Vietminh-strijdmacht rukt snel op naar Loeang Prabang Oostenrijkse kwestie niet later dan Vrijdag ter tafel Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Noorse geheime dienst rolt een spionnage-complot op Weer niets Overleg met de West in commissie geëindigd Amerikaanse en Britse olie-experts naar Perzië Minister Pleven in Saigon gearriveerd Washington wordt ongerust Gevaarlijk ijs Het woord is aan Vandaag wordt gedachten wisseling over de Duitse problemen hervat Verkeer en sneeuw Dean terug naar Korea Accoord over ontwerpstatuut A m er ik a ongerust Vier slachtoffers van gasverstikking Resultaat der geheime zitting in Berlijn Weerrapport 68e JAARGANG No 180 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 9 FEBRUARI 1954 Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 28 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OOK DE GEHEIME VERGADERING van de ministers van Buitentao'dse Zaken tier Grote Vier te Berlijn heeft niets op geleverd. Reddende suggesties „van thuis" hadden zij blijkbaar niet ontvangen, want zij konden niet anders deen dan hun reed's in de eerste week bekendgemaakte stand punten herhalen. Het lijkt niet zoveel zin te hebben iets, dat men reed's in het open baar gezegd heeft, in het geheim te her halen, maar toen het eenmaal geschied was heeft men het maar medegedeeld. De Amerikaanse minister van Btwtenl'airudise Zaken verwierp opnieuw het voorstel van de Russische tot het houden van een con ferentie met China over „de spanning in de wereld", een begrip d'at alle afzonder lijke spanningen alsmede het totaal omvat. Hij heeft dit voorstel nu zo vaak verwor pen d'at dit tot een vaste bezigheid bij hem gegroeid moet zijn. Iemand maar wij weten niet wie, dit is niet onthuld moet de brifl'lanle gedachte hebben geop perd, nog een geheime zitting te houden, maar ook over dit buitengemeen-verras- sende denkbeeld heeft men het niet tot een eendrachtig besluit kunnen brengen. Hetgeen in deze omstandigheden, waar in men het dode punt zo onmiskenbaar heeft bereikt, blijft verwonderen is niet alleen dat diplomatieke voorbereiding der conferentie zo bijzonder weinig moet heb ben ingehouden, maar ook d&t de Franse minister Georges Bidault zo levendig en blijmoedig in zijn uitlatingen blijft. Zelfs ais men in aanmerking neemt, dat het be staan van het kabinet-Laniel ongetwijfeld opnieuw in gevaar zal komen als de op somming-van-stand punten te Berlijn is afgelopen, en hij dus een zo goed moge lijke indruk wil maken, is de allure van zijn spraakzaamheid opvallend. Voor de radio heeft hij schier jolig verklaard, dat de Westelijke ministers geen enkele kans ongebruikt zullen laten. Ook in de ko mende week zullen zij voortgaan met het zoeken naar mogelijkhedbn van overeen stemming. Slechts d'oor vol te houden kun nen wij het doel bereiken, laat ons stand vastig en krachtig blijven.... Dat zegt Bidault en wie het met aandacht leest kan er niet anders uit afleiden, d'an dat hij zich voorlopig in Berlijn lijkt te willen vesti gen en aan heengaan zelfs niet denkt. Vandaag gaat men. nu weer in het open baar, trouwens opnieuw beginnen aan het Duitse vraagstuk, waarmee men nog geen stap verder is gekomen. „Het wordt hoogst onwaarschijnlijk geacht dat zich enige fundamentele wijziging in de standpunten van Oost en West ten opzichte van Duits land heeft voorgedaan" en deze langdra dige zin geeft in elk geval een opheldering van de trant waarin men uren kan volpra- ten zonder tot enig resultaat te komen. Minister Bidault zegt dat het uitblijven van besluiten niet te wijten is aan gebrek aan geduld, doorzettingsvermogen en ver zoening:--gezindheid aan Westelijke zijde en heeft hiermede ongetwijfeld zichzelf een beleidvolle pluim toegediend, niet te opvallend doordat hij tegelijkertijd twee andere exemplaren van dit sieraad op de hoeden van ziin confrères Eden en Foster Dulles heeft gestoken. Het blijft onze jour nalistieke taak, ook op- diplomatieke ver- Maringen die slechts dode punten betref fen toelichting te geven. Nu moet Oostenrijk nog aan de beurt komen: het vredesverdrag met Oostenrijk, dat reeds zo lang in de staat van ontwerp verkeert. Het maakt een betere kans dan de andere zaken, die tot dusver aan de orde zijn gesteld. Zelfs zou het, als men het hierover wonder]ijkerwijze eens zou kunnen worden en het daarmee losmaken van de onopgeloste Duitse raadselen, te Berlijn voorlopig ondertekend kunnen wor den. De Oostenrijkse minister van Buiten landse Zaken Figl is er al vol verwachting heengeviogen. Maakt hij waarlijk een goe de kans vooral omdat er tenslotte toch iets moet gebeuren, vooral dus omdat de grote zaken niet tot oplossing zijn ge bracht? In Engeland zal er ai wel op ge wed worden. Maar hij is nog niet aan de beurt, al zit hii al popelend in Berlijn. R. P. PARAMARIBO (A.N.P.) In een Maan dag na de slotvergadering der „kleine com missie" ter voorbereiding van de voortzet ting der Rondetafel-Conferentie tussen Ne derland, Suriname en de Nederlandse An tillen uitgegeven communiqué wordt ge zegd, dat algehele overeenstemming is be reikt over de nieuwe redactie van een ontwerp-statuut voor het Koninkrijk- Nieuwe Stijl van 61 artikelen, met een toe lichting. „Dat was mogelijk dank zij het onver poosde streven der drie delegaties om de standpunten, waar deze uiteenliepen, tot elkaar te brengen en de vaste wil, om tezamen een resultaat te bereiken, dat be vredigend is voor de drie betrokken par tijen." aldus het communiqué. „Elk der delegaties is bereid, het bereikte accoord in het eigen land te verdedigen. Het resultaat zal zo spoedig mogelijk wor den voorgelegd aan de voltallige delegaties der Rondetafel-Conferentie. De delegaties houden er zich van overtuigd, dat de nog te verrichten arbeid met voortvarendheid zal worden aangevat." LONDEN (Reuter) Heden is een groep Amerikaanse en Britse oliedeskun digen per vliegtuig naar Perzië vertrokken, om een bezoek van een week aan de raffi naderij van Abaclan te brengen. De groep omvat technici van de Anglo Iranian en vooraanstaande Amerikaanse oliemaatschappijen alsmede vertegenwoor digers van de Shell en de Compagnie Fran chise des Pétroles. Dit is de eerste maal, dat Britse olie deskundigen na het afbreken der Brits- Perzische oliebetrekkingen in Perzië toe gelaten worden. In het geheel zullen 20 deskundigen Abadan bezoeken. Zes van hen zijn func tionarissen van de Anglo Iranian. Zij ver tegenwoordigen de acht maatschappijen, <L* in Londen vergaderen. SAIGON (Reuter) De Vietminh - rehellen zijn gisteren snel opgerukt in de richting van de hoofdstad van Laos, Loeang Prabang, en vooruitgeschoven eenheden hebben de buitenwijken van de stad be reikt. aldus is Maandag officieel te Saigon medegedeeld. De hoofdmacht van dc Vietminh bevindt zich op een afstand van ongeveer 80 kilo meter van de hoofdstad van Laos en wel ten Noord-Oosten. De troepen der Franse Unie hebben zich gereorganiseerd op een afstand van onge veer 20 kilmeter van de stad. Bevoorra ding en versterking geschiedt door de lucht. Moeong Sai is nog in handen van de Fransen. Van gezaghebbende zijde te Loeang Pra bang is medegedeeld dat de voorberei dingen voor de verdediging van de stad voltooid zijn. Koning Sisavang Vong gaf een proclamatie uit., waarin wort gezegd, dat hij te Loeang Prabang zal blijven en dat het Laotiaanse leger de stad tot het laatste zal verdedigen. Het Franse opperbevel zeide nog, d»at Frans-Laotiaanse strijdkrachten in Noord-Laos een poging van de rebellen om ten Noordoosten van Loeang Prabang de rivier de Ramsoeng over te steken, hadden afgeslagen. Tien Amerikaanse jachtbommenwerpers van het type B-26 en nog 200 technici van de Amerikaanse luchtmacht zullen naar Indo-China worden gezonden om Frank rijk in zijn strijd tegen de Vietminh te steunen. De Franse minister van Defensie. René Pleven, is vanmorgen op het vliegveld van Saigon aangekomen voor overleg met de Franse commissaris-generaal en gene raal Navarre, opperbevelhebber van de Franse Unie-strijdkrachten in Indo-China. Pleven zal verder besprekingen' voeren met de leiders van de verbonden staten Cambodja, Laos en Vietnam. Verwacht Met de grootste nadruk wordt gewezen op het gevaar, dat het ijs op sloten, rivieren, grachten en ander diep water thans oplevert bij de doorzettende dooi. Blijft van het ijs, houdtuw kinderen van hel ijs en jaagt andermans kinderen van het ijs! GOOCX)OOOOOOOOOOC03CXX>DOOOOOOOOOOC*»ftOOOOOOOOOC«OOOCOOOOO wordt, dat hij twee weken in Indo-China zal blijven. Jacquet, de Franse staatssecretaris voor betrekkingen met de verbonden Indo- Chinese staten, is Maandagmiddag in Pa rijs aangekomen na een inspectiereis van drie weken in Indochina. Onze correspondent te Washington schrijft: De Amerikaanse president, zijn voor naamste ministers en de hoogste militairen in den lande hebben zich de laatste tijd herhaaldelijk bezig gehouden met de toe stand in Indochina. Er bestaat te Washing- ten ongerustheid ten aanzien van de gang van zaken aldaar. De communisten boeken meer en meer succes en men vraagt zich hier af, of de energie en het enthousiasme cm door tc vechten zowel te Parijs als in Indochina wel groot genoeg zijn. Een Amerikaanse militaire missie helpt de Franse strijdkrachten bij de training in Amerikaanse vliegtuigen en bij het onder houd van die toestellen. De Fransen schij nen om meer bijstand in deze te hebben verzocht en dit verzoek is hier in ernstige overweging genomen. Indien Indochina in handen der communisten zou vallen, dan zou volgens de mening der Amerikaanse autoriteiten de situatie in geheel Zuid- Oost-Azië zeer bedenkelijk worden. Van daar dat de neiging bestaat om de Fransen in hun strijd bij te staan. Van een politieke conferentie over dat deel van de wereld verwacht men meer kwaad dan goed, maar indien de Fransen daar voor voelen, kun nen de Amerikanen moeiijk weigeren. .United Press meldt: In Washington is vernomen, dat admiraal Arthur W. Rad- iord, voorzitter van dc gezamenlijke staf chefs, aangedrongen heeft op het ernstig in overweging nemen van het zenden van eèn Amerikaanse opleidingsmissie naar Indochina. Admiraal Radford zou voor de leiding van een dergelijke missie reeds twee generaals in gedachten hebben. Volgens deze bronnen heeft Radford nog niet een officiële aanbeveling voor het zen den van een dergelijke missie gedaan, maar heeft hij op een serieuze bestudering hier van aangedrongen. Admiraal Radford zou voor de leiding van zo'n missie generaal Van Fleet, de vroegere commandant in Korea, of gene raal John O'Daniel, de bevelhebber van het Amerikaanse leger in de Pacific, op het oog hebben. Plevcns missie Het secretariaat van premier Joseph La- niel gaf gisteren de volgende verklaring uit: „Minister Flevens missie is in hoofd zaak militair. Zij bestaat uit het verzamelen van alle noodzakelijke inlichtingen om dc regering van nut te zijn bij het nemen van politieke beslissingen met betrekking tot de algemene militaire situatie. Het onderzoekende karakter van de mis sie sluit echter niet het feit buiten, dat minister Pleven militaire beslissingen ter plaatse kan nemen als de ontwikkeling van de situatie dat nodig maakt", aldus de be kendmaking. In hun woning in de Hazelaarstraat te Arnhem zijn de 37-jarige schilder A. Ritsma, zijn 31-jarige vrouw, een jongetje van 7 en een meisje van 3 jaar om het leven gekomen, doordat in de keuken een slang van een gascomfoor was losgeraakt. Daar de kraan aan de muur niet gesloten was, vulde het huis zich met gas. Twee kinderen, een jongen van negen jaar en een baby van twee weken, gaven nog tekenen van leven en zijn naar een zie kenhuis over gebracht. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Benjamin Franklin: Wij moeten samenhangenanders zullen wij allen afzonderlijk han gen. (Toespraak tot de anderen, bij da ondertekening van de Ame rikaanse verklaring van Onaf hankelijkheid). Nu de vorst het veld heeft moeten ruimen voor sneeuwval, is tevens het vraagstuk van de veiligheid van het verkeer weer op de voorgrond getreden. De K.N.A.C. wijst er op, dat het thans zaak is voor een ieder, die op welke manier dan ook aan het ver keer deelneemt, de grootste voorzichtig heid te betrachten. Automobilisten zullen moeten bedenken dat zij hun snelheid die nen te beperken en meer nog dan anders rekening zullen moeten houden met zich plotseling voordoende gevaarsmogelijkhe den, als het plotseling stoppen van een voorligger of het slippen van motor- en wielrijders, die op hun twee wielen grotere kans iopen om uit dc koers te geraken dan vierwielers. Voetgangers moeten bedenken, dat zij door plotseling van het trottoir te stappen, of onverwacht naar een vlucht heuvel te rennen, ernstige gevaren zowel voor zichzelf als voor het overige verkeer kunnen doen ontstaan. Een ten slotte heeft de K.N.A.C. nog een verzoek aan onderwijzers en ouders: door dring de kinderen er van dat het gooien met sneeuwballen naar auto's en fietsers uiterst gevaarlijk is en dat op de rijwegen niet met sleden dient te worden gespeeld. OSLO (United Press) Asbjom Sunde. een bekende Noorse communistische ver zetsleider, is verleden week gearresteerd op beschuldiging leider te zijn van een spionnagecomplot dat werkte in het ge bied van Oslo, nabij het Noordelijke hoofd kwartier van de NAVO, zo verklaarde dc chef van de Noorse geheime dienst, inspec teur Asbjom Bryhn gisteren. Berichten over arrestaties van nog tien of elf ande ren zijn nog niet officieel bevestigd. Bryhn heeft de Noorse premier Oscar Torp en minister van Buitenlandse Zaken Halvard Lange van de affaire op de hoogte gesteld. Bryhn zeide, dat zijn dienst Sunde reeds lange tijd in het oog hield en dat zijn woning in de buitenwijk Sinsen door de politie is gadegeslagen om te zien wie bij hem op bezoek kwamen. Sunde stond gedurende de oorlog bekend onder de verzetsnaam Osveld. Hij is een van de weinig Noorse burgers met hoge Russische decoraties. De Duitsers hebben indertijd een prijs van 50.000 kronen op het hoofd van deze vermetele verzetsman ge plaatst. Bryhn werkte in het verzet met hem samen. Toen de politie eenmaal wist dat de lei der van het complot, dat zich bezig hield met het controleren van Amerikaanse cn Canadese zendingen naar het Noordelijke NAVO-hoofdkwartier, zijn buitenlands con tact zou ontmoeten met een actetas vol documenten, werden de belangrijke leden van het complot gearresteerd. Volgens Aften posten had Sunde er geen idee van dat zijn gangen werden nage gaan en uit het veld geslagen stak hij zijn handen uit om geboeid te worden. Uit het gehele land komen heden be richten binnen die er op wijzen, dat de grootste jacht op spionnen die ooit in Noor wegen werd gevoerd, goede voortgang maakt. Volgens een zegsman zon net heel goed mogelijk zijn dat uit de gedurende de af gelopen week in het gebied Oslo verrichte arrestaties zich de grootste spionnage- affaire van Scandinavië zal ontwikkelen. Het onderzoek strekt zich ook uit tot Trondheim, de Noorse duikbootbasis en vlieghaven. Luisterpost De buren van Sunde verklaarden giste ren, dat ze reeds lange tijd bevroedden, dat er iets gaande was. Een van hen zei dat een lid van de veiligheidspolitie de sleutel van zijn kelder had „geleend" en vervolgens onder de vertrekken van Sunde een luister post had ingericht. De algemene en overheersende indruk in dit land, waar nooit bijzonder veel vrees heeft geheerst voor het communistisch ge vaar, is, dat de groeiende populariteit van de Sovjet-Russen in dit land door het nieuws van de opgerolde spionnagebende niet heeft geleden. Het nieuws viel samen met de berichten uit Davos, die feitelijk in dit land belangrijker weiden geacht, dat een rus in een eerlijke en open strijd de beste Noorse schaatsenrijders had gesla gen, zo voegt United Press hier nog aan toe. WASHINGTON. AFP./Reuter). Am bassadeur Dean treft voorbereidingen voor de terugkeer naar Pantmoendjom om, in dien de Noordelijken dc door hem gestelde voorwaarden in acht nemen, de voorberei dende besprekingen over de Koreaanse po litieke conferentie te hei-vatten. De 14.000 Chinese voormalige krijgsge vangenen uit de Koreaanse oorlog, die kortgeleden op Formosa zijn aangekomen, hebben Maandag een eed van trouw aan de Chmees-nationalistische regering afge legd, waarin zij verklaren haar in de strijd tegen het communsme te zullen steunen. Met de eedsaflegging is een politieke „herscholingscursus" van twaalf weken begonnen, na afloop waarvan de ex-krijgs gevangenen zullen kunnen kiezen uit toe treding tot het Chinees nationalistische leger, of het verkrijgen van de burger- status. Het sneeuwde nog toen de fotograaf Maandagmiddag deze foto maakte van een der Amsterdamse grachten, maar dat doet aan het resultaat niets af. Zelden kwam de prozaïsche zwart-ioit werking uit zijn handboek poëtischer tot haar recht dan hier. BERLIJN (Reuter/A.N.P./United Press) De ministers van Buitenlandse Zaken van de „grote vier" hebben Maandag in Berlijn hun eerste geheime vergadering ge houden en daarin besloten, dat zij niet later dan Vrijdag zullen beginnen met de be handeling van het Oostenrijkse staatsver- drag. De ministers besloten een delegatie der Oostenrijkse regering voor deze bespre king uit tc nodigen. De Oostenrijkse minis ter van Buitenlandse Zaken, dr. Leopold Figl, wordt heden in Berlijn verwacht om dc leiding der Oostenrijkse delegatie op zich te nemen. Het communiqué over de eerste zitting zegt voorts niet meer, dan dat de ministers, zoals was overeengekomen, kwesties heb ben besproken, welke voortvloeien uit het eerste punt van hun agenda. Dit eerste punt omvatte „maatregelen tot vermindering van de spanning in de internationale betrek kingen en bijeenroeping van een vijf- mogendhedenconf eren tie met China". De ministers zullen voortgaan met de behan deling van het Duitse vraagstuk in een normale zitting op heden. De Oostenrijkse kwestie is verreweg het gemakkelijkst op te lossen, in vergelijking met de andere vraagstukken waarvoor de ministers zich geplaatst zien. Reeds onge veer vijf jaar ligt een ontwerpverdrag zo goed als gereed voor ondertekening. Westelijke diplomaten menen, dat, als Molotov bereid is om tot een regeling vnor Oostenrijk te komen, het verdrag wellicht nog in Berlijn gesloten kan worden. De Westelijke mogendheden zouden dit be schouwen als een oprecht bewijs van de Russische wens om vermindering van de spanning in de wereld te bereiken. Het officiële bericht over de geheime be sprekingen der ministers geeft geen enkele inlichting over het verloop der besprekin gen over het Chinese vraagstuk, welke Maandag het kernpunt hebben gevormd. De Westelijke delegaties hadden voor de zitting besloten bij handhaving van hun principiële tegenstand tegen een betrekken van China in een algemeen beraad over de vermindering der spanning in de wereld, een ernstige poging te doen om tenminste het dode punt in de behandeling van het Koreaanse vraagstuk te overwinnen. Zij hadden zich reeds in een vroeger stadium der conferentie bereid verklaard, daarover en ook over andere Aziatische vraagstuk ken met de Chinezen te confereren. Zij zijn bereid, daartoe eventueel een nieuwe con ferentie van alle betrokken landen bijeen te roepen, alhoewel zij eigenlijk de afge sproken politieke conferentie over Korea de aangewezen gelegenheid voor zulk een be spreking blijven achten. Onder de kwesties, die op een nieuwe Oost-Aziatische conferentie besproken zouden kunnen worden, is in de loop der besprekingen ook Indochina genoemd. Mi nister Bidault heeft met nadruk een bewijs van goede wil van de regering van Peking op dit oorlogsterrein verlangd. Volgens een Duits bericht, dat echter nog niet officieel bevestigd kon worden, heeft Molotov tijdens het afgelopen weekeinde een be spreking over deze vraagstukken gevoerd met de plaatsvervangende Chinese minister van Buitenlandse Zaken, WangTsja Tsjang, die in Berlijn zou zijn gearriveerd. Het geheime beraad heeft ook de voor stellen van Molotov voor een wereldconfe rentie over ontwapening gegolden. Tot zulk een conferentie moesten naar ziin mening ook landen worden toegelaten, die niet tot de UNO behoorden. Wat dit Russische voorstel betreft, hebben de Westelijke mi nisters besloten zich er tegen te verzetten, dat het ontwapeningsdebat uit de UNO zal worden overgeheveld naar een andere con ferentie. De ministers hebben de waarnemers ter conferentie er over in het onzekere gelaten of zij van plan zijn het geheime beraad nog voort te zetten. In de zitting vari Maandag, die weer in het gebouw van de geallieerde contróleraad werd gehouden, waren de ministers elk door slechts drie van hun naaste medewer kers vergezeld en er waren strenge maat regelen genomen, opdat geheimhouding van het gesprokene zou zijn verzekerd. 4 Geen succes? De vier ministers hebben Maandag op hun geheime bijeenkomst geen resultaten bereikt, aldus wordt uit conferentiekrin gen vernomen. De Amerikaanse minister, Dulles, ver wierp opnieuw het Sovjet-voorstel voor een conferentie met communistisch China over de spanning in de wereld. De ministers namen geen besluit ten aanzien van de vraag, of zij een nieuwe ge heime vergadering zullen houden. Ook werd geen besluit genomen aangaande de vraag, wanneer en hoe het debat over Duitsland en de Europese veiligheid moet worden beëindigd. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, heeft Maandag in een radiovraaggesprek verklaard, dat de Wes telijke ministers in Berlijn vastbesloten zijn geen enkele kans ongebruikt te laten. Ook in de komende week zullen wij voortgaan met het zoeken naar mogelijkheden van overeenstemming, zo zei hij. Hij hoopte, dat de huidige conferentie de weg zou kunnen banen voor een bespre king van Aziatische vraagstukken. Ia Europa was volgens hem Duitsland het voornaamste vraagstuk, in Azië de beëin diging van oorlog en aggressie. Slechts door vol te houden kunnen wij ons doel bereiken. Laten wij standvastig en krachtig blijven, tenmmste tot de lucht is opgeklaard dat is de goede manier om tot welslagen en vrede te komen, aldus Bidault. Hij zei niet verbaasd te zijn over het feit, dat het tempo van de ministersconferentie vertraagd had moeten worden, gezien de uiterst mogelijke kwesties welke behandeld werden. Geen van deze vraagstukken is nog opgelost, aldus de Franse minister, doch dat is geen gevolg van gebrek aan geduld, doorzettingsvermogen en verzoe ningsgezindheid van onze zijde. Na de geheime gedachtenwisseling zul len de ministers van Buitenlandse Zaken het debat over Duitsland, dat totnutoe evenmin succes heeft opgeleverd, vandaag hervatten. Na een volle week van besprekingen over de Duitse kwestie lieten de ministers gedurende het weekeinde dit probleem rusten, maar het wordt hoogst onwaar schijnlijk geacht dat zich intussen enige fundamentele wijziging heeft voorgedaan in de standpunten van Oost en West ten opzichte van Duitsland. Een delegatie van West-Duitse „artisten en intellectuelen" heeft Maandag de Rus sische onderminister van Buitenlandse Za ken Gromyko een verzoekschrift van 500 I West-Duitse artisten en geleerden over handigd, waarin wordt gevraagd om Oost en West-Duitse vertegenwoordigers op de ministerconferentie. Voorts werd gevraagd om „vrije samenwerking" tussen Oost- en West-Duitse artisten, geleerden en studen ten. Onbetrouwbare berichten Ophefmakende berichten over onlusten, arrestaties en demonstraties in Oost-Duits- land en over troepenconcentraties der Rus sen in de Oostzóne blijven de ronde doen, doch worden door de serieuze Westelijke persbureaux niet bevestigd. De berichten zijn merendeels afkomstig uit twijfelach tige Duitse bronnen, zoals de „West- Duitse vereniging van vrije juristen", de „strijdgroep tegen onmenselijkheid en an dere, geen publiciteitstaak hebbende orga nisaties, die zich met anti-Russische propa ganda bezighouden. Deze berichten moeten dan ook met het grootste voorbehoud wor den weergegeven. Zij spreken van massa arrestaties onder de arbeiders, inbeslag neming van schietwapenen, hongersnood, bezetting van fabrieken door militaire po litie, betogingen voor het Westelijke plan voor Duitse hereniging, langzaam-aan-ac- ties en zuiveringen in de communistische S.E.D. (van hedenmorgen 7 uur) weers- DU S 'S •o-s a-r- d u C* T to d êl toestand Sg i K Ht- z 3 Helsinki licht bew. OZO 2 -17 0 Oslo licht bew. ZZO 4 -6 2.1 Stockholm geheel bew ZZO 8 -2 0 Kopenhagen sneeuw OZO 9 -4 8 Londen nevel O 2 0 1 Amsterdam mist Z 2 -4 6 Brussel mist windstil 1 1 Parijs motregen ZZO 1 2 2.1 Bordeaux regen ZW 8 12 11 Grenoble sneeuw ONO 4 -2 4.5 Warschau geheel bew ZO 4 -11 0 Berlijn nevel ZZO 4 -3 0.1 Frankfort nevel ZZW 6 0 2 München geheel bew Z 4 -5 0.3 Zürich nevel OZO 3 -4 3 Genève sneeuw WZW 8 -2 0.4 Locarno geheel bew windstil -3 0 Innsbruck nevel windstil -10 0 Rome licht bew. NNO 3 4 2.1 Neerslag laatste 24 uur DOORZETTENDE DOOI Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met tijde lijk regen, plaatselijk voorafgegaan door sneeuw. Geleidelijk tot krachtig toenemende wind. aanvankelijk tussen Oost en Zuid, later tussen Zuid en West. Vannacht en morgenochtend plaatselijk nog lichte vorst. Morgen overdag toenemende dooi. 10 Februari Zon op 8.06 uur, onder 17.43 uur. Maan op 10-25 uur. onder 2.14 uur. Maanstanden 10 Febr. 9.29 uur- Eerste kwartier 17 Febr. 20 17 uur Volle maan 26 Febr 0 29 mr Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 9 Februari Hoog water: 7.39 en 19.59 uur. Laag water: 3.14 en 15.40 uur. Woensdag 10 Februari Hoog water: 8.27 en 20.54 uur. Laag water: 3.56 en 16.25 uur. xococ^

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1