Nationale ramp in vele kerken herdacht Nederland ten prooi aan Siberische luchtmassa's Herziening verordening B.L.O. in de provincie Noordholland Minister Al ge ra hield radiorede Koning Winter regeert Giro 1384 Nederland beplant Schouwen-Duiveland Buys Ballot-medaille voor dr. G. T. H. Swoboda Courses in Hilversum MAANDAG 1 FEBRUARI 1954 Aladdin Blue Flame Heater het verplaatsbare olie-appa raat met grote warmtecapaci- teit88.50 Verder: Demon46. Tilly 49.50 Becking en Bongers HeteluchtkacEiel. ƒ105. Goed gesorteerd in Schaatsen en Sleden Oude Groen markt 1614, Haarlem tel. K 2500-11266 Douane: „Koffers en monden open" Sneltrein reed op Egyptische boeren in Wedstrijden voor kinderen op de Jan Gijzenvaart Voor veerboten is er geen doorkomen meer aan Museum te Gouda is heropend Overdracht van portret van Else Mauhs 4380 Renault „Vier" GARAGE DEN HOUT Heringa Wuthrich Eeuzvfeest K.N.M.I. Sprinkhanen strijken op Kenya neer Paardensport Prinses Beatrix won opnieuw Pico-beker Nu ook kampioenschappen op Zaterdag 4 genda voor Haarlem Het is vandaag een jaar geleden dat een groot deel van Nederland door een spring vloed werd overspoeld, die ontstellende verliezen en verwoestingen teweegbracht. De nationale ramp is gisteren in verschei dene plaatsen in het rampgebied kerkelijk herdacht. In Waarde, in Hoge Zwaluwe. in Bruinisse, in Oosterland en in Rilland Bath hebben de predikanten der Hervormde en Gereformeerde Kerken en van de Gere formeerde Gemeenten in hun prediking de ramp herdacht. In Oosterland en Rilland Bath geschiedde dit in interkerkelijke diensten. Hedenmorgen heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera in een gezamenlijk programma van de Ne derlandse Radio Unie een herdenkings rede gehouden. Na de aandacht te hebben gevestigd op het leed. dat talrijke gezin nen heeft getroffen, sprak hij over het her stel van de dijken. In November van het vorige jaar waren de dijken dicht en „wij verwachten en hof>en, dat zij goede weerstand zullen bie den tegen nieuwe aanvallen indien deze mochten komen", zo vervolgde de minis ter. „Daarnaast zag men op de weer droog gevallen gronden tal van activiteiten, van teruggekeerde bewoners, van landbouw- nerstcl, van woningbouw enzovoort. Wan neer wij dit alles bedenken, dan vervult ons dat met grote dankbaarheid. De rege ring heeft haar blik ook geslagen op de toekomst. Wij moeten maatregelen tref fen, die leiden tot een verhoogde veilig heid, waarbij de grote vraag naar de af sluiting der zeearmen een van de belang rijkste is." Een grote regionale en interkerkelijke herdenkingsbijeenkomst is vanmorgen ge houden in de Hervormde Kerk te Middel- harnis. Daarin werd onder meer het woord ge voerd door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper. Hij sprak over de grote dankbaar heid* van de getroffen bevolking jegens de Koningin voor haar intens medeleven tijdens de ramp, dat uit zoveel tochten ADVERTENTIE achter de Oude St. Bavo De dijken op Schouwen en Duiveland zijn dicht en de beproevingen tijdens de Januari-stormen hebben geleerd, dat ze goed dicht zijn. De wederopbouw kan be ginnen en het normale leven dient zo snel mogelijk te worden hervat. Daarvoor zul len niet alleen huizen moeten worden ge bouwd, doch om het eiland tot een vol waardig bewoonbaar oord te maken zal op korte termijn de herbeplanting een feit moeten worden. Doordrongen van deze noodzakelijkheid, zette de stichting „Nieuw Schouen en Duiveland" haar boom-plant-actie op touw, welke thans 1 Februari 1954 haar hoogtepunt bereikt. Diverse bedrijven, in stellingen en personen verlenen hun mede werking. De gemeente Amsterdam heeft de ver spreiding van duizenden grote en kléine raambiljetten verzorgd, die op dé ramen van banken, scholen, hotels en andere ge bouwen, de aandacht van het publiek ves tigen op de mogelijkheid tot medewerking aan de herbeplanting van Schouwen en Duiveland. Ongeveer anderhalf millioen bomen zullen nodig zijn en voor elke ge- stortte twee gulden vijftig op giro 1384 ten name van de Stichting zal één boom kun nen worden aangeplant. Bij alle bank instellingen over het gehele land zijn boom-certificaten verkrijgbaar, elk certifi caat kost f 2,50 voor de kosten van een boom. Bijzondere medewerking ondervindt de Stichting van het Warenhuis „De Bijen korf" en van de Foto-dienst van het Alge meen Nederlands Persbureau A.N.P. In drie magazijnen van de Bijenkorf zijn kort vóór 1 Februari reeds speciale étalages en stands ingericht voor de boomplantactie in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Op deze exposities wordt bijzonder fraai foto werk van Schouwen en Duiveland tentoon gesteld. dat door de A.N.P.-fotodienst werd beschikbaar gesteld. In de stands zullen boom-certificaten worden verkocht tegen f 2,50 en tegen bijbetaling van f 1 zal men tevens in het bezit komen van een mapje foto-kaarten, welke het scherpe contrasl weergeven van de toestand vóór en na 1 Februari op Schouwen en Duiveland. Ook de Nederlandse padvinders en pad- vinclsters steunen de boomplantactie. In dorpen en steden over het gehele land bie den zij van huis tot huis de boomplant- certificaten aan. Het propaganda-comité is enthousiast en dankbaar voor de talrijke toezeggingen tot medewerking aan deze actie,, Nederland beplant Schouwen-Duiveland". Het heeft goede moed, dat men er op deze wijze in zal slagen, op korte termijn een zó groot bedrag binnen te krijgen, dat nog dit jaar met de herbeplanting zal kunnen worden begonnen. door het ontredderde gebied is gebleken. „Mijn hele leven zullen de indrukken mij bijblijven, die ik opdeed in deze zelfde kerk op de eerste Zondag na de ramp. Vermoeide, bedroefde gezichten zag ik er, maar duidelijk las ik ook in de ogen de berusting, de overgave, het vertrouwen, die leefden in de ziel van deze mensen, die wel getroffen, die wel geslagen, maar niet verslagen waren, omdat zij wisten verder te kunnen. En dan de menselijke troost van het medeleven dat allerwege getoond, de hulp die allerwege geboden werd, de troost, die niet alleen troost was om er wat er gebeurde, niet alleen om de daden, maar ook en te sterker om de gevoelens, die er aan ten grondslag lagen om de diepe men selijkheid die hier werd getoond', zo zeide de spreker. Laatste cijfers van het C.B.S. Blijkens de laatste gegevens van het C.B.S. zijn bij de stormramp van 1 Februa ri 1953 1835 personen direct of door ziek ten (40) om het leven gekomen. Hiervan worden 144 nog vermist. Tot de slacht offers behoorden 916 volwassen mannen. Ruim 600 personen beneden de 20 jaar verloren het leven. Per 1 Maart 1953 waren 72.170 inwoners van het rampgebied geëvacueerd. Thans verblijven naar schatting nog ruim 5000 personen buiten hun oorspronkelijke woongemeente. Ondanks het feit, dat ruim 2600 woningen in Zuid-West Nederland vernield werden, is de woningvoorraad in dit gebied met 1252 in het laatste jaar ge groeid. In alle gemeenten op 11 na in het ramp gebied zijn inmiddels weer raadsverkiezin gen gehouden. Door de overstroming werd 20 154 hec taren cultuurgrond buiten gebruik gesteld. Berekend wordt, dat dit een oogstverlies van 18.500 ton tarwe, 32.100 ton vlas, 279.000 ton consumptie-aardappelen en 567.000 ton suikerbieten tengevolge had. Op spoedig drooggevallen gebieden werd zomergerst gezaaid. Deze bracht een oogst van 17.400 ton op. In het rampgebied is een achterstand in de veestapel van ruim 27.000 runderen, ruim 2000 varkens en 64.000 kippen ontstaan. Becijferingen tonen voorts aan, dat aan landbouwgronden, nijverheid, handel, bankwezen, voorraden, verkeer, woningen en boerderijen bij een waarde van 5.029 millioen aan nationaal vermogen, na af schrijving 3.393 millioen gulden, een scha de aan herstelkosten van 499 millioen ge leden werd en voorts een schade van 396 millioen aan dijken, wegen, kunstwerken, scholen, kerken, raadhuizen, huisraad, kle ding enzovoort, zodat het totaal van de schade op 895 millioen kan worden ge steld. RIJSEL (AFP) De Franse douane heeft een onderzoek ingesteld naar de ac tiviteit van een Nederlandse firma, die kunstgebitten levert onder andere aan uit Frankrijk afkomstige klanten. Gegadigden uit Franse plaatsen aan dc Belgische grens plachten zich op een afgesproken dag naar een bepaalde plaats te begeven, vanwaar zij per autobus naar Nederland werden ge bracht, waar zij van een nieuw gebit wer den voorzien. De Franse tandartsen maken zich echter bezorgd over deze „onttrekking" van cliëntèle en de douane werd in de zaak ge mengd. Deze heeft vele personen onder vraagd en processen-verbaal opgemaakt. Men zou zich willen beroepen op onwettige deviezenuitvoer, daar de kosten van een kunstgebit het voor uitvoer toegestane be drag overschrijden, en anderzijds op on wettige invoer van „koopwaren". Been De douane te Glanerbrug heeft gisteren een merkwaardige vondst gedaan. Toen een man, die een kunstbeen heeft, werd onder zocht, ontdekten de ambtenaren der in voerrechten en accijnzen een geheime bergplaats in het kunstbeen. Daarin be vond zich een pond koffie. Het been werd gedemonteerd, en later v/eer in elkaar ge zet. Tegen de man is procesverbaal opge maakt. Aangezien deze merkwaardige ge heime bergplaats moeilijk in beslag kon worden genomen is de man, die geregeld de grens passeert, tegen borgstelling vrij gelaten. CAïRO, (Reuter) Op het station van Kafr El Zajat, 100 km ten Noordwesten van Cairo, is Zaterdag de sneltrein van Alexandrië naar Cairo ingereden op een groot aantal mensen, dat op de rails stond om generaal Naguib toe te juichen. Vol gens een officieel communiqué zijn er 28 doden en vijf gewonden. Generaal Naguib had een naburig dorp bezocht, waar Vrijdag een grote brand gewoed heeft. Op het perron te Kafr El Zajata wachtte hij op de trein naar Cairo Duizenden boeren stonden op het tegen overgelegen perron en op de rails om de generaal hun hulde te betuigen. De generaal heeft Zaterdagavond nog een bezoek gebracht aan de getroffen ge zinnen. Hij gaf van grote ontroering blijk. Elk gezin kreeg 50 Egyptische ponden (on geveer 50 gulden) als tijdelijke tegemoet koming. Het ministerie van Sociale Zaken zal zich hun lot verder aantrekken. Woensdagmiddag worden op de Jan Gijzen vaart in Haarlem-Noord schaatswedstrijden gehouden voor kinderen van acht tot veertien jaar. De wedstrijden, die worden georgani seerd door de winkeliersvereniging Jan Gijzen Noord, beginnen om twee uur. In de Oosttlijke stroming, die nu al dagen lang over Midden-Europa blaast, is een portie zeer koude lucht uit Siberië mee gevoerd, zo deelde vanmorgen het K.N.M.I. mede. Zondag bevond het centrum van de luchtmassa's zich boven Nederland. Heden morgen had het Noord-Spanje bereikt, waar in Barcelona en Lissabon sneeuw viel. Montpellier meldde hedenmorgen 8 graden vorst en in Nice sneeuwde het. De Siberische lucht veroorzaakt in ons land zeer lage temperaturen, in Twente en Lim burg vroor het vanmorgen vijftien graden, in Brabant ongeveer veertien. Meer naar het Westen liep de temperatuur iets op tot omstreeks min tien graden. De over ons land stromende lucht is ook in de hogere niveaux zo koud, dat hij boven zee onstabiel wordt en sneeuwbuien vormt. In die bininenikont te houtdien vergadiemi'ng van de Provinciale Staten van Noordlhol- "land zal een voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde komen om de verorde ning buitengewoon lager onderwijs Noord holland te herzien. Het college merkt op, dat herziening voornamelijk verband houdt met het feit, dat in de laatste tijd tamelijk veel aanvragen om provinciale subsidie voor het oprichten c.q. uitbreiden van b.l.o.-scholen zijn ingekomen, hetgeen Ge deputeerde Staten toeschrijven aan diverse factoren, zoals de toenemende waar dering voor het b.l.o., zowel in de onder wijskringen als bij de oudiers dier leer lingen, de na-oorlogse hoge geboortecijfers, welke ook ten aanzien van het b.l.o. hun invloed doen geldien en die verbetering van de monetaire toestand des landis, waardoor de mogelijkheid om tot oprichting van schoolgebouwen te geraken, aanmerkelijk is verruimd. De verwachting is volgens het college gewettigd, dat het aantal sub sidie-aanvragen zich voorshands op een hoger niveau d'an vroeger zal blijven bewe gen. Het college meent daarom, dat het in het belang van een efficiënte afdoening van de zich aandienende gevallen zou zijn voor het b.l.o. een algemene regeling te schep pen, op grond waarvan de gemeenten en bijzondere schoo'besturen, zolang op dit stuk geen wettelijike regeling tot stand is gekomen, voor het stichten of uitbreiden van een b.l.o.-school op een provinciale subsidie van een zeker percentage der daar aan verbonden kosten aanspraak zouden kunnen maken. De subsidie zou het college, in overeenstemming met hetgeen de laatste jaren gebruikelijk is geweest, in beginsel op 20% van de stiehtings- of uitbreidlngs- kosten willen bepalen, ter keuze van het college te verlenen, hetzij in de vorm van een bijdrage ineens, hetzij in de vorm van een jaarlijkse tegemoetkoming in de kosten wegens het huren yam schoolruimte. Teneinde te voorkomen, dat de provinci ale middelen door het verlenen van sub sidie te zwaar zouden worden belast, welk laatste geenszins denkbeeMig is te achten, wanneer men bedenkt, dat verschillerde reeds ingekomen verzoeken om subsidie betrekking hebben op schoolgebouwen, waarvan die stichtings-kosten variëren van f 200.000.- tot f 400.000.-. verdient het vol gens Gedeputeerde Staten aan'beveli'ing de provinciale subsidie aan een maximum te verbimd'en, dat voor een bijdrage ineens op f 30.000.- en op grondlslag van dit bedrag voor een bijdrage in de kosten, verbonden aan het huren van' schoollokalen, op f 1200- per jaar zou kunnen worden gesteld. De loco-burgemeester van Gouda, wet houder E. A. Polet, heeft Zaterdagmiddag het stedelijk museum in het „Catharina- Gasthuis", dat een vrij omvangrijke res tauratie onderging, officieel heropend. Met deze heropening ging gepaard de expositie van de beroemde collectie Del Monte, die door de familie aan het Goudse museum in bruikleen is afgestaan. Deze collectie bevat werken van Rembrandt, Jan Steen, Frans Hals, Rubens, Athonie van Dijck, El Greco, Goya en Sir Joshua Reynolds. Met deze aanwinst heeft het in omvang kleine museum te Gouda zich op landelijk niveau kunnen brengen. In de Stadsschouwburg te Amsterdam zal Zaterdagmiddag 6 Februari door het daartoe gevormde comité het door Jan Poortenaar geschilderde portret van de actrice Else Mauhs wo-den overgedragen aan de gemeente. Deze aanbieding ge schiedt ter herdenking van het feit, dat het in de herfst van het vorig jaar vijftig jaar geleden was, dat Else Mauhs voor het eerst op de planken stond. ADVERTENTIE kost een 4-d. Sedan Langdurige garantie. 1 op 17. WAGENWEG - HAARLEM In „Esplanade" te Utrecht werd Zaterdag een officiële bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het eeuwfeest van het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut te De Bilt. Dr. G. J. H. Swoboda ontving uit handen van prof. dr. H. P. Berlage de Buys Ballot-médaille, als blijk van ivaardering voor zijn zeer verdienstelijk werk in dienst van het Instituut. Links dr. Swoboda. Het gevolg daarvan is dat de Oostenwind, die bij ons droog en zelfs uitermate schraal weer brengt, in Engeland voortdurend sneeuwbuien aanvoert. Het Oosten van Engeland is daardoor met een laag sneeuw bedekt. Hetzelfde is ook bij ons in het uiterste Noorden van het land gebeurd. Doordat de luchtdruk in Scandinavië thans wat afneemt, terwijl in Polen druk- stijgingen optreden, gaat de wind naar Zuid-Oost ruimen. Dit zal op het tempera- tuurverloop weinig invloed hebben. Minimumtemperaturen van hedenmor gen: Eelde -13, Leeuwarden -12, Den Hel der -10, Ypenburg -12, Schiphol -12, De Bildt -13, Twente -15,. Vlissingen -12, Woensdrecht -14, Eindhoven -14 en Zuid- Limburg -15 graden. De Gelderse IJsel Wat in jaren hier bij Deventer niet werd beleefd, is nu weer gebeurd: het drijfijs op de Gelderse IJsel heeft zich bij middelbare rivierstand muurvast gezet. Men kijkt alweer als in vroegere barre winters uit naar het ogenblik dat men te voet over het ijs zal kun nen gaan, van de ene oever naai de andere. Maar al zijn de schotsen ijs dicht opeen geschoven, daartussen zijn nog vrij grote wakken, die worden opengehouden door de felle wind. De tot het laatste toe op de ri vier gebleven schepen hebben een goed heenkomen gezocht in de industriehaven ingang en in kleinere zijkanalen. Zij wor den daar beveiligd tegen de verwoestende kracht van kruiend ijs in geval van dooi. Schouwen De verbindingen met Schouwen en Dui veland ondervinden ernstige moeilijkheden als gevolg van drijfijs. Het vervoer van auto's op de veerdienst Zijpe-Anna Jaco- bapolder is gestaakt tengevolge van het uitvallen van de grote veerboot „Greve- lingen". Het vervoer van passagiers wordt voorzover de mogelijkheden dit toelaten, in stand gehouden met een kleinere boot, namelijk het soomschip „Zijpe" van de Rot terdamse Tramweg Maatschappij. Deze re geling geldt slechts voor vandaag, en ver der zal vervoer naar omstandigheden worden geregeld. De provinciale boot van de dienst ZierikzeeKatscheveer vaart alléén overdag. Het autovervoer concen^ treert zich thans op de laatstgenoemde veerdienst, welke hierdoor overbelast raakt. De vooruitzichten in de verbin dingen zijn niet erg gunstig en het is dan ook lang niet denkbeeldig, dat, indien nog meer drijfijs loskomt, de veerverbindingen geheel zullen uitvallen. Fer auto naar Marken Het ijs op de Gouwzee tussen Monniken dam en Marken was Zaterdag reeds zo sterk, dat verscheidene auto's over het ijs naar het eiland Marken zijn gereden. In Monnikendam lagen sinds enkele dagen de ijszeilboten gereed, waarvan de meesten later zijn „uitgevaren". Er is een baan uitgezet van Marken naar Volendam over het ijs. Dit pad is wel vol komen betrouwbaar, doch moeilijk bereid- baar voor schaatsers vanwege de slechte conditie van het ijs. Op het IJselmeer wordt gemeld zwaar ijs. Alle scheepvaart is daar onmogelijk. De ijsgang op de rivier de Waal voor Tiel neemt steeds toe. Zaterdagavond om streeks half zes moest de stoomboot „Gijs- bert Stout", die nog steeds personen over zette, de strijd met het ijs staken, doordat de schroef van deze boot door het ijs werd afgeslagen. De boot kon echter nog in vei ligheid worden gebracht. Voorlopig is de veerienst TielWamel voor alle verkeer gestremd. Watergebrek Tengevolge van de strenge vorst en het strijken van de stuwen in de Maas heerst er in tal van Midden- en Noord-Limburgse dorpen waternood. Er is gebrek aan drink water en water voor het vee. In de meeste dorpen langs de Maas zijn er putten geslagen op een diepte, waarop het grondwater correspondeert met de nor male waterstand van de gestuwde Maas. Nu de Maas tengevolge van het strijken der stuwen sterk is gevallen, staan vele putten droog, want de grondlagen voeren nu in versterkte mate het water af. In de gemeente Maasbracht is men aan gewezen op watervoorziening per tank van uit Echt. Ook de vier vijfhonderd schip pers, die in de haven aldaar een toevlucht hebben gezocht zitten zonder drinkwater. In Wessem staat 75 percent der putten droog. Met hetzelfde euvel kampen onder meer Beegden en Heel en verscheidene andere plaatsen. Voor menselijk gebruik kan men wel voorraden aanleggen in kuipen en ketels, maar voor het vee heeft men grote hoe veelheden nodig. Met als uitgangspunt Uithoorn werd gisteren de Drie-Provinciën Tocht op de schaats verreden. Dat de deelnemers niet alleen weinig moeite hadden de obstakels op het ijs te overwinnen, maar ook naast het ijs hun mannetje stonden, blijkt uit deze foto. Bij het passeren van een straatweg in Nieveen zagen de meeste deelnemers er niets in hun schaatsen los te maken. Zo wierpen de volgelingen van Koning Thialf zich op de knieën om na een korte kruiptocht dwars over de weg aan de andere zijde weer verder te rijden. Het verkeer moest telkens wachten tot deze „knieën- parade" afgelopen was. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES In Utrecht is Zaterdag het eeuwfeest van het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut gevierd. Prins Bernhard reikte zilveren médailles uit aan een aantal ge zagvoerders van de koopvaardij, die zich in 1952 en 1953 bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt ten aanzien van het bij houden van meteorologische journalen. Namens de Koninklijke Academie van Wetenschappen werd aan dr. G. T. H. Swoboda, secretaris van de Organisation meteorologique internationale te Lausanne, de gouden Buys Ballot-médaille uitgereikt. Dit geschiedde door prof. ir. A. J. Kluy- ver, voorzitter van de afdeling wis- en na tuurkunde van de Academie. Namens de regering bood de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, ge lukwensen aan. Hij verklaarde voornemens te zijn op bescheiden schaal de gelegen heid te scheppen voor buitenlandse ge leerden enige maanden deel te nemen aan het werk van het K.N.M.I. Tenslotte deelde hij mede dat twee medewerkers van het instituut, die ongeveer dertien jaren leiding hebben gegeven aan de afdelingen „Weer- dienst en luchtvaart-meteorologie" en „Kli matologie en landbouwmeteorologie", de heren J. M. Fokkens en S. van Egten, door de Koningin waren benoemd tot ridder in de. Orde van Oranje Nassau. De ere- médaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, werd toegekend aan M. Blommaart, termijnwaarnemer te St. Jan steen, en aan J. Hubregtse, sinds 35 jaar regenwaarnemer te St. Kruis. Voorts spraken nog de hoofddirecteur van het K.N.M.I., ir. C. J. Warners, de voorzitter van het college van curatoren, prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz, en prof. dr. W. Bleeker, hoofd van de afdeling Weerdienst en Luchtvaartmeteorologie. Dr. Swoboda sprak woorden van dank voor de hem verleende Buys Ballot médaille. Tenslotte reikte Prins Bernhard de aan de gezagvoerders van de koopvaardij ver leende onderscheidingen uit. Het waren voor 1952: H. A. Broere en A. J. Graffel- man van de Mij. Nederland; J. J. van Leu nen en F. H. Lubbers van de Kon. Rotter damse Lloyd; B. C. Visser van de Holl. Amerikalijn; W. Scheurkogel van de N.V. tot voortzetting van de Kon. Hollandse Lloyd; Th. Kuijper van Van Ommeren en Co.; J. Adriaans en H. J. Koster van de Kon. JavaChina Paketvaartlijnen; voor 1953 aan H. J. Peelenjee en R. Verwey van de Mij. Nederland: C. C. Goedewaagen en H. van Manen - van de Kon. Rotterdamse Lloyd; C. Haagmans van de Holland Amerika Lijn; H. B. Baardman van de Ver. Ned. Scheepvaart Mij.; G. J. J. M. Franken en W. Slooten van de N.V. tot voortzetting van de Kon. Hollandse Lloyd; U. Hendriks van Van Ommeren en Co. en W Koens van de Kon. JavaChina Paket- vaart Lijnen. NAIROBI, (Reuter) Millioenen sprink hanen, afkomstig van broedplaatsen in de Arabische woestijn, verduisteren de lucht van Kenya. De sprinkhanen worden be streden door vliegtuigen-, die grote hoeveel heden insectendodende vloeistof over de zwermen uitstorten. De dichtheid der zwermen noodzaakt de vliegers blind te vliegen. Een zwerm, naar schatting twaalf kilo meter lang en zes kilometer breed, heeft zich neergelaten op bomen en gewassen in het gebied van Dandora, ongeveer zestig kilometer ten Noorden van Nairobi. Zwermen sprinkhanen zijn ook doorge vlogen naar het gebied van het Rudolf- meer. Zij vormen nu een bedreiging voor Oeganda en Ethiopië. Aan de vooravond van haar zestiende ver jaardag werd Prinses Beatrix eerste in de jeugddressuurwedstrijd om de Pico-beker en daar zij ook ver'.eden jaar de beker won, :s de trophee nu definitief haar eigendom. Prinses Irene werd achtste. Het springcon cours leverde voor de prinsessen geen suc cessen op. Dit onderdeel werd een dubbele zege voor Mady Koster uit Bussum. De Pico-beP er, die in 1952 werd aangebo den Ji or mevrouw GruppelaarVan Dalfsen voor een jeugdindoorwedstrijd (alleen dres suur). kwam in dat jaar in het bezit van Prinses Irene op „Atalia'. In 1953 bleef de beker in Soestdijk, omdat Prinses Beatrix op „Ponaji" eerste werd. De oudste prinses heeft Zaterdag op „Kolo nel" zeer zware concurrentie gehad van Mady Koster, die „Sir Ireland" bereed. Het Bus- sumse meisje kreeg van de jury 112 punten, 1/4 punt minder dan de prinses. Met IO2V2 punt viel Prinses Irene met „Atalia" nog juist in de prijzen. Zij werd achtste. Na afloop der wedstrijden reikte de voor- zittte1- van de Z. J. V., de heer J. J. Gruppe laar in hotel „Oud Leusden" de prijzen uit. Hij feli -iteerde Prinses Beatrix van harte met haar succes en deelde tevens mede, dat mev Gruppelaar wederom een beker beschikbaar had gesteld. De voorzitter van de federatie, de heer A. Kistenmaker, bood Prinses Beatrix als extra- prijs een boek aan. De uitslagen van de gehouden draverijen in Hilversum luiden: Misteroprys (1980 meter). 1. Quilla Lee 1.32.1. 2. Quaestor 1.32.6. 3. Rodney Hollandia G 1.36.1. Winn. 1.60; pl. 1-20, 1.20; gek. 5.—; cov. 3. Unicoprüs (1940 meter). 1. Rosa Dear 1.32.1. 2. Roi de Cinq Mille 1-32.2. 3. Querida Det- ville 1.34.6. Winn. 3-50; pl. 2.—, 1.60; gek. 5.50; cov. 4.30. Birbonapri's (1900 meter). Finale:. 1. Odys seus K. 1.26.8. 2. Peter Karnac 1-27.4. 3. Parel Holland C- 1.27.8. Winn. 2-40; pl. 1.30, 1-40, 1.60; gek. 5.20; cov. 3.80. Nel mboprijs (I960 meter). 1. Quick 1.^8.5. 2. Quant a Moi 1.29.8. 3. Qui est-ce qui 1.29.3. Winn. 8.40; pl. 2.80, 1.80; gek. 12-60; cov. 3.90* Bavardprijs (1960 meter). 1. Pompea 1-31.8. 2. Quita Scott 1.31-6. 3. Querida Donum 1.32.7. Winn. 6.80; pl. 1-80, 2.50, 1.30; gek. 4.10; cov. 9.50. Contessa de Sotaprgs (2340 meter). 1. Oeta- vianus K 1-30.2. 2. Octavia 1.30.2. 3. Our Volann 1.29.4. Winn. 5.40; pl. 2.50, 3.80, 7.40; gek. 6.90; cov. 8.— Monacopriis (2340 meter). 1. Olivier B 1.26.9. 2. Junoschka 1.26.8. 3. Nellie Gregor 1.27.7. Winn. 4.90; pl. 1.80, 3-80, 2.10; gek. 11-10; cov. 16.50. Totale omzet 76.730. Technisch congres KNGV Zaterdag zijn de technici van het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond in Utrecht bijeen geweest om op de jaarlijks daartoe belegde vergadering de technische aangelegenheden van het verbond te bespre ken. Op de vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter van de technische commissie de heer J. H. F. Sommer, voerde ook de verbondsvoorzitter, de heer T'n. W. AaLbers het woord. Deze noemde 1953 een jaar vol van grootse evenementen. Hij bracht hulde aan de heer Sommer voor de door hem geleverde volmaakte organisatie van de gymnaestrada. In een toespraak zeide de heer Sommer, dat het verbond ook in het afgelopen jaar op vele wijzen van zijh leefkracht getuigd heeft. Doch deze ontwikkeling van de gym- nastiekbeoefening blijft steeds doorgaan, ook de technische ontwikkeling. Hierdoor is een verdere vernieuwing van het technisch regle ment weer nodig geworden. Zo is dan ook een nieuwe vorm vastgesteld voor de beoordeling van de prestaties. Men zal voortaan komen tot een becijferde uitslag aan de hand van twee onafhankelijke be oordelingen. In de naaste toekomst zullen ook wijzigingen worden aangebracht in het wed strijdreglement. Naar aanleiding van een voorstel, inge diend door de kring Noordholland-Zuider- kwartier. zal het verbondsbestuur overwegen wedstrijden om de individuele kampioen schappen vast te stellen voor leden, die prin cipiële bezwaren, hebben om op Zondag aan wedstrijden deel te nemen. Het al dan niet houden van deze wedstrijden zal worden be paald door de mate van belangstelling die er voor de Zaterdagwedstrijden zal blijken te bestaan. Wedstrijden De interland turnwedstrijd voor heren DenemirkenNederland zal op 19 April te Den Haag worden gehouden. De organisatie is opgedragen aan de vereniging D.U.N.O. De Deense turners zullen daarna nog demon straties geven op 21 April in Lekkerkerk en op 22 April in Leuwarden. 17 October is vastgesteld als datum voor de districts-wed- strijden. De verenigingskampioenswedstrijden worden gehouden op 7 November. Voor de individuele kamoioensehappen zijn als data vastgesteld: 21 November: halve finale da mes; 28 November: halve finale heren; 9 Ja nuari 1955: finale dames; 16 Januari 1955: finale heren. In October 1954 wordt de interland Neder landOostendijk voor dames gehouden. Deze ontmoeting geldt ais return voor de in 1953 in Klagenfurt gehouden wedstrijd. In voor bereiding is voorts een wedstrijd België— Nederland voor dames in het voorjaar 1955, alsmede een wedstrijd in Basel voo"r de Ne- landse herenturners. Na de technische bondsvergadering op Zaterdag in Esplanade, is Zondag in Tivoli te Utrecht de studiedag gehouden. Onder lei ding van de heren A. F. Klazema en J. D. de Jong werden gelijktijdig aan zes toestellen de grondvormen behandeld van het brug- turnen en paardvoltigeren. Speciaal werd gewezen 00 de juiste technische uitvoering. Onder leiding van mej. N. Verhoeff werden de rythm'sche oefeningen voor dames inge studeerd Deze oefeningen zullen onder meer worden gedemonstreerd op de komende Olympische dag. MAANDAG 1 FEBRUARI Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Gebouw Zang en Vriend schap: Bijeenkomst van „De Grotere We reld", 8 uur. Roxy: „Robin Hood", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „De prins piraat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een nieuwe mor gen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Barba- rossa de zeeschuimer", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Bekentenis ener liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spijkers met kop pen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Limelight", alle leeft., 8.15 uur. Ijsbaan Eindenhout, Wagenweg van 1922.30 uur. DINSDAG 2 FEBRUARI Roxy: „Robin Hood", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „De prins piraat", 14 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een nieuwe mor gen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Barbarossa de zeeschuimer", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Bekentenis ener liefde", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spijkers met koppen", alle leeft., 2.30 en 8 uur. Minerva: „Limelight", alle leeft., 8.15 uur. Ijsbaan Eindenhout, Wagen weg, van 1017.30 uur en van 19—22,30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7