Uitgaan in Haarlem Rede van minister Beyen over lage landen bij de zee Agenda voor Haarlem Sinds 1 Januari prijsdalingen in de levensmiddelensector ''"Hoe is het ontstaand Een Eeuw Geleden Boeiend betoog 'sANAT0QEN VRIJDAG 29 JANUARI 1954 3 Er staan verhogingen tegenover, maar toch werd levensonderhoud goedkoper Kunst-eiland bij Doggers- bank ernstig overwogen Vermoeid en prikkelbaar? Commissie beheert thans Simpanghótel Goedkoop Den Haag Fransman ontwerpt auto-turbine motor Overal en altijd geniet U meer van Dit woord: FOOI Nederland wijst verzoek van mevr. Pandit af VVV-function ar is voor Haarlemse rechtbank Kerkelijk Nieuws Uit dj Opregte Haarlemscht Courant van 28 Januarij 1854 De Federatie van Organisaties van Groothandelsbedrijven in Kruideniers waren heeft een communiqué uitge geven, waarin wordt gezegd dat de door de regering getroffen loonmaat regelen welke met ingang van 1 Janu ari 1954 van kracht zijn geworden en welke hebben geresulteerd in een vrij wel algemene loonsverhoging van 5 percent, alsmede de toegepaste huur verhoging het prijsniveau van Neder land in beweging hebben gebracht. Het is begrijpelijk, dat de regering deze ontwikkeling nauwlettend gade slaat omdat deze loonsverhoging en huurverhoging in tal van sectoren van het bedrijfsleven tot stijgingen van de prijzen van eindproducten hebben ge leid. „Het is daarom verheugend te kunnen vaststellen", aldus het com muniqué, „dat in de levensmiddelen sector de mogelijkheid tot prijsverla ging van tal van eerste levensbehoef ten aanwezig blijkt te zijn. Dit is daar om zo belangrijk, omdat toch het ge zinsinkomen voor een aanzienlijk deel aan eerste levensbehoeften moet wor den besteed". Het kan dus, teneinde de gemoederen, die zich enigszins over de ontwikkeling van het Nederlandse prijzenniveau bezorgd maken, tot rust te brengen, zijn nut. hebben het een en ander mede te delen over de mogelijkheden van prijsverlaging in de levensmiddelensector. Deze mogelijkheden tot prijsverlaging vloeien voort, hetzij uit maatregelen van de overheid, zoals de verlaging van de suikeraccijns, hetzij uit het prijsverloop van de wereldmarkt, hetzij uit regelmatig terugkerende factoren, zoals seizoeninvloe den. Dat uit de belangrijke verlaging van de suikerprijs als gevolg van de accijnsver laging ook een verlaging zou voortvloeien van de prijzen van een aantal artikelen, waarin veel suiker verwerkt is, was te voorzien. Voor enkele van deze artikelen gelden reeds sedert enige weken lagere prijzen, welke algemeen zijn toegepast en het is zeker niet onmogelijk, dat in de na bije toekomst nog verdere prijsverlagingen van suikerhoudende artikelen zullen vol gen. De prijzen van rijst bewegep zich in da lende richting. Gelet op het prijsverloop van de wereldmarkt stond dit voor iedere ingewijde reeds lang vast. Juist een dezer dagen hebben de rijstimporteurs hun prij zen vrij drastisch verlaagd en het spreekt vanzelf, dat de binnenlandse handel met deze prijsdaling in het vooruitzicht daar op reeds enigermate is vooruitgelopen. Andere prijsverlagingen moeten worden gezien in verband met het algemeen stre ven van de handel, om in de eerste maan den van het jaar waarin als reactie op de dure Decembermaand de verkopen altijd ADVERTENTIE enigszins teruglopen, zijn omzetten zo veel mogelijk op peil te houden. Uiteraard heeft ook een rol gespeeld het streven van de levensmiddelenhandel, om een deel van de als gevolg van loonsverho ging en belastingverlaging gestegen koop kracht van het publiek in zijn richting te leiden. Ook stijgingen In het vorenstaande zijn slechts enkele prijsverlagingen genoemd. Het is een gelukkige omstandigheid, dat juist in de eerste maand van 1954 zich deze prijsverlaging van artikelen, beho rende tot de eerste levensbehoeften, afr tekent. Daar tegenover staat, dat door prijsverhogingen op de wereldmarkt als gevolg van lagere oogstramingen bijvoor beeld de prijzen van koffie, thee en cacao aanzienlijk zijn gestegen. „Maakt men echter de balans van de levensmiddelensector op, dan is het wel waarschijnlijk, dat de kosten van levens onderhoud voor wat de eerste levensbe hoeften betreft in de eerste maand van dit jaar veeleer zijn gedaald dan gestegen. Het is goed dat bij de beoordeling van de ontwikkeling van het Nederlandse prijzen niveau met dit feit rekening wordt gehou den", aldus het communiqué. Vaste meteorologische ivaar- nemingspost dringend nodig Ir. C. J. Warners, hoofddirecteur van het K.N.M.I. heeft hedenmiddag in een persconferentie medegedeeld, dat thans de stichting van een kunstmatig eiland in de Noordzee bij Doggersbank nog maar een denkbeeld is. Ir. Warners erkende, dat in het net van waarnemingsposten ten be hoeve van de meteorologie de zo belang rijke Noordzee niet meer dan een blinde vlek is. Verleden jaar is reeds overleg ge pleegd met de directies van buitenlandse zusterinstellingen over de mogelijkheid bij Doggersbank een schip voor anker te leg gen als weerstation. Maar volgens ingenieurs is een alterna tief te vinden in een vast station, dat men dus een kunstmatig eiland zou kunnen noemen. Dit zou voordelen kunnen bieden boven een, natuurlijk steeds beweeglijk, schip ook al ligt dat dan voor anker. Met name zouden verscheidene waarnemingen van een vast punt uit beter en nauwkeuriger gedaan kunnen worden, onder meer ook ten aanzien van de meting van de water hoogte. Thans houden Nederlandse inge nieurs zich met het denkbeeld bezig en voor hen is een voorlopig plan van eisen opgemaakt. Ook zijn reeds gedachten geuit over de plaats van vestiging, die natuur lijk zodanig zou -moeten zijn, dat er reële uitvoeringsmogelijkheden bestaan. Maar één van de problemen, die de oplossing van het vraagstuk beheerst, is dat der kos ten. Overwerkt - of overspannen. Uw zenuwen zijn uitgeput Uw weefsels verzwakt. Er Is maar één doeltreffende re medie: Kracht toevoeren met Sanatogenl Doe iets voor Uw gezondheid. Begin nü met Het Zenuwtonicum Naambord verwijderd DJAKARTA Naar Aneta uit Surabaja vernam, heeft de resident van Surabaja, de heer Soeparto, een verklaring uitge geven, waarin wordt gezegd, dat ingevolge het besluit van het dagelijks bestuur der gemeente tot intrekking der vergunning van het Simpang-hölel, dit hötel vanaf Zaterdag j.l. „niet meer bestaat". Ter voorkoming van een vacuum vooral in het belang van het hotelpersoneel wor den de hötelzaken thans beheerd en uit gevoerd door een commissie van beheer, waarvan de resident voorzitter is. Sinds Dinsdag is de heer D. Prawiradihardjo als vertegenwoordiger dezer commissie in het hotel aanwezig en hij heeft namens de commissie de algemene leiding van het hotel. In de bekendmaking wordt een be roep gedaan op het publiek zich rustig te houden, in afwachting van de verdere af wikkeling der kwestie. Aneta vernam nog, dat het opschrift „Simpang-hotel" van de voorgevel is verwijderd. VRIJDAG 29 JANUARI Noorderkapel: Bijbellezing, 8 uur. Miner- va-theater: Toon Hermans' „Ballot". 8.15 u. Ijsbaan Eindenhout, Wagenweg: 710.30 uur. Roxy: „Robin Hood", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De Prins Piraat". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een nieuwe morgen", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. City: „Het zwaard der vergelding", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Falace: ..Barbarossa de zeeschuimer", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „Bekentenis ener liefde", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spijkers met kpopen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 30 JANUARI Stadsschouwburg: „Deze vrouw mag niet branden", Haagsche Comedie, 8 uur. Sions- kerk, Eksterstraat: Concert door „Zang en Vriendschap", ten bate van Oude Tonge, 8 uur. Roxy: „Dombo", alle leeft., 2.30 uur. „Robin Hood", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De prins piraat", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een nieuwe morgen", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het zwaard der vergelding", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Barbarossa de zeeschuimer", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Beken tenis ener liefde". 18 jaar. 2. 4,15. 7 en 9.15 uur. „Wat gebeurde er met. Hitier?", 18 jaar, 23.30 uur. Frans Hals: „Spijkers met kop pen". alle leeft., 2.30. 7 en 9.15 uur. Minerva: .Mammy", alle leeft., 2.30, 7 en 9,15 uur. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken,, mr. J. W. Beyen, heeft gis teravond te Brussel voor het Kunst- en Cultuurverbond een rede gehouden over de lage landen bij de zee en hun rol in West-Europa. Na een boeiende historische inleiding kwam spreker op het gezamenlijk gedragen leed van de tweede wereldoorlog. Daarin werd te Londen de Benelux geboren, ver enigend de drie landen, die ondanks alle verschillen ia de geschiedenis door zoveel banden verbonden waren. De Benelux werd op dat moment gevoeld als een natuurlijke zaak. De Benelux is niet als een fusie van drie ondernemingen, die lot de slotsom zijn ge komen, dat zij de concurrentie-strijd beter tezamen dan gescheiden kunnen voeren trouwens, wie ervaring heeft van zulke fusies, weet, dat ook zij niet zonder grote menselijke moeilijkheden tot uiteindelijke samenhang leiden. Hier gaat het echter om het veelzijdige, ingewikkelde, in maat schappelijke en politieke gegroeidheden verweven vraagstuk van een belangenge meenschap tussen volkeren. Als er iets verheugend is in de naar buiten soms zo moeizaam schijnende Bene- lux-ontwikkeling, dan is het de steeds grotere intensiteit van die samenwerking op steeds wijder zich uitstrekkende gebie den. In de verscheidenheid van onderling verwante volken ligt de mogelijkheid tot wederzijdse stimulering en wederzijdse completering. Europa is, in bloed en tranen, getekend door de strijd zijner grote landen om de hegemonie. Wil het zijn plaats in de wereld behouden, dan moet niet alleen de begeerte naar die hegemonie, neen, zelfs het terug verlangen naar de tijd,, toen die begeerte nog een eervolle drijfveer was, uit het zielebeeld van Europa verdwijnen. Dat is het probleem, dat bij de eenwording van Europa voor alles moet worden opgelost, want een eenwording waarin het begrip hegemonie nog leeft, is niet wat Europa van node heeft, niet wat Europa begeert. Ook daarom is de rol van de lage landen, aan wier wezen het begrip der hegemonie vreemd is, van zo wijdstrekkend belang. Deze landen hebben nooit hegemonie aan vaard, hebben haar voor zichzelf nooit gewenst. De rol det kleine landen is steeds belang rijk, om welke vorm van internationale gemeenschap het ook gaat. Maar zij is van uitzonderlijk groot belang in de Europese gemeenschap. Wederzijds nodig De historische ontwikkeling van iedere groep van landen, ook die onzer eigen lan den, bereikt op een gegeven moment het punt, waar de groten de kleinen evenzeer nodig gaan krijgen als omgekeerd. Dat is het ogenblik waarop een in vrijheid aan gegane gemeenschap mogelijk wordt. Europa is aan dat punt zijner ontwikkeling toe. Het is daarom, dat Europa rijp is om een gemeenschap te worden. Aanslibsel der West-Europese rivieren, gevormd en getekend door de zee, met een bevolking gehard en gesterkt door de strijd tegen schijnbaar oppermachtige vijanden en belagers, open naar alle zijden, hun handel en hun geest uitdragend over de gehele wereld, zijn de lage landen be scheiden en trots lastig en recalcitrant, oh ja aldus de minister en soms provinciaal. Maar met een groots verleden, dat weer een gezamenlijk verleden blijkt te zijn, nu een grootse gezamenlijke toe komst zich opent. NEW YORK (Reuter). Voor allen, wier salaris of pensioen in dollars be taald. wordt, is Den Haag een ideale standplaats, want de kosten van levens onderhoud zijn daar lager dan waar ook ter wereld. Met New York scheelt het zelfs 30 procent. Dit staat vernield in een rapport van het statistisch bureau van de UNO. DU rapport is opgesteld om een verge lijkend. overzicht te krijgen van de-kos ten van levensonderhoud van de ambte naren van het internationale secreta riaat van de UNO in 22 verschillende steden van de wereld. Alleen in Manilla. Bangkok en Brazzaville zijn de kosten van levensonderhoud nog hoger dan in New York, doch alle andere steden lig gen beneden het New Yorkse peil: Brus sel, Genève en Rome liggen daar 10-15 procent en Wenen. Londen en Athene 20-25 procent onder. De kosten van levensonderhoud, zijn het. laagste in Den i Haag, Kopenhagen. San José (Costa Rica) en Santiago (Chili). ADVERTENTIE PARIJS. (United Press)Een niéuwe aiuto-turbinemotor, ontworpen door de 65- jarige Fransman René Planche, heeft deze week de jaarlijkse uitvindersp'rijs verwor ven. De Franse automobielfabrikmten hebben het model nauwkeurig in studie genomen omdat het een revolutie in de industrie te weeg kan brengen. De deskundige op het gebied van de thermodynamica, professor Albert Caquot, van de academie van wetenschappen, die de eerste prijs uitreikte, zei gisteren dat de motor een sensationele toepassing is van de principes van de thermodynamica. Caquot onthulde, dat de motor proefge draaid heeft voor een onpartijdige groep experts, die tot de conclusie kwamen dat hij drie tot vier maal beter was dan de gemiddelde verbrandingsmotor „Het vraagstuk van de turbine-aandrij ving voor auto's wordt door deze motor opgelost", aldus uitvinder Planohe. „Maar het is de motor van morgen. Eerst moeten er nog strenge proeven mee worden geno men en moet het prototype aan alle kan ten worden getest alvorens een begin kan worden gemaakt met de fabricage op grote schaal". de béste sigaret voor Uw gezondheid I Ons uitgangspunt is wederom het La tijn. Daarin bestaat een woord „via" dat: weg en ook: reis betekent. Aan de reis gaat een afscheidsmaal en een af scheidsdronk vooraf. In plaats daarvan kan men ook een afscheidsgeschenk ge ven. Vandaar dat fooi ook is: feestelijk heid bij de voltooiing van een werk, ge schenk fcii die gelegenheid, gift voor be wezen diensten. En dan zijn wij al heel dicht in de buurt van de tegenwoordige betekenis van: bedieningsgeld. In het Zuiden des land? bestaat het werkwoord fooien in de zin van: potverteren, feest vieren, ep drank tracteren. Het woord fooi is via het Frans (la voie de weg) y^in Nederland gekomen. Gisteren is'door de permanente vertegen woordiger van Nederland bij de UNO te New York aan de seci'etaris-generaal van die organisatie medegedeeld, dat de Neder landse regering, in het licht van de huidige politieke omstandigheden, het op het ogen blik niet opportuun acht, de Algemene Ver gadering van de UNO bijeen te roepen ter bespreking van het vraagstuk der Koreaan se krijgsgevangenen. Daarbij is tevens van Nederlandse zijde aangevoerd, dat mocht de politieke situatie zich wijzigen en er der halve aanleiding bestaan, de Nederlandse regering zo nodig haar standpunt alsnog in nadere beschouwing zal nemen. Zoals bekend, heeft de voorzitter van de Algemene Vergadering, mevrouw Pandit, de leden van de UNO verzocht, te willen berichten of zij al dan niet instemmen met het bijeenroepen van de Algemene Verga dering op 9 Februari. Birma verklaarde zich vóór, Australië, Engeland, Frankrijk, de V.ü., Griekenland en Noorwegen tegen bijcenroeping. Men gelooft niet. dat 31 instemmende antwoorden op het Indische verzoek zullen kunnen worden bereikt. Dit aar tal is nodig om tot bijeenroeping van de Algemene i Vergadering over te gaan. TONEEL EN DANS. Vrijdag 29 Januari, Stadsschouwburg 20 uur: Voor Geloof en Wetenschap speelt de Ne derlandse Comedie het blijspel „Hart tegen hart' (Bataille de Dames) van Scribe en Legouvé in de vertaling van Bert Voeten, onder regie van Fons Rademakers, met Mary Dresselhuys in de hoofdrol. Vrijdag 29 Januari. Concertgebouw 20.15 uur: In de tuinzaal geeft het poppentheater „In den vroeden zotscap" van Henk Zout en- dijk en Marja van Bergen, een voorstelling voor de Haarlemse Kunstgemeenschap van „Reinaert de Vos" en „Hoe Peerke den duvel te slim af was". Vrijdag 29 Januari, Minerva Theater 20-15 uur: Eerste van drie voorstellingen door Toon Hermans en zijn gezelschap van het pro gramma, dat geheel van eigen maaksel is, onder de titel „Ballot". Voor de medewer kenden: zie Zondag. Zaterdag 30 Januari, Stadsschouwburg 20 uur: De Haagse Comedie vertoont „Deze vrouw mag niet branden" (The lady's not for bur ning) van Christopher Fry in de vertaling van Bert Voeten. Met Myra Ward, Fie Carelsen, Paul Steenbergen, Johan Valk en vele anderen. Zondag 31 Januari, Minerva Theater 14 en 20.15 uur: Twee herhalingen van „Ballot" door en met Toon Hermans en de zijnen: Aafje Bouber. Vera Harbrink. Tineke van Leer. Beppy Nooy. Reinoud Anders, Frans Reynders en vele anderen. Zondag 31 Januari, Stadsschouwburg 20 uur: „Luistert u niet, dames!' van Sacha Guitry, wordt gespeeld door de Haagse Comedie met in de hoofdrol Cees Laseur. die hier mee verleden jaar jubileerde. Verder: Eli sabeth Andersen. Énny Meunier, Gijsbert Tersteeg en anderen. Maandag 1 Februari, Stadsschouwburg 20 uur: Het Vrije Toneel speelt voor houders van een Dersoneelsabonnement-B het blijspel ..Graag of niet" (Hobson's Choice) van Harold Brighouse. Dinsdag 2 Februari, Stadsschouwburg 20 uur: Voor houders van een pcrsoneelsabonne- ment-C. speelt het Vrije Toneel onder re gie van Bob de Lange het Engelse blijspel ..Graag of niet" van Brighouse. Woensdag 3 Februari. Concertgebouw 20 uur: K. R. O.-revue „Tijd voor jolijt"' met Berry Kievits, Gerard Walden. Harry Boaa, Chris tine Soierenburg. Henk Dorel en Johnny Ombach met zijn Theaterorkest. Woensdag 3 Februari, Stadsschouwburg 20 u.: Voor houders van een personeelsabonne- ment-D. geeft het Vrije Toneel een opvoe ring van „Graag of niet" van Harold Brighouse. geregisseerd door Bob de Lange. Donderdag 4 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Vrije Toneel vertoont voor hou ders van een personeelsabonnement-E het blijspel „Graag of niet" met Nell Koppen, Bob de Lange. Eric van Ingen. Wim van den Brink, Ton van Duinhoven en anderen. MUZIEK Vr»dag 29 Januari, Dansschool Schroder, 20 uur: „Jamin' at 1he Jazzclub" benevens optreden van het Ronald Hotchess Trio uit ADeldoorn (Raamsingel 16). Zaterdag 30 Januari, Sionskerk. 20 uur: Con cert door de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" onder leiding van Jack P. Loorij, ten bate van de hulpactie voor de jeugd van Oude Tonge. Met medewerking van de alt Bep MissetVan Andel en de organist Piet Boekei (Eksterstraat, Haarlem- Noord). Nu de scheepvaartverbinding met Ameland verbroken is, heeft de Rijkswaterstaat een passagiersdienst ingesteld van het vliegveld Leeuwarden naar Ameland, welke met kleine vliegtuigen wordt onderhouden. Op de foto: aankomst van één der vliegtuigen op een tot vliegveld gepromoveerd weiland in de nabijheid van de haven van Nes op Ameland. Dinsdag 2 Februari, Concertgebouw 20.15 uur: Koor Katholiek Haarlem geeft uitvoeringen van de Mis in C van Beethoven en de Litaniae Lauretanea van Mozart, onder di rectie van Albert de Klerk. Vocale solisten: Annette de la Bije, Olga Ongena, Han le Fèvre en Jan van der Ree. Met het N.Ph.O. Maandag 1 Februari, Grote Markt 15.30 uur: Tot 16.30 uur bespeelt de stadsbeiaardier Arie Peters het carillon van de Grote Kerk. De volgende beiaardbespeling is op Vrijdag 5 Februari 11.30 uur; Vrijdag 5 Februari, Concertgebouw 20 uur: Zesde V-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Programma: Sym- phonie en Trompetconcert van Haydn, Rococo-variaties van Tsjaikofski en „Een nacht op de kale berg" van Moussorgsky. Dirigent: Toon Verhey. Solisten: Annie Laffra (cello) en Nelly Boeree (trompet). Vrijdag 5 Februari, Stadsschouwburg 20 uur: Reprise van „Wiener Blut" met muziek van Johann Strauss, door de Hoofdstad Operette. Met Ruth Rhoden, Claire Clairy, Fritz Stci- ner, Tony Diamant, de regisseur Otto Aurich en een orkest onder leiding van Alfred Salten. DIVERSEN Zaterdag 30 Januari, Woodbrokcrs Bentveld, 17 uur: Begin van de weekeind-conferentie over „De angst in het leven van de moderne mens". Sprekers: dr. A. van Biemen en dr. B. C- J. Lievegoed tBentveldsweg 3). Zaterdag 30 Januari, Lido Theater 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Wat ge beurde er met Hitier?" Zondagmorgen 31 Januari 11 uur: De oncrafilm „La Travi- ata' met muziek van Verdi. Zondag 31 Januari. Rembrandt Theater 11 u-: Dr. A. F. J. Portielje spreekt bij films van H. G- Verkruysen over Omgang met roof dieren. de broedbiologie van de zilver meeuw en de zee-anemoon. Maandag 1 Februari. Frans Halsmuseum, 20 uur: Vierde in de reeks van zes voordrach ten voor de Volksuniversiteit over „De psychische genezing van de mens", door de heer W. A. Nell, assistent Paedagogisch Instituut d°r Rijksuniversiteit te Utrecht. Woensdag 3 Februari, Stadsschouwburg 14 u.: Gedeeltelijk gewijzigde herhaling van de demonstratie van toneel, dans en voor dracht als onderdeel van het Interscholair Jeugdtournooi. Woensdag 3 Februari, gebouw Theosofia 20 u.: Cursus Van Gemeente tot Verenigde Na ties" onder auspiciën van de afdeling Haarlem van de Nationale Vrouwenraad. Mevrouw mr. F„ A. J. Scheltema Conradi spreekt over „De vrouw in de gemeente raad" (Nasauplein). Woensdag 3 Ftbruari, Brinkmann 20 uur: Voor Geloof en Wetenschap spreekt prof. dr H. Dolch, hoogleraar aan het Groot seminarie van Paderborn. over „Zin en mo gelijkheid van het wonder'- Woensdag 3 Februari, gebouw St.Bavo 20 uur: Filmavond van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling. Vertoond wordt de film „Met de Johan van Oldenbarnevelt naar Australië". Donderdag 4 Februari. Remonstrantse kerk, 20 uur: Derde avond in de Volksuniversi teitscursus over de Assemblée van de We reldraad van kerken. Prof. dr W. H. van der Pol over „Wat zegt de R.K. Kerk over de Oecumene?" Donderdag 4 Februari, Rembrandt Theater 21.15 uur: Première voor de Haarlemse Kunstgemeenschap van de film „De verbo den Christus" met scenario en regie van Curzio Malaparte. In het voorprogramma: „Images pour Debussy" van Jean Mitry. Vrijdag 5 Februari, Dansschool Schroder 20 uur: Openbare Comc-out Session van de Haarlemse Jazzclub, vooral bedoeld voor jongere musici. Geen bestaande orkesten. TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum: Etsen, gravuren ci> teke ningen van Jacques Callot (15921635). Tot 31 Maart. Het museum is in de winter maanden dagelijks geopend van 11—15 uur. behalve op Maandag, benevens op de eerste Zondag van elke maand van 13-15 uur. Huis Van Loo.v: Van 20 Januari tot half Fe bruari expositie van reproducties van „moderne klassieke" meesterwerken der beeldende kunst, samengesteld door de Commissie voor de culturele vorming van de schoolgaande jeugd. Dagelijks geopend van 912.30 en 13.30—17 uur, des Zondags van 1417 uur. Kunsthandel Lcffelaar: Tekeningen en schil derijen van Theodoor Heynen. Eugène Win ter. Arie Veldhoen en Charles Dekker, dagelijks geopend van 1017 uur (behalve op Zondag en Maandagmorgen). Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie en perma nente expositie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks geopend van 10—15 uur, des Zon dags van 1315 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bij belse voorstellingen). Dagelijks geopend van 14—17 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woonhuis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 10—12 Toon Hermans komt niet „Ballot" vandaag en Zondag (des middags en rs avonds) in het Minerva Theater te Heemstede. en van 14—17 uur. op Zondagen alleen van 1417 uur. 't Huis met de Kogel: Tentoonstelling van schilderijen van Cees van IJsseldijk. Ge opend op werkdagen van 10 tol 18 uur. (Spekstraat 12, van 23 Januari tot 6 Fe bruari.) Donderdagmiddag stond voor de Haar lemse rechtbank de 62-jarige M. A. S. uit Bloemendaal terecht, die er van verdacht werd in de jaren 1951, '52 en '53 toen hij als penningmeester van het VVV in Bloe mendaal werkzaam was een bedrag van ongeveer vijftienhonderd gulden ver duisterd te hebben. De verdachte beaam de dit en gaf als verklaring van deze ver duistering op dat hij een grote belasting schuld moest afbetalen. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste tegen de ver dachte een gevangenisstraf van negen maanden waarvan zes maanden onvoor waardelijk met aftrek van de vier maanden voorarrest, waarbij hij rekening hield met het feit, dat S. nog nooit was veroordeeld. De verdediger, mr. C. Blankevoort, vroeg de rgchtbank bij de veroordeling van zijn cliënt rekening te willen houden met 's mans ongunstige financiële omstandig heden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Schalkwijk (toez.): A. Jon kers, candidaat te Utrecht; te Harderwijk (toez.): J. Verwelius te Bodegraven. Aangenomen naar Amsterdam-W.: G. Lans, jeugdpredikant te Amsterdam-C. Bedankt voor de benoeming tot vicaris te Sirjansland: W. F. Kuil, cand. te Hoog vliet. ADVERTEN'l IE STOCKHOLM. De plannen tot aanleg van spoorwegen in Zweden hebben in het Huis der Ridderschap geenerlei bijval ge vonden. Verscheidene leden van die Ver gadering hebben bepaaldelijk verklaard, dat dergelijke inrigtingen voor Zweden niet dienstbaar waren. De oud-minister Von Hartmansdorf, heeft de spoorwegen voorgesteld als middelen die zeer geschikt zijn om het ontstaan van onlusten en het doorbreken van omwentelingen te bevor deren. Hij heeft de voorstanders der spoorwegen vergeleken bij de Trojanen, die juichende het paard binnenhaalden, hetwelk hunne vijanden in zich bevatte. „Zoolang ik leef", zoo zeide bij, „wil ik niets van spoorwegen hooren."

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5