PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Problemen van het provinciaal bestuur zijn hem niet vreemd Waarom de kappers hun tarieven verhoogd hebben Dr. M. J. Prinsen De radio geeft Zaterdag Beleggingsadviseur kreeg 22 maanden Duizenden hongerende vogels bij Kampen TocU ió zo VRIJDAG 5 FEBRUARI 1954 Hondsbosse zeewering 200 meter verlengd 4380 Renault „Vier Hengelo vraagt een F. M.-omroepzender Kerkelijk Nieuws Ruwe«n gesprongen handen? KALOPERMA Gelee! Vreemde adviezen Lagere prijzen op theeveiling Driehonderdvijftien doden in Allahabad Verzending van zeepost Lederen Klompsokken de haarcrème die het „glansrijk" wint OMDAT Brylcreem smetteloze haarverzorging waarborgt. OMDAT Brylcreem waardevolle, haarvoedende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat. OMDAT Brylcreem droog haar weer'vitaal maakt en de hoofd huid verkwikt. Uitvoerige motivering der patroonsfederatie 'tSIL VER STOEPKE Pook in de kachel (Van onze parlementaire redacteur) Nadat ik de nieuwbenoemde Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland had gelukgewenst bleef natuurlijk een kort vraaggesprek niet achterwege. Dr. Prinsen erkende rond uit dat hij zeer verheugd was uit de aard der zaak over de mooie werk kring waartoe hij zich thans geroepen zag. Hij verzuimde echter niet er met een aan toe te voegen, dat ik wel zou begrijpen dat hem het scheiden van Binnenlandse Zaken wel enige moeite kost. „U weet het, de taak die ik hier te verrichten had en heb is mij steeds zeer lief geweest en bovendien heb ik het met de ministers met wie ik op dit departement heb samengewerkt, zeer goed kunnen vinden". In dit op zicht sprak de heer Prinsen nog in het bijzonder met dankbare waardering over de door hem hogelijk op prijs ge stelde samenwerking met de tegen woordige bewindsman, minister Beel, een figuur die hem ook als persoon na aan het hart ligt. „U zult het wel willen billijken dat ik mij op dit ogenblik er van onthoud allerlei mooie woorden te gebruiken ten aanzien van het straks door mij te bekleden ambt. Ik geef er de voorkeur aan mij eerst in de verschillende problemen ten opzichte van dat ambt en van de provincie Noordhol land in het algemeen nader in te werken. Daarom acht ik het onjuist mij daarover nu reeds uit te laten." De heer Prinsen acht zich intussen ge lukkig dat hem in het algemeen het pro vinciaal bestuur geenszins vreemd is, door dat hij als secretaris-generaal niet slechts geregeld het nodige contact met de com missarissen der Koningin heeft, maar ook veelal met tal van vraagstukken, onder meer die welke Noordholland raken, in contact komt. In zoverre staat hij dus niet geheel vreemd tegenover zijn nieuwe werkkring. Verder achtte hij het ook een voordeel dat hij persoonlijk met heel wat burgemeesters bekend is, speciaal met die genen welke na de bevrijding in Noordhol land benoemd zijn. Natuurlijk pleegt de secretaris-generaal op zichzelf geen on middellijke ervaring op het gebied van samenwerking met Gedeputeerde Staten op te doen maar toch, zo kreeg ik te horen, had mr. Prinsen al het voorrecht gehad in zijn tegenwoordige positie vrij nauw met leden van Gedeputeerde Staten in contact te komen. In dit opzicht noemde hij het een voordeel dat hij voorzitter is van de ministeriële commissie die advies moet uit- Behalve dat het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier te Alk maar de aan de Hondsbosse Zeewering door de stormvloed van vorig jaar toege brachte schade geheel heeft hersteld, is men er ook in geslaagd de dijk binnen de tijd van een jaar met ruim 200 meter te verlengen. Ruim 1500 vierkante meters dijk, bestaande uit zware basaltblokken werden tijdens de rampzalige stormen van 1953 als luciferhoutjes dooreen gesmeten. Dijkgraaf en hoogheemraden van Hollands Noorderkwartier waren van mening, dat men een dergelijk risico niet meer kon lo pen en gaven opdracht tot verlenging van het Zuidelijke gedeelte van de Hondsbosse. Binnen veertien dagen zal dit werk vol tooid zijn. Het Hoogheemraadschap, dat ge vormd wordt door 65.000 omslagplichtige ingelanden in Noordholland, heeft dit werk in eigen beheer uitgevoerd. De begroting van 250.000.voor dit karwei zal niet worden overschreden. ADVERTENTIE kost een 11 4-d. Sedan Langdurige garantie. 1 op 17. GARAGE DEN HOUT WAGENWEG - HAARLEM Dr. M. J. Prinsen, Commissaris der Konin gin in de provincie Noordholland. brengen over herziening van de Provinciale Wet en die in het voorjaar haar rapport aan de minister van Binnenlandse Zaken hoopt uit te brengen. De nieuwbenoemde voor wie, gelijk reeds is gezegd, verschillende voor Noord holland belangrijke vraagstukken geens zins onbekend zijn, hoopt een goede leer school op Binnenlandse Zaken te hebben doorlopen. Ook mevrouw Prinsen verheugt zich zeer op de verhuizing naar Haarlem, een stad die voor haar in menig opzicht aantrekke lijkheden heeft. Toenemende invloed der Duitse uitzendingen in het Oosten des lands Het bestuur van de stichting Radio-om- roep-Oost heeft de aandacht van de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen gevestigd op de slechte ontvangst der beide Nederlandse omroepzenders in het Oosten des lands. Verscheidene Duitse omroepzenders, die met frequentie-modu latie werken en gelegen zijn in het grens gebied, geven voortreffelijke programma's die in Twente uitstekend en vrij van iedere storing worden ontvangen. Het gevolg hier van is, zo zegt het bestuur, dat het aantal toestellen, geschikt voor F.M.-ontvangst en het luisteren naar Duitse zenders in Twente hand over hand toeneemt. Het moet naar de mening van het be stuur van de stichting Radio-omroep-Oost uit een oogpunt van nationaal belang be treurd worden, dat door de invloed der Duitse zenders in het Oosten des lands een steeds groeiend deel der bevolking van de eigen nationale omroep vervreemdt, en de West-Duitse culturele overvleugeling krach tig voorschrijdt. Om aan deze ontwikkeling een halt toe te roepen, is volgens het bestuur van de stichting Radio-omroep-Oost, zo spoedig mogelijk plaatsing van een F.M.-omroep zender te Hengelo noodzakelijk. Ned. Herv. kerk Beroepen te Huizen (N.H.) (4e pred.pl.) C. A. Korevaar te Rotterdam; te Olde- broek (toez.) (2e pred.pl. J. Verwelius te Bodegraven. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen t.e Albany (Australië) K. Ded- dens te Hoek. Chr. Geref. kerken Tweetal te 's-Gravenzande: J. C. Maris te Haarlem-N. en D.'Slagboom te Middel burg. Beroepen te Doornspijk J. C. v. Raven- swaay te Scheveningen. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in -e continubedrijven. 11.30 Strijkkwartet. 12.00 Platen 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Platen. 14.30 Piano. 15.00 Eerst denken dan doen, causerie. 15.15 Accordeon orkest. 15.45 Boekbespreking. 16.00 Kamer orkest. 16.45 Weekjournaal. 17.15 U.S.A.- cabaret. 17.45 Sport. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Piano. 18.35 Dansmuziek. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepratout. 19.40 Het Boek Handelingen. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Soc. commentaar. 22.17 Weense muziek. 22.40 Onder de pannen. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Verzoekprogramma. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Koorzang. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 An gelus. 12.03 Musette-orkest en soliste. (12.30 Weerbericht). 12.33 Platen. 12.45 Europese schaatskampioenschappen. 13.00 Nieuws. 13.20 Symphonette-orkest, theaterkoor en .solist. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursuitzending. 15.15 Letteren en Kunsten. 15.55 Promenade Orkest en klein koor. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Sport. 18.00 Voor de jeugd. Weekoverzicht. 18.40 Gevarieerde mu ziek. 18.40 Atlantisch allerlei. 19.00 Nieuws. 19.10 Piano. 19.20 Parlementair overzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Een mens kan wat meemaken. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.22 Rotterdams Philharmonisch orkest. 23.55 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gevarieerde muziek. 12.30 Weerbe richt. 12.35 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.45 Platen. 16.00 Accordeonmuziek. 16.15 Platen. 16.30 Accordeonmuziek. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.00 Platen. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Cabaret. 21.00 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekpro gramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. 23.40— 24.00 Platen. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224, 49 en 42 m.). 22.0022.30 Nieuws. Spiegel van di week. Sportjournaal. (Op 224 nU. De man, naar wie aan het begin van 1953 de recherche van vele West-Europese lan den lange tijd heeft gezocht en die ten slotte in Lausanne werd gegrepen, de 30-jarige beleggingsadviseur uit Amster dam H. J. de K. voormalige employé op de beleggingsafdeling van de Amster- damsche Bank is door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot 22 maanden gevangenisstraf met aftrek. Hem waren diverse grote oplichtingen ten laste gelegd. De officier van justitie had tegen De K. tweeëneenhalf jaar met aftrek geëist. Een der slachtoffers van de beleggingsadviseur is de 59-jarige veehouder J. J. de B. in Leeuwarderadeel. De K. zou hem hebben voorgespiegeld, dat hij uit de boedel van de Naamloze Vennootschap Reesink en Co. te Zutphen effecten tot een bedrag van 102.000 voordelig kon kopen en ze met flinke winst weer van vQ hand kon doen. De K. kende deze veehonder, omdat hij dikwijls contact met hem had gehad toen hij nog op de bank werkte. De veehouder gaf het geld, doch zag er nooit meer iets van terug. Een ander slachtoffer van de oplichters- practijken was de Amsterdamse makelaar J. B., die 10.000 aan De K. gaf, om een auto te kopen. Evenals aan de veehouder had de beleggingsadviseur aan de make laar verteld, dat hij vertegenwoordiger van de Engelse filmmaatschappij Arthur Rank in Nederland was geworden. Hij bood de makelaar tevens een positie bij deze maat schappij aan, vertelde voorts, dat de Britten hem een auto hadden gezonden, die bij de uitlading in Rotterdam zwaar was bescha digd, en dat hij dringend een wagen nodig had. De makelaar gaf de 10.000 om een auto te kopen en kreeg als voorlopige zekerheid van De K. het nationaliteits- 'oewijs, het garantiebewijs en de aankoop nota. Toen de grond de beleggingsadviseur te heet onder de voeten werd, nam hij de wijk naar het buitenland. Ook daar kreeg men alras bezwaar tegen nem. Hij leefde op grote voet in hotels en verdween dan met de Noorderzon, onbetaalde rekeningen achterlatend. De Donderdag te Amsterdam gehouden theeveiling heeft een onregelmatig verloop gehad, geheel in tegenstelling tot de vorige keer toen de stemming zeer vast was. Bij opening bleven de prijzen circa 5 a 10 cents ten achter bij het vorige peil, waarna slechts een gedeeltelijk herstel volgde. Het aanbod omvatte 1878 hele en 30 halve kis ten Java-theo, en 1398 hele en 104 halve kisten Sumatra-thee. Het leeuwenaandeel hiervan werd voor de binnenlandse con sumptie gekocht. (Reuter) Officieel is Woensdagavond bekendgemaakt, dat Woensdag 315 per sonen om het leven zijn gekomen en een duizendtal gewond in het gedrang bij een religieuze plechtigheid in het gebied van Allahabad. Wellicht zal het aantal doden nog stij gen aangezien vele pelgrims door de rivier werden meegesleurd, aldus de verklaring. De meeste slachtoffers waren vrouwen en kinderen, velen van hen werden onder de voet gelopen en onherkenbaar verminkt, toen een grote menigte in paniek raakte. Ondanks een oproep van de autoriteiten aan de pelgrims om niet naar de rivier te gaan voor een bad in de heilige wateren blijven de pelgrims zonder onderbreking toestromen naar de plaats van de ramp. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Naar In donesië en Nieuw Guinea: m.s. „Willem Ruys" (8 Febr.); naar de Ned. Antillen: m.s. „Oranjestad" (16 Febr.); naar Suri name: m.s. „Nestor" (17 Febr.); naar Z. Afrika en Z.W. Afrika: ms „Jagersfontein" (9 Febr.); naar Canada: m.s. „Prins Wil lem van Oranje" (8 Febr.); naar Argenti nië en Chili: m.s. „Yapaeyu" (11 Febr.); naar Uruguay: m.s. „Brasil Star" (8 Febr.); naar Brazilië: m.s. „Alhena" (10 Febr.); naar Australië: s.s. „Strathmore" (6 Febr.) en Nieuw Zeeland via Engeland (6 Febr.). PAN-AMERIKAANSE CONFERENTIE CARACAS, (AFP) Het is niet onmo gelijk, dat vertegenwoordigers van de be volking van Brits-Guyana en Suriname gehoord zullen worden op de komende pan-Amerikaanse conferentie, die begin Maart in Caracas (Venezuela) zal worden gehouden. ADVERTENTIE alle maten KLOMPEN, alle maten en soorten GROTE PANNEN DRU-kwalit., v. spotprijzen DE KLOMPENCENTRALE Dr. Leijdsstraat 10 Haarlem - Telef. 11784 ADVERTENTIE Brylcreem BRYLCREEM Is geëmulgeerd... geen overdadige vettigheid dus I County Perfumery Co. Ltd., Stanmore, England - Imp. Jacq. (Van een verslaggever) Er wordt veel gemopperd over de laat ste verhoging der kappersitairieven, dae op 1 Januari is ingegaan. Na die datum ble ken scheren en knippen, watergolven en permanenten plotseling een flink stuk duurder geworden te zijn en verschillende klanten „namen" dat niet. Zij kwamen klagen bij de kramt of schreven ingezon den stukken, waardin zij de ainme coiffeurs voor „profiteurs" uitmaakten en een ver klaring eisten. Om deze „onjuiste voorstelling van za ken" recht te zetten heeft de secretaris van de Kapperspatroonsfederatie, de heer J. Huis, ons gisteren een uitvoerige moti vering gegeven van de aanleiding tot deze prijsverhoging. Hij herinnerde er aan dat er voor de oorlog jarenlang een felle con currentiestrijd in zijn branche heerste als gevolg van het feit dat na 1928 - toen de „jongenskop" in die mode kwam - een groot aantal beunhazen en prijsbediervers „het vak" binnensloop. Veel van die dilet tanten is men door de invoering van de Vestigingswet weer kwijtgeraakt (in 1939 waren er ruim 13000 kappers op een to taal van 9 miliioen Nederlanders, thans 11000 voor tien miliioen) maar deze tech nische sanering werd niet direct gevolgd door een redelijker tarievenstelsel. Daar hun bedrijf zeer „conjunctuurgevoelig" is, konden de kappers pas na de oorlog ge leidelijk hun'prijzen wat' hoger optrekken, maar volgens de heer Huis is de situatie ook thans nog zo, dat vele vakbroeders maar nauwelijks de eindjes aan elkaar kunnen knopen, omdat de beloning voor hun arbeid in geen verhouding staat tot hun sterk gestegen lasten. Aan de inrichting van hun zaken worden thans veel hogere eisen ge steld dan voorheen, hun gereedschappen en materialen worden steeds duurder en talrijker, hun sociale Lasten zijn verveel- vuldigd.. Bovendien vergeet men vaak, dat het aantal improductieve uren - de zogeheten „Leegloop" - in het kappersvak zeer groot is, namelijk van 20 pet. in de grote steden tot 35 pet. op het platteland. Daarom betekent de jongste loonsverho ging van 5 pet. voor de kappersbedienden in feite een stijiging van het uurloon met 7 tot 8 pet. Tenslotte moeten de patroons sinds 1 Januari ook veneveningsheffimg over de fooien voor hun personeel betalen, terwijl ook de omzetbelasting - die vol gens onze zegsman soms 10 a 12 pet. van de bruto winst beloopt - 'n bijzonder zware druk vormt. Concluderend meende de heer Huis dat de jongste regeringsmaat regelen de kappers inplaats van compen satie slechts extra-lasten gebracht heb ben, zodat de huidige prijsverhoging naar zijn mening alleszins te billijken is. De practijk is nu, dat de tarieven van voor 1 Januari met ongeveer 10 pot. ver hoogd zijn, voor knippen en scheren in een „volkszaak" betaalt men thans respec tievelijk 80 en 35 cent, in 'n middenstands- bedrijf f 1 en 45 cent. Een watergolf kost in beide categorieën van f 2,tot f 2,50, een volledige permanent f 7,en f 10, Dat is in het algemeen aanmerkelijk min der dan de tarieven waartoe de Federatie van Werkgeversorganisaties in het kap- persbedrijf geadviseerd heeft. Patroons en bedienden zijn het erover eens dat het fooienstelsel verdwijnen moet, maar dit zal zeker niet gemakkelijk gaan en stellig resulteren in nieuws prijs verhoging. Wel streven de kappers ernaar tot een bindende overheidsregeling van minimumprijzen te komen, maar ook dat 24. Als een wervelwind stormde het Kal- kerkarretje door het restaurant heen. Dit gaf nogal consternatie, omdat hei restau rant niet was berekend op auto-verkeer. Maar Panda had tijd noch gelegenheid om verontschuldigingen aan te bieden, of een verklaring van zijn ongewoon bezoek te geven. „Ik moet dadelijk terug naar de racebaan', dacht hij, „ik zal nu wel mijn hele voorsprong zijn kwijtgeraakt!" Dap per stuurde hij hei kleine auto'tje naar de irap en reed hotse-botsend naar beneden, waar hij al even grote opschudding ver oorzaakte als op de bovenverdieping. Maar nu was hij al enigszins aan brekend glas- iverk en krijsend opspringende lieden ge wend, zodat hij geen ogenblik zijn bezin ning verloor. Handig stuurde hij het Kal- kerkarretje tussen tafels en benen door, zonder iemand te raken. Dat sommige kell- ners daarbij in hun schrik de etenswaren op de hoofden hunner klanten Heien stor- len, kon hij tenslotte ook niet helpen. De bezoekers van het restaurant dachten er echter anders over; een wraakzuchtige kreet ging op, die voor Panda weinig goeds beduidde. Maar gelukkig had hij inmiddels de buitendeur bereikt en het karretje snorde naar buiten. is voorlopig nog toekomstmuziek. De toename van het aanbal „electrische zelifscheerders" betekent geen ernstige schadepost voor de kappers, die volgens de heer Huis toch al geld toe moeten leg gen op hun scheerklanten. Wel voorzag hij dat „de kapper van morgen" zijn klanten desgewenst ook electrisch zal scheren, of hun de gelegenheid zal geven, dat in zijn salon zelf te doen. Nu de vorst aanhoudt wordt de toestand voor de vele watervogels die zich in de omgeving van Kampen bevinden, buiten gewoon moeilijk. Duizenden watervogels hebben zich verzameld in de wakken, die zich in en nabij het IJselmeer bevinden. In wakken bij het Keteldiep en ten Zuiden van de Kattenwaard zwemmen duizénden eendachtigen rond. Deze dieren lijden een kommervol be staan door gebrek aan voedsel. Vele vogels zitten reeds op de wal omdat zij zich van honger in het water niet meer kunnen voortbewegen. In het water is geen voedsel te vinden. Getracht wordt in deze noodtoestand te helpen en Dieren- en Vogelbescherming doen goed werk. Van Kampen uit wordt voedsel aangevoerd in de vorm van oud brood, graan, slachtafval enzovoort. Hier mede worden de vogels in het natuur reservaat „Het Zwartemeer" in het leven gehouden. Nu de vogels uit de wakken bij het IJselmeer er echter bij komen is het onmogelijk genoeg voedsel aan te voeren. Men heeft nu een beroep gedaan op de boeren uit de Noord-Oost-Polder, de hel pende hand te bieden door zaadafval te willen afstaan. Boeren, die zaadafval, des noods vermengd met kaf, beschikbaar heb- gen zouden de vogelwereld kunnen helpen door dit af te staan. Daartoe is het adres opgegeven van H. Vos, St. Nicolaasdijk 10a te Kampen, bij voorkeur telefonisch onder nr. 821 Kampen, daar spoed zeer gewenst is. Het aantal slachtoffers wordt steeds groter en de vogels vermageren ziender ogen. Ook kan men zich wenden tot J. A. F. Koridon, Noordweg 62 en R. v. d. Berg, Boven Nieuwstraat 96, beiden te Kampen. ADVERTENTIE V 8TEEHS AHCft 1NT1-M>GÜET1SCH SHlE» ACHTERKAST 2 JAAR VERZEKERD TEGEN VERLIES EN DIEFSTAL GROTE HOUTSTRAAT 49. TEL. 20049 De kleine zaak met de grootste keuze j Batterij. Het Amerikaanse leger heeft Don derdag bekend gemaakt, dat een twee de batterij atoomkanonnen naar Euro pa zal worden gezonden. De eerste bat terij werd in de herfst van het vorig jaar verscheept. Een batterij bestaat uit zes kanonnen. In de bekendmaking wordt verder gezegd, dat het 264ste ba taljon veldartillerie, uitgerust met atoom kanonnen van 280 millimeter, opdracht heeft gekregen, zich gereed te maken voor inscheping naar Europa. Verdrag. Naar AFP uit Parijs meldt ver wacht men, dat Frankrijk en Lybië nog voor Pasen een „verdrag van vriend schap en goede nabuurschap" zullen sluiten. Dit verdrag zou een militaire en financiële overeenkomst inhouden en gevolgd worden door een culturele en economische overeenkomst. Lybië is lid van de Arabische liga Aanklacht. Robert Vogeler, de Amerikaan se zakenman die van 1949 tot 1951 in Hongarije gevangen heeft gezeten, heeft een eis tot schadevergoeding van een half miliioen dollar ingediend tegen zijn voormalige werkgevers op grond dat zij zich er van bewust zouden zijn geweest dat hij gevaar liep, doch hem niet gewaarschuwd hadden. Hij be klaagt zich er over. dat de maatschap pij hem niet gewaarschuwd had. toen de voorgestelde overeenkomst in No vember 1949 door de Amerikaanse re gering werd afgekeurd. Kort daarop hadden de Hongaarse autoriteiten hem laten arresteren en martelen, aldus Vo geler. Kleding. Over twee dagen zullen een mil iioen uniformen voor het Perzische le ger met een Amerikaans schip in Per- zié aankomen. Na de levering van deze militaire kleding zal het Perzische le ger met manoeuvres beginnen, aldus heeft generaal Farzanegan, woordvoer der van de Perzische regering te Tehe ran, verklaard. Oproep. In Beyroet (Syrië) hebben 200 leiders der Druzen een vergadering ge houden. De leiders hebben besloten te legrammen te zenden aan de Arabische liga en de leden van de Arabische liga afzonderlijk met het verzoek tussen beide te komen om een einde te maken aan de huidige toestand in het gebied van de Druzen, waar onlangs een op stand uitbrak. Verwachting. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat de echtgenote van de erfprins van Luxemburg. Josephine- Charlotte, dochter van Koning Leopold van België, nog deze maand de geboor te van haar eerstgeborene verwacht. Zij huwde 9 April 1953 met Prins Jêan. A.F.P. verneemt verder, dat gravin van Ledreborg, de Prinses Marie-Gabrielle van Luxemburg, die in Denemarken woont, deze maand de geboorte van haar tweede kind verwacht. Volgens nog niet officieel bevestigde berichten verwacht de Prinses de Ligne, even eens uit het Luxemburgse huis, haar derde kind. Standbeeld. De Londense gemeenteraad heeft besloten een standbeeld van premier Churchill te doen plaatsen in de Guildhall naast andere beroemde figuren uit de Britse geschiedenis. Os car Nemon, een 47-jarige uit Joegosla vië afkomstige kunstenaar, heeft op dracht ontvangen voor het vervaardi gen van het beeld. Staking. Het Italiaanse communistische vakverbond en het socialistische vak verbond hebben Donderdag besloten tot „wisselstakingen" in de industrie ter ondersteuning van hun looneisen. Ligurië is het eerst aan de beurt en wel op 10 Februari. Daarna wordt tot 20 Februari steeds een dag in een ander gebied gestaakt. Heden zou het Chris ten-democratische verbond zijn houding bepalen. Reis. Louis Saint-Laurent, de minister president van Canada, is Donderdag uit Ottawa per vliegtuig naar Groot-Brit- tannië vertrokken, als eerste étappe van een wereldreis waarbij hij bezoe ken zal brengen aan elf Europese en Aziatische landen, zoals Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Pakistan, India, Indonesië, Korea en Japan. De premier zei voor zijn vertrek dat het doel van zijn reis het bevorderen van de vriend schap en het wederzijds begrip tussen de volkeren is. Export. De Britse regering heeft bekend gemaakt, dat met haar goedkeuring in het afgelopen jaar militaire goederen ter waarde van 1.416.350 pond (onge veer 15 miliioen gulden) naar Spanje zijn uitgevoerd. In hoofdzaak werden transportvliegtuigen, motoren voor vliegtuigen met zuigeraandrijving en radio- en radarinstallaties geëxpor teerd. r~ HET opgenomen zijn in een grote men senmenigte heeft weinig bekoorlijks, maar voor vandaag wilt u zich deze ver schrikking althans in gedachten mis schien wel laten welgevallen. U moet zich dan voorstellen dat een enorme mensen massa rustig en zwijgzaam staat te wach ten en dat u zich in de achterste rijen van die menigte bevindt. Nu stort een troep opgeschoten vlegels zich achter in de rug gen van de wachtenden, hetzij omdat de jongelui doorgang verlangen, hetzij om een rel letje te veroorzaken. Hun mo tieven kunnen we zwijgend voorbij gaan, maar het gevolg van dit optreden is in ieder geval dat de achterste rijen enigszins in beroering komen en op en neer gaan deinen. U staat geklemd tussen uw buurlui en u bent dus niet in de gelegenheid het onhebbelijk optreden achter uw rug krachtdadig af te straffen, maar iets verderop staat een heethoofdige poteling die daar wèl gelegenheid toe heeft en dus een paar fikse klappen uitdeelt in de richting van de rustverstoorders. Daar bij raakt hij helaas ook wat onschuldige omstanders, die daar ieder weer op eigen manier reageren en het gevolg van dit alles is tenslotte dat zich in de menigte een dei ning en wanorde ontwikkelt, die zich steeds verder voortplant. Kortom, na verloop van tijd is het één duwende, botsende en slaan de massa. Het wordt voor ons dan ook tijd dit ongenoegelijke toneel te verlaten. Met een metalen pook die we in het vuur steken, gaat het eigenlijk net eender. De hitte van het vuur vergroot de bewe ging waaraan de metaalmoleculen en -atomen in de pook onderhevig zijn en deze warmte kan dus vergeleken worden met de stoten die de straatvlegels op de achterste rijen van de mensenmenigte uit oefenden. Maar de metalen pook wemelt ook van electronen die los aan de buitenste electronen-schil van het atoom gebonden zijn; dit zijn de heethoofdigen, die door de hitte een snellere beweging krijgen, zich daardoor gemakkelijk van de atoom-bin ding kunnen bevrijden en zich naar harte lust van het ene atoom naar het andere kunnen bewegen. Deze vrije electronen nemen dus deel aan de warmtebeweging, waardoor een snelle ver breiding van de warmte plaats vindt. De hitte wordt dus naar het koude einde van de pook getransporteerd door diffusie van electronen. Van daar dat stoffen, waarvan de atomen vele losse electronenbindingen hebben, de warmte beter geleiden dan stoffen, waarbij dit niet het geval is, zoals bijvoorbeeld glas of steen. In het algemeen zullen deze vrije elec tronen moeilijk uit het metalen lichaam kunnen ontsnappen, want dit wordt hun door de buitenste laag belet. Maar wan neer de hitte erg groot is, krijgen sommige electronen toch een zo grote bewegings energie dat zij de oppervlaktekrachten kunnen overwinnen en in de ruimte ont snappen, welk verschijnsel in de electro- nenbuis wordt toegepast. En nu weer wat anders. U weet dat bladgroente vaak gegeten wordt „wegens het grote gehalte aan ijzer". In werkelijk heid bevat bladgroente echter heel weinig ijzer. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2