CIOS in Overveen beantwoordt aan verwachtingen De loting voor de Europese schaatskampioenschappen ^Spiegel- Sporten D Meer perspectieven voor de toekomst Blekemolen zestig Courses in Hilversum HOC deed de laatste plaats over aan HHC Snelle Russen favoriet in Davos Broekman op 5000 m tegen Noor Haugli Biljartprobleem dsr i Bij ons in Rusland is het ijs beter ZATERDAG 6 FEBRUARI 1954 5 Andere cursussen M o gelijk heden De basketballcompetitie Haarlemse ruiters naar Dortmund Russen in Davos: Wallace Henry Hay ward Sylvia Bals tone Koppel wedstrijd in Hoofddorp Cricket Benauwde overwinning van MGG op Barbados Toen, nu bijna zeven jaar geleden, het Centraal Instituut voor de Opleiding van Sportleiders in Overveen werd op gericht (in 1948 werd het geopend), was dat een onderneming waaraan enig 77 risico verbonden was. Want, zo zei men, de behoefte aan een dergelijk instituut is wel bijzonder groot, maar er dient toch nog te worden afgewacht of die behoefte ook in de toekomst zal blijven bestaan. Met andere woorden: de praktijk zal moeten uitwijzen hoe of de leerlingen, die de tweejarige cursus hebben door lopen, in het maatschappelijk leven ont vangen zullen worden en of zij dus met het diploma van het C.I.O.S. een rede lijke bron van inkomsten zullen hebban. Hetgeen uiteraard van het grootste be lang zou zijn voor de animo bij nieuwe leerlingen van het instituut. Nu na vijf cursussen de cijfers bekend zijn kan gelukkig niet anders gezegd wor den dan dat het C.I.O.S. in Overveen een leerschool is geworden, waarvan men kan zeggen dat zij volkomen aan de verwach tingen en aan de behoefte beantwoordt en dat dus verreweg het grootste deel van de cursisten een goede werkkring heeft ge vonden. Hetgeen tot gevolg heeft gehad dat nog ieder jaar leerlingen moeten wor den afgewezen, omdat voor hen geen plaats meer is. Het doel van de opleiding aan het C.I.O.S. het kweken van manlijke leer krachten op het gebied van de lichamelijke opvoeding en de sport, die, na volbrachte studie, een arbeidsveld zullen vinden bui ten schoolverband is dus niet te ver ge zocht. In tegendeel. Van de directeur van het C.I.O.S., de heer W. Dooijes, hoorden wij dat twintig percent van de afgestudeer den heel goed terecht kwam (enkelen richtten zelfs sportscholen op), vijftig per cent goede betrekkingen kreeg bij sport verenigingen in velerlei takken van sport en dertig percent min of meer redelijk be taalde werkkringen kreeg bij kleinere en dus minder kapitaalkrachtige sport- of jeugdverenigingen. Wat echter nog belangrijker was voor de toekomst van het Opleidingsinstituut was, dat het diploma van de geslaagden ingang vond in zeer brede kring en dat dus ook voor de toekomstige geslaagden wegen genoeg over bleven om een redelijk levens peil te bereiken. Niet alleen de jongelieden van achttien jaar en ouder, die twee jaar lang les krij gen in opvoedkunde en psychologie, theo rie, lichamelijke opvoeding en sport, mens kunde, lichaamsscholing, turnen, rhyth- mische gymnastiek, zwemmen, spel. athle- tiek, boksen, schermen, tennis, jiu jitsu en judo, tennis, sportmassage en andere vak- Het behalen van één wereldtitel en vijf nationale titels vormen de hoogtepunten uit de wielerloopbaan van Cor Blekemolen. die op Zondag 7 Februari zijn zestigste ver jaardag hoopt te vieren. „Blekie", zoals zijn collega's hem noemden, begon zijn carrière als wielrenner in 1910 en hield pas met wielrennen op in 1935. De naam Cor Blekemolen kwam in deze vijfentwintigjarige wielerperiode meerdere malen voor op de affiches van de banen die een wereldnummer hadden. Zijn eerste grote wedstrijd reed de nu zestigjarige in het wereldkampioenschap voor amateur stayers in Berlijn. Een derde plaats viel hem toen ten deel. Voordien had hij reeds op 17-jarige leeftijd het lange afstand kampioenschap van de A.S.C. „De Ger maan" behaald en werd in 1913 op de Scheveningse wielerbaan kampioen van Nederland achter tandems. Het jaar 1914 was voor Blekemolen bij zonder succesvol: hij won de klassieker BrusselLuik, werd voor de tweede maal nationaal kampioen achter tandems en ue- haalde in Kopenhagen het wereldkam pioenschap der amateur-stayers. Nadien ging de Amsterdammer over naar de professionals 'en reed veel koppelwed- strijden met Klaas van Nek, Piet Moeskops en Guus Schilling als partner. In 1920 be haalde hij de nationale stayerstitel en her haalde dit in 1931 in de recordtijd van 1 uur 17 min. en 8 sec. Zijn derde nationale stayerstitel won hij in 1932. In 1928 maakte Blekemolen een tournée door Australië en Nieuw-Zeeland en ver beterde daar het record over de tien Engelse mijlen en kreeg hiervoor de gou den record-médaille van de stad Melbourne. Tevens reed hij tweemaal in de zes daagse van Breslau met Koos Storm als partner. Samen met Jaap Eden, Schilling en Van Gent gaf hij demonstraties op de home-trainer in Den Haag, Rotterdam, Groningen en zijn geboorteplaats Amster dam. Thans is Cor Blekemolen directeur van Cm Chueehill cinema in Hilversum. Een groep leiders en leids'.ers van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Ver bond tijdens een vaeantiecursus op de ter reinen van het C.I.O.S. in Overveen. Het was een van de vele groepen, die van de accommodatie van het opleidingsinstituut gebruik maakte tijdens de afgelopen jaren. ken voor zover daaraan behoefte bestaat, ook de ouderen vinden er een goede scho ling. Dat zijn de mensen van bijvoorbeeld de Rijks- en gemeentepolitie, de douane, de brandweer, het gevangenis-, Rijkstucht- en opvoedingswezen. Zij nemen deel aan cursussen van zes maanden en doen dan kennis op van theorie en praktijk om later in hun werkkring leiding te kunnen geven bij sport en spel. De animo voor deze cur sussen is bijzonder groot, hetgeen gezien de prettige wijze van lesgeven op het in stituut en de bijzonder fraaie omgeving in het geheel niet verwonderlijk is. Die omgeving doet overigens steeds meer sportbonden besluiten de training van de topmensen naar ©verveen te verleggen. Zo oefenen daar op het 36 hectare grote bos- en duinterrein af en toe athleten, skiërs, schaatsenrijders, gymnasten, basketballers, kanoërs, korfballers, schermers, handbal lers en voetballers. Een belangrijke verbetering betekende de benoeming door de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen van een contactcommissie, die belast is met het geven van adviezen en verder alle even tueel opdoemende problemen de oplei ding en training betreffende onder ogen ziet. In deze commissie zijn enige vooraan staande figuren uit het sportieve leven be noemd. De praeses van de Zwembond, de heer De Vries, is voorzitter. Verder hebben de heren Hopster (K.N.V.B.), Stapel (Ne derlandse Culturele Sportbond), Th. W. Aalbers (K.N.G.V.) en A. Bovenberg zit ting in deze commissie. Het zal een ieder dus duidelijk zijn dat het C.I.O.S. zich een volwaardige plaats heeft veroverd. Een plaats, die echter on- zes inziens nog betere perspectieven biedt dan men bij de voorbereidingen heeft voorzien. Het is ons bekend dat bij ver schillende bonden het streven is ontstaan om het instituut niet alleen een opleidings school te doen zijn, maar tevens een trai ningscentrum voor alle sportbonden in Ne derland. Hetgeen met de nagenoeg ideale omgeving van Duinlust zeker te verwezen lijken is. Waarbij dan voor de verre toekomst nog terrein braak ligt voor wetenschappelijke Zoals men wellicht weet duurt de op leiding aan het Centraal Instituut voor de opleiding van sportleiders twee jaar. Het eerste jaar is de opleiding gericht op de algemeen theoretischepractische en didactisch-methodische vorming van de leerlingen: het tweede jaar op de bijzondere vorming in één of meer tak ken van sport, waarbij rekening wordt gehouden met de aanleg en de belang stelling van de leerling. Na vijf cursussen de zesde is aan de gang namen in to".aal 176 leerlingen aan de algemene examens deel. Daar van slaagden er 159, of wel 90.3 procent. Bij de specialisatie waren die aantallen (opgegaan, geslaagd, percentage ge slaagden) als volgt: voetbal 61, 45, 73.8%; gymnastiek 51. 40. 78.4 jiu jitsu en judo 26, 20, 74.6 zwemmen 20, 17, 85 athletiek 3, 3, 100%; handbal 2, 2, 100%; schermen 9, 8, 88.9 tennis 15, 11, 73.3 basketball 40, 29, 72.5 volleybal 13. 12, 92.3 schoonspringen 6, 5, 83.3 sportmas sage 157, 125, 79.6 >»OOOOOCXXXXOOOOOOCX)COOOOCiOOOOOOOCOOOOOOCOOOOOOOOCOOOOO> onderzoekingen op sportgebied. Een eerste vereiste is dat geenszins, doch wij noemen de mogelijkheid slechts om aan te tonen dat in 1947 met de oprichting van het C.I.O.S. in het ressort van het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een initiatief is genomen dat nog steeds de volle aandacht verdient. ADV ERTEN'l IE SKIPANTALONS - ANORAKS Indien Zondagmiddag in het Hilversumse Sportpark de opkomst der paarden in de Stvrmand-prijs groot is zal men het 21 deel nemers tellende veld niet in één keer kun nen starten. In dit geval stijgen de kansen der zwaar belaste paarden met sprongen, omdat het hen dan veel minder moeilijk valt de aan de kop startende paarden te passeren. Het zal dan de strijd van de dag worden tussen de entrainementen van J. van Leeuwen en W. H. Geersen, die tot nu toe het succesvolste waren. Van Leeuwen heeft niet minder dan 4 paarden ingeschreven cn Geersen drie, waarvan te verkiezen vallen Quichotte, Peterhof en Omar Spencer. Daar de splitsing pas op de dag zelve wordt uit gemaakt en derhalve nog niet bekend is hoe de indeling der afdelingen wordt blijft een voorspelling moeilijk. Indien Quichotte en Peterhof echter niet in één afdeling starten zijn beide paarden ieder goed voor een overwinning. De outsider in dit gezelschap is de préféré van v. d. Veen (Meintje V, Nico the Saint), die zich vooral bij onguns tige omstandigheden zal doen gelden. Nadat het er lang naar heeft uitgezien, dat Olga Pluto na het ter wereld brengen van haar eerste veulen, niet meer in course- conditie was te krijgen, verraste zij enige weken geleden met een daverende ver richting, die deze oersterke merrie plotseling weer op het voorste plan plaatste. In deze vorm moet het haar niet moeilijk vallen be slag te leggen op de Full Tilt-prijs, temeer daar haar grootste concurrent Morning Star zich op een harde baan niet zo thuis voelt. Het derde grote nummer in dit rijke en gevarieerde programma is de King-Ben- prijs voor amateurs, waarin de bekwame Haarlemse amateur P. J. Ruiter kan kiezen uit Queen Bess en Our Voiann. Zijn keuze wordt onze favoriet, gevolgd door de sterke Oranje Nassau, die in de ruim 2300 m. lange afstand zijn langzame start geleidelijk aan kan goedmaken. De wijze, waarop Pompéa vorige week won, stempelt haar nu weer als eerste kanspaard in de Hugo Dear-prijs. hoe wel door de zwaardere condities haar over winning niet zo gemakkelijk zal zijn. Stal Vijn (Promotor O, Paul) zou nog kunnen verrassen. In de serie-draverij verschijnt R Petrosia De voornaamste gebeurtenissen in de basketballcompetitie waren wel de over winning van HOC op HHC en de nederlaag van Harlem Tigers tegen PSVH. Twee verlengingen waren er nodig voor dit laatste resultaat bereikt was. Toen de speeltijd verstreken was hadden beide ploe gen met veel moeite ieder 12 goals kunnen scoren. Het schot was aan beide kanten dan ook wei zeer slecht. Van het frisse spel van de Tigers is momenteel niet veel meer te bespeuren. De eerste verlenging bracht ook geen verandering in de score. Beide ploegen wa ren danig vermoeid toen aan de tweede verlenging begonnen werd! En toen Harlem Tigers scoorde leek het pleit beslecht. On middellijk na de inworp maakte PSVH ech ter weer gelijk. Onder grote spanning verstreek de tijd. Beide ploegen verzuimden bij enkele fraaie kansen te scoren. PSVH liet de in de laatste seconden toegewezen strafworp echter niet lopen en won zodoen de met 1514. Wie HOC en HHC aan het werk zag, zal zeker niet vermoed hebben dat de laagst geplaatsten aan het werk waren. Vooral viel weer het beheerste spel van HOC op, dat nu zeker de goede kant op gaat. Bij de rust, die een gelijk stand bracht '12—12), was de strijd nog volkomen open. Het goede schot van Snel gaf echter ten slotte de doorslag en bracht HOC voorlopig weer in veiligheid. Bij HHC was Wessels bijzonder gevaarlijk. Bij de dames kende HOC geen genade en klopte Oosterkwartier met 3518. De volledige uitslagen waren: Meisjes: HOC A—HOC B 26-6. Junioren: ZBVS—HAC 44—10; Schoten- IHJ 6—14. Dames: OosterkwartierHOC 1835; Ra- piditas 2HHC 167; Antilopen 3Ooster kwartier 2 11—10; IHJ—HOC 2 8—18. Heren: PSVH 2—HGA 3 28—19; IHJ 2— Oosterkwartier 2 914; SC Haarlem 2 HGA 2 16—19: HOC—HHC 31—24; ZBVS— BBC 3810; Schoten 2Excercitia 2126; PSVH—Harlem Tigers 15—14; IHJ—Ooster kwartier 24—39; IHJ 3—HHC 2 22—9. vorig jaar één van de meest verdienste lijke 3-jarigen na een lange rust weer in de baan. Zij beschikt jammer genoeg echter niet over veel uithouding, zodat zij in de finale wel geklopt zal worden. Daaren tegen heeft Quatrième Poulain veel meer stayerscapaciteiten, die deze vos ook deze keer vermoedelijk weer als winnaar door de finish zullen brengen. Stal Geersen (Peter Pech, Petite Casindra, Quita Hanover en Qui est-ce qui) is de andere mogelijkheid, en is vrij zeker van de plaatsen. In de Leo Roy-prijs heeft stal Oosting met Ramona S en Querelle Spencer de beste papieren, die Geersen hem moeilijk met zijn beide vertegenwoordigers Quant a Moi en Quality Hollandia kan ontfutselen. Het openingsnummer is ondanks de klei ne bezetting nog zeer open. Gezien de vor deringen, die Rodney Hollandia echter heeft gemaakt, zal deze ruin ditmaal wel de ge lukkige zijn vóór Quastor en Ray Robinson. De overigen zouden slechts bij grote verras sing in aanmerking komen. Op het internationaal concours hippique, dat van 6 tot 14 Maart in de Westfalenhal in Dortmund wordt gehouden, zal Nederland bij de dressuurwedstrijden worden vertegen woordigd door mej. Sonja Hennen (Heerlen) met „Saskia", mej. T. Eysvogel (Haarlem) met „Cypresse" en de heer L. H. M. van Loon (Tilburg) met „Saraceen". Voor de springwedstrijden zullen voor Nederland starten dr. M. H. P. M. Eysvogel (Haarlem) met „Kildias", Ernest ven Loon (Tilburg) met „Ampère" en „Nerantsoula" en A. Ebben (Tilburg), die eveneens met de paarden „Ampère" en „Nerantsoula" zal uitkomen. Vier bekende springpaarden, waarmee op nationale en internationale concoursen hip pique voor Nederland menig succes werd behaald, zijn naar Amerka verkocht. Het zijn de paarden „Ernica II", .Maiglocke" en „Uranie" van de heer D. H. Pasman uit Aerdenhout en Pontius Pilatus" van de heer G. van Spaendonck uit Tilburg. Geen rijder, die vandaag en morgen deelneemt aan de Europese schaatskampioen schappen in Davos, heeft gisteren de schaatsen onder gehad. Het was een dag van volkomen rust, van concentratie, teneinde voldoende lichamelijke en geestelijke krachten te verzamelen voor de zware strijd. Niet alleen, dat het aantal deelnemers numeriek groter is dan ooit (44), maar ook kwalitatief is deze titelwedstrijd bijzonder sterk bezet. De meningen lopen uiteen, maar men zal er niet ver vanaf zijn als in het eindklassement, waarop reglementair slechts 12 namen kunnen komen, de Russen Goncharenko, Shilkov en Grishin zullen voorkomen, verder de Noren Andersen, Haugli en Aas, voorts onze landgenoten Broekman en Van der Voort, natuurlijk ook Ericsson, de Zweedse kampioen, terwijl voor de overige drie plaatsen Kurt Johannes- sen, Anton Huiskes, Wim de Graaff, Gerard Maarse, Kornel Pajor, Johnny Cronshey en Franz Offenberger in aanmerking komen. In het Grand Hotel Belvedère vond gister avond de loting plaats, waaraan de in ge sloten enveloppe ingeleverde groepindeling van de rijders der diverse landen was voorafgegaan. Klaas Schenk had met de rijders besproken in welke groepen zij zou den worden ingedeeld, zowel voor de 500 als voor de 5000 meter, welke afstanden voor vandaag op het programma staan. De Nederlandse rijders waren als volgt over de groepen verdeeld: 500 meter: groep 1 Schüler, groep 2 De Graaff, groep 3 Huiskes en Broekman, groep 4 Van der Voort en Maarse. 5000 meter: groep 1 Van der Voort en Broekman, groep 2 Huiskes en De Graaff, groep 3 Maarse en groep 4 Schüler. De indeling der groepen met de loting der paren had het volgende resultaat: 500 meter: le rit: Hodt (Noorw.)— Emin- ger (Oostenrijk). 2e rit: Grishin (Rusl.) Kuil (Zwitserland); 3e rit: Saloen (Finl.) Stevens (Engeland). 4e rit: Hickev (Austr.) Pajor (Zweden). 5e rit: Aas (Noorw.) Schüler (Nederland). 6c rit: Malmsten (Zwe den)Laboubee (België). 7e rit: Rohrbach (Zwits.)De Graaff (Ned.). 8e rit: Shilkov (Rusl.)Haugli (Noorw). 9e rit: Ericsson (Zweedn)Meding (Diutsl.). 10e rit: Jaer- vinen (Finl.)Andresen (Noorw.). 11e rit: Dymock (Engeland)Kurt Eminger (Oos tenrijk). 12e rit: Cronshey (Engeland) Goncharenko (Rusl.). 13e rit: Johannëssen (Noorw.)—Citterio (Italië). 14e rit: Huiskes (Ned.)Stroem (Zweden). 15e rit: Salonen (Finl.)—Carteux (Fr.). 16e rit: Offenberger (Oostenrijk)Detaille (België). 17e rit: Raepole (Duitsl.)Brokeman (Ned.). 18e rit: Mannsbarth (Oostenrijk)Keiler (Duits land). 19e rit: Hardmeier (Zwitserland) Maarse (Ned.). 20e rit: Guilloz (Frankr.) Van der Voort (Ned.). 21e rit: Seiersten (Noorw.)Caroli (It.) 22e rit: Sjoelin (Zwe den) alleen. 5000 meter: le rit: Andersen—Offenber- ''•ger. 2e rit: Grishin-Rricsson. 2e rit: Jaervi- nenStroem. 4e rit: StevensVan der Voort. 5e rit: Haugli—Broekman. 6e rit. Rohrbach Meding. 7e rit: HodtMannsbarth. 8e rit: CitterioHuiskes. 9e rit: LaboubeeDe Graaff. 10e rit: Cronshey—Hickey. 11e rit: Pajor—Kuil. 12e rit: Salonen—Aas. 13e rit: Kurt EmingerCaroli. 14e rit: Salomaa Raepple. 15e rit: Dymock—Detaille. 16e rit: MaarseGuilloz. 17e rit: SjoelinJohannes- sen. 18e rit: GoncharenkoaHrdmeier. 19e rit: SeierstenJosef Eminger. 20e rit: Shil kovKeiler. 21e rit: CartauxMalmsten. 22e rit: Schüler alleen. 1 V.PELT PLAATS VAN AFSTOOT Door bal B vol aan te spelen zal bal A iets links de korte band aanslaan. Bij het geven van hoog effect zal de speelbal de band niet verlaten, daar zijn naar voren gerichte rotatie zich hiertegen verzet. Een mooie gelegenheid de ballen te verzamelen. Indien bal A in dit geval rechts effect zou hebben en dienovereenkomstig bal B links effect, is „klotsen" onvermijdelijk, daar bal B min of meer op het moment van aanspelen naar links uitwijkt. Het stoot- beeld is als volgt: bal B, vol links; bal A twee centimeter boven het midden met links zij-effect; techniek drijvend. MEN komt ze vrij geregeld tegen in het dagelijks leven, de mensen, die het tot een gewoonte houden door een zeer bijzonder gedrag op te vallen. Soms, omdat ze niet anders kunnen, soms ook omdat ze ten koste van alles anders willen handelen dan anderen. Ook in de sport. Wij bedoelen de lie den die zich bij voorbeeld nooit neer kunnen leggen bij de beslissingen van de wedstrijdleiding bij wat voor sport dan ook, de mannen en vrouwen die altijd andere en geheel afwijkende kleding hebben, die een andere mening hebben en die ook uitvoeren over de wijze van training, over techniek en tactiek. Mensen ook die net zo lang van tak van sport veranderen totdat ze er een gevonden hebben waarin ze iels kunnen presteren, ook al beleven zij er weinig of geen genoegen mede. We zullen er vandaag twee onder uw aandacht brengen. Twee uit velen. DE eerste is een man. Zijn naam is Wallace Henry Hayward, een in specteur van bouw- en woningtoezicht uit Gerdiston, Zuid-Afrika. Bij toeval kwam deze Hayward in de athletiek te recht. Hij stond wel bekend als een snel voetig man, maar Wallace Henry had er nog nooit aan gedacht zijn capaciteiten eens met die van anderen op de sintel- baan te meten. Dat kwam later. Toen zijn geboorteplaats namelijk eens werd opgeschrikt door het bericht dat er ergens in de omgeving diamanten waren gevonden, werd hij door een maatschap pij djrect in dienst genomen als agent om zo spoedig mogelijk een behoorlijk groot gebied af te palen en dus in eigendom te bezorgen aan zijn werkgevers. En dat lukte de snelle en onvermoeibare Hay ward maar al te goed. Hij liet alle con currenten achter zich en werd alom ge prezen en geloofd. Door degenen die er be'sr van werden wel te verstaan. Dit succeé bracht Wallace Henry aan het denken. Hij meldde zich bij een ath- letiekverenieing en begon te trainen. En met succes. Er was op den duur geen lange afstand-wedstrijd meer in Zuid-Afrika te vinden of Wallace Henry won. Tot er een kink in de kabel kwam. De huis dokter nam Hayward onder handen en besloot zijn diagnose met een ernstige waarschuwing. „Je hebt een zwak hart en wil je rustig verder leven dan zul je op moeten houden met hardlopen". Hay ward schrok en hield op met sportbe oefening. Weer bofte Hayward. Een jaar later ontmoette hij een andere dokter. Een dokter, die van mening was dat Hayward wel geschikt was voor marathonloper en hem zelfs aanspoorde zijn training met inspanning van alle krachten te hervat ten. En weer boekte hij successen. De zogenaamde „Comrades Marathon" (81 kilometer) was al haast bij voorbaat een overwinning voor hem en ook vele races over drie en zes mijl bracht hij op zijn naam. Het zou een uitermate langdradige ge schiedenis worden alle overwinningen van Hayward op te sommen. Wel willen wij u vertellen over de vacantie, die hij in Engeland doorbracht. Vacantienu ja. Eigenlijk was het doel van Hayward niet om een plezierige tijd te hebben in schouwburgen, musea of rustig buiten te vertoeven, maar om het wereldrecord 24 uur hardlopen, dat met 152 mijl en 540 yards op naam stond van Arthur Newton, te verbeteren. Voordat hij echter die poging waagde, liep hij het Londen-Brighton-traject (52 mijl 694 yards), waarvan het record op naam stonds van de Engelsman Reynolds. Wat ook al lukte. Hayward verbeterde het record met 22 y2 minuut en ging door de finish na 5 uur, 29 minuten en 40 se conden. Als je dat kan, dan lukt het je ook wel om de race Bath-Londen (100 mijl) te winnen, zei men tegen de winnaar. En die zette direct door. Ondanks het feit, dat hij weinig tijd had om te trainen, verscheen hij aan de start en verbeterde het record van zijn landgenoot Ballington met meer dan een uur en bracht het op 12 uur 20 minuten 28 seconden. Honderd mijl? Als dat kan, dan lukt je die record verbetering voor de 24 uursrace ook wel, zei men toen maar weer tegen Wallace Henry, die uiteraard gretig toehapte. Want dat was toch zijn doel. Vierentwintig uur lopen dag en nacht door om een zo groot mogelijke afstand af te leggen.... Dat was pas sport. Drie en zes mijl, de gewone af standen, waren kinderwerk volgens Hay ward. En op een goede dag begon Wallace Henry te lopen, nadat de Road Runners Club te Mospur Park (Surrey) de race had voorbereid. Haywards voorganger had in vierentwintig uur 152 mijl en 540 yards afgelegd, hijzelf moest en zou er meer afleggen. Het koste wat het wil. Ondanks de koude en sombere winter dag en ondanks de uiterst lange nacht .slaagde hij. Hij legde niet minder dan ruim zeven mijl meer af dan zijn voor ganger en bracht het record op 159 mijl en 562 yards. Gedurende de race verloor Hayward 3.175 kilo aan lichaamsgewicht, waarvan ongeveer de helft gedurende het laatste uur. Zijn voedsel bestond uit twee pond suiker, een glas tomatensoep en verder een glas melk en enkele eieren en sinaasappelen. Toen de vierentwintig uur om waren en men hem vroeg hoe het was geweest, luidde zijn antwoord: nooit meer. Maar een paar dagen later was hij al weer vol goede moed en sprak over nieuwe po gingen het record te breken en eventueel het mocht eens gaan vervelen over nog langere tijden. Eén ding is in ieder geval zeker, met besteding van z'n vrije tijd behoeft Wal lace Henry Hayward niet verlegen te zitten. Wallace Henry Hayward E tweede figuur die wij u vandaag willen voorstellen is Sylvia Bal- Sylvia Balstone stone. U ziet haar op het plaatje. Sylvia is schrikt u niet doelverdedigster van de „London Ladies Football Club", die niet zo lang geleden door een zekere me neer George McCarthy werd opgericht. De voetbalenthousiast had een adverten tie geplaatst waarop hij een reeks aan biedingen van meisjes kreeg, die niets liever wilden doen dan voetballen. Een elftal was gauw gevormd en toen er een schaap over de dam was, volgden er al spoedig meer. Met andere woorden, de „London Ladies Football Club" werd een welvarende vereniging met diverse elf tallen. Wij horen uw vraag al. Of ze kunnen voetballen? Volgens meneer McCarthy wel. Hij krijgt steeds veel (mannen)- publiek op zijn veld en beweert dat een elftal van vrouwelijke voetbalsterren het best kan opnemen tegen een elftal van mannen. Wat natuurlijk wel waar kan zijn - per slot van rekening kan iedereen het tegen echte voetballers op nemen, maar moet dan alleen afwachten wat het resultaat zal zijn - maar het lijkt ons toch iets om langzaam aan te wen nen, dat damesvoetbal. E. K. Het is de schaatsenrijders in Davos op gevallen dat het ijs op de baan, waar van daag en morgen de Europese kampioen schappen worden gehouden, soms zeer snel was en op een ander tijdstip minder snel. Dat verschil lag niet zo men misschien mocht denken aan het weer, de tempe ratuur of de zon. Het bleek namelijk dat er slechts één verklaring voor te vinden was: de wijze waarop de baanchef het ijs prepareert. Natuurlijk was men met inlichtingen schaars en zelfs een beetje geheimzinnig. Bij avond, na de training, wordt de baan met koud water besproeid en 's morgens, voordat de rijders en rijdsters weer op de baan komen, bespuit de sproeier de banen wederom met koud water. Maar een uur voor de aanvang van een wedstrijd gaat men de binnen- en buitenbaan besproeien met warm water, waarin chemicaliën zijn opgelost. Waaruit die oplossing bestond is een geheim, maar het resultaat van dit proces is wel, dat de temperatuur van het ijs blijkbaar niet verder daalt, dan 4 tot 8 graden onder nul. De conclusie is eenvou dig: hiermede voorkomt men, dat bij strenge vorst het ijs tè hard wordt. Ieder een weet, dat op te hard ijs het staal van de schaatsen minder goed glijdt, waardoor de tijden ongunstig worden beïnvloed. De wedstrijden van Zaterdag en Zondag zullen, mits de omstandigheden natuurlijk meewerken, met een wolkenloze hemel en éen warm zonnetje en vooral geen wind, moeten bewijzen of deze nieuwe methode van prepareren van de baan zal meehelpen Davos weer in het centrum van de be langstelling te plaatsen. De Russische hardrijkampioenen zeiden overigens na twee uur oefenen, dat het Russische ijs het beste ter wereld was. Kapitanow, de leider van de Russische schaatsenrijders, vertelde dat de Russen voor het verkrijgen van ideaal schaatsijs „chemisch zui"er" water gebruiken, dat kokend heet op het reeds aanwezige ijsvlak wordt gesprenkeld. „Het water dat wij in Alma Ata gebrui ken bevat geen kalk zoals het water hier in Davos". Het is chemisch zuivere H20. Wij sprenkelen het op het ijs zoals het uit de bergen tevoorschijn komt stomend heet. Wij krijgen daardoor een spiegelglad oppervlak. „Ons ijs is dan ook niet melk achtig zoals hier. Het is precies gepolijst glas.... ja, zuiver kristal". De IJsclubvereniging Haarlemmermeer aangesloten bij de KNSB houdt op Maan dag 8 Februari een nationale koppelwed strijd. De wedstrijden beginnen om twee uur. De MCC heeft de vijfdaagse match, tegen Barbados gespeeld in Bridgetown maar net gewonnen. De Engelsen bleven slechts met een wicket in de meerderheid tegen een team dat heel wat zwakker is dan het team van West-lndië, waartegen Maan dag de tweede testmatch wordt gespeeld. Nadat Barbados in de eerste ninings 389 runs had gemaakt (Atkinson 151; Lock 4r-119) antwoordde de MCC met 373 (Suttle 96, Hutton 59 n.o., May 57, Watson 53). In de tweede innings kwamen de cricketers van Barbados daarop niet verder dan 179, wat voornamelijk te danken was aan het ondanks de felle hitte bowlen van Lock (557) en Laker (447). Met nog ruim een dag te spelen hadden de Engelsen daarop dus nog maar 196 runs nodig voor de overwinning. Edoch, dat ging niet zo heel gemakkelijk. De val van de wickets spreekt hierbij wel duidelijke taal: 1—40, 2—40, 3—73, 4—112, 5—125, 6—127, 7—184, 8—184, 9—187. Met Trueman en Moss aan het wicket moesten toen dus nog negen runs gemaakt worden voor het laat ste wicket. En dat gebeurde, maar hoe! Met veel kunst en vliegwerk stelden de Engelsen de zege veilig, waarbij nog vermeld dient tc worden dat in de laatste overs drie leg byes met bijzonder dankbare gezichten werden genoteerd.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7