„Strenge vorst" Grote inschrijving voor de voor-wedstrijden in Davos BRANDSTOFFEN Winterhanden en Wintervoeten Elfstedentocht wordt voorbereid .Clowntje Riek RAI en bestuur van Groninger Salon reiken elkaar de hand Een aarzelende liefde Ifdtura Is Noor Andersen inzinking teboven? Nederlandse rijders blijven in Davos Veilig ijs 4 a 5 DAGEN De „salon" van 1954 komt nu onder auspiciën van de RAI Feuilleton 4 torma HUIZING KfHAARLEM 2 Waterpoloprogramma Zes rijders nemen deel aan Eur. kampioenschappen Vele tochten en wedstrijden tijdens het weekeinde Zaterdag geen voetbal Voor de klederen Na ministeriële bemiddeling Bi Harten Kampioenschap eerste klasse district Haarlem Geen hockey Met V E L P O N zie je er geen barst van KNVB-programma naar 7 Februari verschoven K. Aalders schaatskampioen Haarlemse politie Sport in 't kort door Dorothy Quentin VRIJDAG 2 9 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIE Dus koude voeten, tenzij U zich direct een paar heerlijke warme LAMSVACHT GEVOERDE LAARSJES aanschaft. Voor dames in meerdere kleuren en leest vormen. Voor heren in stevige bruine bokscalf. Zeer geschikt om met losse steunzolen te dragen. speciaalzaak - Er is een tijd geweest dat alle wereldrecords in het hardrijden op de schaats gemaakt werden op de ijsbaan van de Internationale Schlittschuhklub Davos. Die tijd behoort evenwel tot het verleden, want in het Russische gebied, in Alma Ata, verbeterden de Russische hardrijders de laatste drie jaren records aan de lopende band en ook de baan in Hamar telde nog mee, zij het dat ideaal ijs en goede weersomstandigheden in het Noorse hardrijderscentrum tot de zeldzaamheden behoorden. Maar de situatie is toch zo, dat de wereldrecords op de 500, de 1000 en de 1500 meter in Alma Ata zijn gevestigd, door Russische rijders natuurlijk, dat de wereldrecords op de 3000 en de 5000 meter in Davos het vorig seizoen zijn verbeterd, door Anton Huiskes en Kees Broekman en dat het wereldrecord op de 10.000 meter in Hamar (Andersen) is gemaakt. Slechts twee van de zes wereldrecords zijn dus gereden op de baan van de Zwit serse wintersportplaats. Davos wil echter, aangespoord door het succes van de beide Nederlandse rijders, de volle buit terug halen en dat is de reden, waarom bij de Zwitserse nationale kampioenschappen tij dens het aanstande weekeinde internatio nale wedstrijden worden georganiseerd, waaraan velen uit de groep internationale schaatsenrijders zullen deelnemen. Met uit zondering van de Russen, die pas later naar Davos komen en de Zweden, die op die dagen hun nationale titel wedstrijden orga niseren. De Noren hebben een ploeg van niet minder dan 15 rijders naar Davos gestuurd en zij allen zullen Zaterdag en Zondag op het ijs staan. De Italianen zijn gekomen, de Oostenrijkers, de Engelsen, de Belgen en de Duitsers en met Kees Broekman, die pas vandaag in Davos arriveert, Wim van der Voort, Anton Huiskes, Gerard Maarse, Wim de Graaff en Henk Schuier staan 41 bui tenlandse rijders op de inschrijvingslijst en 16 Zwitsers. Het programma vermeldt de 500 en de 3000 meter op de eerste dag en de 1500 en 5000 meter op Zondag. Mochten de weers omstandigheden meewerken, dan zullen Andersen, Broekman, Van der Voort en Huiskes hun uiterste best doen om de wereldrecords op een of meer afstanden nog scherper te stellen. Andersen Iedereen staat verbaasd over de wils kracht, waarmee Andersen bezig is zijn come-back voor te bereiden. Hij traint hard in Davos en rijdt iedere dag sneller. Na zijn wedstrijden in Noorwegen is hij naar Moskou geweest, in December van het vorig jaar. Daar heeft hij een veer moeten laten. Teruggekeerd in Noorwegen kreeg hij een zware nederlaag van Kees Broekman te verduren, in Sapporo bij de wereldkampioenschappen waren de Rus sische rijders hem verre de baas en pas het afgelopen weekeinde, toen hij in het Bisletstadion in Oslo wederom Broekman ontmoette waarom onze landgenoot daar gereden heeft is voor menigeen onverklaar baar slaagde hij er in revanche te nemen en zijn oude vorm te demonstreren. Hij stapte meteen in het vliegtuig om in Davos de laatste hand te leggen aan zijn voorbe reiding voor de wereldrecordwedstrijden van Zaterdag en Zondag en de daaropvol gende Europese titelwedstrijden. Hjallis keert terug, sterk als nimmer te voren, is de algemene mening in Davos en degenen die hem rondjes hebben zien trekken van 37 tot 38 seconden werden weer gecon fronteerd met zijn feilloze stijl, die hem twee jaar geleden in staat stelde, het we reldrecord op de 10.000 meter op de fa meuze tijd van 16 min. 32,6 sec. te brengen. Naar wij vernerpen zullen de Nederlandse schaatsenrijders, die zich op het ogenblik in Davos bevinden, niet naar Nederland terugkeren om deel te nemen aan de nationale kampioenschappen, die Zaterdag en Zondag in Zwolle worden gehouden. Wij hebben ons in dit verband gewend tot de secretaris van de technische commissie hardrijden lange baan van de K.N.S.B., de heer Van Dalfsen, en hem gevraagd zjjn standpunt te bepalen omdat het niet kun nen deelnemen van de Nederlandse rijders voor hen ongetwijfeld een teleurstelling zal zijn. De heer Van Dalfsen zeide dat hij geheel mee kon leven met de rijders in Davos en dat het hem zelf ook ontzettend speet dat de kenrploeg in Zwolle niet van de partij zou kunnen zijn. Men diende echter voor het nationale kampioenschap rekening te houden met de weersomstandigheden en in dien ditmaal tot uitstel werd besloten was er een kans dat de titelstrijd dit jaar hele maal niet zou kunnen worden gehouden. Bovendien bevonden de voorbereidingen in Zwolle zich reeds in een vergevorderd stadium. Een uitstel zou, in verband met de Euro pese kampioenschappen op 6 en 7 Februari, neer moeten komen op een verschuiving van de data van twee weken en dit achtte de heer Van Dalfsen niet mogelijk. Ook de heer Taconis, lid van de tech nische commissie, gaf als zijn persoonlijke mening te kennen dat de nationale titel wedstrijden op de eenmaal vastgestelde datum plaats moeten vinden, vooropgezet dat de vorst aanhoudt. Hij achtte het het beste dat de rijders in Davos zich concentreren op de komende wedstrijden aldaar, en zich verzoenen met het feit dat de nationale kampioenschappen hun neus voorbij zullen gaan, al begreep hij hun teleurstelling dat het zo gelopen is. De volgende plaatsen zijn door de Haarlemse politie veilig genoeg bevon den om op te schaatsen: Westergracht, tussen Leidsevaart en kwakel over Westergracht. Houtvaart van zwemschool naar grens Heemstede. Leidsevaart, van Schouwljesbrug tot grens Heemstede. Kinderhuissingel, van Zijlbrug tot Nieuwe Gracht en gedeeite tussen Multifilm en Verspronckbrug. Garenkokerskade, Van Kinderhuissingel tot Duvenvoordestraat. Vijvers, Vijverlaan en Fred. Hendrik laan. Gouwwetering. Zomervaart, van Zomerbrug tot Kwakel. Schotersingel, van M. van Heemskerk straat tot even voor Kennemerbrug. Delft, van Rijksstraatweg tot Klever laan. Jan Gijzcnkade, met uitzondering van de bruggen. Vijver en sloot Heussensstraat. Spaarndam, Fortgracht. De gevaarlijke stukken, alsmede de wakken en bijten in de goedgekeurde gedeelten zijn afgezet met strowissen, terwijl op de plaatsen, waar het ijs nog gevaarlijk is, borden zijn geplaatst met het opschrift „Gevaarlijk ijs". De wate ren in het centrum van de stad zijn nog gevaarlijk. XXXXXXXJOOTKXïCOOOaOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOC Het programma van de waterpolocompeti- tiewedstrijden vastgesteld op Zaterdagavond in het Sporlfondsenbad in Haarlem luidt: Heren vierde klasse: HZV 1—HPC 4 Heren eerste klasse: HPC 1VZV 1 Heren centrale wintercompetitie: Haarlem 1 —Robben 1. HVGB 1—AZ '70 1. Heren tweede klasse: Haarlem 2HVGB 2. In het Sporlfondsenbad worden Dinsdag avond 2 Februari gespeeld: Heren centrale wintercompetitie: HPC 1 Robben 1. Dames tweede klasse: HVGB 2—HPC 1. ADVERTENTIE In verband met de enorme drukte wordt het publiek verzocht bestellingen van te voren op te geven, daar anders niet voor tijdige bezorging kan worden ingestaan. FED. VOOR DE BRANDSTOFFENHANDEL HAARLEM EN OMSTREKEN Naar wy vernemen heeft de coach van de Nederlandse schaatsploeg, Klaas Schenk zes Nederlandse ryders ingeschreven voor de Europese kampioenschappen, die 6 en 7 Februari a.s. in Davos worden gehouden. Kees Broekman. Wim van der Voort, Anton Huiskes, Gerard Maarse, Wim de Graaff en Henk Schuier zullen ons land op deze kam pioenschappen vertegenwoordigen, waarbij eerstgenoemde zijn titel, het vorig seizoen in Hamar veroverd, zal verdedigen. Naar bekend heeft Nederland, evenals Noorwegen volgens de nieuwe bepalingen van de ISU het recht om met 6 rijders bij de Europese kampioenschappen uit te ko men. Rusland kan slechts 3 rijders laten deelnemen, aangezien dit land het vorig jaar niet met een ploeg in Hamar aan de start is verschenen. In zijn gisteravond gehouden vergadering heeft het bestuur van de Friese Elfsteden Vereniging zich beraden over het houden van de elfstedenwedstrijd en -tocht. Het kwam tot de conclusie dat het houden deze week niet mogelijk zal zijn. Of zulks moge lijk zal zijn in een van de eerste dagen van de komende week zal afhangen van de bin nenkomende ijsberichten. Op het ogenblik zfin er nog te veel wakken, vooral op hel traject LeeuwardenDokkum en bezuiden Bolsward. Mocht de tocht kunnen worden gemaakt, dan zullen de wedstrijdrijders om 6 uur starten en de tochtrijders een half uur later. Waar de start en finish zullen liggen kon ook nog niet worden bepaald. De in schrijving staat eventueel open voor de tocht- en wedstrijdrijders in hotel De Groene Weide in Leeuwarden. Om organi satorische redenen moet dit persoonlijk geschieden. Iedere deelnemer zal de leeftijd van 18 jaar moeten hebben bereikt. Een groot obstakel is nog het nieuwe ka naal ten Zuiden van Leeuwarden, terwiji ook het warme water van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf moeilijkheden opwerpt. Het gemeentebestuur van Leeuwarden is echter zo bereidwillig geweest bij de Ver- versbrug in Leeuwarden een strekdam te plaatsen, zodat het warme water kan wor den afgeleid. Ten aanzien van de situatie bij Harlingen werd medegedeeld, dat de rijders daar zeker twintig minuten zullen moeten lopen. Het van de wedstrijd overgaan in de tocht is dit jaar niet toegestaan. Het bestuur legde er de nadruk op dat de tocht zeer zwaar zal zijn, zodat men niet lichtvaardig besluite daaraan deel te nemen. Voor de tochtrijders zijn geheime controles inge steld. De deelnemers aan de wedstrijd moeten binnen 2 uur na de officiële tijd binnen zijn, willen zij in aanmerking kernen voor het elfstedentocht-kruisje. Hoofddorp In Hoofddorp worden Zondag wedstrij den gehouden door de ijsclu'o Haarlemmer meer op het concoursterrein aan de Prins Hendriklaan. Vele rijders uit Haarlem en omgeving hebben hiervoor reeds inge schreven. Als prijzen worden beschikbaar gesteld een wisselbeker en twee medailles (clubprijzen) en vier individuele prijzen. Elfmerentocht Het elfmerencomité Sneek-La.ngveer heeft besloten Maandag 1 Februari, ijs en weder dienende, de elfmerentocht te hou den. Deze bestaat uit twee onderdelen: een elfmerenwedstrijd, over 103 km., die Lanigveer tot startplaats heeft en de elf merentocht, over 85 km., die vanuit Sneek zal beginnen. Dorpentocht In Noordholland wordt Zondag een dor pentocht gehouden. Gestart kan worden vanuit Zaandam, Alkmaar, Purmerend en Hoorn. De route gaat langs de Ilper- en ■Jisper plassen en de dorpen Mon nik end-am- Edam, Graft en Jisp. De afstanden bedra gen 30, 65 en 80 km. IJszeilwedstrijden De ijszeil wedstrijden worden Zondag middag gehouden op het Zwet. De start is om twee uur bij het kanostation in de gemeente Wormer. Loosdreclitste plassen Het ijs op de Loosdrechtse plassen is nog zeer gevaarlijk, aldus deelt de burge meester van Loosdrecht mede. Kaag en Braassem Naar wij voorts vernemen zijn de Kager- plassen thans berijdbaar. De wakken zijn afgezet en men kan een goede baan trek ken. Voorzichtigheid blijft echter geboden. Ook het Braassemermeer is uitstekend berijdbaar, zij het slechts aan de lage zijde daar het ijs aan de hoge kant onbetrouw baar is door de wakken. Het ijs op de Nieuwkoopse plassen is in een slechte, on betrouwbare toestand. Een tocht van Leiden naar Gouda is nog niet goed mogelijk daar de Rijn is open gebroken. De Gouwe is nog bevaarbaar en de Poldersloten zijn niet volkomen be trouwbaar. De voetbalwedstrijden voor Zaterdag vastgesteld in de Zaierdagcompetitie van de KNVB, zyn afgelast. Het programma is verschoven naar 6 Februari aanstaande. 2ïêO O, wat was dat verschrikkelijk! Rick deed zijn ogen dicht en hij kon bijna geen adem krijgen, zo snel viel hij uit de lucht. En toe)i. plons!!! Daar viel hij in het water, dat hoog opspatte. „Prrrr!", proestte Rick. Hij ging een heel eindje kopje-ondermaar toen kwam hij weer boven. Hij sloeg zijn armen uit en begon te zwemmen; dat kon hij, gelukkig. Zodra hij wat van de grote schrik bekomen was, keek hij om zich heen. Gelukkig, de vijver, waarin hij terecht gekomen was, scheen niet zo heel groot. Hij zou de kant wel kunnen bereiken. „Wat 'n geluk, dat ik in 't water ben gevallen, en niet op de grond!", dacht Rick. Ja, dat ivas 7iog een geluk bij een ongeluk.... als hij op de harde grond terecht was gekomen, zou het slecht met hem afgelopen zijn! Nu had hij het er tenminste heelhuids afgebracht; en dat was me daar even 'n ge weldige val geureest! „Nou moet ik op 'de kant zien te komen", dacht hij, en hij zwom, wat hij kon ADVERTENTIE Als het weer koud en nat tegelijk is, begin nen bij sommige mensen handen en voeten te jeuken en krijgen een paarse kleur. In ern stige gevallen ontstaan er zweren, die moei lijk genezen. De oorzaak van deze aandoening is een storing in de regeling van de bloedsomloop, die wordt bevorderd door het lopen met dunne kousen en onbeschermde handen. In het onderhuidse weefsel liggen zenuw lichaampjes, die de bloedsomloop regelen en die bij verwarming verwijding der bloedva ten tengevolge hebben. Het verwarmde gebied wordt sterker doorbloed, waardoor bouwstof fen in grotere hoeveelheden worden aange voerd en afbraakproducten sneller worden afgevoerd. De moeilijkheid is om voldoende warmte te krijgen op de plaats, waar de regulateurs liggen. Warme doeken of kruiken moet men zó heet maken, dat men, voordat dit resultaat wordt bereikt, grote kans heeft het huid oppervlak te verbranden. Beter is het dan ook om warmte toe te voe ren in de vorm van straling, waarbij alleen daar warmte ontstaat, waar de straling wordt vastgehouden, in het weefsel. Dat is mooi zal men zeggen, want dan is dus iedere kachel, straalkachel of droogstraler daarvoor ge schikt. Maar dat is niet zo. omdat het door dringend vermogen van stralen afhankelijk is van hun golflengte. De meeste stralen dringen niet door en zijn dus onbruikbaar. Slechts zeer bepaalde stralen uit het z.g. infrarood-gebied kunnen tot in het onder huidse weefsel, waarin de regulateurs gele gen zijn. doordringen Philips „Infraphil" levert deze stralen van de enig juiste golf lengte in maximale hoeveelheid. Bij bestraling van winterhanden en winter voeten door middel van de Philips „Infraphil" verdwijnen de jeuk. de pijn en de zwelling spoedig, de gezonde huidskleur keert weer en ook de zweren genezen sneller door de ver betering van de bloedsomloop. Men kan ook deze aandoening beter voor komen dan genezen, door een goede voeding met een voldoend kalkgehalte PA. liter melk per dag) te gebruiken, door warme kleding te dragen, door te zorgen voor lichaamsbewe ging. die de bloedsomloop bevordert en door in dit seizoen 1 of 2 maal per dag 515 minu ten te bestralen met de Philips „Infraphil". Bovendien kan Philips „Infraphil" (prijs 37.50). een uitkomst betekenen voor de be handeling van o.a. wonden, kneuzingen, ont stekingen en spierrheumatiek. Het conflict, dat gerezen is tussen de Rijwiel- en Automobiel-Industrie (R.A.I.) te Amsterdam enerzijds en de „Groninger Salon 1954" de tentoonstelling van rijwie len, motoren, bromfietsen en scooters, an derzijds ,is na langdurige besprekingen opgelost. Door interventie van liet minis terie van Economische Zaken zijn partyen tot elkaar gekomen. Het verbod, dat de R.A.I. aan „De Gro ninger Salon" heeft opgelegd om rijwielen, motoren, bromfietsen, scooters en derge lijke te exposeren was gebaseerd op een artikel uit het R.A.I.-reglement van 1927. Een dispensatie kon „De Groninger Salon" op dit verbod niet krijgen en ook een laat ste concessie van het bestuur van „De Gro ninger Salon" om voor tien percent niet tot de rijwielen en motoren behorende branche te exposeren, waardoor men de desbetreffende verbodsbepaling omzeilde, kon niet de goedkeuring van de R.A.I. wegdragen. De R.A.I. verboed de aange sloten fabrikanten en grossiers in rijwie- Donderdagavond zijn in café-restaurant „Het Hof van Heemstede" aan de Valken burgerlaan te Heemstede de biljartwed strijden begonnen, waarbij het kampioen schap van de eerste klasse in het district Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond als inzet geldt. De winnaar van dit tournooi zal daarna uitkomen op de wedstrijden om het gewestelijk kampioen schap. Het tournooi te Heemstede wordt georga niseerd door de B.V. „Groenendaal", waar van de voorzitter, de heer W. v. d. Berg de acht deelnemers met een kort welkomst woord begroette. Hij feliciteerde hen in de eerst plaats met het feit, dat zij zich in dit tournooi wisten te rangschikken en hoopte daarbij voor de komende dagen op een spor tief verloop. De voorzitter van het district Haarlem, de heer C. Wagenaar, verklaarde dat men deze finale aan de B.V. „Groenendaal" heeft toevertrouwd in de overtuiging, dat de orga nisatie hier in goede handen zou zijn. Van daar dat ook hij rekende op een tournooi, dat in het teken staat van propaganda voor de biljartsport. De resultaten waren: Oomen 200 23 9.69 46 2 Kooyman 160 23 6.95 26 0 Hellingman 200 23 8.69 55 2 Van der Vaart114 23 4.95 16 0 Engwerda 178 25 7.12 32 0 Bosse 200 25 8— 54 2 Scholten 200 34 5.88 26 2 Van der Putten 173 34 5.08 28 0 Van der Vaart155 28 5.53 20 0 Oomen 200 28 7.14 23 2 Hellingman 200 34 5.88 29 2 Kooyman 138 34 4.05 17 0 Aan het einde van deze eerste avond heb ben H. Oomen van SVV en C.- Hellingman van „Park Sociëteit" zich beiden met twee gewonnen partijen dus de beste positie's ver overd. De wedstrijden worden hedenavond vanaf half acht wederom met zes partijen voortgezet. De voor Zaterdag en Zondag door de Ko ninklijke Nederlandse Hockey Bond uitge schreven wedstrijden zullen in verband niet de gesteldheid der terreinen geen uoorgang vinden. ADVERTENTIE ZO GOED LI1MT VEIPON VRAAG DE JUISTE SOORT len en motoren op straffe van een boete van 5000.deel te nemen. Ook de exposanten de détailhandel te Groningen werden gedreigd met een boete van 5000. Oplossing Het bestuur van de Groninger Salon heeft zich daarna tot het minsterie van Economische Zaken gewend, die partijen heeft uitgenodigd voor een bespreking. Gisteren heeft het R.A.I.-bestuur verga derd en besloten toestemming tot het hou den van „De Groninger Salon" te verle nen en de desbetreffende verbodsbepalin gen voor haar leden op te heffen, mits deze tentoonstelling zal worden gehouden onder auspiciën van de R.A.I. Het bestuur van „De Groninger Salon" is" autonoom evenwel in zijn handelen en niet gebon den bepaalde percentages niet tot de rij wielen- en motorenbranche behorende goederen te exposeren. Het bestuur van „De Groninger Salon" heeft dit voorstel, dat door het ministerie van Economische Zaken werd gedaan, gis teravond geaccepteerd. De R.A.I. heeft haar leden toegestaan alle medewerking aan de tentoonstelling te verlenen, doch verboden aan de kleinhandelaren finan ciële steun voor de inrichting van de stands te verlenen op straffe van uitslui ting uit de R.A.I.-organisatie. Het bestuur van de „Groninger Salon" heeft op zijn beurt zich verplicht die exposanten te royeren, die gelden van fabrikanten of grossiers aannemen voor de inrichting van de stands. Overeengekomen werd tenslotte door partijen, dat op „De Groninger Salon" geen artikelen zullen worden geëxposeerd, welke afkomstig zijn van niet R.A.I.- leden. Alle voor Zondag 31 Januari door de KNVB vastgestelde wedstrijden zijn in ver band met de weersgesteldheid afgelast. Het wedstrijdprogramma is verschoven naar 7 Februari aanstaande. Gisteren werden door de PSV Haarlem schaatswedstrijden georganiseerd op de ijs baan aan de Kleverlaan in Haarlem. Gere den werd het kampioenschap korte baan. De strijd onder de 15 deelnemers had een span nend verloop en wel in het bijzonder de finale tussen A. Dijkstra en de jeugdige K. Aalders. Het technisch kunnen van Dijkstra moest het echter afleggen tegen het uithou dingsvermogen van Aalders. De einduitslag werd 1. en kampioen Politie Haarlem 1954, K. Aalders; 2. A. Dijkstra; 3. Th. Nijdam; 4. J. van Klinken; 5. K. van Houten. Tijdens de prijsuitreiking door de voor zitter van de PSVH, de hoofdinspecteur L. Davidson, werd door deze een kort af scheidswoord gericht aan de inspecteur J. van Klinken, die per 1 Maart de politiedienst gaat verlaten, aangezien hij met ingang van deze datum een betrekking heeft aanvaard bij de Spoorwegrecherche. DE AUSTRALISCHE TENNISKAMPIOEN SCHAPPEN. John Bromwich, de Austra lische veteraan, heeft door een 3—6, 6—3, 26, 63, 61 overwinning op zijn land genoot George Worthington de halve linales van het heren enkelspel van de Australische tenniskampioenschappen bereikt. Hartwig (Australië) kwam ook zover door Ashley Cooper (Australië) met 6—2, 63, 64 te slaan. 55) De electricien had een fototoestel. Al hoewel 't mid-zomer was, lag er hoog op de bergen nog genoeg sneeuw om goede winter-opnamen te maken, terwijl tien duizend voet lager de meren glansden als blauwe spiegels en een zomerse lucht weerkaatsten. „Wat je goed noemt!" antwoordde Rose mary. „ïk zat op mijn achterste, één ski wees naar 't Noorden, de andere naar 't Zuiden, en jullie maar lachen, lachen!" Val leunde naar voren en plotseling was er een sfeer van tevredenheid tussen hen, precies zoals op die avond in Panama. Hij zei hartelijk: „Ik stond doodsangsten uit vanwege je been. Je was veel te overmoedig, Rose mary!" En nu herinnerde Rosemary zich plotse ling duidelijk, dat hij de enige was ge weest, die niet in lachen was uitgebar sten. Hij had de anderen ogenblikkelijk op zij geduwd om haar te kunnen helpen bij 't opstaan. Hij was in de sneeuw neerge knield om haar skies los te maken en had vrij kortof gemompeld dat ze nu genoeg gekheid had uitgehaald. „Mijn been heeft zich goed gehouden, hoor!", zei ze. „Ik heb mijn kreupel-com- plex helemaal verloren en dat heb ik aan jou en Gavin te dankenZal er nog een rol voor me zijn na Frik?" Het hoge woord was er tenslotte uit, de vraag die al honderden keren op haar lippen gebrand had, waar ze maanden ach tereen over gepiekerd had.... Val keek somer. Hij had nog steeds en kele brieven in de rechterhand; de lin ker legde hij op die van Rosemary. „Ik ben bang. dat er op 't ogenblik niets voor je is, liefje. Maar je weet nooit, wat we misschien voor je kunnen vinden als we weer terug zijnAls je 't overigens niet te druk hebt, is hier nog wat werk voor je. Rosemary ging recht voor de schrijf machine zitten; haar ogen verraadden niets van de geestelijke slag, die ze le incasseren had gekregen. Het had geen zin om nu juist Val te la ten blijken hoe ze het zich aantrok dat er voorlopig geen rol voor haar zou zijn. Hij had al heel wat voor haar gedaan en Gavin had haar van de beginne af aan gewaar schuwd. Als Frik was ze goed geweest! Ze wist 't! En ondanks haar gezonde ver stand en Gavin's waarschuwingen had er steeds een sprankje hoop bij haar ge leefd. had ze met -hart erf ziel gewenst, dat Val zou begrijpen dat 't vuur dat in haar smeulde zich moest uitdrukken, dat ze zich moest uitleven dat zijn instinct als zakelijk leider van de troep hem ver teld zou hebben, dat zij als actrice waarde voor hem had, zodat hii haar op de een of andere manier voor het komende seizoen als actrice gehandhaafd zou hebben.... 't Was dwaas geweest zo lang een valse hoop te koesteren, bedacht ze zich. maar ze bezat genoeg trots en voldoende acteer talenten, om niets van haar teleurstelling aan Val te tonen. Rosemary boog zich even over haar schrijfmachine heen, alsof ze Val duidelijk wilde maken dat ze nu eindelijk wel eens met haar werk wilde beginnen en zei ter loops: „Natuurlijk, Val, zeg maar welk werk je voor me hebt. Nietsdoen is iets ver schrikkelijks". „Ik ben eigenlijk maar een halve actri ce", dacht ze. „Een actrice die kreupel is. Er zijn nauwelijks rollen voor me te vin den en ik heb practiseh helemaal geen er varing! Niemand kent me en ik ben niet zo'n groot actrice dat er speciaal voor mij rollen geschreven kunnen worden.Wat stelde ik me eigenlijk voor? Die rol van Frik was een meevallertje, meer niet; een gelukkig toeval". „Nee, tegen werken zie je gelukkig niet op! Ik wist dat overigens wel". Val stond op, en voor het eerst sinds ze hem had leren Kennen, voelde ze dat hij verlegen was. Hij liep alsof hij zich niet op zijn gemak voelde. Waarom. .H Rosemary daaide zich om en keek hem na; ze glimlachte en daar ze zó veel van hem hield, was ze haar eigen teleurstelling vergeten. „Waar peins je over, Val? Probeer je mij mijn congé te geven zonder mijn ge voelens te kwetsen of zo iets?" „Allemachtig, nee!" Hij had jongensachtig gelachen en was over de rugleuning van haar stoel gaan leunen. „Rosemaryje doet al zo veel bui ten je eigenlijke werk om, maar ik zou het toch prettig vinden als je mijn privé- secretaresse zou willen worden, totdat we weer in' Engeland zijn. Als je er tenminste wat voor voelt!" „Maar ben ik dat dan niet altijd al ge weest?", vroeg ze met een guitige into natie in haar stem. „Ach, 't waren tot nu toe alleen maar routine briefjes; wat onbelangrijke zaken en de correspondentie met mijn vereer ders. Ik kan je 't eigenlijk best vertellen. Je moet me alleen beloven er met niemand over te praten, 't Zijn stuk voor stuk aar dige mensen, maar ik zou 't toch niet pret tig vinden als ze er over gingen kletsen voordat mijn plannen in kannen en krui ken zijn". „Ik zal gesloten zijn als een pot!". Rose mary lachte, maar diep in haar hart voelde ze een grote onrust. „Zeg het Val! Ik ben doodnieuwsgierig! Je gaat het gezelschap toch niet over doen?" „Nee, dat geloof ik niet". Eindelijk legde hij de brieven op haar bureau. „Cornelia en ik hebben uit Amerika een aanbieding gekregen. Een heel goede. Als we het aannemen, zal de troep wel uit el kaar vallen". „O, Val!dat kun je toch niet doen!" In haar spontaniteit schreeuwde ze de woorden bijna. Rosemay dacht op dat ogenblik echter niet aan zichzelf. Ze had voor zich zelf al zo half en half het besluit genomen, om naar een nieuwe baan te gaan kijken, zodra ze weer in Engeland zouden zijn. Ze kon toch niet haar hele loven bij de Herrick Company blijven. Maar voor Mary en John Abbott en Everitt Wills was het andersze waren ouder en aan het gezelschap gehecht, ze zouden nog jaren lang hun „eigen" rollen kunnen spelen, als ze tenminste gesteund werden door mensen van het kaliber als Val en Cornelia. De meeste gezelschappen hadden al hun vertrouwde, wat oudere spelers, zo dat ze nergens anders kans zouden maken Een nieuwe baan zou wel niet te vin den zijn. Nu en dan zou de BBC misschien wel iets voor hen hebben of een of ander pro vinciaal gezelschap, maar het slot zou zijn dat ze"1 nergens meer iets zouden kjjnnen vinden en in armoede vervallen en door iedereen vergeten wordenZe zouden dan nog niet oud genoeg zijn om van een rustige levensavond te genieten en niet jong genoeg meer om te vechten.... Rosemary huiverde. Ze had de afgelopen maanden heel wat van Gavin en de an deren geleerd over het leven van acteurs en trouwens zelf ook al het een en ander mee gemaakt. Allemaal dingen, die je op de toneelschool niet leerde. „Mary en John en.... en Everitt!", zei ze verdrietig. „Val, je kunt het niet doen, je kunt hen dat niet aandoen. Zeze vertrouwen op je. „Ja, ze zien ons als een soort vader en moeder, ik weet het". Val zag er ongelukkig uit. „Ik weet niet of ik het wel mag doen, lieve kind. Maar het is lang geen gekke aanbieding en tussen ons gezegd en ge zwegen: ik heb met deze tournee heel wat geld verloren. Natuurlijk", voegde hij er snel aan toe, ,,'t is mijn eigen schuld! Als je er dure liefhebberijen op na houdt, moet je er ook voor betalen. Maar we moeten allemaal John en Mary en iedereen eten. En tegenover Cornelia is het toch niet fair om haar te dwingen bij de troep te blijven als ze ergens anders vijf maal zo veel kan verdienen". •criinlQCt

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6