Meeuwen en eenden zullen niet verhongeren $r/e^röte l LI BELLE .Clowntje Riek Een aarzelende liefde Dank zij Dierenbescherming: Helena H. Begemann Geen vermindering huurverhoging 'grieven aan de redactie COUPON Verandering aan de „Comets' Heemstede Bloemendaal Spaarndam Feuilleton HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bij barre koude vraagt Uw huid om extra verzorging Woningwetbouw 1948 Interscholaire schaats wedstrijden Een vloerkleed Burgerlijke Stand van Haarlem Jongen stal kakatoe uit leeuwenkooi De Ronde van Frankrijk U ziet méér in LIBELLE Heus: Wekel%&^""^ Viering in Overveen van Koninginnedag Voor de Minderen Arresleedienst op Marken Damclub Sint Bavo wint eigen beker MATRASSEN - REPARATIE Nieuwe R.K.-school met vier klasselokalen Langebaanwedstrijden voor amateurs Jeugdschaatswedstrijden in Spaarndam door Dorothy Quentin SATERDAG 6 FEBRUARI 1954 De hevige kou van de laatste dagen heeft ons er toe gebracht, dichter bij de kachel te kruipen, een extra boterham te eten en 's avonds, voor het naar bed- gaan, eens diep in het levertraanglaasje te kijken. Maar die zelfde kou heeft met de vogels moeilijk gemaakt, nog enig voedsel van hun gading te vinden. Er is evenwel in ieder huisgezin wel één persoon, die zich het lot van de mussen en consorten aantrekt en de moeite neemt, die ene boterham, die op de broodschaal is blijven liggen, in brokjes te scheuren en in het tuintje uit te strooien. En toch is daarmee nog niet heel vliegend Haarlem gebaat, want vooral in de buurt van het Spaarne bevinden zich nog vele vogels, die luid om voedsel krijsen en kwaken, namelijk de meeuwen en eenden. Vele Haarlemmers kregen al spoedig medelijden met deze vogels, die in grote groepen samenhokken in de schaarse open plekken, die Spaarne en grachten thans nog rijk zijn. Onder hen bevond zich de negen tienjarige Wim Lammers, lid van de Ne derlandse Vereniging tot bescherming van vogels, die zich enige dagen geleden in ver- ADVERTENT1E Vrijblijvende voorlichting geeft MIDDENLAAN 9 TEL. 34857 'Antwoord op vragen van raadslid M. J. Goedée Het Haarlemse raadslid de heer M. J. Goedée (Arbeid) had enige tijd geleden aan het college van B. en W. de vraag ge steld of de huurverhoging voor de na 5 Mei 1945 tot stand gekomen woningen, voor zover daarbij steun was verleend op grond van de Beschikking bijdragen Woning wetbouw 1948, niet tot een lager percen tage dan 17 beperkt moest worden wan neer de huurprijzen van die complexen in aanzienlijke mate uit zouden gaan boven het huurpeii van de in de gemeente ge bouwde gelijksoortige woningen. B. en W. hebben nu een vergelijking ge maakt tussen de huren van de complexen (St. Bavo Noord, Muiderslotweg; De Voor zorg, Vondelweg; Gemeentepersoneel, Van Baerlestraat; St. Jozef, Vondelweg; ge meente, Reggestraat; Volkshuisvesting, Vondelweg; St. Bavo-Oost, Zomervaart; Ons Belang, Prins Bernhardlaan en ge meente, montagebouw) en de huren van de complexen, welke gebouwd werden op grond van de Beschikkingen Bijdragen Woningwetbouw 1950/51. Dat zijn Óns Be lang (Prins Bernhardlaan), Vooruitgang (Dunklerstraat), Ons Huis en Het Oosten (Amsterdamsevaart), Patrimonium (Rijks straatweg), St. Bavo Noord (Vondelweg), Het Oosten (Hamelinkstraat), Bloemhof (Hamelinkstraat) en Ons Huis (Jac. van Looystraat). Het blijkt nu, dat de huren (na de ver hoging) van de eerste categorie variëren van f 6.36 tot f 7.82 per week en die van de tweede groep van acht gulden tot f9.10 per week. B. en W. zien dus geen aanleiding de huurverhoging voor de eerste groep te beperken. Het open water rondom de Rustenburger- brug vormt de dankbaarste plek om de watervogels te voeren. De hongerige eenden klimmen daar op het glibberige ijs, oindat de rondcirkelende meeuwen met hun zorg vuldig berekende duikvluchten niet al het voedsel zullen wegkapen. binding stelde met de heer L. van 't Zant, eveneens een groot vogelvriend. Samen klopten zij aan bij de Haarlemse Diei-enbe- scherming, die spoedig een bestelwagentje en een chauffeur beschikbaar stelde. Sinds drie dagen maakt dit drietal nu een rondtocht door de stad met de bestel wagen, volgeladen met brood, aardappelen, kippenvoer en vis. Er wordt onder meer gestopt bij de Buitenrustbrug de plek, waar de meeste vogels zich ophouden tegenover het gebouw van Vroom en Drees- mann aan hel Spaarne, bij de spoorbrug over het Noorderspaarne en aan de Kin derhuissingel.' En wanneer de drie dieren vrienden het zozeer begeerde voedsel in grote hoeveelheden in het water werpen, dan is ook voor de vele wilde eenden, meerkoeten, waterhoentjes, kuifeendjes, kapmeeuwen en zilvermeeuwen de dag weer goed. Op de baan van de ijsvereniging „De Volharding" in Heemstede werden Vrijdag middag schaatswedstrijden gehouden, waar aan deelneming voor 10 leerlingen van elke Heemsteedse school was opengesteld. De interscholaire wisselprijs, een lauwerkrans, werd gewonnen door de jongens van de Bos en Hovenschool; de Crayenesterschool legde op de voor de meisjes bestemde prijs beslag. Gecostumeerd ijsfeest Op dezelfde baan wor<*t Dinsdag 9 Fe bruari door de ijsvereniging „De Volhar ding" een gemaskerd en gecostumeerd ijs- feest gehouden, waarvoor verschillende prijzen beschikbaar zijn gesteld. Deze zul len niet alleen voor de fraaiste eostuums worden toegekend, doch men zal hierbij ook de manier van rijden beoordelen, 's Middag^ wordt dit feest voor kinderen georganiseerd, waarna 's avonds van acht tot tien uur personen boven de zestien jaar in de gelegenheid worden gesteld aan dit gecostumeerde ijsfeest deel te nemen. ADVERTENTIE door U zelf geknoopt van echte lapijtwol (Turkey of Kabistani is een rijk bezit en onverslijtbaar. „LABO R", Rijksstraatweg 127. Tel. 24642 HAARLEM, 5 Februari 1954 BEVALLEN van een zoon: 4 Febr., A. Beeremansvan der Laan; M. Vogélvan der Hoofd; 5 Febr., B. M. Gelderblom— Strobosch. BEVALLEN van een dochter: 4 Febr., W. LeeuwerkeBoonstra; P. TumpDoornebos; G. B. van der VlugtJansen; H. A. J. Busch- manWeijers; H. A. van Leeuwen—Verhaar; M. F. LourenburgBuitendijk; 5 Febr. H. M. Dijkzeulvan Duijnhoven. OVERLEDEN: 3 Febr., P. Vorst—Nugte- ren, 79 j„ Edisonstraat; H. Rijneveld. 46 j., Leidsevaart; G. A. Böing, 72 j., Maerten van Heemskerkstraat; 4 Febr., W. van der Kemp, 69 j., Johan van Vlietstraat; A. Brouwer, 66 j., Caninefatenstraat; P. Haan, 83 j., Leidsevaart; F. W. Siekmans— Bais, 71 j„ Gasthuisvest; J. Veile—van Veen, 53 j., Linnaeuslaan; J. van Oijen, 80 j., Nachte gaalstraat. De Tilburgse recherche heeft een zes tienjarige jongen gearresteerd die in korte tijd o.a. kippen, vogels en wol en zelfs een kakatoe, die in de leeuwenkooi van het Tilburgse dierenpark was opgesloten, zou hebben ontvreemd. Bij een bakker zou hij tenslotte boter, hammen en peperkoeken hebben weggenomen. Zijn pleegmoeder zou van deze diefstallen geweten en er van geprofiteerd hebben. Zij is ook in arrest gesteld. Tijdens de Vrijdagavond gehouden verga dering van de sportcommissie van de KNWU werd de aanvraag bezorgd voor de toestem ming tot het doen verrijden van de eerste étappe van de Tour de France door Neder land. De commissie heeft deze aanvraag onmiddellijk in behandeling genomen en in principe de gevraagde toestemming ver leend. (Verkort weergegeven) Duurte. Zo juist heb ik uw rubriek „Brie ven aan de redactie" gelezen van 4 Februari. Hierin wordt door de heer J. H. Verbeek geschreven over de kappersprijzen, die zijns inziens absoluut niet duurder zijn dan vroeger, in verhouding. Volgens hem betaalde men vroeger 1,30 per maand aan de kapper, en wel 1,— voor scheren en 0,30 voor knippen. Nu heeft die mijnheer zeker niet veel haar, want dan komt hij er niet met één maal per maand knippen. Toe vallig ben ik gisteren weer naar de kapper geweest en moest daar 1,10 betalen voor knippen. En dat is zo 2 maal per maand, dus 2,20. Wanneer we nu rekenen dat men vroeger ook tweemaal ging, komt er dus 0,30 bij en wordt het in totaal 1,60. Het verschil is: 0,60 per maand duurder dan vroeger. Het ergste is echter dat deze kapper maar liefst met 30 procent omhoog is gegaan, terwijl wij net 5 procent hebben gekregen. Denkt men er ook wel eens aan de jongens die voor zich zelf moeten zor gen en thuis kostgeld geven. Ook zij moeten zoveel meer betalen, terwijl er genoeg zijn, die geen 5 procent hebben gekregen. Als men die vraag stelt, dan wordt er pltijd gezegd: och een vrije jongen kan dat wel betalen, maar men vergeet dat die vrije jongen ook eens wil trouwen, waar hij voor wil sparen en misschien studeert, wat ook geld kost. Maar daar schijnen de mensen niet verder over na te willen denken. J. GORTER Esperantisten. Ten aanzien van be richten in Haarlems Dagblad over een petitionnement der Esperantisten valt op te merken, dat volgens de officiële gege vens van de ruiim zestien miliioen onder tekeningen er slechts 895.432 individuele handtekeningen zijn. De rest. bijna 153-2 milHoen, prijkt op het verzoekschrift ten gevolge van de handtekeningen van de voorzitter en secretaris van een bond waarvan zij lid zijn. De berichten der Es perantisten waren dus onjuist. A. KONING (Naschrift der redactie: Deze laatste con clusie lijkt ons eveneens onjuist. Wanneer de leden van een vereniging unaniem hun bestuur machtigen een petitie te tekenen, mag men het aantal leden dier vereniging toch met individuele ondertekenaars ge lijk stellen, wanneer men aantallen noemt? ADVERTENTIE VAN 13 FEBRUARI In het nummer daarop: Mééranimo voorde'KWEEK'! Spaar je geld èn je leven I EXTRA: Gratis iedere week het leuke kinderblad TOMBOLA of maandelijks een complete roman- bijlage. Altijd fris, levendig, actueel Mijn man Is testpiloot Ons onderwijs is in noodl De alleenstaande vrouw en haar huis Vul nu deze coupon Inl 'k °bonneer m/j 30 cp NAA.V, 3 90 AD KcS, WOONPLAATS, 'k k'es ois GRAr'S bijlage 'nvulien Postzegel ?PnH °Pen enveloDno 9ewensfe De Oranjevereniging Overveen heeft plannen gemaakt voor de viering van Ko ninginnedag in Overveen. De secretaris van de O.V.O., de heer F. de Jong, gaf ons enige nadere gegevens en bracht in her innering dat door de sobere viering van het Koninginnedagfeest in 1953 een bedrag van driehonderd gulden kon worden over gemaakt aan het Oranjecomité in Ouden hoorn, waardoor ook voor de kinderen in deze zwaar getroffen en door Bloemendaal geadopteerde gemeente nog een feest kon worden gehouden. Het kassaldo werd hier door wel laag en het bestuur hoopt dan ook op de medewerking van de ingezetenen te mogen rekenen om door hun financiële bijdragen weer een groots Koninginnedag- feest op Vrijdag 30 April te kunnen hou den. In 1953 hebben ongeveer duizend leer lingen der lagere scholen aan de kinder feesten deelgenomen, doordat de scholen voor lager onderwijs zich steeds uitbreiden. Het bestuur van de vereniging onderging een wijziging door het wegens vertrek naar Amersfoort bedanken van de heer M. E. Bueno de Mesquita. Het bestaat nu uit de heren: R. Stouthamer, voorzitter; Fr. de Jong, secretaris; L. N. ten Hacken, pen ningmeester; mevrouw E. van der Boon de Jong en de heren J. J. Baggen, drs. A. P. W. van der Ham en R. D. Lagendaal, l^den De viering van Koninginnedag zal in grote lijnen overeenkomen rrjet die van het vorig jaar. Het avondfeest, bal-champêtre op het Overveense dorpsplein, werd het vorige jaar niet gehouden. Dit jaar komt er in elk geval weer een avondfeest, doch over de plannen daaromtrent zal. het be stuur zich nog nader beraden. Cursisten van het Centraal Instituut voor opleiding van Sportleiders (C.I.O.S.) heb ben weer hun medewerking toegezegd om behulpzaam te zijn bij de op het sportter rein te houden wedstrijden. Zoals gebruikelijk vertrekt om tien uur van het Johan Mauritsplein af de kleuter optocht. Eveneens voorafgegaan door een band zullen zij een rondgang maken door de Zuid-Amerikaanse buurt en zich be geven naar de Koningin Wilhelminaschool voor Christelijk lager onderwijs aan de Dompvloedslaan, waar een poppenkast voorstelling gehouden zal worden. Nieuwe frankeerzegels van Nieuw Guinea De postadministratie van Nieuw Guinea geeft een nieuwe serie frankeerzegels uit met een afbeelding van een paradijsvogel. Een drietal waarden, 5. 10 en 15 cent, is nu ver schenen. De zegels zijn ontworpen door de heer A. van der Vossen te Overveen, die ook de tekst en de waardecijfers verzorgde. De zegels zijn uitgevoerd in koperdiepdruk en gedrukt door de N.V. Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem. 11 Rick zat vlak naast de kier in het gordijn, en hij loerde voorzichtig daardoor, want hij wou toch wel eens zien, wie er in het kamertje rondliep. Hij keeken toen hij schrok nog erger dan te voren. Er was een meisje in de kamer. En Rick herkende haar op hetzelfde ogenblik, dat hij haar zagDat meisje had hij nooit vergeten; het meisje, waarbij hij was ge komen, toen hij uit de speelgoedwinkel was gehaald.dat nare kind, dat zo driftig en kwaadaardig was en dat hem in een hoek had gegooid! Rick trok bevend zijn hoofd terug. Erger had hij het niet kunnen treffen! Dat hij nu juist hier terecht moest komen.... Het meisje was ook nog geen steek veranderd. Want Rick hoorde haar snauwen, ze gaf een woedende trap en er klonk een pijnlijk gemiauw. Rick, die voorzichtig toch weer even door de kier keek, zag een katje angstig de vlucht nemen door de deur; dat arme beest had 'n flinke trap gekregen! „Bah!", dacht Rick. „Wat is dat toch een verschrikkelijk kind! En ze is nog geen zier veranderd! Als die me weer in handen krijgt, ben ik verloren. Ja, hij zat er wel lelijk in. (Van onze luchtvaartmedewerker) Eén van de voornaamste voorzieningen die de Comet straalverkeersvliegtuigcn ondergaan alvorens wederom in dienst te worden gesteld, is een pantsering tussen de turbinemotoren en de brandstoftanks in de vleugel. Hoewel men geen positieve aan wijzingen heeft voor de oorzaak van het ongeluk bij Elba, houdt men blijkbaar rekening met de mogelijkheid dat een of meer gloeiende turbineschoepen zijn bezwe ken en doorgedrongen in een brandstoftank, met een explosie als gevolg. Nu is dit geenszins zo voor de hand lig gend als het voor vele buitenstaanders wel licht lijkt. Het is bij militaire straalvlieg tuigen geen zeldzaamheid dat beschadigin gen aan deze schoepen, die in het bedrijf zwaar belast worden, optreden. Zo'n gas turbine draait zeer snel, sommige uitvoe ringen tot 15.000 toeren per minuut toe, en daarenboven staan de schoepen bloot aan sterke hitte, zodat zij roodgloeiend worden. Wanneer enkele schoepen of delen er van afbreken, is het overblijvende deel niet meer uitgebalanceerd, zodat trillingen op treden. In ernstige gevallen moet de motor gestopt worden en als het vliegtuig maar één motor heeft een noodlanding ge maakt. Dikwijls is het echter mogelijk om op halve kracht naar de dichtstbijzijnde basis te vliegen. Dit wat de ervaringen tot nu toe met dit soort van storingen betreft. Op zichzelf zijn het geen rampen. En zelfs als de zaak ge compliceerd wordt doordat zo'n gloeiende scnoep als een projectiel een brandstoftank doorboort, behóéft dat nog geen catastrophe te betekenen. Terecht wordt als een der mérites van straalverkeersvliegtuigen het feit genoemd dat zij petroleum als brandstof gebruiken, die moeilijk ontbrandt wegens de geringe vluchtigheid. Echter is al eens theoretisch uitgemaakt, dat juist die geringe vluchtig heid, paradoxaal als het moge klinken, onder bepaalde omstandigheden aanleiding zou kunnen geven tot de vorming van een explosief gasmengsel. Dit wordt als volgt verklaard. Door de grote vluchtigheid van benzine zal in een tank met deze brandstof de ruimte boven de vloeistofspiegel onmiddellijk verzadigd raken met benzinedamp. Het percentage lucht in die ruimte is maar klein; om een automobiel-technische term te gebruiken: zij bevat een zeer „rijk" mengsel, dat niet gemakkelijk ontbrandt. Petroleum daarentegen verdampt moei lijk; de verdamping wordt bevorderd door grote hoogte, waar de lucht ijl is en in het bijzonder kan onder die omstandigheden een explosief mengsel ontstaan als de vloei stof zelf nog een betrekkelijk hoge tempe ratuur heeft na een recent verblijf op de grond. Natuurlijk levert het bestaan van een exeplosief gasmengsel op zichzelf nog geen gevaar op, zolang het niet door iets aange stoken wordt. Dat zóu gebeurd kunnen zijn door een turbineschoep. Niemand zegt dat het gebeurd is, maar kennelijk houdt men ir. Engeland rekening met de mogelijkheid en neemt men het zekere voor het onzekere. Wellicht zal de thans opgedane trieste erva ring een grote invloed hebben op toekom stige ontwerpen voor verkeersvliegtuigen, waarbij immers veiligneidsoverwegingen van doorslaggevende betekenis zijn. Behalve per auto van Monnikendam uit kan Marken nu ook per arreslee worden bereikt. Een gisteren geopende arreslee dienst had tijdens de ijszeilwedstrijden en de Marker volksdansen op de Gouwzee vele klanten. Het is af te raden naar Mar ken te schaatsen, omdat de gehele ijsopper- vlakte zeer hobbelig is. ADVERTENTIE In het R.K. Verenigingsgebouw te Heem stede speelde de R.K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo" een beslissingswedstrijd tegen de Haarlemse Damclub om de Bavo-wissel- beker. Beide verenigingen waren met gelijk aantal punten in dit tournooi geëindigd, zakelijk was. De Haarlemse Damclub kwam zeer on volledig uit en miste niet minder dan vijf spelers van haar hoofdklasse-team. Niet tegenstaande deze handicap i: het toch een zeer spannende strijd geworden, waarin de Heemstedenaren met 't kleinst mogelijke verschil in de meerderheid bleven. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 7 Fe bruari worden te Heemstede waargenomen door dr. L. Wijnberg. Eeethovenlaan 36, tel. 35734 en dr. J. L. Tombrock, Burgemeester van Lennepweg 1, tel. 38032. Wijkverpleegster: Zr. Van der Hoek. Laan van Rozenburg 33, tel. 27805. Apotheek Schotman, Binnenweg 206, tele foon 38320. ADVERTENTIE Bijvulling alleen met prima 7AVAKAPOK. In één dag retour. Februari 10 korting op reparatie. E. G. 7. v. d. WERFF en Zn. Van Marumstraat 18 Werkplaats No. 5 Haarlem Telefoon 18900 .56 LOOD- EN ZINKWERKEN De gemeenteraad van Bloemendaal be sloot op 16 Juli medewerking te verlenen aan de bouw van een school voor drie klasselokalen voor de R.K. Kerk- en Schoolbestuur te Bloemendaal, zulks over eenkomstig de destijds door het schoolbe stuur overlegde verklaring, dat de te bou wen school ruimte zou moeten bieden aan tenminste 76 leerlingen. Met de bouw is nog niet begonnen. Het onderwijs wordt thans gegeven in twee lokalen, vormende het eerste en tweede leerjaar, in het huis Sparrenheuvel. Inmiddels heeft het be stuur aan de gemeenteraad gevraagd me dewerking te verlenen voor de bouw van een school met vier lokalen. B. en W. stel len de raad voor daartoe te besluiten, daar verwacht wordt, dat tenminste 121 leerlingen de school zullen bezoeken. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waarge nomen door de arts S. B. Drijber, Bloemen- daalseweg 84. Bloemendaal, telefoon 22185; die van de Overveense huisartsen tot Zon dagavond elf uur door de arts P. A. M. Krij ger, Militaireweg 18, Overveen, telef. 24480. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster J. J. M. de Bruin, Platanenlaan 10, Bloemendaal, telef. 25769, b.g.g. 10920. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 13 Februari in spoedgeval len verzorgd door de Bloemendaalse apo theek, (mej. J. M. E. Reyers), Bloemen- daalseweg 85. Bloemendaal, telefoon 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, telefoon K 2560 8284. Op de banen van Nova-Zembla" in Spaarn dam wordt Zondag 7 Februari om 13 uur een langebaanwedstrijd verreden voor amateurs over 500 meter. 1500 meter en 3000 meter. Inschrijven: Telefoon 267-221 en op de baan. Vrijdagmiddag w.erden de reeds eerder op het programma staande jeugdwedstrijden in Spaarndam gehouden Het weer was thans uitstekend. De uitslagen waren: Jongens (twaalf jaar en ouder) 1. Joh. v d. Pol. 2. Ben Reve 3. Leen Bouwens. 62) Rosemary keek met haar half gesloten ogen naar de boom boven haar Het was een oude en grote boom. met een verweer de en knobbelige stam, die pal was blij ven staan in de vele orkanen, die uit de Stille Oceaan aan waren komen stormen. De bladeren waren donker, glanzend en sterk; ze hadden iets van laurier-bladeren. De grote vuurrode poederdonsen zagen er vrolijk, stralend en tropisch uit tegen de fel-blauwe lucht. Bij goed weer waren in Nieuw Zeeland de luchten steeds opval lend helblauw! Als ze haar hoofd iets draaide, kon ze 't water in de kleine baai zien, dat zacht als zijde leek en niet alleen de blauwe luchten weerspiegelde, doch tevens ver schillende tinten groen had, al naar de diepte van de baai. Het was altijd vredig omstreeks het ■a.iAfiagiiiiT Rosemary liet zich, precies zoals een poes dat gedaan zou hebben, wat naar be neden glijden, om de zon vrijelijk op haar schouders te laten branden. Ze was moe, lichamelijk en geestelijk en ze voelde er dus weinig voor om Pierre te volgen op z'n tocht door de geschiedenis van Nieuw Zeeland. Ze wilde op dit heer lijke plekje tot 't laatste moment rustig en ongestoord liggen luieren! D3t ze dan ten slotte naar de auto terug zouden moeten rennen en met grote snelheid naar Thames terug rijden, vond ze op dit moment nog niet erg. Ze had op deze lange tournée meer zo op haar gemak uit moeten gaan, peinsde ze. Natuurlijk niet altijd met Pier re, alhoewel ze niet kon zeggen dat hij geen prettig gezelschap was. Ze lachte een beetje wrang, terwijl ze er over nadacht hoe weinig vrije tijd ze de laatste maanden eigenlijk gekregen had om eens te genieten van de natuurlijke schoonheid van dit land en hoe ze steeds naar 't theater terug v/as gerend na haar uurtje vrij-af, alhoewel Gavin haar vaak gezegd had dat ze maar eens een poosje langer weg moest blijven. „Rust 's goed uit, geniet van de schoon heid om je heen", zei Pierre vriendelijk. „Je hebt iets van een poesje, dat op hete kolen zit, ma petite! Het geheim van goed werken is dat je er nu en dan eens hele maal uit bent. Geloof je nu werkelijk, dat Val op 't toneel flauw zal vallen of dat Gavin niet in staat zal zijn een repetitie te houden omdat jij er niet bent?" „Je hoeft niet de draak met me te ste ken, hoor!" Rosemary ging rechtop zitten en stak ge ïrriteerd een sigaret op. „Ik was heerlijk aan 't uitrusten en nu heb je me nijdig gemaakt!" ,,'t Spijt me!" Pierre leunde cp z'n bruin verbrande linker arm en lachte naar haar. „Je piekert te vaak, Rosemary, je kunt de dingen heus niet veranderen door steeds maar te piekeren. Wat Val ook met de troep van plan is, je zult daar toch niets aan kunnen veranderen met al dat gepeins!" „Wal weec je daar eigenlijk van? vroeg ze vrij scherp. Ze had met niemand over de Amerikaanse uitnodiging gesproken en ze was er zeker van dat ook Val en Gavin tegenover iedereen er hun mond over ge houden hadden. „Oheigenlijk niets!" Pierre knipte met de vingers. „Niet half zo veel als mijnheer Herrick's privé-secretaresse, lieveling, dat weet ik zeker. Maar er is in de toneelwereld nu eenmaal een soort tam-tam telegrafie, precies zoals in 't oerwoud. Geloof je nu werkelijk dat de Abbotts en Everitt en alle anderen niet in de gaten hebben dat er wat bekokstoofd wordt, dat er misschien ver anderingen op til zijn en dat ze er bang voor zijn? Val is nog nooit zo rusteloos geweest Mij kan 't overigens niets schelen, ik zal over een tijdje toch wel voor mijn vader gaan werken! Maar de ouderen zijn erg benieuwd wat er gaat gebeuren en jij hebt de laatste tijd vaak een verdachte rimpel op je voorhoofd precies hier...." Hij rekte zich wat uit en streek met zijn wijs vinger over haar voorhoofd. Zo zacht was Rosemary nog nooit aangeraakt; 't Was een prettig gevoel. Rosemary trok plotse ling haar hoofd terug. „Ik kan er niets over zeggen", zei ze -kortaf. „Natuurlijk niet, lieve kind! Ik probeer je trouwens helemaal niet over te halen 'geheimen te verraden!" Piqrre trok met een berustend gebaar zijn bruine schouders op. Hij had heel wei nig aan en droeg een zo klein mogelijk zwembroekje. Z'n huid was gelijkmatig bruin verbrand en z'n gezicht was een en al beweeglijkheid. Hij ging rechtop zitten, sloeg de armen om zijn opgetrokken benen heen en keek Rosemary op komische wijze aan. „Waarom vind je 't toch steeds zo ver velend als ik je aanraak? Misschien omdat June je verteld heeft dat ik een soort vrouwengek ben Ze lachte hartelijk. „Mijn eigen intuïtie heeft me dat al lang verteld!" Pierre begon nu ook te lachen. „Dan heeft de intuïtie je dit keer in de steek gelaten, lieve kind! Ik ben helemaal •geen vrouwenjager. Alleen maar een man die 't schone in de vrouw ziet en die dat moeilijk kan weerstaan. Stort nu maar je bestraffende wQorden over me uit, Rosemary!" Rosemary glimlachte, ze ging weer lig gen en sloot haar ogen. Ze voelde ei' niets voor om dit dwaze gesprek met Pierre ver der voort te zetten. Bij een woordenstrijd dreef hij haar altijd in een hoek, waar ze onmogelijk uit kon komen. Ze herinnerde zich maar al te duidelijk hoe ze geprobeerd had hem op zijn nummer te zetten voor die middernachtelijke zoen in de trein en hoe handig hij zich er toen uit gered had. Hij had gelachen en ondeugend gezegd: „Als je helemaal eerlijk bent en me zegt dat je 't afschuwelijk vond, dan zal ik mijn excuses aanbieden. Maar als je 't prettig vond, nee, dan niet!" „Ik weet niet wat voor gevoel ik kreeg, maar achteraf vond ik het verschrikke lijk!precies zoals die nacht op de Zui- der Ster", toen je Cornelia zoende!", had ze er een beetje kinderlijk uitgeflapt. „Aha! Je was dus op het botendek, hé?" Pierre was verrast geweest door haar woorden, maar hij was er niet boos om geworden, integendeel. „Ik hadik had daar een eigen plaatsje", had ze geantwoord, terwijl ze zich niet op haar gemak voelde. „Ik kon niet meer wegkomen. Ik heb heus niet met opzet luistervinkje gespeeld!" „En heb je je lieve Valentine niet ver teld wat je toen gezien hebt....?", had Pierre enigszins honend gevraagd. „Waarom zou ik dat? Waarom zou ik proberen hem ongelukkig te maken?", was haar antwoord geweest. Daar Rosemary bleef zwijgen, zei Pierre tenslotte: „Zullen we nog even wat zwemmen en dan een hapje gaan eten? Mijn hospita heeft heerlijke sandwiches klaar gemaakt en ik heb ook nog een paar flessen wijn bij me Het was niet mogelijk lang op Pierre boos te zijn. En Rosemary kreeg 't onaan gename gevoel dat ze hem verkeerd beoor deeld had met betrekking toi dat kleine incident met. Cornelia. Als hii geprobeerd had zich er op een of andere handige ma nier uit te praten, zou ze hem vast en ze ker niet geloofd hebben, maar omdat hij er verder 't zwijgen toe had gedaan, had ze 't gevoel dat er wel een logische ver klaring voor was. „Ik vind T altijd vervelend als iemand me aanraakt", zei Rosemary, terwijl ze haar ogen nog steeds gesloten hield. Ze had Pierre's laatste vraag kennelijk niet gehoord. „Maar niet wanneer we samen op 't to neel staan. Dan probeer je niet uit mijn buurt te blijven" zei hij kalm. „Maar dat is heel iets anders!" Rosemary opende haar ogen. Ze was verbaasd dat hij 't verschil niet zag. „Dan.... dan ben jij René en ik ben Frik! Frik houdt van jou....!" „En Rosemary houdt van Valentine Her- riek, is 't niet? Daarom kan zo 't niet uit staan dat een andere man haar aanraakt! (Wordt vervolgd,).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6