cfc'MOR PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Bloemrijk jubilé in bollenstreek Ook voor hof levenslang geëist in Varsseveldse moordzaak Aletta Jacobs' moedige strijd tegen de „mannen-maatschappij Meer dan een millioen bloemen op expositie van 16-20 Februari Oe radio geeft Woensdag Ontploffing op schip in Amsterdamse haven Psychiaters gaven hun verschillende meningen over de verdachte Wegbereidster van de emancipatie der vrouw wordt vandaag herdacht ió l\et zo DINSDAG 9 FEBRUARI 1954 2 N.V.T.O.-toerwagenralIye op 11 Mei Britse trawler met bemanning vergaan? Barttuoris's Verzending van zeepost Geen huis maar een studiefonds Vier arbeiders uit de hoofdstad gewond KEIP Kerkelijk Nieuws Meisje overleed na val op ijsbaan Goedennacht Darmmysterie V.J Drie gemeenten in de bollenstreek, Lisse, Hillegom en Sassenheim, vieren binnenkort een belangrijk jubileum. De daar gevestigde afdelingen van de Koninklijke Algemene Nederlandse Vereniging voor Bloembollencultuur worden namelijk tegelijkertijd 75 jaar oud. Bij een dergelijke feest past lentejubel. Moeder natuur brengt die echter in de Februarimaand nog niet op. Daarom is besloten het feest met een groots opgezette demonstratie van het vakmanschap der Nederlandse bolbloemenkwekers te vieren. Onder auspiciën van de Stichting „Bloemlust" zullen kwekers uit de gehele kuststrook van Texel af tot en met het Westland, deelnemen aan de grootste wintertentoonstel ling van bolbloemen, die ooit gehouden werd. Deze expositie zal van 16 tot en met 20 Februari in de „Bloemlusf'-hallen van Lisse plaats vinden. De architecten C. v. Empelen uit Heem stede en W. Buurman uit Oegstgeest heb ben op de ruim vierduizend vierkante meter van de nieuwe „Bloemlusf'-hallen een wintertuin met rotspartijen, waterpar tijen en pergolas ontworpen, waarin het goed toeven zal zijn. Enige uren lang zal men langs de paden van dit bloemenpara- dijs kunnen dwalen, waarbij men steeds nieuwe verrassingen zal beleven. Want niet slechts de bijzondere aanleg zal het oog be koren. Enige honderden noviteiten van de beroemdste Nederlandse kwekers zullen te zien zijn. Dit geldt zowel voor narcissen, tulpen, amaryllis en hyacinten, als voor botanische tulpen, tulipa's in allerlei grootte en vormen, irissen, scilla's, crocus- sen. blauwe druifjes en een reeks andere bolbloemsoorten. Pileer dan één millioen tweehonderddui zend bloemen zijn in de loop van de winter, speciaal voor deze tentoonstelling, gepre pareerd en uitgebroed om ze precies op tijd voor de tentoonstelling in bloei te hebben. Ondanks de nadelige zachte herfst en win ter met de daarop volgende strenge kou, zal de tentoonstelling een perfecte demon stratie van het onnavolgbare Nederlandse vakmanschap worden. Acht zilveren wisselbekers voor tulpen en tulipa's, drie voor hyacinten en vier voor narcissen zijn beschikbaar gesteld, waarvan een door de burgemeesters van Hillegom, Lisse en Sassenheim. Bovendien worden drie prijzen voor de beste beroeps-bloe- menschikkers uitgeloofd. Op Dinsdag 16 Februari, 's morgens om 11 uur, zal de „Bloemlusf'-jubileumten- toonstelling officieel worden geopend. De expositie zal tot en met Zaterdag 20 Februari, dagelijks van 9 uur 's morgens tot 22 uur 's avonds, toegankelijk zijn. Voor deze allesomvattende winterse demonstratie bestaat in binnen- en buiten- De Nederlandse Vereniging van Trans port Ondernemingen zal ook in 1954 wederom een toerwagenrallye organiseren en wel op Dinsdag, 11 Mei. Het zal dit jaar voor de derde keer zijn, dat deze rallye zal worden gehouden. Het ligt in de bedoeling nog meer dan vorige jaren reeds het geval was aandacht te be steden aan het toeristisch karakter van dit evenement. Dit komt ook tot uiting in het feit, dat deze keer Arnhem als einddoel is gekozen. OSLO (A.F.P.) Gevreesd wordt dat de Britse trawler „Laforey" uit Grimsby in de nacht van Zondag op Maandag met alle opvarenden is vergaan bij het eiland Yt- teroey aan de Noorse Westkust. Het vaar tuig seinde, dat het bij zwaar weer op een klip was gelopen en kapseisde. Sindsdien is niets meer van de trawler vernomen. Ook reddingsvaartuigen hebben niets van het vaartuig kunnen ontdekken. ADV FUTEN'! IE 1 FALCON HEREN REGENJASSEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Pla ten. 12.00 Accordeonmuziek. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 12.18 Orgel en Hawaiïanmuziek. 13.45 De weg omhoog, causerie. 14.00 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ra dio Philharmoniseh Sextet. 17.15 Platen. 17.30 Instrumentaal kwintet. 17.50 Regeringsuit zending: Dr. J. Hulsker: Nederlandse kunst manifestaties in het buitenland. 18.00 Nieuws. 18.20 Het volle pond, causerie. 18.35 Dans muziek. 19.00 Voor de jeugd. 19.05 De Ka tholieken en het Socialisme. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek overzicht. 20.15 Marinierskapel. 20.50 Bjerg Eivind en zijn vrouw, hoorspel. 22.05 Cabaret. 22.40 Kosmische stralen, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Orgelspel. 23.4024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 'n Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 11.20 Het Mannetje, hoorspel. 12.07 Pianotrio. 12,30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.20 Mandoline-ensemble. 13.50 Platen. 15.00 Gamba en clavesimbel. 15.40 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgelcon cert. 18.00 Militaire reportage. 18.15 Cello en orgel. 18.30 Spectrum van het Christ. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.45 Gees telijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boek bespreking. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharmoniseh orkest en soliste. 21.25 Een oud land in een nieuw gewaad, causerie. 21.45 Salonorkest. 22.10 Hervormd-Gerefor meerd, studiogesprek. 22.30 Negro-spirituals. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws, en SOS-bericht. 23.15 Voordracht en muziek. 23.35—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.10 Beiaardkapel. 12.15 Ge varieerde muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Gevarieerde muziek. 12,50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkestconcert. 13.50 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.00 Symphonie-orkest en solist. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.40 Platen. 17.-50 Boekbespreking. 13.00 Zang en piano. 18.25 Pianorecital. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Koor en piano. 20.00 The Mikado, operette. 20.55 Platen. 21.10 The Mikado (verv.). 21.50 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vrijbuiters Radio- fcghtnèz. (Op 224 m.). landse vakkringen grote belangstelling. Reeds hebben groepen geïnteresseerden uit de ons omringende landen hun voorge nomen komst gemeld. Ook groepen leer lingen van Middelbare scholen en perso neelsverenigingen uit diverse bedrijven, zullen collectieve bezoeken aan het win terse lentefeest te Lisse, in het hart van de jubilerende bollenstreek, brengen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indone sië s.s. ..Teiresias" (13 Febr.) en m.s. „Roe- biah'' (18 Febr.); naar Nieuw Guinea: m.s. „Kota Agoeng" (4 Maart); naar de Ned. Antillen: m.s. „Oranjestad" (16 Febr.); naar Suriname: m.s. „Bonaire" (17 Febr.); naar de Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Carnavon Castle" (13 Febr.); naar Canada: s.s. „Rijndam" (17 Febr.); naar Zuid-Amerika: s.s. „Presidente Pe- rön" (20 Febr.); naar Australië via Enge land (13 Febr.) en s.s. „Arcadia" (17 Febr.); naar Nieuw Zeeland via Engeland (13 Febr.). De ouders van de 50.000ste Deventer- naar, Lambertus Johannes Kwakkel, heb ben na langdurig overleg met de burge meester van Deventer, mr. II. W. Bloe- mers, besloten dat het bedrag, door ge meente en burgerij bijgedragen voor hun zoon, besteed zal worden voor een studie fonds. Het door de burgerij bijeengebrachte bedrag zou aanvankelijk in een bouwkas worden gestort. De vader achtte echter de daaraan verbonden bezwaren en lasten te groot. Er zal nu een studiefonds gevormd worden. Aan boord van de Noorse tankboot „Salaas", die bU de N.D.S.M, te Amster dam voor de kade ligt, heeft zich Maandag middag een ontploffing voorgedaan, waar bij vijf arbeiders, allen Amsterdammers, gewond werden. Zij werden met brand wonden aan hals en gelaat door de G.G.D. naar het Binnengasthuis vervoerd, waar vier ter verpleging zijn opgenomen. Een kon na behandeling naar zijn woning te rug keren. De oorzaak van de ontploffing op het 8379 ton metende schip is nog niet vast gesteld. Het vermoeden bestaat, dat zich nog enig gas in een taak bevond, dat door de steekvlam van een der electrische las sers tot ontploffing is gekomen. De gewonde arbeiders, die in het Bin nengasthuis zijn opgenomen, konden nog niet verhoord worden. Zij hebben ernstige brandwonden aan gelaat en handen, doch er bestaat geen direct levensgevaar. Het 'schip, dat ter reparatie bij de N.D.S.M. ligt, is vanavond in het stenen dok gebracht. Er is geen materiële schade. De procureur-generaal bij het Arn hemse gerechtshof heeft in de voort gezette behandeling van de zaak tegen de 54-jarige landbouwer D. J. L. te Heelweg bij Varsseveld bevestiging van het vonnis van de Arnhemse rechtbank geëist: levenslange gevan genisstraf. De procureur-generaal achtte het primair ten laste gelegde, moord met voorbedachten rade, bewe zen. Zoals eerder is bericht wordt deze verdachte ten laste gelegd het veroor zaken van de dood van drie huurlie den, twee broers en een zuster te Lin- dert, door tijdens hun afwezigheid vergif in hun eten te strooien. Requisitoir en pleidooi in deze zaak waren op 29 Januari uitgesteld, om prof. dr. mr. P. A. H. Baan te Utrecht, die toen verhinderd was als getuige op te treden, gelegenheid te geven zijn over verdachte uitgebrachte psychiatrisch rapport toe te lichten. De conclusie van dit rapport was, dat verdachte als verminderd toereke ningsvatbaar moet worden beschouwd. Deze conclusie is in strijd met die van de eerste psychiater, dr. J. G. Schnitzler te Arnhem. Deze ontkende, dat L. ziekelijk gestoord zou zijn. Prof. Baan zeide onder meer, dat het volgens verouderde begrippen niet moeilijk was een diagnose te stellen. De moderne psychiatrie echter aarzelt. De voortschrij dende wetenschap heeft geleerd, dat met vele factoren rekening moet worden gehou den. De vraag, of verdachte in staat was, in vrijheid zijn wil te bepalen, meent ge tuige ontkennend te moeten beantwoor den. Diverse factoren samenvattend moet worden geconcludeerd, dat er sprake is van een ziekelijke stoornis. Hij achtte het niet uitgesloten, dat verdachte uitgegaan is van de gedachte de mensen te bedwel men en niet van de opzet hen te doden. Hij wilde zich meester maken van het geld, niet omdat hij daarom verlegen was, maar omdat dit hem een gevoel van veiligheid gaf. Dr. Schnitzler handhaafde de conclusie van zijn rapport, dat de verdachte uit zich zelf tot de moord is gekomen. Al zes jaar geleden noemde deze psychiater hem in een rapport een koude misdadiger en de feiten hebben hem naar hij meende in het gelijk gesteld. „Conclusies naderen ernaar" In zijn requisitoir zeide mr. Hoekstra, dat de voorbedachte rade vaststond. Hij bedacht het plan en voerde het uit: hij strooide vergif in het eten om het geld te kunnen wegpakken en daarmede een hy potheek af te lossen. Dat hij de neiging daartoe bezat, blijkt zowel uit het rapport van dr. Schnitzler als van prof. Baan. De werking van het vergif kende hij. Hij had het niet willen gebruiken voor het bespui ten van het gewas, omdat hij bevreesd was voor het vergiftigen van de koe. De conclu sies van de beide deskundigen zijn niet ge lijk, maar naderen elkaar toch. Dr. Schnitz ler sprak van hebzucht en prof. Baan van stelen om zekerheid te hebben. Dat is ook hebzucht volgens mr. Hoekstra. De verdediger, mr. J. H. Arnold, zeide van oordeel te zijn, dat het rapport van professor Baan in vele opzichten verhel derend kan worden genoemd. Hij meende dat het alleen die bedoeling van de ver dachte was geweest de mensen te bedwel men. Uitspraak op 18 Februari. ADVERTENTIE 99 Aletta Jacobs wier ge boortedag wij vandaag herdenken was reeds als kind een buitenbeentje. Op een leeftijd waarop andere kinderen nog geen enkele belangstelling voor „grote mensen zaken" hebben, zat zij al ijverig te neuzen in de boeken van haar vader en toen zij zeven was kon zij al met al de kracht van haar prille rechtvaardigheidszin proteste ren tegen het „voortrekken" van haar broers en de achterstelling van haar zus jes. Waarom mochten de jongens altijd alles en werd zij altijd weggestuurd als vader, die dorpsdokter was in het kleine Sappemeer, met zijn zoons over de pro blemen van zijn beroep sprak? Dr. Aletta Jacobs Toen zij veertien was, kreeg zij Stuart Mills „Slavernij der vrouw" in handen en dat boek sterkte haar in haar overtuiging, dat er voor het zwakke geslacht een gro- collega's, die erover gebelgd waren dat zij, die „toch maar een vrouw" was, de euvele moed had om dezelfde honoraria als haar vakbroeders te vragen. Maar zij ver gaten daarbij te vermelden, dat Aletta twee dagen per weak in de Jordaan een gratis polikliniek hield en bovendien zeer veel aan liefdadigheid deed om de ergste nood in de door haar bezochte volksbuurten te helpen lenigen. Daar kwam zij ook in aan raking met de noden der grote, volgens haar te grote, gezinnen der allerarmsten en dat maakte haar tot een vurig en moe dig propagandiste voor de geboortebeper king toen nog een chapiter, waarover „men" niet in het openbaar sprak. Aletta Jacobs deed dat wél, zij verdedigde, dwars tegen de publieke opinie in, wat haar recht vaardig en nodig leek, ook al werd zij daarvoor alleen beloond met hoon en be ledigingen en dat heus niet alleen van de zijde der mannen. De strijd om het kiesrecht Dat ervoer Aletta Jacobs ook, toen zij haar strijd om de politieke en maatschap pelijke gelijkstelling van de vrouw begon, een strijd van dertig jaar waarin zij tegen onbegrijpelijk veel verguizing, misverstand en laster heeft moeten optornen, maar die haar tenslotte, bij de Grondwetsherzie ning van 1917, betreffende het vrouwen kiesrecht overwinning bracht. Maar hoe heeft zij daarvoor moeten vechten, eerst als eenling en later in de Nederlandse en internationale vrouwenbewegingen! Be gonnen in de Amsterdamse raad waar haar eis om een plaats op de kiezerslijst niets dan hoongelach uitlokte vocht zij voor haar idealen met alle geestkracht die in haar was voort totdat zelfs de Hoge Raad haar met een kluitje in het riet stuur de en de Grondwet in 1887 „verbe terd" werd met de uitdrukkelijke bepaling dat het kiesrecht uitsluitend het domein van de man was. Toen sloot Aletta zich aan bij de vrouwenbeweging, die mede door haar voorbeeld en leiding machtig gewor den is en die uiteindelijk vrijwel al haar eisen ingewilligd kreeg. Aletta Jacobs heeft zich ook op andere tere taak weggelegd was dan het weg- gebieden een onvervaarde wegbereidster GR HOUTSTR. NAASTLUXOR Ned. Herv. kerk Beroepen te Uithuizermeden J. J. van Zorge te Hattem; te Wezep, G. Boer te Gouda. Bedankt voor Veen (N.Br.) (toez.), H. K. v. Wingerden te Kockengen. Beroepen te Kampen (toez.), G. Kaastra te Sexbierum. Bedankt voor Nieuwe Tonge en voor Rijssen, D. v. d. Ent Braat te Opheusden. Geref. kerken Bedankt voor Bunschoten-Spakenburg (vac. dr. H. B. Visser), A. C. Kersten te Opperdoes. Beroepen te Boskoop C. H. Appelo te Nijkerk; te Koudekerk a. d. Rijn, H. R. Zijlstra te Wilnis; te Onstwedde J. A. v. d. Peppel te Hij ken (Dr.). Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Aaneenomen naar Pretoria (Z. Afr.), C. v. d. Waal te Leerdam. Chr. Geref. kerken Tweetal te Delft: I. de Bruyne te Hil- versum-C. en P. H. Seggelink te Zaandam. Tweetal te Dokkum: J. M. Visser te Enschede en N. D. Westerterp te Lutten aan de Dedemsvaart. Aangenomen naar Tholen P. v. d. Bijl te Driebergen. Bedankt voor Utrecht-C. I. de Bruyne te Hilversum-C. Oud-Geref. gemeenten Tweetal te Rijssen E. du Marchie van Voorthuysen te Leersum en H. Wiltink te Doetinchem. Beroepen te 's-Gravenhage J. v. d. Poel te Giessendam. kwijnen als muurbloempje of de vlucht in het huwelijk. Zij hield vurige pleidooien tegen haar moeder, die haar „dwaze idee ën" omtrent de achterstelling der vrouw allerminst deelde, om te mogen studeren en vond daarbij een bondgenoot in haar vader. Tenslotte kreeg zij gedaan, dat zij als eerste meisje een middelbare jongens school bezoeken mocht, waar zij veel pla gerijen van de leraren en van haar mede leerlingen te doorstaan had. Na enkele jaren H.B.S. vond moeder Jacobs het wel letjes: Aletta moest nu maar de huishou ding leren. Maar opnieuw sprong papa Jacobs in de bres voor zijn leergierige dochter met het resultaat dat Aletta mocht doorleren voor apothekers-assistente. Ook die studie, hoe interessant ook, was niet haar ideaal; zij wilde, net als haar vader en haar broer Julius dokter worden. Dat was iets zo ongehoords in de man nenmaatschappij van die tijd, dat zelfs papa Jacobs er aanvankelijk geen oren naar had. Toch zette Aletta door en ten slotte was het minister Thorbecke zelf die haar smeekbeden inwilligde en haar vrijstelling van het admissie-examen voor de universiteit gaf,* op conditie dat Aletta gedurende haar eerste college jaar zou moeten bewijzen wat zij waard was. In een zelfgemaakte jurk van zwart laken maakte zij in 1871 als eerste vrouwelijke studente haar entree in de Groningse Alma Mater, waar de hoog leraren en de studenten haar aanvankelijk met grote reserve behandelden. Toen Aletta echter bewees dat het haar ernst was, verwierf zij zich al spoedig de alge mene achting en werd zij zelfs toegelaten tot de practica voor vergelijkende anato mie, die haar tot dan toe streng ontzegd waren. Summa cum laude kwam zij door haar eerste tentamen en kort daarop kreeg zij enkele weken voor Thorbecke's dood dan ook definitief verlof tot het volgen der college's en het afleggen van alle exa mens. Zo groot was de roep, die zij zich onder haar medestudenten verworven had, dat een groot aantal van hen onder leiding van Kamerlingh Onnes (de latere Nobel prijswinnaar) bijna op voet van oorlog kwam met een aantal Leidse collegae, toen deze in het Studentenweekblad geschreven hadden, dat men Aletta het leven zo zuur moest maken, dat nooit een vrouw haar voorbeeld meer zou navolgen. Zonder verdere stoornissen voltooide het meisje haar studies tot zij in 1878 't vurig- begeerde artsendiploma behaalde, een jaar later gevolgd door haar plechtige promotie tot doctor in de medicijnen. Na een studiereis door Engeland mo gelijk gemaakt door een gift van een van haar eerste patiënten vestigde zij zich in Amsterdam, waar zij al dadelijk in con flict kwam met verschillende manlijke 27. Achtervolgd door de motorpolitie joeg Panda in het Kalkerkarretje over de we gen. „Ik moet mijn achtervolgers nu gauw kwijtraken", dacht hij, „anders kom ik zo laat op de racebaan terug, dat ik helemaal geen kans meer heb om nog te winnen". Maar de motoragent was ook niet van gis teren. Hij had reeds vele dienstjaren door gebracht met het achtervolgen van snel heidsmaniakken en kende alle kneepjes van het vak. „Ik ZAL hem inhalen", mom pelde hij grimmig, „ik laat me toch zeker niet door zo'n speelgoedding, zo'n gemoto riseerde rolschaats, op mijn kop zitten". En welke listige zwenkingen Panda ook probeerde, steeds joeg de motorfiets van het gezag achter hem aan. Opeens, toen hij een dwarsweg wilde passeren, zag hij zijn weg versperd door een grote vracht wagen, die voorbij denderde. De agenten zaten hem zo dicht op de hielen, dat als hij nu stopte, hij zeker in hun handen zou vallen. Bliksemsnel overwoog hij zijn kan sen; en toen, in plaats van te remmen, gaf hij vol gas enreed onder de vracht wagen door. „Drommels", hijgde de motor agent, jel afremmend, „daaronder kan ik die tor op wielen niet volgen! Maar TOCH krijg ik hem wel!" Nauwelijks was de vrachtwagen voorbij of hij wilde de ach tervolging hervatten. Toen ontsnapte hem een uitroep van verbazing: „Da's sterk! Waar is dat karretje opeens, gebleven?!" Behalve een paar rollende vaten, was er niets meer op de weg te bespeuren! betoond; de toestanden in de ziekenhuizen in haar jonge jaren een aanfluiting de dubbele huwelijksmoraal en het mili tarisme waren de andere euvelen, waar tegen zij veelal met groot succes te velde trok. Zij was van oordeel dat de in voering van vrouwenkiesrecht, interna tionaal gezien, de uitbanning van de oor log zou betekenen en groot was haar te leurstelling, toen dit een misrekening bleek. Aletta Jacobs was gehuwd met Carel Gerritsen, twee mensen die elkaar aan vulden. Het kind, dat zij in 1893 het leven schonk, heeft echter slechts een dag ge leefd en het geluk van het moederschap heeft zij nooit meer gekend. Jaren heeft zij, blijkens haar „Herinneringen", nodig gehad om dit verdriet te boven te komen, maar het verzwakte haar geestkracht niet. Tot het eind van haar dagen zij stierf in 1929 heeft zij al haar liefde en toe wijding in dienst van haar mede-mensen, haar mede-vrouwen vooral, gesteld, met wegcijfering van haar eigen belangen en verlangens. Zij was een waarlijk grote vrouw! Op de Heugemer ijsbaan bij Maastricht is het 22-jarig meisje L. C. uit Maastricht zo ongelukkig gevallen, dat ze ijlings naar het St. Annadalziekenhuis moest worden overgebracht, waar zij kort nadien over leed. Jongetje verdronken De 7-jarige Bennie Mulder, die te Enk huizen op het ijs aan het spelen was, is in een bijt gevallen en verdronken. ADVERTENTIE Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat Zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8.88 C Rusthuis. India zal 20.000.000 rupees beste, den voor de bouw van 160 „rusthuizen" voor oude en zwakke runderen. De bouw van deze „rusthuizen" maakt deel uit van het vijf-jarenplan van de Indi sche regering. De bedoeling is gelovige Hindoes te behoeden voor de aanblik van voor hen heilige runderen, die ster. ven van honger en verwaarlozing. Ongeluk. Bij een spoorwegongeluk nabij Mirzapoer in het gebied van Allahabad in India zijn 22 personen om het leven gekomen en veertien gewond. De trein was juist een in aanbouw zijnde brug gepasseerd, toen een aantal rijtuigen losraakte en achterwaarts in de richting van de brug reed, waarop talrijke ar beiders aan het werk waren. Sneeuw. Maandag waren de meeste hoofd verkeerswegen in Servië onbegaanbaar door sneeuwstormen, die het Oosten van Joegoslavië voor de tweede keer in deze week teisterden. Het tram- en bus- verkeer in Belgrado is stopgezet om electriciteit te sparen. Naai' officieel is meegedeeld, loopt de kolenvoorzioning van de krachtstations gevaar. De hoofdspoor!ijnen naar Italië, Oostenrijk en Griekenland werken nog, maar het vliegveld Belgrado wordt niet meer ge- bruikt. Vriend. Een bestuurslid van de Kroatische communistische partij, Guste Sprljan, heeft zelfmoord gepleegd, nadat hij door de Kroatische .partijleiding was beschuldigd van steun aan de wegge zuiverde Joegoslavische communistische leider Djilas. Uit thans ontvangen be richten bleek, dat Sprljan de anonieme schrijver was van een artikel, waarin er op werd aangedrongen de communis tische partij „in een museum op te ber. gen". Gelden. De Britse minister van Koloniën, Lyttelton, heeft Maandag in het Lager huis verklaard, dat de regering heeft besloten 31 millioen gulden beschikbaar te stellen voor Brits Guyana en boven dien faciliteiten te verlenen voor het uitschrijven van leningen tot een be drag van 34 millioen gulden. Tezamen met reeds beschikbare doch nog niet uitgegeven gelden za.l daardoor 90 mil lioen gulden in de kamende twee jaar worden besteed voor ontwikkeling van het vervoer, telefoondiensten, land bouw- en bosbouwonderzoek, bevloei ingswerken en kolonisatie, aldus de mi. nister. Misdaad. De misdaad kost elk gezin in de Verenigde Staten gemiddeld 495 dollar per jaar, aldus het hoofd van de Ame rikaanse recherche, J. Edgar Hoover. Volgens voorlopige gegevens blijkt, al dus Hoover, dat er in 1953 meer be langrijke misdaden zijn gepleegd dan ooit: gemiddeld elke 14.9 seconden werd er een misdaad begaan en in de eerste zes maanden van 1953 was er elike 4.3 minuten een aanslag op iemands leven, of eerbaarheid gepleegd. Vlucht. Britse strijdkrachten in de oer wouden van Malakka hebben de leiders van de communistische partij in Ma lakka gedwongen, via straat Malakka naar Sumatra te vluchten, aldus meldt Reuter. Naar men aanneemt zullen de ongeveer 6.000 terroristen in de Rimboe op Malakka thans worden geleid van Indonesië uit. De communistische Chi nese ambassade te Djakarta is in staat de terroristen steun te verlenen. Thee. Britse militairen hebben Maandag in de omgeving van Nairobi de Afri kaanse bevolking van een dorp op thee en broodjes onthaald, nadat zij het dorp hadden omsingeld en vragen hadden ge steld over de Mau Mau. Gestrand. De Portugese treiler „Acor" is Maandag ter hoogte van Caboraso, 65 kilometer ten Westen van Lissabon, aan de grond gelopen. Vervolgens heeft zich een ontploffing aan boord Van het vaartuig voorgedaan, die de dood van dertien opvarenden veroorzaakte. EXrie opvarenden werden gewond en twee worden vermist. Luchtvaart. Sir Miles Thomas, de presi dent der British Overseas Airways Corporation, heeft in een te Landen voor het transportinstiuut gehouden le zing medegedeeld, dat de BOAC over 4 jaar passagiersvliegtuigen in gebruik zal hebben, dde in staat zullen zijn 80 passagiers met een snelheid van 650 km. per uur zonder tussenlandingen over een afstand van 8.000 km. te vervoeren. Hij verklaarde voorts, dat 1954 een jaar van opzienbarende vooruitgang voor de in Engeland vervaardigde straalvliegtuigen zal zijn. DE vorige maal hebben we de manier, waarop de voedingssappen in ons spijsverteringsorganisme via de darmwand in het bloed worden gepompt en welk proces met de naam resorptie pleegt te worden aangeduid vergeleken met de wijze, waarop de wortels van de plant de voedingsstoffen uit de bodem tot zich ne men. Die vergelijking was misschien erg oneerbiedig, maar toch wel duidelijk en bovendien een bevestiging in het geen ver der volgt. In het gewone leven onthou- den we ons van een gesprek over het darmkanaal. Dat is aan de ene kant heel welop gevoed, maar daar staat als nadeel tegenover dat een van de wonderbaarlijkste systemen in ons lichaam voortdurend aan de aandacht ontsnapt. Een ander bezwaar is ongetwijfeld gelegen in het feit, dat darmen die ons als snaren voor muziekinstrumenten, als worstom hulsels, of als snaren voor tennisrackets worden voorgelegd, niet de indruk wekken andere eigenschappen te bezitten dan een zekere taaiheid en veerkracht, kenmerken, waarvoor we toch waarlijk niet die bewon dering behoeven te koesteren, welke hier boven werd gesuggereerd. De bouw van de darm is echter heel wat ingewikkelder dan uit het velletje van de worst kan blijken en in het bijzonder de dunne darm verricht kunststukjes, waarbij we werkelijk even sprakeloos staan. U weet wellicht, dat het slijmvlies van dit orgaan aan de binnenzijde is voorzien van uitstulpingen, welker aantal in het totaal ongeveer 4 millioen bedragen. Het darm oppervlak dat met de voedingsstoffen in aanraking komt, wordt door dit grote aan "N dige vergroot, n.l. 40.000 vierkante centi meters. En gelijk de wortels van een boom, kunnen deze vlokken in de darminhoud reiken en de voedingsstoffen opnemen. Nu moet u echter weer niet denken dat die darmvlokken van formidabele afme ting zijn. In tegendeel! Zij zijn zó klein, dat zij in tienden van millimeters moeten wor den uitgedrukt. Maar ondanks deze, voor het blote oog nauwelijks zichtbare afme ting, dringen er één of meer arteriever takkingen binnen die in een haarvatenstel sel overgaan, vindt er afvoer plaats door een ader en bovendien is die minimale darmvlok nog bezet met spiervezels. Door samentrek king van deze vezels kan de vlok worden verkort en deze lengteveranderingen hebben tot gevolg dat de inwen dige ruimten en de bloedvaten zich ver wijden en vernauwen, waardoor een pomp werking tot stand komt die van essentieel belang is voor het transport van de opge slorpte stoffen. IJ zult moeten toegeven, dat zich héél wat afspeelt in deze orgaan tjes die nog kleiner zijn dan fijne zand korreltjes? Maar de raadselen komen nog. Want waarom kan er wel vloeistof van de darm naar het bloed passeren, maar is het omgekeerde onmogelijk? En waarom laat de darmwand wel druivensuiker door, maar moet de eveneens goed oplosbare rietsuiker er voor blijven staan? En waar om wordt wel ijzer doorgelaten, maar geen andere zware metalen? De wetenschap staat hier voor volslagen raadselen, waar voor zij geen oplossing weet. En nu ook nog iets wonderbaarlijks over de gal. Maar dat moet tot morgen wachten, tal darmvlokken tot ongeveer het vijfvou- (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2