Strijd tegen het „vuur" geeft kwekers handen vol werk PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws De radio geeft Dinsdag Waterkrachtcentrale te Linne Gemeente Eindhoven kocht een Picasso 2 „Stekers": broedplaatsen van zwammen Niet elke tuin geschikt Vreedzame strijd (jee MOR Jlo fiejwycufoy! Roermond verstrekt lening van f3 millioen Winnaars van exercitie wedstrijden beloond Aubade aan de Koningin Helpers van uit Breda ontsnapten komen voor het hof Protesten op komst Gramofoonplaten van het Concertgebouw-Orkest Kerkelijk Nieuws Hoorspel gevraagd voor de „Prix Italia" WASSERIJ DUYN Ruim 300 ateliermeisjes in Wildervank staken Textielproductie is ver achter bij die in de V.S. Pianist Luctor Ponse bij Scapino Ballet Wegenwachten bij duisternis beter herkenbaar In ons land zijn 46 personen ouder dan 100 Djilas uit auteursbond Treinramp in Korea ZocU ió liet zo r Weer en temperatuur V y MAANDAG 1 FEBRUARI 1954 (Van onze correspondent in de bollenstreek) Koopt u wat bloembollen voor uw tuintje of om op potten of glazen op te zetten, dan krijgt u een product in 'handen dat eigen lijk met ten minste evenveel zorg omringd is geweest als een couveusekindje. Wordt professor Van Slogteren niet de „bollcn- dokter'' genoemd en heeft hij. zelf niet eens gezegd, dat een doktér niets is als er geen prima verplegers zijn om de adviezen van de dokter in practijk te brengen? Want zo is de boilenkwekerij: een voortdurende strijd tegen ziekten enhet zijn bijna allemaal besmettelijke ziekten. Er worden dikwijls vergelijkingen ge trokken tussen mensen en planten. Volgt men het gehele proces van de bloembollen teelt op de voet dan ziet men inderdaad dikwijls overeenkomsten. Bloembollen kunnen ook overvoed worden, net zo goed als ondervoed. Bij de mensen kunnen de griepbacillen met razende snelheid slacht offers maken, ook de bollen hebben te kampen met vijanden, die, als het weer gunstig is, in één nacht tijd zeer vele plan ten kunnen aantasten. De ergste daarvan zijn bij de hyacinten het zwartrand en bij de tujpen het vuur. De strijd tegen dat ..vuur" is tegenwoor dig de voornaamste. Men begint er al mee als men het plantgoed van het leverbare, dat voor de verkoop bestemd is, heeft ge scheiden. Dat plantgoed zijn de bollen die in de herfst in de grond worden gestopt, maar tussen de rooitijd en de planttijd lig gen enkele maanden. In deze tijd begint men de schuren waarin het plantgoed be waard wordt te verwarmen. De ontwikke ling van de bollen wordt dan geremd en daardoor kunnen ze later worden geplant dan vroeger. Deze verlenging van de be waarperiode is er oorzaak van dat de pun ten van de planten later in het voorjaar opkomen en daardoor wat minder last zul len hebben van de nukken van Januari en Februari. Dit is de eerste phase in de strijd tegen het vuur, want een beschadiging van de blad weefsels door bevriezing, hagel of stui vend zand maakt dat de plant minder weerstand heeft en dat er wonden blijven, die een zeer goede voedingsbodem vormen voor de sporen van de zwam, die men vuur noemt. Wordt zo'n jong puntje aangetast, dan groeit het niet verder en verwerft de naam „steker". Zo'n steker is een broed plaats voor de zwam en dient dus zo snel mogelijk te worden verwijderd. De ziek- zoekers trekken dus al spoedig de tuinen op om stekers op te zoeken. Om het zekere voor het onzekere te ne men gaat men ook al direct beginnen met het bespuiten van de jonge punten met chemische middelen. Men legt daardoor een beschermend laagje op het loof, waar de sporen maar moeilijk doorheen kunnen dringen, Heeft het echter geregend dan is die bescherming al weer verdwenen. En zo gaat het door. Met het groeien van de plant wordt er meer „gespoten", want een ogenblik van verslapping kan cata strofale gevolgen hebben. Behalve dus die regelmatige bespui tingen moeten de kwekers ook nog andere voorzorgsmaatregelen treffen. Een daarvan is om zo weinig mogelijk tussen de gewas sen te komen. Daarom mag er in de bollen- tijd geen publiek op de tuinen komen. Een andere maatregel is het verwijderen van de bloemen. De leek ziet met afgrijzen dat soms bloemen worden verwijderd die eigenlijk nog maar net aan het kleuren zijn. Hij weet dan niet dat de kweker die zelfde veelbetovende schoonheid met even veel misnoegen ziet. Ze noemen ze vuur- knoppen en hoe eerder die weg zijn, hoe beter. «i Geloof ook niet, dat iedere tuin geschikt is om tulpen op te telen. De kweker houdt er wel degelijk rekening mee of er een be paald jaar veel zuur is geweest in de tul pen en van die tuin blijft hij een paar jaar angstvallig af. De sporen van deze vuur- zwam liggen nog jaren in het zand te wachten op nieuwe bollen, die ze prompt HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geestelijke liederen. 9,25 De groenteman. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Hammondorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Wij ont dekken Amerika. 14.30 Platen. 14.40 School radio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte mu ziek. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.25 Paris vous parle. 18.30 Ahasverus, de wandelende Jood. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Fanfare-orkest. 19.30 Om roeporkest en vertelster. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.35 Lichte muziek. 22.00 Commentaar uit Berlijn. 22.05 Amuse- menstmuziek. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20— 24.00 Amusementsmuziek. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.20 Lichtprocessie en Hoogmis. 9.45 Platen. 10.00 Voor de kleu ters. «10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Platen. 12.0G Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amuse mentsmuziek. 14.00 Gevarieerd programma. 14.50 Platen. 15.00 Blaaskwintet. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 De Nederlandse Antillen in klanken. 18.00 Dansmuziek. 18.20 Sport. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Reportage. 19.00 Nieuws. 19.10 Koorzang. 19.15 Uit het Boek der Boe ken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Pianotrio. 21.15 Kan een haan een ei leggen?. 21.30 Bariton en piano. 22.00 Voordracht. 22.25 Kamerorkest. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Rotterdamsch Philh. orkest en solist. 23.45—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Weerbericht. 20.18 Waarom dit niet?, éénacter. 20.58 Filmact. 20.53 Gastenboek. 21.00 Mag ik deze dans van U? BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Ka merkoor. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Verzoekpro gramma. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Opera muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 na-). aanvallen en trachten te vernietigen. Vernietigt men het loof na «het rooien niet, dan loopt men kans na vijf jaar nog te boeten voor deze onachtzaamheid, want de ontwikkeling van de planten is dan nog niet best. Heeft men een partij, waarin dat vuur geconstateerd is, dan zal die zeer secuur moeten worden gepeld. Plant men aange taste bollen weer op, dan is de ellende niet te overzien. Even nauwkeurig moet men het schema van het gebruiken van het riet vaststellen. De tulpen moeten bijvoorbeeld altijd met nieuw riet worden gedekt. Daar kunnen nog geen ziektekiemen inzitten. De hya cinten en narcissen hebben weer niet zo'n last van de tulpeziekten en dus kan men het riet daarvoor wel gebruiken. Het is wel eens interessant om in het voorjaar niet alleen naar de bloeiende vel den te kijken. Heeft men het geluk een paar mannen langzaam door de tulpen velden te zien lopen, soms gewapend met een groene parapluie bij zonnig weer, maar altijd met een emmer met een deksel, let dan eens op hoe zorgvuldig ze een bol uit de grond halen. De gehele plant verdwijnt in de emmer en de deksel gaat er op, zodat er geen spoortje kan ontsnappen. Er is op het ogenblik een vreedzame strijd gaande onder de bollenkwekers. Er zijn er namelijk die een beetje bevreesd beginnen te worden voor het vele spuiten. Zij gaan zo langzamerhand tot de mening overhellen, dat het vele spuiten wel de oogst vermeerdert, maar dat tegelijkertijd de innerlijke kracht van de bol vermindert. Zij vrezen in een vicieuse cirkel te ge raken. Spuit men veel, dan groeien de bol len wel harder, maar ze worden zwakker, met als gevolg, dat er weer beschermend moet worden opgetreden, dus spuiten, en zovoorts. De wetenschappelijke onderzoekers blij ven zodoende dik in het werk zitten, want het lijkt wel of ieder opgelost probleem meteen weer een nieuw oproept Ook de bezitters van tuinen, die regel matig bollen planten, dienen tulpen geen twee jaar achter elkaai op dezelfde plaats te planten. ADVERTENTIE BARTttOORTS'STRAAT 20 —TEL. 13439' Handschoenen met lamsvacht De gemeente Roermond heeft aan de Koninklijke Industriële Maatschappij v.h. Noury en Van der Lande te Deventer, die te Roermond een electrochemisch bedrijf exploiteert, een lening verstrekt van f 3 millioen, zijnde de helft van de stichtings- kosten voor de bouw van een waterkracht centrale te Linne. De minister van Econo mische Zaken heeft inmiddels daaraan zijn goedkeuring gehecht. De productie van de centrale zal 21 mil lioen kWh per jaar bedragen. Deze centrale zal geëxploiteerd worden door de op te richten N.V. Waterkrachtcentrale Linne. Een eventueel overschot van de produc tie aan stroom moet worden geleverd aan de Provinciale Limburgse Electriciteit Mij. Vrijdag zijn dié exercitie wedstrijden voor het leger, die dit jaair met het oog op de alastrimgevallen niet iin Den Haag, doch te Utrecht iin de Seypesteimkazerne gehouden werden, geëindigd. Aan deze wedstrijden, d'ie vier dagen duurden, namen een kleine 30 detachementen van allerlei wapens en dienstvakken uit het gehele land deel. De eerste prijs bleek te zijn voor het 422e bataljon infanterie te ZucidHajren, onder commando van de eerste lui tenant J. R. Grevelink (630 punten). Deze nam de zil veren medaille en de ere-vaamtjes in ont vangst en natuurlijk de vier diagen extra verlof. De tweede prijs was voor de staf batterij van 101 LUA (Luchtdoel artillerie) uit het kamp bij Ermelo, onder commando van de eerste luitenant H. G. Kappert (622.9 punten). Deze winnaars kregen de bronzen medaille, ere-vaamtjes en twee da gen extra verlof. De Koninklijke zangvereniging „Maas- treechter Staar" zal op Koninginnedag, 30 April ten paleize Soestdijk een aubade brengen aan de jarige vorstin. De officier van Justitie bij de Bredase rechtbank heeft appèl aangetekend tegen de vonnissen, die de Bredase rechtbank op 29 October heeft uitgesproken tegen de vier verdachten, die geholpen zouden heb ben bij de ontsnapping van de zeven oor logsmisdadigers uit de Bredase strafge vangenis. De Amsterdammers F. de J. en F. C. werden wegens het vervoeren van de ontsnapten veroordeeld tot vijf maanden ieder. Eenzelfde straf werd opgelegd aan de Amsterdammer M. A. wegens opzette lijk uitlokken van het voortgezet misdrijf. M. F. uit Haarlemmermeer, de broer van één der ontsnapten, werd vrijgesproken. De officier van justitie had tegen ieder der verdachten een gevangenisstraf van zes maanden geëist. Dit hield niet in. zo zei hij, dat hij hen in gelijke mate schuldig achtte, maar verscheidenheid in de eisen was niet mogelijk omdat de wet voor een dergelijk misdrijf geen hogere straf dan zes maan den toestond. M. A. en F. de J. hebben eveneens tegen hun vonnis beroep aangetekend. Het appèl zal Waarschijnlijk in Maart of April wor den behandeld door het gerechtshof in Den Bosch. Buiten vervolging gesteld Het vooronderzoek tegen J. H. uit Am sterdam, secretaris van de stichting „Oud- politieke Delinquenten" is afgesloten. Naar wij vernemen heeft de officier van justitie te Breda geen voldoende aanwijzingen voor zijn schuld aanwezig geacht. Hij is thans buiten vervolging gesteld. Tijdens de behandeling van de zaak tegen de vier verdachten, die zouden ge holpen hebben bij de ontsnapping van de zeven oorlogsmisdadigers, was enige keren beweerd, dat H. een aandeel in de hulp verlening zou hebben gehad. Het gemeentebestuur van Eindhoven heeft uit de collectie Penrose te Londen een schilderij van Picasso aange kocht. Het draagt als titel „Femme assise" (zittende vrouw) en dateert uit de herfst van 1909, toen de schilder in Parijs was teruggekeerd. Het doek heeft als een van Picasso's meesterwerken het vorige jaar een ereplaats ingenomen op de in de te Parijs gehouden tentoonstelling „Het cu- bisme". Het schilderij is aangekocht ten behoeve van de basiscollectie van het stedelijk Van Abbemuseum waarin de Europese kunst van voor de eerste wereldoorlog inr haar belangrijkste aspecten vertegenwoordigd zal worden. Zij dient als basis voor de andere verzamelgebieden, te weten de ex pressionistische en de hedendaagse kunst. Op 18 Januari besloot de Eindhovense gemeenteraad, zoals wij bericht hebben, aan B. en W. een crediet van 300.000 gul den te verlenen voor de uitbreiding dezer basiscollectie. Dit besluit, dat met op vier na algemene stemmen werd genomen, heeft in de afgelopen dagen nogal wat beroering gewekt bij de Eindhovense bevolking, zich weerspiegelend in een reeks ingezonden stukken in de plaatselijke bladen. De onderhandelingen tussen de Neder landse Orkeststichting het Concertgebouw Orkest en Philips Pbonografische Indus trie te Baarn hebben tot volledige overeen stemming over een contract op lange ter mijn geleid. De belangrijkste werken van het orkestrépertoire, uitgevoerd onder lei ding van Eduard van Beinum en anderen, zullen worden opgenomen Hiermede zal dit voorjaar een begin worden gemaakt. Ned. Herv. kerk Beroepen te Paramaribo (Evang. Broe der Gemeente), D. J. Karres te Voorburg. te Vinkeveen R. de Bruin te Barneveld. Geref.- kerken onderh. art. 31 K.O. Bedankt voor Wezep (2e pred.pl.) O. van Bruggen te Assen (nadere beslissing). De Nederlandse Radio Unie wil dit jaar voor de „Prix Italia" onder meer een hoor spel inzenden, dat aan radiofonische en hoge aestetische eisen moet voldoen. Indien de Nederlandse Radio Unie een hoorspel daartoe aanvaardt, zal daarvoor een hono rarium van 1000 worden betaald. Nadere inlichtingen verschaft de directeur van de programmadienst. ADVERTENTIE AMSTERDAMSE VA ART 20 TEL. 11053 EEN 100-JARIGE ERVARING Zondagochtend is brand uitgebroken in het kerkje van de Gereformeerde Gemeente te Echt nabij Lemmer (Fr.). Hoewel de brandweerkorpsen van Lemmer, Heerenveen en Wolvega vrij spoedig aanwezig waren en het vuur met vele stralen bestreden, kon niet voorkomen worden dat het gehele gebouw in de as werd gelegd. Een beeld van de ruïne. Ontevreden over bussen Ruim driehonderd ateliermeisjes, werk zaam bij de Tricotagefabriek Schmidt te Wildervank, zijn Vrijdag in proteststaking gegaan ais gevolg van ontevredenheid van die meisjes die per bus van hun woon plaatsen naar de fabriek worden vervoerd. De meisjes zijn niet tevreden over het materiaal waarmee gereden wordt. Don derdagochtend is een bus onderweg blijven steken door een defect aan de motor. Er kwam toen een reservebus, die plaats bood voor 32 personen, terwijl in de defecte bus 37 meisjes hadden gezeten. Vijf rheisjes moesten dus staan, maar zij namen hiér geen genoegen mee, en zijn op eigen gele genheid naar de fabriek gegaan. Hier heb ben zij uiting gegeven aan hun ontevre denheid. Het gevolg was, dat ruim drie honderd meisjes uit protest het werk neer legden. Zij eisen betere voorzieningen in het transport. Reeds eerder zijn er moei lijkheden gerezen over het vervoer, toen enkele meisjes het bewustzijn verloren in een bus waarvan de uitlaatpijp defect was. Inmiddels is Zaterdag een bespreking ge houden tussen de directie en een deputa tie van de meisjes. C .O. P.-rapport: Thans is d'oor die Contactgroep Opvoe ring Prodluotiviltedt een rapport gepubli ceerd, waarin door 24 werkgevers en werk nemers in dë Nederlandse katoen- en rayon - kidiust r iedie in het na ia ar van 1951 een bezoek aan die Verenigde Staten brach ten, een analyse gegeven van dë in Amerika toegepaste werk- en productie-rn-ethodën op het gebied van de katoen- en rayon- industrie. De samenstellers van dit rapport komen tot de conclusie, dat, wait die productie per main-uu.r betreft., de Amerikaanse textiel industrie c!e Nectertainrtae textiel -Industrie ver vooru.it is. De oorzaak van deze Neder landse achterstand moet voornamelijk gezocht worden iin die grotere mate -van continuïteit in die Amerikaanse productie, vergeleken met die in Nederland, een con tinuïteit, welke verk.re.gen kon worden doordat de binnentarj-iise markt van de Ver- enigdie Staten van grote, afmetingen is en door vergaande specialisatie er. rationa lisatie. De rapporteurs zijn vercter van oor deel. dat die goede sfeer en die .roede samen werking, het versnltwoorctalijikihetalsbesef en de arbeidsdiscipline, welke in de Ame rikaanse bedrijven worden aangetroffen, belangrijke factoren zijn, welifce bijdragen tot de hoge prodluctivirte.it. Tot slot vermeldt het rapport een aantal aanbevelingen voor die Nederlandse indu strie: het stichten van gezamenlijke ver- kooivorganisaties, hert beperken en norma liseren van het aantel te eebmriken garen- nummers, Intensieve un'tw'saeVing vande ervaringen tussen die bedrijven, intensi vering van het wetenschap pel ijik onder zoek en moderniseren van het machinepark. Bij het Scapino Ballet is de pianist Luc tor Ponse geëngageerd. Hij zal, in afwis seling met Tilly Langedijk, die aan het ge zelschap verbonden blijft, de muzikale be geleiding van de voorstellingen verzor gen. Luctor Ponse heeft zo juist een tournée van vier maanden met de Zwitserse violist Blaise Calamé door Triest, Joegoslavië, Griekenland, Turkije, Syrië en de Libanon gemaakt, waar hij onder meer werken van de Nederlandse componisten Badings, Ket ting, Mul en Flothuis ten gehore heeft ge bracht. 20. Wat liep dat kleine Kalkerkarretje ge weldig! Het motortje gonsde als een te vreden bij, de wieltjes snorden. In een wip was Panda het stadion uit en suisde voort over het parcours, dat met een wijde boog weer naar het stadion terugvoerde. Zo maakte hij zijn eerste ronde; ver voor al zijn mededingers uit. Nadat hij voor de tweede keer de grote cirkel had rondgere den en aan de derde ronde begon, haalde hij reeds de andere racewagens in, die nog aan hun tweede ronde bezig waren. Baas Kraska had dit alles met klimmende on gerustheid aangezien. „Hij is al een hele ronde voor!", brieste hij, „mijn Kraskarren hebben geen kans tegen die kleine duivel! Als ik niet gauw iels doe, steven; hij recht op de overwinning af!" Opeens kreeg hij een boze inval. Hij rende het stadion uit en volgde een eindje het parcours, lot hij bij een zijweg kwam, waar een bordje met een pijl stond, dat diende om het verkeer om te leiden Met een ruk trok hij het bord uit de grond en snelde hiermee naar de racebaan. Maar Pat O'Nozel, die hem te recht wan'rouwde, was hem onopgemerkt gevolgd. „Hij heeft boze plannens", mom- pelde de grote detective, Kraska's gedra gingen bespiedend, maar ik houd hem in de gatens!" Nu de A.N.W.-wegenwachten op ver schillende routes ook in de vroege morgen en de late avonduren dienst doen, is het noodzakelijk gebleken hen in het duister duidelijker herkenbaar te doen zijn voor het verkeer, dat hulp nodig heeft. Automobilisten, die bij duisternis te kampen hebben met pech zullen voortaan de wegenwachten kunnen herkennen aan de koplamp met geel licht en een klein wit lichtje op het zijspan. Voorts dragen alle wegenwachten een aan de achterzijde rood reflecterende cein tuur. Nederlandse films naar Sao Paulo Van 12 tot 26 Februari zal ter gelegen heid van het 400-jarig bestaan van de stad Sao Paulo aldaar een internationaal film festival worden georganiseerd. Van Neder landse zijde zullen de volgende films wor den ingezonden: „Houen zo" en ,,'t Schot is te boord" van Herman van der Horst, .Spiegel van Holland" (Bert Haanstra), „Panta Rhei" (idem). „De gouden vis" (Marten Toonder). De Braziliaanse regering heeft een Ne derlandse filmcriticus en een cineast uit genodigd het festival bij te wonen. Op voordracht van het bestuur van de kring van Nederlandse filmjournalisten en van de Nederlandse beroepsvereniging van filmers zullen de heren A. van Dombrug en J. G. Toonder de Nederlandse delega tie vormen. Adviescommissie voor opdrachten aan Nederlandse componisten De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een commissie van advies voor het toekennen van prijzen en het verlenen van opdrachten aan Neder landse componisten 1954 ingesteld. In déze commissie zijn benoemd tot lid en voor zitter de heer Willem Andriessen, tot leden de heren Willem van Otterloo en Kees van Baaren. In de December-aflëveriinig 1953 van de maamdsrtatisitiek van de bevolking heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek cijfers gepubliceerd over het aantal in Nederland aanwezige en overleden pensenen van hon derd jaar- en ouder in die loop van dë laatste eeuw. Uirt deze cijfers blijkt, diart onze bevolking op 1 Januari 1953: 46 personen (15 mannen en 31 vrouwen) telidë, die de tien kruisjes achter dë rug hadlden. Bij de eeuwwisseling, op 1 Januari 1900, warren het er tien. Sinds dien hebben twee personen dë leeftijd van 106 jaair gepasseerd, en wel een vrouw, overleden in 1935, (106 jaair en 1 maand, „Opoe" Tjao'en uit Groningenen een vrouw, overleden in 1948, (106 jaa.r en 6 maanden. „Opoe" Herfst uilt Rotterdam). De oudste overledene hier te lainidë, ten aanzien van wiens bereikte leeftijd zeker heid bestaat, is een man van 110 jaar ge weest, overleden im 1899 (Geert Adriaan Boomgaard Voor zover thans bekend is, waren op 1 Januari 1954 12 mannen en 28 vrouwen 100 jaar of oudër. Op deze datum was de 104-jarige Chrisse Karnebeek-Baiks Chris- se-Meuje) uit Eibergen de oudste inwoon ster van Nederland. C Voorzitter. Ex-maarschalk Alhert Kessel- ring is herkozen als voorzitter van de „Stahlhelm". de Duitse organisatie van oud-gedienden. Ongeluk. Zaterdagavond zijn tussen Three Rivers, in de Canadese provincie Que bec, en Montreal een volle personenbus en een vrachtauto-met-aanhangwagen in volle vaart op elkaar ingereden. De bus vloog in brand. Er vielen 15 doden en tien gewonden te betreuren. Vermist. De veiligheidspolitie të Salzburg heeft Zondag medegedeeld, dat de Tsje- choslowaakse vluchtelingenleider Bohu. mil Lausmann al sedert ruim een maand wordt vermist. Zijn hospita had op 23 December de politie verteld, dat Lausmann al sedert een week niet thuis geweest was, hoewel zijn bezittingen nog op zijn kamer waren en hij tot het einde van December zijn kamerhuur had betaald. Lausmann, een vroegere voorzitter van de Tsjechische sociaal democratische partij en plaatsvervan gend eerste-minister, had meermalen verklaard bang te zijn voor een ontvoe ring door de communisten. Overlijden. Emanuel Bloch. die de raads man is geweest van het echtpaar Rosen berg, is te zijnen huize in New York dood in het bad gevonden. Een lijk- beschouwing heeft aangetoond, dat een hartaanval de oorzaak van de dood van Bloch is geweest. Herscholing. De 14.000 anti-communisti sche Chinese ex-krijgsgevangenen uit Korea zullen een politieke herscholings cursus van drie maanden volgen en daarna vrij zijn om dienst te nemen in het Chinese nationalistische leger of in de burgermaatschappij terug te keren, aldus heeft Zaterdag luitenant-generaal Tsjiang Tsjien-Djen verklaard. Generaal Tsjiang, onder-voorzitter van de commissie die is belast met het toe zicht op de ex-krijgsgevangenen, ge loofde. dat ongeveer 80 procent van hen zich voor dienstneming zou melden. Automatisch. De commissie voor anti-Ame rikaanse activiteit van het Huis van Af gevaardigden heeft in haar jaarlijks rapport aan het Congres voorgesteld het lidmaatschap van de communistische partij automatisch te beschouwen als samenzwering tot omverwerping van de regering, dit echter pas nadat de be paling zal zijn aanvaard, dat de com munistische partij een „ondermijnende organisatie" is. Productie. De Sovjet-Unie heeft mee gedeeld, dat de industrie het productie plan voor 1953 voor 101 procent heeft vervuld. Over het geheel genomen was de industriële productie 12 procent meer dan in 1952. De totale productie in 1953 was 45 procent hoger dan die van 1950. Projectiel. De Franse minister van lucht vaart, Christiaens, heeft Zondag te Parijs medegedeeld, dat Frankrijk een leidbaar. anti-tank-projectiel maakt, dat beter is dan alle in de Verenigde Staten ontworpen projectielen van dit soort. Afgesloten. De Joegoslavische provincie Kosova-Matohija, die ongeveer 750.000 inwoners heeft, is tengevolge van zware sneeuwval van de buitenwereld afgesloten. Verkeer naar en van de pro vincie over weg en spoor is onmogelijk. Aan de spoorwegen wordt gewerkt, ten einde bevoorrading mogelijk te maken. Bouwen. De Hongaarse regering zal degene die een eigen huis wil bouwen, gratis bouwterrein verschaffen, aldus meldde radio-Boedapest Zondag. Ook zal men in een dergelijk geval stenen 20 procent en cement, hout en andere bouwmate rialen 29 a 30 procent goedkoper kun nen aanschaffen. Ieder, die van dit aan bod wil profiteren, moet beloven bin nen zes maanden met de bouw van het huis te beginnen en bovendien moet het huis over twee jaar voltooid zijn. Het bouwterrein, dat ter beschikking zal worden gesteld, is voldoende voor een woning met een tuintje. Huizen, die onder deze bepalingen zullen worden gebouwd, zijn vijftien jaar belastingvrij. BELGRADO (Reuter) Milovan Djilas, de „gezuiverde" gewezen president van het Joegoslavische parlement, is uit de Joego slavische schrijversbond gestoten „wegens zijn anti-Marxistische en op herziening van de partijlijn gerichte activiteit." SEOEL (Reuter) Tussen Soewon en Osan, op een afstand van ongeveer 25 kilo meter van Seoel, is een personentrein, op een goederentrein gereden. Er vielen zestig doden. ONS oordeel over de temperatuur van de buitenlucht hangt eigenlijk grotendeels af van de toestand waarin ons eigen lichaam zich bevindt. Zoals u weet wordt in ons lichaam zuurstof verbrand, waardoor warmte ontstaat. Deze warmte dient om de lichaamstemperatuur op peil te houden, en wordt afgevoerd, zodra er sprake is van een teveel. En het is nu juist deze warmte afvoer waarop we in eerste instantie ons omtrent de temperatuur van d.e buitenlucht baseren. Im mers, deze warmte-afvoer vindt voor een groot deel plaats door verdamping van water op de huid: door deze ver damping wordt warmte aan het lichaam onttrokken en hoe sneller de verdamping ge schiedt. des te groter zal dus de warmte- onttrekking zijn en des te verkoelender zal de indruk zijn die de buitenlucht op ons maakt Door de sneVe verdamping van al cohol. maakt eau de cologne een ko;t.de indruk op de huid, eenzelfde gevoel ver wekt de wind, of het blazen op een bepaal de plek, waardoor het verdampen wordt bevorderd. Bij ons oordeel over de temperatuur van de buitenlucht speelt behalve de tem peratuur die de thermometer aanwijst dus ook de windsnelheid een rol, maar te vens de vochtigheidsgraad van de lucht. Want in droge lucht zal de verdamping op de huid sneller plaats vinden dan in een vochtige atmosfeer. Alles bij elkaar ge nomen zal de warmte-afvoer dus des te groter zijn naarmate de luchttemperatuur lager is dan die van de huid naarmate de windsterkte toeneemt en naarmate de lucht droger is. De onderzoeker Hill heeft dit alles zelfs in een formule samengevat, aan de hand waarvan u nauwkeurig kunt berekenen, welke rol elk dezer factoren in het gehele proces speelt, maar deze curio siteit zullen we u besparen. Waar het vandaag eigenlijk alleen maar om gaat, is de vochtigheidsgraad van de lucht. Want hoe vochtiger de lucht, des te minder gemakkelijk kan het vocht op onze huid verdampen en des te benauwder we het krijgen. Daarom kan het 's zomers zo onaangenaam benauwd zijn. als door de hoge vochtigheidsgraad van de lucht slechts een zeer lang zame verdamping op de huid kan plaats vinden, waardoor roe onvoldoende verkoeling krijgen. Maar deze zelfde hoge vochtigheidsgraad van de lucht is tevens oorzaak dat een ge ringe vorst in onze streken direct zo veel onaangenamer en kouder aanvoelt dan 12 of 15 graden vorst in een droog klimaat. Want bij koud weer slaat het vocht op onze huid neer en veroorzaakt een ver damping die we op dat moment juist hele maal niet nodig hebben. In droge streken heeft die ongewenste verdamping niet plaats, zodat we ons dus bijvoorbeeld in Zwitserland kiplekker voelen bij een tem peratuur die hier niet te harden is. Ziezo, nu kunnen we overgaan tot het volgende probleem dat een lezer ons voor legde. Hij wil n.l. weten of het waar is dat de zee na September onweer aanneemt, en dat onweersbuien soms boven één oever van de rivier blijven hangen. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2