N.Z.H. vervoerde vorig jaar bijna 55 millioen reizigers TAXI bestellen Kort en bondig SLOT DEFECT? Filmvoorstelling in de Doopsgezinde kerk Twee solisten werkten aan V-concert mee Radio Moors ZATERDAG 6 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OP#feCHTE HAAJRLEMSCHE COURANT 8 Daling van reizigersaanbod vooral op Haarlems stadsnet en tramlijnen Vertoning van „Kleine mensen op de grote weg" Veertig jaar hij de gemeentereiniging Nachtdienst apotheken Oud-minister Bijleveld overleden Annie Laffra (cello) en Nelly Boeree (trompet) Gemeentepersoneel vierde feest Scheepvaart De N.Z.H. heeft thans de tellingen voltooid van het reizigersvervocr op haar tram- en buslijnen gedurende het afgelopen jaar. Er werden in totaal 54.901.780 passagiers vervoerd tegen 56.794.549 in het voorafgaande jaar. Deze daling vindt zijn oorzaak vooral op een algemene vermindering van het vervoer op de tramlijnen met uitzondering van de Waterlandse lijn en een voortgezette daling van het vervoer op het Haarlemse stadsnet. De Haarlemse stadsbussen vervoerden in 1953 15.966.884 personen tegenover 16.886.129 in 1952. Hetgeen een vermindering van bijna een millioen reizigers betekent: 919.245 om precies te zijn. Over het algemeen steeg het vervoer op de interlocale buslijnerf. Op de lijn Leiden- Haarlem in 1953 4.613.171 reizigers tegen 4.495.271 in het jaar daarvoor; Haarlem- IJmuiden 1.955.659 tegen 1.831.277; Haar- lem-Zandvoort (zomerlijn) 257.902 tegen over 234.321; Haarlem-Noordwijk- Den Haag 2.912.911 tegen 2.745.597. Op de tramlijn Zandvoort-Haarlem-Am- sterdam daalde het vervoer van 10.642.555 tot 10.188.706. In absolute getallen gerekend is dit de drukste lijn van de N.Z.H. Daarna volgt Den Haag-Leiden-Katwijk/Noord- wijk. Van de buslijnen is Haarlem-Leiden de drukste. Ondanks de algemene vervoersverminde- ring steeg het aantal afgelegde kilometers, waaruit valt af te leiden dat de service toe nam. Zo werden in 1952 10.833.884 tramrij- tuigkilometers afgelegd en 9.839.578 auto- buskilometei's. In het jaar daarvoor waren die cijfers respectievelijk 10.658.991 en 9.720.590. De stadslijnen Van de Haarlemse stadslijnen worden slechts incidenteel volgens de lijnen ge specificeerde tellingen gegeven. In het af gelopen jaar gebeurde dat over de maan den October en December. Wij volstaan met een opgave van het gemiddeld aantal reizigers per kilometer per lijn (ongere kend scholierenkaartcn weekkaarten, abon nementen en speciaal vervoer). Dit wordt verkregen door 't aantal autobuskilometers per lijn (de vervoersprestatie) te delen op het aantal vervoerde reizigers (de ver voersbehoefte). Men krijgt dan een gemid delde. dat een vergelijking van de rendabi liteit per lijn mogelijk maakt. Uit de vergelijking der gemiddelde rei zigers bezetting per gereden kilometer over December blijkt dat de combi natie 1/2 (Haarlem-Noord-Heemstede) het drukst is; 3,89 op het wiel gevolgd door lijn 5 (Amsterdamsebuurt-Oud-Schoten) 3.87. Daarna volgt lijn 6 (Station-De Ruy- terplein) met 2.96, lijn 4 (Planetenlaan- Rollandslaan) 2.82, lijn 3 (Heemstede- Eloemendaal) 2,58, lijn 8 (Haarlem-Sant poort) 2,04 en lijn 7 (Station-Spaarndam) 1,73. De gemiddelde reizigersbezetting per kilometer voor het hele net bedroeg 3,28, zodat alleen de lijnen 1/2 en 5 het gemid delde overtreffen. Het aantal scholierenkaarten, dat in December werd uitgegeven bedroeg 2.850, weekkaarten 99.548 en abonnementen 55.200. De kostprijs per kilometer ligt bij de ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A I I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Wat betreft de belangstelling voor de eerste bijeenkomst van de commissie uit de kerke raden van de Verenigde Doopsgezinde Ge meente en de Remonstrants gereformeerde gemeente, die voornemens is enige speelfilms te vertonen in de Doopsgezinde kerk. mag zij over de bijeenkomst van Vrijdagavond niet ontevreden zijn. Velen waren bijeen om de Italiaanse film „Kleine mensen op de grote weg" te zien, maar voor de nabespreking, na afloop van de vertoning, bestond minder animo. Mogelijk hadden de meesten voldoen de beleefd, waardoor zij geen behoefte had den aan een bespreking. Dit was een der con clusies van dr. M. J. Heering. die de leiding had en na afloop in beperkte kring zijn visie op de film gaf. Dr. Heering had voor de vertoning der film het doel van de commissie uiteen gezet. Onge veer gelijktijdig was zowel bij de Doopsge zinden als bij de Remonstranten de gedachte opgekomen om filmvoorstellingen te houden en daardoor is een samenwerking ontstaan. Een vertegenwoordiger van de Stichting Het Filmcentrum hield een korte inleiding over de Italiaanse filmindustrie. Voor de oor log stonden de films uit Italië reeds op een hoog peil. Daarna is een inzinking ontstaan, doch de inleider was van mening, dat men die reeds te boven was. „Kleine mensen op de grote weg" is een film. die kort na de oorlog tot stand is gekomen en de toeschouwer in het volle leven plaatst. Met aandacht volgden de vele bezoekers de film. die reeds vroeger in ons blad besproken is Zij geeft een beeld van een klein gezin, waarvan de man werkloos is. Deze steelt een auto en met zijn vrouw en zoon maakt hij een tocht. Rustig voelt het echtpaar zich niet eh het is bevreesd dat aanhouding door de politie zal volgen. Nadat ds. C. P. Hoekema een slotwoord had gesproken volgde nog een nabespreking, waarobij o.a. de vraag gesteld werd of een kerk wel de aangewezen plaats is om films te vertonen en waarbij tot uiting kwam. dat men het op prijs heeft gesteld, dat de commissie het plan uitgewerkt heeft. Uit de antwoorden van de zijde van de commissie bleek, dat er geen bezwaar behoeft te bestaan een film in de kerk te vertonen, omdat er ook andere uitingen van kunst worden gegeven. Ook werd er aan herinnerd, dat in Amerika tijdens diensten films op een hoog peil vertoond worden De films in bioscopen staan daar op een vrij laag peil. De volgende bijeenkomst in de Doopsgezinde Kerk is bepaald op Vrijdag 5 Maart; dan wordt vertoond „Zo was het". Maandag 15 Februari hoopt de heer W. Spruit, chauffeur-monteur bij de Gemeente reiniging, de dag te vieren, dat hij veertig jaar in dienst is van de overheid. Hij is op 22 Juli 1889 te Haarlemmerliede geboren en trad op 15 Februari 1914 als arbeider in dienst bij de reiniging der voormalige gemeente Schoten Bij de annexatie in Mei 1927 kwam hij in dienst der gemeente Haarlem en wel bij de reiniging als voerman. Op 24 Juli 1930 werd hij chauffeur en op 1 Juli 1948 volgde zijn promotie tot ctauffeur-monteur. N.Z.H. op ongeveer 51 cent. Wanneer men cl us omrekent het reizigersgemiddelde per kilometer (3,28) tegen de gemiddelde en kele ritprijs (15 cent) dan komt men aan 4920 cent. Het is dus duidelijk dat slechts door het vervoer der geregelde reizigers op weekkaarten en abonnementen een evenwicht tussen kosten en opbrengsten bereikt kan worden. Daarbij komt nog, dat in dit voorbeeld de cijfers over December tot uitgangspunt werden genomen. Dat is nog een gunstige maand voor een busbe drijf. De vervoersopbrengsten worden trou wens nog gedrukt door de zevenritten- kaarten en de overstapjes. Klachten Nu het vervoer in de afgelopen periode van zeer hevige koude weer sterk-steeg, zijn er uiteraard ook weer wat meer, hoe wel niet zeer veel, klachten. Daarbij is op vallend, dat de critiek niet in de eerste plaats de dienstuitvoering betreft, maar de weinige beschutting bij de haltes. Zodat men zich herinnerde, dat er nu al enige jaren sprake van is, dat er op vele plaatsen abris zouden worden geplaatst. Nog in Sep tember werd dat voornemen'aangekondigd. Wij volstaan met de mededeling, dat de daartoe noodzakelijke gemeentelijke bouw vergunning pas op 12 Januari van dit jaar jaar werd verkregen. In de werkplaatsen van de N.Z.H. wordt nu hard gewerkt aan het eerste exemplaar, dat op het Stationsplein zal komen. Voor de plaatsing van beschuttingen op de Rijksstraatweg moet nog toestemming van Rijkswaterstaat ontvangen worden. Een andere klacht betreft meer de hou ding van het publiek bij grote drukte in de files op het Stationsplein. Bij de lijnen 1 en 2 richting Heemstede en bij 1 en 5 richting Oud-Schoten heeft men dan de keuze tussen twee files voor de onderschei dene lijnen, hoewel deze voor het grootste deel dezelfde route volgen. Men begrijpt de moeilijkheid: er komt een bus voor lijn 5 en degenen die in het hekje voor die verbinding staan zien tot hun misnoegen pasasgiers in de file voor lijn 1 zich ook in de queue wringen, hetgeen trouwens vaak gerechtvaardigd is, omdat zij eerder ter plaatse waren dan die voor lijn 5. Men zou zeggen: alle narigheden kunnen voorkomen worden indien er één file van werd gemaakt. Maar ook dat heeft nade len, omdat dan bijvoorbeeld passagiers voor niet verder dan het Valkenburger plein een haag .lieden voor de Javalaan, die blijven wachten tot hun bus komt, moe ten passeren en dat gaat ook niet altijd gemakkelijk. Al deze probleempjes zouden evenwel minder lastig zijn indien het publiek zelf meer beheersing aan de dag legde bij het „veroverpn" van een plaats in de bus. Want dat lijkt vaak nergens naar. Firma C. G. Loomeyer en Zn., Barteljoris- straat 11, tel. 10175. Park-apotheêk, Kleverparkweg 13, tele foon 11793. Aootheek 't Gildehuijs, Koninginneweg 13, telefoon 12038. Apotheek J. Krijnen, Eksterstraat, +ele- foon 25860. In zijn woning te Amsterdam is in de afgelopen nacht plotseling overleden mr. H. Bijleveld. oud-minister van Marine en oud-voorzitter van het bestuur der Rijks- verzekeringsba n k Dirigent Verhey liet het zesde Vrijdag- avondconcert van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest openen met een der be kendste Svmphonieën van Haydn, de Lon- dense in D, die men niet horen kan zonder daarbij aan Mozart te denken, van wie de zoveel oudere meester, naar uit zijn later werk meermalen blijkt, nog heel wat heeft opgestoken. Maar het kenmerk „Haydn" blijft toch overheersen. De oude componist heeft invloeden verwerkt, zoals dat bij Mozart indertijd ook het geval was, toen hij Haydn tot voorbeeld nam. Aannemende dat dit alles onbewust gebeurde, kunnen wij bij deze twee geniale Oostenrijkers een prachtig voorbeeld van wisselwerking con stateren. Met dat al is deze Symphonie in D de laatste die Haydn schreef een onge meen rijk werk. Het bestrijkt een ruim gamma van gemoedsstemmingen en wemelt van spitsvondige thema-verwerkingen, die de meester in het vak en tevens de geniale „vinder" verraden. Het stuk werd met be zieling vertolkt; het was alleen jammer dat het tussen „strijk" en „hout" zo nu en dan nog al eens schommelde. In hetzelfde jaar 1795. dat deze laatste der Londense svmphonieën ontstond, schreef Haydn een Concert voor trompet en orkest, op bestelling van een zekere Weidinger. die een instrument uitgevonden had, waarop door middel van kleppen de ontbrekende tonen van de natuurtrompet ten gehore konden worden gebracht. Dit systeem heeft wel opgang gemaakt voor de bugel en de ophécleïdes. waar Weidin ger het van overgenomen kan hebben, want de klepbugel bestond toen al vijfentwintig jaar; voor de trompet is het klepper.sys- teem echter onpractisch gebleken. De na tuurtrompet bleef in ere, tot zij even later toonuitbreiding verwierf door het stelsel van ventielen, waaraan het tegenwoordig gebruikte instrument zijn aanzijn dankt. En zo is dan ook Haydn's Tromoetcon- cert. met de kleppentrompet verdwenen. Tot het vóór enkele jaren ontdekt werd door de Brusselse trompettist Goeyens, die het pasklaar maakte voor de huidige bes trompet en het in 1929 uitgaf. Sindsdien wil iedere tromnetvirtuoos het concert van Haydn spelen. En niet ten onrechte, want het is een fris en dankbaar stuk. dat echter meer beroep doet op „embouchure" en toonkwaliteit dan on werkelijke virtuosi teit. Maar aan uithoudingsvermogen stelt het dan ook hoge eisen. De solo-tromnet- tiste van het orkest, mevrouw Nelly Boeree. die er reeds verleden jaar mee op trad on een der concerten van de Amster damse Kupstmaand. verraste er nu het pu bliek van dit Vrijdagconcert mee. Het werd een succes voor de compositie. ooi- de soliste en voor bet orkest, dat werk geraffineerd begeleidde. Nelly Boet os ter- tolkte het stuk met uitsluitend beheerste toon: een gezonde klare sonoriteit, correcte articulatie en van smaak getuigende ex pressie. Ilaar succes was groot Er was deze avond nog een tweede so liste: de jeugdige Franse celliste Annie Laffra, die de Rococo-variaties van Tsjai- kowskv vertolkte, welk stuk wij reeds ver leden jaar van haar hoorden on een con- erw-t ten huize van het echtnaar Hesmerg Bonter. De beperkte orkestbezetting in deze comnositie gaf de soliste alle gelegen heid nu haar virtuoos pn charmerend spel vol on te Jaten gelden. Het werk kreeg een verfiind kamennuziekkarakter en werd zonder enig forceren allerbeminnelijkst. Een gezonde expressiviteit kenmerkte de dankbare cantilenen, vooral de mineur- variatie. Een virtuoze, doch in delicaat sa menspel met het orkest bereikte finale, ont lokte een daverend applaus, dat aangroeide tot een ovatie. Men zou Annie Laffra een hartelijk tot weerziens willen toeroepen. Het concert werd besloten met „Een nacht op de Kale Berg" het nagelaten werk van Moussorgsky, dat door Rimsky- Korsakov voltooid en effectrijk geïnstru menteerd is. Behoudens de slotmaten ge noot het een prijzenswaardige uitvoering. JOS. DE KLERK. In het verversingshuis „Groenendaal" heeft Vrijdag de feestavond plaats gehad, welke was bestemd voor de leden van het jubileumfonds van het Heemsteeds Ge meentepersoneel. Zoals de heer J. Bloemendaal als voor zitter in zijn openingswoord opmerkte, was het reeds twee jaar geleden dat de leden voor een dergelijke avond bij elkaar zijn geweest, omdat deze verleden jaar in ver band met de stormramp moest worden uit gesteld. De wethouder van Openbare Wer ken, de heer E. J. van Lent, vond deze bij eenkomst de aangewezen gelegenheid om persoonlijk te komen mededelen, dat het gemeentebestuur de bevordering van ver schillende personeelsleden heeft goedge keurd. Aan deze avond werd medewerking ver leend door de Heemsteedse Toneelvereni ging „Nut en Genoegen", die aldus opnieuw een opvoering kon geven van de klucht in drie bedrijven „Als ma aan de touwtjes trekt". Dit ensemble heeft, onder regie van Carel Veerhoff met deze klucht al vele suc cessen behaald. Tijdens de pauze werd nog een ronde gekiend om prijzen en na afloop van de voorstelling besloot: een gezellig samenzijn deze feestavond. De geanimeerde dansmu ziek werd hiervoor verzorgd door het or kest Franci Harré. ADVERTENTIE Dan 13000 bellen Amsteldijk, pas. 3 Key West n. Le Havre. Arendskerk, 4 te Hamburg. Aimilla, 5 v. Haiphong n. Pladju. Aludra, 4 te Sao Francisco do Sul. Amstelkroon, 4 v. San Juan n. La Guaira. A la mak. 3 te Calcutta. Alderamin, 5 te Karachi. And ijk. 5 te Antwerpen. Alpherat, 4 te Montevideo. Altair, 4 v. Bah ia n. Antwerpen. Alwaki, 4 v. Rio de Janeiro n. Santos. Aalsdi.ik, 4 700 m. NW. Azoier.. Aardijk. 4 100 m. O. Bermuda. Abbekerk, 4 260 m. ZO. Ceylon. Adinda, 4 300 m. Z. Saigon. Agamemnon, 4 dwars San Salvador. Alcyone, 4 310 m. N.NO. Madeira. Annenkerk, 4 te Maiseille. Arnedijk, 4 450 m. W. Bermuda. Agatha, 6 te Port Swettenham. Alwaki, 5 v. Rio cle Janeiro te Santos. Arendsdijk, 4 v. N. Yoik 5 te Philadelphia. Auadne. 5 v. Tanga n. Buitenhuizen. Aidabi, 5 v. Santos n. Montevideo. Aludra, 5 v. Sao Francisco do Sul n. Paranagua Argos, 6 v. Lissabon te Sevilla. Algenib, 5 v. Rotterdam n. Recife. A'nati, 5 v. Santos te Rio de Janeiro. Alphacca, 5 v. Paranagua te Santos. Amerskerk. 6 v. Newcastle News n. Melbourne Ampenan. verm. 6 v. Antwerpen n. R'dam. Amstélland, 7 IJmuiden verwacht. Appinged'ijk, 5 te New York. Aveidijk, 4 v. Philadelphia te Baltimore. Axeldijk. G v. Rotterdam te Arutw. Bali, pass. 4 Penm n. Suez. Bloemfontein, 4 480 m. Z. Kp. Palmas. Bantam, 4 v. Belawan n. Colombo. Breda, pass. 4 Flores n. Trinidad. Blitar, vérm. 4 v. Geelung n. Sydney. Baarn, pass. 5 Flores n. Londen. Bawean, 5 te Penzacola. Blommersdij'k, 6 v. Antwerpen te Rotterdam. Boissevain, 6 v. Rio d* Janeiro te Santos. Bonaire, 6 80 m ZW. Flores. Bintang, pass. 6 Malta n. Amsterdam. Caitex Deift, 4 80 rn. Z.ZW. Ouessant 6 Rotter dam verwacht. Caitex Pernis, pass. 4 Zuidp. Sicilië n. R'dam. Caitex The Hague, 4 245 m. W. Sidon. Camphuys 4 v. Belang n. Ternate. Clavella, pas.-. 4 Zuidwestp. Sardinië. Cleodora, 4 320 m. w. Sabang. Caitex Padang pass. 5 Finisterre n .Singapore. Castor, 5 te Bremen. Celebes, pass. 5 Ouessant n. Amsterdam. Ceronia. 5 te Singapora. Caitex Leiden, 5 v. Sidon te Rotterdam. Dalerdijk, 4 te Vera Cruz. Dnivendi echt. 3 te Houston. Delfiand, pass. 4 St. Paulsrock n. Las Palmas Delfshaven, 4 v. Santos n. Buenos Aires, liongedi.ik, pass. 5 Ouessant n. Antwerpen. Eemlane, pass. 4 Kp. Verdische eil n. Las Palmas Ena 4 v. Mirt n. Balikpapan. Esso Amsterdam, pass. 4 Aden n Rastanura. F.sso Den Haag, pass. 5 Algiers r. Sidon. Erinna, 3 840 m. O.NO. Sombrero eil. Esso Rotterdam, 5 te Le Havre. Eos, 6 v. Rotterdam te Amsterdam. Friesland 5 v. Rotterdam n. Sunderland. Gooiland, 4 v. Amsterdam n. Zuid-Amerika. Gordias. 4 te Haifa. Gaasterkerk, verm. 4 v. Lissabon n. Marseille. Ganymedes. 3 100 m. ZO. Jamaica. Gaioet. 5 v. Soeraba.ia te Semarang. Grote Beer, 6 v. Rotterdam te Le Havre. Groote Kerk. 5 v. Beiia ci. Lorenzo Marquez. Gaasterland, 5 v. Paranagua te Santos. Hersilia, 4 te Port of Spain. Heelsum. 4 430 m. ZW. Flores. Helena. 4 950 m. W. Flores. Helicon, 4 te Cape Haitien. Hera, 3 v. Port au Prince n. Ciudad Trujillo. Hycira, 4 100 m. W .ZW.Lands End. Hathor, 6 te Haifa. Hector, 5 te Burriana. Hoogkerk 5 v. Takubar n. Kobe. Hsulerwijk, 5 v. Necochea te Dakar. Hilversum, 6 te Suez. Hermes. 5 v. Almirant-e n. Cristobal. Indrapoera. pass. 5 Gibraltar n. Marseille. Ittersum, 5 v. Itajai te Puerto Alegre. Japara KRL)4 v. Tegal n. Musi rivier. Java, pass. 4 Guardafui n. Djibouti. Jagersfontek., 5 te Amsterdam. „Contra-spionnage" (Luxor). Een ko lonel van het Amerikaanse leger, die met zijn Engelse vrouw in een lieflijk buiten huisje uitrust van zijn legeractiviteiten, wordt tegen zijn wil betrokken in een spionnage-affaire, waarin hij van meet af aan een belangrijke en actieve rol speelt. Hij schiet een man neer van wie hij denkt dat het een stroper of een zwarthandelaar is, waarna de verwikkelingen steeds groter in aantal en steeds spannender van aard worden. Als we daar dan nog bij vertellen dat de misdadigers tenslotte worden sa mengedreven in en op Madame Tussaud's beeldenkabinet, dan is het alleszins reden om wat meer van deze film te weten te komen dan wij er nu van vertellen. Joel Me Crea en Evelyn Keyes spelen de hoofd rollen. E. K. „Scaramouche" (Rembrandt). Deze verfilming van Rafael Sabatini's quasi-historische roman is een der indruk wekkendste millioenen-spektakels die Hol lywood ons de laatste jaren voorgezet heeft. Het overbekende verhaal, zich af spelend in de woelige dagen kort voor de Franss revolutie, bood gelegenheid te over tot het invoeren van imposante massa- scènes en show-effecten en het hoeft geen betoog dat de filmmensen die kansen niet gemist hebben. De schrille tegenstel lingen tussen het pompeuze hofleven met zijn bepoederpruikte, liehtelijk-dêcadente adel en het grauwe bestaan van het ont wakend proletariaat, zijn voortreffelijk uit gebuit, zonder nochtans tot caricaturen te ontaarden. Tegen deze kleurige achter grond ontwikkelt zich dan het conflict tus sen de beide halfbroers, de hertog van Maynes en de komediant André Moreau, alias Scaramouche, wier wederzijdse haat de symbolische projectie is van de strijd tussen de standen. Alles wordt natuurlijk danig geromantiseerd en vooral het degen- duel tussen de twee aartsvijanden in een overvolle schouwburg, dat als climax be doeld is. doet hier eb daar wel heel erg Douglas Fairbanksachtig aan, maar dat neemt niet weg dat men aan deze rolprent volop zijn plezier kan beleven, want de in trigue zit knap en logisch in elkaar, en ontbeert humor noch intelligentie. Een prettige verrassing is de gave vertolking van Scaramouche door Stewart Granger, die hier blijk geeft v?.n onveiwachte mi mische talenten. H.C. „Bittere rijst" (City) Deze om haar documentaire gedeelten waardevolle film blijft nog een week. „Obsessie" (L i d o) Alfred Hitchcocks psychologische thriller, befaamd om de flits rood op het doek, wanneer een der hoofdfiguren zelfmoord pleegt en verder een meesterstukje van regie, is weer te rug. Men mag de film eigenlijk niet mis sen. Ze is één brok geladenheid en voert de spanning op tot het verrassende einde. „Woeste Hoogte" (Cinema Palace). Geruime tijd geleden hebben wij aan deze film eeri opstel gewijd, betogend dat ze een prachtig gegeven met veel zong be handelt maar de beklemmende sfeer van het boek, waarnaar ze werd gemaakt, hoogstens benadert. Men zal de film daar voor niet hoeven te verzuimen, maar een warme aanbeveling om Emily Bronté's ro man te lezen blijve hier niet achterwege. „Zondige levens" (Minerva) Een vader, die aan de drank is, een moeder en een dochter, die het met de goede ze den niet al te nauw nemen en een zoon, die de voetsporen van zijn vader volgt, ziedaar de Weense familie, die in deze film van de ene zonde in de andere tui melt. Het loopt natuurlijk allemaal ver keerd af. Het meisje raakt na een misluk te liefde definitief van het rechte pad en de zoon schiet in zijn drift een sergeant dood. Dit alles speelt zich af tegen een achtergrond van het Weense leven in de „hogere" kringen. De film eindigt met de executie van de zoon, waarbij het senti ment er net te dik op ligt. Zaterdag- en Zondagmiddag gaan Stan Laurel en Oliver Hardy gezamenlijk in dit theater „Door dik en dun". H. de G. „Radarpatrouille contra saboteurs" (Roxy) In deze twee-weekse serie film, die tot en met Zondag in één pro gramma wordt vertoond, wordt men ge-» confronteerd met een langdradige serie van onwaarschijnlijkheden, die zelfs de meest argeloze bioscoopbezoeker zullen teleurstellen. Jammer, want uit het gege ven een aantal radardeskundigen hou den zich, in opdracht van hun regering, bezig met het aanleggen van een radar- ring, die het land moet beveiligen, doch worden daarbij dwars gezeten door een spionnenkoning cum suis, die met een anti radar-apparaat hun plannen in de war stuurt zou 'n spannende film kunnen zijn voortgekomen. Dat dit niet het geval is, komt, zoals reeds gezegd, door de vele onwaarschijnlijkheden en door de talloze herhalingen van gebeurtenissen, die tel kens een zelfde einde vinden. Vanaf Maandag draait in deze bioscoop „De engel en de bandiet" met John Wayne en Gail Russell. N. K. „De zoon van niemand" (Frans Hals) Onder regie van Rafaello da Maturaszo is hier een geladen film-tragedie tot stand gekomen, over de liefde van een graaf voor een meisje „uit het volk", een daardoor ontketende botsing met de feodale ge voelens van de moeder van deze graaf, de listen en lagen, die tegen het onafschei delijke paar gelegd worden, de ongeluk ken, die ervan komen en de strenge ker- kerkelijke en klooster-inzettingen, die ver hinderen, dat het verbroken geluk van de twee hersteld wordt. Het is een hele opsomming, die borg staat voor tal van felle dramatische hoogtepunten en alsof dat nog niet genoeg is nog een aantal lang gerekte, hoogst emotionele scènes, waar mee een doelbewuste aanval gedaan wordt op de nuchterste toeschouwer. In Italië is deze klaarblijkelijk geslaagd vandaar misschien de „aanbeveling", dat de film 150.000 Lire méér heeft opgebracht dan „Bittere Rijst"? maar in vele andere landen zal ongetwijfeld meer eenvoud van zulk een rolprent gevraagd worden, wil zij diepere indruk nalaten. Een andere dan deze financiële vergelijkingen met Bit tere Rijst valt overigens niet te maken, hoogstens, dat zij eveneens de sociale om standigheden der op de grafelijke domei nen werkende arbeiders terzijde belicht. H. B. ADVERTENTIE van ouds bekend. - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM Joh. v. Oldenbamevelt, 6 te Melbourne. Kota Gedeh, pass. 4 Malta n. Halifax. Kota Baroe, 3 te New York. Karossa, 4 v. Sanana n. Bouboubuton. Kieldrecht, 4 450 m. O. Ceylon. Kota Inten, 5 v. New York n. Halifax. Karimun, 6 v. Priok n. Cheribon. Langkoeas, 4 v. Padang n. Tj. Priok. Lekkerkerk, 4 Perim gepass. 8 Suez verw. Liseta, pass. 4 Str. Soenda n. Pladju. Laagkerk, 4 v. Antwerpen te Rotterdam. Lekhaven, 4 v. Antwerpen te Rotterdam. Laurenskerk, pass. 4 Gibraltar n. Marseille. Leopoldskerk, 4 50 m. N.NW. Finisterre. Lutterkerk, 6 Karachi verwacht. Leersum, 4 v. New Orleans n. Savanna. Lissekerk. 5 v. Amsterdam n. Perz. Golf. Lombok, 6 te Port Elizabeth. Laertes, 6 v. Bilbao te Liverpool. Loppersum, pass. 6 Finisterre n. Dakar. Leu^ekerk, 6 v. Aden n. Karachi. Maas, 5 v. Katakolo n. Tunis. Macuba, 4 v. Miri n. Kawasaki. Murena, 4 v. Liverpool n. Thames. Markelo, pass. 5 Kp. Arcona n. Stettin. Mirza, 4 120 m. NO. Formosa. Mapia, 5 v. Hamburg te Amsterdam. Meliskerk, pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Molenkerk, 5 Wight gepass. n. Las Palmas. Maaoera, 6 v. Bahrein te Durban. Mataram, 5 v. Casablanca n. Beyrouth. Meerkerk, 6 v. Amsterdam e Marseille. Mentor, 5 v. Malta n. Alexandrië. Mariekerk, pass. 6 Dover n. Antwerpen. Marpessa, 7 te Hongkong. Nigerstroom, 4 te Cape Coast. Nieuw Amsterdam. 5 te Port au Prince. Noordwijk 1 v. Santiago n. Hampton Roads. Nieuw Holland. 5 v. Sydney n. Melbourne. Noordam, 5 470 m. W. Valencia n. R'dam. Ootmarsum, 5 te Amsterdam. Oranje. 4 v. Singapore n. Tj. Priok. Oranjefontein, 4 v. Kaapstad n Port Elisabeth. Orion. 4 v. Rotterdam n. Oran. Oberon. 2 v. Houston n. New Orleans. Omala, 5 te Melbourne. Orestes, 6 v. Trinidad n. Cumana. Poelau Laut, 5 te Beyrouth. Prins Willem IV. 5 te Ceuta. Perna, 4 120 m. NO. Madoera n. Wellington. Plancius, 4 v. Tj. Priok n. Semarang. Prins Fred. Hendrik, 4 440 m. N.NO. Flores. Prins Philips Willem, 4 160 m. W Kp. St. Vincent Polydorus, 5 120 m. W. Sabang n. Aden. Poseidon, 5,v. New York n. Curasao. Prins Joh. W. Friso, pass. Vlissingen n. Alex andrië. Prins Willem III. 5 v. Gibraltar n. Dakar. Pygmalion, 6 v. Amsterdam te San Juan. Rijndam, 4 te New York. Rcki, 4 te Genua. Rijnkerk, 4 v. Suez n. Aden. Radja, 5 te Penang. Rafaela, 5 te Bangkok. Ridderkerk, 6 te Suez. Rita, 5 v. Pladju n. Bangkok. Roepat, 6 v. Belawan n. Djibouti. Salawati, 5 v. Marseille n. Livorno. Singkep, 4 te Tegal. Stad Amsterdam, 5 te Glasgow. Straat Makassar. 4 v. Manilla n. Hongkong. Stad Alkmaar, 5 v. Rotterdam n. Narvik. Straat Bali 5 v. Santos te Buenos Aires. Sarpedon, 5 v Rotterdam n. La Guaira. Sinabang, 5 te Palembang. Sliedrecht, 4 240 m. Z. Socotra. Stad Vlaardingen, 4 390 m. Z. Kp. Race. Straat Banka, 4 300 m. W.t.Z. Mauritius. Sunetta. 4 290 m. ZO. Christmas eil. Saparoea, 5 v. Hamburg n. Gdynia. Sheratan, 5 e Las Piedras. Sibajak, pass. 6 Gibraltar n. Port Said. Soestdijk, 6 te Djakarta. Stad Arnhem, 5 te Basrah. Stad Schiedam, 6 te Gibraltar. Schie 5 v. Rotterdam n. Tunis. Stad Alkmaar 5 v. Rotterdam n. Narvik. Sommelsdijk, 5 te New York. Stad Leiden, vertr. 6 v. R'dam n. Savanna. Stad Rotterdam. 7 te Immingham verwacht. Taia, pass. 4 Madeira n. Rio de Janeiro. Tegelberg, 4 v. Yokohama n. Nagova. Tibia. 4 v. Singapore n. Hongkong. Tjitadane, pass. 4 Sabang n. Mauritius. Themisto, 4 v. Rotterdam 5 te Bremen naar New York. Tiipanas. 2 v. Durban n. Lorenzo Marquez. Tarkhaven III, 4 v. Sungeigerong n. Soerabaja. Taria, 4 600 m. ZW. Madagascar. Ternate. 4 240 m. W. Mmikoy. Titus, 4 25 m. O.NO. Ouessant. Tjiwangi, 4 80 m. Z. Kp Padaran. Trompenberg, 4 100 m. Z. Bermuda. Tosari, pass. 5 Gibraltar n. Rotterdam Tabian. 6 v. San Francisco te Los Angeles. Tomori. 6 v. Djeddah te Suez. Van Spilbergen. 5 v. Dakar n. Conakry. Van Riemsdijk, 5 te Makassar. Waterland, 4 v. Montevideo n. Ilheos. Waterman, 5 te Kaapstad. Weltevreden, pass. 4 Guardafui n. Belawan. Woensdrecht, 4 250 m NO. Fayal. Westernam. 5 630 m. W. Flores. Waal. 6 te Piraeus. Wielrirecht. 6 Napels verwacht. Willemstad. 5 v. La Guaira n. Curasao. JJsel. 5 te stanboel. Zeelend (KRL). pass. 5 Sabang n. Colombo. Zuiderkruis. 5 v. Cristobal n. New York. Zon.newijk. 5 v. Panama n. Curasao. Zeeland (SSM). 6 v. Amsterdam n. Hull. Schepen met passagiers, repatrlërenden en emigrerenden Aidabi, verm. 4 v. Santos n. Montevideo. Alhena. verm. 6 v. Hamburg n. Antw. en verm. 12 v. R'dam n. Buenos Aires. Alnati, verm. 4 v. Santos n. Rio de Janeiro. Rloemfontein. 16 Amsterdam verwacht. Ronaire. 11 te Plymouth 13 A'dam verw. Boschfoniein, verm. 7 v. Dar es Salaam n. Zan zibar. Boskoop, verm. 7 v. Cristobal n. A'dam via Madeira. Cottica. 7 te Barbados verwacht. Groote Beer. 6 Le Havre verwacht. Indrapoera. 7 te Marseille verwacht. Jagersfontein, verm. 12 v. Amsterdam n. Oost- Afrika. Joh. v. Oldenbarnevelt. 6 te Melbourne 11 te Sydney verwacht. Maasdam. 6 v. St. Thomas te Norfolk verw. Nieuw Amsterdam, 8 v. Port au Prince te New York verwacht. Noordam, 8 v. New York te Rotterdam verw. Oranie. 6 v. Amsterdam te Diakarta. Oraniefontein, 6 te Port Elizabeth verw. Oraniestad. verm. 18 v. A'dam n. Cristobal. Riindam, vertr. 6 v. New York n. Rotterdam. Sibaiak. 11 te Port Said verwacht. Waterman, vertr. 7 v. Kaapstad n. R'dam. Westei dam. 8 te Bermuda in te New York verw.' Willem Ruys. vertr. If) v. R'dam n. Diakarta. Willemstad 5 te La Guaira 6 te Curacao verw. Zuiderkruis. 5 te Cristobal 10 te New York verw. KLEINE VAART Actinia, 4 v. Le Guilde n. Liverpool. Arnoudspolder, 4 v. Vlissingen n. Antw. Albergen, 4 v. Requejada n. Terneuzen. Anna b, 4 v. Waterford n. Newport. Appingedam, 4 te Bordeaux. Arnoudspolder, vertr 5 V. Antw. n. R'dam. Audacia, 4 v. Rouaan n. Newcastle. Beekbergen, 6 Basse Indre verwacht. Berkelstroom, pass. 4 Vlissingen n. Duinkerken. Boreas, 4 te Oran n. Tunis. Binnenhaven, 5 v. Duinkerken n. Rouaan. Batavier III, pass. 4 Finisterre n. Bordeaux. Blue Boy, 5 v. Waterford n. Plymouth. Bab-T, 3 Kp. St. Vincent gepass n. Sete. Cornelia b I. vertr. 4 v. Malmö n. Helsingborg. Celebes. 5 dwars Casquets n. Casablanca. Claes Compaen, 4 v. Manchester n. Barry. Cornelia b I, 5 v. Malmö te Helsingborg. Caalnd, 4 V. Bona n. Bayonne. Csrpo. 4 v. Plymouth n. R'dam. Coolhaven, pass. 4 Finisterre n Port Lyautey Corrie b, vertr. 5 v. R'dam n. Amsterdam. Deni. 5 te Antwerpen. Deo Duce. 4 v. Rouaan n. Rotterdam. Da Capo, 6 v. R'dam te St. Nazaire verw. Doklaan, 4 v. Fowey n. Genua. Diligentia, 5 v. Ipswich n. Thameshaven. Ferocia, veim. 5 v. Liverpool n. Par. Elsenburgh, pass. 4 Finisterre n. Casablanca. Escaut, 5 v. Stockholm n. Rotterdam. Express, 5 v. Rotterdam te Amsterdam. Fiducia, 5 Londen verwacht. Flevo, pass. 5 Vlissingen n. Brugge. Frejo, 4 v. La Roehelle n. Leith. Harold, 5 Sandefiord verwacht Hondsrug, 5 v. Vlissingen te Boston verw. Hartel. verm, 5 v. Exmouth n. Penryn. Ida Pieter, pass. 4 Vlissingen n. Londen. Import, 3 v. Lissabon n. Antwerpen. Ingeborg, 4 te Alesunei. Jen Herman, pass. 4 Vlissingen n. Antw. Jan Kreumer. 4 v. Warnemuende n. Kailskroua Jo. vertr. 5 v. Rottei-dam n. Zierikzee. Jongkind, 6-7 v. Algiers te R'dam verw. Kemphaan, verm. 5 v. R'dam nè Denemarken Koningshaven, 5 v. Kopenhagen te Gothenburg. Kemphaan, verm. 5 v. R'dam n. Denemarken. Leendert b, 5 v. Stanlow n. Sete. Leny, 5 te Londen. Leuvehaven, 4 te Antwerpen. Lvdia. 6 Londen verwacht. Merak. 1 v Goole te Vlissingen. Mareella. 5 v. R'dam te A'dam verwacht Maasym, 4 v. Grangemouth n. Bordeaux. Markab, 5 v. Boulogne n. Calais. Meres, 13 v. Gothenburg te Montevideo verw. BINNENLAND Ter verduidelijking van de psychische werking van kleuren op de mens bij zijn arbeid en in het dagelijks leven heeft Mul- tifilm in opdracht van een verfindustrie de film „Magie der kleuren" vervaardigd. De eerste vertoning van „Magie der kleuren" geschiedde in de rolzaal van het Haagse Binnenhof. Enige Kamerleden en Staats raad mr. A. M. Joekes waren aanwezig. De Groninger brandweer heeft Vrij dagmiddag twee uitslaande branden moeten blussen. De eerste brak om vijf uur uit in een huis aan de SI. Janstraat Met wee stra len werd het vuur geblust. Een deel van het huis brandde uit; de inventaris ging ver loren. Terwijl de brandweer nog in de St. Janstraat aan het blussen was, werd groot alarm gemaakt voor een uitslaande brand in een dekkledenfabriek aan het Winscho- terdiep. Het vuur bleek te woeden in een voorraad dekzeilen en zwemvesten. Na enkele uren was de brandweer het vuur meester. Eén verdieping brandde vrijwel uit. Om kwart over acht 's avonds werd opnieuw alarm gegeven, deze keer van de Martinikerk uit. Het bleek echter dat de automatische melder door een defect in werking was getreden. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Fe bruari 1.854.339 tegen 1.841.249 op 1 Januari 1954. Op 1 Januari waren er 491.418 aange slotenen op het rijks-radiodislributienet tgeen 488.437 op 1 December. In de Nederlandse Staatscourant van 5 Februari is een lijst opgenomen van de hoofd-, bedrijfs- en vakgroepen (de zoge naamde Woltersomse organisaties) die bij beschikking van de minister voor Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie met ingang van 14 Februari 1954 worden opgeheven. De Algemene Nederlandse bond van Gepcnsionneerden, waarbij 60.000 gepension- neerde burgerlijke ambtenaren zijn aange sloten, beeft aan de minister van Binnen landse Zaken een telegram verzonden waar in verzocht wordt de Pensioenraad te mach tigen bij de volgende kwartaalbetaling aan die gepcnsionneerden, die daarvoor in aan merking komen, een voorschot van f 100 te verlenen in afwachting van verbetering der pensioenuitkering. Bij aanhouden van de vorst zal Vrijdag 12 Februari op de Gouwzee bij Marken een grote ouderwetse Marker bruiloft worden gehouden. Met een subsidie van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver-wetenschappelijk onderzoek zal de Leidse assyrioloog dr. R. Frankena een reis naar het Nabije Oosten ondernemen. Deze reis zal ongeveer vijf maanden duren. Hij zal in Istanbul de spij kerschrifttabletten van het nationaal mu seum van oudheden bestuderen. Voorts neemt hij deel aan de archaeologische ex peditie van prof. dr. Kurt Bittel naar Bogazkoy, de oude hoofdstad van het voor malige rijk der Hethieten. Een rijwielfabriek tc Dieren heeft het millioenste rijwiel, dat de fabriek heeft ver, laten, aan de Koningin aangeboden om er een bestemming aan te geven. H. M. heeft het rijwiel ter beschikking gesteld van de Johannastichting te Arnhem. Op verzoek van de Nederlandse consul- generaal te Algiers, mr. C. L. F. Crommelin, heeft het Nederlandse Rode Kruis voor de slachtoffers van koude, storm en overstro mingen aldaar 200 dekens beschikbaar ge steld, welke per K.L.M. zijn verzonden. De Zweedse architect M. E. Molander voert thans in Den Haag besprekingen met het Nederlandse Rode Kruis over de bouw van het Rode Kruis-ziekenhuis tc Zierikzee. Het Zweedse Rode Kruis heeft hiervoor een bedrag van twee millioen gulden beschik baar gesteld. In de toekomst zal dit Rode Kruis-ziekenhuis de ongunstig gelegen zie- keninrichting te Noordgouwe vervangen. De architect J. van der Linden uit Amsterdam heeft de plannen ontworpen. De besprekin gen met de heer Molander zullen naar men hoopt leiden tot goedkeuring van het ont werp, zodat binnenkort de bouw kan worden aanbesteed. De heer A. Mcrens, laatstelijk consul- generaal der Nederlanden te Tanger, is be noemd tot Nederlands gezant in Manilla. Binnenkort zal een gezantschap in Mon rovia (Liberia) worden ingesteld. De be noeming kan worden verwacht van jhr. mr. G. R. G. van Swinderen, die thans tijdelijk optreedt als consul-generaal te Johannes burg, tot Nederlands vertegenwoordiger in Monrovia, in de rang van minister-resident. De laatste tijd is deze rang in onbruik ge raakt. Liberia is in Nederland ook vertegen woordigd door een minister-resident. Tot consul-generaal te Johannesburg is thans benoemd mr. H. S. Hallo, laatstelijk hoofd van de consulaire afdeling aan de ambassade te Brussel. De Nederlandse consulaten te Dortmund en Hannover worden opgeheven. Mr. G. J. de Graaf, consul te Dortmund, wordt eerste gezantschapssecretaris te Lima. De heer J. Steenbergen, consul te Hannover, wordt overgeplaatst naar Emden. De heer J. van der Gaag, werkzaam op het departement van Buitenlandse Zaken wordt eerste gezant schapssecretaris te Santiago de Chile. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeenteraad voor van de N.V. Aannemers bedrijf W. Thunnissen te Heemstede voor de gemeente om niet over te nemen, een strook grond ter oppervlakte van ongeveer 300 vierkante meter, gelegen aan de Oost zijde van de Bloemendaalscweg en de Zuid zijde van de Vijverweg. Het bedrijf is voor nemens een flatgebouw te stichten en bij het plan is voorzien in de aanleg van een zogenaamde ventweg, tevens parkeerstrook. De viering van het vijftigjarig bestaan van de Katholieke Landarbeidersbond Sint Deus Dedit zal door de afdeling Heemstede Zondag 7 Februari worden gevierd en niet op Zondag 14 Februari, zoals gemeld is. Op Maandag 8 Februari hoopt de heer J. Elffers het feit te herdenken, dat hij 25 jaar in dienst is van de Provinciale Griffie. Hij bekleedt daar thans de functie van commies. De Pieter Hasselaar padvindersgroep in het district Haarlem van de N.P.V. geeft heden. Zaterdagavond, in de Wethouder Westerveldschool in de Overtonstraat voor ouders en belangstellenden een uitvoering met een bont afgewisseld programma. ADVERTENTIE Brei niet langer voor de vraat- xuchtige motten, nu U volop geMITI Niseerde motvrije wei kunt kopen Micisland, 4 v. Rotterdam te Leith. Mudo, 5 dwars East Goodwin n. Rouen. Muphrid, verm. 5 v. Garston n. Terneuzen. Mypuck, vertr. 5 v. Parijs n. Rouen. Mies, 5 te Cardiff. Mirach, 4 te Rouaan. Monica. 5 te Ordnancework verw. Necton, 4 v. Vlissingen n. Rudkoping. Nassauhaven, 4 te Falkenberg. Noorderlicht, 4 v. R'dam te Wisbeck, Nottingham, 5 v. Goole te Rotterdam verw. N eelt je b, 4 te Marans. Olwe, 4 te Vlissingen. Olwe, pass. 4 Vlissingen n. Grimsby. Oosterburgh, pass. 4 Vlissingen n. R'dam. Pavo, 3 v. Pasajes n. Bordeaux. Ponza, 3 te Amsterdam. Vrouwepolder, 7 Oporto verwacht. Wega 4 v. Antw te Vlissingen. Wega, 4 v. Vlissingen n. Queensboro. Walenburgh, 5 bij Noord Hinder n. R'dam. Wickenburg. pass. 4 St. Vincent n. Duinkerken. Westersingel, 5 v. Rotterdam n Cork.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10