Niet krabben Uitgaan in Haarlem Huidige stand helicoptertechniek wettigt geen overijlde plannenmakerij PÉBRAIIIME Agenda voor Haarlem Volledige vrijmaking kapitaalverkeer mogelijk Een Eeuw Geleden GEESTDRIFTIG AMA TE UR Voor de toekomst echter goede ontwikkelingsmogelijkheden Drie broers Benelux-conferen tie Toe is het ontstaan?"^ VRIJDAG 5 FEBRUARI 1954 3 Bezwaren Kwaliteiten Gunstige ligging Twee wegen Proef lijn Dames! Vooral nu Sneeuw maakt wilde ponies tam Bestolene werd voor dief aangezien Grieks-orthodoxe kerk te Rotterdam Dit woord: FALIE Door hoofdpijn ziek? Door BISSALIC zó weer kwiek! Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 8 February 1854 (Van een redacteur) De Sabena raamt voor haar twee keer daagse dienst Brussel-Rotterdam (in de zomer drie keer per dag) een verlies van zes ton per jaar. Misschien is het wel die mede deling van de voorzitter van het Rotterdamse Helicopter Syndicaat, de heer C. Kolff, geweest, die op de ongeveer 150 deelnemers aan de maandelijkse lunch van het Ne derlands Verkeersinstituut, welke gisteren in Den Haag werd gehouden, de meeste indruk heeft gemaakt. Van de heer Kolff hadden velen een geestdriftig betoog ver wacht voor de toepassing van helicopters op de korte afstanden. Hij heeft zich immers zeer ingespannen om zijn stad zo'n verbinding te bezorgen. Maar het bleek al spoedig, dat de spreker, hoewel optimistisch over de helicopterkansen (het woord hef- schroefvliegtuig wilde hem evenmin over de tong als wentelwiekweide voor heliport) in de toekomst, toch ernstig waarschuwde tegen overijlde plannenmakerij. En er zijn nog al wat plannen. De heer Kolff begon niet erop te wijzen, dat het luchtverkeer over korte afstanden mogelijk en rendabel was in de tijd, dat er op lage hoogte gevlogen moest worden, de actieradius der toestellen gering was en ook de snelheid nog niet de tegenwoordige prestaties had bereikt, terwijl bovendien tussenlandingen een gerief voor de pas sagiers betekenden. Bovendien was vaak een grasmat van achthonderd meter in het vierkant voldoende als vliegveld en zo ont stonden de landingsterreinen van Eelde, Welschap, Beek (L.), Haamstede, Vlis- singen en Twente. De inschakeling van deze plaatsen in het internationale luchtverkeer werd niet ver wezenlijkt, maar voor het binnenlandse vervoer werden ze geruime tijd tot na de bevrijding gehandhaafd. Voortzetting van die exploitatie werd niet aangemoedigd door een groot passagiersaanbod én om dat de treinverbindingen steeds sneller en frequenter werden én omdat er veel tijd verlies werd veroorzaakt door de afstand waarop de genoemde vliegvelden van de bebouwing waren gelegen. In de meeste gevallen worden de vliegvelden van die voortvarende gemeenten thans gebruikt als oefenbases voor de militaire luchtvaart of voor de Rijksluchtvaartdienst. De watersnood heeft de voortreffelijke eigenschappen van de helicopter op de voorgrond geplaatst, zodat er ontelbare ge gadigden voor een vaste lijn zich hebben gemeld, waarbij de verwachtingen wel heel sterk aan de optimistische kant blij ken te zijn. De heer Kolff achtte het daarom raad zaam de bezwaren van de tegenwoordige helicopter op te sommen. Een kruissnelheid van slechts 190 kilo meter per uur is onvoldoende om sterke tegenwind te compenseren. Het tijdschema raakt daarom ook nog steeds in de war. De afwezigheid van blindvlieginstrumen- ten maakt, dat met grondzicht moet wor den gevlogen. Mist en bewolking sturen de dienstregeling dus ook in de war: in De cember moesten niet minder dan zeventien diensten op de lijn Brussel-Rotterdam ge annuleerd worden. Bij het uitvallen van de motor moet een noodlanding in de onmid dellijke nabijheid van de route mogelijk zijn. Vandaar dat in Rotterdam boven de door het Duitse bombardement veroor zaakte open plekken moet worden gevlo gen. Het lawaai van de motoren is bijzonder hinderlijk, normale conversatie is in de cabine niet te voeren. Tenslotte: zelfs bij volledige bezetting zijn de toestellen met zeven passagiers plaatsen niet rendabel te maken onder meer door de in het experimentele stadium hoge afschrijvingscoëfficient. Ook de ver zekeringspremies en de onderhoudskosten zijn hoger dan bij normale toestellen. Wanneer de heer Kolff dan toch naar het optimisme overhelt, dan is dat vooral een gevolg van de grote veilig- ADVERTENT1E als Uw huid jeukt. Dat maaktg =Ef het erger en het veroorzaakt ef infecties. Neem vandaag nog het s7 beroemde huidgeneesmiddel VRIJDAG 5 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Wiener Blut", Hoofd stad-Operette, 8 uur. Concertgebouw: Noordh. Ph. Orkest, 8 uur. Doopsgezinde kerk: filmavond; Remonstr. Ger. gemeente en Ver. Doopsgez. gemeente, 8 uur. Brink - mann: Gemeenschap Haarlem Humanistisch Verbond, lezing door mevrouw dr. A. Ro meinVerschoor, 8 uur. Ijsbaan Einden- hout, Wagenweg: 710.30 uur. Minerva: „Zondige levens", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „De zoon van niemand", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxv: „Radar patrouille contra saboteurs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Contra-spionnage", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Scaramouche", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De woeste hoogte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Obsessie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 6 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Wiener Blut", Hoofd stad-Operette, 8 uur. Theosofia, Nassauplein 8: Tentoonstelling Broederschapsfederatie Haarlem, 119 uur. IJsbaan Eindenhout, Wagenweg: 105.30, 710.30 uur. Frans Hals: „De zoon van niemand", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Radar patrouille con tra saboteurs", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Contra-spionnage", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Scaramouche", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „De woeste hoogte", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Obsessie", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Wat gebeurde er met Hitier?", 18 jaar, 23.30 uur. Minerva: „Door dik en dun", alle leeft., 2.30 uur. „Zondige levens", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. heïd van de helicopter. In Korea wer den duizenden vluchten gemaakt met slechts één ongeluk. In totaal zijn er in de wereld thans 1800 helicopters in gebruik welke een millioen vlieguren erop hebben zitten met een zeer ge ring aantal accidenten. In Chicago vindt al drie jaar postvervoer van het vliegveld naar het hoofdpostkantoor plaats zonder een ongeluk. De Sabena heeft na twee jaar soortgelijke erva ringen. In die tijd werd het laadvermogen der toestellen vijftien keer zo groot, de actieradius zes keer zo groot, terwijl de kruissnelheid verdubbelde. De Amerikaan Piasecki bouwt thans in serie toestellen voor veertien tot zestien passagiers met twee rotors. Toestellen met een capaciteit voor vijftig inzittenden ma ken al proefvluchten. Sikorsky heeft de S 56 (voor twintig pas sagiers) op stapel staan, waarbij twee mo toren de rotor aandrijven. Dit toestel wordt uitgerust met blindvlieginstrumenten en kan een kruissnelheid van 250 kilometer bereiken. Buiten de cabine gebouwde mo toren zullen het lawaai reduceren. Bristol bouwt toestellen voor zestien pas sagiers, waarvan gezegd wordt dat ze bij een bezettingsgraad van 70 exploi tabel zijn. Te verwachten is, dat over twee jaar het experimentele tijdvak voor deze toestellen geëindigd is en dat ze dan op de markt worden gebracht. Wat nu de toekomstige ontwikkeling aanging geloofde de heer Kolff. dat het interstedelijk verkeer primair zal zijn, de aanvoer op de grote internationale lijnen secondair. Ons land is voor het eerste uitzonderlijk gunstig gelegen. In een straal van vierhon derd kilometer wonen zeventig millioen mensen. Van Westelijk Nederland uit kun nen hclicopterverbindingen ontstaan met de Duitse Noordzeehavens, het Ruhrgebied, Noord-Frankrijk, Londen en de Midlands. Uitsluitend nationaal verkeer zal wel niet lonend zijn, maar als onderdeel van de relaties met het buitenland kunnen tus senlandingen in Zwolle, Groningen, Nij megen, Twente, Eindhoven, Bergen op Zoom of Middelburg bijdragen tot een hogere bezettingsgraad en dus tot betere rendabiliteit. Voor afstanden van meer dan vierhon derd kilometer zal het zoveel snellere vliegtuig voordeliger blijken. proefverbinding tót stand gebracht zou worden, bijvoorbeeld van Westelijk Neder land uit naar de Zuidhollandse en Zeeuw se eilanden en Zeeuws-Vlaanderen. Grondpersoneel en bemanningen zouden dan vast wat ervaring kunnen opdoen en de belangen van een bevolkingsgroep zou den ermee gediend zijn. Financiële garan ties van de belanghebbende gemeenten, provincies en het rijk zouden uiteraard nodig zijn. De werkzaamheid van de reeds ingestel de staatscommissie voor het helicopter- verkeer achtte spreker nuttig om het al te grote enthousiasme enigszins te breidelen. Vervolgens wees de heer Kolff nog op de mogelijkheden van vracht- en postver voer en verklaarde hij voorts, dat op het punt van de aanleg van helihavens ook Rotterdam de kat nog uit de boom kijkt, gezien de dynamische ontwikkeling van het nieuwe vervoermiddel. Het vraagstuk is nu of men passief moet blijven en tot over twee jaar geduld oefenen of dat men nu al ervaringen met het nieuwe vervoermiddel wil opdoen en vast goodwill wil kweken. De Sabena heeft het laatste gekozen. De K.L.M. volgt thans de ontwikkeling nauwlettend en zal zeker niet nalaten haar aandeel in het helicop- ternet te nemen wanneer men het probleem van kosten en regelmaat onder de knie heeft. Wanneer Sabena het deficit thans voor haar rekening neemt, dan gebeurt dat ook omdat men langs helicopteraanvoerlijnen passagiers voor het Belgische internatio nale verkeer hoopt te verwerven. De heer Kolff verklaarde nog, dat wel iswaar de gemeente Rotterdam de heli haven heeft aangelegd en dat er van Sa bena geen landingsgeld wordt geheven, maar dat aan dc Sabena voor de toekomst geen enkele prioriteit of monopolie in het helicopteraet is toegezegd. Het was niet juist geweest van de man op de markt om te zeggen, dat het bas- taard-foxje geen bastaard-foxje was maar een ras-fox,jé. Ook had hij het uit zijn duim gezogen, dat het hondje levensvatbaar was. Dat rillen? Och. het had niets te be tekenen. Het bedrog liet zich door hem gemakkelijk hanteren. Hij wilde wel blauwbekken, best, maar leven van de wind had nog nooit iemand gekund. Inderdaad was het bijzonder guur ge weest die dag, en het jongetje van negen had het beestje maar meteen tussen zijn jas gestopt. Op weg naar huis had hij be dacht. dat het Simba moest heten, en thuis gekomen had hij het met een trotse glim lach op tafel gezet en de familie bijeen geroepen. De eerste dag was het jongetje de hemel te rijk geweest, en zo ook de tweede dag en de derde. Zeven dagen solde het jonge tje met het foxje, dat fleurig kwispelde en steeds nog net niet blafte. Het jongetje wilde de achtste dag en de negende, nog wel maanden sollen, maar het foxje solde ineens niet meer mee. Toen was er „niks meer an". Want het foxje werd lusteloos, begon weer te rillen (of rilde het nog?) en en kroop met hangende kop in zijn mand. Voordat het foxje dood ging kuchte het nog af en toe. Maar het jongetje wist niet meer, dat het guur was geweest op de markt. De broer van twintig was geen jongen meer maar een man, althans een student. Want hij had critisch gekeken naar het gestorven hondje. Met gekruiste armen had hij gezegd: „Tja, dat was wel te voor zien geweest". Hij had ernstig aan zijn pijp getrokken en was weer rustig naar boven gegaan, want hij wilde een degelijk advocaat worden. De broer van vijftien was nog wel een jongen. Even had hij bedrukt naar het dode beest gekeken, en toen uitgeroepen: ,,'t Is jullie schuld, 't is jullie schuld!" Hij was naar zijn kamer gegaan en had met deuren geslagen. Het jongetje van negen had zwijgend zijn verjaarscadeau aanschouwd, een mi nuut. Hij was naar de tuin gegaan en had in een verre uithoek een gat gegraven. Toen het foxje erin lag had hij nog even met de handen op de rug in het gat ge keken. Even later gooide hij het dicht,, ging naar zijn moeder en zei: „Als we gaan verhuizen, nemen we Simba mee". J. V. De heer Kolff geloofde, dat het gewenst zou zijn indien ook in Nederland een (Van onze correspondent in Brussel) De ministeriële Benelux-conferenlie, die vanmiddag- te Brussel is aangevangen, zal waarschijnlijk veel belangrijke resultaten opleveren. Het is namelijk mogelijk dat de ministers der drie landen besluiten tot een totale liberalisatie van het kapitaal verkeer tussen de drie landen! De experts van de Nationale Bank van België, van de Nederlandse Bank en van de drie departementen van Financiën heb ben een rapport redigeerd, waarin zij stel len dat deze liberalisatie mogelijk is, daar in de drie landen een gezond monetair evenwicht is bereikt en de valuta's gedekt zijn door een stevige voorraad goud en dollars. Een der eerste gevolgen van de libera lisatie van het kapitaalverkeer zal zijn, dat Nederlanders bijvoorbeeld Kongolese aan delen ter beurze van Brussel kunnen kopen en Belgische beleggers zich voor de inter nationale effecten van Amsterdam kunnen interesseren. Verder zouden de sinds de oorlog in Ne derland geblokkeerde tegoeden van Belgen ADVERTENTIE Hamea-Gelei voor Uw handen De in het wild levende ponies in het Britse New Forest betalen nu de prijs voor de vrijheid. Want het kost moeite om onder de dikke sneeuwlaag voedsel te vinden. Maar waar zij in een land leven, waar het al gek moet lopen, als een paard gebrek lijdt, komen zij toch wel aan hun trek. De Britse vereniging voor dierenbescherming sleept balen hooi voor hen aan en de an ders zo schuwe en kregelige miniatuur- paar djes, die doorgaans bliksemsnel met hun achterbenen zijn, worden nu de vrien delijkheid zelve. Totdat natuurlijk de win ter de aftocht blaast, want dan worden zij weer net zo schuw en onbereikbaar als weleer en zwerven zij weer in kuddes over de heuvels en de grote stukken ongerept moerasland. die hun domein zijn. Groot-Brittannië heeft nog vele duizen den van deze „wilde" ponies. In de Schotse hooglanden, op de Shetland-eilanden in het Noorden van Engeland, in Wales, Dartmoor, Exmoor en het New Forest, leiden zij hun onbezorgd vagebondenbestaan. En als ge hen probeert te benaderen, ziet ge hoe snel en zeker zij door het bijkans onbegaanbare terrein kunnen galopperen. Want zij schu wen de mens, die hen voor een karretje spant of een zadel oplegt. Eén keer in het jaar moeten zij er echter aan geloven. Want dan worden zij samengedreven en uit de snuivende en slaande kudde worden de beste exemplaren gekozen. Dan gaan de hekken weer open en rennen de gehikkigen de vrijheid weer tegemoet. Voor een jaar. En och, zij die huisdier moeten worden, hebben het in het Britse paardentand ook nog niet zo slecht. Zij zijn sterk genoeg om de lichte karretjes te trekken of de kinde ren te dragen, die stralend van trots voor het eerst op hun éigen paard in het zadel klimmen. En onder die goede behandeling veranderen de koppige ponies al gauw in vriendelijke, handzame dieren, die, mits men ze met enig gevoel voor humor be handelt, geen kind kwaad doen. De leden van de pony-club in Heemstede, die sedert een paar maanden met deze viervoetige vrindjes kennis hebben kunnen maken, kunnen daar van meepraten. worden vrijgegeven. De industriëlen der drie landen zouden wederzijds vrij kapi talen in de industrie kunnen investeren. Deze liberalisatie van de kapitalen zou dus een belangrijke stap zijn op de weg naar de volledige economische unie! De des kundigen adviseerden hun regeringen dit vrije kapitaalverkeer binnen de Benelux te houden en de transfers niet over de Europese betalingsunie te laten lopen. De ministers zullen eveneens op het gc- *ied van de handelspolitiek tegenover derde landen tot belangrijke besluiten ko men. naar wordt verwacht. Althans zal dit het geval zijn wanneer zij accoord gaan met de gemeenschappelijke voorstel len van hun experts. En daar het in de eerste plaats om technische problemen gaat, ziet men het niet goed in welke politieke bezwaren de excellenties tegen deze voorstellen zouden kunnen inbrengen. Tegenover de landen van de O.E.E.S. zal de Benelux een gemeenschappelijke libe ralisatie, ten belope van 873/2 percent toe passen. Met alle landen van de O.E.E.S. zou dan onderhandeld worden over de niet vrij gegeven invoer ten belopen van 121/2 per cent van hun douane-tarief. In Belgische industrie-kringen is men deze samenwerking gunstig gezind. Er is aan deze conferentie, behalve on voorziene moeilijkheden slechts één scha duwzijde, namelijk het reeds te Luxem burg geredigeerde protocol inzake de open bare aanbestedingen. Het verbond der Bel gische nijverheid en de machtige beroeps verenigingen van de metaalverwerkende industrie en van de federatie van het bouw bedrijf verzetten zich tegen dit protocol. Vlak voor de verkiezingen is het ogenblik ook slecht gekozen om van de Belgische regering veel concessies op dit stuk te verwachten. Het bezwaar van de Belgische industriëlen is nog steeds dat de openbare aanbestedingen in Nederland niet werke lijk openbaar zijn. Zelfs wanneer de Neder landers een concessie zouden doen en ten minste de prijs van de aanbestedingen achteraf bekend zouden maken, is nog lang geen overeenkomst met het Belgische sys teem bereikt. Men beweert in België, dat de Nederlandse instanties er van overtuigd zijn dat het Nederlandse systeem om de openbare aanbestedingen uitsluitend aan erkende firma's door te geven, veel beter is dan het Belgische systeem, waarbij openbare aanbestedingen in de vakpers worden aangekondigd. In Sittard is een 24-jarige deserteur, genaamd F. S., gearresteerd, die kortgele den in Den Haag een auto gestolen zou hebben en daarmee naar Arnhem reed. Daar liet hij de wagen achter, maar de papieren van de eigenaar, jhr. mr. Van den B. uit Den Haag, nam hij mee. Inmiddels was aangifte van de vermissing der pa perassen gedaan en had de oolitie alle hotels gewaarschuwd om uit te zien naar iemand die zich voor jhr. Van den B. zou kunnen uitgeven. Dat had succes, want reeds een paar dagen later kon de pseudo-iorikheer in een hotel in Sittard gegrepen worden. Jhr. Van den B. had zich intussen naar Arnhem begeven om zijn auto terug te ha len. Hij kwam echter pas laat in de Gel derse hoofdstad aan en besloot: de nacht in een hotel door te brengen. Toen hij zijn naam in hei gastenboek ingeschreven had, belde de gérant de politie op met de mede deling, dat de gezochte „misdadiger" bij hem logeerde. De volgende ochtend werd jhr. Van den B. door twee rechercheurs van zijn hotelbed gelicht en meegenomen naar het politiebureau, waar de vergissing al spoedig opgehelderd werd. De echte jhr. Van den B. kon daarna weigemoed met zijn wagen naar het Haag je terugkeren, de valse zal daar binnenkort terechtstaan wegens het ontvreemden van deze en andere auto's. In Rotterdam zal het eerste Grieks-ortho doxe kerkje in Nederland gebouwd worden. Gisteren is in tegenwoordigheid van de Griekse premier, maarschalk Papagos op de plaats waar het kerkgebouw zal worden opgetrokken, een houten kruis geplaatst. Dit geschiedde volgens de Grieks-ortho doxe ritus door de bisschop van Reggio, mgr. Meletios. Een koortje van de Griekse kolonie zong de kerkelijke gezangen. Pre mier Papagos was de eerste, die de spade ter hand nam om de kuil aan de voet van het kruis te vullen. In de Waalwijkse raadsvergadering van gisteren heeft burgemeester J. L. M. P. Teijssen meegedeeld, dat Waalwijk binnen kort zijn 15.000ste inwoner verwacht. Het Latijn kent velum: zeil, het Frans heeft voile: gelaatssluier. Zo ko men wij aan ons woord falie, dat aan vankelijk gebruikt werd zowel voor: schouderdoek als voor: schoudermantel. Thans komt het woord alleen nog voor in de uitdrukking: iemand op z'n falie geven, in de betekenis: iemand een pak slaag geven. Dat het kledingstuk wordt genoemd om de persoon aan te duiden die het draagt, komt veelvuldig voor. Denkt u maar aan: iemand op z'n baad je, op z'n tabberd, op z'n wammes ge ven, 'ernand wat op het jak geven, iemand op z'n vacht of z'n vestje ko men. -J TONEEL EN DANS Maandag 8 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel vertoont „Gigi" van Anita Loos naar het gelijk namige boek van Colette met Elisabeth Versluys in de titelrol. Verder werken onder regie van Max Croiset mede: Magda Janssens, Nell Knoop, Loudi Nijhoff, Coba Kelling, Leo de I-Iartogh en Chris Baay. Maandag 8 Februari, Minerva-Theater, 20 uur: Avro-tournée. Opvoering van de revue „Op en top" met Willy Walden cn Piet Muyselaar, onder meer als de dames Snip en Snap. Met talrijke medewerkers, balletten en orkest. Dinsdag 9 Februari, Stadsschouwburg, 19.45 uur: Laatste herhaling van het programma van toneel, dans en declamatie als onder deel van het Interscholair Jeugdtournooi 1954. Op het programma komt voor het eerst ook een cabaret van scholieren voor. Dinsdag 9 Februari, Minerva-Tlieater, 20 uur: Herhaling van de Avro-revue „Op en top" met Willy Walden en Piet Muyselaar, onder meer als de dames Snip en Snap. Balletten onder leiding van Joy Sefton. Donderdag 11 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Frits van Dijk speelt het Rotterdams Toneel het blijspel „Voor iedere vrouw komt eens de tijd" van Noel Coward, met Loudi Nijhoff, Fientje Berghegge, Kitty Knappert, Johan Fiolet, Ben Aerden en Steye van Brandenberg. Donderdag 11 Februari, Monopole, Zand- voort, 20 uur: Optreden van Ballet Recital onder leiding van Sonia Gaskell voor de culturele kring 't Helm met het program ma „Drie eeuwen dans". Voornaamste solisten: Marianne Hilarides. Louki van Oven, Maria Huisman, Jaap Flier, Conrad van de Wetering, Willy de la Bye en Ja- nine van Thor. Aan de vleugel: Peter Rester. Donderdag 11 Februari, Minerva Theater: eerste van twee lezingen over „De Re naissance" door de heer Th. M. Wieringa. (Volksuniversiteit, afdeling Heemstede). Vrijdag 12 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Georgette Hagedoorn en Pierre Ver- donck treden op voor Geloof en Weten schap met het programma „Panorama een terugblik over het chanson van de laatste vijfenzeventig jaren". Onder meer werk van tijdgenoten van Toulouse Lautrec. MUZIEK Vrijdag 5 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Reprise van „Wiener Blut" door de Hoofdstad Operette. Muziek van Johann Strauss, libretto van Victor Léon en Leo Stein. Regie van Otto Aurich, muzikale leiding Alfred Salten, décors van Tom Manders. Vrijdag 5 Februari, Concertgebouw, 20 uur: Zesde V-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Programma: Syrn- phonie en Trompetconcert van Haydn, Rococo-variaties van Tsjaikofsky en „Een nacht op de kale berg" van Moussorgsky Dirigent :Toon Verhey. Solisten: Annie Laffra (cello) en Nelly Boeree (trompet). Vrijdag 5 Februari, Dansschool Schroder. 20 uur: Openbare Come-out Session van de Haarlemse Jazzclub, vooral bedoeld voor jongere musici. Geen bestaande or kesten (Raamsingel). Zaterdag 6 Februari. Stadsschouwburg, 20 uur: ..Wiener Blut" door de Hoofdstad Operette (zie Vrijdag). Voornaamste me dewerkenden: Claire Clairy, Ruth Rhoden. Mizzy van der Lans, Fritz Steiner, Otto Aurich, Tony Diamant en Herman Valsner. Zondag 7 Februari, Rembrandt-Theater, 11 uur: Operaconcert onder auspiciën van de Haarlemse Kunstgemeenschap. Greet Koeman, Anny Delorie, Chris Reumer en Siemen Jbngsma zingen, begeleid door Joan Kalft, fragmenten uit wei-ken van het répertoire der Nederlandse Opera. Zondag 7 Februari, Stadsschouwburg, 14 en 20 uur: Laatste voorstellingen van „Wie ner Blut" (met muziek van Johann Strauss) door de Hoofdstad Operette. (Vor nadere bijzonderheden zie: Vrijdag en Zaterdag). Plaats van handeling: We nen 1900. Dinsdag 9 Februari, Concertgebouw, 20 uur: Zevende D-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey met Theo van der Pas als solist in het Pianoconcert in Es van Liszt. Verder staan op het programma de ouver ture „De verkochte -bruid" van Smetana en het „Concert voor orkest" van Bartök. Dinsdag 9 Februari, gebouw Vrijz. Herv. 20 uur: Evangelisatie-samenkomst met medewerking van de Amerikaanse opera zanger Huton Marco. (Jacobstraat 6. ook op Woensdag 10 en Donderdag 11 Februari). Woensdag 10 Februari, Minerva-Theater, 20.15 uur: Première van de film „Salzburg, die Festspielstadt" voor de Heemsteedse Kunstkring. Verder staat onder meer de te Venetië bekroonde documentaire „Rhythme van een stad" (Stockholm) op het programma. Donderdag 11 Februari, Frans Halsmuseum, 20 uur: In de Renaissancezaal treden de celliste Hendrika HoekstraHessels en de pianiste Nel Takken onder auspiciën van het Comité voor jonge Toonkunstenaars op met werken van Corelli, Bach, Brahms en Sjostakowitsj. DIVERSEN Vrijdag 5 Februari, Doopsgezinde kerk, 20 uur: Filmavond van de Remonstrants Ge reformeerde en de Verenigde Doopsge zinde gemeentes met vertoning van „Klei ne mensen op de grote weg". Ingangen: Grote Houtstraat en Frankestraat. Vrijdag 5 Februari, Brinkmann, 20 uur: Voor de Gemeenschap Haarlem van het Huma nistisch Verbond spreekt mevrouw dr. Annie RomeinVerschoor over het onder werp „Jeugd en ouderdom". Zaterdag 6 Februari, Brinkmann, 20 uur: Oostenrijkse avond onder auspiciën van de afdeling Kennemerland van de Neder landse Toeristen-Kampeerclub, met ver toning van geluidsfilms, Zaterdag 6 Februari, De Leeuwerik, 20 uur: De toneelvereniging „Heemstede-West" vertoont onder regie van de heer C. Kroe- se de klucht „Tot wederdienst bereid" van Piet Mossinkoff. Na afloop bal. Zaterdag 6 Februari, Lido-Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Wat ge beurde er met Hitier?" Zondagmorgen 7 Februari, 11 uur: vertoning van de opera film „La Traviata" met Nelly Corradi. Zondag 7 Februari, Cinema Palace, 10.30 uur: Bijzondere vertoning van de Italiaan se verzetsfilm „Vivere in pace". De totale opbrengst van deze voorstelling komt ten goede aan „Voormalig Verzet Neder land". Maandag 8 Februari, gebouw Cultura, 20 uur: Filmavond met lezing over de ver- Clairc Clairy en Herman Valsner in „Wie ner Blut" op Vrijdag, Zaterdag en (twee keer) Zondag, in de Haarlemse Schouwburg voersmogelijkheden naar Canada, Austra lië en Zuid-Afrika (speciaal voor emi granten). Maandag 8 Februari, Frans Halsmuseum, 20 uur: Vijfde in de reeks van zes voor drachten voor de Volksuniversiteit over „De psychische genezing van de mens" door de heer W. A. Nell, assistent Paeda- gogisch Instituut der Rijksuniversiteit te Utrecht. Dinsdag 9 Februari, Nutsgebouw, 20 uur: Derde lezing voor het Instituut voor Ar beidersontwikkeling door de heer H. A, Wormgoor in de serie „Interplanetair verkeer". Behandeld wordt: Het begin van de tocht en het ruimtestation. Woensdag 10 Februari, Concertgebouw, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging wordt een Oostenrijkse avond (met vertoning van films) gehouden in de tuinzaal. Woensdag 10 Februari, Kapel Aerdenhout, 20 uur: Voor de Hervormde gemeente spreekt mr. A. W. Kist uit Driebergen over „De rol der Christenen in de nieuwe geschiedenis der volken". TENTOONSTELLINGEN Teylers Museum: Etsen, gravuren en teke ningen van Jacques Callot (1592—1635). Tot 31 Maart. Het museum is in de winter maanden dagelijks geopend van 11—15 uur, behalve op Maandag, benevens op de eerste Zondag van elke maand van 13—15 uur. Huis Van Looy: Van 20 Januari tot half Februari expositie van reproducties van „moderne klassieke" meesterwerken der beeldende kunst, samengesteld door de Commissie voor de culturele vorming van de schoolgaande jeugd. Dagelijks geopend van 912.30 en 13.3017 uur, des Zondags van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar: Tekeningen cn schil derijen van Theodoor Heynen, Eugène Winter, Arie Veldhoen cn Charles Dek ker, dagelijks geopend van 1017 uur behalve op Zondag cn Maandagmorgen). Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie en perma nente expostie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks geopend van 10—15 uur, des Zondags van 1315 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks geo pend van 14—17 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 10—12 en van 1417 uur, op Zon dagen alleen van 1417 uur. 't Huis met de Kogel: Tentoonstelling van schilderijen van Cees van IJsseldijk. Ge opend op werkdagen van 10 tot 18 uur. (Spekstraat 12, tot 6 Februari). ADVERTENTIE Prettig in te nemen - Ook uitstekend tegen maagpijn en verkoudheid ALKALINIZERENDE BRUISTABLETTEN HAARLEM. Op den 7den Februari] is de eerste bouwmanswoning in den drooggemaakten Haarlemmermeerpolder, benevens een gebouw voor het huisvesten van ar' ciders, te Houtrijk en Polanen aanbesteed. Die gebouwen zullen gezet worden tusschen den Spieringweg en Sparenwoudertogt, en bewoond worden door den landman C. Kroon Chzoon.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6