1®) Schaatstochten voor het weekeinde VAN DUIVENBODEN Procureur-generaal tekent cassatie aan tegen het arrest .Clowntje Rick Een aarzelende liefde Afgelaste wedstrijden N.E.S.B.-leiders vrijgesproken De overwegingen van het hof Zwaar drijf ijs hindert vaart op Noordzeekanaal Met V E L P O N zie je er geen barst van Faure lanceert saneringsplan Nog steeds doden door kou in Europa Feuilleton 4 Noren naar Rotterdam, Heerenveen en AlmeJo De Elfstedentocht Revanches Nederlandse schaatskampioenschappen Andersen heeft kou gevat Farstad en Maarse op de korte baan in Heerenveen IJshockey Coupe de la Haye 'oetbal Nederlands Bondselftal naar Wenen (Rapid) Waterpoloprogramma V aardigheidsproeven adspiranten K.T.K. Wielrennen De KNWIJ en de Tour de F rance Sport in 't kort 'Jl Alleen de Nieuwe Waterweg nog normaal bevaarbaar Verwachtingen niet hoog gespannen Damesweekblad voor 30.000.- benadeeld door Dorothy Quentin V R IJ D A G 5 FEBRUARI 1954 Nu het nog maar rustig doorvriest hebben de verenigingen die daarvoor in de ge legenheid zijn ook voor het aanstaande weekeinde allerlei tochten uitgeschreven voor degenen die wat langer op de schaats willen zijn dan een half uurtje op de vaart of sloot in de buurt. De volgende tochten zijn uitgeschreven voor Zaterdag en Zondag aanstaande: Merentocht In verband met de grote belangstelling voor de Merentochten, groot 20, 40, 60 en 90 km, die georganiseerd wor den door het Hollands Merendistrict van de KNSB, worden deze tochten ook Zater dag en Zondag verreden. De start is om 10 uur uit Leiden: hotel Bellevue; Oude Wete ring: paviljoen De Braassem; Langeraar: café Hoogendijk; Nieuwkoop: café Kelder; Zevenhoven: Sluitkade, café Broekhof. Bloemenstadtocht Zaterdag en Zondag wordt voorts verreden de Bloemen- en Sleutelstadtocht, AalsmeerLeiden v.v., afstand 70 km. De start is om 10 uur in Leiden: hotel Bellevue; Oude Wetering: paviljoen De Braassem; Aalsmeer: De oude Veiling. Kastelen- en dorpentocht Zaterdag en Zondag herhaling van de kastelen- en dor pentocht uitgaande van het Rijn- en Am- steldistrict KNSB, startplaats Uithoorn: hotel Verhoek; Haarzuilen: hotel Versteeg; Harmeien: hötel Stelling; Woerden: hötel De Eenhoorn. Gereden wordt langs de vol gende plaatsen: Haarzuilen, Harmeien, Vleuten, Woerden, Mijdrecht, Oudendam, Uithoorn. Afstand 35 en 70 km. De start is om 12 uur. Amsteltocht Zaterdag 6 en vermoede lijk ook Zondag 7 Februari): Amsteltocht langs Vinkeveen en Botsholse plassen over 50 km. Start tussen 12 en 14 uur in Vinke veen, Abcoude, Ouderkerk aan de Amstel. Er wordt ons veel gevraagd najir tochten in de omgeving van Haarlem. Waarop wij sieeds moeten antwoorden dat schaatsen rijden in de omgeving van Haarlem wel mogelijk is, maar niet voor echte toerrijders. Daarvoor is het ijs veelal te slecht. De Leid- sevaart bijvoorbeeld is te berijden, doch een onverdeeld genoegen is dat op vele plaatsen niet. Zo ook op andere vaarten en sloten die tot beter berijdbare ijswegen toe gang geven. De Ijsbond Hollands Noorderkwartier zal ten Noorden van Het IJ op Zondag 7 Fe bruari een 100-tal ijsclubs inschakelen om voor de liefhebbers van schaatsenrijden veilige tochten mogelijk te maken. De volgende tochten kunnen worden gereden: De Kooi, Schagerbrug, Warmen- huizen, Nieuwe Niedorp, Kolhorn, de Hau- kes, Van Ewijcksluis, De Kooi (75 km.). De Kooi over kleine sluis, de Haukes (35 km.). Hoorn, Medemblik, Enkhuizen via Mid- denmeer. Kolhorn, Aartswoud, Langereisa, Ursem, Hoorn (100 km.). Vanaf Alkmaar kunnen tochten in Noor delijke richting worden gemaakt via Nieuwe ADVERTENTIE NU kunt U ook nog profiteren van ONZ-E LAGE PRIJZEN WOLLEN DEKENS 1 persoons grote maat 16.50 2 persoons grote maat 18.50 Alle merken dekens uit voorraad leverbaar. GEWATTEERDE DEKENS 1 persoons 13.95 2 persoons 16.75 2 persoons grote maat 18.45 ZIET DE ETALAGES Betere kwaliteit tegen lagere prijzen Ged. Oude Gracht 108110 Haarlem Telef. 17165 10299 Het bestuur van de K.N.S B. heeft in over leg met Klaas Schenk, bondscoach in Davos, de volgende data en plaatsen vastgesteld voor de tournee van de Noorse ploeg door Neder land D..isdag 9 Februari: Rotterdam, Kralingen. Wedstrijden georganiseerd door de ijsclub „Hard gaat ie" uit De Lier, over 500 en 5000 meter. Hieraan neemt de volledige Noorse plot* deel, Vestaande uit Andersen, Johan- nessen, Krisiansen, Farstad, Hansen en To- hansen. Ook de Nederlandse toprijders komen aan de start. Woensdag 10 Februari: wedstrijden in Hee renveen, georganiseerd door de ijsclub „Thialf", 1500 en 3000 meter. Farstad, Hansen en Johansen. benevens de Nederlandse top rijders nemen er aan deel. Donderdag 11 Februari: wedstrijden in Almelo, georganiseerd door de ijsclub Twen- the, 1000 metter en 5000 of 10.000 meter, met dezelfde rijders als in Heerenveen. Donderdagavond heeft het bestuur van de Friese Elfstede Vereniging bekend gemaakt, dat van de 2597 voor de toertocht vertokken deelnemers, er 2091 op tijd zijn aangekomen. 506 toerrijders hebben de tocht dus niet of niet binnen de tijdslimiet volbracht. Niedorp of via Aartswoud naar de Haukes (80 km.) of over Nieuwe Niedorp, Kolhorn terug over Aartswoud (55 km.). Bovendien zijn er tochten vanaf Zaandam (De Posthoorn) 30, 45, 100 km.; Purmerend (hotel Mantel) 30, 45, 75, 100 km.; Hoorn (De Keizerskroon) 45, 60, 75 km. en Alk maar (paviljoen Kinheim) 35, 60, 85 km. mogelijk. Al was de belangstelling Woensdag veel groter, de animo voor de Merentocht blijft. Donderdag startten er weer ongeveer 500 deelnemers, van wie er 35 de tocht van 90 km. uitreden. Een felle koude wind hinderde de rijders. Het grootste aantal deelnemers legden de afstanden 20, 40 en 60 km. af. Tot en met Zondag kan men deze tocht nog maken. Indien de vorst aanhoudt is de mogelijk heid groot, dat Zaterdag 13 en Zondag 14 Februari in Amsterdam op de baan van de Amsterdamse IJsclub nationale wedstrijden worden gehouden, die met deelneming van de thans in Davos vertoevende rijders als revanches van de nationale kampioenschap pen in Zwolle zullen worden beschouwd. Deze wedstrijden zullen dan in de plaats komen van de uitdagingswedstrijden, die de ijsvereniging Groningen op Donderdag 11 en Vrijdag 12 Februari wilde houden. De Noorse schaatscrack Andersen heeft kou gevat en moet het bed houden. De Noorse schaatsofficials koesteren niettemin de hoop dat hij Zaterdag aan de Europese kampioenschappen zal kunnen deelnemen. Andersen heeft blijkbaar kou gevat tijdens zijn training in het zeer koude en vochtige weer van de afgelopen dagen. Gisteravond klaagde hij erover dat hij zich niet goed voelde. Vanmorgen bleef hij in bed. Aan de internationale langebaanwedstrij- den, die Woensdag 10 Februari in Heeren veen worden gehouden en waaraan door de Noren Farstad. Hansen en Johansen, be nevens de Nederlandse ploeg, die momen teel in Davos vertoeft, wordt deelgenomen, zal een kortebaanwedstrijd worden toege voegd. In deze wedstrijd over 160 meter zul len de Noor Farstad en Maarse tegen enkele Nederlandse kortebaan specialisten uit komen. Het is mogelijk, dat de tegenstanders van Maarse en Farstad beroepsrijders zullen zijn, doch aangezien het hier een demonstratie wedstrijd geldt is dit, aldus vernemen wij van de KNSB, geen bezwaar. Voor Zondag hebben uiteraard al weer enige bonden de wedstrijden, vastgesteld voor het aanstaande weekeinde, afgelast. Als eerste kregen wij bericht van de Haar lemse Korfbalbond, die de wedstrijden van Zaterdag en Zondag afgelastte. Daarna volgde de Haarlemse Voetbalbond, ook voor de wedstrijden van Zaterdag en Zondag. Alle voor Zaterdag en Zondag door de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond vast gestelde wedstrijden zijn in verband met de gesteldheid der terreinen afgelast. Het programma, dat is dus het oorspronkelijke programma van 31 Januari, zal worden op- gescnoven naar Zaterdag 13 en Zondag 14 Februari. Op 16, 17 en 18 Maart zal op de HOKY in Den Haag een internationaal ijshockey- tournooi worden gehouden om de Coupe de la Haye. De deelnemende ploegen zijn: het Finse kampioensteam Dammerfors Boll- klubb uit Tampere, de Italiaanse ijshockye- club Bolzano (Bolzarfo) en HHIJC (Den Haag). De mogelijkheid bestaat, dat er een vierde club namelijk Djurgarden uit Stock holm, mee zal spelen. Gedachtig aan wat verleden jaar in hel buitenland en speciaal ook door Oostenrijk (men denke aan de wedstrijd Rapid—Midd lesbrough) voor de slachtoffers van de over stromingen gedaan is heeft het bestuur van de KNVB aangeboden om op Woensdag 10 Maart een sterk bondselftal in Wenen te doen spelen tegen Rapid, de leider van de Oostenrijkse eersteklas competitie. De op brengst van de wedstrijd zal ten goede komen aan de slachtoffers van de lawines in Vorarlberg. Dit aanbod is door de Oostenrijkers aan vaard. Het bondselftal zal hoofdzakelijk uit B-spelers bestaan en het wordt samengesteld na de oefenwedstrijden van 17 Februari (in Rotterdam tegen een Engelse eerstedivisie- club) en 24 Februari (in Den Bosch tegen de FC Köln). Het Nederlandse gezelschap vertrekt 9 Maart per chartervliegtuig van de K.L.M naar Wenen en keert 11 Maart terug. De reis- en verblijfkosten komen voor Neder landse rekening. Zaterdagavond zijn voor de waterpolo- competitie de volgende wedstrijden in het Sportfondsenbad in Haarlem vastgesteld: Heren derde klasse: DWT 3HVGB 3. Dames derde klasse: DWR 3—DWT 4. Dames eerste klasse: HVGB 1Nereus 1. Heren eerste klasse: DWT 1VZV 1. Dames promotie-competitie: HDZ 2 HZPC 2. Dinsdagavond 9 Februari zijn in het Sport fondsenbad voor de vierde klasse heren vastgesteld: HPC 4VZV 2; DWR 3HZV 1. In Haarlem en IJmutden Zaterdagmiddag aanstaande in Haarlem en Zaterdag 13 Februari in IJmuiden worden de adspiranten van de bij de Kennemer Turn kring aangesloten verenigingen in de gele genheid gesteld proeven van bekwaamheid af te leggen ter verkrijging van de door het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond hiervoor beschikbaar gestelde onderscheiding. De deelneming voor deze proeven blijkt zo groot te zijn, dat niet alle candidaten op één middag het examen kunnen afleggen en zo komen Zaterdagmiddag in de turnzaal van het Lorentzlyceum aan het Santpoorterplein in Haarlem de adspiranten van Bato, Concor dia, Gios, Turnlust en V.O.L.O. bij elkaar en volgende week Zaterdag in IJt .uiden in de Creutzbergschool de adspiranten van T. V. Santpoort, S.S.H. Velsen en Olympia IJmui den. In verhand met berichten in Franse bladen als zou de KNWU omdat zij niet geraad- nleegd was over het vertrek van de Tour de France uit Amsterdam haar medewer king geweigerd hebben en zelfs van plan 7'in het vertrek uit Amsterdam te verbie den. vernemen wii van de zijde van de KNWU dat deze berichten alle grond missen. De KNWU Is geenszins van nlan het werk der organisatoren te bemoeilijken, integen deel. Zij heeft er slechts op gewezen dat het bericht, dat de start van de Tour definitief in Amsterdam zou geschieden, in deze vorm als voorbarig moest worden aangemerkt omdat de organisatoren tot dan toe niet tot haar het verzoek hadden gericht tot het ver krijgen van de vergunning. Het gold hier een formaliteit en sindsdien is de kwestie van de vergunning reeds in principe ge regeld. OM DE ENGELSE BEKER. De voor de 4e ronde van de FA-beker overgespeelde voetbalwedstrijd tussen Leicester City en Stoke City is door Leicester met drie—een gewonnen In de vijfde ronde komt Lei- cester City uit tegen Norwich City. HHIJC—MILANO INTER. Ruim drie duizend toeschouwers zijn op de HOKY in Den Haag getuige geweest van een span nende wedstrijd tussen HHIJC versterkt met drie Canadezen uit België en de Italiaanse ploeg Milano Inter. De ontmoe ting eindigde in een 86 overwinning voor de Haagse ploeg. De tussenstanden waren: 2—3, 1—2, 5—1. DE TRAINING VOOR DE BOAT-RACE. De acht van Oxford heeft op de Theems kunnen trainen voor de boat-race, nadat een ijsbreker enige tijd in actie was geweest. Later trok de rivier weer volkomen dicht, zodat de acht van Cambridge onverrichter- zake moest terug keren. De boat-race wordt 3 April geroeid. NEDERLAND WINT BRIDGEWEDSTRIJD TEGEN DE VER. STATEN. De bridge- wedstrijd tussen Nederland en de Ver enigde Staten is na 96 spelen geëindigd in een overwinning voor Nederland. Neder land heeft een totaal van 140 matchpunten, de Verenigde Staten kregen 119 match- punten. DE RONDE VAN NEDERLAND Do Stichting Wielercontact heeft Kees Pelle- naars verzocht om de technische leiding van de Ronde van Nederland 1954 op zich tc nemen. Pellenaars heeft verklaard deze leiding te willen aanvaarden. De eerste stappen betreffende het contracteren van de renners zijn door hem reeds genomen. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam zal cassatie aantekenen tegen het arrest van het hof, waarbij de leiders van de N.E.S.B. zijn vrijgesproken. Veertien dagen geleden had de procureur- generaal, mr. W. P. Bakhoven, bevestiging van het rechtbankvonnis gevraagd: twee maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis van ruim twee maanden. Uit het arrest van het gerechtshof blijkt, dat het hof niet bewezen acht dat de N. E. S. B. een organisatie is, welke het streven van de vroegere N.S.B. tracht voort te zetten. Volgens het hof richt het Londense Besluit E 102 (Besluit Ontbinding Land- verraderlijke Organisaties) zich tegen de ten tijde van de totstandkoming van dit besluit (17 September 1944) bestaande landsverraderlijke organisaties. Het ge rechtshof maakt op grond van het benaalde in de artikelen 1 en 2 van het Besluit E 102 de gevolgtrekking, dat een organi satie niet reeds als strijdig met de open bare orde en dus als bij de wet verboden moet worden aangemerkt, indien het stre ven daarvan op een of meer punten met het streven van een of meer ontbonden en met name genoemde organisaties mocht overeenstemmen, maar pas dan als zodanig moet worden aangemerkt, indien zij in be ginselen en doeleinden zozeer met die van een of meer der ontbonden en verboden organisaties overeenstemt, dat zij geacht moet worden te trachten het streven van d*e organisatie of organisaties voort te zetten. Naar het oordeel van het hof is uit de ter beschikking staande bewijsmiddelen ten aanzien van de N.E.S.B. niet met stel ligheid af te leiden, dat dit laatste het geval is geweest. Het „brachten voort te zetten" moet reeds hierom uitgesloten wor den geacht, omdat de N.E.S.B. algemene politieke doeleinden nastreeft. Uit de beginselen en doelstellingen van de N.E.S.B. blijkt, dat het streven van de verdachten op meer dan een punt overeen komst vertoont met het streven van de N.S.B.maar dat zulks onvoldoende is om als bewezen aan te nemen, dat de N.E.S.B. het streven van de N.S.B. zou trachten voort te zetten, aldus het hof. Uit het onderzoek on de terechtzitting is gebleken, dat deN.E.S.B. niet het een hoofdig leidersbeginsel, één der belangrijk ste beginselen der N.S.B., aanhangt, maar wordt bestuurd door een algemeen leider ADVERTENTIE Brandend maagzuur blust U in een mum Een of twee Rennies. laten smelten op de tong. En eer U het weet. is 't leed geleden Zo hoeft U dus nooit bang te zijn dat iets wat U graag lust. eens verkeerd valt. Dat zuur is vlugger genezen dan het opkwam Daarom, een prettig, veilig gevoel, altijd Rennies bij de hand te hebben. Z39> X Daar zat onze Rick, eenzaam en in tranen. Hij wist ook niet, wat hij beginnen moest. Opeens schrok hij, en luisterdeHoorde hij daar iets? Ja, er klonken stappen op de trap; er kwam iemand naar boven.' Rick moest maken, dat hij wegkwam.Verschrikt keek hij in het rond en zocht een schuilplaats. Wacht eens.... daar in de hoek hing een zwaar gordijn tot op de grond neer; daarachter zou niemand hem zien. Rrroetsjrende hij op het gordijn toe, en toen was hij er achter verdwenen. Als een muisje zo stil hield hij zich verborgen. En dat was net op tijd, want dadelijk daarop ging de deur open en er kwam iemand het kamertje binnen. „Zo, dat was alweer op het nippertje!", dacht Rick. „Wat is het toch akelig, dat ik maar steeds moet vluchten en me verborgen houden.... Als ik thuis was, zou dat allemaal heel anders zijn!" Ja, thuis.maar dat was nu eenmaal onbereikbaar ver. Hij was nu midden tussen allerlei gevaren, waarvoor hij moest oppassen. De voetstappen klonken hem hard in de oren. Ze gingen vlak voorbij het gordijn en Rick beefde bij de gedachte, dat het gordijn zou worden opengeschoven tezamen met de werkleiders voor Neder landse en Vlaamse organisaties. Bovendien maakt de N.E.S.B. deel uit van de te Malmö in 1953 opgerichte Europese Sociale Be weging, een organisatie met een uit meer personen bestaand hoofdbestuur. Evenmin is gebleken, dat de N.E.S.B. een rasdiscriminatie nastreeft. Op grond van deze overwegingen ver klaarde het hof niet bewezen hetgeen de verdachten ten laste is gelegd en sprak het hen daarvan vrij. (In zijn Memorie van Antwoord op de begroting van Justitie heeft de minister van Justitie, mr. L. A. Donker, ruim twee maanden geleden medegedeeld, dat hij het resultaat van het gerechtelijk onderzoek tegen de N.E.S.B.-leiders wilde afwachten alvorens te bepalen welke verdere maat regelen genomen zullen worden „ter be strijding van het neo-fascisme". Hij verklaarde toen tevens, dat hij, in dien het resultaat van de ingestelde ver volging negatief mocht zijn, de totstand koming van wijzigingen en aanvullingen van de bestaande wettelijke voorschriften zal bevorderen om te voorkomen dat der gelijke organisaties zich ongestoord zouden kunnen ontwikkelen.) ADVERTEN'I IE Uit het ijskaartje van de Rijkswater staat van Donderdag blijkt, dat alleen op de Nieuwe Waterweg de scheepvaart nor maal doorgang kan vinden. Dit vaarwater is het enige in ons land waar nog slechts licht drijfijs voorkomt. Ook in 't Noordzee kanaal is de scheepvaart beperkt tenge volge van middelzwaar verspreid drijfijs. Overal elders in ons land is geen vaart meer mogelijk, behoudens op de Wester- schelde, waar de grote vaart nog niet ge heel gestremd is. Gisteren kwamen twee schepen in het ijs vast te zitten. Zij moes ten door sleepboten worden geholpen. Des nachts ligt het scheepvaartverkeer op de We9terschelde geheel stal. Ook het IJsselmeer zit volkomen dicht. Noord-Beveland geïsoleerd Noord -Beve'and is nu geheel geïsoleerd. De veerboot Veere-Kamperland kam niet meer terug naar Veere wegens de ijsgang in het Veersche gat. Het eiland zit boven dien zonder leidingwater nu de plasticbuis door de zamdkreek dichtgevroren is. De verbinding West Brabant-Oost Over- flakkee. het veer tussen Diinteleas en Sluds- haven-Ooltgensptaat, zal met ingaing van heden weer varen. Twee ijsbrekens trach ten de vaargeul open te hou tien. Het ver keer dient echter met vertraging rekening te houden, daar op ongeregelde tijden wordt gevaren. Tijdens duisternis vaart de veerboot niet. Flakkee klaagt In Flakkee is grote teleurstelling over wat. men noemt de weinige medewerking van hoge autoriteiten inzake de verbin ding met de vaste wal. Slechts eenmaal per dag kan een veerboot de verbinding tot stand brengen. De overtocht duurt ab normaal lang. Dagelijks worden de kran ten per vliegtuig aangevoerd, maar Flak kee wil ook luchtpost en tot nu toe is hier voor door de posterijen nog geen toestem ming verleend. Naar verluidt zou het kos- tenprob'eem hieraan nret vreemd zijn. Het eiland ziet reikhalzend ui!t naar het ogen-bil ik dat het rijk zijn medewerking zal verlenen aan de bouw van een brug met de vaste wal. De gemeenten zelf zul len dan meer dam de helft van de kosten dragen. Kruiend ijs bij Texel Zaterdagmorgen om 8 uur zal men pro beren de boot dienst tussen Texel en Den Helder en vice versa te hervatten. In de buurt van de Texelse haven be gint tet ijs te kruien en ten Noordien van Oudeschild wordt het ijs reeds over de Wadiden zeedijk gestuwd. Bij Nieuweschild kan men kilometers over de Waddenzee lopen. ADVERTENTIE ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT (Van onze correspondent in Parijs) Gisteren heeft de Franse minister van Financiën en Nationale Economie, Edgar Faure, ten overstaan van de pers zijn nieuwe saneringsplan onthuld en toegelicht, dat even tevoren door de regering onder schreven was. Het plan bestrijkt een periode van 18 maanden en is in drie étappes onderverdeeld. In de eerste phase, die Maandag ingaat, zullen de laagste lonen worden verhoogd, zodat geen arbeider minder dan 1,25 per uur zal verdienen. Het tweede doel, dat daarna aan de orde komt, betreft een productieverhoging van 10 procent, waarvoor zekere belasting faciliteiten verleend zullen worden. Het derde doel van het plan beschrijft tenslotte de broodnodige prijsverlagingen, die onvermijdelijk zijn, wil Frankrijk de concurrentie met het buitenland kunnen hervatten. Ofschoon Faure er zich maar heel voor zichtig over uitliet, schijnt hij nu toch wei de bezem door de stal te willen halen door een zeker aantal fabrieken met achterlijke productiemethoden geleidelijk te doen sluiten. Het aantal saneringsplannen, dat sinds de bevrijding door de opeenvolgende rege ringen' is gelanceerd, valt nauwelijks meer te tellen op de vingers van beide handen en met overdreven vertrouwen ziet men de resultaten van Faure's inspanningen dan ook zeker niet tegemoet. Vooral omdat de conditie voor een econo mische sanering en expansie bij hem pas aan het slot aan de orde schijnt te zullen komen. Eerste voorwaarde voor gezondere economische verhoudingen is immers dat ondernemingen, die het land geld kosten zonder enig nut af te werpen, zouden wor den gesloten. Daarvan zal voorlopig echter nog geen sprake zijn. Ook aan het antieke distributie-apparaat schijnt niet te zullen worden geraakt. Of de lichte loonsherziening, waardoor het totaal der uit te betalen salarissen met nog geen half procent wordt verhoogd, de vakbonden zal bevredigen, valt eveneens nog zeer te bezien. De eerste reacties zijn zeker niet bemoedigend. LONDEN (Reuter) De kansen, dat er binnenkort een einde komt aan de koude golf over West-Europa, nemen toe, doch de dooi wint slechts zeer langzaam veld. Intussen heeft de koude periode in Frankrijk, de langste sinds 1942, reeds aan meer dan zeventig mensen het leven gekost. Woensdag kwamen in Frankrijk en Algièrs nog 34 personen om het leven en dit aantal zal waarschijnlijk nog stijgen. Abbé Pierre, de gebaarde priester, die in Parijs een actie organiseert om aan dak lozen en behoeftigen onderdak en voedsel te verschaffen, deelde mee, dat hij tot dus verre 65 millioen franc (650.000 gulden) en 100 ton kleding heeft ontvangen; 2000 per sonen hebben reeds hulp gekregen. In de Noordelijke provincies van Grie kenland zijn wegen en spoorwegen tenge volge van sneeuwstormen versperd. In Macedonië is het eerste slachtoffer van de koude gevallen. Plaatselijke autoriteiten hebben een beroep op de regering gedaan om voedsel en brandstof voor de geïsoleer de dorpen beschikbaar te stellen. Treinen en bussen, die Woensdag uit Saloniki waren vertrokken, strandden in de sneeuw er. de passagiers moesten hun toevlucht in nabijgelegen dorpen zoeken. De Simplon- expres, die bij Belgrado in de sneeuw had vastgezeten, bereikte Donderdagochtend de Griekse grens met 24 uur vertraging. Uit België worden nog vier slachtoffers van de koude gemeld, waardoor het doden aantal tot twaalf is gestegen. Te Oggiono in Noord-Italië zijn vier studenten om het leven gekomen, toen zij twee kinderen poogden te redden, die door het ijs waren gezakt. In Noord-Engeland en Wales is de dooi ingevallen. In het Zuiden vriest het echter nog. Als gevolg van het koude weer zijn in Spanje in totaal reeds zes personen oro het leven gekomen. Het Roemeense ministerie van Binnen landse handel heeft de noodtoestand in het land afgekondigd om de levensmiddelen voorziening van door sneeuw geheel afge sloten dorpen te verzekeren, aldus meldt radio-Boekarest. De 49-jarige kok H. H. uit Apeldoorn, die ervan werd beschuldigd een damesweek blad, dat in Haarlem wordt uitgegeven, voor 30.000 gulden te hebben opgelicht onder het voorwendsel zaalruimte te zullen huren voor een tentoonstelling in Rotter dam, is door het Arnhemse gerechtshof veroordeeld tot acht maanden gevangenis straf en ter beschikkingstelling van de regering. Hij was door de Zutphense recht bank vrijgesproken. Van de hem ter hand gestelde 30.000 zou hij 22.000 hebben gebruikt om een auto te kopen. 61) „Iedere man heeft zijn eigen droom wereld, waarin hij kan vluchten. De rest van mijn leven zal ik wel achter het toneel allerlei klusjes blijven opknappen, maar ik heb tenminste één portret geschilderd. Ik geloof dat het het beste is wat ik ooit ge daan heb, maar misschien is ook dat wel een onderdeel van mijn droom. Precies zo als iedere comédienne tragedie wil spelen vind je ook niet?" Gavin wendde met moeite zijn blikken van het doek af. „Je weet verduiveld goed dat het uit stekend is!", zei hij. Gavin was diep getroffen door het werk. Val en hij hadden Terry's talent voor het ontwerpen van decors altijd bijzonder hoog aangeslagen; ze hadden hem steeds een prettige kerel gevonden, omdat hij er nooit tegenop zag de meest vervelende werkjes op te knappen. Maar dit portret verried verborgen krachten, niet alleen in degene, die geposeerd had, maar ook en vooral in de schilder. Gavin had Terry immer gezien als een vrolijke, begaafde maar nog erg jonge man, steeds zorgeloos en vrijgevig met geschenken en van de ene liefde in de andere vallend. Er sprak uit dit schilderij echter vol wassenheid, iets dat Gavin even van zijn stuk had gebracht, maar dat hem toch ook weer een b'ij gevoel gaf. „Je weet best dat dit goed is, Terry", herhaalde hij kalm. „Ik geloof vast en zeker dat het wel ergens tentoongesteld zal worden. En dan zul je ons gaan ver laten om de portretten van grote sterren te schilderen. „Loop naar de duivel!" Terry grinnikte, gleed van het bed af en begon op een dwaze manier door de een voudige kamer te dansen. „Ik wilde alleen maar weten of ik droomde, ouwe jongen. Ma Tulip vindt er niet veel aan ze zegt dat ze wel honderd jaar oud lijkt!" Gavin lachte eventjes. „De eeuwige ijdelheid van de vrouw Maar hoe heb je in hemelsnaam tijd gevonden om dit te doen? Terry haalde met een vrolijk gebaar zijn schouders op. „Oh, telkens een uurtje, hier of daar. Je zou verbaasd zijn als je het wist. Waar ik het meest geschilderd hebt bedoel ik. Maar wat doet dat er eigenlijk toe!" Gavin keek opnieuw naar het olieverf portret. Hij vroeg zich af hoeveel Terry het oude vrouwtje wel gegeven zou heben om haar over te halen voor hem te poseren. Ma Tulip had het het drukst van alle leden van het gezelschap, hemzelf niet eens uit gezonderd. Als Terry in staat was zulke romantische gevoelens, zulke dramatische geladenheid uit het gedesillusioneerde en geplooide gelaat van Ma Tulip te halen, wat zou hij dan wel niet met een modei als Cornelia of Rosemary doen Rosemary! Cornelia's schoonheid was eigenlijk te opvallend. Rosemary's schoonheid daaren tegen was meer verborgen, subtieler. Bovendien had ze een onstuimig tempera ment. Nu en dan kon ze er echter ook zeer onaantrekkelijk uitzien. Zonder omwegen zei Gavin: „Ik zou het erg prettig vinden als je voor mij een portret van Rosemary zou schil deren, Terry. Ik geef je de opdracht en be taal je een behoorlijk honorarium, dat spreekt vanzelf maar ze mag niet te weten komen dat het voor mij is". ..Rosemary Terry's mond viel open. Hij floot als een kleine jongen. Tenslotte keek hij naden kend voor zich uit. „Dat zal lang niet gemaikkelijk zijn. Haar gezicht verandert ieder ogenblik. Ze is een ecihte actrice". „Ja". Gavin stopte zijn pijp en stak hem aan. Hij staarde nog steeds naar het schilderij. Zijn geestesoog zag echter Rosemary, niet de oude costumière. „En al haar dromen gaan over de toe komst, niet over het verleden. 't Zal toch een interessant gezicht voor je zijn, Terry". „Ja, erg interessant". Slechts zelden was Terry even zakelijk- nuchter als Gavin. „Ik zal waarschijnlijk verliefd op haar worden als ik haar uitschilder en dan zal mijn hart weer eens breken". Gavin lachte. „Man, je hebt een synthetisch hart. 't Kan toch nog wel een breuk doorstaan!" „Dat denk je!" Terry liep met grote passen door de ka mer op en neer en keek nu eens naar Ma Tulip's portret, dan weer naar de kleine tuin rond de bungalow, die vol vrolijke en uitbundige zomerbloemen stond. Hij zag Rosemary voor zich als model; rusteloos en mooi en met iets tragisch in haar gezicht, waardoor ze eigenlijk nog mooier was Langzaam en nadrukkelijk zei hij: „Er zal niet veel tijd voor zijn". „Tijd genoeg. Je moet dit vrij vlug ge daan hebben, is 't niet?" „Ma Tulip heeft vier keer geposeerd". Terry knikte, hij voelde een gerecht vaardigde trots in zich opkomen. „Ben je soms op Rosemary verliefd?" Gavin, wederom met stomheid gesla gen, draaide zich snel om en keek de jon gen strak aan. Bijna ruw zei hij: „Moet iemand verliefd zijn cxm het por tret te willen hebben van een mooie en interessante vrouw, Terry?" „Nnee. Ik geloof 't niet". Tegen zijn zin moest hij zijn romantische gedachten dus wel laten varen. ,,'t Kind is trouwens stapel op Val. Als Cornelia nog lastiger en humeuriger wordt zou ik er zeker niet van opkijken als Val op een goede dag de mogelijkheid van..." „Stel je niet zo aan!" Gavin's gezicht werd strak en uitdruk kingsloos, zodat Terry begreep dat 't voor 't moment uit was met vertrouwelijkheden. Hij zuchtte en grinnikte opnieuw. ,,'t Is al goed. Ik zal haar schilderen, als ze tenminste wil poseren. Ik heb zo 't idee dat je later aan haar zult terugdenken als je trouwste en leergierigste leerlinge. Als je oud, heel oud bent geworden, zul je naar haar portret wijzen en je kleinkinde ren vertellen: „Dat was de liefste en beste toneelmeester, die ik ooit heb opgeleid en daarbij zul je dan zelfvoldaan en trots rondkijken!" „Ja, precies zoals jij zult doen als jij jouw kleinkinderen de geschiedenis van dit schilderij vertelt", grinnikte Gavin, „en ze zullen je niet geloven dat vroeger zo iets primitiefs als onze tournée moge lijk was". Samen liepen ze terug naar de zaal. Met opzet spraken ze verder over geheel andere dingen. HOOFDSTUK XXIII Terwijl Gavin en Terry over haar por tret aan 't praten waren, at Rosemary met Pierre sandwiches op 't Peru-strand. Eerst hadden ze wat gezwommen in de klein baai en later lagen ze in de gloeiend-hete gou den zon, welke hun huid een warm-brui- ne tint gaf. De meeste vacantiegangers waren al naar huis gegaan; ze hadden iri de morgen uren al genoeg zonnewarmte opgedaan., maar Rosemary en Pierre, die 't grootste deel van hun dagelijks leven in een schouwburgzaal doorbrachten, konden de verleiding niet weerstaan om lui in de zon te gaan liggen en zich heerlijk te laten stoven gedurende die twee uurtjes vrijaf. Ze hadden het hele strand voor zichzelf, afgezien van de zeemeeuwen en een paar Maori-kinderen, die in 't water rondplas- ten op zoek naar oesters. Ze lagen op een strookje gras, dat zich zo goed en kwaad als 't ging eenzaam op 't strand wist te handhaven; hun hoofden in de schaduw van een breed-uitwaaieren- de pohutukawa-boom, die met honderden rode op poederdoosjes lijkende bloemen prijkte. „De Nieuw Zeelandse Kerstboom! Deze stonden allemaal in bloei toen de eerste Maori-kano's Nieuw Zeeland bereikten. Kun je je voorstellen, hoe mooi 't er van zee uit moet hebben gezien. Rosemary? 't Blauwe water en de blauwe lucht, 't groene land ei\ de iets donkerder gekleur de bomen, die tot aan de vloedlijn groei den en allemaal in bloei stonden als.... als een gordel vuur". „Mmrnm. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5