Planologische dienst maakte fout bij toewijzing van bouwvolume ZE VEN DA GEN HAARLEM W. Koutstaal neemt afscheid van Beatrixschool in Ram plaankwartier Goed jaar voor Heemsteedse Zwemvijvers en Badhuis Bittere woorden van Heemsteeds burgemeester Richtcontingent na protest verhoogd Franka-Bruin Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Streekplan Zaanstreek Saneringsplan nodig De B.B. Binding Onderwijsloopbaan van 45 jaar Men telde er 91.000 zwemmers en 44.000 baders Geen wedstrijden in HVB en HKB Piano-leerlingen van Peter de Kleer Schaatswedstrijden VRIJDAG 29 JANUARI 1954 De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, beeft gister middag in zijn nieuwsjaarsrede tot de gemeenteraad onverholen critiek geoefend op de toewijzing van bouwvolume aan Heemstede voor de eerstvolgende drie jaren door het provinciaal bestuur van Noordholland. „Terwijl aan Heemstede in de voorafgaande periode van drie jaar nog 189 woningen waren toegewezen, heeft de planologische dienst een theoretische berekening gemaakt van het woningtekort in de diverse Noordhollandse gemeenten en kwam men voor Heemstede tot het ontstellend lage cijfer van slechts 63 woningen, ondanks het feit dat in de circulaire vermeld staat, dat bij de nieuwe verdeling meer nadruk wordt gelegd op de in de gemeenten nog be staande woningtekorten. Dat woningtekort werd voor Heemstede per 1 Januari 1954 theoretisch gesteld op 341 woningen, en ondanks het feit dat de toeneming van de woningbehoefte wegens natuurlijke aanwas der bevolking 1954/1956 wordt geraamd op 61 woningen, werd ons richtcontingent voor die periode gesteld op slechts twee meer om dat theoretisch tekort op te vangen en in te lopen! Gij zult begrijpen, dat onzerzijds, met de schrijnende cijfers gebaseerd op de werkelijke woningnood, voor ogen, niet zonder meer met deze berekening accoord kon worden gegaan, vooral toen ons gebleken was, dat wij deze zelfde theoretische berekening volgend, tot geheel andere uitkomsten kwamen namelijk tot 183 woningen. Ik kan u thans mededelen, dat het contact onzerzijds met de planologische dienst opgenomen, althans geleid heeft tot de erkenning, dat één berekeningsfout ten aan zien van Heemstede werd gemaakt. Het woningtekort kan hoger worden gesteld en de geraamde toeneming van de woningbehoefte wegens natuurlijke aanwas der be volking thans op 125, waardoor het richtcontingent voor de komende periode nader ts bepaald op 101 woningen". De burgemeester vervolgde: „Wat heeft men aan theoretische bere keningen waarvan men zelf toegeeft, dat de uitkomst het daadwerkelijk woningte kort in genen dele weergeeft, ja in flagrante strijd daarmee kan zijn. Naar verluidt heeft de betrokken hoofdambtenaar, die met de berekening was belast, liefst tot zes keer toe een andere methode moeten volgen vooraleer Gedeputeerde Staten hun sanctie daaraan hebben willen verlenen. Het zou op zichzelf interessant zijn kennis te kunnen nemen van de vijf voorafgaande theoretische berekeningen, die berusten op andere gegeven. Het is volslagen onmoge lijk, achter een bureau, zonder de realiteit te kennen, een billijke in deling van het richtcontingent te maken louter en alleen op theoretische gevens. Wij zullen dan ook blijven attenderen op deze voor Heem stede onaanvaardbare gang van zaken, vooral omdat gebleken is, dat bij de bepa ling van het woningtekort 72 z.g. vrije sccrtor-woningen te veel zijn berekend en ten onrechte 184 inwoningen bij de wo ningvoorraad zijn gevoegd, terwijl 70 nog niet gebouwde z.g. financieringswoningen dubbel zijn geteld". Hoe ernstig de toestand voor Heemstede is, blijkt uit dit overzicht. Op 31 December 1952 waren er 449 aan vragen, de a.s. gezinnen niet mee gerekend. Op de laatste dag van 1953 bedroeg dit aantal 503, gesplitst als volgt: Twee personen: 224; drie personen: 96; vier personen: 84; vijf personen: 51; zes personen: 25 en zeven personen en meer De cijfers van de jonge gezinnen zonder kinderen en de a.s. gezinnen spreken boek delen. In werkelijkheid zijn deze laatste cijfers nog veel hoger, omdat verscheiden aanstaande echtparen zich niet eens laten inschrijven overtuigd als zij zijn, dat hun kansen op woonruimte nagenoeg hopeloos zijn. Door de gezinsuitbreiding der jonge in wonende gezinnen komen er steeds nieuwe gevallen bij, hetgeen oorzaak is, dat het aantal aanvragen van 3 of meer personen, nog iets hoger ligt dan eind 1952, ondanks het feit, dat in 1953 circa 200 gezinnen aan woonruimte of verbetering daarvan wer den geholpen. Kwamen in 1952 in totaal 95 woningen gereed, 1953 kan slechts op een totaal van 53 stuks bogen. 35 van deze Woningen waren bouwkaswoningen. Met die 53 woningen konden inclusief de op schuivingen die daarvan het gevolg waren en de verbetering van woonruimte die voor verschillende hoofdbewoners, na het vertrek van het inwoningsgezin, tot stand kwam, tweehonderd gezinnen worden ge holpen. Maar desondanks steeg het aan- ADVERTENT1E Het botert beter, als men eerst een boterham met REMIA margarine eet. In de op 9 Maart te houden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland zal aan de orde komen een voorstel van Ge deputeerde Staten om het streekplan voor de Zaanstreek vast te stellen, zoals dit is vervat in het bestemmingsplan, de bestem mingsvoorschriften en het blad met normale profielen voor verkeerselementen. Enige maanden geleden is het streekplan toegezonden aan de gemeentebesturen uit de streek, die in de gelegenheid waren be zwaren in te dienen; dat was ook het geval voor belanghebbenden. Bij Gedeputeerde Staten waren verscheidene bezwaren inge komen die later echter weer zijn terugge nomen. Aan enige bezwaren tegen het aan vankelijke ontwerp van het Streekplan is tegemoet gekomen door wijziging van dat i ontwerp. Gedeputeerde Staten hebben het alsnog gewenst geacht voor de gronden aan het noordeinde van de weg Westzaan-West- graftdijk, tussen deze weg en de Alkmaar- dermeer, de bestemming tot dorpsbebou wing te wijzigen in die tot verkeersweg, aangezien het voornemen bestaat de ter plaatse aanwezige dorpsbebouwing, wegens de aanleg van die weg, binnen afzienbare tijd te slopen. tal aanvragen met 153. Een onbevredigende toestand die de balans van het 1953 naar de verkeerde zijde doet doorslaan en tot welks verbetering en opheffing alles in het werk moet en zal worden gesteld. Dat is ten dele mogelijk, omdat daar voor extra bouwvolume kan worden ver kregen, wanneer Heemstede het niet laat bij onbewoonbaarverklaringen maar tot drastische daadwerkelijke krotopruiming overgaat, de financiële offers daarvoor over heeft en een saneringsplan uitwerkt en verwerkelijkt dat aan tientallen gezin nen extra woonruimte zal vermogen te ver schaffen en weer vertrouwen in de voor hen zo donker uitziende toekomst. In dit verband bracht de burgemeester hulde aan de Huisvestingscommissie, die de moeilijke taak van Burgemeester en Wethouders om een zo goed mogelijke ver deling van de woonruimte te krijgen on noemelijk verlicht. Mr. van Rappard heeft vervolgens een overzicht gegeven van de stand van zaken met de B.B. De negen burgemeesters van de kring Haarlemmermeer kwamen in 1953 drie maal bijeen. De besprekingen hielden ver band met de verdere uitbouw der organi satie, de definitieve vaststelling der ge meenschappelijke regelingen (hiervoor is nog steeds overleg gaande met Gedepu teerde Staten van Noordholland) en de eventuele bijdrage van rijkswege in de on kosten voor de blokuitrustingen. De re gering overweegt namelijk voor iedere blokuitrusting een bepaald bedi-ag (ge noemd werd een bedrag van f 600.per blok) bij te dragen. Al deze plannen vor deren echter traag en dit is dan ook de reden, dat vele gemeenten wachten met de aanschaffing der nodige materialen, tot grote schade van de activiteit der reeds geworven en opgeleide vrijwilligers. Daarom noemde spreker het verheugend, dat Heemstede de knoop heeft doorgehakt en f 30.000.heeft beschikbaar gesteld, waardoor thans de blokken van materiaal en kleding kunnen worden voorzien en binnenkort de opgeleide vrijwilligers met de oefeningen kunnen beginnen. De ma terialen zijn besteld en kunnen over enige weken in ons bezit zijn. De werving van vrijwilligers werd in het afgelopen jaar actief voorgezet. Heem stede heeft thans de beschikking over zes leden van de staf, twee wijkhoofden, der tien blokhoofden, elf waarnemend blok hoofden, zeventig man brandweer (de reeds aanwezige vredesbrandweer niet meegerekend), veertig man opruim- en reddingsdienst, 52 vrouwen en mannen geneeskundige dienst, 28 man verbindings dienst, dertien leden (vr.) sociale dienst, een geneeskundig mobielteam van negen man (onder leiding van een arts) en twee mobiele teams (totaal 29 man) voor de op ruim- en reddingsdienst. Van overheidswege wordt vooral aange drongen de binding der leden van de B.B. goed in het oog te houden. Hiertoe werd een contactavond voor alle brandweer- vrijwilligers georganiseerd. De avond was druk bezocht en slaagde volledig. Meerdei'e dezer avonden zullen voor de andere le den deze winter nog volgen. Ook is in voorbereiding de vorming van dertien blokcomité's, bestaande uit een voorzitter en een secretaris-penningmeester. Zij zul len het blokhoofd terzijde staan in het voe ren van propaganda, de binding der 'olok- plocgleden en de jaarlijkse inzameling van gelden onder de IJokbewoners ter bestrij ding van kleine onkosten. In het beein van zijn rede maakte mr. Van Rappard gewag van de plannen van het College om terug te keren tot het voor oorlogse* jaarverslag. Het stemde hem tot grote voldoening elk jaar opnieuw weer te mogen consta teren, dat het ambtenaren- en werklieden- coros niet alleen volkomen voor zijn dik wijls zware taak is berekend, maar buiten dien door goede onderlinge verhoudingen en wederzijdse hulpvaardigheid een team vormt dat er wezen mag en dat een bewon derenswaardig besef aan de dag legt van wat waarlijk „de gemeenschap dienen" is. De raad herdacht staande enkele ogen- i blikken degenen uit het gemeentelijk leven die in het afgelopen jaar zijn overleden. De burgemeester besloot zijn toespraak met nog even te herinneren aan het suc ces van de Flora, waartoe het politiecorps onder leiding van corpschef Berentsen voor een niet gering deel heeft bijge dragen. Mr. A. G. A. ridder van Rappard „Onderwijs geven is een fijn vak, als men er van houdt, en daar ik in mijn loopbaan van vijf en veertig jaar gaarne voor de klas heb gestaan, kan ik verkla ren een fijn vak beoefend te hebben". Dit was de conclusie van de heer W. Kout staal, die Zaterdag officieel het onderwijs verlaat en afscheid neemt als hoofd van de Beatrixschool in het Ramplaankwartier Definitief is het afscheid van het onder wijs nog niet, want Maandag trekt hij naar Hoofddorp om daar als hoofd van een school op te treden. De opvolger van de heer Koutstaal, de heer A. Donker, is hoofd van de openbaar lagere school aan de Julia- nalaan te Hoofddorp en daar hij 1 Februari zijn functie in Haarlem aanvaardt heeft het gemeentebestuur van Haarlemmermeer een beroep op de heer Koutstaal gedaan, om ge durende de vacature als hoofd op te treden. Voor de gemeentelijke zwemvijvers bij Croenendaal zowel als voor het badhuis aan de Postlaan is 1953 een goed jaar ge weest. De zwembaden trokken ruim 91.000 zwemmers en zwemsters, het badhuis werd door ruim 44.000 personen bezocht. De zwemvijvers waren uiteraard uitslui tend in de zomermaanden in gebruik en wel geduirende 126 dagen. Onder de be zoekers waren 1400 abonnés. Bijna 300 dames en heren namen in deze inrichting zwemles. Aan 251 van dezen kon een zwemdiploma worden uitgereikt. Daarvan waren 194 Heemstedenaren, 16 personen uit Haarlem, 15 uit Bennebroek, 15 uit Haarlemmermeer, 8 uit Bloemendaal, 2 uit Hillegom en 1 uit Zandvoort. Hieruit blijkt wel dat de Heemsteedse zwembas sins ook bij de inwoners van de omliggen de gemeenten in trek zijn. Ook als inrich ting voor het schoolzwemmen reikt de be- 1 eken is van de bassins tot buiten de ge meentelijke grenzen, want behalve bijna alle Heemsteedse scholen kwamen ook de leerlingen van alle openbare, protestants- christelijke en rooms-katholieke scholen in Bennebroek alsook een school uit Haarlem mermeer in klasse-verband hier zwemmen. Het zwemwater stond ook dit jaar weer ADVERTENTIE 26 kloeke boterhammen voedzaam tarwebrood, luchtdicht verpakt, geeft U Meer dan een halve eeuw toonaangevend onder scherpe controle. Het bestuur deed het water van beide bassins ten minste eenmaal in de veertien dagen keuren door de bacteriologische dienst van de Genees- kundige Dienst van Haarlem en voorts nog maandelijks door de Keuringsdienst. Bo vendien werden alle keuringsrapporten ter kennis gebracht van de Rijksinspectie voor de Volksgezondheid. Alle rapporten waren onverdeeld gunstig. Ter beschikking van het publiek waren de bassins gedurende 2308 uren, ter be schikking van het schoolzwemmen 540 uur, voor kosteloos gebruik door de bevolking 280 uur en voor speciale verenigingen als H.P.C. en de Reddingsbrigade 150 uur. In teressant zijn ook de volgende cijfers: ge durende 792 uren was een bassin geopend voor het separaat zwemmen dames. Hier van werd gebruik gemaakt door 15.636 be zoeksters hetgeen dus neerkomt op gemid deld 20 per uur. Voor het separaat zwem men heren zijn deze cijfers: 720 uur, 9.124 bezoekers, gemiddeld per uur 13. doch voor het gemengd zwemmen resp. 796, 47.128 en 59! Wel een bewijs dat het separaat zwem men in deze inrichting weinig in trek is. Badhuis In het badhuis, dat gedurende de laatste drie dagen van de week opengesteld is, wei-den 44.390 baden genomen, te weten 42.035 douchebaden en 2.355 kuipbaden. De douchebaden werden genomen door 35.560 volwassen betalenden, 1.585 idem kinderen, 1.690 volwassenen kosteloos en 3.200 idem kinderen. Alle wedstrijden, vastgesteld voor Zater dag en Zondag in de competities van de HVB, zijn in verband met de toestand van de terreinen afgelast. Alle wedstrijden van de Haarlemse Korf- balbond voor Zaterdag en Zondag zijn af gelast wegens de toestand van de velden. De 39, met-politiek Voor velen in deze goede stad blijft de heer Adrianus Johan nes de Landmeter (C.H.U.) in de eerste plaats: de griffier. Onder die titel heeft hij een kleine dertig jaar in het vertrek naast de kamer van mr. Wesstra op het Stadhuis gezeten, na dat hij toen al twintig jaar een carrière op de gemeentesecretarie had gemaakt. Hij was achttien toen hij er kwam, in 1901, onder burgemeester jhr. Bo- reel van Hogelanden, de eerste van de zes burgemeesters die hij heeft meegemaakt. Hij herinnert zich de ja ren nog met veel ge noegen en zeker niet in het minst, omdat een ambtenaar toen meer dan nu de ge legenheid had een zelfstandig werkstuk te leveren. Zo kreeg hij in 1908 als secre taris van de Haven commissie de op dracht de bouw van de M.T.S. voor te be reiden en in 1919 moest hij het werk liedenreglement „uit het niet" scheppen. De opdracht kreeg hij van wethouder Bomans, in de vorm van een tijdens de raadsvergadering gemaakte tekening. Dat was een liefheb berij van deze bekende politi cus, die lange tijd tezamen met de heren Bruch, Heerkens Thijssen en Slingenberg een College vormde, dat nog steeds een legendarische naam heeft. En de heer De Landmeter wijst er op. dat er in die eerste jaren van de twintigste eeuw in Haarlem heel wat tot stand is gebracht: de Energiebedrijven, het Slachthuis, het Frans Hals museum en het nieuwe station, waarvoor de gemeente een half millioen op tafel legde. Daartussen lagen dan de oor logsjaren en ook toen werd de heer De Landmeter met een speciale taak belast. Hij was toen „ambtenaar in algemene dienst" en moest zich bezig houden met de verzorging van de gezinnen der gemobiliseer- den, die aanvankelijk slechts een gulden per dag kregen. Hij Voor de heer De Landmeter hebben we eens een greep in de oude otodoos gedaan, uit de tijd toen hij nog dage lijks naar het Stadhuis fietste. Degenen die hem kennen zullen beamen, dat hij sindsdien niet zo veel veranderd is. heeft heel wat reizen naar Den Haas gemaakt om de heren op het ministerie er van te over tuigen. dat dit bedrag bij lange na niet voldoende was. Hij heeft het genoegen ge smaakt, dat de regeling gewij zigd werd: „Lex - de Land meter," zei burgemeester Sand- berg, die wel van een graoje hield. Omdat hij zich nu toch met deze materie bezig hield, vond jhr. Sandberg, dat hij nu ook maar de verzorging van de Belgische vluchtelingen fnoest behandelen. Dat heeft hem heel wat tijd gekost, maar hem niet alleen, want zonder zijn vrouw, die zeker veertig pro cent van het werk voor haar rekening nam, zou hij het niet hebben klaar gespeeld. Mevrouw De Landmeter, die drie maanden na zijn pension nering in 1949 overleed, leefde trouwens ook mee met het werk van haar echtgenoot als chef van de personeelsafdeling, welke functie met het griffier schap was gecombineerd. Na de oorlog werd de heer De Landmeter eerst chef van de afdeling Sociale Zaken (hij was toen pas 34) en drie jaar later volgde zijn benoeming tot griffier. Als zodanig gin gen er gemiddeld tweeduizend brieven per week door zijn handen. Naast zijn werk had en heeft de heer De Landmeter belangstelling op kerkelijk en maatschappelijk gebied. Hij is bestuurslid sinds 1922 en voorzitter sinds 1927 van de Stichting Noorderkerk en -school en sinds 1917 voorzit ter van de woningbouwver eniging „Huis ter Cleeff', waarvan hij ook mede-oprich ter was. En omdat hij nu toch ge- pensionneerd is en dus „de tijd" heeft knapt hij voor de instellingen heel wat klus jes op. Zo bezocht hij al de tweehonderd liefhebbers voor de 53 door de woningbouw vereniging te verdelen huizen in het nieuwe complex aan de Planetenlaan: hij koos het zekere voor het onzekere en wilde zelf constateren welke gevallen het urgentst waren. Van een zeventigjarige ten slotte verwacht men, dat hij behagen schept in het spel met zijn kleinkinderen. De heer De Landmeter vormt daarop geen uitzondering. Hij heeft er vier, van twee dochters. Zijn oudste dochter is documentaliste bij de Sociaal-Economische Raad. Die drie dochters hebben er ongetwijfeld toe bijgedragen hem zo jong en fit ie houden als hij nog steeds is. garage, dan zal men ongetwij feld enige ogenblikken vertoe ven bij de nieuwe Volkswagen 1954, 'die daar tentoongesteld wordt. Worden hamer, zaag en verf kwast aan de Heercnsingel thans met rust gelaten, aan de Wagenweg heerst nu weer een drukte van belang, want het bedrijf daar wordt op het ogenblik uitgebreid met enkele aangekochte percelen. Diamant Op Zondag 7 Februari ho pen de heer en mevrouw AarseDe Kiefte van de Kleine Houtweg het feit te herdenken, dat zij zestig jaar geleden in het huwelijk tra den. Zij zullen deze heuge lijke gebeurtenis zeer zeker niet alleen met hun beidjes vieren, want behalve hun vier kinderen zijn er zeven klein kinderen en elf achterklein kinderen. En al zullen deze laatsten om al te grote drukte te voorkomen wel niet op het feest verschijnen, er zijn allicht zo veel verwan ten en kennissen, die het bruidspaar even de hand wil len komendrukken, dat het huren van een zaaltje in ho tel „De Leeuwerik" wel nood zakelijk zal zijn. De ouderdomskwalen zijn de beide oudjes niet bespaard gebleven hoe kan het ook anders, wanneer je al een eind in de tachtig bent! maar ondanks dat hebben zij nog veel plezier in het leven en met dankbaarheid denken zij nog vaak aan de vele geluk kige ogenblikken, die zij in het verleden hebben gekend. „We Uitbreiding Dezer dagen heeft het auto mobielbedrijf Koks De Jong, dat in 1946 zijn werkzaam heden aan de Wagenweg be gon, op de Heerensingel een tweede bedrijf geopend. Dank zij de algehele verbouwing van een vroegere meubelzaak kun nen nu ongeveer 25 Volkswa gens geherbergd worden in een moderne, lichtgeverfde en hel der verlichte garage, die van vele gemakken is voorzien. Wanneer .men eventueel een bezoek brengt aan deze nieuwe hebben een gezellig gezin ge had, meneer, en dat is een voornaam ding", zegt mevrouw Aarse en haar man, die onder meer' dertig jaar als schilder heeft gewerkt aan de Centrale Werkplaats, beaamt dat ten volle. Jubilerende juffrouw Op Dinsdag 9 Februari her denkt mejuffrouw G. M. Smits de dag dat zij veertig jaar ge leden als onderwijzeres aan de R.K. Jongensschool „St.- Canisius" in de Linschoten- straat 23 verbonden werd. In tegenstelling tot zovele andere onderwijzers en onderwijze ressen bleef mejuffrouw Smits al die veertig jaar haar school trouw en steeds weer bracht zij de leerlingen van de eerste klasse, de beginselen van het a, b. c en van de tiendelige breuken bij. Naar schatting heeft mejuf frouw Smits in totaal onge veer zestienhonderd leerlingen het schoolleven binnengeleid en ongetwijfeld zullen velen van hen Dinsdag 9 Februari „hun juf" tijdens de huldiging in de school met dit jubileum komen gelukwensen. In het zilver De firma Hageman aan de Gedempte Oude Gracht 52 in Haarlem heeft aan een groot aantal vrienden en klanten kaarten toegezonden, waarin er op gewezen wordt, dat de zaak op 1 Februari vijfentwin tig jaar geleden is begonnen met de verkoop van stofzui gers, radio's, haarden, gasfor nuizen en dergelijke electrische artikelen. Nu, een kwart eeuw later, zijn daar televisietoe stellen, electrische dekens en sch eerapparaten bijgekomen en de firma Hageman neemt thans een bijzonder belang rijke plaats in bij de grote zaken in de Haarlemse binnen stad. De firma Hageman meent voor deze groei van het bedrijf de dank verschuldigd te zijn aan klanten, kennissen en fa- brikanten-leveranciers en om al degenen die daartoe be hoefte voelen in de gelegen heid te stellen persoonlijk de gelukwensen aan de eigenaar van de zaak te doen toekomen wordt er op 1 Februari in de zaak een avond-receptie ge houden van halfacht tot tien uur. Verhuisd Met ingang van 1 Februari wordt het Medisch Maatschap pelijk Consultatiebureau voor Alcoholisme verplaatst naar het gebouw van de Genees kundige Dienst aan de Nieuwe Gracht 124 (ingang aan de achterzijde van het gebouw), waar men kosteloos advies of behandeling kan krijgen. De spreekuren aldaar zijn: Dins dagmorgen van 10 tot 12 uur; Woensdagavond van 7 tot 9 uur; Donderdagmorgen van 10 tot 12 uur en Vrijdagavond van 6 tot 7 uur. Voor een periode van enkele maanden heeft hij zich bereid verklaard, hetgeen een be wijs is, dat hij van zijn vak houdt. Van de vijf en veertig jaren heeft de heer Koutstaal er veertig in Haarlem doorge bracht. Hij is op 15 Maart 1888 te Alblasser- dam geboren, bezocht de lagere school al daar en studeerde vervolgens aan de Rijks normaallessen in Kinderdijk. Om zich voor te bereiden voor het onderwijs zat hij op vijftienjarige leeftijd reeds achter in de klas van zijn vroegere school en af en toe mocht hij les geven. Na het slagen voor de akte onderwijzer was hij enkele maanden van het jaar 1908 tijdelijk onderwijzer in Elshout. Op 1 September 1908 vertrok hij naar Kat wijk aan Zee en de heer Koutstaal vertelde, dat er een groot verschil was tussen de school van toen en de Beatrixschool in Haarlem. In Katwijk stonden twee onder wijzers in een groot lokaal, waar 112 leer lingen bijeen waren. De kinderen zaten op banken zonder leuningen en gebruikten leien met griffels. „De school aan de Soendastraat in de voor malige gemeente Schoten, waar ik op 1 Juli 1913 als onderwijzer mijn werk begon was in vergelijking met het gebouw in Katwijk een paleis", merkte de heer Koutstaal op. De school lag aan het einde van de be bouwing van het Schoterkwarticr. In de omgeving van het gebouw graasden de koeien en keek men in de richting van het Spaarne dan zag men de boten varen. In de loop der jaren is daarin verandering gekomen. Veertig jaar geleden telde de school twaalf klassen en de leerkrachten hadden niet zo veel leerlingen onder hun hoede als tegen woordig. De heer Koutstaal bewaart aan gename herinneringen aan de tijd in Schoten en na de annexatie in 1927 in Haarlem door gebracht; hij werkte onder leiding van de heren Reijs, J. Over, Van Eerden en Rijkers. Schoten telde veertig jaar geleden twee scholen, namelijk een aan de Rijksstraatweg in Haarlem-NGord, waar de heer H, van Leeuwen vele jaren hoofd is geweest en een aan de Soendastraat. Later is een school ge bouwd aan de Overtonstraat. Naar het Ram plaankwartier Op 1 September 1938 werd de heer Kout staal hoofd van de te stichten Beatrixschool in het Ramplaankwartier. Begonnen werd in een houten gebouw aan de Croesenstraat en in het eerste jaar meldden zien negen en zestig leerlingen. Ir. G. Friedhoff was de ontwerper van de nieuwe school en had re kening gehouden met het feit. dat de omge ving een tuindorp was. In 1939 was een vleu gel van de school gereed en pas in de oorlog kon worden verder gebouwd, omdat de ge meente later in het bezit kwam van de grond. Materiaal lag reeds op de zolder van de vleugel opgeslagen, zodat er geen moei lijkheden waren om hier aan te komen. Ten tijde van het wethouderschap van de heer A. G. Boes kreeg het gebouw de naam Beatrixschool; in de oorlog moest het bord met deze naam verdwijnen en men sprak van de De Ruijterschool. Het bord werd op de zolder gelegd en op de eerste dag van de bevrijding werd het weer aan de school aangebracht. Vijftien jaar is de heer Koutstaal hoofd van de Beatrixschool en op het ogenblik telt de school 260 leerlingen. Óver enkele dagen verlaat hij de school en de heer Koutstaal zal een prettige omgeving verlaten. Het ge bouw ligt er prachtig; men kan er mooie wandelingen maken en voor het geven van onderwijs is de plaats bijzonder rustig. Het Ramplaankwartier breidt zich steeds uit en vele bollenvelden zijn bebouwd of bouwrijp gemaakt. Ook de tijd op deze school door gebracht is voor de heer Koutstaal bijzon der aangenaam geweest. De heer Koutstaal, die korte tijd leraar is geweest aan de Avondschool, is directeur van de cursus voor het Middenstandsdiploma, uit gaande van het Instituut Middenstands-ont wikkeling te Den Haag, welke cursus gege ven wordt in het gebouw van de Haarlemse Handelsvereniging aan de Wilhelminastraat Zaterdagmorgen nemen de leerlingen af scheid en des middags houdt hel scheidende hoofd voor ouders en belangstellenden een receptie in het schoolgebouw. ADVERTENTIE rl>H ZIJLSTR.56 Hoogtezonnen -Verkoop en verhuur Muziekschool Zeven leerlingen van de Haarlemse mu ziekschool van de Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst, die piano-onderricht ontvangen van Peter de Kleer, brachten gisteravond een programma ten gehore, waarmede hun pianistische ontwikkeling duidelijk gedemonstreerd werd. Het waren alle zeven gevorderde leerlingen die hun krachten konden gaan geven aan de uit voering van belangrijke werken. Slechts het tweede gedeelte van de avond kan hier bespr-oken worden, omdat ik we gens een ander concert niet eerder aanwe zig kon zijn. Maar dit gedeelte van de voordracht gaf toch voldoende indrukken om te kunnen constateren, dat de optre denden veel van de lessen van Peter de Kleer geleerd hadden. Merkwaardig was het hoe het persoonlijke accent in het spel van de leerlingen, bij alle technische en expressieve scholing, toch bewaard geble ven was. Zo kreeg de Petite Suite voor piano vierhandig van Debussy een over het algemeen stevige interpretatie. De Pa vane en het Menuet antique van M. Ravel voor piano-solo eveneens. De vertolking van Le petit ane blanc van Jacq. Ibert muntte uit door leuke tekening van het grappige viervoetertje. Felheid sprak uit de drie Roemeense dansen van Béla Barlök, met uitzondering van een episode van ingetogenheid. En met het Allegro barbaro van dezelfde componist kon de leerlinge, die dit veel eisende werk speelde, de voorzichtige be rekening wat laten varen, wat alleen mo gelijk was door een belangrijke technische beheersing. Deze leerlinge was de laatste van de vijf, die na de pauze optraden en waarover Peter de Kleer terecht tevreden kan zijn. P. ZWAANSWIJK Op de ijsbaan „De Volharding" te Heem stede worden Zaterdagmiddag 30 Januari half vier door de gelijknamige vereniging schaatswedstrijden gehouden voor jonge mannen, over een afstand van 160 meter. De winnaar hiervan ontvangt de „Roel Schol- temeyer-beker".

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9