25 JAAR Kerkdiensten Een aarzelende liefde .Clowntje Riek Feuilleton „Ballot" in Minerva I Uitlaat kwam tussen spaken Kuurtoeslag in Haarlem verhoogd Leert goed typen ZATERDAG 3 0 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT door Dorothy Quentin Nieuwe huishoudschool in „Zinnevelt" Gunningschool naar „Oosterhout" Bromfietser door val ernstig gewond Provinciale subsidies Raadslid vraagt hulp voor gesteunden tijdens vorst Scheepvaart Voor die kinderen ADVERTENTIE MAANDAG 1 FEBRUARI A.S. bestaat onze zaak Dit hebben wij te danken aan onze uitgebreide klanten- en vriendenkring, waarvoor wij U zeer hartelijk dank zeggen. U heeft heel veel vertrouwen in ons gesteld en wij kunnen zeggen: Wij hebben ons best gedaan. GED. OUDE GRACHT 52 TEGENOVER DE KERK Stofzuigers - Radio - Televisie - Haarden - Haardkachels Wasmachines - Electrische Vloerwrijvers - Gasfornuizen Radiotafels - Platenspelers - El. Scheerapparaten - Strijkijzers El. Dekens ZONDAG 31 JANUARI 1954 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. 10: Geen dienst. 7: Zie Nieuwe Kerk. 7 uur. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerks- plein. 10: Ds. Joh. Bronsgeest. 7: Ds. A. J. van Rhijn. Noorderkerk, Velserstraat. Za terdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. F. R. A. Henkels, van Heemstede. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Cand. J. W. Jongbloed. 10.30: Jeugddienst. Ds. H. Onstein, van Hil versum. 4.30: Padvindersdienst. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 10.30: Dr. J. de Graaf, van Arnhem. Kapel Sarepta, Ha- zepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. C. Spaans Jr. 10.45: Ds. C. de Ru, van Zand- voort. Diaconcssenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Jeugdkapel. Noord. Mo- lenaerstraat 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost, Zomerkade 10: Dhr. J. P. van Eijsden Jr. West, Leidsestraat 10: Wika J. J. Timmer. Dienst met de Ouders, Centrum, O. Groen markt 10: Dhr. J. Jongkind. Dienst met de Ouders. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met Ge- repatrieerden in de Pastorie der Broeder- kerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafel- bespreking. Broederkerk, Parklaan 34. Eglise Wallonne. 10.30: Service preside par le pasteur Cabanis de Leyde. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. 10 en 4.30: Dhr. K. Asmus. Parklaan 21: Woensd. 7.30: Dezelfde Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag. 12: Zondagsschool. 7: Dhr. Z. H. de Groot. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: Br. L. Slappende!. Bodegraven. 7: Br. G. Baas, Egmond aan Zee. Woensdag 8: Ge meenschapsavond. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10: Dhr. J. Sevensma, Evangelist te Am sterdam. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamen komst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Rev. Cor- nie Vandcrbreggen met „De Maaiers" Dins dag 7.45: Bijbelklas o.l.v. Rev. Cornie Van- derbreggen, Rijnsaterwoude. Opwekkings samenkomsten. Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. A. Bruyn, Wassenaar, Maranatha - lezing. Vrije Evang. Gemeente. 10 en 4.30: Voorg. A. H. van Gent. Evang. Luth. Ge meente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. C. Soutendijk. Jeugddienst. Peuzelaarsteeg 3 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Rem. Geref. Ge meente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. J. H. Telkamp, Heemstede. 5: Dr. A. Dondorp, Heemstede. Lyceum- Aula, ing. van Merlenstraat. 9: Dr. P. J. Richel, Heemstede. 5: Ds J. H. Telkamp. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Ger. Gem., L .Margarethastraat 13. 10 en 4: Leesdienst. Vrijdag 7.30: Dr. Steen blok Oud-Gereform. Gemeenfe in Nederland 4.30: Leesdienst. Donderdag 7.30: Dhr. Kamp, te Utrecht. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5.30: Ds. J. P. Geels. H. Avondmaal en Dank zegging. Baptiste-gemeente, Begijnhofkapel 10.30: Ds. J. W. Weenink. 7: Geen dienst. Jaarvergadering van de gemeente. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiligings- dienst. 7: Openluchtsamenkomst op Ged. O. Gracht. 8: Verlossingssamenkomst. 12 en 4.30: Kindersamenkomsten. Dinsdag 2.15: Vrouwenbond. Donderdag 8: Samenkomst o.l.v. Majoors M. W. Souverein. Pinkster gemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Samen komst. 10: Zondagsschool. 7.30: Dhr. G. R. Mik, Amsterdam. Donderdag 7.45: Gebeds kring. Vrijdag 8: Jeugdavond. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeenschaps- bond, Jac. v. Ruysdaellaan 7, Heemstede. Maandag 3: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Sa menkomsten. Gemeente Gods, Parklaan 21. 10: Cultureel geböuw IJmuiden. 7.30: Park laan 21: J. Jeeninga. De Christengemeen schap, Westerhoutpark 1 A. 9.30: Zondags dienst voor kinderen. 10: Mensenwijdings- dienst. Volle Evangeligemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst. 12-13: Zondags school. 7: Getuigenissamenkomst. Donder dag 8: Bidstond. Zevende-Dags Adventisten Jacobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Ze- vendcdags-Baptisten Gemeente. Parklaan 21 Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstr. 74 10: Nea. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Soefibeweging. Nassauplein 8. 11: Universele eredienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harrnonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. M. Portegies, Alk maar. Oud Kath. Kerk. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: Heilige Mis. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool, Colensostraat. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Julianakerk. 10: Dr. M. v. d. 56) Rosemary's gezicht kreeg een koppige uitdrukking. Had ze het niet gedacht dat Cornelia hier achter zou zitten? Cornelia had haar ontevredenheid en slechte hu meur de laatste tijd maar al te duidelijk getoond; ze was verre van vriendelijk en zo nu en dan zelfs wel eens onhebbelijk tegenover haar collega's geweest, behalve dan tegenover Tom Haslemere, die jonge Nieuw Zeelandse acteur. Tom had ze an der haar hoede" genomen en iedereen had lichtelijk spottend gezegd dat ze hem op wilde voeden tot een groot acteur. Cornelia was stééds later op de repetities versche nen, en had meer dan wie ook gemopperd op de ongemakken van al het reizen en trekken. Wat Val's ideeën ook waren, het was duidelijk dat Cornelia er bitter weinig voor voelde om de bewoners van afge legen streken goed toneel te geven, en dan nog wel met verlies! Maar zelfs Cornelia kon Val toch niet Voet. Immanuëlkerk. 10: Dr. H. v. d. Loos 7: Dezelfde. Bijzondere dienst. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort. Stichting „Petra", Kapel (einde Mi- nahassastraat) Woensdag 8: J. Sevensma, Evang. te Amsterdam. Alg. Chr. Jeugd Ge meenschap „Gideon", Kastanjestr. (ing. on der de poort). Woensdag 3.30: Junior club 4 t/m. 7 u. Donderdag 4.30: Knapenkoor. 7 t/m. 12 j.; 7: Meisjesclub 7 t/m. 12 j. Vrij dag 7.30: Jongensclub 7 t/m. 12 jaar. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. Kloppersingel 55-57. 10: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Sionskerk, Eksterstraat. .8-45: Ds. P. de Ruig 3.30: Ds. A. M. Boeijinga. Noord- Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 9: Ds. J. W. v. Gronden. 4: Ds J. P. Geels. Leger des Heils, Ceramstraat 4. Zaterdag 19: Bidstond. 19.30: Straatzang Haarlem-N. Zondag 10: Heiligingssamenkomst. 19: Open luchtsamenkomst Soendaplein. 20: Verlos singssamenkomst. 12 en 5: Jeugdsamenkom- sten. Alle Zondagssamenkomsten staan on der leiding van brigadier en mevrouw A. L. Gladpooljes. Maandag 19: Straatzang Overveen. Dinsdag 2.15: Gezinsbond. Woens dag 2 en 4: Jeugdontspanningssamenkomsten Donderdag 20: Heiligingssamenkomst. Alles staat onder leiding van kapiteins J. C. van Huizen. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wiihelminaplein. 10: Ds. Adr. Oskamp. 19: Dr. A. J. Rasker, Haarlem. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer. 19: Ds. B. van Gelder, Haarlem. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwen- huijzen. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. E. Frater Smid, Vrije Gem., Amsterdam Kapel Irene, Meer en Bosch 10: W. van Lim- burgh, Bennebroek. Geref. Kerk. Koediefs- laan. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Camplaan. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk. Herenweg 111. 10 en 5: Dienst. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Dr. J. H. Stelma. Relig. Kring. Eikenlaan 5 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst, N.H. Haarlem BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Jeugddienst o.l.v. Ds. W. v. d. Berg, te IJmuiden. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds D. Hoornstra, te Hoofddorp. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr. Ch. de Beus. 10.30: Ds. J. E. Drost. 9: Jeugd kapel 12-15 j. in Maranatha. 10.15: Jeugd- kerk 1620 jaar in Maranatha. Donkerelaan. Ds. B. van Gelder. 11.45: Zondagsschool. 5 en 6 jaar Kleuterschool Boslaan.. 7-12 jaar Jeugdhuis en Maranatha. Ned-, Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. W. Mackenzie, Rem., Amsterdam. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. L. Koole. 15.30 en 19.30: Ds. J. H. Mulder, te Amsterdam Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag en Donderdag nog geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. R. van der Mast. 1318.45: Zangdienst. Deze dienst zal door het IKOR worden uitgezon den. 19.15: Samenzang. 19.45:20.15: Oecu menische Avondstilte. Dr. Herfst van Haar lem. 10: Jeugdkapel 11-15 jaar in Irene, Els- woutslaan 1. Dhr. D. C. L. van Dijk, leraar Coornhert Lyceum. 10.15: Zondagsschool Ju- lianakwartier, Kon. Wilhelminaschool, Domp vloedslaan. 12-13: Zondagsschool Rampiaankwartier Irene. Elswoutslaan 1. Geref. Kerk. 10 en 5: Dienst. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. S. L. Knottnerus. Bevestiging Ambtsdragers. 17: Ds. N. Cupido, Noordwijk aan Zee. Chr. Geref. Kerk. 10: Leesdienst. 18: Ds. Eer- land, Lisse. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. C. Salverda. Bevestiging ambtsdragers. 7: Vicaris L. C. Baljé. Doopsgez. Gemeente, 10: Ds. N. Mesdag. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. Chr. Fritzsche van Meppel. 3: Ds. J. A. van Boven. Abbenes. 9.30: Ds. J. A. van Boven; 3. Ds. M. C. Don. Bethelkapel 10: Ds. M. C. Don, H. Avondmaal. 7: Ds. J. A. van Boven, H. Avondmaal en dankzegging. Ger. Kerk 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Vi caris L. C. Baljé. 7: Ds. J. C. Salverda. Ger. Kerk 10 en 3: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. Ter Steege, H. Doop. „De Toorts". 9: Ds. D. Ter Steege. ,.De Kapel". 7: Dhr. M. A. van Rhijn, vicaris, Santpoort. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. West. Sions kerk. 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord, H. Avond maal. 7: Dezelfde. H. Av. en Dankzegging. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 9.30» Jeugdkapel. Dhr. J. Brammeijer. 10.30: Ds. R. H. Oldeman. 7: Ds. C. de Ru. Geref Kerk. Julianaweg 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Dr. J. A. Ooster'oaan, uit Haarlem. 7: Dezeifde. Jeugddienst. Ned. Chr. Gemeen schapshond. in „Ons Huis". Dinsdag 8: Dhr. Joh. H. v. Oostveen. evangelist te Voorburg, LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 5: Dhr. S. den Blaauwen. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. G. Haaksma, van Smildc. Geref. Kerk, Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gcm. 10 en 4: Leesdienst. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. H. Avondmaal. Begin September heeft mijn collega P. W. Franse reeds uitvoerig verslag van Toon Hermans' nieuwste programma „Bal lot" uitgebracht. Hij stelde daarin vast, dat Toon Hermans er inderdaad in ge slaagd is een eigen, persoonlijke cabaret stijl te scheppen, die voor de toekomst zeker perspectief biedt, al neemt men in de ensemblescènes duidelijk expressionisti sche tendenzen in de trant van na de eerste wereldoorlog waar. Maar ook de oude en beproefde elementen zijn zo beïnvloed door Hermans' sprankelende spiritualiteit, dat men gerust de kwalificaties fris en origi neel kan gebruiken. Bovendien heeft het programma, ook door zijn rhythme en door het vermijden van elk vals pathos, een sterk eigentijds karakter. Teveel echter wordt nog gesteund op uiterlijke effecten, die niet door een gelijkwaardige inhoud worden gedekt. Sommige experimenten verkeren nog in een beginstadium. Gisteren was het ensemble met „Ballot" in het Minerva Theater waar ook Zon dag nog voorstellingen worden gegeven, zowel des middags als des avonds en bij die gelegenheid heb ik de juistheid van het hierboven verkort weergegeven oordeel mogen vaststellen. Juist de sterk persoon lijke inslag maakt Toon Hermans «onver gelijkbaar, een onvergelijkbare grootheid zou ik nog liever willen zeggen. Naast Wim Kan en Wim Sonneveld handhaaft hij zich volkomen op zijn eigen plan. Als'hij aan iemand doet denken, dan is het aan Buziau vooral in zijn clowneske nummers, zo als dat sublieme optreden van de gooche laar met zijn wezenloze trucs. Alleen al daarom moet men „Ballot" gaan zien, om van zijn uitermate plezierige conférences maar te zwijgen. De scènes zonder Toon, aldus schreef collega Franse destijds, beloven het beste. Dat geloof ik ook. Vooral de medewerking van de door Etienne Decroux in de panto mime getrainde Frans Reynders is in dit opzicht van betekenis. En aan Beppie Nooy, Aaf Bouber, Tineke van Leer, Reinoud An ders en de verdere medewerkenden heeft hij krachten, waarmee alles mogelijk is, ook het gekste dat hij bedenken kan. Dat Toon Hermans bewust tracht het publiek mee te lokken naar het terrein, waarop hij het volledigst tot zichzelf kan komen, mag ook nog wel eens met harte lijke waardering voor dit streven worden gezegd. DAVID KONING Het bestuur van de Haarlemse Huishoud en Industrieschool aan de Voorhelmstraat zal binnen afzienbare tijd de Haarlemse raad verzoeken te verklaren, dat de stich ting van een huishoudschool in het Noor den van de stad noodzakelijk is. Voor dat doel is reeds grond gereser veerd in het uitbreidingsplan „Zinnevelt". Of daarna de stichting spoedig km wor den tegemoet gezien, hangt af van c'e nood zakelijke toezegging van rijkssubsidie. Wanneer het Coornhertl.yceum voltooid is zal de Prof. dr. Gurningechool (de school voor moeilijk-opvoedbare kinderen aan de Hoofmanstraat) in het complex aan de Oosterhoutlaan worden gevestigd. Voor een tehuis voor ouden van dagen is „Oosterhout" te enenmale ongeschikt. Aanvankelijk heeft het in de bedoeling gelegen de me;sies-HBS van het zo idyl lische „Oosterhout" te laten profiteren, doch aan die zijde schijnt het enthousiasme voor het oude buiten niet zeer groot te zijn geweest. Dezer dagen is op de Vergierdeweg de 59-jarige S. J. van der Meulen uit de Ek sterstraat te Haarlem met zijn bromfiets gevallen, doordat de uitlaat van de brom fiets, die aan de voorkant van het rijwiel bevestigd is, tussen de spaken van het voorwiel geraakte. Met een wond boven het linkeroog, vermoedelijk een lichte hersenschudding en een shock is hij naar het Joannes de Deo-ziekenhuis vervoerd, waar intussen gebleken is, dat hij niet een lichte hersenschudding, maar een schedel- basisfractuur opgelopen heeft. Zijn toe stand is ernstig. Gedeputeerde Staten van Noordholland ste'len aan de Provinciale Staten voor aan de Stichting Volksmuziekschool voor Haar lem en omstreken voor het jaar 1953 een subsidie toe te kennen, ten bedrage van f 1000 en aan de slichting „Comité tot hul diging van dr. ir. C. Lely" een bijdrage van f 1000 voor het op te richten standbeeld van Lely, dat bij de afsluitdijk zal worden geplaatst. De Provinciale Staten hebben op 15 Juli 1919 besloten tot aankoop van het perceel Ruvsdae'weg te Overveen voor f 38.000 ten behoeve van het Provinciaal Waterleiding bedrijf. Het werd gebruikt als bureau van de directeur van het PWN en na het in ge bruik nemen van het gebouw in het Kin- heimpark is het perceel verhuurd aan de heer J. van Oldenborgh en naVliens over lijden aan particulieren. Thans stellen Ge deputeerde Staten de Provinciale Staten voor het perceel, met uitzondering van een gedeelte van ongeveer 20 ca, verkocht aan de gemeente Bloemendaal, te verkopen voor de som van f 50.000. Het Haarlemse raadslid de heer G. Mol (C P.N.) vraagt de raad toestemming de vol gende vragen aan het College van Burge meester en Wethouders te stellen: Is Uw College bereid aan alle personen, die door de Dienst van Sociale Zaken worden gesteund, ter bestrijding van de gevolgen van de vorst extra hulp te verstrekken? Is Uw College bereid ook andere behoefti- gen (om. gepensionneerden, gesteunden krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorziening, werklozen met B-uitkering) bij voorbeeld door hulp in natura bij te staan bij de bestrij ding van dc koude? (Van de directeur van Sociale Zaken ver namen wij. dat op het ogenblik geen bijzon dere maatregelen in overweging zijn. Gedu rende het zeer zachte voorseizoen is de brand stoftoeslag normaal uitgekeerd, terwijl ook thans nog op de gewone wijze deze toeslag wordt uitgekeerd). Intussen is het natuurlijk niet uitgesloten, dat. bij een lange duur van de vorst extra maatregelen zullen worden getroffen. Red.). Burgemeester en Wethouders van Haar lem hebben met ingang van 4 Januari 1954 voor diegenen, die een uitkering krachtens armenzorg ontvangen, de maximum huur- toeslag verhoogd van f 7,50 tot f 10 per week, terwijl de kindertoeslag is verhoogd tot f 4 per week voor kinderen van 0 tot en met 4 jaar en tot f 5 per week voor kin deren van 5 jaar en ouder. De verhoogde prerrve voor het ziekenfonds wordt ten vol'e boven de uitkering vergoed. Verdere maalrege^n zijn bij Burgemees ter en Wethouders in overweging. ADVERTENTIE Gelukkig. na enkele slagen had Rick de kant van de vijver bereikt. Nu kroop hij vermoeid tegen de kant op en stond weer op zijn benen. En toen keek hij om zich heen. Zijn ogen werden groot van verbazing.... Waar was hij nu terecht gekomen?! Hij wreef zijn ogen uit en keek nogeens rond. Wat was dat allemaal vreemd! Hij stond in een tuin, maar die was geweldig groot. En ook de planten en bomen waren zo verschrikkelijk groot; er stond, dichtbij een huis, maar dat was wel tienmaal zo groot als ooni Tripje's huis! En toen schrok Rick heel erg.... Hij meende dat alles te herkennen. dit leek heel erg veel op de omgeving, die hij eens in zijn leven had gezien. Ja. hij kon zich niet vergissen.dit was de stad, waar mensen woonden. Hier was hij vroeger vandaan gekomen! De schrik sloeg in Rick's benen. Dat was iets ergs; nu was hij dus weer bij de mensen, die niet kunnen begrijpen; dat een pop ook leeft en denkt! Arme Rick. daar stond hij nu, alleen en verlaten in dat vreemde land, dat hij al bijna weer vergeten was. Alcyone, 28 v. St. Vincent n. Antwerpen. Alcierarrun, 28 Aden n. Karachi- Alioth, 28 te Bahia. A lm dijk, 30 te Antwerpen verwacht. Alphaeca, 28 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alphard, 28 te Rio de Janeiro. Arkeldijk, 29 te New Orleans. Adinda, 29 te Haiphong. Albireo, 28 te Recife. Alnati, 28 te Montevideo. Alpherat, 28 te Santos. Amstelstad, 28 v. Honolulu n. Yokohama. Argos. 29 v. Rotterdam te Amsterdam. Arnedijk, 28 te Galveston. Aardijk, 28 260 m. N. Finisterre. Amstelbrug, 28 160 m. W.NW. Kp. St. Vincent. Amstelkroon, 28 720 m. ZW. Flores. Amstelland, 23 135 m. Z.ZW. Madeira. Apptngedijk, 28 420 m. W. Scilly s. Abbedijk. 28 v. Bremen n. Antwerpen. Aagtedijk, 29 te Victoria. Alehiba, 2 Febr. Rotterdam verwacht. Almdijk, pass. 30 Vlissingen n. Antwerpen. Argos, 30 v. Amsterdam n. Lissabon. Aagtekerk, pass. 29 Sabang n. Singapore. Agatha, 29 v. Pladju 31 Tj. Priok verwacht. Altair, 29 te Rio de Janeiro. Amstelveen, 30 te Padang. Arendsdij'k, 29 te Philadelphia. Ariadne, 29 v. Napels. Aidabi, pass. 30 Bahia n. Rio de Janeiro. Amor, 29 v. Lattakia n. Izmir. Arendskerk, 29 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Bacchus, 28 v. Maracaibo n. Cumana. Bantam, 29 te Penang. Bennekom, 29 v. Coquimbo n. Antofagasta. Barito, 28 v. Belawan n. Oleh Oleh. Bali, 29 v. Colombo n. Suez. Blitar, 28 t eGeeiong. Banka, pass. 29 Vlissingen n. Antwerpen. Borneo, 29 v. Galveston n. Houston. Bintang, 30 te Djeddah. Boskoop, 29 v. Pto Limon n. Pto Barrios. Bor.aire. 29 440 m. NO. Barbados n. Plymouth. B lijd endlik, te Norfolk. Boschfontein, te Dar es Salaam. Bloemfontein,' 29 v. Kaapstad n. Las Palmas. Cumulus, 29 v. Noordzee te Rotterdam. Chama, 28 v. Liverpool n. Stanlow. Coryda, 28 750 m. O.NO. Dulcie eil. Castor, 30 Amsterdam verwacht Caltex Utrecht, 29 Gibraltar gepass. n. R'dam. Cronenburg'h, 29 te New port Mon. Celebes, 30 te Marseille. Cistula, 30 te Singapore. Cottica, 29 v. Madeira n. Paramaribo. Dalerdij):, 28 te Havanna. Delfland, 27 v. Rio de Janeiro 30 Ilheos verw Delft, 30 v. Trinidad n. Curasao. Delfshaven, 27 te Santos. Drente, 30 te Tj. Priok. Etrema, 29 160 m. ZO. Kp. Cambodia, tna, 28 te Singapore. Erinna, 28 v Curasao n. Stanlow. Kernland, 30 v. Recife n- Las Palmas. Eos, 29 Ouessant gepass. n. Rotterdam. Esso Den Haag. pass. 29 Vlissingen n. Antwerpen Englgano, 31 Calcutta verwacht. Felipcs, 29 v. Soetabaja n. Pladju. Fiesland (KRL), 29 rede Bahrein ten anker. Farmsum, 27 New Westminster. Grote Beer. 28 v. Southampton n. Rotterdam. Gaasterland, 29 te Itajai. 'Ganymedes. 28 v. Paramaribo n. Curacao. Grote Beer, 29 te Rotterdam. Groote Kerk, 28 v Dar es Salaam n. Port Amelia Gouwe, 29 v. Monrovia n. Dakar. Heemskerk, 29 te Tanga. Haulerwijk, 28 380 m. O.t.Z. Bahia. Hecuba, 28 320 m. N. San Salvador. Hestia, 2b 560 nr. W.t.Z. Flores. Holland, 28 v. Quelemane n. Durban- Hathor, 29 v. Malta 1 Febr. n. Alexar.drië verw. Hector, 29 v. Calamata n. Genua. Hera, 28 v. New York n. Port au Prince. Hydra, pas. 30 Flores n. Antwerpen. Helder, 29 te Amsterdam. Ilos, 29 te Barcelona. Ivoorkust, 29 v. Lobito n. Novoredondo. Japara (KRL), 28 v. Soerabaja n. Semarang. Joh. v. Oldenbarnevelt, 28 1410 m. NW. Fremantle Java. 28 v. Colombo n. Aleppy. Jagersfontein, 28 te Bremen. Kota Baroe, 28 220 m. ZO. Savanna. Kot a Inten, 29 te New York. Karimur., 28 te Tj. Pnok. Leersum, 30 te Brownsville. Lekkerkerk, 28 v. Karachi n. Aden. Loppersum. 28 v Hamburg te" Amsterdam Lissekerk, 28 v. Bremen n. Rotterdam. Lombok, 28 500 m. W.ZW. St. Helena. Luna, 29 Kp. St. Vineent n. Lissabon. Lareniberg, 29 te Lagos. Leopoldskerk, 29 v. Genua n. Antwerpen. Leuvekerk, 30 te Port Said. Linge. 30 te Monrovia. Liseta, 29 v. Pladju n. Tjilatjap. Loosdrecht, 30 te Madras. Marisa, pass. 28 Gibraltar n. Port Said. Maas, 29 te Saloniki. Merwede, 29 te Amsterdam. Molepkerk pass 29 Vlissingen n. Antw. Malea. 30 te Huil. Mariekerk, 30 v. Las Palmas n. Antwerpen. Modjökerto, 31 Ti. Priok verwacht. Melisikerk, 29 te Rotterdam. Maasdam, 29 v. Trinidad n. La Guaira. Maasland, pass. 29 Ouessant n. Las Palmas. Manoeran, 30 te Tj. Pandan. Nigerstroom. 29 te Freetown. Nieuw Amsterdam, 29 v. San Juan n. St. Thomas Noordwiik. 0 te Santiago de Cuba. Notos, 29 te Savona. Omala. 29 v. Curacao te Brisbane. Ootmarsum, 28 150 m. N.t.O. Flores. Orestes, 28 810 m. ZW. Flores. Ovula, 28 550 m. NW. Fort Aleza. Oranje. 29 520 m. W.t.N. Minikoy n. Colombo. Oranjefcmtein, 29 470 m. O.t.N. St. Helena. Phrontis, 29 v. TJ. Priok n. C'heribon. Pendreeht, pass. 29 ten Z. Sicilië n. Paulsboio Peperkust, 27 te Lagos. Pcelau Laut, 29 v. Caeablanca n. Beyrouth. Prins Willem III, 29 v. Rottèrdam n. Valencia. Prins Willem TV, 29 v. Livorno n. Napels. Prins Fred. Willem, 30 te Burriana. Prins Maurits, 29 te Dakar. Poeiau Laut, 29 te Casablanca. Prins Alexander. 28 te Halifax. Prins Willem v. Oranje 29 t,e Rotterdam. 28 110 m. ten Z Valentia RotuJa, 10 Fehr. v. Trinidad te Accra verw. R'ouw. 28 v. Beaumont n. N-w Orleans. Rijnkerk. 29 v. Genua n. Port Said. Roepat, 30 te Belawan. 'ommelsdijk. 27 te Halifax. Straat Malakka 26 te Sydney. Schie. 28 v Amsterdam n. Hamburg. Sioterd'ik. pass. 29 Vlissingen n. Lissabon. Salawati. oas. 28 One=sant n. Marseille. Salland. pass. 28 Rio de Janeiro n Montevideo Samarinda. 28 v. Beira n. Mombasa. ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook 1 man i Wilhelminastraat 47 Tel. 18441 Stad Dordrecht, 28 v. Rotterdam te Porto Em- pedocle. Scherpendrecht, 29 te Hoek v. Holland. Salatiga, 29 v. Bombay n. Karachi. aroena, 29 te Pladju. Sberatan, 29 te Philadelphia. Schjedijk, 29 te Le Havre. Stad Amsterdam, v. Narvik n. Midd'lesbro. Stad Maassluis, 30 iaardingen verwacht. Stad Vlaardingen, 30 v. Norfolk n. Hamburg. Straat Soenda. 28 v. Kobe n. Osaka. Sirrah, 30 te Beira. Singkep, 3 te Singapore. Soestdijk. 30 te Singapore. Stad Arnhem, 30 v. Koewalt n. Korramshar. Stad Rotterdam, 3 te Narvik. Stad Schiedam, 30 te Sfax. Sumatra, 30 te Soerabaja. Telamon, 28 v. Oranjestad n. La Guaira. Trajanus, 28 600 m. W. Azoren. Teueer, 30 Hoek v. Holland verw. Titus, 30 v. Lissabon n. Leixoes. Tara, 30 v. Rotlerdam n. Buenos Aires. Teinate, pass. 29 Perim n. Singapore. Tosari, 29 te Genua. Tero, vertr. 30 v. Neccchea n. Rotterdam. Tjimenteng, 28 v. Montevideo n, Ttajal. -- Triton, 28 v. New York n. Curacao. Tabinta, 30 te Le Havre. Tibia. 29 v. Miri n. Singapore. Utrecht, pass. 20" Minikoy n. Belawan. Van I.inschoten. 29 v. Freetown n. Dakar. Van Heutsz, 28 te Kobe. Waal. 28 te Sevilla. Willem Ruys, 28 v. Napels n. Gibraltar. Willemstad 28 63n m W t.Z Madeira Woensdrechl, 28 190 m. NO. Sombrero eil. Waterman, 29 360 m. Z.t.W. Kp. Palmas. Weltevreden, 29 v. Port Said n. Suez. Wield recht. 30 te Port Raid. Wonosari, 29 te Rotterdam. Use], 20 v. Malta n. Piraeus. Zuiderkruis, 29 400 m. N.NO. Easter eil. .Schepen met passagiers, repatriërenden en emigrerenden Aidabi, 1 Febr. Rio de Janeiro 3 Febr. Santos verwacht.- Alhena, vertr. 10 Febr. v. R'dam n. Buenos Aires Alnati, 3 Febr. Santos 5 Febr. Rio de Janeiro vei wacht. Bloemfontein, 29 v. Kaapstad via Las Palmas n. Amsterdam. Bonaire. 11 Febr. Plymouth 13 Febr. Amsterdam verwacht. Boschfontein 30 te Dar es Salaam. Boskoop, vertr. 1 Febr. v. Pto Barriow. Cottica, 12 Febr. Paramaribo verwacht. Groote Beer, vertr. 5 Febr. v. R'dam vla Le Havre n. Halifax n. New York. Indrapoera, vertr. 30 v. Rotterdam n. Tj. Priok Jagersfontein, vertr. 11 Febr. v. Amsterdam n. Durban. Job. v. Oldenbarnevelt. 2 Febr. Fremantle verw. Maasdam, 29 v. San Juan n. St. Thomas. Nooi-dam, vertr. 30 v. New York n. Rotterdam. Oranje, 31 Colombo 4 Febr. Singapore verw. Oranjefontein, 1 Febr. Kaapstad verw. Oranjestad, vertr. 18 Febr. v. Amsterdam n. Cristobal. Rhndam. 2 Febr. Halifax 4 Febr. N. York verw. Sibajak, veitr. 2 Febr. v. Rotterdam n. Sydney. Waterman, 5 Febr. Kaapstad verwacht. Westerdam, vertr. 30 v. Rotterdam via South ampton en Bermuda n. New York. Willem Ruys, 30 Gibraltar 2 Febr. Southampton 3 Febr. Rotterdam verwacht. Willemstad, 5 Febr. La Guaira 6 Febr. Curacao verwacht. Zuiderkruis, 3 Balboa 4 Febr. Cristobal verw. KLEINE VAART Admiraal Courbet, 29 te Antalya. Admiraal Nelson, 29 v. Plymouth te Caen verw. Anna b. 29 v. Rotterdam n. Waterford. Arek, pass. 29 Vlissingen n. Casablanca. Audacia, 29 v. Newlynn te Londen. Beekbergen, 29 v. Rotterdam n. St. Malo. Barracuda, 28 v. Milfordhaven n. Buitenhuizen Bree Helle, vertr. 30 v. Londen n. Rotterdam. Boreas, 29 te Rotterdam n. Oran. Bab-T, 27 te Preston. Canada, 29 te Vlissingen. Casana, 29 v. Gothenburg te Aalborg. Coolhayen. 29 te Rouaao verwacht. Cornelia b I, 28 v. Portsmouth te Antwerpen. Casablanca, 28 v. Rouaan n. Loctudy. Coolsingel, 29 te Antw. Co: rie b, 2 Febr. Rotterdam verw. Douro, 23 v. Amsterdam n. Le Havre. Daviena Goekoop, 28 v. Roscoff n. Portsmouth Deo Duce. 28 v. Gothenburg te Kopenhagen. Depa. 28 te Immingham. De Ruyter, 28 v. Goole te Nantes. Dol lard, 29 v. Gothenburg n. Londen. Duiveland, 28 te Amsterdam. Draco, 23 te Palermo n. Le Havre. Deni, 2.9 v. Karlshamn n. Nakskov. Diligentia, 28 v. Sboreham n. Hamble. Ferocia, 29 v. Brest te St. Malo. Follonica, 29 v. Holyhead n. Rotterdam. Fiducia, 29 in de Washbay. Glory, pass. 29 Vlissingen n. Antwerpen. Gaasterland, 29 v. R'dam te Harlingen verw Harte], 29 v. Amsterdam n. Rotterdam. Haskerland, 29 v. Rotterdam te Harlingen verw. Hast I, 28 v. Antw. te Liverpool. Ilias. 28 v. Denia n. Alicante. Jutland, 28 v. Stockholm n. Norrkoping. Jongkind, 28 v. Algiers n. Rotterdam. Josef Swenden, 28 v Seizaete n. Marly. Koningshaven, vertr. 30 v. R'dam n. Kopenhagen Koningin Juliana. 29 te Velsen. Leendert, b, 29 te Stanlow. Lucas Bols II, pass. 29 Vlissingen n. Hamburg. Lyöia, 28 v. Helsinki te Hamina. Leuvehaven, vertr. 29 v. Gothenburg n. R'dam. Maasym, 28 v. Grangemouth n. Newcastle. Maicella, 29 v. Gdynia n. Duinkerken. Manetje Bohmer. 28 20 m. NO. Ouessant. Markab, 29 v. Aarhus te Ventspils verw. Matthew, 29 v. Beckton n. Biilingham. Merak, 28 te Paranagua. Merwehaven, 28 v. Casablanca te Port Lyautey M:dsland. 28 te Grangemouth. Mirfak, 28 v. Victoria te Sao Francisco do ui. Mizar, 27 te Montevideo. Monica, 29 v. Biilingham n. Silvertown. Midas. 28 v. Palermo n. Messina. Mado II, pass. «8 Vlissingen n. Antwerpen. Neio. 28 v. Gothenburg. Nieuwehaven, 29 te Ahus verwacht. Noord, 28 v. Gdynia n. Frederikstad. Noorderhaven. 2 v. Bremen te Huil. Nottingham. 23 v. Harlingen te Goole. Neeltle b. vertr. 29 v. Swansea n. Tonnay Cha- rente. Noordland, 27 v. Garston te Drogheda. Omisndia. 28 v. Loctudy te Casablanca. D rins es Margriet, pass. 29 Vlissingen n. Avon- Ruby, 29 v. Amsterdam te Middlesbro verw. Prior, 29 v. Manchester n. Londen. Pavo. 23 v. Partington n. Pasaies. Ponto, 27 Gibraltar gepass n. Sete. Pnn?a. 28 v. Trineuzen n. Rotterdam Rnnhsven, pass. 28 Finisterre n. Casablanca, mouth. Saba, 27 v. Antwerpen te Immingham. dwingen alles op te geven, vooral omdat er voor Val zo véél op het spel stond! „Het ligt er maar aan wat je bij het to neel zoekt", wierp Cornelia tegen. Ze had Cornelia nog nooit zó gehaat als nu! „We willen allemaal het zelfde, liefje, hoe we het ook noemen!" Val lachte even, maar keek direct daar op weer ernstig, terwijl hij zijn hoofd schudde. „Succes goede rollen uitverkochte zalen zekerheid". Maar jij verlangt hier niet naar, dacht Rosemary opstandig. En het was alsof hij haar gedachten had gelezen, want hij lach te en schudde zijn hoofd. „Ik ben precies als de anderen, Rose mary. Misschien nóg wat egoïstischer, om dat ik geloof'ook op een andere wijze te kunnen slagende laatste tijd heb ik me echter afgevraagd of het wel eerlijk tegenover de anderen is tegenover alle maal om jullie van Shaftesbury Avenue weg te houden". „Iedereen bewondert je en ze verlangen helemaal niet naar Shaftesbury Avenue!" had Rosemay uitgeroepen. ,,'t Is lief van je om dat te zeggen!" Val had op een luchtige toon gesproken, maar er was warmte in zijn stem en her nieuwde hoop. „Och, alles zal wel op z'n pootjes terecht komen. Om eerlijk te zijn, Rosemary, ik probeer tijd te winnen. Ik wilde die kna pen in Amerika vragen het hele gezelschap over te laten komen 't zou ons allemaal wel goed doen om voor de verandering eens op Broadway te spelen „Val....!" „Ja, ik weet 't Val liet zich weer in de gemakkelijke leren stoel vallen en begon op z'n nagels te bijten. En nu leek hij helemaal niet meer op Valentine Herrick, de enigszins excentrieke acteur en leider van een be kend toneelgezelschap, die steeds succes sen wist te oogsten en één van de groot meesters van het toneel was. Hij zag er jongensachtig uit en had iets onzekers over zich. Hij voelde zich kennelijk niet op zijn gemak. ,,'t Is altijd het zelfde, Rosemary. Maar hoeveel recht heeft iemand eigenlijk om anderen te laten betalen voor zijn lief hebberijen? Mijn grootvader verzamelde snuifdozen, 't Klinkt nogal onschuldig, maar hij verkocht bijna alles in huis om maar snuifdozen te kunnen kopen! Mis schien ga ik dezelfde weg wel op Rosemary durfde geen antwoord te ge ven, want had ze haar mond open gedaan, dan had ze zo zeker als twee keer twee vier is allerlei hoogst onvriendelijke dingen over Cornelia gezegd. In haar hart fluister de het:,als ze van je hield.als ze van je hield zou ze je tot het einde van de wereld volgen zonder te mopperen en zonder tegen te stribbelenjouw idealen zouden dan de hare zijn....". „Zullen we deze brief maar eerst beant woorden?" Val greep een van de brieven uit het stapeltje en begon het antwoord te dic teren. Het was Zondagmorgen en dan werkte men meestal niet, doch rustte uit van zes dagen hard werken. In Wellington luid den de kerkklokken. Val en Rosemary werkten echter gestadig door; de ene brief na de andere werd beantwoord. Gesproken werd er niet meer, slechts gedicteerd. Morgen zou het weer Zondag zijn, Nieuw Jaar zelfs, 't Was al bijna zo ver. Rosemary had op willen blijven om het Nieuwe Jaar in te luiden, maar ze hadden zo laat hun plaatsen in de trein opgezocht na al dat drukke gepak in de schouwburg, dat June en Lucy liever direct naar bed wilden gaan. Het was warm en drukkend in de slaapwagen en het rook er naar roet. Misschien zag Rosemary daarom plotseling de brand in Wairu weer voor zich. Een en dertig December en volop zomer in Nieuw Zeeland! Hoe warm het overdag ook steeds was, de nachten waren gewoon lijk koel in dit land; maar er dreigde nog steeds onweer en in de slaapwagen heerste niet bepaald een prettige temperatuur. June had de gordijnen laten zaken. Ze sliep altijd in een donkere kamer, de gor dijnen hermetisch gesloten en het laken over haar hoofd getrokken, wat voor weer het ook was. Rosemary daarentegen wilde de ramen steeds zo wijd mogelijk open hebben en de gordijnen zo ver mogelijk op zij geschoven en haar gezicht verdween niet onder het laken, neen, ze hield van frisse lucht. En daar beide meisjes steeds een kamer moesten delen, leverde dat wel eens strubbelingen op. Rosemary dacht aan haar slaapkamer thuis. Die was zonnig en luchtig. Haar moeder zou overigens nu al wel verlangend gaan uitzien naar haar terugkomst, alhoe wel het morgen pas de eerste dag van het nieuwe jaar zou zijn en het wel tot Maart zou duren voordat zij weer voet op Engelse grond zou zetten. Mevrouw Combe zou dan vast en zeker met Rosemary door haar tuin gaan wandelen om haar alles te laten zien; de reeds boven de grond uitstekende tul pen, de narcissen, de ontluikende bomen, de vrolijke crocusjes, die nu veel fleuriger waren omdat ze dit jaar in een zonniger hoekje van de tuin geplant waren. Terwijl de 'rein in de donkere nacht voortraasde en heuvel na heuvel beklom, voelde ze zich dicht bij haar moeder maar ook veel ouder dan toén ze Engeland ver liet. Over een paar weken zou mevrouw Combe middenin de schoonmaak zitten en haar jongens van de ene kamer naar de andere verjagen. Het toch al zo nette en schone huisje zou nog helderder worden! Morgen was het Januari! Kerstmis had den ze in Wellington gevierd met een groo» feest in het Paul's Hotel, waar Val en Cor nelia logeerden. Er was kalkoen geweest en plumpudding en een gevulde pastei en dan niet te vergeten de drank. Er was zo veel geweest, dat er wel een slagschip op had kunnen varen. Ballonnen, muziek en dansen.... 't Had niet op gekund! Alles had echter wat onwerkelijk ge leken, een beetje dwaas zelfs: zo veel te eten, nadat je een dag lang op 't strand had liggen bakken in de gloeiende zon! Kerstmis! Je miste de sneeuw en de rood borstjes en zelfs de koude, echt Engelse mist! Maar bovenal had Rosemary het jammer gevonden, erg jammer, dat ze haar moeder niet had kunnen helpen met het maken van de pudding, de cake en de pasteitjes; dat ze niet had kunnen helpen met 't vullen van de kousen van de twee longens met presentjes; dat ze er niet bij kon zijn, toen haar moeder de Kerstboom versierde. En het koortje van 't dorp, waar toe zij van haar elfde jaar af had behoord, was ongetwijfeld weer gaan zingen in een of ander ziekenhuis; Kerstliederen had den opgeklonken in de grote zalen en zij was er niet bij geweest De boom in de hal van het hotel was de grootste en mooist versierde, die ze ooit had gezien, maar ze was onpersoonlijk, zonder ziel; zelfs de cadeaux van Val vo»r de leden van de troep hadden niet dat, waaruit bleek dat ze met liefde en zorg waren gekozen: sigarettenkokers voor de mannen en poederdozen voor de vrouwen. Cornelia had waarschijnlijk de poederdo zen uitgekozen; ze waren vrij kostbaar, eenvoudig van liin, vol distinctie en bin nen lag een kaartje, waarop in Val's non chalante hand geschreven stond: „Vrolijk Kerstfeest en een Gelukkig Nieuwjaar! Van Cornelia en Val. Nieuw Zeeland 1952. (Wordt vervolgd). P

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6