheven en de overmaat aan koolzuur verdwijnt. Ziezo, het vervelende stukje theorie zit er voor vandaag weer op. "We hebben het nu eenmaal nodig om te begrijpen waarom een eend in de atmosfeer na 7 minuten stikt wanneer de luchttoevoer wordt af gesloten. en waarom dit dier het onder water wel 23 minuten kan uithouden. Wan neer de eend met de kop onder water duikt, wordt de hals naar omlaag gestrekt en komt het water met de neusslijmvliezen in aanraking. Deze beide verschijnselen dus de spierbeweging van de hals en het nat worden van de neusslijmvliezen werken als een prikkel die echter tegen gesteld is aan de werking, welke bij ons van het geprikkelde ademhalingscentrum uitgaat. Want door het nat worden van de neusslijmvliezen en het buigen van de hals wordt bij de eend de gehele ademhalings regeling opgeheven! Hoewel zich nu wel degelijk koolzuur in het bloed ophoopt, krijgt het dier het niet benauwd en wordt dus ook niet gedwon gen adem te halen.. Boven dien wordt bij de eend de bloedsomloop vertraagd, de spierbewegingen worden tot het hoogst noodzakelijke be perkt en de zuurstofvoorraad in de longen en de grote schadelijke ruimte die ge vormd wordt door de zeer lange en wijde luchtpijp en de luchtzakken) wordt op de meest voordelige wijze verbruikt. Door ge noemde prikkels wordt het lichaam van de eend dus zo economisch mogelijk afge steld en bovendien krijgt het dier, door gebruik van de lucht in de schadelijke ruimten, méér zuurstof ter beschikking dan normaal. Vandaar dat het dier onder water driemaal langer met de ingeademde lucht toe kan dan op het land. Bij ver stikking in de lucht blijven de prikkels die het organisme regelen achterwege, zo dat de eend in dat geval in een slechts weinig gunstiger positie komt te verkeren dan wij. En weet u dat bijen met hun poten kun nen proeven? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2