Vertoning van drie speelfilms voorbereid in Doopsgezinde kerk Ramplaankwartierbewoners brachten hulde aan W. Koutstaal j Kort en bondig ^Brieven aan de redactie „Zang en vriendschap" zong voor de jeugd van Oude Tonge Oude Tonge herdenkt slachtoffers ramp MAANDAG 1 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Film binnen de kerk Katholieke jongeren speelden „Metamorfose" Simavi-films voor V.L.N. „Nova Zembla" in Spaarn- dam houdt hardrijderij J. C. de Bont nam afscheid Brandje aan W eissenbr uchweg Mannenvereniging „Calvijn" vierde jubileum Haerlems Studenten Gildt hield receptie en feest Burgerlijke Stand Vishandelaar vernielde uniform van agent Mej. L. Roos overleden Ophoging terrein Delftwijk Convair met „begin van brand" landde behouden Hellingman districts kampioen 1ste klasse Uit de kerkeraden van de Remonstrants Gereformeerde gemeente en de Verenigde Doopsgezinde gemeente te Haarlem is een commissie gevormd, die voorbereidingen heeft getroffen op drie Vrijdagen (5 Februari, 5 Maart en 19 Maart) films in de Doops gezinde kerk te vertonen in bet bijzonder voor jeugdige mensen. Vooraf wordt een inleiding gehouden en na afloop komen de bezoekers(sters) in groepen bijeen om een nabespreking over de vertoning te houden. Op een vraag welke motieven de commis sie heeft met het voorbereiden van de bijeenkomsten antwoordde de voorzitter der commissie, dr. M. J. Heering, ons, dat de kerk in de oorlogstijd het hoogtepunt in het gemeenschapsleven was. Het was toen bet centrum van het leven, zoals het vroe ger ook geweest moet zijn. De papieren van de kerk waren niet op geheel natuurlijke wijze gestegen, maar toch is het veront rustend, dat na de oorlog de kerk zo duide lijk verdwenen is uit het „midden van het dorp." De kerk beseft het proces van de ontgeestelijking van het leven wel duidelijk en doet alle mogelijke moeite althans het verband met het leven hier en nu vast te houden en waar mogelijk weer opnieuw te vinden. Dr. Heering zei, dat de kerk meer dan nu het geval is weer „zout der aarde" wil zijn, dat zij daartoe het leven opzoekt, daar waar het zich van de kerk afkeerde en dat het tracht het leven met alles, wat daarin de mens beweegt, in zich op te nemen. Dr. Heering vervolgde, dat de kerk zich intensief bezig houdt met problemen van huwelijk en gezin en met de sociale en economische vragen uit de samenleving. Kerk en kunst vonden elkaar op allerlei terreinen, bespreking van boeken, vooral niet religieuze, in eigen kring, is een dage lijks beoefende bezigheid en nu wil de commissie te Haarlem behalve muziek en litteratuur, ook de film binnen de kerk halen. Dat de gedachte reeds lang leeft in de kerk bewijst het bestaan van de Stichting Filmcentrum, een stichting gevormd uit een aantal samenwerkende Protestantse kerken, die er naar streeft films te bren gen, die zowel wat inhoud als wat techni sche kwaliteiten betreft, de toets der cri- tiek, ook die vaii de niet aan de wereld geconformeerde critiek, kunnen doorstaan. Dr. Heering deelde mee, dat de commis sie uit de beide kerkgenootschappen met medewerking van het Filmcentrum de film in de kerk brengt, zoals dit in Amerika reeds vele jaren en in Engeland sinds korte tijd geschiedt, zelf in de dienst. De bedoeling is natuurlijk niet de films naar de kerk te brengen, om daar nu eens gezellig en knus in eigen kring naar te kunnen kijken. Het accent zal niet worden gelegd op het gemeenschappelijk zien van de film, maar op de onderlinge gedachtenwisseling in de kerk na het beleven van wat de film bood. De keuze van de commissie van de te vertonen films uit het archief van het Filmcentrum ging in de eerste plaats uit naar die films, wier problematiek de moge lijkheid schept tot een vruchtbaar en cri- tisch gesprek onder de toeschouwers, die niet alleen die problematiek samen hebben ondergaan, maar die daarbij de opgewor pen vragen, de geponeerde stellingen wil len trachten të zien van hun „Christen zijn in deze wereld" uit. Het is voorgekomen, dat een film in Haarlem vertoond is en dat een nabespre king werd gehouden. Ds. B. van Gelder heeft wel eens de methode toegepast om de kerk en film wat dichter bij elkaar te brengen door in een speciale dienst over een film te spreken. De commissie is aldus dr. Heering van mening, dat het de voorkeur verdient de films in een ker kelijke gemeenschap te draaien. De moge lijkheid wbrdt gegeven, dat tijdens het in de kerk gemeenschappelijk beleven van de film de diepere betekenis van filmbeeld en van ons leven ons scherper bewust wordt dan tijdens het individuele bioscoop bezoek. Programma De commissie zal op Vrijdag 5 Februari vertonen de Italiaanse film over een werk loze arbeider, die een auto steelt, doch mede onder invloed van zijn vrouw op het rechter pad terugkeert; de titel is „Kleine mensen op de grote weg". Op Vrijdag 5 Maart wordt vertoond „Zo De afdeling Heemstede van de Katho lieke Jongeren Bond heeft Zondag de feestelijke herdenking van haar vierjarig bestaan met een kerkelijke plechtigheid in de parochiekerk aan de Herenweg ingezet, welke met een gemeenschappelijk ontbijt in het clublokaal werd besloten. In het R.K. Verenigingsgebouw werd 's avonds door een aantal leden een op voering gegeven van „Metamorfose", een kluchtig spel in drie bedrijven door Jan Verhoeven. Wanneer wij ons niet vergissen is dit een bewerking voor herentoneel van Piet Mossinkoff's „De stier van Califor- nië"; de historie van een zekere Bram Te gels, die na een jarenlang verblijf in Ame rika compleet met een enorme cowboyhoed en leren rijbroek in zijn vaderland terug keert en daar de boel eens heerlijk ouder wets op stelten zet. Hij neemt zijn intrek in het huis van zijn oude vriend, een pro fessor, die zich intussen enkel nog voor mummies en hiërogliefen blijkt te interes seren en daarbij aan een passende ver strooidheid lijdt. Bi-am besluit hier eens een verfrissende wind te laten waaien; hij tyranniseert de hele omgeving en organi seert fuifjes, die alle deelnemers een schreeuwende kater bezorgen. Behalve Bram zelf natuurlijk, die de volgende mor gen weer smakelijk in een heel brood en een stevige worst hapt. Daarbij dwingt hij de arme professor tot een training in het hardlopen en houdt hij zich verder bezig met het verzinnen van allerlei aar digheden, waarbij hij voortdurend met de radeloos geworden huisknecht overhoop ligt. Deze pretentieloze klucht is dan ook een uitkomst voor een groepje ongerouti neerde spelers, dat de planken alleen be treedt om een gezelschap vrienden en ken nissen een avond van daverend plezier te bezorgen, waarin men bij de K.J.B. overi gens volkomen is geslaagd. Wij menen dus met het signaleren van dit succes gevoeg lijk te kunnen volstaan. Harry Hoogenboom gaf nog een uiteen zetting van het doel der K.J.B.namelijk de jongens op hun latere taak in de maat schappij voor te bereiden. De geslaagde feestavond werd daarna besloten met een geanimeerd bal, dat onder leiding stond van de heer en mevrouw H. v. d. Moolen. was het"; de film gaat over het Joodse vraagstuk, begint in Europa, tijdens de jongste Jodenvervolgingen en gaat over in de opbouw van de' staat Israël. „Een man in een wit pak" is een luch tige film met een sociale strekking. Deze film wordt op 19 Maart gedraaid. Na afloop zal men in de gelegenheid worden gesteld over de films van gedachten te wisselen. Op een Zaterdagavond in zaal Wolters in de .Jansstraat gehouden ledenvergadering van de afdeling Haarlem van het Veteranen Legioen Nederland werd in het bestuur gekozen de heer B. J. H. Warmerdam'te Bloemendaal in de plaats van de zich niet herkiesbaar stel lende heer H. Cramer." De heer N. van de Post, directeur van Simavi, waarvan het hoofdkan toor te Haarlem is gevestigd, heeft er verteld over het doel en de werkwijze van deze ver eniging en er enige films van vertoond. Een gehouden collecte voor het Simaviwerk bracht vijfentwintig gulden op. De volgende bijeenkomst voor de leden van het V.L.N. wordt op Zaterdag 27 Februari gehouden. De kolonel K. Drost zal dan een tweede lezing over Nieuw-Guinea houden. Hij zal daarbij nog niet in ons land vertoonde kleurenlichtbeelden laten zien. die hij onlangs uit Nieuw-Guinea ontving en die een indruk geven van de toestand in de laatste tijd. De Soaarndamse IJsclub ..Nova Zembla" houdt op Woensdag 3 Februari een hardrij derij on de korte baan voor mannen des mid dags om twee uur. Zaterdagavond had in 'de Sionskerk te Haarlem-Noord een concert plaats, dat georganiseerd was door de Hervormde Jeugdraad en gegeven werd ten bate van de actie tot hulp aan de jeugd van Oude Tonge. Doel en betekenis van deze actie werden vooraf door mevrouw M. van der WallDuyvendak en de heer G. ter Beeke toegelicht. De Koninklijke Liedertafel ,.7ang en Vriendschap" verzorgde ond?r leiding van haar dirigent Jack P. I-oorij het hoofd aandeel van het programma. Het was eigenaardig, hoe de verruimende acoustiek van het betonnen kerkgebouw een sonore diepte gaf aan het basregister van het koor en hoe vooral bii'zacht gezongen homofone gedeelten van het complete en semble een vocaal orgel gesuggereerd werd. Dit was heel sterk het geval met „O bone Jesu" van da Palestrina, met „Paree Domine" van Mene^ali en met „Sicut cer- vus" van Gounod. Wat dit laatste nummer betreft, het maakte door zijn oude klas sieke stijlvorm en zijn streng karakter een treffende indruk. Dit stuk goede mannen- koormuziek herinnert er aan, dat de com ponist van „Faust" enige jaren de leiding gehad heeft van het koorwezen in Frank rijk het zogenaamde Orohéonisme en dat hij in die periode menig werk geschre ven heeft, dat de aandacht nog ten volle waard is. Voor de staag wisselende harmonieën van Schuberts ,-,Litanei", waarmee men de slachtoffers van de watersnood herdacht, was de acoustiek mindeT gunstig. Een Engelse Kerstzang en twee Negro-spirituals werden effectrijk gezongen en klonken prima. Als solo-zangeres hoorden we de alt me vrouw Bep Missetvan Andel in oud- Duitse geestelijke liederen en nieuw-Ne- derlandse van Röntgen en De Vocht. De betrekkelijke eenvoud dezer zangen dged voor deze gelegenheid en in deze omgeving aangenaam aan. Het fraaie klankgehalte wat is die stem rustig en vast geworden en de welbegrepen uitdrukking deden de rest. De zangeres werd door de organist Piet Boekei, uit Hoorn, op het pedaal harmonium van de kerk begeleid met een maximum-resultaat van wat men van zo'n pseudo-orgel verwachten kan. Hetzelfde mocht gezegd worden van zijn solovoor drachten, gewijd aan korte composities hoofdzakelijk koraalvoorspelen van Buxtehude, Bach, Teleman en Pepping. Boekels spel was technisch goed verzorgd, beheerst en doorzichtig; het getuigde al door van goede smaak. De toeschouwers op deze weldadigheids uitvoering moeten zich voldaan hebben gevoeld. De avond werd bes'oten met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus. JOS. DE KLERK. Wegens zijn benoeming tot directeur van het PTT kantoor te Waalwijk nam de heer J. C. de Bont, bureauchef oo het Haarlemse stationspostgebouw aan de Btaljuwslaan, Zaterdag afscheid van de ambtenaren. De heer De Bont is reedis vele jaren bij het bedrijf werkzaam en heeft na die oorlog in Haarlem zijtn krachten gewijd aan de af deling expeditie. Zijn grote postale, tevens plaatsen kennis zowel in binnen- als buiten land hebben er toe geleid dat een degelijk fuinctionnerend snel postverveoer werd op gebouwd in nauwe verbondeheid ten op zichte van publiek en het zakenleven. De heer W. Flooren opende die zeer druk bezochte bijeenkomst en deelde mee dat nu de bloemenstad verwisseld wordt met de schoenen- en leer-industriestadde ambte naren niiet wensten dat het vertrek met stille trom zou geschieden. De heer P. Lalleman, chef van het sta tionspostgebouw, gewaagde van de grote toewijding en prettige samenwerking waar door veel tot stand was gebracht wat een mooie herinnering zal blijven. Namens het gehele personeel voerde de heer P. Koomen bet woord die zeide dat de heer De Bont onder aille omstandig heden bezield blijft het PTT-bedrijf, ten dienste van de gemeenschap, groot te doen maken; hij bood een leeslamp aan. Nadat de heer De Bont aan allen dank had ge bracht nam een ieder met een handdruk afscheid van hem. Zondagmiddag omstreeks half vier werd de Heemsteedse brandweer gealarmeerd voor een begin van brand, dat op de vliering van een huis aan de Weissenbruchweg was uit gebroken. Het bleek dat zich hier een aqua rium bevond, dat door enige petroleum kachels werd verwarmd. Vermoedelijk is door de hoge temperatuur een begin van brand ontstaan, dat zich in het eerst door de grote rookontwikkeling vrij ernstig liet aanzien. Vandaar dat de brandweerlieden zich van rookmaskers voorzagen, voor dat zij de haard van het vuur aanvielen. De vlammen waren spoedig met één waterstraal geblust. Be halve enige schade aan. het zeil, een aantal boeken en oen lichtgeschroeide balk, had dit brandje "erder geen gevolgen, zodat het snelle ingrijpen van de brandweer waarschijn lijk veel ongerief voorkomen heeft. Dezer dagen vierde de Gereformeerde Man- nenvereniging haar zilveren jubileum in de goedbezette zalen van de Zuid-Oosterkerk. Als spreker trad op ds. Y. van der Zee van Nieuw Vennep, de bondsvoorzitter, die de jubileumrede hield. Er waren vele afgevaardigden van andere verenigingen, zowel van Gereformeerde als van Hervormde zijde. De zangvereniging „Con Amore", onder leiding van Dick van Leeuwen en de toneel groep „Van Zessenklaar" (onderdelen yan de werkgroep „Zuid-Oost") werkten ook aan deze avond mee. Aan het eind van de avond werd er op „Amerikaanse" wijze verloting gehouden, waarna de voorzitter van „Calvijn", de heer Jochem. de aanwezigen dankte voor hun me dewerking en opkomst. Aan de gehouden feestelijke bijeenkomsten ♦er herdenking van het derde lustrum van het Haerlems Studenten Gildt is een einde geko men. Zaterdagavond recipieerde de Raedt van het H.S.G. in een der zalen van hel hotel Duin en Daal te Bloemendaal; na afloop daarvan schaarden de vele leden en oud-leden zich met hun dames om een welvoorziene tafel en tenslotte is men tot vroeg in de ochtend van de Zondagmorgen bijeen gebleven op een ge zellig feest. Van de vertegenwoordigers der verschil lende organisaties, die hun gelukwensen kwamen aanbieden, noemen wij de Prins en Vaandrig van de Haarlemse sociëteit „Trou moet b'.ijcken", prof. B. Delfgaauw, twee be stuursleden van het in Heemstede opgerichte adoptiecomité Puttershoek en verder verte genwoordigers van de spoorstudentenvereni gingen uit Zaandam, het Gooi en Dordrecht. Later kwam ook wethouder D. J. A. Geluk de gelukwensen van het gemeentebestuur van Haarlem overbrengen. „Uitgelatenheid past niet altijd in een ge bouw als „De Doelen"," waarmede hij blijk baar de reden wilde aangeven, waarom de ge meente Haarlem het destijds nodig vond, dat het Haerlems Studenten Gildt uit „De Doe len" vertrok en elders een onderkomen zocht. Wethouder Geluk sprak de wens uit, dat het H.S.G. nog in lengte van dagen de belangen van de Haarlemse studenten zou behartigen. Later heeft hij nog een tafelspeech gehouden. Toen werd ook de heer G. F. de Clerck, raadpensionaris van het H.S.G., eredeken van het Gildt gemaakt als dank voor zijn gedurende véle jaren bewezen diensten aan de vereniging. Hij is de vijfde eredeken, die in het vijftienjarig bestaan van het Gildt voor deze onderscheiding in aanmerking komt. De Raedt yan het Haerlems Studenten Gildt. waarvan sinds Dinsdag burgemeester P. O- F. M. Cremers. ere-voorzitter is. bestaat uit de heren J. de Jong Hzn.. meester-deken; P. H. van der Bos. meester-geheymschrijver; Th. I. F. Grupping. meester-schatbewaarder; K. W. van der Veen. meester-grootzegelbewaarder; Chr. Weber. breuckmeester. Meester-deken De Jong heeft de grote |chare sprekers op steeds prettige wijze be antwoord en dit laten volgen met het uit brengen van een toast. HAARLEM, 30 Januari 1954 ONDERTROUWD: 30 Jan.. Th. A. M. van der Horst en M. H. van Vilskren. BEVALLEN van een zoon: 29 Jan., R. van BilderbeekVrolijk. BEVALLEN van een dochter: 29 Jan., T. KleibergBisschop; H. M. Th. VuijstTent; J. HoflandHeld; A. W. HeiliegersSiek- man; J. BeersSchots. OVERLEDEN: 28 Jan.. J. Zanen, 70 j., Roosveldstraat; L. Roos, 58 j., Lange Heren- vest; J. M. BuijsPrins, 64 j.. Linschoten- straat; 29 Jan., D. Zeijlmaker, 97 j„ Wester- houtpark; M. Rode—Kruger. 44 j.,_ Rijn straat; M. J. SaundersNoorloos, 89 j., Wes- terhoutpark; P. in 't Hout, 72 j., Spaanse- vaartstraat; C. Th. Wennekes, 68 j., War- moesstraat; G. M. E. Janson, 69 j., Rijks straatweg. Op een zeer druk bezochte receptie, Za terdagmiddag in het gymnastieklokaal van de Beatrixschool te Oeverveen gehouden, heeft de heer W. Koutstaal afscheid genomen van de ouders der leerlin gen en vele vrienden. Sinds 1 September 1938, de opening van dit schoolgebouw, was hij er hoofd. Gedurende meer dan twee uur lubben sprekers de ontwikkeling van de school en de verdiensten daarvoor van de heer Koutstaal gememoreerd. Tevens werd daarbij afscheid genomen van de aftreden de leden der Oudercommissie. De heer W. Werkman, onderwijzer en waarnemend-hoofd van de school, waarvan de leerlingen reeds in een des morgens ge houden bijeenkomst de scheidende heer Koutstaal hadden gehuldigd en afscheid van hem hadden genomen, heeft het schei dende hoofd namens het onderwijzend per soneel een koffer en reisnécessaire i ange- boden. Namens de ouders sprak -do heer J. van Boekhoven, die namens deze ouders de gevoelens van zeer grote hoogachting en waardering niet onder stoelen of banken wilde steken. „U heeft," aldus de heer J. van Boekhoven tegen het hoofd der school, „met hart en ziel gearbeid ten bate van de kinderen en het was dus geen wonder, dat de kinderen graag naar school gingen. Hiervoor hebben de ouders steeds een in nige dankbaarheid getoond. Zij hebben U daarvoor behalve deze receptie ook een stoffelijk huldeblijk willen aanbieden." Hierna overhandigde hij de heer Koutstaal een polshorloge en waren er bloemen voor mevrouw Koutstaal. Aan dit geschenk had den ook de ouders van vele oud-leerlingen hun bijdragee gegeven. Als hoofd van de A. H. Gerhardschool sprak de heer J. Koerts, die in herinnering bracht, hoe hij gedurende een reeks van jaren zoveel leerlingen van de Beatrix school overki-eeg, dat hij er een aparte klas mee kon vullen. De directeur van het CIOS, het Centraal Instituut voor de Opleiding van sportleiders te Overveen, wilde de heer Koutstaal dank zeggen namens de CIOS- gemeenschap voor de gedurende het vijf jarig bestaan van CIOS ontvangen mede werking bij het gebruik van de gymnas tiekzaal voor de training van de leerlingen van het opleidingscentrum der sportleiders. Er werd verder nog gesproken door de heren J. A. Rijnberg en J. F. Koning, respectievelijk voorzitter van de huidige en penningmeester van de vroegere Ouder commissie. De heer W. Munniksma, voor zitter van de buurtvereniging het Rarnp- laankwartier, sprak namens de Ramplaan- kawartierbewoners. Namens het gemeentebestuur sprak wet houder D. J. A. Geluk het vertrekkende hoofd der school toe. „Het is de gewoonte," aldus wethouder Geluk, „om bij een af scheid alleen maar iemands goede kwali teiten te memoreren. Maar de eigenschap pen, die U ontsieren, zijn toch moeilijk te vinden. Het is gebleken, dat B. en W. in 1938 geen betere keus hadden kunnen doen, door U van de school aan de Soendastraat naar het nieuwe gebouw van de Beatrix school te laten gaan. Zelden maakt een buurt zich op, zoals vandaag, om afscheid te nemen en zelden is daarbij zoveel be langstelling van de ouders der leerlingen, maar cok van die der oud-leerlingen." Ten slotte sprak de wethouder woorden van d.onk als vader van drie kinderen, die op de Beatrixschool hun onderwijs hebben genoten. In zijn dankwoord tot de aanwezigen onder wie zich ook bevonden de heer K. Ham, chef van de afdeling Onderwijs ten stadhuize, en mevrouw A. Bom namens cie Haarlemse ouderraad, zei de heer Kout staal, dat de 46 dienstjaren, die hij op de schouders torste, hem toch niet te zwaar zijn gevallen. Het kwam hem voor beter met het werk te kunnen ophouden in volle wapenrusting, dan als een gebroken man met een deuk in het harnas. Hij wees er op, dat hij Zaterdag in Overveen afscheid nam om vandaag, Maandag, in Hoofddorp weei voor drie maanden te beginnen, hetgeen hij een goede overgang vond naar de rust, die hem straks wachtte. Het speet hem, dat het afscheid midden in een cursus viel en niet aan het einde daarvan, omdat dit niet ten goede van de kinderen was, welk aantal van 69 in 1938 tot 260 op heden is gegroeid Als lid van een commissie bezocht hij des tijds tweehonderd scholen in ons land. Slechts een derde- deel van het personeel op deze scholen kwam in aanmerking om in Haarlem aangesteld te worden. Tenslotte sprak hij de wens uit, dat zijn opvolger de heer A. Donker er in zou slagen de school naar een nog hoger plan te brengen. Er werd op deze afscheidsbij eenkomst van de heer Koutstaal tevens af scheid genomen van drie leden van de Oudercommissie, waarvan voorzitter J. van Boekhoven gedurende vijftien jaar dus gedurende het gehele bestaan der school lid was geweest.. De heer Rijnberg sprak hen toe. Er waren boekwerken voor de heren Van Boekhoven en J. F. Koning; mevrouw W. JaquesGorter kreeg een vaas aangeboden. De nieuwe Oudercommissie bestaat uit de heren J. A. Rijnberg, voorzitter; W. Beunk, secretaris; G. Houtzager, penning meester; mevrouw C. W. J. van de Hoek De Boer en de heer J. Lenstra. De nieuwe voorzitter en penningmeester maakten al deel uit van het vorige bestuur. Maandagmorgen stond voor de Haarlem se rechtbank de 33-jarige Haarlemse vis handelaar W. Z. terecht, omdat hij op ne avond van 22 December van het vorig jaar zich verzet zou hebben toen een agent hem staande hield om de vishandelaar te on derhouden over een verkeersovertreding, welke deze zou hebben begaan. De verdachte erkende het feit en de Of ficier van Justitie eiste een geldboete van veertig gulden en de voorwaardelijke ge vangenisstraf voor de tiid van drie weken. De politierechter veroordeelde Z. tot veer tig gulden boete. Daarvoor had de agent, die als getuige optrad, een civiele vordering iirwedienid, om dat zijn uniformjas en broek bij zijn poging om de verdachte vast te houden gescheurd waren. Deze vordering (f 177.35) werd door de politierechter echter niet ontvan kelijk verklaard, mede omdat de agent een jaarlijks kleedgeld van f 218.zou ont vangen. De agent meende echter dat deze toelage als een deel van zijn salaris moest worden beschouwd en de rechter raadde hem dan ook aan zeer zeker werk van de vordering te maken. De vorst is oorzaak, dat er in de afge lopen da een in Oude T on.ee op diverse werken geen arbeid' verricht kon worden. Vand'aag Mirt het werk echter overal stil, omdat de dtodien van die watersnoodramp herdacht worden. Door het koude weer en de moeilijkheden in het verkeer kon het aanvankelijk opgestelde programma niet worden afgewerkt. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haar lem, zou vanmorgen een mis opdragen in de R.K. kerk te Oude Tomre. Hij had laten weten, diat hij van zijn voornemen moest afzien. Pastoor Hofstede, d'ie tijdens do ramp pastoor was te Oude Tonge, heeft de mis opgedragen. De commissaris der Koningin in de pro vince ZuidfhoFand, mr. L. A. Kesper, zou de dienst bijwonen, doch hij kwam pas na a floor in Oude Tonge aan met een helicop ter. Door de vorst' was 'een storing aan het toestel ontstaan en daardoor moert het ver trek op een later uur worden vastgesteld. De krans'egiging door het gemeentebe stuur en de jeugd is vanmorgen niet door gegaan en bepaald op vanmiddag helf vijf. Dan wordt een stille tocht door het dorp gehouden en daarna begeven do leden van het gemeentebestuur en vertegenwoordi gers van vereniCmgen zich naar het monu ment, dat de Haarlemse bevolking heeft laten plaatsen op de rampb&graafplaats. Kransen zullen daar worden ge]©"d. Vanavond om zeven uur wordt in de Her vormde Kerk een dienst gehouden onder Leiding van de plaatselijke predikant. In de ouderdom van 58 jaar is overleden mejuffrouw L. Roos. in leven directrice van het Rust- en Tehuis voor ouden van dagen van de diaconieën der Gereformeerde kerk van Haarlem. Bijna vijfentwintig jaar heeft zij haar taak in het tehuis verricht. Vanmiddag is haar stoffelijk overschot op de Noorderbegraafplaats ter aarde be steld. BINNENLAND (Verkort weergegeven Kalveren en de koude Mej. C. B. in Haarlem schrijft ons: „Toen ik hedenmiddag met bus 8 naar station Santpoort reed, passeerde ik „Hötel Harte lust" (ik meen dat dit onder de gemeente Bloemendaal ressorteert). Schuin tegen over dit hotel is een boerderij gelegen, waar ik tot mijn grote ergernis vier kal veren, tegen elkaar aangedrukt, in deze barre kou buiten zag staan. Is de politie of dierenbescherming be voegd, om tegen deze ergerlijke misstanden op te treden? Zou dit stukje in uw blad geplaatst mogen worden, om de aandacht op deze misstanden te vestigen?" (Bij informatie bij de Haarlemse Dieren bescherming vernemen wij, dat er geen enkel bezwaar is om kalveren bij zonnig vriesweer zoals gisteren overdag buiten te laten lopen. Red.) Het nieuwe politiebureau Een bewoner van de Berkenrodestraat schrijft ons: „Ik heb gelezen dat de Raaks, Gedempte Oudegracht, Jacobstraat enz. op geofferd moeten worden voor een politie bureau. Ik vraag mij af, of het Florapark daarvoor geen geschikter plaats zou zijn. Villapark is dit plein namelijk niet meer sinds er scholen, een klooster, een kinder kliniek en een handelsbureau gevestigd zijn. Bovendien zijn twee villa's al in ge bruik door gemeentediensten. Jaren ge leden zijn er ook bezwaren geopperd tegen de bouw van een school, maar toch besloot de gemeenteraad, dat die school in het Florapark moest komen. Is dat park minder waard als daar ook een politiebureau ge vestigd wordt? Nu Haarlem toch al geen sluitende be groting heeft zou het bedrag van f 1.800.000 voor de realisatie van het genoemde ont- eigcningsplan. mijns inziens beter besteed kunnen worden voor de bouw van een po litiebureau op een plaats waar geen kost bare onteigeningen nodig zijn en waar niet tientallen bewoners de dupe van zo'n pro cedure zouden worden. Ik heb ook een verzoek in deze geest aan het gemeentebestuur van Haarlem ge daan, maar kreeg een afwijzend antwouru, waarin gezegd werd dat het behoud van de huidige situatie in het Florapark dit bedrag wel waard was. Persoonlijk ben ik het daarmee niet eens en ik geloof, dat vele andere Haarlemmers mijn standpunt in deze zaak delen". (Er zijn bij de behandeling van deze kwestie in de raad vier verschillende plaatsen voor de vestiging van het nieuwe politiebureau te berde gebracht. Het Flora park is daarbij niet genoemd. De keus viel tenslotte op het plan-Raaks, omdat dit uit stedebouwkundig oogpunt en uit utiliteitsoverwegingen centrale ligging en dergelijke te prefereren was. Red.) Uitkering. Nu de werklozenverzekering er is, komt het steeds voor dat de werk lozen 7 a 8 weken moeten wachten op hun volledige uitkering van 80 van hun loon. Tijdens die wachttijd krijgen ze 6 per dag. Nu is het zo, dat gezinnen der werk lozen in moeilijkheden komen, want de huishuur, fondsen, licht, gas en water wachten niet. Wij hopen dat men zal ingrijpen om aan deze praktijk van de verzekering een ein de te maken, zodat de werkelozen uitke ring van 80 niet langer dan 14 dagen uitblijft. M. de Hoffelijkheid langs de weg. In uw blad van 28 December komen een paar artikelen voor die mij enige voorvallen in herinering brengen waarvan het misschien wel aardig is ze hieronder te vermelden. De artikelen luidden: „Klachten over Nederlandse touristen in het buitenland", „Buitenlanders niet op hun gemak in ons verkeer". Een en ander zal onderwerp van studie gaan uitmaken van het departement van Verkeer en Waterstaat. De voorvallen nu waarop ik hierboven doelde spelen zich af in Parijs enige jaren geleden: Ik sta voor een voetgangersoversteek plaats. Het verkeer is er niet druk, maar wel zo, dat ik het niet waag (gezien de si tuatie in Nederland) om over te steken alvorens de weg helemaal vrij is. Een heer aan de overkant van de straat mijn aarzeling ziende roept mij toe: „Vous ne risquez rien" (U riskeert niets steek gerust over). Op welke geruststellende verklaring ik dat dan ook doe en heel huids de overzijde bereik. Het andere voorval vond plaats op de „Place de l'Etoile". Ik wilde mij begeven n«ar het graf van de Onbekende Soldaat, maar durfde niet oversteken tussen het gewirwar van 5 rijen voortsnellende auto's. Toen ik zo een poosje het verkeer had gadegeslagen kwam er, van achter mij, waar wegwerkers aan de straat bezig wa ren, een van de mannen op mij toe. maak te een beleefde buiging (zo met de hand op zijn borst) bood mij zijn arm aan, die ik verheugd aannam en loodste mij op deze wijze veilig naar het verlangde punt een typisch staaltje van Franse wellevend heid "en charme. Het was een wegwerker, ja, maar metterdaad ,,'n heer in 't verkeer." Wij zijn op het gebied van „levenskunst" in ons landje nog niet zo ver, maar dat de zaak niet hopeloos staat bewijst ons hui dig politiecorps. Het is bijzonder prettig te ervaren hoe correct en hulpvaardig deze jonge mannen in 't algemeen zijn, wanneer men met hen in contact komt. Laten wij dus nu maar hopen dat de studie van het onderwerp niet te veel tijd zal kosten en de jonge generatie van heden nog de'blaam van bandeloos en onopgevoed te zijn moge uitwissen. Duurdere kappers. Een gepensionneer- de schrijft ons: „Betaalde ik tot Januari 1954 80 cent voor het knippen van mijn spaarzame haren, hetgeen ongeveer 10 mi nuten vraagt, thans is het tarief op een gulden gebracht, dus maar eventjes 25 hoger. Ik vraag me af wat de reden is van deze verhoging? Alleen de huren zijn ver hoogd, doch dit geldt voor iedereen. Gas en electra zijn niet duuhder geworden, dus dat kan de reden ook niet zijn. De kap persbedienden hebben natuurlijk 5 ver hoging gekregen op hun meestal karige loon, dat nog voor een groot deel uit de fooien van de klanten wordt betaalld. Wat de dameskapsters betreft, hiermee ben ik niet op de hoogte, doch die zullen er ook wel een schepje op gelegd hebben. Ik vraag me af waar het in de toekomst op deze manier heen moet". In Den Haag is in de ouderdom van 85 jaar overleden jhr. A. G. Sickinghe, ge- neraal-majoor titulair b. d. der artillerie. Van 1936 tot 1939 was jhr. Sickinghe eerste kamerheer-ceremoniemeester van Koningin Wilhelmina. De Legervoorlichtingsdienst deelt mede dat alle beperkende maatregelen, genomen wegens het voorkomen van witte pokken in Den Haag, onverminderd van kracht blijven. Dienstplichtigen van de lichting 1954-1, af komstig uit 's Gravenhage, Scheveningen, Loosduinen, Kijkduin, Wassenaar, Voorburg en Rijswijk, die op 4 Februari voor eerste oefening onder de wapenen moesten ver schijnen, moeten later opkomen. In de ambtswoning van de Franse am bassadeur, de heer Jean Paul Garnier, werd Zaterdagavond een muzikale soirée gegeven door de Franse componiste Germaine Taille- ferre het enige vrouwelijke lid van de „Groupe des Six" en de jonge Franse bariton Bernard Lefort. De huurverhoging geldt niet voor wo ningen, die onbewoonbaar zijn verklaard. De huurprijs van een woning, die onbewoon baar is verklaard, moet worden terugge bracht tot die van 31 December 1950. Wan neer thans een woning onbewoonbaar wordt verklaard, moeten de eventueel toegepaste huurverhogingen van 1951 en 1954 ver vallen. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is geslaagd voor het semi-arts examen de heer G. Heybroek te Aerdenhout. Aan de universiteit te Leiden is ge slaagd voor het doctoraal examen Indisch recht de heer H. L. Leffelaar te Heemstede. Op Donderdag 4 Februari hoopt de heer A. Smits Jr. het feit te herdenken, dat hij vijfentwintig jaar geleden als banketbakker in dienst trad bij de firma A. Uijlenburg in do Gierstraat te Haarlem, welke zaak op 1 Mei 1932 door de heer F. L. F. Rikkers werd overgenomen. Maandagmorgen stond voor de Haar lemse economische politierechter de 53- jarige koopman-caféhouder J. L. P. terecht, die ervan verdacht werd dat er op 21 Sep tember in zijn café jenever met een alcohol percentage van minder dan 35 percent ge schonken werd. De Officier van Justitie, mr. J. Wiarda. meende dat deze overtreding bij zonder dikwijls voorkomt en eiste Legen de verdachte een geldboete van vijfenzeventig gulden. De politierechter veroordeelde P. tot vijftig gulden boete. Hedenmorgen is in het Stadhuis in het openbaar aanbesteed het maken van een terreinophoging voor stadsuitbreiding in Delftwijk, Zuidehjk gedeelte. Laagste in schrijving van de firma Smit en Hoonhout uit Haar'em, f 469000; hoogste inschrijving van de firma N. van Stri'en uit Haarlem, f 580555. In het K.L.M. vliegtuig PH-T.E.K. (Jo hannes "Vermeer) dat Zaterdagavond tegen middernacht uit Londen naar Amsterdam terugkeerde, is, naar de K.L.M. mededeelt, kort vóór de landing op Schiphol een begin van brand ontstaan bij een der motoren. Deze trad vermoedelijk op door kortslui ting. De brandweer van Schiphol is er, na dat het toestel was geland, spoedig in ge slaagd de brand te onderdrukken. Passa giers en bemanning bleven ongedeerd. Zij konden het vliegtuig op de gewone wijze verlaten. De schade aan de motor was be perkt. De Johannes Vermeer is een twee- motorige Convair-240. Biljarten in Heemstede De wedstrijden om het kampioenschap van de eerste klasse in district Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond, die in café-restaurant „Het HcC van Heemstede" aan de Valkenburgerlaan werden gespeeld, hebben een dermate spannend verloop ge had, dat de beslissing pas in de laatste partij tussen Hellingman en Scholten gevallen is. Op het moment dat het tournooi Zondag middag werd voortgezet, waren er nog drie candidaten voor de titel; namelijk Van der Putten, Hellingman en Scholten, waarvan de laatste met twaalf winstpunten de beste kansen had. Van der Putten verloor even wel van Engwerda, door welke verrassende uitslag deze tevens werd uitgeschakeld en doordat Hellingman daarn^ Oomen versloeg, kon hij nog met Scholten. gelijk komen, waarbij zijn hogere moyenne dan de doorslag geven zou. En in de laatste partij bracht Hellingman inderdaad Scholten de eerste nederlaag van dit tournooi toe, zodat beiden met twaalf punten eindigden en Hellingman met een moyenne van 7.03 de titel veilig stelde. Hij promoveerde tevens naar de hoofdklasse en zal als districts-kampioen de Haarlemse kleuren verdedigen op de gewestelijke kam pioenswedstrijden. die van 22 tot en met 25 April te Den Helder worden gespeeld. De tien partijen van Zaterdag leverden de volgende resultaten op: De laatste zes partijen eindigden als volgt: Oomen 133 22 6.07 20 0 Hellingman 200 22 9.09 52 2 Engwerda 200 36 5.55 22 2 Van der Putten 183 36 5.08 43 0 Bosse 200 30 6.66 41 2 Van der Vaart 168 30 5.60 26 0 Oomen 200 29 6.89 47 2 Engwerda 163 29 5.68 29 0 Hellingman 200 27 7.40 60 2 Scholten 127 27 4.70 24 0 Kooyman 200 36 5.55 28 2 Van der Putten168 36 4.66 33 0 Nadat de voorzitter van de organiserende vereniging, de heer W. v. d. Berg de volle dige eindstand bekend had gemaakt, werd de nieuwe kampioen eerst toegesproken door de Heer P. H. Wagenaar, als voorzitter van het district Haarlem. Hij wenste de heèr Hellingman geluk, vooral omdat hij de jongste deelnemer van dit bijzonder sterk be zette tournooi is geweest. Ook complimen teerde hij de vereniging van de kampioen, de B.C. „Park Sociëteit", die ondanks haar één-jarig bestaan, reeds in staat was geweest een dergelijke veelbelovende speler naar het tournooi af te vaardigen. Aan de heer Hel lingman reikte hij daarop de kampioens- médai" uit. Vervolgens reikte de heer W. v. d. Berg aan elke speler een herinnerings schildje uit, waarbij zij bovendien nog twee persoonlijke prijze ontvingen. De prestatie- prijzen waren voor de heren Van der Putten en Bosse. De eindstand luidde: Hellingman 1329 189 60 7.03 12 Scholten 1327 206 48 6.44 12 Van der Putten.. 1324 210 54 6.30 8 Kooyman 1296 206 52 6.29 8 Oomen 1232 180 47 6.84 6 Bosse 1118 187 63 5.98 6 Engv.erda1152 212 35 5.43 2 Van der Vaart 1086 208 39 5.22 2 Het algemeen tournooi-gemiddelde be droeg 6.17. - -

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3