Italië op tweesprong, gaat het links of rechts? Agenda voor Haarlem KOU Een Eeuw Geleden Sterke Vietminh-divisie begint opmars in Laos Reeks branden markeert de vorstperiode Minister Staf nog deze maand naar V.S. Prijsverlagingen levensmiddelen worden doorgezet. Huishoudboekje moet in evenwicht blijven. Bedrijfsfonds voor de koopvaardij Onderzoek naar toekomst van Haarlem Samenwerking met royalisten zou democratie in gevaar brengen DINSDAG 2 FEBRUARI 1954 3 Italiaans episcopaat over Protestantisme Met het oog op groei van IJmond Uit cb Opregte Haarlemsche Courant van 2 Februarij 1854 KLM-dienst op Zuid- Afrika gehalveerd Babysitters Siegfried Breuer overleden DINSDAG 2 FEBRUARI Roxy: „Robin Hood", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „De prins piraat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een nieuwe morgen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Barbarossa de zeeschuimer", 14 j„ 7 en 9.15 uur. Lido: „Be kentenis ener liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spijkers met koppen", alle leeft., 8 uur. Minerva: „Limelight", alle leeft., 8.15 uur. IJsbaan Eindenhout. Wagen weg, 19—22.30 uur. WOENSDAG 3 FEBRUARI Kapel Minahassatraat: Stichting „Petra", 8 uur. Concertgebouw: K.R.O.-revue „Tijd voor Jolijt", 8 uur. Gebouw Theosofia, Nas- sauplein 8: ..Van gemeente tot Verenigde Naties", afd. Haarlem v. d. Nationale Vrou wenraad. Roxy: „Dombo", alle leeft., 2.30 uur. „Robin Hood", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „De prins piraat", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Een nieuwe morgen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Barbarossa de zee schuimer", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Be kentenis ener liefde", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Spijkers met koppen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Limelight", alle leeft., 8.15 uur. IJsbaan Eindenhout, Wagenweg, van 10.00—17.30 uur en van 19.00 —22.30 uur. WASHINGTON (United Press) Een zegsman heeft hier medegedeeld dat ir. C. Staf, de Nederlandse minister van Defen sie, hier deze maand zal confereren met president Eisenhower en hooggeplaatste defensie-autoriteiten over militaire vraag stukken die de belangen van Nederland en de Verenigde Staten raken. De zegsman deelde mede dat men ir. Staf 16 Februari in Nt*w York verwacht, dat hij een week lang in de Verenigde Staten zal blijven als gast van het minis terie van Defensie en ten minste drie dagen daarvan zal doorbrengen in Washington. ADVERTENTIE Belangrijke prijsverlagingen van ongeveer 30 levensmiddelen werden door de leiding van Albert Heijn N.V. Vrijdag 22 Januari j.l. door middel van de Pers bekendgemaakt. De heer G. Heijn, Directeur van dit be drijf, gaf bij die gelegenheid als zijn me ning: „Het gaat niet aan een loons- en huurverhoging automatisch, zonder nader onderzoek naar andere mogelijkheden, door prijsverhogingen te laten volgen. Wij, die een deel van de primaire levensbe hoeften produceren en distribueren, heb ben een sociale taak ten opzichte van hel Nederlandse gezin. Het is verheugend voor de Nederlandse huisvrouw, dat. nu wij deze prijsverla gingen enige tijd met goed gevolg uitge voerd hebben, andere bedrijven een begin gemaakt hebben ons te volgen op de weg, die wij, naar onze mening terecht inge slagen zijn". Het is de opzet van Albert Heijn. om de ge volgen van de prijsverlaging zoveel mogelijk op te vangen, door verhoogde productie en omzet. Dal de aangekondigde prijsverlagingen voor een groot aantal belangrijke artikelen gelden, moge blijken uit een gedetailleerde prijslijst, welke men afgedrukt vindt op pag. 8 van dit blad. Wat nu? Na de vergeefse pogingen van De Gasperi en Piccioni in Juli en Augus tus, de op den duur onbevredigende on beweeglijkheid van Pella's zakenkabinet en de mislukking van Fanfani, die om zijn eigen partijgenoten mee te krijgen kenne lijk zijn vrij linkse instelling heeft moeten verloochenen, heeft de Christen-demo cratische nartij alleen niets meer aan te bieden. Zij heeft halsstarrig de posities verdedigd, die zij na de verkiezingen van 1948 had ingenomen, en die niet meer in overeenstemming zijn met haar huidige kracht. Onvoorzichtig genoeg heeft zij daarbij blijk gegeven van innerlijke ver deeldheid en dit in zulk een mate, dat men zelfs voor scheuring vreest. Maar nu schijnt zij zich te bezinnen en alles wijst er op, dat bij de volgende poging om een regering te vormen niet een uitsluitend Christen-democratisch kabinet maar een coalitie aan het parlement zal worden voorgesteld. In rechtse kringen (rechtervleugel van de Christen-democraten, royalisten en een deel der liberalen) en ook in de kringen eer grote industrie, hoopt men dat het een regering zal worden van de Christen-de mocraten te zamen met, of althans met de steun van de royalisten en zo mogelijk de liberalen. Dit zou neerkomen op een her haling, zo niet een verergering, van het mislukte experiment-Pella. De communis ten en tot op zekere hoogte ook Nenni zou den zulk een regering in het begin met minder heftigheid bestrijden dan zij het Fanfani hebben gedaan, ómdat de commu nistische leer nu eenmaal inhoudt, dat het gewenst is de spanningen tot het uiterste op te voeren, wil men de gelegenheid scheppen tot de machtsovername. Voor wie het wèl meent met de jonge democratie in Italië en met Europa, zou zulk een op lossing van centrum-rechts een veeg teken zijn. Italië heeft geen behoefte aan nationa lisme, aan beschermende rechten, aan nog meer privileges voor de bezittende klasse, doch aan dingen als werkverschaffing op grote schaal, afschaffing van bepaalde mo nopolies, tegemoetkoming aan de mil- lioen, die beneden het bestaansminimum leven en maatregelen in het nijpende over- bevolkingsprobleem. Dit zijn dingen, die men alleen kan verwachten van een rege ring, waarin de links-liberalen, de sociaal democraten en de republikeinen zeggen schap hebben. Wie nu? Op het moment, waarop wij deze woor den schrijven, schijnt bij de Christen-de mocraten de mening wel te zijn doorge drongen, dat men het alleen niet rooien kan. Maar er heerst onzekerheid over de vraag of men de ïel-nationalistische oer conservatieve royalisten in de arm moet nemen en een soort Franco-régime invoe ren (met naar onze mening een burger oorlog naar Spaans model in het verschiet) of wel g-elijk moet geven aan Saragat en de links-liberalen. De naam, die men nu het meest hoort noemen, is die van De Gasperi, hoewel hij met zijn vrij felle uitval tegen de sociaal-democratie in de Kamer zijn kansen niet heeft verbeterd. Dan is er Piccioni, in wezen een man van de rechtervleugel der Christen-democraten, maar die toch sympathie geniet bij de le- kenpartijen. Zou president Einaudi de vor ming van het kabinet aan Piccioni opdra gen, dan is er kans dat hij zich met redelijke voorstellen tot Saragat richt en in dat ge val zou hij waarschijnlijk slagen. Er is echter ook kans, dat hij de steun zoekt der royalisten en dan wordt hij een tweede Pella en krijgen we een regering, die en kele maanden duurt en de etterende won den der Italiaanse democratie met leiding water tracht te helen. Naast de mogelijkheid: De Gasperi (of Piccioni) in samenwerking met Saragat en Piccioni met platonische steun der roya listen is er een andere mogelijkheid, een kabinet-Gronchi. Hoewel Katholiek, is Gronchi uitgesproken links; hij geniet zelfs de sympathie der communisten. Maar dit betekent, dat een aanmerkelijk deel van zijn partijgenoten bezwaar zou maken tegen zijn benoeming en hem zijn steun zou onthouden. Ze zitten met vijftig man in een lokaal te werken bij veertig graden, vanwege een verwarmingsinstallatie die niet op Sibe rische temperaturen berekend is. Ze klap pertanden en zien elkaar blauw aan. Het is geen werken zo, zegt er een. Het is om wat van te krijgen, zegt een ander. Ze kijken boos naar de radiateuren, die het ook niet helpen kunnen en mopperen op de directie, die het evenmin.helpen kan Maar dat laatste geloven ze niet. Ze zijn te zuinig met derlui kolen, de vrekken, grauwt een van de wer kers. Het is een man met een muizenge zicht en kleine, geniepige oogjes. De andere negenenveertig zwijgen en klappertanden. Er zit maar cén ding op, zegt het muizengezicht met een snelle blik over zijn schouder, willen we hier niet spijker hard bevriezen. Staken! Het hoge woord is er uit. De vijftig zien elkaar aan en weifelen. Het muizengezicht kijkt vakverenigingsachtig. Ze weifelen, maar ze worden bepraat. Ze staken. De negenenveertig zitten bij moeder de vrouw achter de kachel te wachten tot de staking voorbij is. En het muizengezicht staat vóór de werkplaats in vijftien graden vorst spijker hard te bevriezen. Want hij is gekozen om te posten. L. land zijn binnengetrokken. Deze beweging telt in Laos, waar overwegend overtuigde Boeddhisten leven slechts weinig aanhan gers. Nieuw offensief j Franse militairen kringen te Parijs be schouwen de opmars van de Vietminh in de richting van Loeang Prabang als een onderdeel van het nieuwe uitgebreide of fensief waartoe Ho Tsji Minh het bevel gegeven zou hebben. Generaal Henri Na varre, de Franse opperbevelhebber in Indo china zou niet van plan zijn te vechten om het waardeloze oerwoud gebied ten Noorden van Loeang Prabang. Hij zou de verbindin gen van de oprukkende Vietminh-troepen willen verstoren. Genoemde kringen waren ernstig ver ontrust door het nieuws, dat 36 kleine bui tenposten in Zuid-Vietnam zijn prijsge geven bij verrassende aanvallen van de Vietminh. Deze posten, die door Vietnamese soldaten waren bezet, werden zonder slag of stoot overgegeven, aldus de berichten, die in Parijs zijn binnengekomen. Men had gedacht, dat Zuid-Vietnam in de laatste drie jaar nagenoeg van communisten ge zuiverd was. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft in het gebouw van de Nederlandse Redersvereniging te 's Gra- venhage het bestuur van het bedrijfspen sioenfonds voor de koopvaardij geïnstal leerd. De minister zei onder meer, dat de oprichting en verplichtstelling van het be drijfspensioenfonds voor de koopvaardij thans een feit is. De voorbereidingen zijn van lange adem geweest. In de laatste wereldoorlog, toen de regering in Engeland de koopvaardij als zogenaamde „vierde macht" in de oorlog voering inzette besefte zij dat zij daardoor ook de morele verplichting op zich nam, voor de oude dag van de koopvaardijbe- manningen en voor de nagelaten betrek kingen mede-verantwoordelijkheid te aan vaarden. Een niet geringe moeilijkheid is uiter aard geweest de vaststelling van de bij drage van het rijk aan het te stichten pen sioenfonds. Maar ook deze moeilijkheid is overwonnen en bij de wet van 24 Mei 1952 is de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid gemachtigd een bedrag van 70.300.000 ter gedeeltelijke financiering van het fonds bij te dragen. Dit zijn uiter aard niet de enige middelen, waaruit de pensioenen worden gefinancierd. Werk gevers en werknemers maken deze finan ciering mogelijk door een premiebetaling, welke in een percentage van de gages is uitgedrukt. Het fonds zal naar schatting ongeveer 20.000 opvarenden van de Nederlandse koopvaardijvloot omvatten. De heer Ph. van Ommeren, die als eerste voorzitter het bedrijfspensioenfonds zal leiden, bracht de minister dank voor diens woorden en daden. VATICAANSTAD (United Press) Het Italiaanse episcopaat heeft in een herderlijk schrijven gezegd, dat de verspreiding van het Protestantisme in Italië „een bedreiging vormt voor de geestelijke eenheid" van de Italianen, en dat het duidelijk ten voordeel strekt aan het atheïstische communisme. Het schrijven was ondertekend door negen Italiaanse kardinalen, acht aartsbisschop pen en twee bisschoppen en was gericht aan alle gelovigen in Italië. Over het Protestantisme zegt het her derlijk schrijven: „Wij moeten openlijk de toeneming van de Protestantse propaganda veroordelen, die gemeenlijk van buitenlandse her komst zelfs in ons land verderfelijke dwalingen komt verspreiden, de geestelijke eenheid van het Italiaanse volk bedreigt en het wegrukt uit zijn eeuwenoude geheiligde traditie en zijn verbondenheid met de Katholieke kerk door middel van schoon schijnende en somtijds zeer offensieve argumenten, waarbij deze propaganda gebruik maakt van de ongelukkige, armoe dige toestand, waarin een deel van het volk leeft." I De gemeenteraad van Haarlem heeft Maandag met 30 tegen 6 stemmen een voorstel van B. en W. aangenomen, om een crcdiet van f 5000 beschikbaar te stellen voor het doen instellen door het Neder lands Economisch Instituut van een onder zoek naar de invloed van de sterke groei van het industriecentrum aan de IJmond op de ontwikkeling van de gemeente Haar lem. Mr. De Leeuw (Arbeid) achtte het van buitengewoon belang liet onderzoek in te stellen, waardoor men spoedig zal we ten hoe de situatie kan worden. De heer Schippers (KVP) daaren tegen had bezwaren tegen het voorstel. Volgens hem zal het resultaat een aantal prognoses zijn en voor prognoses is spre ker huiverig. Het is bijvoorbeeld niet be kend wat Velsen zal doen. Ook sprak de heer Schippers over toekomstdromen; hij had vertrouwen in de vooruitziende blik van het college. Voorts vestigde spreker er de aandacht op, dat de provincie aan een streekplan werkt. Misschien verkeert het plan in een vergevorderd stadium en dan kan de gemeente gebruik maken van de resultaten van het onderzoek. Mr. Wensina CHUwas van mening, dat men zich tevreden kan stellen met de visie van B. cn W. De heer Van Velsen (KVP) vroeg of er ook aandacht besteed wordt aan het aantrekken van lichte in dustrieën in Haarlem, als als er zware in dustrieën bij de IJ-mond komen en de heer Spek (AR) zeide, dat er nog weinig te zeggen is over de toekomst. In Velsen is b.v. de bouw van een raadhuis op de achtergrond geplaatst en het is niet be kend of er één of twee gemeenten zullen komen. Is het niet mogelijk, dat een be scheiden onderzoek wordt ingesteld, waar bij gebruik gemaakt kan worden van het bedrag, dat voor het doel op de begroting is geplaatst? De voorzitter, burgemeester mr. Cremers, merkte op, dat bij het onderzoek niet alleen het gemeentebestuur, maar ook de gemeenschap belang heeft. De zaken man dient zo spoedig mogelijk te weten, waaraan hij toe is. Men mag zich niet overgeven aan illusies. Als de IJ-mond tot stand komt gaat Haarlem-Noord mogelijk een gouden toekomst tegemoet. Het is be ter het- onderzoek van deskundigen, die aan het N.E.l. verbonden zijn, af te wach ten dan de visie van B. en W. te weten. Het moge waar zijn, dat de ontwikkeling nog op losse schroeven staat, maar het zal nuttig zijn te weten of Haarlem en de ge meenschap bij de ontwikkeling van IJ mond zullen winnen of verliezen. Met een eenvoudig rapport kan men niet vol staan. Aandacht zal besteed worden aan de vestiging van iichte industrie. Een pro vinciale commissie is bezig een streekplan te maken en als het gereed is behoeft de gemeente het niet zonder meer te slikken. Zij kan zich er eventueel tegen verzetten en dan is hel van belang, dat het gemeen tebestuur op de hoogte is. Dat kan het zijn, als het thans reeds zelfstandig een onder zoek instelt. Anders zijn B. en W. onvol doende voorbereid. De raad verenigde zich hierna met het voorstel. Vijf leden van de KVP en de heer Wensing stemden tegen. HAARLEM. In den gemeenteraad is gesproken over de plaatsing van het wel dra gereedkomende metalen standbeeld van L. J. Coster. Vermits de plaatsing van dit beeld bij de Vischmarkt B. en W. minder geschikt is voorgekomen, heeft de raad op hun voorstel besloten, het stand beeld te plaatsen op 't midden van de Groote Markt, met de voorzijde naar het 1 stadhuis gekeerd. (Van onze correspondent in Rome) Toen wij in de tweede helft van Decem ber schreven, dat de Italiaanse crisis lang zou duren en heel wat moeilijkheden mei zich zou brengen, zeiden wij iets, dat eigen lijk vanzelf sprak. De Christen-democraten wilden met alle geweld een regering, die in ieder opzicht moest voldoen aan hun verlangens zonder enige concessie aan de leken-partijen, daarbij vergetende, dat zij niet langer in Kamer en Senaat de meer derheid vormen. De drie kleine democra tische lekenpartijen hebben ruimschoots leergeld betaald inzake de neiging der Katholieken om alles in eigen kring te bedisselen en alle posten voor zich op te eisen: vandaar, dat na enig aarzelen, ge zien de persoon van Fanfani, die leider is van de linkse groepen in de Christen democratische partij, hun antwoord nega tief moest luiden. Saragat heeft onbewimpeld gezegd, dat hij op bepaalde voorwaarden, zoals even redige vertegenwoordiging, tot medewer king bereid is, maar dat de tijden ver anderd zijn cn dat de Christen-democra ten niet opnieuw een coalitie-regering kunnen vormen, waarin zij tenslotte in ieder opzicht heer en meester zijn, terwijl de kleine partijen het gelag betalen, in de vorm van stemmenverlies. JOHANNESBURG (A.N.P.) De re gering van Zuid-Afrika heeft besloten, dat de diensten op Witwatersrand, die worden onderhouden door de K.L.M. en de Scan dinavische luchtvaartmaatschappij, met in ging van 1 Juli 1955 dienen te worden ge halveerd. Van die dag af mag de K.L.M. slechts een dienst per week naar Zuid- Afrika uitvoeren en de S.A.S. een dienst in de veertien dagen. Van de zijde van het ministerie van Ver keer en Waterstaat had men geen commen taar op dit bericht. Het besluit van de Zuid-Afrikaanse regering wordt thans in Den Haag bestudeerd. De wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting van Haarlem zal zijn eerstvolgende spreekuur houden op 17 Februari. ADVERTENTIE Hij zei aan te nemen dat onderminister van Defensie, Roger M. Kyes, zozeer onder de indruk is gekomen van Stafs persoon lijkheid tijdens zijn rondreis door Europa dat de gedachte, ir. Staf uit te nodigen voor een officieel bezoek aan de Verenigde Staten, hem niet meer had losgelaten. Hij zei, dat generaal Alfred Grünlher, de opperbevelhebber van de NAVO-strijd- krachten, zich gunstig over het plan van Kyes had uitgelaten en had gezegd dat een bezoek van ir. Staf aan de Verenigde Staten militair gezien nuttig zou kunnen zijn. Men beoogt met de uitnodiging allereerst minister Staf een zo volledig mogelijke in druk te geven van Amerikaanse opleidings centra van vloot, leger en luchtmacht. Maar ook de besprekingen in Washington, die op het programma staan, zullen zeker belang rijk zijn. t De zegsman zei uit te gaan van de ver onderstelling, dat minister Staf zich hier op de hoogte zal stellen van de beginselen van de „nieuwe koers" in de Amerikaanse defensiepolitiek en dat het waarschijnlijk is dat gezien de aard van die nieuwe koers het vooral de luchtmacht zal zijn, die minister Staf zal voorlichten omdat de luchtmacht in de Amerikaanse defensie de belangrijkste functie heeft gekregen. Minister Staf, aldus de zegsman, zal ver moedelijk wijzen op de behoefte aan een krachtiger Nederlandse luchtmacht en in het bijzonder aan uitbreiding van de aan tallen jagers en nachtjagers. occcxxjcicoocaaxioooccocoaowxcioooc-coooocoooocooooooooocc CHICAGO (AFP). In Chicago heb- ben Zondagavond vijf inbrekers blijk 8 gegeven een uitzonderlijke tegenwoor- digheid van geest te bezitten. Zij hadden g ingebroken in de woning van een fabri- kant, die met zijn vrouw een avondje 8 8 uit was en die zijn drie kinderen had g achtergelaten onder de hoede van een g 8 kindermeisje. o g De inbrekers sloten het kindermeisje 8 8 op, doorzochten het huis en besloten op g de thuiskomst van de fabrikant te wach- g g ten, aangezien zij de brandkast niet 8 8 konden forceren. 8 8 Bijna dreigde er een spaak in het wiel s a te komen, toen de drie kinderen ont- 8 8 waakten en het zenuwachtige kinder- g 6 meisje hen niet opnieuw tot slapen kon g bewegen. Daarop losten de vijf inbrekers g 8 elkaar af aan de bedden van de kinde- g 8 ren, die zij zoet hielden met het vertel- 8 8 len van voorvallen uit hun loopbaan in a a de onderwereld van Chicago. g I"1 Nadat de heer des huizes was tcrugge- 8 keerd. dwongen zij hem de brandkast te 8 openen waarna zij met enige duizenden g dollars aan geld. en een hoeveelheid juwelen verdwenen. 8 XOOOOOOOOOQOGOCOCOOOOCOOOOOOOOCOOOOOOQOCOOOOOQOCOOOOOQOC LOEANG PRABANG (Reuter) Een j 12.000 man sterke Vietminh-divisie rukt in Zuid-Westelijke richting op in de koers I van Loeang Prabang, de residentie van de 80-jarige Koning Sisavang Vong van Laos, i aldus is Maandagavond te Loeang Prabang i bekendgemaakt. De Koning, die weigerde zijn hoofdstad te verlaten toen in het voorjaar van 1953 de opstandelingen naderden, leidt ook nu de voorbereidingen voor de burgerlijke verdediging. De divisie, die de opstandelingen hebben onttrekken aan de naar raming 40.000 man die de Franse post Dien Bicn Fhoe be legeren, rukt langzaam op langs de rivier I de Nam Hoe en kan over een week Loeang Prabang bereiken. De andere drie divisies rond Dien Bien Phoc zijn enige kilometers teruggetrokken, zo deelde een Franse woordvoerder mede. In Amsterdam woedde gistermiddag op het terrein van de Zuidergasfabriek aan de rand van de hoofdstad een kleine, maar gevaarlijke brand. Tijdig wist de brand weer het vuur te localiseren. Zeer vermoe delijk is het ontdooien met open vuur van een bevroren waterleiding van het teer- reservoir de oorzaak van de brand geweest. Dit reservoir staat even voorbij de in gang van de fabriek in een stalen toren, waarin het teer, dat bij de watergasproduc tie vrijkomt, wordt afgevoerd. Het reservoir bevindt zich op een paar meter afstand van dat gedeelte van de fa briek, waar benzineleidingen lopen en zich een benzinevoorraad bevindt. Reeds was op het dak begin van brand ontstaan. Snel zwiepte de straal er over en werden pan nen verwijderd. Twee brandweerlieden werden door spatten van de kokende teer gewond en moesten voor behandeling naar het ziekenhuis worden vervoerd. De watergasfabriek is 1wee uur uitge schakeld geweest en de directie had het vermoeden, dat als gevolg van de brand de druk in de komende uren iets lager dan normaal zal zijn. In Rotterdam Des morgens om elf uur is op het ge meentelijk terrein aan het Charloissche Hoofd te Rotterdam brand uitgebroken in een grote loods van de scheepsreparateur L. F. Solbrich. Twee werklieden waren binnen met een lasapparaat aan de arbeid, toen zij zich plotseling omringd zagen door vlammen. Zij zagen nog kans een tweetal zuurstofcylinders en een bus met benzine i naar buiten te brengen en zelf het vege lijf te redden. De ijlings gealarmeerde brandweer slaagde er niet in het houten gebouw te behouden, wel kon voorkomen worden, dat enkele aangrenzende loodsen, onder meer een van de gemeente Rotter dam, aan het vuur ten offer vielen. Toch liepen ook deze enige schade op. Zo sneu velde er van de gemeenteloods een zestigtal ruiten. De loods van Solbrich brandde ge heel af en ook de machines, gereedschap pen en kledingstukken gingen verloren. De oorzaak is vermoedelijk het wegspringen van vonken tijdens het lassen. In de Peel Ten Westen van de Sevenumse Peel- 1 ontginningen woedt sinds Zondagmiddag een grote brand in de Peel. De brand strekt zich uit over enkele tientallen hectaren en woedt in de zeer droge vliegdennen heide, berken, riet en hopen opgestapelde turf en verder in de grond. De vorst werkt, remmend op het vuur, dat in de bodem voortwoekert, maar niettemin nam de brand Zondagnacht en zo grote omvang' aan, dat hij tot in de verre omtrek zicht baar was. De brandweer van Tegelen is uitgerukt en bestrijdt het vuur met assis tentie van vrijwilligers. De juiste omvang van de schade is nog niet te overzien. Al kan de Peelbrand in de grond niet snel verder, toch bestaat alle kans dat het vuur nog lange tijd blijft voortwoekeren. De mogelijkheid bestaat dat de brand is ont staan door het wegwerpen van een sigaret. In deze omgeving liggen enige vennen, waarop de laatste dagen nogal geschaatst is. Uitslaande brand in Nieuwkoop Een uitslaande brand, die Maandagmor gen in Nieuwkoop (Zuidhoiland) heeft ge woed, heeft in korte tijd een pas vorig jaar gebouwde villa, bewoond door de familie Van Duuren, in de as gelegd. Het rieten dak brandde reeds spoedig als een fakkel. De brandweren beperkten hun optreden tot inperking van de brandhaard en be scherming van de belendende percelen. De villa brandde geheel uit. Inboedel en villa zijn verzekerd. Kortsluiting wordt als oorzaak aangenomen. De eigenaar van de villa was op reis naar Parijs. Gisteravond is te Deventer door over verhitting van een houten schoorsteen mantel brand ontstaan in een bovenhuis aan de Rielerweg 160, bewoond door de 71-jarige weduwe Meyerink. De bovenverdieping brandde geheel uit. De benedenwoning bewoond door de schoon zoon van mevrouw M., de heer Van der Woude, kreeg veel waterschade. Het ge hele huis was. verzekerd. De Franse bevelhebber van Noord-Laos, die zich voorbereidt op een grote slag. ver klaarde Maandag, dat de stad niet zal worden ontruimd. In een officiële Franse verklaring is meegedeeld, dat het Franse opperbevel rekening had gehouden met deze opmars, aangezien de opstandelingen er niet in ge slaagd waren Dien Bien Phoe te veroveren. Maatregelen zijn genomen om Loeang Pra bang te versterken. Franse officieren menen, dat de toestand veel gunstiger is dan verleden jaar, toen de Franse troepen nog maar weinig erva ring hadden opgedaan in oerwoudgevech ten en de hoofdstad van Laos onverdedigd lag. Sedertdien zijn de troepen boter ge oefend en de weg waarlangs de opstande lingen oprukken, de „opiumweg", is ver sterkt met garnizoensposten. Ook hebben de inwoners van Laos, een niet-militaristisch vo'k, zich buitengewone inspanningen getroost om een eigen leger op te bouwen. Prins Soevanna Phoema, premier van Laos, verklaarde Maandag vast te geloven, dat de Franse en Laotiaan- se strijdkrachten de opstandelingen zullen kunnen terugdrijven, die in naam van de communistische beweging „vrij Laos" het GOETTINGEN (United Press). De Duitse filmacteur Siegfried Breuer die in zijn in 1938 begonnen filmcarrière vele ongure of ten minste twijfelachtige figuren heeft uitgébeeld, is gisteren in een zieken huis te Goettingen overleden. Hij is 49 jaar oud geworden. Zijn laatste belangrijke filmrol vervulde hij als mr. Popesen in Carol Reeds bekende film „The Third man". Hij leed aan een leveraandoening. De garage vee. een touringcar bedrijf aan hel Rhijn spoor plein te Amsterdam is Maandag geheel uitgebrand. Het- bluswater bevroor waar het neerkwam. De brand weerman op de foto nam de zaak van de vrolijke kant op en liet zich fotograferen achter het stuur van een uitgebrande touringcar, als in een druipsteengrot.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5