Duitse ertsboot liep vast bij forteiland ZE VEN DA GEN HAARLEM Amsterdams uitgever en zijn Haarlemse broer ingesloten KMActeD5 „Moderne mens en evangelie" Twee alastrimlijders genezen „Ostpreussen" slachtoffer van lage waterstand Van mensen en dingen onder de Damiaatjes VRIJDAG 5 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD -r-. OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiezwendel bij „Amniepers"? Collecte ten bate van Rheumatiekbestrijding opticien M oderne Brillen Gierstraat 27 Vertegenwoordigers ver dacht van verduistering Garantie voor interland- tafeltenniswedstrijd Nog schaatsen te kort Weer Nederlanders in Indonesië gearresteerd Uw laatste kans is: 1 0 boterhammen met „Remia" margarine per dag. Agent gemolesteerd door drie jongelui Engelse order voor de bouw van kustvaarder Om het persoonlijk schaakkam pioenschap Burgerlijke Stand van Haarlem Lezing voor Oecumenische Raad en Volksuniversiteit De president van het Amsterdamse ge rechtshof heeft gisteravond na overleg in raadkamer de onmiddellijke gevangen neming bevolen van W. C. van H. en A. A. M. van H., de eerste uitgever en eigenaar van het nieuws- en persbureau „Amnie- pers" te Amsterdam en de tweede belast met de leiding van een uitgeverij en re clamebureau in Haarlem, die met een der de verdachte, S. F. A. C. van H., in hoger beroep terecht stonden terzake van oplich ting in vereniging. Het hof wees de desbe treffende vordering van de procureur- generaal toe, omdat „vrees voor herhaling van het misdrijf" bestond. De procureur- generaal had er bovendien op gewezen, dat de mogelijkheid van vlucht zijns inziens niet uitgesloten was. De verdachten waren in eerste instantie gevonnist door de rechtbank te Amster dam, waarbij W. C. van H. een jaar en zes maanden en de beide anderen tot negen maanden zijn veroordeeeld, omdat zij in vereniging een groot aantal firma's in het gehele land, voor bedragen van ongeveer 50 hadden opgelicht. Na de zitting van gister, die de gehele dag in beslag nam, eiste de procureur-generaal terzake van oplichting, c.q. poging tot oplichting tegen W. C. van H. twee jaar met aftrek, en tegen beide andere gebroeders negen maanden, dit laatste conform het vonnis der rechtbank. W. C. van H. zeide in hoger beroep te zijn gekomen, omdat hij het ten laste ge legde niet bewezen achtte, zijn broer A. A. M. gaf dezelfde reden en de derde Van H. zei: „Ik ben veroordeeld wegens poging tot oplichting en ik ben geen oplichter". Uit de behandeling bleek, dat de ver dachten onder de naam „uitgeverij en re clamebureau van H.", en „Studio K." hon derden firma's hadden aangeschreven voor plaatsing van een advertentie in het door hen samen te stellen en uit te geven zaken- adresboek. Op deze wijze kregen zij talloze opdrachten, waarvan er vele vooruit zijn betaald door de bedrijven. Voorts kregen vele bedrijven kwitanties voor „volgens opdracht geplaatste advententie" in perio dieken, waarvoor nooit opdracht bleek te zijn gegeven. 1500 orders Een vijftal getuigen a charge legde hier over verklaringen af. Van de 1500 orders heeft de politie 200 gevallen onderzocht, waarbij bleek dat de meesten betaald wa ren met bedragen, variërend van 40 tot 60.—. „U knoeide er maar op los met uw be- driegelijk schrijven" zo zei de president tot de verdachten. Een ernstig feit noemde hij het, dat na de arrestatie van W. C. van H., die de procureur-generaal „de organi sator" noemde, nog een twintigtal nota's waren verzonden. Verdachten voerden aan, dat zij wel de gelijk het plan hebben het adresboek uit ADVERTENTIE 'n Genoegen om te schenken 'n Genot om te drinken ET 'n mos ca tel geïmporteerd door: OUD Haarlem In de eerste helft van de maand Fe bruari worden onder auspiciën van de Ne derlandse Vereniging tot Rheumatiekbe strijding, waarvan Koningin Juliana be schermvrouwe is, in Haarlem en Heem stede collecten gehouden, die er toe moe ten strekken om de strijd tegen de felle volksziekte, die rheumatiek heet, krachti ger aan te binden. In sommige delen van ons land is bijna 14% van het aantal ziektegelden aan rheuma-aandoeningen toe te schrijven, waarvoor ruim 20"/o van het in totaal uit gekeerde ziektegeld wordt uitbetaald. Het is een ziekte, die de gemeenschap meer dan 70 millioen gulden per jaar kost. In tal van gevallen is verbetering te bereiken, uiteraard afhankelijk van een vroegtijdige deskundige behandeling. Natuurlijk is ieder geval op zichzelf te bezien en het is de taak van de medicus om met toepassing van de moderne middelen de rheuma- kwaal zoveel mogelijk te bestrijden. In ge vallen met een ernstig karakter is opname in speciale rheumatiekklinieken of aparte rheuma-afdelingen van een algemeen zie kenhuis de meest aangewezen weg. Daar toe bestaan in ons land reeds enige moge lijkheden, doch deze tellen nog slechts ruim 350 bedden, terwijl het tienvoudige nodig wordt geacht. 0*> dit gebied is er in Neder land een grote achterstand in te halen. Om die achterstand weg te werken doet de Ne derlandse Vereniging tot Rheumatiekbe strijding te 's-Gravenhage, Pieter Both- straat 12, postgiro no. 3385, een beroep op het Nederlandse volk, dus ook op de inwo ners van Haarlem en Heemstede. Door ge zamenlijk de handen ineen te slaan kan in hechte samenwerking met de Kruisvereni- kingen, veel leed worden verzacht. Juist nu in deze koude dagen dit leed des te gro- ter is, wordt een keer een beroep ge daan om de collecte te steunen. Uitgaande van een plaatselijk comité wordt deze col lecte o.m. aanbevolen in Haarlem door burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers en in Heemstede door burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard. Er is nog behoefte aan collectanten. Men kan zich in Haarlem aanmelden bij het bureau van de U.V.V. op het Stadhuis of bij mevrouw C. KramerOlifiers, Zonne- laan 35, en in Heemstede bij mevrouw A. C. M. van der Liet—Awick, Beethoven- laan 44. te geven. Een gedeelte was al in proefdruk gereed. De raadsman voerde in zijn pleidooi aan, dat verdachten aannemelijk hebben ge maakt, dat zij het ernstig voornemen heb ben het adresboek uit te geven. Zij hadden de facturen verzonden om zeker te zijn van de uitgave. Hij achtte oplichting dan ook niet bewezen en vroeg ontslag van rechts- vervolging. Het Hof zal 18 Februari arrest wijzen. ADVERTENTIE VOOR Donderdag stonden twee Amsterdamse vertegenwoordigers voor de Haarlemse rechtbank terecht onder verdenking van verduistering en oplichting. De 59-jarige D. v. E. was in Mei van het vorig jaar in gezelschap van de 42-jarige Th. S. naar de Haarlemmermeer gegaan, waar zij zich bij een slager in Hoofddorp zouden voorge steld hebben als vertegenwoordigers van een snelwegersfabriek in De Bilt. De slager had nog een schuld aan deze fabriek te voldoen en gaf aan de vertegenwoordigers een bedrag van ongeveer dertig gulden mee. Dezen verzuimden echter het geld af te dragen en betaalden het pas zes weken later aan de hoofdagent van de fabriek. In Heemskerk zouden de vertegenwoor digers zich eveneens als agenten van de Utrecntse fabriek hebben voorgedaan. Hier zouden zij een slager hebben bewogen een kasregister te laten reviseren. Pas toen deze slager, die argwaan koesterde, de politie waarschuwde, werd het kasregister opgeknapt. De officier van justitie, mr B. van der Burg, achtte de oplichting en de verduiste ring bewezen en eiste tegen v. E. een ge vangenisstraf voor de tijd van vijf maan den en tegen S. een straf van vier maan den. De verdediger van beide verdachten, mr. A. J. M. Berkhoff, meende, dat in beide zaken van oplichting noch van verduiste ring sprake kon zijn en bepleitte vrij spraak. De rechtbank zal uitspraak doen op 18 Februari. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Tafeltennisbond heeft het College van B. en W. in kennis gesteld van zijn voornemen om in April van dit jaar te Haarlem een interlandwedstrijd NederlandZwitserland te houden en verzocht om ter eventuele dekking van het begrote exploitatietekort ad f 150 een garantie van de gemeente te mogen ontvangen. Daar B. en W. het van belang achten, dat deze gebeurtenis in Haarlem zal plaats hebben, stellen B. en W. de raad voor de gevraagde garantie te verlenen. Aan de oproep van het Haarlems Schaat sen Comité om schaatsen af te staan voor kinderen van de Haarlemse lagere" scholen die geen schaatsen kunnen kopen, is door velen gehoor gegeven. Veel kinderen zijn geholpen, maar nog niet genoeg. Er zijn nog vele hoofden van •scholen die hun kinderen teleur moeten stellen, waardoor deze nog steeds van de ijspret verstoken blijven. Daarom doet het comité, waarin leraren en onderwijzers bij het middelbaar en lager onderwijs zitting hebben, nogmaals een be roep op de burgerij van Haarlem om voor het goede doel schaatsen af te staan. De adressen waar men de schaatsen kan bezorgen of die men op kan bellen om schaatsen af te halen, zijn de volgende: 1. Voor Haarlem-Centrum en Bloemendaalr Anslijnschool, Parklaan 137. tel. 14080. 2. Voor Haarlem-Noord: J. P. Coenschool, Gijsbrecht van Aemstelstraat 118, tel. 24446. 3. Voor Haarlem-Zuid en Heemstede: Bureau Lichamelijke Opvoeding en Jeugd zorg, KI. Houtweg 47, tel. 10101. DJAKARTA (P.I./'Aneta) Wederom worden er enige arrestaties van Nederlan ders gemeld, ditmaal uit Bogor. De corres pondent van P.I.-Aneta te Bogor bericht de arrestatie van de heer Lapré, employé bij de Goodyear Rubberfabriek, van de planter J. E. van Ooy van de onderneming Tjimulang en van mevrouw David. Tevens zou een Indonesiër zijn aangehouden, die vóór de souvereiniteitsoverdracht in Bogor de Pasundanbeweging leidde. De politie in Bogor had opdracht tot de aanhoudingen uit Bandung gekregen. De redenen van de arrestaties zijn niet bekend. ADVERTENTIE „Ga achteruit of ik schiet" was het drei gement waarmee een agent zich tenslotte van twee jonge schippers en een scheeps bevrachter uit Rotterdam wist te bevrijden. Het drietal had zich gisteren voor de Rotterdamse rechtbank te verantwoorden, omdat het in de avond van 13 December s avonds de agent zodanig had gemo lesteerd, dat hij drie weken thuis moest zitten. De agent was op een vechtpartij in een caféportiek afgekomen en de drie ver dachten keerden zich toen tegen hem. Voor de rechtbank wisteTi zij zich niets meer te herinneren, want ze hadden ver schillende cafés bezocht en heel wat bier gedronken. De officier eiste tegen hen respectieve lijk zes maanden, vier maanden en veertien dagen. Uitspraak over veertien dagen. Het tijdstip is thans aangebroken, waarop de genezing nadert van een aantal Haagse alastrim-patiënten, dat tot de eerste besmetten gerekend kan worden. De behandelende geneesheren in het zie kenhuis nemen geen enkel risico en ont slaan pas diegenen, wier huid weer volko men gaaf is. Gisteren konden 2 patiënten genezen naar huis gaan, zodat er nu nog 26 zieken zijn. Ook uit cïe observatie-afdeling kon een persoon ontslagen worden. Hier zijn nog zeven mensen in quarantaine. De Northern Coasters Ltd. te Newcastle, die reeds 27 schepen heeft laten bouwen op Britse scheepswerven, heeft thans bij een Nederlandse scheepswerf een order ge plaatst voor een kustvaartuig van 900 ton. De directeur van de maatschappij ver wacht, dat het schip in de nazomer zal worden afgeleverd. Hij zei, dat het onmo gelijk was geweest in Engeland een zo snelle levering te krijgen. Het aantal bezoekers van de Haarlemse Schaaksociëteit zal Zaterdagmiddag zeker groter zijn dan de laatste weken het geval was. Dan immers zal er om half drie de strijd aanvangen om het Persoonlijk Schaak kampioenschap. Weliswaar is ditmaal het aantal deel nemers iets kleiner dan vorige jaren het geval was, doch kwalitatief is de bezetting zeker niet minder. Het feit dat ditmaal in de hoofdklasse van elke groep van vijf spelers er twee naar de eindstrijd over gaan in plaats van één. zal de strijd slechts interessanter doen zijn. De groepen zijn: Hoofdklasse A: 1. J. Wijker (Haarlem); 2. H. Klein (HWP); 3. G. B. v. d. Velde Haar lem); 4. C. Hoogland (Het Oosten); 5. J. P. Verhoeff (HSG). Hoofdklasse B: 1. J. v. d. Berg (De To rens); 2. K. Stevn (Haarlem); 3. J. de Ree Haarlem i: 4. G. Weerd (Kennemerland); 5. R, Mol (HSG). Hoofdklasse C: 1. A. Herfst (Het Oosten); 2. ir. J. J. Elzerman (HSG); 3. H. Happel (HWP); 4. W. F. Miedema (Rolland); 5. A. M. Schneiders (Haarlem). De „Ostpr zoals ze vanmorgen omhoog zat. Temidden van de ijsvelden, die zich op de spuistroom van de kleine sluis tussen de pieren van IJmuidcn uit laten drijven, is vanmorgen omstreeks één uur de Duitse ertsboot „Ostpreussen", van 3765 ton, uit het roer gelopen en vastgeraakt. Het schip ligt dwars voor het forteiland, maar levert geen gevaar voor de scheepvaart op. Het motorvrachtschip „Ostpreussen", dat bestemd was voor de Hoogovens, had van morgen door het lage tij vermoedelijk te weinig water onder de kiel, waardoor het niet meer naar het roer luisterde en op de felle wind naar de rode ton I, die de Zuid- HAARLEM. 4 Februari 1954 ONDERTROUWD: 3 Febr., L. F. van dei- Sluis en M. Chr. Th. Teeuwisse. GEHUWD: 4 Febr., E. G. Siertsema en M. G. Egberts. BEVALLEN van een zoon: 31 Jan., M. Vreeburgvan der Velden; 3 Febr.. H. C. HoltmanStol voort; I. FolmerJolles; S. SiepkesZantingh; A. A. VermeulenWerk; W. SiebelingZwart; 4 Febr., E. C. M. Fran kenvan der Meer; A. G. Schipper— Wenning. BEVALLEN van een dochter: 3 Febr., G. M. van DuijnMeerts; G. M. Sehoonder- beekRusman: A. TiemanPotacnik; 4 Febr., Th. C. G. de RooijOorthuis; C. Chr. MöllerKimman. OVERLEDEN: 2 Febr. A. Goldsteen. 74 j.. Kinderhuissingel; 3. Febr., J. van Gelder, 61 j., Eksterstraat. De 59, niet-politiek De jaren tussen zijn vijf tiende en éénentwingste zijn voor het verdere leven van Serard Jacobus Hermanus de Leeuw (Arbeid) beslissend jeweest. Dat heeft hij zich latuurlijk niet gerealiseerd, ;oen hij op de Tiende Mei 1940 in de tuin van het ouderlijk luis in Gendringen zich liep te verbijten omdat de Duitse troepen zonder slag of stoot lan een stuk door de drie honderd meter verder gelegen andsgrens overschreden. Maar iu weet hij dat die dag hem maakte van een, naar zijn ïard toch altijd ietwat onrus- ;ige scholier tot een zwerver, lie onder wisselende namen ;n andere personalia het land ioortrok om bonkaarten, per- ioonsbewijzen, illegale couran ten, maar ook wel dynamiet ;n sten-guns naar hun plaats /an bestemming te brengen. Het is altijd goed gegaan, ïndanks vele benauwde mo menten, waarover hij pracht ige verhalen kan doen. Dat was De Leeuws contact net de Christofoorgroep, de formatie van Rooms-Katho- iieke jongeren die tot het in- iicht waren gekomen dat de Jijden voor een politieke ver- lieuwing waren aangebroken. Geen wonder dan ook, dat men Gerard de Leeuw in 1945 in Haarlem, waar hij in 1943 loor zijn illegale werk beland- le, actief kon zien voor de Nederlandse Volksbeweging, vaarvan hij later afdelings- /oorzitter werd. En alweer ligt het geheel in le lijn der dingen, dat deze '.oon van een kerkmeester dei- parochie van Gendringen en iud-leerling van het seminarie n Apeldoorn zich aansloot bij le Partij van de Arbeid, voor zitter was en nog secretaris .s van de Katholieke Werk gemeenschap in die partij. Al dat organisatorische werk verzette hij naast zijn na de levrijding aan de Amster- lamse Universiteit begonnen itudie, welke hem in 1950 het recht gaf het mr. voor zijn laam te schrijven. Gemakkelijk is die studie, in materieel opzicht, niet ge weest. De Leeuw was werk student, zodat hij tal van kar weitjes opknapte, waarvan het lijhouden van boekhoudingen :n het aanleggen of herstellen van electrische leidingen niet ;ens de zwaarste waren. Maar )ok luisterde hij „bruiloften ;n partijen" op als conféren cier-komiek en als regisseur van toneelstukjes. Hoewel hij dus met zijn tijd wel raad wist, meldde hij zich in 1948 aan bij de Nationale Reserve. Niet omdat hij zo ?raag soldaatje speelt, maar )mdat de herinnering aan de nachteloosheid der burgers op le Tiende Mei hem nog zo levendig voor de geest stond. .Dat nooit weer", heeft hij ge- lacht met nog een over weging in het hoofd trouwens: lamelijk, dat het goeel is wan- aeer het „burgerlijke" element :n het leger wordt versterkt, zodat het leger inderdaad de aelangstelling van het gehele volk geniet. Een ander voordeel acht hij, lat door inschakeling van het ekenelement in de militaire jrganisatie het leger inderdaad goedkoper kan worden. Mr. De Leeuw vindt het jammer, dat zo weinigen dat inzien en met des te meer ivertuiging werkt hij dan zelf /oor de Nationale Reserve, on- ianks het feit, dat hij zijn tijd jok liever aan de opbouw van aedrog geweest, gezichtsbe- irog, dat de nauwelijks twin- igjarige illegaal meer dan >ens van pas is gekomen in de lagen dat hij voor een tien jaar oudere verzekerings inspecteur moest doorgaan. De heer De Leeuw -is sinds zijn 28ste verjaardag gehuwd met Dymphna Elisabeth Spruyt, die hem naast haar nuishoudelijke beslommeringen bijstaat in het kantoorwerk. Straatnamen I Het heeft ons bij het lezen van de Memorie van Antwoord verheugd, dat een raadslid de vraag heeft gesteld of B. en W. bereid zijn nu ook eens straten de naam te geven van kunstenaars, die nog niet eeuwen geleden zijn. gestorven (en dus netjes zijn bijgezet in het Pantheon der geijkte waar den), maar waarvan men toch nu al kan getuigen, dat zij hebben bijgedragen tot een erkend nationaal kunstbezit. Het raadslid noemt dan, zoals becke aan een „betere" straat verbonden moet zijn dan thans het geval is. Dat raadslid zou de Eksterstraat willen herdo pen in Thorbeckelaan. Waar om? Thorbecke is een nationale figuur en men doet hem geen oneer wanneer er een straat naar hem genoemd wordt, waarvan de bewoners nu niet direct tot de welgestelden ge rekend moeten worden. Dan had Amsterdam trou wens zijn Thorbeckeplein al lang moeten herdopen, want de grondlegger van onze mo derne staatsinrichting placht vermaakstenten ook niet bij zonder te frequenteren. Ook werd er gevraagd een straat, plein of laan naar Troelstra te noemen. We zul len maar niet zo ondeugend zijn te veronderstellen, dat men Thorbecke door Troelstra zou willen vervangen. Zuinig Het doorbladeren van de Memorie van Antwoord vinden Mr. De Leeuw met zijn dochter Christine Henriëtte, die gebo ren werd op 1 September 1953, de dag waarop hij als gemeen teraadslid werd beëdigd. :ijn jonge advocatenpraktijk zou geven. Dat vertelt hij dan ook ge kegeld op de propaganda-avon- ien van de Nationale Reserve ;n ook als instructeur hij verd onlangs tot eerste luite- iant beëdigd op de weke- ijkse oefenavonden in de Rip- oerdakazerne. Ziedaar dus een geschreven portret van mr. G. H. J. de Leeuw, Haarlem, langste •aadslid. En ook het jongste. Jet spijt ons voor de heer Balm (K.V.P.) aan wie we lat praedicaat al eerder had- len toegekend. Het is gezichts wij in het begin van het be staan van deze rubriek ook al eens hebben gedaan, de na men van Jan Th. Campert, Menno ter Braak, M. Nijhoff en Jan Slauerhoff. Hij had daaraan die van Arthur van Schendel, E. du Perron, Reinier van Genderen Stort, maar ook die van een schilder als Vincent van Gogh kunnen toevoegen. B. en W. hebben beloofd deze suggestie van de advies commissie voor de straatna men te zullen overbrengen. Misschien wel met succes, want eerlijk gezegd vinden we al die vogelen-, bloemen-, bo men- en plantenbuurten wel heel erg onpersoonlijk. Straatnamen II Het blijft trouwens met die straatnamen altijd een tere kwestie. De gedachte, dat de bewoners van een bepaalde straat in Haarlem-Noord zich verzet hebben tegen het noe men van hun (nieuwe) straat naar een bekende en verdien stelijke Haarlemse verzets strijdster hindert ons nu nog, zoals wij het ook moeilijk kunnen verwerken, dat er, blijkens de Memorie van Ant woord, alweer mensen zijn die vinden dat de naam van Thor- we altijd weer een spannende bezigheid, omdat we ons bij elke vraag afvragen wie haar wel gesteld mag hebben. Soms is het niet zo erg moeilijk te raden. Zo hebben een paar raadsleden gevraagd waarom de post „Reis- en verblijfkos ten" is gestegen. En of niet beter met de (overheids) spoorwegen gereisd zou kunnen worden. „Pennywise", zouden ze aan cle overkant van de Noordzee zeggen. Wiener Grinzing Wanneer de Haarlemse bioscopen na de tweede avond voorstelling uitgaan zijn er onder de terugk.erenden velen, die zich naar „die Raeckse" begeven. In de achterzaal van dit café-restaurant is namelijk reeds geruime tijd een Wiener café aan de gang, dat zich in zijn korte bestaan in een rede lijk grote belangstelling van het uitgaand publiek mag ver heugen. Nu moet men daar niet uit afleiden, dat dit bij zonder gezellig ingerichte zaal tje direct bij de opening om negen uur des avonds al stampvol is. Dat is zelfs bij de beroemdste nachtclubs niet het geval en de gasten komen dan ook pas, op een enkele uitzondering na, om een uur of elf. Dan komt er sfeer in dit cabaret en dan behoeft de charmante chansonnière Elly Adams niet meer tegen de lege stoelen en tafeltjes aan te zingen. Van 2 Februari af wordt, zij uitstekend begeleid door een groepje vlotspelende musici bestaande uit Jan de Vries, viool, Henny Meyer, accordeon, en André Hageman, piano. Tevens is het optreden van de bekende Hans Winter, met zijn Weens répertoire kenne lijk zo in de smaak gevallen, dat hij ook nu weer de gasten kan opvrolijken met zijn ge zellige liedjes. Dit alles is samengevat on der de titel „Wiener Grinzing" en hoewel het Haarlemse pu bliek, volgens kenners, nu niet bepaald van uitgaan houdt, zal het Wiener café toch velen, die anders rustig thuis blijven zitten, naar zich toe lokken en de bekwame artisten zullen er dan wel voor zorgen dat men zich niet ver veelt. Omweg Het moet een bijzonder vreemde gewaarwording zijn geweest voor die meneer uit Haarlem-Centrum om dat en velopje, dat hij aan de zorg van P.T.T. had toevertrouwd, een maand later weer in zijn eigen brievenbus terug te vin den, voorzien van een wir war van stempeis, opschriften en postzegels. Dat was helemaal de bedoe ling niet geweest van die meneer. Hij had alleen maar dat envelopje bezorgd willen zien aan een huis in Haarlem- Oost, waarbij hij wel de naam van de bewoonster en zelfs de straat, waarin het staat, wist, maar niet het nummer. Het werd evenwel niet bezorgd in Haarlem-Oost, maar iets ver der weg. namelijk in Amerika. Het bleek op onverklaarbare wijze in een grote enveloppe verzeild te zijn geraakt, en aangezien die enveloppe voor Amerika bestemd was, moest haar kleine collega wel mee. Zo kwam het dan, dat toen die bewoner van het centrum dezer dagen zijn envelopje terug kreeg, hij niet alleen de Nederlandse postzegel van twee cent gewaar werd, doch ook het rode portret van John Adams en het paarse gezicht van Thomas Jefferson, met U.S.A.-kleefpasta aan zijn poststukje bevestigde. Waarom nu, na deze omweg, het briefje via Alphen aan de Rijn, zoals een stempel aan de achterzijde bewijst, naar Haarlem moest terugkeren, is de afzender noch ons duide lijk. kant van het Noordertoeleidingskanaal markeert, afdreef. Daarbij raakte de erts boot de ducdalf-met-peilschaal, die onder steboven ging. Vanavond proberen Bij het lage water van vanmorgen was er geen kans, dat het schip op eigen kracht vlot komt; vanavond zullen de havensle pers van Wijsmuller, drie in getal en twee slepers van Goedkoop proberen de Duitser uit zijn ongemakkelijke positie te bevrijden. Het schip meet 3765 ton, is eigendom van de „Transoceanschiff GMBH" te H*amburg en wordt beheerd door de Hugo Stinnis- lijn. Vroeger was het de Kronprinzessin Margaretha", gebouwd in 1914 te Kopen hagen. ADVERTENTIE STOFZUIGERS .56 VLOERBOENDERS Een van de lezingen, die de Oecumeni sche Raad van Kerken in Haarlem in sa menwerking met de Volksuniversiteit or ganiseert om kerkelijken en belangstellen den voor te bereiden op de Tweede As semblee van de Wereldraad van Kerken in Evanstone (V.S.). werd gisteren in de Doopsgezinde Kerk gehouden door dr. J. de Graaf. Nederlands Hervormd predikant te Arnhem. Op de agenda van de Assem- blée staat ook „De opdracht van de Kerk jegens hen, die buiten staan" en de lezing, die dr. De Graaf met het oog daarop hield had tot titel „De moderne mens en het Evangelie". Met de moderne mens bedoel de hij de „verwereldlijkte" mens. Deze gaat geheel op in de oude wereld, die vol gens de Bijbel verdwijnt om geheel plaats te maken voor het Koninkrijk Gods. Deze oude en nieuwe wereld hebben ook in de geest der Christenen, die toch tot de nieu we wereld behoorden, grote spanningen veroorzaakt. Een punt, waarop zij de oude wereld aanvaard hebben door haar zo „Christelijk" mogelijk te maken was his torisch gezien de regering van Constantijn de Grote, waaronder de kerk officieel in bescherming werd genomen. Daarmee be gon een periode, waarin het Christendom zich thuis begon te voelen in de oude we reld, die toch strijdig was met het Konink rijk Gods. De nieuwe wereld werd als het ware verplaatst naar het hiernamaals. Het heil van de eerste Christenen was: het nu reeds ingaan in de nieuwe wereld, die bij hun volgen van Christus op aarde begon en het heil van de latere, aan de wereld aangepaste kerk was het beërven van het Koninkrijk Gods in het hiernamaals. Voor de oud-protestanten kon men dit beërven door de genade, voor de Rooms-Katholie- ken tevens door de goede werken en voor de nieuw-protestanten had alleen de geest van de mensen er deel aan. Dhar ontstond een vaag onsterfelijkheidsgeloof, waarin het heil verbleekte. Zo verdween voor ve len de herinnering aan het Koninkrijk Gods. „De Wereldraad van Kerken wil nu dat de mens zich niet langer als een baron van Münchhausen aan zijn eigen haren uit het moeras probeert te trekken door een utopie", aldus dr. De Graaf. Zij wil hem wijzen op Christus als de enige Hoop, die hem zal doen geloven aan een nieuwe toekomst, zó, dat hijzelf verandert. Zij wil de illusie wegnemen, dat er van de oude wereld nog iets te verwachten zal zijn. Dat kan zij niet door een veelheid van woor den. Die is de moderne mens zo gewend geraakt, hij tast er dadelijk achter naar iets wezenlijks. En dat moet hij vinden niet in wat de Christenen zeggen, maar in wat zij zijn. Dat hebben Chinese communisten er varen toen zij op een Christengemeente stuitten, die zij niet als reactionnair nog als communistisch herkenden, ofschoon zij communistischer leefden dan zij zelf. Zij vonden er iets in dat zij niet konden ver klaren en waar zij door geboeid werden. Dr. De Graaf noemde hier nog meer voor beelden van uit Oost- en West-Duitsland en uit Frankrijk. „Voor de moderne, van Christus ver vreemde mens is het lever iets als «e bioscoopfilm, die opkom' uil het doi en eindigt in het donker, hef lever orr spoeld door de dood en de zin, omspoeld door de onzin", aldus dr. De Graaf, „en in het evangelie moet de volheid Gods dui delijk voor hem worden, het leven dat niet zweeft boven het niets maar stroomt uit God en door Hem herschapen moet wor den".

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7