B. en W. delen de raad mee, dat alles wordt gedaan om overlast te voorkomen Onderwijskwesties in Haarlemse raad Voorlopig accoord tussen huisartsen en ziekenfondsen Permanente fontein op Frans Halsplein Ernstige botsing op Zijlweg Ondanks vorst toch voetbal. Labour steunt actie voor loonsverhoging Tsjechen geven gratie aan Amerikaan Nieuw Brits vliegtuig maakt noodlanding Verkiezingen in Perzië verlopen onrustig HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Basishonorarium voor eerste 3000 patiënten tot 7 per persoon en per jaar verhoogd Achttien woningen werden onbewoonbaar verklaard Ds. P. Taekema ter aarde besteld Schaatswedstrijden Frans Hals Compositieprijsvraag van het Bijbelgenootschap Vuilstorting Reinaldapark Ongevallen op het ijs Slachtoffer nog buiten bewustzijn Oriënterende bespreking vijftig gemeenten Voor schaatswedstrijden is vergunning nodig „Vivere in pace" Museumconcert Hij hield zich schuil op Amerikaanse ambassade De Gasperi heeft de beste kansen Proefvlucht met KLM-experts Nog geen liberalisatie van Engelse handel VRIJDAG 5 FEBRUARI 1954 De Ziekenfondsraad heeft in zijn gisteren gehouden vergadering goedkeuring verleend aan een voorlopige overeenkomst over het basishonorarium voor huis artsen, die aan algemene ziekenfondsen medewerking verlenen. De tekst van deze overeenkomst is vastgesteld door het Centraal Overleg van Ziekenfonds organisaties en de Federatie van Verenigde Maatschappij-Ziekenfondsen ener zijds en de landelijke huisartsen-vereniging van de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst anderzijds. De overeenkomst houdt een voorschot regeling in. De fondsenorganisaties en de huisartsen vereniging zullen nu een defitieve regeling van het basishonorarium van huisartsen uitwerken. In afwachting van deze defini tieve regeling zullen de fondsen aan de huisartsen als voorschot over ten hoogste 3000 ingeschrevenen per arts van 1 Juli '53 af een honorarium van 7.per patiënt per jaar betalen in plaats van het tot nu toe geldende honorarium van 5.46. Heeft een arts boven 3000 tot en met 4000 fonds patiënten dan blijft zijn honorarium voor deze meerdere ingeschrevenen voorshands vastgesteld op 5.per persoon per jaar. Zjjn er meer dan 4000 patiënten bij de arts ingeschreven, dan blijft het honora rium van 5.per persoon voorlopig even eens gehandhaafd, maar daarvan wordt een bedrag van 2.door de algemene ziekenfondsen gereserveerd. De fondsenorganisaties zullen bevorde ren, dat de over het tweede halfjaar van 1953 verschuldigde aanvullende betalingen aan de artsen zo spoedig mogelijk plaats zullen vinden. Na goedkeuring van de definitieve rege ling zal het eventuele verschil in honora rium tussen deze regeling en de thans goed gekeurde voorschotregeling worden ver rekend. Overeenkomstig deze voorlopige over eenkomst zullen individuele overeenkom- Huisvesting en stadsontwikkeling Een aantal Haarlemse woningen verkeert in een zo slechte staat, dat zij ongeschikt zijn ter bewoning en niet door het aan brengen van verbeteringen in bewoonbare staat kunnen worden gebracht. Derhalve dienen zij, aldus B. en YV., onbewoonbaar te worden verklaard. Aan de eigenaren van de genoemde woningen en aan de hoofden van de gezinnen, die daarin wonen, is ken nis gegeven van het voornemen van B. en W. om een voorstel tot onbewoonbaarver klaring aan de gemeenteraad te doen. De genoemde woningen moeten zijn ont ruimd binnen zes maanden, te rekenen van de dag, waarop de tijd tot voorziening zal zijn verstreken of het besluit tot onbewoon baarverklaring zal zijn gehandhaafd. Het betreft de volgende woningen: Lelie straat 46b en 46d, Oostvest 70, 72, 74, 76, 80, 82, Spiegelstraat 21, 21 (rood), 23a. 23b, 23c, 23d en 23e, Scheepvaartstraat 32, Kloosterstraat 52 (zwart) en 52 (rood). B. en W. vragen de raad in het belang van de volkshuisvesting, ter uitvoering van het uitbreidingsplan „Omgeving Station Bloemendaal", gedeelte A. voor de ge meente aan te kopen voor de totale prijs van 3.550 het gedeelte grond nabij de Van Riebeecklaan, groot ongeveer 284 vierkante meter. Tevens stellen B. en W. de raad voor om voor het uitvoeren van straat- en rio leringswerken op deze grond, ter beschik king van B. en W. te stellen een bedrag van 9800. Ter afronding van het gemeentelijk bezit in de omgeving van het sportterrein ten Westen van de bebouwing aan de Klever parkweg en de Brederodestraat is het, al dus B. en W., gewenst, dat de gemeente nog het eigendom verkrijgt van het gedeelte van het water De Delft, ter oppervlakte van zeshonderd vierkante meter. B. en W. van Bloemendaal zijn bereid dit gedeelte van hun gemeente in eigendom over te dragen voor een bedrag van één gulden. B. en W. stellen vervolgens de raad voor om voor een bedrag van 3.085 zijnde de koopsom met de op de aankoop vallende kosten, enkele percelen grond gelegen aan de Tesselschadestraat en aan de Rijks straatweg te kopen ten behoeve van het uitbreidingsplan „Noord". Aan de heer A. P. Winnubst te Haarlem zal, behoudens goedkeuring van de raad een perceel grond, gelegen aan de Zuid zijde van de Amalia van Solmslaan, groot ongeveer 850 vierkante meter, verkocht worden tegen de prijs van twaalf gulden per vierkante meter. Daarentegen raden B. en W. de raad aan het verzoek van de heer W. J. van Herwaarden, om een perceel grond aan de Kerkhof straat in koop te mogen ontvangen, niet in te willigen, daar B. en W. het ongewenst achten, dat de ge meente grond verkoopt, welke gelegen is in het stadsdeel, waarvoor een sanerings plan in voorbereiding is. Immers, het moet volgens B. en W. voorkomen worden, dat de gemeente voor de verwezenlijking van een vastgesteld saneringsplan, te zijner tijd haar vroegere eigendommen zou moeten terugkopen tegen een prijs, welke dan naar alle waarschijnlijkheid hoger ligt, dan de door haar ontvangen verkoopsprijs. Op de Noorderbegraafplaats te Haarlem Is Donderdagmiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van ds. P. Taekema, de enige predikant van de Zevende dag Baptisten- gemeenten in Nederland. Des morgens werd in de kerk van de Haarlemse gemeente aan de Parklaan een rouwdienst gehouden waar een groot aantal gemeenteleden uit alle delen van het land aanwezig was. De heer H. de Jong uit Leeuwarden ging in deze dienst oor en sprak over Mattheus 25 vers 21: „Wel gij goede en getrouwe dienstknecht, over weinig zijt gij getrouw geweest, over veel zal ik u zetten". Spreker, wees er in het bijzonder op dat ds. Taekema tot in het kleine getrouw is geweest en dat de daad in zijn leven meer gesproken heeft dan vele woorden. Voorts spraken nog ds. T. Jansma uit Haar lem namens de Unie van Baptistengemeenten in Nederland en ds. J. W. Weenink namens de Zevende dagsbaptistengemeente te Haar lem en de heer C. Seymonsbergen, namens de Zevende dagsbaptistengemeente te Am sterdam. In de aula van de begraafplaats spraken de heren H. Visser namens de gemeente Haarlem en M. Baars namens de gemeente Den Haag. Een broer van de overledene, de heer M. J. Taekema te Haarlem, bracht dank voor het grote medeleven. Bij de groeve werd het „Onze Vader" ge beden. sten worden gesloten tussen elk fonds en iedere huisarts, die aan dat fonds mede werking verleent. De Ziekenfondsraad heeft besloten, dat zodanige individuele overeenkomsten kunnen worden geacht, door de raad te zijn goedgekeurd. De voor lopige overeenkomst bevat voorts een al gemene regeling van de rechten en ver plichtingen van fondsen en huisartsen. De voorlopige overeenkomst neemt een einde op 31 December 1954 met dien ver stande, dat zij eindigt op 1 Juli 1954 voor het geval, dat vóór die datum de nadere overeenkomst omtrent de grote fondsprak tijken niet tot stand is gekomen. De speeltuinvereniging Frans Hals houdt Zondagmiddag schaatswedstrijden voor de leden van de vereniging die zes jaar zijn maar niet ouder dan veertien. De wed strijden beginnen om twee uur. B. en W. hebben de Haarlemse raad voorgesteld op het Frans Halsplein een permanente fontein aan te brengen in een cirkelvormig bassin. Teneinde het effect van de fontein zoveel mogelijk tot zijn recht te doen komen zal de bestaande beplanting wat veranderd worden. De kosten van een en ander bedragen achtduizend gulden. B. en W. herinneren aan het succes dat het Comité Haarlem-Lichtstad bereikte met een tijdelijke fontein tijdens de Flora en zij menen, dat een dergelijk sierwerk het aanzien van het plein zeer zal verhogen. Het Nederlands Bijbelgenootschap te Amsterdam heeft een prijsvraag uitge schreven voor het componeren van een melodie voor drie liederen. Er worden drie prijzen van f 100.uitgeloofd. Naar aanleiding van een adres van be woners van Haarlem-Oost aan de gemeen teraad, waarin verzocht wordt al datgene te doen wat mogelijk is om zo spoedig mogelijk een einde te maken aan de vele lasten, als gevolg van de vuilnisstorting in het Burgemeester Reinaldapark. hebben B. en W. prae-advies uitgebracht. Zij delen de raad mee, dat met de wijze van vuilstorting een zeer groot belang voor de gemeente gemoeid is. Het storten van het vuil en de bijkomende werkzaamheden strekkende tot de ophoging ten behoeve van de aanleg van het park zijn tezamen nog voordeliger dan de voorheen gebruikelijke kostbare methode van vuilafvoer uit deze gemeente. De ophoging ten behoeve van de parkaanleg, welke anders zeer aanzienlijke investeringen noodzakelijk zou hebben ge maakt, wordt op deze wijze gratis tot stand gebracht. Bovendien biedt deze methode van vuilafvoer, in tegenstelling tot de oude. nog het voordeel, dat zij ook gedurende de wintermaanden zonder stagnatie kan wor den voortgezet. B. en W. nemen aan, dat met de in het adres genoemde lasten in de eerste plaats gedoeld wordt op de geur, welke onder be paalde omstandigheden in de onmiddellijke omgeving kan worden geconstateerd. Deze geur treedt slechts op bij bepaalde weers omstandigheden en zij kan door de be woners van de aangrenzende woonhuizen slechts worden geconstateerd bij een be paalde windrichting. Van ernstige en voortdurende overlast is echter geen sprake. Dit is het gevolg van de omstandigheid, dat het gestorte vuil steeds onmirideUiik met een laag aarde wordt afgedekt. Maatrege len zijn getroffen om last uit andere hoofde, dan wel schade voor de volksge zondheid, te voorkomen. Het terrein wordt regelmatig gecontroleerd op de aanwezig heid van ratten. Voortdurend wordt ratten vergif uitgelegd, terwijl bovendien als regel een fox-terrier op het terrein aanwezig is. Volgens B. en W. lijkt hinder van ratten dan ook uitgesloten. Uiteraard zal op dit punt scherpe controle noodzakelijk blijven. Bestrijding vliegen en muggen Zeer veel aandacht wordt aldus delen B. en W. verder mee besteed aan de be strijding van vliegen en muggen gedu rende de zomermaanden. In het vorige jaar is het gestorte vuil begoten met een meng sel van kalk en water. Naarmate de stor ting vorderde is bovendien nog gebruik gemaakt van een chemisch praeparaat, waarmee goede resultaten zijn bereikt. Het komend voorjaar zal „Hexoclan" worden toegepast, een middel waarmee op het slortterrein van de Vuil Afvoermaatschap- pij te Wijster uitstekende resultaten zijn bereikt. Oordeel Geneeskundige Dienst B. en W. merken op, dat alles wordt ge daan om overlast of schade in welke vorm ook te voorkomen. De directeur van de gemeentelijke geneeskundige- en gezondheidsdienst is dan ook van oordeel, dat, indien geen verslapping optreedt in de maatregelen tot bestrijding van de nadelen, welke aan de vuilstorting zouden kunnen zijn verbonden, tegen voortzetting daarvan uit een oogpunt van volksgezondheid geen bezwaar behoeft te bestaan. Het komt B. en W. voor, dat de bezwaren van de buurtbewoners in hoofdzaak voort- spruiten uit gevoelsoverwegingen, waaruit zo gemakkelijk een overdrijving van de realiteit ontstaat. Zij zeggen begrip te heb ben voor de gevoelens van tegenzin, welke kunnen ontstaan bij de gedachte aan een vuilstorting in de onmiddellijke nabijheid van woningen. Men doet daarbij echter on recht aan de bedoeling van een en ander en vergeet wellicht, dat de ontstane situatie slechts van tijdelijke aard is en dat binnen enkele jaren ter plaatse een fraai recreatie gebied zal worden tot stand gebracht, waaraan grote behoefte bestaat. Slechts de thans gevolgde werkwijze stelt de gemeente financieel in staat de aanleg van het Bur gemeester Reinaldapark op korte termijn te verwezenlijken. B. en W. besluiten hun mededelingen met op te merken, dat niets zal worden nage laten om de last voor de omwonenden tot een minimum te beperken. Gisteravond omstreeks elf uur is de 48- jarige Haarlemse chauffeur C. J. S„ die met een taxi reed, ter hoogte van de Hoof- manstraat met de negentienjarige Haar lemse landarbeider J. S. van E. in botsing gekomen. Van E., die per fiets uit de Hoofdmanstraat kwam, reed rechtsaf de Zijlweg op, doch zwenkte na een tiental meters naar links, juist op het ogenblik, dat de taxi hem wilde" passeren. Hoewel de chauffeur krachtig remde en scherp naar links uitweek, heeft de rechterzijde van de auto de fietser geschept en enige meters meegesleurd. Een passerende arts uit Bloe mendaal heeft Van E. eerste hulp ver leend, waarna deze naar het Grote Gast huis is vervoerd. Hedenmorgen was het slachtoffer, dat vermoedelijk een zware hersenschudding of een schedelbasisfrac- tuur heeft opgelopen, nog buiten bewust zijn. De ziektekostenregeling Op 22 Februari zal op het Haarlemse Stadhuis een oriënterende bespreking plaats vinden van vertegenwoordigers van de vijftig gemeenten welke betrokken zijn bij de ziektekostenregeling voor ambtena ren. De Haarlemse wethouder van personeels zaken, de heer W. C. Bakker, bestudeert thans de mogelijkheden om uitvoering te geven aan de motie welke de Haarlemse raad heeft aanvaard, nadat hij de ziekte kostenregeling had verworpen. Daartoe is contact opgenomen met parti culiere verzekeringsmaatschappijen en met de ambtenarenorganisaties. Het staat te bezien of de laatsten zich uit de landelijke overeenkomst willen en kunnen terugtrek ken, waarbij de thans door de Haarlemse raad verworpen ziektekostenregeling door de hoofdbesturen der organisaties werd aanvaard. Wij vestigen er de aandacht op, dat voor het houden van schaatswedstrijden op het ijs van openbare wateren (dus niet op dat van de ijsbaan) vergunning nodig is van de burgemeester. Belanghebbenden dienen zich te wenden tot het Havenkantoor aan de Koudenhorn. Zaterdagmiddag na één uur is het kantoor gesloten. De stichting tot bevordering van de school- tandverzorging te Haarlem heeft behoefte aan uitbreiding van haar instrumentarium. Hoewel aanvankelijk werd gemeend, dat zou kunnen worden volstaan met één tandheel kundige installatie, is bij nader onderzoek gebleken, dat het voor een goede gang van zaken noodzakelijk is twee installaties aan te schaffen. B. en W. stellen de raad voor aan de stich ting tot bevordering van de school-tandver- zorging te Haarlem ten behoeve van de aan koop van twee tandheelinstallaties een lening te verstrekken van 4.200. B. en W. stellen vervolgens de raad voor het gemiddelde aantal wekelijkse lesuren (van zestig minuten), als bedoeld in de Lager- onderwijswet 1920 en in het Besluit buiten gewoon lager onderwijs 1949, gedurende het welk in 1954 aan de gemeentelijke lagere scholen per verplichte leerkracht vakonder wijs zal worden gegeven, vast te stellen: voor scholen voor gewoon lager onderwijs op 1,08; voor de scholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs op 3,43; voor scholen voor uitge breid lager onderwijs op 5,78; voor de school voor ziekelijke kinderen op 1.29; voor de scho len voor zwakzinnige kinderen op 1,23 en voor de school voor zeer moeilijk opvoedbare kin deren op 2,25. B. en W. raden voorts de raad aan de voor het jaar 1954 beschikbaar te stellen bedragen per leerling te bepalen: a. voor het gewoon lager onderwijs op 42.60; b. voor hef gewoon lager onderwijs, zonder de kosten van in standhouding van de schoolgebouwen, op ƒ31.09; c. voor het voortgezet gewoon lager onderwijs op 68.67; d. voor het voortgezet gewoon lager onderwijs, zonder de kosten van instandhouding van de schoolgebouwen, op 58.63; e. voor het uitgebreid lager onder wijs op 65.78; f. voor het uitgebreid lager onderwijs, zonder de kosten van instandhou ding van de schoolgebouwen, op 49.77; g. voor de school voor ziekelijke kinderen op 303,28; h. voor de scholen voor zwakzinnige kinderen op ƒ111,83; i. voor de school voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen op ƒ251,22. Benoemingen B. en W. stellen de raad voor met ingang van 1 September 1954 te benoemen tot leraar in de wis. en natuurkunde aan het Coornhert- lyceum in Haarlem: dr. J. K. van den Briel te Terneuzen; tot tijdelijke leraar in de wis kunde: ir. W. F. Korrelboom te Den Haag en lot tijdelijke leraar in de wis- en natuur kunde: E. van Alphen te Haarlem. Te benoe men tot tijdelijke leraar in de muziek aan het Lorentzlyceum: K. P. Sopar te Bloemendaal. Voorts zal er ontslag verleend worden aan de heer O. de Wit als hoofd van de Prins Hendrikschool; aan de heer A. Hovekamp als onderwijzer aan de Klaas de Vriesschool voor m.u.l.o. en als directeur van de gemeentelijke handelsavondschool; aan de heer N. Meijer als onderwijzer aan de Klaas de Vriesschool; aan de heer C. van Huijzen als onderwijzer aan de school „Buitenrust". Tenslotte hebben B. en W. tot benoeming van twee leden van de plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs in Haarlem ter voorziening in de op 1 Januari 1954 door periodiek aftreden ontstane vacatures, de volgende aanbeveling opgemaakt: a. (vacature mejuffrouw A. W. H. M. Bolsius): 1. Mevrouw mr. C. M. Smit- huysenNaessens te Haarlem; 2. Mevrouw E. M. PielageKraak te Haarlem; 2. (vacature mr. B. W. F. van Riemsdijk): 1. G, H. Onstein te Heemstede; 2. Mr. P. FuhriSnethlage te Haarlem. Spaargeld blijft toevloeien De Nutsspaarbank te Haarlem boekte in de maand Januari een record inleg van 1.479,043,De terugbetalingen beliepen 929.768,zodat niet minder dan 549.275,meer werd ingelegd dan terug betaald (v. j. 357.645,Het aantal be handelde posten bedroeg 27372 voor de in leg en 7538 voor de terugbetaling; 652 nieuwe spaarders werden ingeschreven. Het aantal spaarders bedroeg per ultimo Januari 68675 en het totaal spaartegoed 29.164.677.—. De afdeling Haarlem van de Koninklijk Goedgekeurde Vereniging van de Nationale Federatieve Raad Voormalig Verzet Neder land geeft Zondagmorgen 7 Februari een morgenvoorstelling in het Cinema Palace. In deze voorstelling zal de Italiaanse film „Vivere in Pace" (In Vrede leven) vertoond worden. De voorstelling is voor ieder toegankelijk en begint om 10.30 uur. De opbrengst van de film komt geheel ten goede aan de kas van het Landelijk Sociaal Fonds van de Nationale Federatieve Raad. Zondagmiddag 7 Februari concerteren in het Stedelijk Museum te Amsterdam de pianiste Sini van den Brom, de celliste Frangoise Vetter, de fluitist Frans Vester, de hoboïst Koen van Slogteren en de fagot- tist Arnold Swillens. Zij spelen werken van Henriëtte Bosmans, Frangois Couperin, Joaquin Nin, Jos Fiala en Karei Mengel berg. Gistermiddag omstreeks vier uur is de tienjarige Cor L. in de haven van de Hol land Nautic aan het Spaarne door het ijs gezakt. In deze haven wordt een gedeelte van het ijs regelmatig stuk gehakt. Cor wilde op een ijsschots stappen, maar viel in het water. Zijn tienjarig vriendje Jan Voormolen wist, liggende op het ijs, zijn vriend uit zijn benarde positie te bevrijden. Om halfnegen gisteravond is een 21- jarige confectienaaister op het ijs van de Jan Gijzenvaart gevallen en met een her senschudding in de Mariastichting opge nomen. Zij was met enkele jongens, die haar vasthielden, aan het schaatsen, doch toen de jongelui haar plotseling loslieten, is zij achterover gevallen. Op de ijsbaan Kleverlaan is een 29- jarige schaatsenrijder uit Velsen voorover op het ijs gevallen en met een hersen schudding per ziekenauto naar zijn huis vervoerd. Omstreeks halfnegen is een zeventien jarige electricien tijdens het schaatsen op de Lorentzkade over een stuk hout ge struikeld en gevallen. Met een wond bij het linkeroog is hij per taxi naar het Ma rinehospitaal vervoerd, waar bleek, dat hij ook een lichte hersenschudding heeft op gelopen. De Haarlemse politie waarschuwt er voor, dat door het afvoeren van warm wa ter door verscheidene fabrieken aan het Spaarne, het ijs van het Noordei Buiten Spaarne als zeer gevaarlijk moet worden Morgen viert de Zwolse vierling zijn elfde verjaardag. Dorothee, Han, Elly en Rini beschouwd. op weg naar de ijsbaan. Nu mag het hard gevroren hebben en op sommige plaatsen sneeuw ge vallen zijn, voor de voetballers in Engeland is dat geen reden om niet normaal door te gaan. Dat nadeel van harde velden hebben wij zelf, maar de tegenpartij ook, zo is hun oordeel. Want de Engelsen willen nu eenmaal precies op tijd klaar zijn met hun wedstrijden voor het kampioenschap van de leagues en die voor de Engelse beker. Of het voetballen tijdeyis vorst een aangename bezigheid is betwijfelen wij echter ten zeerste. Doch hoe dan ook, men speelt voetbal in Engeland. Op de foto ziet men een spelmoment uit de wedstrijd Portsmouth- Scunthorpe United, die in een twee-twee gelijkspel eindigde. Zojuist heeft Jones van Scunthorpe een doelpunt gescoord. Mocht u soms denken dat het publiek weg bleef indien de temperatuur onder het nulpunt komt, dan moet u eens naar de overvolle tribunes kijken.... Geen plaats meer over, ondanks koude en sneeuw. LONDEN. (Reuter). De Labourfractie van het Britse parlement is van plan een landelijke campagne van viif millioen industrie-arbeiders ongeveer een kwart van de gehele werkende bevolking van Groot-Brittannië voor hogere lonen te steunen. Tot nu toe lieten de socialisten de vakbondsleden hun eigen strijd voor hogere lonen uitvechten. De vakbonds leden vormen het overgrote deel van de leden van do Labour Party. De directeur van het Amerikaanse bu reau voor buitenlandse operaties, Harold Stassen, heeft Donderdag voor een econo mische commissie van het Congres ver klaard, dat verhoging van de levens standaard door een groter verbruik een van de beste middelen is om gezonde be trekkingen tussen de geallieerde landen te bereiken, en dat het daarom aanbeveling verdient, dat de regeringen der Europese landen trachten een groter verbruik mo gelijk te maken door loonsverhogingen aan te moedigen en de belastingen, die een be perkende invloed op het verbruik hebben, te verlagen. Een te snelle toeneming van het verbruik zou volgens Stassen echter het gevaar van nieuwe handelsbalanste korten en interne inflatie kunnen inhou den. Dit gevaar kan evenwel voor een be langrijk deel worden bezworen door een kostenverlaging, die bereikt kan worden door grotere concurrentie, verlaging van handelsmuren en verhoging van de pro ductie. LONDEN (Reuter) Radio-Praag heeft Donderdagavond bekend gemaakt, dat de Amerikaanse staatsburger John Hvasta, die in 1950 in Tsjechoslowakije werd ge arresteerd, gratie heeft gekregen en uit het land is gewezen. Hvasta, voor zijn arrestatie lid van het personeel van de Amerikaanse ambassade in Praag, werd in April 1950 tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De president van Tsjecho-Slowakije heeft hem de rest van zijn straf, op verzoek van zijn ouders, kwijtgescholden, aldus de radio. Hvasta werd veroordeeld op beschuldi ging vain spioninage. De Amerikaanse rege ring had reedis verscheidene maten op zijn vrijLaitiing aangedrongen. In Augustus van het vorige jaar deelde de Tsjechoslowaak- se regering mede, dlat Hvasta uit de ge vangenis was outsoaipt en diat hij zich reed's meer dian acht maanden schuil hield. De Tsjechoslo waakse regering wist niet waar hij zich bevondi, zo werd toen ver klaard. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft inmiddels bekend gemaakt, dat Hvasta zich maanden in het gebouw van de Amerikaanse ambassade te Praag heeft schuiil gehouden, nadiat hij uit de gevangenis was gebroken. Het ministerie voegde hieraan toe, dat de 26-jarige Amerikaan Donderdag, in ge zelschap van twee Amerikaanse functio narissen, uiit Praag te Neurenberg in West-Dudtsland is aangekomen, vanwaar hij per vliegtuig naar New York zal door reizen. Hvasta ontsnapte 21 maanden geleden uit de gevangenis. Hij wist zich voor de Tsj ech oslow aakse autoriteiten schuill te houd-en en meldde zich in October van het vorige jaar op de Amerikaanse ambassade. Hier gaf men hem onderdak, totdat Woensdag Amerikaanse functionarissen met de Tsjechoslowaakse regering over eenkwamen hem uit het land te laten vertrekken. ROME (United Press). President Luigi Einaudi heeft gisteren zijn beraadslagingen met partijleiders geëindigd en waarnemers zijn van mening, dat hij de vroegere pre mier Alcide de Gasperi binnen een paar dagen zal vragen om een nieuw kabinet te vormen. De laatste partijleiders, die de president consulteerde, waren de leiders van de christen-democratische en democra- tisch-socialistische parlementsfracties. Een snelle oplossing van deze vierde kabinets- grisis in zeven maanden tijd is afhankelijk van de vraag of de twee belangrijkste cen trum-partijen hun geschillen kunnen bij leggen. Het schijnt, dat zij dit hebben ge daan althans in zoverre, dat zij in staat zullen zijn opnieuw een centrum-regering te vormen op een coalitie-basis. Alcide de Gasperi heeft de beste kansen om premier te worden in zulk een kabinet. GLOUCESTER, (Reuter/AFP/ANP) Een van de nieuwe grote Britse passagiers vliegtuigen met turbine-propelleraandrij- ving een „Britannia", heeft gistermiddag op een zandbank in de rivier de Severn nabij Gloucester een noodlanding moeten maken, nadat een van de motoren in brand was geraakt. Van de tien leden der beman ning en de vier passagiers liep niemand verwondingen op. Het toestel moet echter als verloren worden beschouwd. De meer den 300 technici en militairen, die bij het licht van schijnwerpers poogden het toe stel op hoger gelegen terrein te slepen en de meest waardevolle instrumenten in veiligheid te brengen, moesten hun werk staken toen de vloed opkwam. Aan boord bevonden zich de oud-K.L.M.- gezagvoerder G. Malouin, thans een der technische adviseurs van de K.L.M., en ing. E. A. Driessen, chef van het wetenschap pelijk bureau der K.L.M. Beiden maakten, om op de hoogte te blijven met de vorde ringen van de burgerluchtvaart,, een proef vlucht met de „Britannia". Het vliegtuig werd gevlogen door A. J. Pegg,- de voornaamste invlieger van de „Bristol Aircraft Company", de maat schappij die de „Britannia" heeft ge bouwd. De Engelse Cornet-straalvliegtuigen, die uit de dienst genomen werden na de ramp met een Cornet op 10 Januari in het ge bied van de Middellandse Zee, zullen in het begin van de volgende maand het pas sagiersvervoer hervatten. Er zijn bijna 50 veranderingen aan de Cornet aangebracht. In een schrijven aan het personeel van de B.O.A.C. heeft de president-commis saris van de B.O.A.C., Sir Miles Thomas, aangedrongen op het betrachten van de grootst mogelijke veiligheid in de toekomst. Hij geeft aan de andere kant te kennen dat „het grondige en zonder haast ver richte onderzoek" naar mogelijke fouten in de Cornets, na het genoemde ongeluk, tot dusver geen fout of gebrek aan het licht heeft gebracht, dat het ongeluk ver oorzaakt zou kunnen hebben. Tot enkele van de aangebrachte verande ringen was reeds besloten voordat de ramp bij Elba geschiedde. Sir Miles zegt in zijn brief nog, dat hoe wel sabotage niet kan worden uitgesloten in verband met de ramp, aan deze moge lijkheid ook niet een allesoverheersend belang moet worden gehecht. Tot de veran deringen behoren het aanbrengen van pantserplaten tussen de turbines en de brandstoftanks. TEHERAN (Reuter) De senaatsver kiezingen in Teheran, die drie dagen heb ben geduurd, zijn Donderdag geëindigd. De politie heeft de staat van beleg, die voor drie dagen was opgeheven, weer afgekon digd. De politie beschuldigde Donderdag com munisten en aanhangers van ex-premier Mossadeq er van, dat zij handgranaten hebben geworpen en gepoogd hebben, vei ligheidstroepen te ontwapenen. Er is iedere dag op straat gevochten. Woensdagavond laat werd een man gedood bij een gevecht tussen de politie en tegen de regering gerichte groepen. Een persoon werd ernstig gewond. In Teheran is gestemd over vijftien se naatszetels. De provincies zullen gezamen lijk eveneens vijftien senatoren kiezen en dertig senatoren zullen worden benoemd door de Sjah. De verkiezingen voor de Madjl is ver lopen in een ongewoon Snel tempo. De autoriteiten verwachtten, dat heden de namen van 70 afgevaardigden uit de pro vincie bekend zouden zijn, genoeg om een quorum te vormen. Het parlement zou dan met zijn werkzaamheden kunnen beginnen. Gezien de kracht van de gevoelens voor Mossadeq en de Toedehpartij, waarvan tijdens de verkiezingen betogers op straat getuigden, betwijfelden sommige Westelijke diplomatieke waarnemers in de Perzische hoofdstad, of het nieuwe parlement in staat zal zijn voor het volk de noodzaak van overeenstemming met Engeland over de oliekwestie aannemelijk te maken. LONDEN (Reuter) De Engelse minis ter van Handel, Thorneycroft, heeft ver klaard, dat de positie van de Engelse be talingsbalans nog geen nieuwe verruiming toelaat van de invoer uit de continentale landen van Europa.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8