Theoretische lessen maken van jongens bekwame arbeiders Agenda voor Haarlem Genezende warmte Nogmaals de ijsbaan „Brederode" Vüwê Conversatie ENGELS FRANS PUROL verkoudheidszalf Een avond bij de Gemeentelijke Avond Nijverheidsschool Voldoende verjaagt kou1 Het accoord tussen ziekenfondsen en huisartsen Patiënt stierf door verkeerde injectie Urker vissers willen naar Amerika ZATERDAG 6 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Burger Avondschool bestaat reeds negentig jaar Vragen staat vrij Vragen aan Ben W. van Velsen Minister Suurhoff heeft er geen bezwaar tegen Verpleger vrijgesproken Drie hunner gaan het terrein verkennen Fred Thomas 25 jaar journalist Vier avonden in de week, op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag, is de grote fietsenstalling op de binnenplaats van de H.B.S.-A aan de Zijlvest 25a in Haarlem te klein. Veel te klein zelfs want overal, zelfs tegen de muren en schuttingen staan de rijwielen, in dichte rijen. Grote fietsen en kleinere, maar allemaal heren-rijwielen en de bezitters zitten avond aan avond in de lokalen van H.B.S.-A, van het „inwonend" gymnasium en. van de Gemeentelijke Avond school voor Nijverheidsonderwijs. De jongens, die straks onze zeeschepen, hijs kranen, baggermolen, verwarmingsbuizen of stopcontacten maken, volgen namelijk op deze school de zo nodige teclmisch-theoretische lessen, zonder welke zij vrijwel niet verder kunnen komen in het bedrijf waar zij nu als leerling werkzaam zijn, maar waar zij straks, over enkele jaren de „bazen" zullen zijn. Bazen, die weer leerlingen de eerste beginselen van het vijlen en lassen bij brengen en die hun jongmaatjes aanraden om de avondschool te gaan bezoeken, want. en zij spreken daarbij misschien onbewust de directeur van deze school de heer ir. J. G. Rijkeboer na, zonder diploma bereik je tegenwoordig niets meer; zonder een papiertje in je zak ben je maar bar weinig waard. Toen wij een dezer dagen op een avond een bezoek brachten aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs ontving de heer Rijkeboer ons niet onvoor bereid. Integendeel, deze actieve directeur, die van 1947 af de scepter zwaait over zijn driehonderd tot vierhonderd leerlingen had er zelfs de, oude jaarverslagen van zijn voorganger bijgehaald en uit deze histori sche documenten en uit de beschrijving van zijn school in het orgaan van de Nederland se Bond van leerkrachten bij het Nijver heidsonderwijs krijgt men het volgende historische beeld van een school, die dit jaar precies negentig jaar bestaat. De oudste Haarlemse Nijverheidsschool werd reeds in 1822 als „Stads Teeken- school" opgericht. Op 2 Januari 1823 vin gen de lessen in enige lokaliteiten van het Prinsenhof aan. Ih deze vorm bleef de school bestaan tot 31 Maart 1861 toen, na dat de Raad van de Gemeente Haarlem daartoe op 29 Augustus 1860 besloten had, de eveneens reeds bestaande Industrie school van het departement -Haarlem der Maatschappij tot bevordering van Nijver heid overgenomen werd en tezamen hier mede verenigd werd tot de „Industrie- en Teekenschool". Op 1 Oct. 1861 werd deze onderwijsinstelling in het Pand geopend. Nauwelijks drie jaren later werd deze school echter weer opgeheven en vervan gen door de Burger Avandschool voor Mid delbaar Onderwijs. Op 5 September 1864 werd deze Burgeravondschool (B.A.S.) ge opend in dezelfde lokalen als die van de Industrieschool. In 1867 werd de B.A.S. naar het Oude Mannenhuis of St. Joris-proveniershuis overgebracht waar zij tot 1883 gevestigd bleef. In dat jaar verhuisde zij naar „het nieuwe gebouw" aan de Gedempte Kraaijenhorstergracht (Nassaulaan). Hier is de school jarenlang (tot 1914) gevestigd geweest. Bij de bouw van de nieuwe HBS aan de Zijlvest-Raaks werd toen namelijk rekening gehouden met de huisvesting van de B.A.S.; de tweede verdieping werd er ADVERTENTIE Steeds méér huisvrouu>en zien in, dat het haar eigen belang is bij het kopen van een bindmiddel MAÏZENA DU RYEA te vragen. En haar winkelier geelt het haar graag, want het is ook zijn belang dat haar maaltijden slagen. Hij weet door jarenlange ervaring dat er voor groenten, soepen en sausen geen beter bindmiddel bestaat dan juist MAÏZENA DURYEA. Bij het gebruik daarvan zijn misluk kingen bij voorbaat uitgesloten. ZATERDAG 6 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Wiener Blut", Hoofd stad-Operette, 8 uur. Theosofia, Nassauplein 8: Tentoonstelling Broederschaps Federatie Haarlem, 119 uur. Ijsbaan Eindenhout, "Wagenweg: 710.30 uur. Minerva: „Zondige levens", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De zoon van niemand", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Radarpatrouille contra sabo teurs". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Con- tra-spionnage", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Scaramouche", 14/jaar, 6.45 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: „De woeste hoogte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Obsessie", lo jaar. 7 en 9.15 uur. „Wat gebeurde er met Hitier?", 18 jaar, 23.30 uur. ZONDAG 7 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Wiener Blut". Hoofd stad-Operette, 2, 8 uur. Rembrandttheater: Operaconcert, Haarlems Kunst Gemeenschap, 11 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", wijdingsmorgen, 10.30 uur. Ijsbaan Eindenhout, Wagenweg: 10—5.30, 7—10.30 uur. Minerva: „Door dik en dun", alle leeft., 2, 4.15 uur. „Zondige levens", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De zoon van niemand", 14 jaar. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Radarpatrouille contra saboteurs", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Contra- spionnage", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur Rembrandt: „Scaramouche". 14 jaar, 1.45, 4.15 6.45 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Vivere in pace", 14 jaar. 10.30 u. „De woeste hoog te", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „La Traviata", 14 jaar, 11 uur. „Obsessie", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 8 FEBRUARI Cultura: Filmavond met lezing over- ver voersmogelijkheden naar Canada, Australië en Zuid-Afrika, 16 jaar, 8 uur. Begijnhof kapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Zang en Vriendschap: Bijeenkomst van „De grotere Wereld", 8 uur. Kleine Brinkman, Houtplein, Grote kapdemonstra- tie, T.O.C. Haarlem. Stadsschouwburg: „Gigi", Rotterdams Toneel, 8 uur. Ijsbaan Eindenhout, Wagenweg: 10—5.30, 7—10.30 uur. Minerva: AVRO-revue, 8 uur. Frans Hals: „De zoon van niemand", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De engel en de ban diet", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „Contra- spionnage", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Scaramouche", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De woeste hoog te". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Obsessie", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. In het verslag van het eerste cursus jaar van de Burger Avondschool voor Middelbaar Onderwijs in 1864 schrijft de eerste directeur, de heer W. G. Loge man, uitgebreid, ivat de jongens allemaal mee naar school moesten nemen. Op dit lijstje kwam onder meer voor: één stuk gommelasliek, een lei (32 cm. bij 22 cm.), een griffel en een eendvleugel. Bij de 146 leerlingen, die in dat jaar de avondcursus meemaakten, vinden wij onder meer de namen van: H. ten Boom, Bartel jorisstraat („Horlogietnaker bij W. ten Boom"), J. Figee, Leidsevaart (..smid bij zijn vader"), A. J. van Liempt, Gedempte Oude Gracht („Kas tenmaker") en later J. Kimman, smid, li. N. Kimman, wagenmaker, J. Misset, timmerman, J. W. G. Droste enzovoort. Van J. J. F. Beynes, Stationsplein („Wagenmaker bij zijn vader"), die ook deze eerste cursus volgde, staat vermeld: „Toelatingsexamen voldoende". Terecht overigens. ADVERTENTIE Bij alle werkoudhefdsklachten, zoals kou dia vastzit, hardnekkige hoest, neuscatarrh enz. doet Zwitsarub wonderen. Goed ingewreven op borst en rug, neus en voorhoofd, werkt Zwitsarub zowel van buiten-af als van binnen-uit. Weldadige, pijnverzachtende warmte dringt tot diep onder de huid. De hinderlijke hoestprikkel vermindert direct door inademing der heilzame Zwitsarub-dampen. Vraag naar de voordelige introductie-vorpakking besiaande uit: 1 doos ZWITSARUB 1 doos ZWITSAL (ZWITSAL Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. Apothekers en Drogisten. In 1884 vond op de Burger Avondschool de eerste „onderwijsvernieuwing" plaats. De directeur, dr. E. van der Ven, die toen aan het bewind was, benoemd in 1870, had hierin een groot aandeel. geheel voor gereserveerd, de leslokalen op de eerste verdieping werden door de HBS en de BAS voor een gedeelte gemèenschap- pelijk gebruikt en zo is de toestand tot heden gebleven. Tot zover het bijzonder nauwkeurige historisch overzicht van de heer Rijkeboer. Vernieuwing Bij de oprichting van de B.A.S. in 1864 dus, stond het leerprogramma gelijk met een school, die men tegenwoordig avond- M.T.S. zou kunnen noemen. Het rooster bevatte namelijk naast de technische wetenschappen ook wiskunde, natuurkun de, scheikunde, Nederlandse taal, geschie denis. handtekenen en rechtlijnig tekenen. In 1870 werd de eerste directeur, de heer W. M. Logeman, opgevolgd door dr. E. van der Ven en in 1884 werd er in de jaarver slagen reeds gesproken van de „ondenwijs- vernieuwing". Uiteraard was hier de in dustriële revolutie niet vreemd aan en de vakken op de B.A.S. werden dus meer en meer op de techniek afgestemd. Het leer plan werd grondig gewijzigd en de leervak ken geschiedenis en staathuishoudkunde verdwenen, waar echter tegenover stond, dat later voor de clectrotechniek een be langrijke plaats werd ingeruimd. Langzamerhand werd het onderwijs meer op de praktijk gericht en op de vorming van geschoolde vaklieden. In 1923 werd het aantal lesdagen daarbij verminderd van vijf tot vier. Tot 1947, toen de tegenwoor dige directeur aan het bewind kwam, bleef het leerplan op een enkele kleine wijziging na, onveranderd. In dat jaar werd er door het gemeentebestuur een commissie inge steld tot reorganisatie van het leerplan en een' aantal vertegenwoordigers uit indus trie- en onderwijskringen bracht toen een advies uit. De belangrijkste wijziging was, dat het ouderwetse vaktekenen, waarbij de leerlingen met de tong uit de mond de meest ingewikkelde tekeningen met inkt op het papier moesten zetten, vervangen werd door het technisch schetsen en het vooral in de praktijk zo belangrijke „tekeningen lezen". Ook werd aan de specifiek technische vakken meer aandacht besteed, zoals mate- rialenleer, gereedschapsleer, electriciteits- leer en bouwkunde. In 1948 werd overgegaan tot het nemen van een proef met een cursusduur van acht maanden gedurende vier jaar in plaats van zes maanden gedurende vijf jaar. Men heeft dit gedaan omdat een onderwijspauze van zes maanden te lang werd geacht en tevens omdat voor vele jongens de militaire dienst een spaak in het wiel stak. Immers indien de jongens thans in de vierde klasse zitten en de oproep voor de militaire dienst in de bus krijgen dan kunnen zij een vervroegd eindexamen afleggen omdat men er' van overtuigd is, dat een leerling, die geduren de bijna vier jaar trouw iedere avond de school heeft bezocht, zeker in staat geacht moet worden de leerstof te beheersen. De jongens uit de derde klasse echter krijgen bij een oproep, hoewel het directeur en leraren zeer ter harte gaat, het zo fel-be- geerde einddiploma niet. Sinds verleden jaar bestaat er echter een mogelijkheid, dat deze leerlingen uitstel van dienst krijgen. Leerlingencontract De school wordt bezocht door jongens in de leeftijden variërend van veertien tot dertig jaar. De grootste groep is uiteraard die van de leerlingen, die met goed gevolg de lagere school hebben doorlopen en daar na in een fabriek terecht komen. Vele grote fabrieken gaan met de jongens een „leer lingencontract" van drie jaar aan, waarbij de jongens verplicht worden des avonds de theoretische lessen aan de avondschool te doorlopen. Overdag doen zij uiteraard hun practische werk. De kleinere bazen, die écn of twee leerlingen in dienst hebben, kun nen natuurlijk niet een zo grote variatie in het practische werk brengen als de fa brieken, maar in de meeste gevallen vinden ook zij het wenselijk, dat hun jongmaatjes de lessen aan de avondschool volgen. De jongens met een diploma van de twee jarige dag-technische school komen in de derde klasse. Dikwijls ondervinden zij na melijk bij hun werkgever, dat zij te weinig theoretische kennis bezitten en zij komen dan naar de avondschool om deze leemten aan te vullen. De derde categorie omvat jongens, die een M.U.L.O.- of gedeeltelijke H.B.S.-oplei ding achter de rug hebben en daarna tot de ontdekking kwamen, dat zij zich in een werkplaats of fabriek beter thuis zouden voelen dan op een kantoorstoel. Zij krijgen, omdat zij meestal van bijvoorbeeld Neder landse taal, algebra en meetkunde genoeg weten een gewijzigde opleiding, waarbij vooral aandacht geschonken wordt aan ge reedschapsleer, materialenleer, electrici- teitsleer en wat dies meer zij. De laatste categorie is de groep leerlin gen van 20 tot 30 jaar, die de Rijks werkplaats in de Spaarnwouderstraat om geschoold worden. Banketbakkers, die zich meer voelen aangetrokken tot de electro- techniek, stratenmakers, die een betere toekomst zien'in het werk bij een scheeps bouwmaatschappij. Op het ogenblik herbergt de school aan de Zijlvest ongeveer driehonderdvijftig leerlingen. Verleden jaar waren het ei- ruim vierhonderd en dit verschil is gelegen in het feit, dat de Centrale Werkplaats evenals zovele andere fabrieken een eigen bedrijfsopleiding heeft ingesteld, waar de jongens dus als het ware „thuis" de zo nodige technische kennis kunnen opdoen. De leraren, die van September tot Mei de jongens trachten op de school zoveel mogelijk kennis bij te brengen kan men verdelen in twee groepen. De onderwijzers van het Algemeen Vormend Onderwijs (AVO) en van de lagere en MULO-seho- len en de leraren, die volgens de heer Rijkeboer, een „apart ras" vormen: werk lieden van Beijnes, Stork, Figee. De Cen trale Werkplaats, G.E.B., Openbare Wer ken, controleurs van de BeMetEl en noemt u maar op. Al die „bazen" en „baas jes" die overdag achter de draaibank staan en des avonds hun toekomstige opvolgers de technische kant van het bedrijf bij brengen. Technische snufjes Uiteraard wordt er op deze school met zijn bekwame directeur en docenten steeds naar gestreefd zoveel mogelijk nieuwe snufjes bij het onderwijs in te schakelen. Verleden jaar is men begonnen met de vertoning van (technische) filmstroken over draaibanken, micrometers, hoogovens enzovoort en binnenkort hoopt de heer Rij keboer do beschikking te krijgen over een technische gcluidsfilmprojector. waarbij de jongens natuurlijk een nog duidelijker beeld van de mogelijkheden der techniek krijgen. Een subsidie-aanvrage naar het Comité Opvoering Productiviteit is reeds verzonden. En zo gaat men op deze avondschool voor nijverheidsonderwijs maar door. Steeds verder, vier avonden met drie lesuren elk per week, van September tot April, van rapport naar examen, elk jaar weer. De heer Rijkeboer. die in 1922 reeds als leraar aan deze school verbonden is, kan er, zoals hij zelf zegt, niet meer mee ophouden en zo is het met velen van zijn collega's. En dat is maar goed; voor de jongens, die met een diploma van deze school in hun zak vooruit kunnen komen en voor de niet-technische mensen, die toch allemaal afhankelijk zijn van het werk van deze jongens, die straks onze zeeschepen, hijs kranen, baggermolens, verwarmingsbuizen en stopcontacten zullen maken. NAAR AANLEIDING van het bericht in onze IJmuidcr editie van Donderdag over de ongevallen op de ijsbaan „Brede rode" te Santpoort, waar de tennisbanen onder water zijn gezet, heeft het lid van de Velscnse gemeenteraad, de heer A. M. Disselkoter Jr. te Santpoort, die lid is van de fractie van de Partij van de Arbeid, de volgende vragen gesteld aan het college van Burgemeester en Wethouders: 1. Heeft uw college kennis genomen van het bericht in de „IJmuidcr Courant" van 4 Februari 1954 omtrent de slechte toestand van de ijsbaan „Brederode" in Santpoort, als ge volg waarvan enige ongelukken zijn ge beurd? 2. Is uw college niet van oordeel dat hier op onverantwoordelijke wijze door de eigenaar (eigenaren) der tennisbanen, respectievelijk ijsbaan, misbruik is gemaakt van de omstandigheden? 3. „Is uw college niet de mening toegedaan, dat door de over heid nauwkeurig toezicht op dergelijke ob jecten moet worden uitgeoefend en welke maatregelen denkt uw college in dit ver band te treffen". Voorts hebben wij van de eigenaar van de ijsbaan, de heer P. Hoenderdos te Santpoort de volgende brief ontvangen: „Ik las uw dramatisch bericht over hevige valpartijen op de ijsbaan Bre derode. Die valpartijen waren hevig en zeer te betreuren. Ik wil niet de ernst daarvan verdoezelen, maar meen wel als eigenaar van bedoelde baan te moeten opkomen tegen de door u als oorzaak ge noemde toestand. Blijkbaar hebt u zich niet van de toestand van de baan overtuigd, ADVERTENTIE Marguerite Carton heeft gedurende 25 jaar de leiding van ons concern in Nederland. Wij menen dit jubileum op de beste wijze te vie ren door een serie causerieën te houden in onze voornaamste steden. Madame Carton vertelt U in een boeiende voordracht wat iedere vrouw behoort te weten over schoon heidsverzorging. Op een meeslepende en suggestieve wijze bewijst zij U. dat het een denkfout is te menen boven de 40 jaar oud te zijn. Zij geeft U waardevolle raad en ant woordt na de pauze op alle vragen die haar gesteld zullen worden. Ik ben er zeker van. dat U aan deze uitnodi ging gevolg zult geven en gebruik zult maken van het grote voorrecht ter plaatse een zo talentvolle en gezaghebbende gids te kunnen horen voor Uw schoonheidscultus, als Ma dame Carton. De eerste causerie wordt gehouden op Don derdag 11 Februari a.s. in de Kroonzaal van Restaurant Brinkmann. Grote Markt. Haar lem. tijdens de tea van 3 tot 5 uur. Tijdige reservering dringend aanbevolen. Telefoon Haarlem 10102. The-complet 1.75. maar aangenomen, wat een berichtgever u meldde. Dat is te betreuren, want uw be richt kan mij heel wat onverdiende last bezorgen. Integendeel hoor ik van verschil lende bezoekers, dat -de baan in geen jaren zo mooi is geweest. Maar op elke baan kan een ongeluk gebeuren en wie gaat schaat sen neemt ook risico. Scheuren komen op een tennisbaan niet voor en dat op ver schillende plaatsen de gravel boven de ijs korst zou uitkomen, voor zover ik weet, was dat niet het geval. De plaatsen waai de mannen vielen, had ik de gehele middag gesloten gehouden en een goede beurt ge geven". De heer Hoenderdos nodigde ons daarna uit de toestand ter plaatse eens te komen bekijken en te bepraten en dan vervolgt hij: „Wat betreft het onderhoud, dat geen gelijke tred zou houden met het bezoek, zij opgemerkt, dat er elke dag meer water op gespoten wordt, dan ijs afgereden. De vorige dag (Dinsdag, red.) was het bezoek in tegenstelling tot uw bericht niet zo groot. Ik weet niet of de gevallen personen voor zichtig reden, wil ook niets in die richting suggereren, maar sommigen rijden zo hard, dat het een wonder is, dat er niet veel meer ongelukken gebeuren, daar ze veel te hard door de bocht gaan." Tot zover de heer Hoenderdos. Het is wellicht goed Lu de eerste plaats vast te stellen, dat het bericht over de on gevallen met de daaraan toegevoegde oorza ken niet afkomstig is van de door de heer Hoenderdos gemelde „berichtgever", maar van een van onze verslaggevers, die Woens dagavond op de Santpoortse ijsbaan heeft gereden. Naar onze mening was het bericht zakelijk en zonder enige overdrijving ge steld. Overigens kwamen de klachten die avond niet alleen van onze kant maar sprak haast een ieder over de bij de dag slechter wordende toestand van de ijsbaan, die ken nelijk van Maandag af geen nieuwe dek laag had gekregen. Nadrukkelijk dient vastgesteld, dat de ongevallen geen gevolg waren van bot singen tussen rijders onderling, maar uit sluitend van de scheuren, de gaten en de stroef geworden plekken. Het intens berijden van de baan heeft ook het rood-bruine gravel te voorschijn gebracht. Wanneer het dan niet mogelijk was nog een laag ijs op de baan aan te brengen, dan had men het aartal rijders kunnen beperken, door op een bepaald mo ment geen personen meer toe te laten. Het werd er die Woensdagavond zo druk, dat er bij de ingang op het ijs haast geen doorkomen aan was. Overigens dient gezegd, dat de ijsbaan Vrijdagavond weer uitstekend in orde was. Ons kwam daarbij ter ore, dat dit Donder dagavond ook al weer het geval was. De gesignaleerde feiten met de gevolgen en de oorzaken van de slechte toestand van de baan blijven, wat de Dinsdagavond en Woensdag betreft, bestaan. De Ziekenfondsraad heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid medegedeeld, dat een nieuwe voorlopige overeenkomst tussen de ziekenfondsen en de huisartsen is goedgekeurd. Hierdoor is de eerder goedgekeurde, maar door de minister geschorste overeenkomst ver vallen. Teneinde geen onzekerheid in dit opzicht te laten bestaan deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede, dat de minister niet het voornemen heeft, dit nieuwe besluit ter schorsing of vernietiging aan de Kroon voor te dragen, aangezien de pas door de Ziekenfondsraad genomen beslissing gebaseerd is op meer gegevens dan aanvankelijk waren overge legd, en omdat het rapport van de commis sie-Van Schaik grotendeels tot basis van de nieuwe overeenkomst heeft gediend. Het specialisten-conflict Het Eerste Kamerlid mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk heeft aan de minister van Economische Zaken gevraagd of de minister kermis genomen heeft van een vonnis van de rechtbank te Breda, waarbij een medisch specialist, die vervolgd was wegens overtreding van de Prijzenbeschik- king medisch-specialistische verrichtingen voor ziekenfondsverzekerden van 23 Januari 1953, is ontslagen van rechtsver volging, en of de minister thans bereid is gevolg te geven aan zijn toezegging welke in de Eerste Kamer op 8 September heeft gedaan, deze Prijzenbeschikking zo spoedig mogelijk in te trekken. ADVERTENTIE a pran a Wilhelminastraat 47 Tel. 18441 v* 4 ADVERTENTIE Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen Het Italiaanse vruchtschip „Dea Mazzella' MHliM P* si Ms i tijdens het lossen van de lading in de Amsterdamse haven temidden van het ijs (Luchtopname ANP-foto). De verpleger Van D. uit Zutphen, die terecht heeft gestaan omdat hij een patiënt een verkeerde injectie zou hebben toege diend tengevolge waarvan deze patiënt was overleden, is door de Zutphense rechtbank vrijgesproken. Bij de behande ling van de zaak bleek namelijk dat de twee flesjes, uit één waarvan de verpleger de injectiestof had genomen, uiterlijk wei nig verschilden. In het ene zat de juiste, in het andere de dodelijke stof. Bovendien, zo oordeelde de rechtbank, had de verple ger in de bewuste nacht over teveel pa tiënten toezicht moeten houden. De officier had drie weken gevangenis straf voorwaardelijk met een jaar proef tijd geëist. Voor de uitzending van IJselmeervissers naar Amerika bestaat op Urk grote belang stelling. De burgemeester van Urk heeft drie personen aangewezen, die voor drie maanden naar Amerika zullen gaan om de kansen der visserij in de Golf van Mexico te bestuderen en daarna rapport uit te brengen op Urk. De gebroeders Sjoerd en Jan Bakker, die indertijd ook naar Argen tinië zijn geweest, maken deel uit van deze commissie. De derde is de heer Jacob Ras, een oud-Urker, die thans in Enkhuizen woont. Het drietal is uitgezocht uit een groot aantal gegadigden. Donderdag 11 Februari zal het 25 jaar geleden zijn, dat Fred Thomas als redacteur toetrad tot de redactiestaf van het dag blad „De Tijd" in Amsterdam, aan welke krant hij onafgebroken verbonden is ge weest. Het jubileum zal officieel gevierd worden op Zaterdag 27 Februari met een receptie des middags om 4 uur in de Poort van Cleve te Amsterdam. Burgemeester Arn. d'Ailly heeft het voorzitterschap aan vaard van een gevormd ere-comité. Behalve binnen- en buitenlandse repor tages heeft Fred Thomas veel geschreven over Amsterdam en de Zuiderzee. In de jaren 1931 en 1932 leidde hij als secretaris van het „Landelijk comité tot behoud van de Zuiderzee" een actie tot uitstel van de voltooiing van de Afsluitdijk en in 1937 als voorzitter van de stichting „Redt Vo- lendam" de gelijknamige actie, die aan Volendam een Noordzee-vloot wilde be zorgen In 1930 verscheen zijn boek „Ster vende binnenzee", gevolgd door Een dorp wordt prijsgegeven" en „Wijkend water" Over Amsterdam zagen van zijn hand o.a. het licht de werken „Stad van mijn hart", „Bemin dan Amsterdam", „Gezin aan de gracht" en de roman „Amourette op Pampus". Dit jaar zal „Droom in de delta" verschijnen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5