Kort en bondig Haarlems tekort overschrijdt de twee millioen Aantal werklozen steeg in Januari van 2630 tot 2792 Zandvoortse raad volgende week voor belangrijke beslissing In Maart begint jeugdwerk in Thorbeckebuurt Amsterdamse Beurs Eind Januari 1953 was het 3493 <^Brieven aan de redactie Om het behoud van het circuit DINSDAG 9 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Vele botsingen door gladheid van de weg Sigarenbandjes-ruilavond Nieuwe klokken voor Leidse academie P. F. J. Everard overleden F. J. A. M. Haakman van den Bergh overleden Pastoor L. A. J. M. Beune B. en W. handhaven voorstel over voetpaden in het Bos Herdenking A. Sietsma Zwijnen bij Nijmegen Maandcijfers van het Arbeidsbureau Tweede zending „Neptu nes" gisteren aangekomen Kustbrigade N.B.R.D. Poging tot bevrijding van Mindszenty mislukte Egyptische boycot van Israel Scelba krijgt steun Wolven bij Rome Scheepvaart Het tekort op de Haarlemse ontwerp begroting voor dit jaar, waarvan de behan deling in de raad de volgende week Woens dag begint, is blijkens de heden versche nen nota van wijzigingen gestegen tot bo ven de twee millioen, namelijk van 1.890.000.zoals reeds op de in Decem ber verschenen ontwerpbegroting tot 2.135.000.—. Deze nadelige wijziging is voornamelijk een gevolg van een aantal verlaagde in komsten en verhoogde uitgaven vooral bij het hoofdstuk Onderwijs, waarvan thans pas de definitieve gegevens konden worden vastgesteld. Zo blijkt de vergoeding voor de bijzon dere scholen voor lager onderwijs twintig duizend gulden hoger geraamd te moeten worden, het nadelig saldo van de school- melkverstrekking liep op van acht tot tien mille, terwijl de subsidies voor instellingen voor de sociale jeugdzorg 18.800.meer zullen vergen. Het ligt onder meer in de bedoeling de raad een voorstel te doen een bedrag van tweeduizend gulden per maand beschik baar te stellen voor het uitvoeren van een werkplan door de samenwerkende jeugd zorgorganisaties in de Thorbeckebuurt. Men hoopt in Maart van dit jaar met dat wfcrk te beginnen. Verder zit in de subsidieverhogingen ook de verdubbeling van de bijdrage aan Haarlems Bloei begrepen. Gisteren hebben zich in Haarlem, gro tendeels ten gevolge van de gladheid van "de weg, ongeveer veertien aanrijdingen voorgedaan. In de meeste gevallen liepen de betrokkenen geen letsel op, slechts en kele aanrijdingen waren van ernstiger aard. Op de hoek Dr. Schaepmanstraat - Te- ding van Berkhoutstraat zijn omstreeks half vijf een Haarlemse bestelauto en een autobus van de N.Z.H.V.M. met elkaar in botsing gekomen. De bestuurder van de bestelwagen wilde remmen om de autobus voorrang te verlenen, doch schoot, tenge volge van de gladheid van de weg, met zijn auto door en botste tegen de bus op. Hij en de naast hem zittende persoon lie pen snijwonden aan wang en voorhoofd op. De voorruit van de bestelauto werd vernield. Omstreeks twee uur is eveneens een N.Z.H.-bus betrokken geweest bij een botsing, nu met een personenauto. Deze kwam uit de Pijlslaan en reed met een te wijde bocht de Lorentzkade op, waarna zij tegen de zijkant van de bus opreed, die zwaar ingedeukt werd. De personenauto is na de botsing doorgereden. Het hoofdbestuur der internationale ver eniging van sigarenbandjesverzamelaars ,.Sibaver" is voornemens in Haarlem een eerste ruilavond te houden waarbij tevens het bestuur van de Haarlemse afdeling of ficieel wordt geïnstalleerd. Het ligt in de bedoeling om deze avond begin Maart te houden. Zij die hieromtrent meer willen weten kunnen zich in verbinding stellen met de heer W. Floor, Westergracht 21, Haarlem. Als onderdeel van de Diesviering der Leidse universiteit zijn Maandag twee klokken gedoopt, die binnenkort in het torentje van het academiegebouw zullen worden geplaatst. De doop werd verricht door de echtgenote van de president-cura tor der universiteit mevrouw J. W. de Vos van Steenwijk-Van Royen en de echtgenote van de rector-magnificus van de universi teit, mevrouw C. A. D. van Bemmelen- Kluit. De klokken ontvingen de namen „Libertas" en „Scientia". Zij komen in de plaats van de twee klokken, die in Maart 1943 op last,van de bezetter werden weg gehaald. Te Aerdenhout is in de ouderdom van 70 jaar overleden de heer P. F. J. Everard, een bekende figuur in financiële kringen en sedert de oprichting van de R.K. parochie te Aerdenhout in 1923 kerkmeester. Bij zijn zilveren jubileum als kerkmeester werd hij onderscheiden met het gouden erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Ook is hij voorzitter geweest -van de afdeling Aerdenhout van het Wit-Gele-Kruis. In de Sint Antoniuskerk te Aerdenhout worden Woensdagmorgen de uitvaartdien sten gehouden, waarna het stoffelijk over schot op het kerkhof Sint Barbara te Haar lem ter aarde wordt besteld. Te Haarlem is, 82 jaar oud, overleden de heer F. J. A. M. Haakman van den Bergh, die vroeger voorzitter is geweest van het Armbestuur van de Kathedrale Basiliek Sint Bavo, voorzitter van het R.K. Centraal Arm bestuur en secretaris van de R.K. vereniging voor blindenzorg in Haarlem en omgeving. Nadat Vrijdag in de Basiliek de uitvaart diensten gehouden zijn zal de begrafenis geschieden op het R.K. kerkhof Sint Bar bara aan het Soendaplein. De onvoorziene uitgaven worden met ruim 145 mille verhoogd, waarvan twintig duizend gulden op rekening komen van de verhoogde subsidies voor de kraamhulp en -verpleging, zestig mille voor de verhoging van de steunnormen ingevolge de Armen wet, 35 mille voor het nadelig saldo van de nieuwe gemeentelijke ziekenvervoers- dienst en dertig mille voor hogere kosten van de geneeskundige verzorging van het gemeentepersoneel. In de ouderdom van 57 jaar is in de Ma- riastichting te Haarlem overleden de heer L. A. J. M. Beune, pastoor van de parochie van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloe- mendaal. De thans overledene, die op 18 April 1896 te Amsterdam is geboren, werd op 21 Mei 1921 tot priester gewijd. Achter eenvolgens was hij kapelaan te Oegstgeest Schiedam, Amsterdam en Haarlem-Noord (Liduina). Van 1934 tot Januari 1946 was hij verbondsmoderator van het Ver bond van Katholieke Jonge Midden standsverenigingen en rector van het Sint Liduinagesticht te Leiden. Sinds 5 Januari 1946 was de heer Beune pastoor te Bloe- mendaal. Woensdagmorgen worden de uitvaart diensten gehouden, waarna de begrafenis zal geschieden op het Sint Adelbertus-kerkhof te Bloemendaal. In de vorige vergadering van de gemeente raad is aangehouden een voorstel van B. en W. om de paden in het Bloemendaalse bos, die nog niet als „voetpad" aangeduid zijn, te bestemmen tot voetpad. Het college heeft een nader onderzoek ingesteld en is van mening, dat het voorstel gehandhaafd dient te worden. Wandelaars kunnen dan rustig gebruik maken van de paden en het behoeft voor de wielrijders geen ernstig bezwaar op te leveren gebruik te maken van de wegen voor alle verkeer. Provinciale Staten Alvorens de Provinciale Staten van Noordholland hedenmorgen hun werkzaam heden begonnen, hebben zij het overleden lid de heer A. Sietsma herdacht. De voor zitter, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, sprak een rede uit, waarin hij er aan her innerde, dat de heer Sietsma sedert 1935 lid was van de Provinciale Staten. In de loop der jaren heeft hij enige bijzondere functies waargenomen. Sedert Juni 1940 was de heer Sietsma lid van de Raad van Toezicht op de Provinciale bedrijven. In de jaren 1948 en 1949 vervulde hij het voorzitterschap van een commissie uit die raad, die een regeling van de formatie en de salariëring van het personeel van de provinciale bedrijven heeft ontworpen. Hij had daarbij geen gemakkelijke taak te ver vullen. De heer Sietsma is referendaris ge weest bij het hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier en was dus op de hoogte van waterstaatszaken. Bij de Provinciale Staten worden vele zaken betreffende wa terstaat behandeld en daardoor was hij in dit college op zijn plaats. Bijzondere be langstelling toonde hij voor het wegen- vraagstuk. Spreker besloot met te zeggen, dat de vergadering de heer Sietsma als een der vooraanstaande en goede leden zal missen. De periodiek aftredende leden van de Waterstaats- en Wegencommissie, ir. L. J. A. Bergansius, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie we gen en de heer J. Braakman, lid der Pro vinciale Staten van Noordholland werden herkozen. Gekozen werd tot lid van de algemene commissie voor onderwijszaken de heer E. P. Schuyt te Haarlem. De overige punten worden vanmiddag in de afdelingen behandeld. De vergade ring wordt op Dinsdag 9 Maart voortgezet. Door de vorst van de laatste dagen zijn vele wilde zwijnen uit het Duitse Reichswald naar meer bewoonde streken getrokken onder meer naar de omgeving van Nijme gen. Nijmeegse jagers hebben reeds enkele dieren neergelegd. In de cijfers van vraag en aanbod op het Gewestelijk Arbeidsbureau is in de maand Januari niet veel verandering ge komen. Het werkloosheidscijfer steeg van 2630 tot 2792 van Nieuwjaar tot eind Ja nuari en die vraag daalde in dezelfde pe riode van 537 tof 506. Aan het eind van Januari 1953 waren dteze cijfers respec tievelijk 3493 en 497. De vorst van de laatste weken heeft zijn invloed reeds doen gelden. Werkgevers hielden perso neel, dat niet meer aan de slag kon, vast en anderzijds werd geen nieuw personeel aangetrokken. In de bouwnijverheid steeg het aanbod van arbeidskrachten van 407 tot 426. De vraag naar stucadoors bleef echter van kracht, mede doordat het hier binnen werk geldt. De vraag naar timmerlieden en schilders is door de vorst verschoven naar de tijd, waarin het weer het buiten werk weer zal toelaten. In de metaalbedrijven steeg het aanbod slechts van 268 tot 275; de werkgelegen heid in installatiebedrijven, smederijen en constructiewerkplaatsen nam zelfs toe. Dat hangt samen met het floreren van het bouwbedrijf in de voorgaande maanden. Anderzijds steeg het aanbod1 van machine- kamerpersoneel op schepen ais gevolg van het einde van het haringseizoen. In de landbouw steeg het aanbod van 161 tot 171, een normaal seizoensver- schijnsel. Het aantal werkloze transportarbeiders nam in Januari toe van 99 tot 108 en het aantal werkloze losse arbeiders van 863 5-3% NederL'47 \.K.U Jnilever Philips Gloeil. fCon. Petroleum <Vdam Rubber Roll. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater ft. Stoel Slotkoers gisteren 99% 196 24614 225 38514 1501-5 151% 140 A 134-y, 122% 190 A 173% 178 A 179% 33% 57% 50% 86% 225/i8 41% Openings koersen 9914 194 A 247 224 385 145 152 141 134 122 190 173% 178% 179 33% 56% 50 87% 22 41% Gistermiddag zijn vier Lockheed-„Nep- tune"- lange afstandsvliegtuigen, speciaal bestemd voor de opsporing van onderzee boten, in Nederland gearriveerd. Dit is de tweede zending van deze soort, die Nederland ontvangt. De eerste vier Nep tunes waren reeds in December in ons land aangekomen. De vliegtuigen werden door de bemanningen gevlogen, die ook de eerste zending van Amerika naar Nederland overbrachten. Deze bemanningen willen nög enige malen naar Seattle gaan, om de rest van de tweemotorige „Neptunes" te halen. Twee van de vier „Neptunes" zijn geland op het vliegkamp Valkenburg. De andere twee zijn tengevolge van de dichte sneeuw val doorgestuurd naar de vli-gbasis Leeu warden van de Koninklijke Luchtmacht. (Verkort weergegeven) Nogmaals: „Dure" kappers. Het zij mij vergund een woord in het midden te brengen naar aanleiding van de uiteenzet ting „Waarom de kappers hun tarieven verhoogd hebben". Vooreerst wil ik vaststellen, dat ik nog nooit heb meegemaakt, dat een woordvoer- der van een of andere belangengroep de maatregelen die genomen werden niet wist goed te praten. Het publiek voelt evenwel aan den lijve, dat. de prijzen (dikwijls onder de mooie naam „Sanering") stelselmatig worden op gedreven. De heer Huis beweert, dat de tarieven met ongeveer 10°/o verhoogd zijn, maar dat houdt geen steek, want voorheen betaal de ik 75 cent voor haarknippen terwijl ik nu 1.moet betalendat is dus maar liefst 33 1/3% verhoging. Nu vind ik en velen met mij, dat ƒ1. voor 15 a 20 minuten werk toch ietwat boven het redelijke uitgaat, terwijl de kapper nog een hele reeks van bijverdiensten heeft van scheerzeep, -mesjes, lotion en vaak ook sigaren enz. Dat er kappers zijn die maar nauwelijks de eindjes aan elkaar kunnen knopen In welk vak zijn die niet? En „de ledige uren" welke winkelier kent die niet? C. A. MULDER tot 962 (vorig jaar: 1034). Dit is toe te schrijven aan de afloop van seizoenwer ken. Het aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten daalde van 174 tot 162 en het aantal werkloze jeugdigen van 90 tot 67, Vooral de vraag in de metaalnijver heid heeft dit cijfer doen dalen. In de overiige bedrijfstakken gaven de cijfers van vraag en aanbod1 slechts ge ringe of in het geheel geen verschillen te zien. Op een in Januari gehouden vergadering van kustbrigade van de Koninklijke Ne derlandse Bond tot het redden van drenke lingen is de Contactcommissie kustbrigades geheel herkozen. De heer G. Schuitemaker te Haarlem, kon door drukke werkzaamhe den het secretariaat, dat hij sinds de op richting van de commissie op uitstekende wijze heeft vervuld, echter niet langer be hartigen. Dit wordt nu gedaan door de heer P. J. Coppens te Rotterdam. Zoals we reeds meldden zal de Bondsstranddag dit jaar in Noordwijk worden gehouden. Als vermoe delijke datum kan Zaterdag 3 of 10 Juli worden gemeld. WASHINGTON (Reuter) Mgr. Bela Varga, president van de Hongaarse natio nale raad in ballingschap, heeft Maandag te Washington tegenover persvertegen woordigers 'n uiteenzetting gegeven van een mislukte poging om in 1949 kardinaal Mindszenty, primaat van Hongarije, uit Hongaarse gevangenschap te bevrijden. Mgr. Varga deelde mede, dat vliegtuigen uit de Verenigde Staten naar Europa waren gevlogen om bij de ontsnappingspoging te worden ingeschakeld, doch dat spionnen achter de plannen waren gekomen, waarop de kardinaal was overgebracht naar een geheime verblijfplaats. Hij verklaarde, dat de poging werd ondernomen enige maan den, nadat kardinaal Mindszenty tot levenslange gevangenisstraf was veroor deeld. Hij verbleef toen in een gevangenis ziekenhuis in een voorstad van Boedapest. Nadien werd de kardinaal gevangen ge houden in verblijfplaatsen in de Hongaarse bergen. Mgr. Varga voegde hieraan toe, dat hij onlangs had vernomen, dat kardinaal Mindszenty „nu gezond en normaal" is. CAIRO (Reuter) Egypte heeft nieuwe voorschriften vastgesteld voor he+ op de zwarte lijst plaatsen van schepen, die geen acht slaan op de Arabische boycot van Israel. De Egyptische autoriteiten hebben medegedeeld, dat schepen van de zwarte lijst zullen worden afgevoerd wanneer de eigenaars of agenten zich bereid verklaren zich te onderwerpen aan de boycot-voor schriften, doch dat wanneer de voorschrif ten zouden worden overtreden de schepen permanent op de zwarte lijst zouden wor den geplaatst. Schepen die een toeristen- reis maken zijn de enige vaartuigen, die niet vallen onder het voorschrift, dat sche pen die Arabische havens aandoen geen Israëlische havens mogen aandoen van het tijdstip van het vertrek tot het tijdstip van terugkeer. Tot dusverre heeft Egypte 99 schepen, waarvan 81 olietankschepen, op de zwarte lijst geplaatst, daar deze schepen olie of oorlogscontrabande goederen naar Israel zouden hebben vervoerd. Onlangs zijn ook voedingsmiddelen aan de contrabandelijst toegevoegd. Schepen die op de zwarte lijst staan mogen geen gebruik maken van het Suezkanaal. ROME. (AFP). De leiding van de Ita liaanse sociaal-democratische partij van Saragat heeft Maandag besloten aan een regering-Scelba deel te nemen. De libera len hebben eenzelfde besluit genomen. Te Florence, Milaan, Bologna, Ferrara, Genua, Reggio Nell'Emilia, Modena, Padua en Treviso hebben vandaag in industriële bedrijven vergaderingen en onderbrekin gen van het werk plaats gehad ten teken van protest tegen de aanwijzing van Mario Scelba tot kabinetsformateur. Deze mani festaties zijn georganiseerd door de vak verenigingen onder communistische lei ding. Scelba wordt in deze kringen be schouwd als de man „van de anti-sociale reactie en de felle onderdrukker van de aspiraties der werkende klasse". ROME. (AFP). Vlak buiten Rome is een wolvin van 50 kg. doodgeschoten, die bezig was een lam te verslinden. Tenge volge van do aanwezigheid van een groot aantal wolven in de omgeving van de hoofdstad heerst er bezorgdheid bij de be volking. Overal worden klopjachten geor ganiseerd. De gemeenteraad van Zandvoort zal Dinsdag in de raadsvergadering te beslissen krijgen over de vraag, of het circuit van Zandvoort voor de gemeente behouden zal blijven door het verlenen van een crediet van 160.000 voor het aanbrengen van een nieuwe deklaag. Enkele weken geleden hebben wij daarover reeds uitvoerig geschre ven. B. en W. van Zandvooi-t hebben thans het voorstel hiertoe aan de raadsleden doen toekomen en afgaande op de ons ter ore gekomen zijnde opinies der raadsleden over deze aangelegenheid, maken zowel de voor- als tegenstanders een kans. In geen geval mag worden verwacht, dat het voorstel het „met vlag en wimpel zal halen" en ongetwijfeld zal een langdurige bespreking nodig zijn, waarvan de uitslag on mogelijk te voorzien valt. Na het ontstaan en de financiële opzet van het circuit te hebben geschetst en te hebben uiteengezet dat klimatologische omstandigheden oorzaak waren, dat de in 1953 aangebrachte slijtlaag niet aan de verwachtingen voldeed, delen B. en W. mede, dat naar hun mening thans afdoende maatregelen moeten worden genomen, om een constante exploitatie van de Burge meester van Alphenweg met accomodate, waarin de gemeente in de loop der jaren 830.000 heeft geïnvesteerd, te verzekeren. In nauwe samenwerking met ir. Krijn, hoofdingenieur-directeur van de Provin ciale Waterstaat, heeft de directeur van Publieke Werken nagegaan, wat in deze het beste kon geschieden. Men adviseerde als gunstigste oplossing het aanbrengen van een nieuwe deklaag ter dikte van vier tot vijf centimeter op de pl.m. 40.000 vier kante meter oppervlakte van de weg, waar door geen slijtage meer nodig zou zijn en waarvan de levensduur kan gesteld wor den op tien jaar. De kosten hiervan worden geraamd op pl.m. 155.000, (voorzichtig heidshalve te stellen op 160.000). Met verschillende leveranciers van wegen bouwmateriaal worden nog onderhande lingen gevoerd over de kostprijs van het materiaal, en geen beslissing omtrent de aard daarvan zal genomen worden, zonder overleg met K.N.A.C. en K.N.M.V. B. en W. wijzen erop, dat geen andere mogelijkheid, dan deze belangrijke nieuwe investering overblijft, en dat, zou de ge meente niet tot deze investering overgaan, de auto- en motorraces te Zandvoort tot het verleden zouden behoren. Voor de jaar lijkse uitgaven wegens rente en afschrij ving, in totaal rond 67.000, zou dan geen dekking meer aanwezig zijn, hetgeen een ernstig verstorende invloed op de gemeen- tefinanciën zou hebben. Daarbij mag zeker ook niet uit het oog worden verloren, dat het als het ware prijs geven van een cir cuit, dat in de nationale en wereldpers her haaldelijk de aandacht op Zandvoort ves tigde, uit een oogpunt van propaganda een funeste indruk zou wekken. Uit bij het voorstel ter lezing gelegde correspondentie kan tenslotte de raads leden duidelijk blijken, dat K.N.A.C. en K.N.M.V. na het herstel van het wegdek, op het Zandvoortse circuit hun races zul len blijven organiseren. De K.N.A.C. gaf voorts de verzekering, gelet op het pro bleem der huidige belangrijke investerin gen, niet te zullen aandringen op verlen ging van het circuit. Wel vraagt men aan dacht voor het stichten van een redelijke restauratiemogelijkheid. Voorts heeft de K.N.A.C. zich bereid verklaard, om, alvo rens in de toekomst een beslissing te ne men inzake de keuring van het circuit, de hoofdingenieur-directeur van de Provin ciale Waterstaat te horen. Wat de te stichten restauratie gelegen heid betreft, delen B. en W. mede, dat een bij de exploitatie van het circuit zijdelings betrokken onderneming een bijdrage a fonds perdu van tien mille heeft toegezegd. De gedachten van B. en W. gaan thans uit naar'een bescheiden gebouwtje, waar con sumpties en eenvoudig te bereiden spijzen worden verkocht. De brutokosten hiervan zouden ongeveer 25.000 bedragen, zodat de raad verzocht wordt, in beginsel zich uit te spreken voor het stichten van een dergelijk restaüratiegebouw, waarvan de netto uitgave dus 15.000 zou bedragen. B. en W. geven in het voorstel dan nog een overzicht van de gevolgen, welke de nieuwe investering voor de gemeente zal hebben. Hieruit blijkt, dat bij investering van 175.000 160.000 wegdek en ƒ15.000 restauratiegelegenheid) een totale vermeer dering van lasten in 1954 zou ontstaan van 12.720.08 bij een afschrijvingstermijn van dit bedrag in tien jaren. De penningmeester van stichting „Tou ring Zandvoort" verstrekte een overzicht van de tengevolge van deze nieuwe inves teringen te verwachten exploitatieresulta ten van het circuit in 1954. Hij kwam daar bij tot een nadelig saldo van ƒ69.591,61, doch wijst er aanstonds op, dat gelet op de inkomsten van het circuit in de jaren 1949 tot en met 1953 en het uitgebreide pro gramma van wedstrijden voor dit jaar, dit nadelig saldo geheel zal worden gedekt door de opbrengst van de vermakelijk heidsbelasting wegens op het circuit te organiseren wedstrijden. Amstelbrug 8 v. Las Palmas te Recife Aaisdijk, 7 275 m. W. Scilly's. Amsteldijk, 5 60 m. O. Kp. Hatteras. Amstelvaart, 6 730 m. Z.ZW. Kp. Corriëntes. Arnedijk, 7 600 m. O. Bermuda. Arundo, 7 500 m. Z.ZW. Cocos eil. Arkeldijk, verm. 8 v. Galveston naar Corpus Averdijk, verm. 10 v. New York n. R'dam. Appingedijk, verm. 9 v. Philadelphia n. Baltl- Aagtedijk, 14 v. Victoria te New York verwacht Aaisdijk. 11 v. New York te Rotterdam. Abbedijk, 8 te New York. Alblasserdijk, verm. 13 v. Houston en 15 v. Gal veston n. Rotterdam. Adtnda, 8 v. Sungeigerong n. Bankok. Aletta, 8 v. Saigon n. Haiphong. Alwaki, 11 v. Santos le Buenos Aires verw. Amstelpark, 8 te Hampton Roads, more. Argos, 8 v. Gibraltar n. Savona. Christi. Alioth, 9 v. Las Palmas n. Antwerpen. Altair, pass. 8 St. Paulsrock n. Las Palmas. Aldabi, 8 te Montevideo. Alihena, 8 te Antwerpen. Almkerk, 8 te Marseille. Annenkerk, pass. 8 Finisterre n. Antw. Amor, 8 v. Catania n. Messina. Amstelkroon, 9 v. La Gualra n. Curasao. Britsum, 8 v. Kobe n. Nagoya. Bali, 8 v. Colombo te Suez. Billiton, 7 v. Los Angeles n. Balboa. Blltar, 7 v. Geelong te Sydney. Bolssevain, 7 v. Santos n. Buenos Aires. Baarn, 7 600 m. W.ZW. Lizard. Bandjermasin, 9 Soerabaja verwacht. Barumun, 6 v. Fakfak n. Kaimata. Batoela, 7 v. Sarmia n. Hollandia. Baud, 8 te TJ. Priok. Bontekoe, 7 v. Tolitoli n. Donggala. Barito, 9 te Kroe. Bloemfontein, pass. 8 Dakar n. Las Palmas. Blommersdijk, verm. 11 v. Rotterdam n. N. York Boskoop, 8 v. Carthagena n. Aruba. Bonaire, 8 620 m. NO. Flores n. Plymouth. Borneo, 9 v. New Orleans te Tampa. Bantam, vertr. 9 v. Colombo n. Aden. Bennekom, 8 v. Pisco te Callao. Bintang, pass. 8 Gibraltar n. Amsterdam. Bosohfontein 9 v. Zanzibar te Tanga. Britsum, 9 te Nagoya. Caltex Padang, pass. 7 Gibraltar n. Singapore. Cronenburgh, 9 te Bordeaux verw. Camphuys, 6 te Gorontalo. Celebes, pass. 6 Wight n. Amsterdam. Cirrus op station Atl. Oceaan. Clavella, 8 te Napeis. Corilla, 8 te Yokohama. Coryda, 8 v. Cristobal n. Curasao. Cottica, 8 v. Trinidad n. Paramaribo. Castor, 8 v. Hamburg n. Amsterdam. Delfshaven, pass. 6 Rio Grande do Sul n. Buenos Aires. Duivendijk, 7 v. Newport News n. Curasao. Dalerdijk, verm. 10 v. Mobile n. New Orleans. Duivendreeht, 6 te New Orleans. Esso Den Haag, 9 te Sidon. Esso Rotterdam, 8 v. Le Havre n. Aruba. Esso Amsterdam, 9 v. Rotterdam te Rastanura. Eenidracht, verm. 9 v. Haifa n. Akcay. Eemdijk verm. 11 v. R'dam n. Golf v. Mexico. Ena, 9 te Balikpapan. Friesland (SSM) 6 te Sunderland. Ganymedes, 8 te Mobile. Gordias, 8 v. Haifa n. Mersin. Garoet, 9 te Tj. Priok. Groote Kerk, 8 te Durban. Grote Beer, 8 380 m. W. ten Z. Valentia. Helicon, 6 v. Ciudad Trujillo n. Maracaibo. Hersilia, pass. 7 Guadeloupe n. Barbados. Heemskerk, pass. 8 Mogadisco n. Suez. Hoogkerk, 9 te Kobe. Hera, 8 te Guanta. Hathor, 8 v. Haifa n. Antwerpen. Hector, 8 te Valencia. Hermes, 7 v. Bilbao n. Cristobal. Hestia, 9 te Brunsbüttel. Eos, pass. 9 Ouessant n. Lissabon. Indrapoera, 8 v. Marseille te Genua. Java, 8 v. Djibouti te Port Soedan. Joh. v. Oldenbarnevelt, 9 Sydney verw. Jupiter, pass. Gibraltar n. Amsterdam. Kota Gede, 6 Algiers n. Halifax. Kaliandt, 7 v. Singapore n. Tj. Priok. Karimun, 7 rede Cheribon. Karimata. pass. 8 Ouessant n. Port Said. Kota Inten, 8 v. Halifax n. Alexandrië. Kedoe, te Rotterdam verwacht. Kieldreeht, 7 v. Colombo n. Aden. Linge, pass. 7 Las Palmas n. Rotterdam. Laurenskerk, 7 v. Marseille 8 te Genua. Le Maire, 7 v. Tj. Priok n. Palembang. Leuvekerk, 7 140 m. NW. Guardafui. Luna, 6 dwars Dungeness n. Rotterdam. Laagkerk, 8 v. Rotterdam n. Calcutta. Lekkerkerk, 8 te Suez. Loenerkerk, 8 v. Rotterdam n. Hamburg. Loosdrecht, vertr. 12 v. Rangoon n. Calcutta. Limburg, 4 te Seattle. Langkoeas, 8 v. Tj. Priok n. Bangkok. Malea, 6 v. Linden n. Hull. Markelos 7 v. Kopenhagen te Rotterdam. Mataram, pass. 6 Gibraltar n. Beyrouth. Modjolterto, 7 te Cheribon Maasland, 7 250 m. ZO. St. Vincent. Macoma, 6 te Hamble. Mitra, 7 170 m. O.NO. Algiers. Molenkerk, 6 190 m. O. kp. Vilano. Murena. 7 te Shellhaven. Maasdam, verm. 9 v. New York n. St. Thomas. Mataram, pass. 8 Kp. Bon n. Beyrouth. Merwede, 8 te Antwerpen. Maas, 8 v. Tunis n. Oran. Mariekerk, 8 v. Antwerpen n. Las Palmas. Muid'erkerk, 10 v. Hongkong te Manila. Nieuw Holland, 7 te Melbourne. Nigerstroom. 6 rede Accra. Notos, 6 85 m. Z. Barcelona. Nieuw Amsterdam, 8 te New York vertr. 11 v. New York n. Port au Prince. Noordam, vsitr. 13 v. Rotterdam n. New York. Oranje, 6 v. Singapore te Priok. Ophir, 8 te Belawan. Orestes, 7 te Cumana. Ondina, 8 v. Chittagong n. Singapore. Oranjefontein. 9 v. East London te Durban. Orion, 8 Finisterre gepass. n. Oran. Peperkust, 8 v. Takoradi n. Freetown. Prins Fred. Willem, 7 v. Carthagena n. Londen. Prins Philips Willem, 9 v. Le Havre te Dakar verwacht. Perna, 7 200 m. N.NW. Darwin. Phrontis, 8 te Soerabaja. Plancius, 7 v. Buleleng n. Makassar. Prins Fred. Hendrik, 7 700 m. O. Halifax. Prins Maurits. 6 190 m. Z.ZW- Teneriffe. Prins Willem III, 7 70 m. NO. Canarische eil. Prins Willem IV, pass. 7 Kp. Mondego. Pendrecht, 11 Paulsboro verwacht. Polydorus, pass. 3 Minikoy n. Aden. Polyphemus. 9 Suez verw. Prins Fred. Willem, pass. 8 Kp. Vincent n- Londen Poelau Laut, 8 v. Suez n. Aden. Pygmalion, 9 v. Ciudad Trujillo n. Port au Prince Ridderkerk, 7 v. Port Said n. Genua. Ridderkerk, 7 te Port Said. Radja, 6 te Port Swettenham. Raki. 6 v. Genua n. Port Said. Rondo. 8 te Penang verwacht. Rotti, pass. 6 Minikoy n. Penang. Rijnland, 8 v. Hamburg te Amsterdam. Rodas, 7 te Paramaribo. Rijnland, 6 v. Hamburg n. Amsterdam. Rotula, 8 Kp. Palmas gepass. n. Accra. Radja. 9 te Singapore. Riouw, verm. 15 v. New York n. Halifax. Rijndam, 13 Cobh Ierl. verw. Rijnkerk, 8 v Aden n. Penang. Rondo, 9 te Belawan. Stentor, 8 te Trinidad. Saidja, 6 te Muntok. Sarpedon, 7 350 m. W.ZW. Lizard. Siaoe, 6 v. Singapore n. Ma-he. Sinabang, 7 v. Palembang n. Soerabaja. Sirrah, 6 300 m. Z. Guardafui. Stad Arnhem, 7 te Basrah. Stad Vlaardingen, 7 470 m. NW. AzOren. Stanvac Benakat- 7 v Singapore n. Sungeigerong Stan vac Djirak, 7 v. Sungeigerong n. Saigon. Stanvac Pendopo, 7 te Sungeigerong. Suneta, 7 470 m. N.NW. Kp. Leeuwin. Swartenhondt, 6 v. Priok n. Soerabaja. Straat Soenda, 8 v. Manilla n. Sagay. Straat Bali, 8 v. Buenos Aires n. Singapore. Salatiga. 11 te Bahrein verw. Samarinda, vertr. 9 v. Dar es Salaam n. Belawan Saroena, 9 te Soerabaja. Sibajak, pass. 8 Malta n. Port Said. Sliedrecht, 9 Mena al Ahmadi verwacht. Sloterdijk, 13 Havanna verwacht. Stad Alkmaar. 9 Narvik verwacht. Sheratan, pass. 7 Mona eil. n. Philadelphia. Schie, pass. 9 Finisterre n. Tunis. Stentor, 8 v. Trinidad n. Amsterdam. Ternate, pass. 7 Ceylon n. Singapore. Tiba, verm. 13 v. Necochea n. Rotterdam. Tomini, 7 v. Singapore n. Port Said. Tankhaven III, 6 te Soerabaja. Taria. 7 190 m. ZO. Madagascar. Tasman, 7 te Belawan. Thedens, 7 v. Pankalpinang n. Tj. Priok. Tjibantjet, 8 te Kidjang verwacht. Tjikampek, 7 te Hongkong. Tjiluwah, 7 v. Singapore n. Hongkong. Triton. 6 te Pto Cabello. Tawali, verm. 12 v. Hamburg n. Antwerpen. Themisto, 8 v. Bremen n. New York. Trajanus, 8 te Hamburg. Tosari, 10 Hoek v. Holland verwacht. Tcmori. 8 v. Port Said n. Genua. Tibia, 10 te Hongkong verwacht. Titus, 9 v. Rotterdam n. Amsterdam. Utrecht, 9 te Singapore. Van Linschoten, 8 te Rotterdam. Van Spilbergen, 7 v. Freetown n. Abidjan. Van Riebeeck, 8 te Singapore. Van Riemsdijk, 6 v. Makassar n. Ambon. Waikelo, 7 te Belawan. Waingapoe, 7 te Tj. Priok. Waal, 8 te Volos. Waterman, 9 Walvisbaai verwacht. Westerdam. 8 v. Bermuda n. New York. Westland, 9 v. Buenos Aires te Montevideo. Willemstad, 8 v. Aruba n. Port Limon. Woensdrecht, 9 v. Punta Cardon te Rotterdam, i BINNENLAND Aan mr. J. J. ter Maten, is op zijn ver zoek met ingang van 1 Maart eervol ontslag uit zijn ambt van vice-president van de rechtbank te Amsterdam verleend. Voorts is op zijn verzoek aan jhr. mr. E. C. F. Ver- heijen met ingang van 1 Maart eervol ontslag verleend uit zijn ambt van griffier van het gerechtshof te 'sHertogenbosch. Te Zwolle is overleden mevrouw D. JonkerSluiter, de oudste inwoonster van dc gemeente. Zij bereikte de leeftijd van 102 jaar. Drie maanden gevangenisstraf is ge- eist tegen de Haagse bankier F. M. W. F., aan wie overtreding van de Geldschieters- wet ten laste was gelegd. Hij zou wel steeds leningen boven het wetteijk minimum van f 1500 hebben verstrekt, maar verschilende posten zouden door 't inhouden van een zoge naamde risicodekking belangrijk onder dit minimum zijn gedaald. De minister van Financiën heeft onder dezelfde voorwaarden als die van de 3% pet. lening 1954, een aanvullende lening aangegaan met de rijksfondsen en -instel lingen tot een bedrag van f 150 millioen. De regeringen van Nederland en Spanje hebben in gemeenschappelijk overleg be sloten hun wederzijdse gezantschappen te Madrid en 'sGravenhage te verheffen tot ambassade. Een 21-jarige Duitser is door het ge rechtshof te Amsterdam veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, wegens belediging van de Koningin en de Prins. De man, die in Ben schop (U.) woont, had zich onlangs, toen hij beschonken van een feestje terugkeerde en wegens een verkeersovertreding werd bekeurd, op beledigende wijze uitgelaten over de Koningin en de Prins. Woensdagochtend 10 Februari zullen de Berlijnse kinderen, die gedurende drie maanden onder auspiciën van ..Internatio naal Hulpwerk" (uit N.V.V. en P. v. d. A.) in ons land hebben vertoefd weer naar Ber lijn terugkeren. Te Scharendijke op Schouwen-Duive- land zal eind Februari worden begonnen met de bouw van een noodsehoolgebouw, dat door het rijk en de gemeente \msterdam wordt geschonken. De school zal een aan zienlijke verbetering brengen in de onder wijssituatie in het dorp. Thans wordt aan ruim 60 kinderen les gegeven in een in zeer slechte conditie zijnde oude school. De Koningin heeft Maandag ten paleize Soestdijk in audiëntie ontvangen mevrouw kolonel J. P. SmaelJoosse, weduwe van de chef-secretaris van het Leger des Heils, wij len kolonel J. Smael, en majoor M. E. Crok, secretaresse van het maatschappelijk werk onder vrouwen en kinderen in Nederland. De Koningin liet zich door beide officieren voorlichten over de verschillende activitei ten van het Leger des Heils en de arbeid onder vrouwen. In de nacht van Zondag op Maandag is in het ziekenhuis St. Annadal te Maas tricht overleden de 17-jarige landbouwers zoon M. Huynen uit Eysden, die aldaar Zaterdagmiddag tijdens het snoeien van vruchtbomen in de boomgaard, uit een boom was gevallen. In het Nebo Ziekenhuis te 's Graven- hage is in de ouderdom van bijna 70 jaar overleden de heèr P. van Nes C.zoon, oud hoofdinspecteur in de tweede hoofdinspectie L. O. en in vroeger jaren een bekend figuur in de Gereformeerde jeugdbeweging. De heer Van Nes werd 16 Mei 1884 te Rijsoord geboren. HAARLEM EN OMGEVING Mejuffrouw K. E. Janssen uit Heem stede is geslaagd voor het doctoraal examen medicijnen aan de Gemeentelijke Universi teit in Amsterdam. Aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam zijn geslaagd voor het doctoraal examen in de geneeskunde de heren J. Burghout, Haarlem en M. A. J. Vethaak, Overveen. Aan de .vrije universiteit slaagde voor het doctoraal examen rechten de heer E. van de Stadt te Haarlem. Een 45-jarige dame brak gisteren door de gladde sneeuw in de tuin achter haar huis aan de Van Baerlestraat in Öud-Schoten het linkeronderbeen. Zij is naar het St. Elisabeths gasthuis overgebracht. B. en W. van Haarlemmermeer hebben de gemeenteraad de volgende voordracht aangeboden voor de benoeming van een hoofd van de openbare lagere school num mer 4 te Hoofddorp: 1. J. Oedekerk, onder wijzer te Haarlem; 2. R Porte, hoofd ener school te Hasselt; 3. H. Klinge, hoofd ener school te Ommeren. Wieldrecht, vertr 9 v. Napels n. Tripoll. Zaan, pass. 9 Brunsbüttel 10 IJmuider. verw Zeeland KRL), 9 v. Colombo n. Cochin. Zontiewijk, 8 v. Curagao n. Izmir. Zuiderkruis, 8 480 m. Z. ten O. Kp. Hatteras. Zijpenberg, 8 Dover gepass n. Emden. KLEINE VAART Admiraal Courbet, 8 nog te Naxos. Admiraal Nelson, 8 v. St. Malo te Avonmouth. Albergen, pass. 8 Vlissingen n. Terneuzen. Atlas, 8 te Amsterdam. Albergen, 8 te Terneuzen. Anna b, vettr. 8 v. Newport Mon n. A'dam. Annie, 7 v. Par n. Gent. Arnoudspolder, vertr. 9 v. Rotterdam n. Lissa bon. Boreas. 7 te Tunis n. Palermo. Bcrnina, 7 v. Brunsbüttel n. Kopenhagen. Bill, pass. 7 Kiel Holteanu n. Rostock. Bree Helle, vertr. 9 v. Rotterdam n. Londen. Casablanca. 7 v. Casablanca n. Safi. Coolhaven, 7 te Port Lyautey. Casana, 7 v. Antw n. Gothenburg. Coolsingel, 8 v. Dean te Londen verw. Deni, 8 v. Antwerpen n. Esbjerg. Daje Bohmer, 7 v. Duinkerken n. Dakar. Depa, 7 te St. Brieuc. Diligentia, 8 te Lowestoft. Douro, 7 te Barcelona n. Tarragona. Ellewoutsdijk. 7 v. Roscoff n. Portsmouth. Eljo, 7 te Genua v. Whitehaven. Equator, 8 40 m. N. Smalls n. Fleetwood Erebus, 8 v. Oporto te Antwerpen verw. Escaut, 7 v. Oskarshamn n. Rotterdam. Evertsen, 7 v. St. Brieux n. Huil. Fiducia, 7 te Maassluis. Frans. 8 te IJmuiden. Ferocia, 8 v. Liverpool te Par verwacht. Frejo, 7 v. La Rochelle te Vlissingen. Gerrie s, 8 te Cardiff n. Rotterdam. Helvetia, 7 v. Cardiff te Rouen. Henrica b, 7 v. Grenaa te Antwerpen. Hondsrug, 8 v. Rotterdam n. Newross. Ilias, 7 te Rotterdam n. Amsterdam. Import, 8 Antwerpen verwacht. Koningshaven. 7 v. Gothenburg n. R dam. Joost, 6 v. Londen n- Sete. Lydia, 7 v. Hamina te Londen. Leuvehaven, 7 v. Antwerpen n. Kopenhagen. Midas, 6 v. Triest n. Rijeka. Maartje, 7 v. Cork te St. Malo. May Mere, 8 Genua verwacht. Monica, 8 te Billingham. Maasym, 9 v. Grangemouth te Bordeaux verw. Merwehaven. 8 te Greenbitle. Marcella, 8 v. Rotterdam n. Amsterdam. Maas, 8 v. Tunis n. Oran. Muphrid-N, 8 te Terneuzen verw. Marjan. 8 v. Rudkobing te Antwerpen verw. Markab N, 7 te Ventspils. Matthew, pass. 8 Dover n. Billingham. Nassauhaven, 8 v. Gothenburg n. Antw. Neelt.ie b. vertr. 8 v Marans n. Cardiff. Nieuwe haven, 9 -v. Rotterdam te Malmo verw. Noord. 8 v. Sandefjord n. Gdynia. Noorderlicht, 7 dwars Great Yarmouth n. Par. Nottingham, 6 v Rotterdam n. Lelth. Oosterburgh. pass. 7 Kiel n. Stockholm. Pavo, 5 te Bordeaux. Ponto, s Ceuta gepass n. Dundee. Porras, pass. 8 Vlissingen n. Londen. Ponza, 6 v. Antwerpen n. Londen. Piato, 8 te Hamburg n. Gothenburg. Rose Marie, 7 v. Brunsbüttel n Rotterdam. Saba, 7 v. Methill te Cuxhaven. Sporota, 8 v. Swansea te Amsterdam. Spurt, 10 v. Lissabon te Rotterdam verwacht. Ton. 8 v. Antwerpen n. Kopenhagen. Taormina, vertr. 8 v. Dublin n. Shoreham. Theodora, 7 ten anker Oslofinrd n. Kopenhagen Urmajo. 8 v. Blyth te Port Reath. Vlieland, 7 v. Kiel n. Abenraa. Vrouwepoider, 7 v. Antw. te Oporto. Wiekenburgh, 8 v. Casablanca te Duinkerken. Westersingel, 8 v. Rotterdam te Cork verw.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3