Sovjet-orders voor 4,5 milliard aan de Britse industrie Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tram kwestie Busdienst Haarlem-Utrecht Berlijnse conferentie muurvast in het ijs der tegenstellingen Koningin Juliana maakte schaatstocht Het woord is aan. Schepen, machines en grondstoffen Verrassend aanbod ter versterking van Molotovs positie in Berlijn Wordt mr. J. M. Kan secretaris-generaal? Strenge vorst duurt voort VRIJDAG 5 FEBRUARI 1954 Prins uitgenodigd voor bezoek aan Zuid-Afrika Plechtige weging van Aga Khan Toestand van Paus gaat achteruit VAN 1 MAAR T AF: Vergunning aan Maarse en Kroon verleend Binnenlandse Zaken Russische procedure voor verkiezingen is voor het Westen onaanvaardbaar Eén tegen drie Weerrapport 68e JAARGANG No 177 298e JAARGANG No 25 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman AMSTERDAM is een tramkwestie deel achtig geworden die ertoe geleid heeft dat B. en W. van de hoofdstad de directeur van het Gemeentelijk Vervoersbedrijf (natuur lijk afgekort tot G.V.B.) Ir. W. B. I. Hofman ongevraagd verlof hebben verleend. De aanleiding ligt in het onderhoud van de tramwagens. Toen een ongeval met een tram, dat een jongeman van de P.T.T. in October het leven kostte, aanleiding had gegeven tot een justitieel onderzoek naar de schuld van de wagenbestuurder bleek, dat deze vrijuit ging. Het rapport van een expert bewees, dat de reminstallatie van de betrokken motorwagen niet in orde was en trouwens de gehele staat van onderhoud tekort schoot. Dit rapport werd door de directie niet dadelijk ter kennis van B. cn W. gebracht. Zij hebben daarover hun ern stige afkeuring uitgesproken en opdracht gegeven tot een onderzoek naar het onder houd van het ganse Amsterdamse „tram wagenpark" en tevens naar de personeels- verhoudingen. Voornamelijk omdat zij dit onderzoek buiten de leiding van het G.V.B. om willen doen plaatsvinden hebben zij de directeur met verlof gestuurd. Hij is daar mee niet bij voorbaat geblameerd: er is door de wethouder van de Bedrijven, mr. F. H. C. van Wiick, in de gemeenteraad zelfs nadruk op gelegd dat hij een man van bij zondere kwaliteiten en van grote verdienste is. Dit vooral in technische zin. Wethouder Ram heeft ten aanzien van het personeels beleid verklaard, dat de directeur er niet in is geslaagd een harmoniërend geheel te i scheppen en dat hij niet genoeg begrip heeft getoond voor de gezagsverhouding, waarin hij staat tot het college van B. en W. Ook deze wethouder bleek de directeur overigens goed gezind te zijn, want hij gaf tevens als zijn mening te kennen, dat de oplossing zou moeten worden gezocht in de aanstelling van een tweede directeur, be last met personeelszaken. Na de mededeling dat ir. Hofman „elk overleg als een aan tasting van zijn beleid ziet" klonk dit wel weer blijmoediger; als de wethouder hem waarlijk zo onbereid tot overleg achtte zou hij niet voorstellen, een tweede directeur naast hem te benoemen. Want het welsla gen van dubbelposten in de leiding van een bedrijf hangt overal en altijd af van over leg en samenwerking, gegrond op weder zijdse waardering. In menig geval blijft die uit, in andere gevallen slaagt zij volkomen. Het spreekwoord dat twee kapiteins op een schip veroordeelt gaat als algemeenheid beschouwd dus te ver; men doet beter het tot zijn letterlijke tekst, dus tot schepen te beperken. Intussen schijnen B. en W. van Amster dam met hun mededelingen wel wat voor uitgelopen te zijn op het onderzoek, dat immers niet alleen het onderhoud van het wagenpark maar ook het personeelsbeleid zal betreffen. Het zal worden geleid door dr. ir. Nicuwenhuis, oud-directeur van het Rotterdamse electrische trambedrijf. Onge twijfeld is het verstandig dat men iemand heeft uitgenodigd die buiten het Amster damse bedrijf staat en door langdurige ervaring de directeurspositie in het ge meentelijk vervoerbedrijf kent. Dat is iets anders dan het particuliere bedrijf: het personeel bestaat uit ambtenaren en be ambten cn de noodzaak van de genoemde gezagsverhouding met een politiek college als dat van B. en W., waarachter de vooral niet minder politieke gemeenteraad sche mert, kenmerkt een tweede belangrijk ver schil. Als zich moeilijke zaken voordoen zal de directeur van het gemeentebedrijf menigmaal de gaven van een geboren diplo maat moeten tonen. Ik breng deze over wegingen te berde omdat in gevallen als dit altijd kans bestaat, dat men van één man de zondebok maakt. B. en W. hebben - dat, zoals uit hun erkenning van des directeurs qualiteiten blijkt, kennelijk willen ver mijden. De leider van het onderzoek is ongetwijfeld de man om het te vermijden, maar men weet nooit tevoren welke tram melant de term is al te toepasselijk later uit zo'n rapport kan ontstaan. Voor de hoofdstad is deze zaak van meer belang dan zij letterlijk aanduidt, al be helst zij onaangename twijfel aan de be trouwbaarheid van tramwagens die op het moment in dienst zijn, hetgeen niet prettig is. Men wordt eraan herinnerd dat Amster dam, met al zijn verkeersmoeilijkheden, niet tijdig een besluit genomen heeft om het ouderwets-geworden tramvervoer door het zoveel beweeglijker autobusvervoer te vervangen. Bovendien verkeert Amsterdam in een niet zeer bemoedigende bestuurs periode, waarin het wel tot vele plannen maar zeer moeilijk tot uitvoering van som mige dier plannen schijnt te kunnen komen. Het staat in toenemende mate aan critiek bloot. R. P. Koningin Juliana heeft gistermiddag enige uren in een restaurant te Zaandam doorgebracht nadat zij met ongeveer tien dames en heren van haar gevolg een schaatstocht door de Zaanstreek had ge maakt. Teruggekomen in Zaandam bleek, dat een der portieren van de auto onklaar was geraakt. Dit euvel werd in een garage verholpen, gedurende welke tijd het gezel schap in Zaandam wachtte. De Koningin werd door de Zaanlanders vrij snel herkend, doch men respecteerde het verlangen der landsvrouwe, ongestoord te kunnen schaatsenrijden. Van hinderlijke belangstelling was dan ook geen sprake. Prins Bernhard is door de regering van Zuid-Afrika uitgenodigd dit jaar een offi cieel bezoek aan dit land te brengen. Het bezoek zou eventueel gebracht worden in het najaar, zo vernemen wij van welinge lichte zijde. KARATSJI (Reuter) De Aga Kahn is Woensdag ter gelegenheid van het feit, dat hij zeventig jaar Imam, leider van de Mo hammedaanse secte der Ismailieten is, te Karatsji tegen platina gewogen. De Imam woog iets meer dan 95 kilogram. De plechtigheid kostte ongeveer 150.000 gulden. ROME. (Reuter). De toestand van Paus Pius XII gaat achteruit, zo wordt te Rome vernomen. De maagpijn en de hik zijn afgenomen, aldus de zegsman, maar de patiënt wordt zwakker. Onder de specialisten, die zijn uitgeno digd om de Paus te onderzoeken, is een Zwitserse arts, wiens naam niet is mede gedeeld. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Francis Bacon: Iedere stijging naar een hoge positie geschiedt langs een wen teltrap. De winter is een groot tovenaar van schoonheid: opeengeschoven ijsschotsen bij de Afsluitdijk in het licht van de ondergaande zon MOSKOU (A.F.P./Reuter). De minis ter voor de buitenlandse handel van de Sovjet-Unie, Kabanov, hcefe de Engelse handelsdelegatie, die zich te Moskou be vindt, medegedeeeld, dat de Sovjet-Unie 5 olietankschepen van elk 15.000 ton, 20 vrachtschepen van elk 5000 ton, 30 vracht schepen van elk 8000 a 10.000 ton, 20 vis sersschepen, 2 drijvende droogdokken, 110 volledige electrische centrales, textiel- macliines ter waarde van 375 millioen roe bel, andere machines en machinewerktui gen ter waarde van 400 millioen roebel en grondstoffen en levensmiddelen ter waar de van V/> milliard roebel in Engeland wenst te bestellen. De order voor de bouw van 20 trawlers is reeds door een Engelse scheepsbouw maatschappij aanvaard. De schepen, die tezamen 'ruim 60 millioen gulden zullen kosten, zullen worden gebouwd door Brooke Marine Ltd. De trawlers zijn bestemd voor de visserij in de Noordelijke IJszee en zij zullen spe ciaal gebouwd worden voor visvangst bij temperaturen tot 30 graden onder nul. De schepen zullen aluminum visruimen hebben, aangedreven worden door Diesel motoren en een bemanning hebben vém 44 koppen. Volledig geladen zullen de traw lers 1.200 ton wegen. De eerste trawler zal over 2 jaar worden geleverd, waarna ge durende 21/2 jaar de rest zal worden ge bouwd. Behalve deze 20 schepen wenst de Sov jet-Unie,' naar Reuter verder verneemt, nog 40 trawlers, een fabrieksschip voor de walvisvaart, 30 vangschepen voor de wal visvaart en 20 schepen voor het vervoer van vis. De bestellingen, die de Sovjet- Unie in Engeland wenst te plaatsen, om vatten bovendien 15 sleepboten en bagger molens, spoorwegmaterieeel en 200 kranen op rupsbanden. Amerikaanse reactie Amerikaanse regeringsfunctionarissen te Washington verklaarden de indruk te hebben, dat het aanbod der Sovjet-Unie om voor een waarde van ongeveer 4,5 mil liard gulden in Engeland te kopen eeri krachtige poging is om de Engelsen te overreden de bestaande strenge beperkin gen inzake de uitvoer van strategisch ma teriaal naar het Sovjetblok te verzachten. Zij zeiden echter te vertrouwen, dat de Engelse regering de Russische orders zorg vuldig zal onderzoeken en iedere leveran tie zal verbieden, die het oorlogspotentieel der Sovjet-Unie kan vergroten. Bijna alle Onze parlementaire redacteur meldt: Naar ik verneem zou aan mr. J. M. Kan, raad-adviseur in algemene dienst, plaats vervangend secretaris-generaal van het departement van Binnenlandse Zaken, een hoogleraarschap te Utrecht zijn aangebo den. Het schijnt dat hij voor dit aanbod zal bedanken. Het lijkt zeer wel mogelijk dat mr. Kan de opvolger van dr. M. J. Prinsen, benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, als secretaris generaal van Binnenlandse Zaken zal worden. Wij tekenen hierbij aan dat hij een zoon is van mr. J. B. Kan, eertijds eveneens secretaris-generaal (en gedurende verschei dene jaren minister) van Binnenlandse Zaken, later lid van de Raad van State. materieelbestellingen, die de Sovjet-Unie wenst te doen hebben volgens deze functio narissen betrekking op bepaalde produc ten, waarvan de levering aan het Sovjet blok geheel verboden of aan zekere beper kingen onderhevig is. De Amerikaanse functionarissen gaven voorts als hun mening te kennen, dat het tijdstip voor het doen van dit verrassende handelsaanbod kennelijk is gekozen om de positie van de minister van Buitenlandse Zaken der Sovjet-Unie, Molotov, op de conferentie té Berlijn te versterken. Zij vestigden er de aandacht op, dat minister Molotov de handelsbetrekkingen der Wes telijke landen in zijn tijdens de conferen tie gehouden redevoeringen heeft aange vallen. Ook invoer Diplomatieke waarnemers te Moskou nemen aan, dat de Sovjet-Unie er op zal aandringen, dat Engeland zijn invoer uit de Sovjet-Unie zal uitbreiden in zodanige mate, dat de Russische aankopen zullen kunnen worden betaald. Er zijn echter geen aanwijzingen, dat de Sovjet-Unie haar bestellingen afhankelijk zal stellen van een overeenkomstige invoer door En geland. Vijf Engelse fabrieken hebben Donder dag met de Sovjet-Unie een contract ge sloten voor de vervaardiging van textiel- machines ter waarde van ruim 13 millioen gulden. Met de levering der machines zal in de tweede helft van 1954 een aanvang worden gemaakt. (Van een redacteur) De voorzitter van de Commissie Vergun ningen Personenvervoer heeft, met in gang van 1 Maart 1954, de N.V. Autobus- onderneming Maarse en Kroon te Aals meer voor twee jaar vergunning verleend voor de uitoefening van een busdienst over het traject Vinkeveen (Groenlandse kade hoek Geuzesloot)-Utrecht (Centraal Sta tion) via de nieuwe Rijksweg 2. Deze vergunning stelt Maarse en Kroon in staat van 1 Maart af dc rechtstreekse busdienst Haarlem-Utrecht te openen, welke zij reeds zo lang heeft gewenst. Er wordt een uurdienst gereden. In Haarlem wordt op de hele uren vertrok ken. Op de halve uren zullen de bussen vertrekken van de uurdienst Haarlem- Loenen, welke ook gehandhaafd blijft, vooral met het oog op de aansluitingen richting Hilversum. De duur van de rit bedraagt van eind punt tot eindpunt een uur en drie kwar tier. De thans verleende tijdelijke vergunning loopt vooruit op de nog te verlenen defini tieve vergunning, die opgenomen wordt in de nog aan Maarse en Kroon te verle nen streekvervoervergunninig voor Haar lemmermeer, AmsteWamd en aangrenzende gebieden. Uiteraard zijn ook aan deze concessie voorwaarden verbonden, welke ten doel hebben de concurrentie tussen rail en weg enigermate te beperken. Zo heeft de voorzitter van de C.V.P. ver ordend. dat de dienstregeling en de dienst uitvoering bij een rechtstreekse verbinding Haarlem-Utrecht moet worden ingesteld op de vervoerbehoefte van de tussengele- gen plaatsen onderling en van die plaatsen met de beide eindpunten. Daarom is bepaald, dat de frequentie die van een uurdienst niet te boven gaat. Uit de bepalingdat niet alleen de dienstregeling, maar ook de dienstuitvoeringin de voor waarden is betrokken, zou men kunnen af leiden, dat ook het gebruik van volgbussen beperkt zou kunnen worden. Intussen is het toch wel opmerkelijk, dat geen verbod van eindpuntenvervoer is op gelegd, zoals de Nederlandse Spoorwegen- hadden gevraagd. Nu is het wel zo, dat men vooralsnog sneller per trein van Haarlem (station) naar Utrecht reist dan per bus, ook al moet men altijd in Amsterdam overstap pen. Maar voor Heemstede ligt de zaak al anders: de Heemstedenaren sparen immers BERLIJN, (United Press, Reuter, ANP). Rusland stelde op de con ferentie van Donderdag instelling voor van een al-Duitse regering die vrije verkiezingen zou kunnen organiseren zonder inmenging van buiten landse mogendheden. Het voorstel werd gedaan door de Russische minister van Buitenlandse Zaken in de vorm van vijf punten bevattend plan dat werd ingediend op de tiende zitting Aan de Berlijnse conferentie. Hij bracht het ter tafel nadat hij het Westelijk „plan Eden" had verworpen, dat het houden van vrije verkiezingen beoogt als een eerste stap naar Duitse hereniging en een vredesverdrag. Een Brits woordvoerder noemde het plan-Molotov onmiddellijk na de zitting onaanvaardbaar en hij voegde er aan toe dat men moeilijk kan zien hoe dc conferentie overeenstemming wat betreft de Duitse kwestie kan bereiken. De drie Westelijke ministers vertelden Molotov dat zij zijn voorstel zouden bestuderen. Het Russisch plan verschilt maar weinig van dat, hetwelk op 15 Augustus 1953 door Moskou in een nota aan het Westen is in gediend. De hoofdpunten zijn: Oprichting van een provisorische, al- Duitse regering door de parlementen van Oost- en West-Duitsland, ter vervanging van de bestaande Duitse regeringen. De voornaamste taak van de al-Duitse regering is voorbereiding van. een ont- werp-kieswet, ter voorbereiding van „vrije, democratische verkiezingen zonder inmenging van buitenlandse mogendhe den". De al-Duitse regering zou Duitsland ook vertegenwoordigen bij onderhandelingen over een vredesverdrag, en verhinderen dat Duitsland betrokken raakt bij coali ties of. militaire allianties, gericht tegen enige mogendheid welke deelnam aan de oorlog tegen Hitler-Duitsland. Om het Duitse volk het recht te garan deren zijn eigen nationale zaken zelf te behartigen, zouden de bestaande Duitse re geringen spoedig een samenkomst van ver tegenwoordigers uitschrijven, om het eens te worden over de procedure van vorming van een al-Duitse regering en haar sa menstelling, taken en volmachten. De vier grote mogendheden trekken al hun bezettingstroepen terug uit Duitsland vóór de verkiezingen worden gehouden, met uitzondering' van beperkte contingen ten die achterblijven voor beschermende taken, voortvloeiende uit de controletaken der vier mogendheden. Molotov ging in de rede, waarmee hij dit plan introduceerde, de Duitse politieke ge schiedenis na sedert Hitier aan de macht was gekomen. Als men de Hitler-les zou vergeten en de overeenkomst van Potsdam zou negeren, dan was een herhaling van de gebeurtenissen van 1932 en 1933 niet uitgesloten, 2eide hij. Na de zitting werd het Russische plan door een Britse woordvoerder terstond als volslagen onaanvaardbaar aangemerkt. Daar Molotov het Westelijke voorstel zij nerzijds van de hand heeft gewezen, ziet men in ingewijde kringen geen mogelijk heid meer om over de Duitse eenheid tot overeenstemming te geraken. Welke invloed dit vastlopen der Duitse besprekingen op de verdere loop der con ferentie zal hebben is nog moeilijk te voor zien. In elk geval hebben de ministers ook Donderdag nog niet bepaald, wanneer zij aan het geheime beraad over de wereld vraagstukken en met name over Oost-Azië zullen beginnen. Vorige week hadden de ministers besloten dat in de loop van deze weck een dergelijke geheime zitting zou worden gehouden. De woox-dvoerder der Engelse delegatie verklaarde na afloop van de zitting van Donderdag, dat het moeilijk viel in te zien hoe de conferentie inzake Duitsland nog tot enig accoord zal kunnen komen. In elk ge val worden vandaag de besprekingen over dit vraagstuk voortgezet. De Westelijke ministers hebben namelijk slechts een vooi'lopig afwijzend bescheid op Molotovs voorstellen gegeven en zij hebben aange kondigd, dat zij hun formele antwoord Vrijdag zouden bekend maken. Niemand twijfelt er echter meer aan, dat zij weinig meer zullen kunnen doen dan constateren, dat generlei overeenkomst mogelijk is. Twee Duitslanden? (Van de A.N.P.-correspondent). De De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Molotov, heeft Don derdagavond een ontvangst gehouden in de Russische ambassade in Oost-Berlijn ter ere van zijn drie Westelijke ambt genoten. Voor de 300 gasten traden een keur van zangers, musici en balletdansers uit de Sovjet-Unie op. Na afloop van de voor stellingen, toen Molotov zich met de Westelijke diplomaten en hun echtge noten onderhield, zeide mevrouw Dulles, dat zij gaarne de conferentiezaal zou willen zien. Molotov boog en gaf, door middel van een tolk te verstaan, dat hij aan haar wens volgaarne wilde voldoen. Hij ging het echtpaar Dulles voor naar de conferentiezaal. Daar aangekomen zeide hij tot mevrouw Dulles: ,.Dit, me vrouw, is de plaats waar uw echtgenoot mij zoveel moeilijkheden bezorgt". Me vrouw Dulles repliceerde: „Ik ben er zeker van, dat u zich de kaas niet van het brood zult laten eten". Molotov straalde. „Tenslotte", zo zeide hij, „sta ik alleen tegenover drie". drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken komen vanmiddag in Edens resi dentie bijeen teneinde een gezamenlijk antwooi'd op te stellen op het gisteren door Molotov ingediende plan voor Duitse ver kiezingen. Hoe het antwoord zal uitvallen, staat bij voorbaat vast. Molotovs rede heeft gisteren nog eens aangetoond, dat de stand punten van Oost en West lijnrecht tegen over elkaar staan en dat zij geen ruimte laten voor een ernstige bespreking over het herstel van de eenheid van Duitsland. Van Westelijke kant is het Russische plan dan ook reeds gisteren, met de volle in stemming van de delegatie van Bonn. als volledig onaanvaardbaar aangeduid. Hun nerzijds hebben de Russen het Westelijke plan zonder meer afgewezen. Ook al is de hoop op een Duitse eenheid reeds nagenoeg begi'aven, toch worden de besprekingen der ministers van heden middag met grote belangstelling tegemoet gezien. Dit voornamelijk omdat daaruit kan blijken, in hoeverre er kans is op rege lingen, die het naast elkaar bestaan van twee Duitse staten gemakkelijker zouden moeten maken dan het tot dusver was. Met andere woorden, men zou kunnen zoeken naar maatregelen om de status quo voor beide partijen dragelijker te maken dan hij tot nu toe was. Vele waarnemei-s achten daartoe de overheveling van het Duitse vraagstuk naar geheime besprekingen der ministers noodzakelijk. Vooi'ts wox-dt de mogelijkheid geopperd, dat de ministers zullen besluiten voor de bestudering van deze mei-endeels technische vraagstukken bijzondere commissies in het leven te roe pen. van het Zuidelijke deel van de gemeente een lange busi'it naar het station uit. Op de rijksweg tussen Vinkeveen (via duct) en de bebouwde kom van Utrecht zijn geen stopplaatsen. Wel is men nog in onderhandeling met de Rijkswaterstaat over een halte bij het dorpje Nieuwer Ter Aa in de gemeente Ruwiel en Loenersloot. Van de tai-ieven noemen wij de voor deze omgeving belangrijkste relaties: Haaidem-Utrecht enkele reis 1.70, retour 2.90; Heemstede-Utrecht enkele reis 1.60, retour 2.70; Hoofddorp-Utrecht enkele reis 1.35, i-etour ƒ2.30. Een enkele reis Haarlem-Utrecht per trein kost 2.10, retour 3.60. Wanneer het viaduct in de rijksweg no. 2 bij de Vleutenseweg in U'/echt nog niet op tijd gereed mocht zijn, wordt, tijdelijk via Maarssen gereden. Uiteraard geldt dan tussen Maarssen en Utrecht een vervoer- verbod ten bate van de N.B.M. Wij herinneren er nog aan, dat de route loopt via Heemstede (Di-eef, Wipperplein, Cruquius), Hoofddorp, Aalsmeer, Uithoorn, Mijdrecht en Vinkeveen. Tussen Haarlem en Vinkeveen ontstaat een halfuur dienst door combinatie van de lijnen naar Loenersloot en Utrecht. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in onze omgeving staat nog steeds onder invloed van een hogedruk- gebied. Het centrum van het continentale gebied met hoge barometei-standen ver plaatst zich naar Roemenië, waarbij daar en in Polen de afgelopen nacht plaatse lijk meer dan 20 graden vorst voorkwam. Boven het Westelijk deel van de Middel landse Zee bevindt zich een depressiege- bied, waarin enkele vlakke kernen voor komen. Een van deze kernen trekt thans in Noordelijke richting en veroorzaakt in Zuid-Frankrijk plaatselijk Langdurige sneeuwval. Op sommige plaatsen langs de Franse Middellandse Zeekust lag vanmor gen meer dan 20 centimeter sneeuw. Dit depressiegebied breidt zich lang zaam in Noordelijke richting uit. De lucht drukdalingen doen zich ook reeds in ons land voor. Restanten van een diepe storm- depressie, welke langs IJsland naar het Noord-Oosten wegtrok doen bovendien de luchtdruk op de Britse eilanden dalen. Voor onze omgeving betekent dit, dat de Oostelijke winden nog steeds zullen blijven aanhouden. Wel is waar voeren deze thans in de hogere luchtlagen niet meer zo'n koude lucht aan als enkele dagen geleden, doch de nachtelijke uitstraling is vol doende sterk om de temperatuur op de meeste plaatsen tot omstreeks min tien graden te doen dalen. Ook komende nacht zullen weer dergelijke lage temperaturen voorkomen. Wel zal in de hogere niveaux enige bewolking, samenhangende met het depressiegebied in de Middellandse Zee, komen aandrijven. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand OD «d W 1 c r» l. T3"§ c D h- P ff I2 P 5'C f-r- 2.3 Helsinki mist N 2 -10 0 Oslo nevel windstil -14 0 Stockholm geheel bew W 1 -3 0 Kopenhagen geen opgaaf ontvangen Londen geheel bew NO 6 -2 0 Amsterdam onbewolkt ONO 8 -9 0 Brussel onbewolkt ONO 7 -11 0 Parijs licht bew. NNO 4 -9 0 Bordeaux onbewolkt NO 3 -6 0 Grenoble onbewolkt ZZW 1 -11 0 Nice regen NO 8 6 0,1 Warschau nevel W 2 -14 0 Berlijn onbewolkt ONO 4 -12 0 Frankfort onbewolkt NNO 6 -9 0 München zwaar bew O 2 -13 0,1 Zürich half bew. ONO 3 -8 0 Genève zwaar bew NNO 1 -10 0 Locarno geheel bew ONO 2 -3 0 Wenen geen opgaaf ontvangen Innsbruck nevel windstil -14 0 Rome regen O 12 5 2 Neerslag laatste 24 uur •XjOCOOOOOOOOOCOOOOC AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk weinig, later iets meer bewolking, voornamelijk in de hogere niveaux. Vannacht en morgenochtend strenge tot matige, morgenmiddag overwegend lichte vorst. Meest matige Oostelijke wind. 6 Februari Zon op 8.13 uur. onder 37.36 uur. Maan op 8.58 uur onder 21 55 uur. Maanstanden 10 Febr. 9.29 uur: Eerste kwartier 17 Febr. 20.17 uur: Volle maan 26 Febr 0 29 uur Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 5 Februari Hoog water- 4.54 en 17.04 uur. Laag water: 0.34 en 12.56 uur. Zaterdag 6 Februari Hoog water: 5.33 en 17.45 uur. Laag water: 1.17 en 13.39 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1