Kleine schepen komen Noordzeekanaal niet door YBERT Kort en bondig Koor Katholiek Haarlem Tekort van meer dan twee ton Bloemendaals begroting verschenen Vierde pont in dok Jan Wiegman weldra zeventig jaar Drie mensen door kou bevangen WOENSDAG 3 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT zong werken van Beethoven en Mozart Ds. P. Taekema overleden F. M. Souwer overleden Burgerlijke Stand van Haarlem Faillissementen Keuken uitgebrand aan Leidsevaart Melk in de kou Carillon speelt „Schoten" op de schaats Groot alarm bestellen Dan 18000 bellen Inkomsten niet meer voldoende om verzorgingsniveau op peil te houden Auto bij Turfmarkt door het ijs gezakt Benoemingen in Bisdom Haarlem IJs om schepen loshakken Europese eenheid op het rooster van de scholen OVERAL DREIGT BESMETTING Zweed lag op treinrails Anti-vries in vlam In de loop van de achttiende eeuw was de Rooms-Katholieke kerkmuziek sterk onder invloed komen te staan van de Na- politaanse opera-school. Virtuositeit, op pervlakkige praal en vocale schittering gingen de mystieke eenvoud van de litur gische muziek onderdrukken en in veel geyallen vernietigen. Ook aan het Bis schoppelijke hot te Salzburg, waar Hiero- nymus von Collorede heerste, had de Italiaanse muziek de overwinning behaald. De jonge Mozart, die in dienst stond van deze bisschop, moest zich naar die muziek richten en volgens haar stijl componeren. Dat hield dus in: ook meedoen aan opper vlakkigheid, aan het veronachtzamen van de woordbetekenis ter wille van de muziek en dus geen waarde meer hechten aan de religieuze achtergrond van een voor de eredienst bestemd werk. En wanneer we nu een compositie als de ,.Litaniae Lauretana" (K.V. 195) beschou wen, welk werk gisteravond op het con cert van het Koor Katholiek Haarlem tot uitvoering kwam, kunnen we constateren, dat inderdaad hierin invloeden van de Na- poli taanse operamuziek zich krachtig heb ben laten gelden. Maar ook dat ander zijds de persoonlijkheid, de genialiteit, de religieuze, mystieke gewichtheid van de jonge meester (hij was achttien jaar toen de Litaniae voltooid werden) een volstrekt eigen karakter aan het werk hebben ge geven, al zal men dat karakter meer spe ciaal in de sfeer der muziek moeten zoeken dan in de directe samenhang van woord en toon. Uit deze muziek straalt de blijheid van een kinderlijk vertrouwen, van een vroomheid, die hem ondanks de slagen, welke het leven hem toebracht, nimmer zou verlaten. Albert de Klerk, de dirigent van Koor Katholiek Haarlem, heeft zich voor de uitvoering van Mozarts werk wel in het bijzonder op het muzikale karakter daarvan gericht. En hierdoor werd de pure schoonheid van de muziek openbaar, een schoonheid, die er niet is om zich zelve, doch die in dienst staat van aanbidding en verering. Het koor heeft de bedoelingen van de dirigent uitstekend gerealiseerd. Het zong met opvallend verzorgde, be schaafde en toch innig bewogen klank. Van de solisten konden, mede door de aard der partijen, de sopraan Annette de la Bije en de tenor Han le Fèvre zich bijzonder on derscheiden. De sopraan zong met stralend- lichte klank en de tenor dwong diep respect af met zijn beheersing van de coloratuur techniek. De alt Olga Ongena en de bas Jan van der Ree vervulden hun taak naar behoren. Op dit concert werd vóór de uitvoering van Mozarts „Litaniae" nog de Mis in C van Ludwig van Beethoven ten gehore ge bracht. Deze mis verscheen in 1812, dus ADVERTENTIE Na een ziekbed van veertien dagen is op 73-jarige leeftijd te Haarlem overleden ds. P. Taekema, de enige predikant van de Zevende-dags Baptiste gemeente. Ds. Taekema is in Haarlem geboren en studeerde aan de Vrije Universiteit te Am sterdam. Zijn eerste gemeente was Gronin gen. Daarna stond hij in Nieuwe Pekela en sinds 1937 in Haarlem. De kerkformatie die hij diende, telt in ons land vijf gemeenten en vele verspreide leden. Het stoffelijk overschot zal Donderdag middag om twee uur op de Noorder begraafplaats te Haarlem ter aarde wor den besteld, nadat in de kerk van de Haar lemse gemeente aan de Parklaan 21 een rouwdienst, die om halftwaalf begint, zal zijn gehouden. In de ouderdom van 78 jaar is te Haar lem overleden de heer F. M. Souwer, die een vooraanstaande plaats heeft ingeno men in de vakbeweging en tot de mede oprichters van de afdeling Haarlem van de vroegere S.D.A.P. behoorde. De thans overledene was vroeger bij de spoorwegen werkzaam en toen in 1903 de spoorweg staking uitbrak behoorde hij tot de stakers. Later kwam hij bij de Noord Zuid Holland se Vervoer Maatschappij, welk bedrijf hij zesendertig jaar gediend heeft. Voor en tijdens -de staking was de heer Souwer voorzitter der afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging voor Spoor- en tramwegpersoneel. Mede door zijn activiteit gedurende de staking kwam hij in conflict met de politie. Meer dan twintig jaar heeft hij een bestuursfunctie vervuld. Voorts behoorde hij tot de mede oprichters van De Stem des Volks en van de Vereniging van arbeiders lijkverbran ding. Verder heeft hij zitting gehad in het bestuur van de Haarlemse Bestuurders- bond, in de Spoorweg Onthouders Vereni ging en in het Onderling Ondersteunings fonds van de N.Z.H.V.M. Vrijdag omstreeks halftwaalf zal zijn stoffelijk overschot te Westerveld worden verast. HAARLEM, 2 Februari 1954 ONDERTROUWD: 2 Febr., J. Ter Horst en J. A. van Mil: J. Pikkaart en W. van Hoven; A. J. Kamoen en H. van Veen; J. J. M. Kompier en W. H. M. Christaanse. BEVALLEN van een zoon: 29 Jan., P. E. Rodinkvan der Burgh; 31 Jan., V. Spierings Moeskops; 1 Febr., D. van der WegMulié; A. C. Th. Wentink—Luijckx; 2 Febr., A. M. van Waardvan Kempen; W. G. te Beest Smit. BEVALLEN van een dochter: 1 Febr., M. van MuijenKuvener; E. M. van Marsber- g'en-=—Tangermann. OVERLEDEN: 30 Jan., J. Stienstra—de Jong, 56 j., Eendrachtstraat; 31 Jan., A. Hens, 71 j., Schoterweg; P. Taekema, 73 j., Kemp straat; 1 Febr. G. J. Gijsbertse, 76 j„ Kweek tuinstraat; M. Pepervan Meurs, 84 j., Zijl- weg; F. M. Souwer, 78 j., van 't Hoffstraat; M. L. van der Es, 42 j„ Marnixstraat,' W. Chr. M. Strodijk—Reijers, 84 j., Coornhert- straat. achtendertig jaar nadat het werk van Mozart voltooid werd. Geheel los van de achttiende eeuwse stijl staat Beethovens compositie niet, maar het „nieuwe" dat wil zeggen romantische subjectiviteit overheerst er toch in. Voor graaf Esterhazy, die het werk besteld had, was dit nieuwe element in de mis een ontgoocheling en hij liet Beethoven zijn misnoegen duide lijk genoeg blijken. Hij had meer gerekend op een mis in de trant van Haydns kerk muziek, dat wil zeggen meer achttiende- eeuws georiënteerd. De moderne mens weet Beethovens mis meer te waarderen dan de toch zeer muzikale graaf Esterhazy, en ook gisteravond werden de toehoorders getroffen door de innigheid en een door brekende grootheid van gedachten. Maar de gekozen opvolging van uitvoering: eerst Beethovens mis en daarna Mozarts „Lita niae" was goed gezien, want zij betekende een climax. De vertolking door het koor kenmerkte zich eveneens door subtiele klank verzor ging en uiterst beheerste nuanceringen en even beheerste expressiviteit. De vocale solisten konden voldoening geven, al was er wel eens geen eensgezindheid omtrent de interpretatie. Zo was er in de zang van de alt Olga Ongena een veel sterker dra matisch accent dan in de vertolkingen der andere solisten. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest was weer volkomen paraat na zijn koude tocht naar Zeeland en was koor, solisten en dirigent tot een betrouwbare steun. P. ZWAANSWIJK. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: A. Giuli, beeldenmaker, Ged. Gracht 10 BA, Zaandam, zaakdrijvende te Amsterdam, Nieuwe Wagenstraat 6. Rechter-commissa- ris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. D. Aten, advocaat en procureur te Zaandam. Door het verbindend worden van de uit delingslij sten zijn de volgende faillissemen ten geëindigd: de nalatenschap van wijlen R. Slot, bak ker, laatst gewoond hebbende te Bloemen- daal, Bloemendaalseweg 12. Rechter-com- missaris: mr. N. Smits. Curatrice: mej. mr. H. Muller, advocate en procureur te Haarlem. A. L. van Steen, vertegenwoordiger, wo nende te Zandvoort, Westerparkstraat 18 en te Heemstede aan de Camplaan 42 han delende onder de benaming fa. H. J. Kui pers. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Curator: mr. W. Boers, advocaat en procu reur te Overveen. A. van Zonderen, Meeuwenlaan 22, IJmui- den. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. A. J. Fibbe, advocaat en pro cureur te Haarlem. Gisterochtend, omstreeks kwart over zeven wilde de hoofdbewoner van een huis aan de Leidsevaart in zijn keuken een petro leumkachel aansteken. Hij heeft waar schijnlijk met petroleum gemorst, want in korte tijd stond de kachel in brand. De bewoner heeft met emmers water en as de brand, proberen te blussen, doch kon niet verhinderen, dat de keuken nagenoeg uit brandde. De inmiddels gearriveerde brand weer heeft het nabliissingswerk verricht. De bewoner, die tegen brandschade ver zekerd is, heeft tijdens het blussen lichte brandwonden opgelopen. De melkvoorziening ondervindt geen stagnatie, alles heeft een vlot verloop, zo verzekeren de melkhandelaren. Het enige euvel dat zij ondervinden maar dat is op zichzelf erg genoeg is het stuk vriezen van flessenmelk. Over de hele gemeente is dit aantal nogal be langrijk. Wat de „losse melk" aangaat: de bussen worden zo goed mogelijk met flanellen doeken afgedekt en dit blijkt een probaat middel te zijn. De sanering heeft in deze koudeperiode een bij uit stek goede zijde, want doordat de wij ken dicht bij de zaak liggen, kan de melkboer een paar maal extra naar huis en dus hoeft hij telkens maar een kleine hoeveelheid melk op de wagen mee te nemen, waardoor het schade- risico wordt verkleind. Het programma der beiaardbespeling door de stadsbeiaardier Arie Peters op Vrijdag 5 Februari van 11.3012.30 uur luidt: 1. Improvisatie; 2. Lieder ohne Worte (no 23 en 25), F. Mendelssohn; 3. Klokken spel-suite, J. Röntgen; 4. a. Gavotte, P. Mar tini; b. Le Coucou, C. Daquin; 5. a. Little Fantasy and Fugue, Hamilton Harty; 6. Gavotte, G. Boedijn; 7. Twee Mazurka's (no. 13 en 47), F. Chopin; 8. Liederen: a. Daar was laatst; b. Lied van volksweerbaar heid, K. Kuiler; c. Die Nagtegaal; d. Lest- maal. De voetbalvereniging Schoten houdt Zon dagmiddag schaatswedstrijden op de Jan Gijzenvaart in Haarlem-Noord. Deze wed strijden voor junioren, adspiranten en senioren beginnen om twee uur. „Nu zullen we het hebben!", dachten wij vanmorgen, toen omstreeks tien uur ge meld werd, dat er een brand was in een perceel aan de Grote Markt. De brandweer was er al met groot mate riaal naar toe, zodat we ook niet draalden ons derwaarts te spoeden. Maar het verkeer ging zijn gewone gang en we moesten in het hart van Haarlem even zoeken waar het onheil woedde. In derdaad ontwaarden we de rode dienst wagen en een groepje geüniformeerde wak keren die met grote aandacht een pot kacheltje beschouwden dat op het trottoir stond voor de lunchroom van De Graaf. Die vuurhaard was met bekwame spoed buiten 't huis gedeponeerd, waar hij door overver hitting het belendende behang in vlam had gezet. Het had natuurlijk een hele catastrofe kunnen worden met het Stadhuis zo dicht in de buurt en de Vleeshal, de oude Baaf, Brinkmann en Loutje en verdere instellin gen van kunst en cultuur. Maar het werd het niet, dank zij onze snelle brandweer. En daarom stond het personeel van de gemeentesecretarie ook zo onbezorgd met de neus tegen de ruiten toe te kijken. ADVERTENTIE De minister-president van Griekenland, maarschalk Papagos, heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan dr. W. Drees. De beide ministers. Ook de heden verschenen Bloemendaalse begroting weerspiegelt het achterblijven van de gemeentelijke bronnen van inkomsten bij de uitgaven voor het noodzakelijke verzorgingspeil. Uitgaven waaraan niet te ontkomen viel, zoals die voor nieuwe scholen of de uitbreiding van bestaande en investeringen voor diverse openbare werken, zoals aanleg en verbetering van wegen en kosten van het rioleringsplan, hebben gemaakt dat voor 1954 een tekort van f 207.000.is geraamd. Aan de regering is daarom verzocht een hogere uitkering toe te kennen uit het gemeentefonds gelijk aan het tekort. Bij de samenstelling van de ontwerp- gemeentebegroting is rekening gehouden met het door de regering ingediende wets ontwerp financiële verhouding voor de ja ren 1953 tot en met 1955. Volgens dit ontwerp komen de alge mene-, de bijzondere- en de jaarwedden- uitkering, welke door de gemeente worden genoten, te vervallen, waarvoor in de plaats komt één (algemene) uitkering, waardoor de gemeente voor 1954 rond 16.405 meer uit het Gemeentefonds zal ontvangen dan voordien. Als nieuwe inkomsten worden voortaan genoten de opbrengsten van de hoofdsom men van de grond- en personele belasting. De opbrengst dezer hoofdsommen wordt in totaal geraamd op een bedrag van 386.500. Daartegenover komt de opbrengst van de ondernemingsbelasting ad 269.628 te ver vallen, zodat per saldo het voordelig ver schil 116.872 bedraagt. In totaal wordt volgens de nieuwe financiële verhoudings regeling derhalve meer ontvangen 16.405 en 116.872 is 133.277. Niettegenstaande deze meerdere ont vangst, sluit de gewone dienst van de ont- werp-gemeentebegroting met een tekort van f 207.000. Ontstaan van het tekort Op de begroting 1953 waren tengevolge van hoger geraamde uitgaven voor Open bare Werken, Onderwijs en Armenzorg tot een bedrag van f 165.000 geen dek kingsmiddelen aanwezig. Deze meerdere uitgaven zijn, zij het dain voor sommige onderdelen hoger of lager, ook weder voor 1954 uitgetrokken. Hierdoor worden de totale uitgaven voor 1954 ongunstig be- invloed tot een bedrag van f 165.000. Hierbij komen nog de volgende nieuwe uitgaven: verbetering wedden en lonen van het gemesntepersoneel f 80.000. Ge meenschappelijke regeling voor de kosten van voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs voor Bloemendaalse leerlingen op Haarlemse scholen f 28.800, rente van geldleningen wegens nieuwe kapitaalsuit gaven f 32.553, afschrijving op deze kapi taalsuitgaven f82.821, lagere winstuitke ring Waterbedrijf (f 15.000) min hogere winstuitkering Gasbedrijf (f 5.000) is f 10.000. Hierop kunnen echter de volgende be dragen in mindering komen: Meerdere ontvangst algemene uitkering uit Gemeentefonds 16.405, voordelig ver schil tussen hoofdsommen grond- en per sonele belasting en de opbrengst van de vervallen ondernemingsbelasting 116.872, meer rente en aflossing (afschrijving) van het Gas- en Waterbedrijf f 13.978, voor delig saldo wegens hogere raming van di verse inkomsten en lagere raming van on derscheidene uitgaafposten 44.919. „De oorzaak van het tekort moet dan ook eigenlijk worden gezocht in het feit, dat de inkomsten geen gelijke tred houden met de stijging van het noodzakelijk ge achte uitgavenpeil. Met name de uitkering uit het gemeentefonds, thans één der be- HET NOORDZEEKANAAL pakt zich bil de dag dikker in een korst van ijs en het is voor kleine schepen nu moeilijk er door te komen. In het jjsbericht voor de scheep vaart wordt vandaag dan ook gesproken van middelzwaar verspreid drijsijs. De vier ijsbrekers „Walvis", „Ijsbeer" en de IJs breker „1" en „2" zijn ook vannacht druk in de weer geweest om het ijs te breken. Vanmorgen ging de kleine sluis, evenals Dinsdagmorgen, open om het verbrokkelde ijs te spuien. In het tocleidingskanaal had dit ijs zich verzameld, maar de algemene verwachting was, dat het kanaal tussen de Velserbrug en de sluizen tussen de middag weer geheel schoon zou zijn. In de Vissershaven was vanmorgen wat meer ijs dan gisteren. Het scheepvaartver keer wordt er echter niet door gehinderd en veel schotsen drijven op de stroom naar zee. De haringhaven zit nog volgepakt als gevolg van de Noordoostenwind. De sleepvaart Het sleepwerk van Goedkoop in hel Noordzeekanaal gaat tot nu toe door. De slepers ondervinden wel enige last van het ijs, maar met enige vertraging komen de schepen toch met hun vracht in Amster dam. De kleine vaart ligt er op het Noord zeekanaal geheel uit. Sterke binnenschepen met een motor, die sterker is dan vijfhon derd pk., kunnen nog doorgaan. Bij de ponten Ook de ponten hebben haast nog geen last van het ijs. Bij het afmeren heeft men soms enige moeilijkheden. De vierde pont, die Dinsdag vermoedelijk een stuk hout in de schroef kreeg, is 's middags naar Am sterdam gesleept om in het dok te worden opgenomen. Geen drinkwater De drinkwaterdienst van de heer J. Over- vliet kon gisteren en vanmorgen het werk nog niet hervatten. De binnenschippers moeten het water dus van de wal betrek ken. Het ijs in het toeleidingskanaal is wel gebroken en de waterboot zou er door kun nen komen, maar wanneer men dan na enige uren terugkeert is het kanaal weer gevuld met het door de ijsbrekers los ge maakte ijs van het Noordzeekanaal. Bij de sluizen De sleepboot „Rapid" was vanmorgen weer druk in de weer voor de Kleine Sluis om het spuien zo vlot mogelijk te laten verlopen. De sluis ging vanmorgen om 5.47 uur open en men verwacht met ijs- spuien door te kunnen gaan tot vanmiddag twee uur. Door de krachtige Oostenwind zette het ijs goed door. Pontjes vechten door De pontjes van de firma Donkersloot bij de Velserbrug voeren vanmorgen nog steeds. Nu het ijs bij kleine hoeveelheden het kanaal komt afdrijven is er voor de scheepjes nog wel door te komen. De bekende Heemsteedse tekenaar en illu strator Jan Wiegman hoopt Donderdag 11 Februari de leeftijd van zeventig jaar te bs- reiken. Hij werd in 1884 te Zwolle geboren, waar zijn vader de functie bekleedde van hoofd der Katholieke „armen"school. Nadat de familie in 1895 naar Spierdijk in Noord holland was verhuisd, trok Jan Wiegman reeds op dertienjarige leeftijd zelfstandig de wijde wereld in voorlopig naar Delft waar hij zijn eerste betrekking aanvaardde op een fotografisch atelier van de Nederlandse Gist- en Spiritusfabrieken. Wegens opheffing van deze afdeling werd hij naar het kantoor overgeplaatst, waar zijn loopbaan van bij zonder korte duur is geweest, want zijn liefde voor het tekenen openbaarde zich ten koste van de zakenbrieven, die door hem van vro lijke poppetjes werden voorzien. Toen hem uiteraard op grond van deze ongewenste ar tistieke verfraaiing ontslag werd aangezegd, wees de directeur hem veelbetekenend op de inscriptie van zijn horloge, welke luidde: „Tijd is geld". Toch trad de directeur nog bemiddelend voor hem op, door de jeugdige Wiegman een betrekking bij de Plateelbak kerij „Rozenburg" te Den Haag te bezorgen, die hij evenwel door andere inzichten van zijn vader niet mocht accepteren. Na nog twee jaar in een boekhandel werk zaam te zijn geweest, werd hij vervolgens aangesteld als jongste bediende bij de beken de kunsthandel Frans Buffa en Zonen te Amsterdam. Hier heeft hij elf leerzame en prettige jaren doorgebracht, tot hij zich ten slotte als zelfstandig tekenaar vestigde, na lessen van Tjeerd Bottema te hebben ont vangen. Hij mocht al spoedig op een aantal behoorlijke opdrachten rekenen; zo illus treerde hij voor de Uitgeverij J. M. Meulen- hoff een serie kinderboeken met „zwartjes en witjes" en verder delen uit „De Zonne- bibliotheek" en verscheidene uitgaven voor het onderwijs. Geleidelijk breidde het aantal der opdrachtgevers zich uit tot andere Ne derlandse en Belgische uitgevers. Zelfs voor De Bussy in Zuid-Afrika voorzag hij diverse boeken van tekeningen. Ook begon Jan Wiegman zich op het ter rein van de reclame te bewegen. Hij ontwierp affiches en verzorgde in samenwerking met zijn broer Matthieu, twee keer een stand op de Jaarbeurs. In 1916 vestigde Wiegman zich te Heem stede, waar hij een grote activiteit heeft kun nen ontplooien. Zo ontving hij door bemid deling van wijlen dr. Colenbrander in 1923 de opdracht een historische optocht te ont werpen, welke betrekking had op het bezoek van de gemalin van Stadhouder Willem I. koning van Engeland, aan Adriaan Pauw. Heer van Heemstede. Een opgave, waarin Wiegman zich artistiek geheel kon uitleven. In talrijke woningen te Heemstede worden de wanden gesierd met zijn tekeningen, schil derijen en oorkonden, want het werk van Jan Wiegman is bij jubilea of officiële gelegen heden een graag ontvangen geschenk. Hij tekent reeds vierendertig jaar bij „Kunst zij ons doel" te Haèrlem, van welk genootschap hij gedurende meer dan dertig jaar bestuurs lid is geweest. Pas verleden jaar heeft hij wegens zijn gevorderde leeftijd voor deze functie bedankt, waarop hij tot lid van ver dienste werd benoemd. In het Waaggebouw aan het Spaarne te Haarlem het domicilie van „Kunst zij ons doel" wordt op Zaterdag 13 Februari zijn jubileumtentoonstelling geopend. langrijkste bronnen van inkomsten voor de gemeente, blijft ten achter bii de steeds toenemende uitgaven voor het onderwijs enz., doordat deze uitkering nog ge schiedt naar reeds verouderde grondsla gen, waardoor geen voldoende rekening wordt gehouden met de steeds grotere vlucht die gemeentebemoeiïngen de laatste jaren op velerlei gebied hebben genomen", schrijven B. en W. in hun toelichting. Daarom wordt cok in Bloemendaal reik halzend uitgezien naar een nieuwe defini tieve financiële verhoud ingsregeling, in de hoop, dat de algemene uitkering uit het gemeentefonds dan meer zal zijn afgestemd op de uitgaven van thans. Daarnaast zal het echter nodig zijn, teneinde het nog steeds toenemende accres der gewone uit gaven te kunnen bestrijden, dat aan de ge meenten een verruiming van het belasting gebied wordt toegekend door b.v. heffing van opcenten op de hoofdsommen van de Rijksinkomsten- en Vermogensbelasting toe te staan. Als geen hogere uitkering uit het Ge meentefonds wordt verkregen zal dé ge meente, ter verkrijging van een sluitende begroting, tot het bedrag van het verschil tussen het begrotingstekort en de hogere algemene uitkering beschikken over een gedeelte van de voordelige saldi van de gewone dienst van vorige jaren. Met de verlaging der personele belasting en de afschaffing (verlaging) van de schoolgelden is bij de samenstelling van de ontwerp-begroting echter nog geen reke ning gehouden. Het ligt in de bedoeling der regering de daaruit voortvloeiende vermindering van inkomsten aan de gemeenten te vergoeden. Of het een volledige compensatie zal be treffen valt met betrekking tot de school gelden te betwijfelen, omdat ten aanzien daarvan sprake is van een vergoeding door middel van een hogere algemene uitkering uit het gemeentefonds. Nieuwe subsidies Voorgesteld wordt subsidies toe te ken nen aan de R.K. vereniging EHBO te Vo gelenzang (f200); Ned. Militaire Bond Pro Rege te Utrecht (f 100); Centrale van Katholieke Militaire Tehuizen te Voorburg (f100); Maatschappelijk Consultatiebu reau voor Alcoholisme te Haarlem (f 100). De staat van subsidies vermeldt als eind bedrag f 18.704. Hedenmorgen omstreeks elf uur is de op de Turfmarkt, nabij de Gedempte Oude Gracht, geparkeerde auto van een 24-jarige ver tegenwoordiger uit Tilburg het Spaarne ingereden. De auto, die niet op de handrem stond, is vermoedelijk door toedoen van het langsdaverende verkeer in beweging gekomen. Haar gewicht bleek te zwaar voor de laag ijs, die op die plaats het Spaarne bedekt. De wagen, die met een takel op het droge werd gebracht, heeft niet alleen materiële, maar ook waterschade opge lopen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan in Bloemendaal de weleerwaarde heen A. F. J. Hansen uit Volendam. Tot ITTÓclerator der Mater Ama- balis-school te Beverwijk werd benoemd: aalm. C. F. A. Geraets, Peperstraat 17 te Beverwijk. Voorts werd benoemd tot gees telijk adviseur van het Werkverband Ka tholiek Amateurtoneel voor de provincie Noordholland: pastoor J. P. Bik te Velsen- Driehuis; tot geestelijk adviseur van de K.A.B., onderafdeling Haarlem: kapelaan R. Renckens, Paul Krugerstraat 43; van de K.V.O.B., afdeling Centrum Bloembollen streek uit Hillegom, kapelaan L. Verbeek, Hoofdstraat 133a, Hillegom; tot geestelijk adviseur van de stichting „Katholieke Ge zinszorg en Gezinshulp" te Oude Tonge: pastoor L. J. A. Boomgaard te Middelhar- nis en tot geestelijk adviseur van de K.A.V. te Haarlem, par. H. Liduina: kapelaan B. van Zijl, Rijksstraatweg 26 te Haarlem. Bewoners van woonschepen wordt in herinnering gebracht dat ijsvorming rond om een schip ook een woonschip ernstig gevaar voor indrukking meebrengt. Men kan dit gevaar slechts ontgaan door er voor te zorgen dat het ijs in de directe nabijheid van het schip voortdurend wordt losgehakt. Aanbeveling van minister De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de daarvoor in aanmerking komende schoolbesturen en directeuren van onderwijsinrichtingen ge schreven, dat het hem bekend is, dat bij het onderwijs aan vele scholen reeds in ruime mate aandacht wordt geschonken aan het vraagstuk der Europese eenwor ding. Gezien het belang van deze materie en de actualiteit van dit vraagstuk zal de minister het op prijs stellen, indien de leer lingen van alle dagscholen voor voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs, kweekscholen en U.L.O.-scholen bij het onderwijs worden voorgelicht omtrent de plannen op het gebied van de Europese eenwording en de vorderingen, die te dezer zake reeds zijn gemaakt. Bij de examens zullen vragen over dit onderwerp niet behoeven te worden ver meden. BINNENLAND Het vijftigjarig bestaan van de Rijks serum-inrichting te Rotterdam is gevierd met een bijeenkomst in de Vredeskerk al daar, waar de genodigden werden toege sproken door de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt. Deze deelde mede, dat de Koningin de directeur, de heer G. M. van Waveren, had benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Aan de amanuen sis, de heer J. H. H. van Maaren, werd de ere-médaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau verleend. De Rotterdamse rechtbank heeft de 33- jarige S. van B. uit Den Haag, die bij de N.V. Dok- en Werf maatschappij Wilton- i ijenoord te Schiedam belast is met het vast maken van hijswerk en het toezicht op het hijsen, vrijgesproken. Uit een torenkraan was een plaat ijzer losgeschoten, die een arbeider zo trof, dat deze in het ruim viel, v.aardoor hij een schedelbreuk en een breuk aan enige rugwervels opliep. Volgens de dagvaarding zou Van B. het ongeval hebben kunnen voorzien De eis was een boete van f40, subs, twintig dagen. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het candidaatsexamen electrotechnisch ingenieur H. J. Frankens, Haarlem (met lof); voor het ingenieurs examen electrotechnisch ingenieur K. Kem per en S. T. J. Luijben, beiden te Bloe mendaal. Ds. J. C. Marls -te Haarlem-Noord staat op het tweetal bij de Christelijk Gerefor meerde kerk van 's Gravenhage-C. In de Remonstrants Gereformeerde kerk te Haarlem zal op 23, 24 en 25 Februari een kerkspel gegeven worden getiteld: „Droom der gevangenen" van Chr. Fry naar vertaling van Bert Voeten. De eerste avond, georganiseerd door het comité van de afdeling BloemendaalOver veen van het Erefonds voor oudverpleeg sters is een groot succes geworden en heeft f275 opgebracht. Eventuele giften zijn nog zeer welkom en kunnen gestort worden op de rekening van het Erefonds bij de Twent- sche Bank te Bloemendaal. Secretaresse- penningmeesteresse van het plaatselijk comité is mevrouw G. Polak—Bredenhorst, Laan van Boreel 12 te Bloemendaal. Voor de leden van de personeelsvereni ging der gemeente Bloemendaal zal de heer Sas Bunge een piano-avond geven, die op Vrijdag 5 Februari in de muziekzaal van de Bornwaterschool te Bloemendaal wordt ge houden. In Brinkmann wordt op Zaterdagavond 6 Februari een Oostenrijkse avond gehou den. Voor deze onder auspiciën van de af deling Kennemerland van de Nederlandse Toeristen Kampeer Club te houden bij eenkomst heeft het Oostenrijkse verkeers bureau enige geluidsfilms beschikbaar gesteld. Voor de leden van wijk V der Haar lemse Hervormde gemeente hoopt pater van Cassen, priester van de Joegoslavische kerk, op Dinsdag 16 Februari te spreken over de kerk achter het ijzeren gordijn. De lezing wordt in de Nederlandse taal ge houden. In het Hervormde kerkgebouw aan de Ramplaan te Overveen zal op Dinsdag 9 Februari mej. A. Ruys spreken over haar werk in West- en Oost-Berlijn. De derde winterlezing van de Her vormde Gemeente te Aerdenhout zal op Woensdag 10 Februari worden gehouden in de kapel aan de Leeuwerikenlaan. Mr. A. W. Kist, directeur van „Kerk en Wereld" te Driebergen, zal spreken over het onder werp: „De rol der Christenen in de nieuwe geschiedenis der volken". Diverse giften voor de bouw van een Hervormde Kerk te Aerdenhout hebben nu tezamen al een bedrag van ongeveer f 33.500 voor het nieuwe gebouw opgebracht. In onze- Maandageditie heeft men in deze rubriek kunnen lezen, dat een 53- jarige koopman-caféhouder, J. L. P., door de Haarlemse economische politierechter veroordeeld werd tot vijftig gulden boete. Nu wil het initialen-en-beroeps-toeval, dat de vijftigjarige J. L. Prins uit Haarlem niet alleen koopman is, maar bovendien een café houdt aan de Leidsevaart. Om nu de (mis plaatste) stroom van boze telefoontjes te stuiten, heeft de onschuldige heer Prins ons verzocht, te willen vermelden, dat hij het niet geweest is. Bij de rijkspostspaarbank is in Januari ingelegd f39 millioen cn opgevraagd f30,1 millioen, zodat een saldo is behaald van f8,9 millioen. ADVERTENTIE Bescherm Uw keel en voorkom ver koudheid,heesheid en hoest met Om half één vannacht werd er op het Velsense politiebureau alarm geslagen: er zou een man op de Velserbrug aangereden zijn door de trein. De politie vond op de rails inderdaad een Zweedse zeeman, die daar door de kou en de jenever bevangen was geraakt en doordat de trein een halfuur over tijd was aan een wisse dood ontsnapte. Hij is in allerijl naar het politiebureau vervoerd en tegen de ver warming gedeponeerd. Op het Zuidelijke perron van de halte Driehuis-Westerveld hoorde een voorbij ganger gisteravond om halfzeven zwak hulpgeroep. Op het eind van het lange perron bleek een 50-jarige in Nederland geboren maar in Engeland wenende dame met een gebroken linkeronderbeen te lig gen. Zij was verstijfd van de kou, maar in het Antonius ziekenhuis kwam het ver haal er uit: deze mej. K., die in Beverwijk logeert was aan de verkeerde kant uit de trein gestaot en zo lelijk tussen de rails terecht gekomen, dat zij het been brak. Met moeite sleepte zij zich naar het per ron, waar zij ongeveer drie kwartier in de ijzige kou moet hebben gelegen, voor men haar hooide. Een garagehouder aan de Wüstelaan in, Santpoort, die een bevroren motorblok ont dooide, kreeg brand doordat de anti-vries uit de radiator ontsnapte en ontvlamde. Hij kon zelf het vuur bedwingen, maar de behandelde wagen liep nogal wat schade aan de lak op. Vermoedelijk door een vonk uit een passerende locomotief brandde bij de Hoogovenspoordijk 100x10 meter talud beplanting zwart. Ook hier hebben voorbij gangers met succes ingegrepen. Op de Velserpont vond een agent een door de koude bevangen 27-jarige Hoog ovenarbeider, die in de verband-kamer der Hoogovens weer bij is gebracht en er ver der geen onaangename gevolgen aan heefé overgehouden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7