Gelijke zittingsduur van Eerste en Tweede Kamer voorgesteld Haagse raad besloot de HAWOMA te liquideren IN DE WERELDPOLITIEK Men kan zich vergist hebben Commissie-Van Schaik wil budget recht der Eerste Kamer beperken Agenda voor Haarlem Een Eeuw Geleden Rapport over Grondwetsherziening Opening Boekenweek en schrijversbal ^Hoe is het ontstaan?^ Gemeente delgt schuld van ruim 1 millioen DINSDAG 9 FEBRUARI 1954 3 Winterhanden Dit jaar in Den Haag Dodelijke aanrijding als gevolg van gladheid Dit woord: STUKADOOR Donderdag oefent RA.F. deels boven Nederland Journalist Evenhuis wordt uitgewezen Britse distributie nadert haar einde Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 9 Februarij 1854 De staatscommissie tot herziening van de Grondwet, ingesteld op 17 April 1950, waarvan de minister van Staat mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter is, heeft thans haar eindverslag uitgebracht. Plet beslaat 106 bladzijden, gevolgd door 17 minderheidsnota's en 12 tussentijds uit gebrachte adviezen. Er zijn twee losse bijlagen, namelijk een ontwerp-Grondwct overeenkomstig de voorstellen der commissie en een vergelijkend overzicht van de teksten der geldende Grondwet en die, welke de commissie heeft ontworpen. De commissie is ervan uitgegaan, dat de hoofdbeginselen van onze Grondwet geen wijzigingen behoefden. Met betrekking tot het noodrecht heeft de commissie het standpunt ingenomen, dat het geen aanbeveling vei-dient dit in het geschreven recht te formuleren. Bij de systematiek heeft de commissie het dienend karakter daarvan op de voor grond gesteld. Zij stelt voor in de eerste zeventien hoofdstukken de bepalingen, be trekking hebbende op de normale rechts orde, op te nemen. In het achttiende hoofdstuk komen de uitzonderingstoestan den aan de orde. Hierop volgen de hoofd stukken regelende de procedure tot wijzi ging van de Grondwet en het recht dat toepassing dient te vinden bij de over gang naar een nieuwe rechtsorde. Begonnen wordt met de regelen omtrent de centrale staatsorganen, daarna volgen de grenzen, welke aan de uitoefening van het staatsgezag worden gesteld, alsmede enige der belangrijkste voorwerpen van overheidszorg. De hoofdstukken veertien tot en met zeventien betreffen de lagere openbare lichamen. Daartussen hebben in het dertiende hoofdstuk de bepalingen be treffende de waterstaat en de waterschap pen een plaats gekregen. De commissie heeft meer eenheid in de terminologie gebracht. In de daarvoor i>n aanmerking komende artikelen is de re dactie zodanig gekozen, dat daaruit kan worden afgeleid of de commissie de lega tie van wetgevende bevoegdheid al dan niet geoorloofd acht. De troonopvolging In het tweede hoofdstuk heeft de staats commissie een wijziging in de regeling van de troonopvolging voorgesteld.Zij heeft zich laten leiden door de gedachte, welke in 1922 reeds voorop is gesteld, dat deze rege ling een 'blijvend nationaal koningschap moet waarborgen. Voorgesteld wordt, het koninklijk gezin en niet het stamhuis als uitgangspunt voor de troonopvolging te nemen. Bij de regentschapsregeling opent de commissie de mogelijkheid van een op treden van een regentschapsraad. De Staten-Generaal In het derde hoofdstuk adviseert de commissie het budget-recht van de Eerste Kamer te beperken in die zin, dat deze Kamer niet meer alle afzonderlijke hoofd stukken ter goedkeuring krijgt voorgelegd. Voor de hoofdstukken betreffende het Huis des Konings, de Hoge colleges van Staal en de Nationale Schuld handhaaft de com missie de bestaande regeling, zo dat deze drie hoofdstukken de Eerste Kamer aanlei ding kunnen geven tot het houden van al gemene beschouwingen over de algemene lijnen van het regeringsbeleid. De commissie stelt voor de zittingsduur van de Eerste Kamer te laten samenvallen met die van de Tweede Kamer, zodat alle leden van de Eerste Kamer voortaan tege lijk aftreden. De commissie heeft overwogen of de toe nemende werkzaamheden ook in het buitenland voor de Kamerleden aanlei ding geven de mogelijkheid te openen tot stemoverdracht oi' tot het invoeren vain het systeem van plaatsvervangende Ka merleden. Zij is hierbij tot een negatief re sultaat gekomen. In dit hoofdstuk heeft de commissie een artikel opgenomen, waarin het stelsel van de politieke partijen wordt erkend. De commissie heeft een afzonderlijk hoofdstuk over de rechtswaarborgen opge nomen. In dit hoofdstuk hebben onder meel de grondrechten van drukpersvrijheid en van vereniging en vergadering een plaats gevonden. De commissie begint het hoofd stuk met een nieuw zogenaamd non-discri minatie-artikel, waarin gelijkheid van rechten ongeacht sexe, ras of godsdienst wordt gewaarborgd. Godsdienst In het hoofdstuk van de godsdienst is het voornaamste punt de regeling van gods dienstoefeningen buiten gebouwen en be- ADVERTENT1E DINSDAG 9 FEBRUARI Concertgebouw: Noordh. Ph. Orkest, 8 uur. Gebouw Vrijz. Herv., Jacobstraat 6: Spr. G. Brucks en J. Kits; m. m. v. Anton Marco, zang, 8 uur. Cultura: Filmavond met lezing over „Toerisme in Europa" 10 jaar, 8 uur. Ijsbaan Eindenhout, Wagenweg: 710.30 Minerva: AVRO-revue, 8 uur. Frans Hals: „De zoon van niemand". 14 jaar, 8 uur. Roxy: „De engel en de bandiet", 14 jaar. 8 uur. Luxor: „Contraspionnage". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Scaramoüche", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De woeste hoog te", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Obsessie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 10 FEBRUARI Gebouw Vrijz. Herv. Jacobstraat G. Spr. G. Brucks en J. Kits; m. m. v. Anton Marco, zang. 8 uur. Ijsbaan Eindenhout, Wagenweg: 105.30, 710.30 uur. Minerva: „Salzburg - die Festspielstadt", alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: „De zoon van niemand", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Koxy: „De engel en de bandiet", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „Contraspionnage", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. R»3ïbrandt: ,,Scaramouo\e'\ 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De woeste hoogte", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Obsessie"* 13 jaar, 2, 4.15. 1 en 9.15 u. sloten plaatsen (processies). De commissie stelt voor de bestaande beperkingen te doen vervallen, maar wil de mogelijkheid scheppen een verbod uit te vaardigen op grond van vrees voor verstoring der open bare orde en rust. Verder wordt voorgesteld, dat de Staat zijn verplichting tot betaling van de over-" heidstractementen aan predikanten cn geestelijken zal afkopen. In de grondwettelijke regeling betreffen de het onderwijs heeft; de commissie geen verandering voorgesteld. Voorgesteld wordt een nieuw hoofdstuk over het maatschap pelijk welzijn op te nemen. Daartoe zijn enige richtlijnen opgenomen, waaraan het beleid der overheid moet voldoen in het belang van het maatschappelijk welzijn. Achtereenvolgens zijn bepalingen opge nomen nopens de vrijheid van arbeid en die van verbruik, de zorg voor voldoende werkgelegenheid, de medezeggenschap van werknemers in onderneming of bedrijf en het voorzien in levensonderhoud van hen, die buiten eigen schuld niet in staat of in de gelegenheid zijn door arbeid daarin zelf te voorzien. Ook wordt de zorg van de Staat met betrekking tot sociale noden be handeld. In het hoofdstuk van de Defensie wordt onder meer verklaard, dat het verlenen van onverplichte dan wel meer dan verplichte militaire bijstand voor collectieve rechts handhaving slechts zal kunnen geschieden met toestemming van de Staten-G, eraal. In het hoofdstuk van Financiën wordt de grondwettelijke belemmering voor het vaststellen van begrotingen voor langer dan. twee jaar weggenomen. De artikelen 202 en 203 van de geldende Grondwet betreffende de burgerlijke en militaire uitzonderingstoestanden heeft de commissie in een artikel in een nieuw hoofdstuk ondergebracht. Minderheidsnota's Er zijn zeventien minderheidsnota's aan het rapport toegevoegd. Negen leden stellen voor aan de grondwetsartikelen een onge nummerd artikel vooraf te laten gaan, waarin wordt uitgesproken, dat het staats bestel wordt gedragen door de erkenning van God als schepper en bi-on van het recht. Vijf leden kunnen zich niet verenigen met het voorstel van de commissie tot ver hoging van de troonsopvolgingsleeftijd tot 21 jaren. Zij willen die op 18 jaar gehand haafd zien.. Zes leden spreken zich uit voor handhaving van een artikel betreffende in stelling bij de wet van vaste college's, welke bijstand verlenen bij de voorberei ding van de wetgeving of aan welke enige bevoegdheid van regeling of bestuur wordt toegekend.. Zes leden keren zich tegen be snoeiing van het begrotingsrecht van de Eerste Kamer. Eén lid bepleit rechtstreekse verkiezingen ook voor de leden van de Eerste Kamer. De mogelijkheid van incidentele stem overdracht voor Kamerleden wordt voor gestaan door zeven leden van de commissie. Tien leden blijken voorstanders te zijn van de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot 21 jaar. Twee leden hebben hun gedachten over een procedure tot vereenvoudiging van de wetgeving uiteengezet. Zij stellen voor de procedure van stilzwijgende goedkeuring ook voor de nationale wetgeving mogelijk te maken. In drie minderheidsnota's hebben enige leden hun standpunt uiteengezet over het voorstel van de commissie tot verruiming van de mogelijkheden tot het houden van godsdienstoefeningen buiten gebouwen en besloten plaatsen. Vier leden willen dit recht alleen geven aan het kerkgenoot schap, dat tenminste twee derden der be volking van een gemeente omvat. Twee leden staan een veel ruimere vrijheid voor. Drie leden willen niet aan de burgemees ter de bevoegdheid toekennen, voorge nomen godsdienstoefeningen te verbieden, indien de openbare orde en rust dit ver eisen, maar de bestaande grondwettelijke regeling handhaven. Naar aanleiding van het hoofdstuk be treffende maatschappelijk welzijn vijf min derheidsnota's ingediend. Vijf leden zijn van mening, dat het hoofd stuk niet in de Grondwet thuis hoort. Vijf andere leden zouden een artikel over het gezin opgenomen willen zien. Twee leden achten het gewenst grondwettelijk voor te schrijven, dat waarborgen in het leven worden geroepen tegen onevenredige daling van de koopkracht van spaargelden. Vier leden zouden een artikel nopens weten schap en kunst in dit hoofdstuk opgenomen wensen. Twee leden spraken zich uit tegen de regeling van de medezeggenschap van werknemers, zoals de commissie die voor stelt. De zeventiende minderheidsnota, door drie leden ondertekend, verzet zich tegen het voorstel de mogelijkheid uit te sluiten dat 'ook niet-gemeenteraadsleden tot wet houders benoemd kunnen worden. Ook dit jaar zal de traditionele Boeken week ingewijd worden met een officiële openingsavond, die mede ter gelegenheid van het honderd-jarig bestaan van de 's-Gravenhaagse Boekhandelaarsvereni ging op Vrijdag 26 Maart gehouden zal worden in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag. Het programma wordt voor de pauze verzorgd door Ballet Recital met mede werking van leden, van het Residentie- Orkest. Onder meer zal de première gege ven worden van het speciaal voor deze ge legenheid gemaakte „Ballet van de Lezer", met muziek van Jurriaan Andriessen, sce nario van dr. Jan Hulsker en choreografie van Sonia Gaskell. Na de pauze treden leden van de Haagse Comcdie en van het Residentie-Orkest op in „De Geschiedenis van een Soldaat" van C. F. Ramuz, met muziek van Igor Stra- winsky, in de vertaling van mr. M. Nijhoff. De regie berust bij Paul Steenbergen, de muzikale leiding bij Jurriaan Andriessen. De avond zal worden besloten met het traditionele schrijversbal. Gisteravond om ongeveer kwart over zes is op de Bloemendaalseweg in de gemeente Waddinxveen een verkeersongeval gebeurd, waaidoor de 23-jarige fabrieksarbeider M. N., afkomstig uit Gouda, om het leven is gekomen. Hij reed op de fiets in de rich ting Waddinxveen, toen hij aan het begin van de Bloemendaalseweg een bus van de N.V. Citosa, van de lijndienst Boskoop ReeuwijkGouda tegenkwam. Waarschijn lijk als gevolg van de gladheid van de weg is de wielrijder geslipt en tegen deze bus aangereden, en daarna op de weg gevallen. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda, waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Het onderzoek is in handen van de rijkspolitie te Waddinxveen. ADVERTENTIE Er is een woord stuc dat pleisterkalk betekent. Deze stof bestaat uit fijnge- stoten gips, kalk en water. Wonderlijk dat wij het met een c schrijven, want het is precies hetzelfde woord als stuk: brok, deel. Maar dit Germaanse woord stuk heeft een zwerftocht gemaakt door het Romaanse taalgebied: in 't Ita liaans werd het: stucco, in 't Spaans: estuco. En een man die met estuco werkt, is een estUCador. Dit woord is in Nederland: stukadoor en een stuka door is iemand die pleisterkalk aan brengt aan plafonds en muren. Men ^zegt ook wel: witter. Na een gehele middag en avond te heb ben gedebatteerd over de financiële moei lijkheden, waarin de HAWOMA, de Haagse Woningbouw Maatschappij, is geraakt, heeft de Haagse raad in de afgelopen nacht een aantal beslissingen genomen. De HAWOMA zal ontbonden en geliqui deerd worden. Het college van B. en W. zal twee liqui datoren, één voor de technische en één voor de financieel-economische kant van de zaak benoemen, op grond van overge nomen moties van de heren Smitskamp (A.R.) en Mens Fiers Smeding (V.V.D.). Aan de liquidatoren zal 300.000 gulden a'ls hoogste crediet worden gegeven om twee in aanbouw zijnde woningblokken te vol tooien. Met de toezegging, dat voorstellen over de voordeligst mogelijke afbouw de raad ten spoedigste zullen bereiken. De gemeente zal 700.000 gulden op de HAWOMA-aandelen bijstorten en de lo pende schulden van 362.000 gulden over opgeleverde bouwwerken en verdere schul den, begroot op een millioen, voor onder handen zijnde bouwwerken delgen. Moties om nadere inlichtingen van de heer Buys over financiële consequenties van niet bouwen van andere ontworpen woonblokken (er zou dan nog drie ton verlies zijn, onder meer op materieel en aangeschafte bouwmaterialen) werden voor prae-advies in handen van B. en W gesteld. In het college is na 17 Juli herhaaldelijk om grondig onderzoek en uitvoerige in lichtingen gevraagd. Daarover zijn scherpe woorden gevallen. Wethouder Feber kon die inlichtingen niet geven. B. en W. be schikten tot voor kort niet over volledige gegevens, zodat prae-adviezen en voorstel len met terughoudendheid moesten worden gegeven of gedaan. Het is zeer moeilijk ge weest om een zuiver standpunt te bepalen Vandaar, dat thans ingediende moties tot liquidatie werden overgenomen en voor stellen tot voorzetting van de HAWOMA werden ingetrokken. Het college wist bij voorbeeld niet beter of de directeur ir. P. Stempels had zelf ont slag genomen. Nadat ir. Feber nog had verklaard, dat hij gaarne aan de commissie van onderzoek verantwoording zal afleggen, dat deze commissie voor het einde van het jaar rap port uit kan brengen en dat het onder han den zijnd bouwwerk, indien de gevraagde drie ton crediet niet zou worden gegeven, zou moeten worden stilgelegd met alle na delige financiële gevolgen voor de ge meente en voor de arbeiders bij de HA WOMA van dien, nam de raad de gemelde beslissingen. Het had die middag gesneeuwd en het vroor. De straten in de binnenstad waren spiegelglad geworden en het was begrijpe lijk, dat de autobestuurder zijn wagen niet tegen de steile brug kon opkrijgen. Hij probeerde van alles, maar de achterwielen kregen geen houvast en draaiden zoemend in het rond. De auto ging dan ook niet vooruit, ach teruit wel; tergend langzaam. Dc opge schoten jongens, die kwamen aandrente len, vonden het een bijzonder vermakelijk schouwspel. Zij dachten niet: „Kijk die meneer kan niet tegen de gladde brug op komen, laten we allemaal een handje hel pen". Neen, ze dachten: „Die meneer zit lekker in een autotje, die moest zo nodig autorijden. Laat meneer nu maar zelf zor gen, ciat hij komt waar hij wezen wil. Wij zullen wel kijken". Meneer moest maar gaan lopen als hij niet rijden kon. Maar mijnheer zat zich voorlopig alleen maar erg kwaad te maken totdat een van de jongens, in een lange geel-bruine jas en met een bloemetjes-shawl het genoeg vond. Hij stapte naar de wagen toe en zei tegen de automobielist met de allure van een kenner: „Een stukje achteruit, in de eerste bak gooien, een dot gas geven en snel laten opkomen". Toen keerde hij zich om en keek in vijf paar ogen. die hem leerden, dat hij spelbreker was geweest. Bliksemsnel doorzag hij de situatie, keer de zich direct om en riep: „Sukkel!" De auto kwam juist op gang en toen de war gen met de opgeluchte chauffeur al lang uit het gezicht was verdwenen, stond de jongen met een kwaad gezicht zijn mooie jas schoon te maken. In het voorbijgaan was een bruine fontein van zand en pekel onder het wiel vandaan omhoog gespoten. De andere jongens lachten. H. de G. Het diep-gewortelde wantrouwen van het Westen tegen China komt, heter dan in de krachtige veroordelingen der Westelijke politici aan de confe rentietafel, tot uiting in de Aziatische politiek der Verenigde Staten, waarin de bondgenoten van Washington een aandeel hebben. Het feit dat Amerika klaarblijkelijk Japan heeft uitverkoren als zijn steunpilaar in het Verre Oosten, vertolkt de overtuiging dat China voor de Westelijke doeleinden in Azië verloren wordt geacht. Amerika ziet een zekere overeenkomst in de naoorlogse functie, die de vroegere As-genoten Duitsland en Japan moet worden toebedeeldPrimaire bondgenoten als vooruitgeschoven pos ten tegenover de communistische machtsconstellatie. Thans is zelis het vroegere verlengstuk der As, Spanje, als eenzelfde verlengstuk voor de Amerikaanse veiligheidswal geaccepteerd. Mocht deze politiek in samenhangende constructie-hechtheid worden verwezen lijkt, dan vüidt Moskou tegenover zich een verzameling van bewapende verbondenen, die het met het historische Russische wan trouwen tegenover het Westen gemakke lijk dezelfde doeleinden kan toeschrijven als indertijd de As- m ogend heden zeer dui delijk demonstreerden: Omsingeling van de Sovjet-macht, die als enige winst uit de tweede wereldoorlog China tot haar in vloedssfeer kon rekenen. Deze overweging, namelijk dat Ruslands vroegere vijanden ook thans weer in het gelid worden gesteld, is ongetwijfeld een hinderpaal voor overeenstemming ten aan zien van de kwesties die in Berlijn worden besproken door de vier ministers. Doch zó gesteld is het probleem al te zeer uit lou ter Russisch standpunt bekeken. Want voordat Japan werd gepromoveerd tot Amerikaans bondgenoot nummer één in Azië en voordat er sprake was van een Westelijke defensie onder leiding van Amerika, had de Sovjet-Unie reeds China aan zich gebonden en de Europese landen beoosten Duitsland een communistisch re giem opgelegd. Liever dus dan het zo te stellen, dat het Russische wantrouwen ge rechtvaardigd is omdat het Duitsland en Japan als Westelijke instrumenten vreest, moet men betogen dat Duitsland en Japan door het Westen werden ingeschakeld ten gevolge van de duidelijke expansie-politiek van Moskou in Europa en Azië. Tot zover is de gang van zaken aller minst een reden tot weeklagen voor de Russen over de Westelijke defensie-voor- bereidingen. Doch wanneer men aldus tot de conclusie is gekomen dat wederzijds wantrouwen de huidige situatie geschapen heelt, en dat dit wantrouwen allerminst ongemotiveerd moet heten tengevolge van bepaalde verschijnselen, moet men op een gegeven moment toch in objectieve logica gaan redeneren van dat gegeven moment uit. Met andere woorden, zich stellend bo ven het panorama van dit ogenblik, moet men zich afvragen in hoeverre de gebeur tenissen sinds 1945 een nieuwe situatie hebben doen ontstaan, die een nieuwe basis voor een nieuwe politiek van weerskanten noodzakelijk maakt. Want wat doen de mogendheden op het moment anders dan verwijlen bij grieven in het verleden en elkander doeleinden toeschrijven, die wellicht reeds volkomen in onbruik zijn geraakt? Sterker nog, is er I in het verleden niet een fout gemaakt bij de interpretatie van elkanders doelen? Gezien de gebeurtenissen der laatste ja ren wordt dat steeds waarschijnlijker. Uit gaande van het veel-gewraakte verdrag van Potsdam dat overigens, toen het gesloten was, West-Europa én Oost-Europa een eensgezinde zucht van verlichting deed slaken, aangezien toen bleek dat de be zettende mogendheden het aggressieve Duitsland niet met handschoenen wensten aan te pakken komt men tot de conclu sie dat de bedoelingen van Moskou en de Westelijke grote mogendheden ten aanzien van Duitsland wel ver uit elkaar zijn ge lopen. Voor het Westen was aanleiding daartoe de opeenvolgende overmeesterin gen der Oostelijke landen door communis tische handlangersregiems. Doch thans rijst de vraag, of het niet het spook van een opnieuw tot de tanden gewapend, naar Oostelijke gebieden hongerend Duitsland is geweest, dat Moskou met zijn bekende directe methodes korte metten heeft .doen nraken met Polen, Hongarije, Tsjechoslo- wakije, Albanië, Bulgarije, Roemenië en Joegoslavië. Want een onbetrouwbaar, zwak en onderling met wrake geladen randgebied tussen dat gevaarlijke Duits land en de Sovjet-Unie was alweer van Russisch standpunt gezien! een factor van onveiligheid, die al eens meer de inval in Rusland van het Westen uit vergemak kelijkt had. De realisten der Russische politiek moe ten "immers beseft hebben, dat eens het uur onvermijdelijk zou slaan, waarop de Russische troepen Duitsland zouden verla ten. En dezelfde realisten moeten hebben ingezien, dat aggressie tegen heel West- Europa voor de Sovjet-Unie een hachelijk militair avontuur zou worden, waarvan de uitslag afgezien nog van het directe nut twijfelachtig mocht heten. De Oostelijke satellietlanden zijn wel licht het slachtoffer van hun geografische positie geworden. Daarmee blijft de daad van hun brute overweldiging even afkeu renswaardig en ongerechtigd, doch het motief zou er duidelijker door worden en op de basis van dit mo.tief zouden de na oorlogse daden der Sovjet-Unie begrijpe lijker zijn. Want een nog altijd onopgehel derde factor blijft in de na-oorlogse ont wikkeling de vraag: Waarom heeft Rusland als het ware opzettelijk het Westen tot eenheid en gezamenlijke krachtsinspannin gen gedwongen? Het zou interessant zijn, het vraagstuk der internationale verhoudingen eens in dit licht te zien besproken, alvorens men tracht de détail-kwesties op te lossen zon der vooraf begrip te hebben verkregen van elkanders motieven De Russische aanval op het Westen is uitgebleven. Joegoslavië heeft zich aan de Russische dictatuur ontwrongen zonder militair gestraft en gecorrigeerd te zijn. Omdat het communistisch bleef, is het voor Moskou geen bedreiging geworden. Is wel licht de veiligheid, van het Europa beoosten Duitsland voldoende voor de Sovjet-Unie".' Als dit zo zou zijn, zou de Russische tegenstand op de Berlijnse conferentie ver klaarbaarder worden. Maar tegelijk zou een Russisch misverstand aan de dag komen, dat tenminste even betreurenswaardig zou zijn als het eventuele Westelijke ten aan zien der Russische bedoelingen was. Het misverstand namelijk, dat de Westelijke eenheidsneiging, gepaard gaande met een militaire krachtsinspanning en verbonden mei Amerikaanse steunpuntenpoütiek in Europa en Azië, een uiting is van dezelfde aggressieve geest, die eens Hitier bezielde ten opzichte van het Oosten van Europa. Wat men ook mag inbrengen tegen de suggestie om een einde te maken aan deze misverstanden aan weerskanten, een ding is zeker: Op de manier waarop men ze laat voortbestaan cn handhaaft als basis voor politieke richtlijnen, komt men ner gens. Wellicht was het oorspronkelijke idee tot een open gesprek der vier staatshoof den zonder agenda en zonder voorafgaande beginselverklaring een middel geweest tot opheldering. Wellicht brengt de Berlijnse conferentie alsnog de verrassing dat men eens tot de kern der zaak doordringt. Tenslotte gebeurt het in het leven wel vaker, dat de kern zichzelf blootwoelt, j omdat er zoveel omheen gegraven wordt. J. L. Als men op Donderdag 11 Februari bo ven Nederland vele vliegtuigen in de lucht ziet. of des avonds motorgebrom hoort, zal men dit moeten toeschrijven aan de R.A.F. De Engelse luchtmacht houdt na melijk op die dag oefeningen, die zich voor een deel tot boven ons land zullen uit strekken. Nog twee Nederlanders in Djakarta aangehouden (Van onze correspondent te Soerabaja) De heer Evenhuis, hoofdredacteur van de „Vrije Pers" te Soerabaja, is Maandag door de politie aldaar overgegeven aan de immigratiedienst. Hij werd overgebracht van het hoofdbureau van politie naar het gebouw van de immigratiedienst, dat nabij de haven is gelegen. Deze maatregel wijst op uitwijzing. Of ficieel is hierover echter niets bekend. De heer Seket, ex-employé van het Simpanghótel te Soerabaja, is eveneens overgebracht naar het gebouw van de im migratiedienst. Aneta meldt inmiddels nieuwe arresta ties, die van de employé van Garuda In donesian Airways Van der Broek te Dja karta en de jurist Michael. Nederlands staatsburger van Perzische afkomst. LONDEN (United Press) Lloyd George, de Britse minister van voedsel voorziening, zal naar men verwacht Woens dag in het Lagerhuis de datum bekend maken waarop de vleesdistributie zal ein digen en dus de gehele distributieperiode afgelopen zal zijn. Handelskringen die dit mededeelden ver wachten dat de vleesdistributie in het be gin van Juni zal eindigen. Daarvoor, in Mei, zal de distributie van boter, kaas en spijsvettcn al afgeschaft zijn. ADVERTENTIE PARIJS. Fransche zec-officieren. die onlangs een bezoek aan de Engelsche vloot hebben gebracht, zijn eenparig in hun getuigenis, dat de gewone schepen de mededinging met de schroef-stoom- vaartuigèn met geene mogelijkheid kun nen, volhouden. De vrees, dat deze schroef- vaa'rtuigen. zoo zij van groote afmetingen zijn, niet aan het roer gehoorzamen, is geheel opgeheven. Men heeft zelfs de ondervinding opgedaan, dat dergelijke vaartuigen veel gemakkelijker te besturen zijn dan de voortreffelijkste kunststukken van scheepsbouwkunde, welke men in Engeland tot dusverre heeft gewrocht. Men is daar thans op het denkbeeld geko men, linieschepen te bouwen van 10.000 toni en, gewapend met 250 stukken geschut van het grootste kaliber. Dit linieschip zal eene citadel zijn als die van Rijssel, Metz of Straatsburg, maar dan beweege- lijk. die met zijne bemanning van 3000 zee lieden, brandstoffen en oorlogsbenooöigd- heden eene ruimte van 800 a 1000 mijlen zal kunnen doorloopen met eene snelheid van 10 a 12 mijlen in 't uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5