Vüm Goud en antiek Terwijl jeugd geniet van winterpret werken reinigingsdiensten op volle toeren Plannen der Mytylstichting voor een internaat te Heemstede SLEEFESTIJN BEGONNEN Ijsbaan Kleverlaan van sneeuwdood gered Nachtelijk tegenoffensief van elf strooiploegen Berlijn, kijkgat in IJzeren Gordijn Rotterdams Toneel speelde „Gigi" HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 - Fraai landschap Sneeuwmisère Vele slippertjes Dank zij nieuwe sneeuwruimer Afdeling Haarlem-Noord van N.C.V.B. opgericht Publieke attractie Burgerlijke Stand van Haarlem Slachtoffer van ongeluk overleden N. Cobelens overleden Eerste lezing van da A. E. Ruijs Slechts tien procent Antwoord op Marxisme Nieuw kapsel zonder golven en krullen DINSDAG 9 FEBRUARI 1954 Eindelijk is het zover. Ruim twee maan den later dan in het vorige seizoen toen viel de eerste sneeuw op 28 November kunnen de liefhebbers van sneeuw tevreden lijn en de slee van zolder halen. Dat deden dan ook velen. Kinderen zag men overal sneeuwpoppen maken en met de slee van de hellingen van de nu bevroren vijvers afrijden. Voor de ouderen blijft evenwel het Bloemendaalse Kopje de aangewezen plaats. De Maandagmiddag gevallen sneeuwlaag was voldoende om de slee- sport te beoefenen, doch het aantal sleeërs op het Kopje was gering. Waarschijnlijk heeft men de laatste tijd al zo veel van de schaatssport genoten, dat men het nu verder wel gelooft. Geruchten, dat het sleeën op het Kopje verboden zou worden, omdat er te weinig toezicht kan zijn, werd ons door de hoofd inspecteur-korpschef J. Voerman pertinent tegen gesproken. Er is destijds wel met de sportraad over leg gepleegd om de middelbare schooljeugd te betrekken bij het toezicht houden en het op veilige afstand van de baan houden van het publiek, doch de belangstelling orri hieraan mee te werken bleek bij de jonge ren vrij gering. Voorlopig zal men het dus nog op de oude manier proberen met al leen politietoezicht. Indien er liefst nog een kleine hoeveel heid sneeuw valt en er geen dooi komt, dan zullen naar verwacht wordt hon derden in de komende dagen op 't Kopje gaan sleeën. En de ouderen zullen zich dan stellig onder de ontelbare toeschouwers scharen. Voorlopig wil men bij politie en gemeentewerken nog even wachten op het verdere weersverloop om te zien of het sleeën doorgang zal vinden en de nood- De witte wade bedekt bossenbeemden en velden. Haarlem en omgeving, de parel van Zuid-Kennemerland, is onder zijn smetteloze tooi nog eens zo schoon. Oj men nu dwaalt door de lanen van het Heemsteedse Groenendaal of een ogenblik peinst voor Johan Limpers „Eva" in het Kenaupark dan wel de wereld vergeet bij de sneeuw- en sleejool op het Bloemendaalse Kopje, overal geniet men van dit milde winterweer. Een foto van de bobsleebaan op het Bloemendaalse Kopje. duin- en overige landschap te bezichtigen van het hoogste punt in het Bloemendaals zakelijke veiligheidsmaatregelen genomen Openluchttheater af, waar dan ook velen moeten worden: politietoezicht, sterkere lampen in de lantaarns en het plaatsen van slroobalen. De Bloemendaalse Reddingsbrigade heeft van de dienst van Publieke Werken de toe zegging gekregen dat men bij het doorgaan van het sleefestijn de beschikking zal krijgen over een verwarmde schaftwagen. In Aerdenhout werd in tegenstelling met Overveen nog niet gesleed. De aandachtige wandelaar zal in de bui tenwijken van Bloemendaal hebben opge merkt, hoe de sneeuw op takken, bomen en hekken is blijven liggen en hoe een fraai schouwspel dit opleverde. Bijna nog scho ner was het wijde met sneeuw bedekte ADVERTENTIE al een dankbaar gebruik van maakten. De dienst van Publieke Werken heeft de wegen in de gemeente weer met zand be strooid. Men begon er Maandagmiddag om half vier mee. Vanmorgen werden be halve de zandstrooiploegen ook de sneeuw ploegen en sneeuwruimers op pad ge stuurd. Het allereerst is men bezig om de hoofdroutes zoveel mogelijk voor het verkeer bruikbaar te maken. Het werk zou echter in een grote mate worden verlicht en daarmee zouden de werklieden dan weer andere minder belangrijke wegroutes sneeuwvrij kunen maken indien de in gezetenen zich een wat meer van hun sociale plicht aantrokken. Het is immers een kleine moeite het pad en het trottoir gedeelte voor hun perceel sneeuwvrij te maken, hetgeen bovendien bij politiever ordening is verplicht. Madame Marguerite Carton, onze directrice voor Nederland, houdt een beauty-causerie te Haarlem en vertelt U in een boeiende voor dracht wat iedere vrouw behoort te weten over schoonheidsverzorging. Deze causerie wordt gehouden op Donderdag 11 Februari a.s. in de Kroonzaal van Restaurant Brink- mann. Grote Markt, tijdens de tea van 35 uur. Tel. Haarlem 10102. Vanaf Vrijdag 12 tot Zaterdag 27 Februari zullen bij onze'depositaires: VAN NIEL N.V., Grote Houtstraat 90, Tel. 12160 en MAISON LEONARD. Wagenweg 29, Tel. 20518 onze persoonlijke assistenten aanwezig zijn voor het geven van adviezen voor huidver zorging en make-up. In beide zaken vindt U een volledige gamma van alle Helena Rubin stein producten en ook onze allernieuwste creaties. Tijdige reservering voor de causerie dringend aanbevolen. Thé-complet 1.75. De afdeling Haarlem van de Neder landse Christenvrouwenbond, N.C.V.B., is gesplitst: van gisteren af bestaan er de afdelingen Cenjtrum en Haarlem-Noord. De oprichting van de laatste werd gistei - avond extra luister bijgezet; in het fleu rige zaaltje van het Hervormd Jeugdge- bouw aan de Rijksstraatweg straalden voorjaarsbloemen ons tegen. Mevrouw C. Hack—Meister verklaarde in haar openingswoord, dat voorafgegaan werd door het zingen van psalm 146 en het lezen van psalm 145, dat de goed be zochte bijeenkomst ondanks het slechte weer verheugend was. Een nieuwe sectie was goed beschouwd heel erg nodig in het zich voortdurend uibreidend Noord. Verscheidene dames hadden de splitsing betreurd en gingen lie ver naar de oude plaats in het centrum. Doch, zo hoopte mevrouw Hack, na een paar maal zouden zij haar mogelijke voor oordelen tegen de decentralisatie wel ver liezen. Mevrouw C. Wigman, propagandiste Noordholland-Zuid, besprak vervolgens de taak die de Christelijke vrouw heeft ook buiten haar huis. Zij dient op de hoogte te zijn met wat er om haar heen gebeurt, zodat zij op velerlei wijzen voor haar gezin een steun zal zijn. De taak van de Bond is het de vrouwen bij tal van actuele problemen voor te lichten. Het voorlopig bestuur werd zonder tegen stemmen gekozen. Prosidente van de jonge afdeling is mevrouw H. B. van Zwieten de Blom—Knoppers; secretaresse mevrouw A. M. Schotman—de Meer; penningmeesle- resse mevrouw H. R. Varipsde Jong en propagandisten de dames S. KoetsierKo- renvaar, B. G. Spek—Veldwijk en A. C. van Mulligende Groot. Na de pauze kwamen de afdelingen Santpoort, Bloemendaal en Beverwijk met hun hartelijke gelukwens; een der Haar lemse leden tfcad met declamatie voor het voetlicht. Haar voordracht was duidelijk, beheerst en goed van toon. Het zangkoor van de Bond zong enige stemmige liederen. Tengevolge van de gladheid zijn er Maandagmiddag en -avond nogal wat on gelukjes gebeurd. Niet al deze gevallen treft men vandaag in het politieraport aan, want ook de politie kan niet overal tegelijk zijn. Het begon al kort nadat de eerste sneeuw was gevallen. Amstreeks half drie reed een inwoner van Bloemendaal met zijn auto op de Zijlweg in de richting Over veen. Bij de flauwe bocht naar links ter hoogte van het open terrein bij de kwekerij „De Dahlia" schoot de wagen plotseling van de weg, nam een op het Noordelijk voetpad staande boom mee en kwam met boom en al tot stilstand in de heg van een andere kwekerij. Er moest een service-wagen van een garagebedrijf aan te pas komen om de personenauto, die aan de voorzijde aan scherm, lamp en bumper was bescbaaigd, uit zijn benarde positie te halen. Terwijl men nog bezig was, de eerste wagen uit zijn isolement te verlossen, maakte de met matige snelheid rijdende auto van een Bloemendaalse wethouder midden op de weg een schuiver, gevolgd door een halve slag naar links. De be stuurster van een daar achter rijdende auto, eveneens uit Bloemendaal afkomstig, kon haar voertuig nog net in veiligheid stellen, door tussen de wethoudersauto en trottoir door te manoeuvreren. Het aantal toeschouwers, dat van kwart voor zeven af de stuur-gymnastiek van chauffeurs van autobussen, vrachtwagens en personenauto's bij het kruispunt Stati onsplein, Kruisweg en Rozenstraat, gade sloeg, was omstreeks acht uur tot bijna honderd belangstellenden gestegen. Ston den' de stoplichten op groen, dan had men bijna nergens last van. Maar noopte het rode licht tot stoppen, dan moesten de be- sturders zeker enige groene stoplichten zien verspringen alvorens de auto's zich van het spiegelgladde wegdek hadden los gemaakt. Dit gold voor de autobussen, ko mende van het Stationsplein, maar meer r.og voor de uit het viaduct naderende wa gens, die op de helling bij de cafetaria van Ruteck's maar met veel moeit vooruit kon den komen. Na anderhalf uur martelen verscheen omstreeks kwart over acht de gemeentereiniging met maar liefst twee zandstrooiwagens en toen was het ergste leed snel geleden. HAARLEM, 8 Februari 1954 ONDERTROUWD: 8 Febr., J. Rozendaal en P. M. Dam. BEVALLEN van een zoon: 6 Febr., M. J. de JongPeters: H. M. SchwedlerHessel- man; A. M. Postvan der Brugge; H. J. de VriesNiessen; 7 Febr., L. M. Muldervan de Geer; J. M. de VriesMeier; A. Klaver Dijkstra: J. Heijtink—Boone; G. F. Beringen Verdam: 8 Febr., J. Schoemakerde Vries. BEVALLEN van een dochter: 5 Febr., J. N. L. Flipsenvan Hensbergen; 6 Febr., M. A. StekelenburgHagen; C. Molenaarten Haaf; M. VelthuijsenKalkman; H. H. Poort Jaeger; J. A. H. FrankeLandwehr Jo- hann; 7 Febr., C. van DijkKamps; W. C. LutjenkossinkOderkerk; J. C. Achten van Zwaaij: A. P. J. de Beervan Dam; 8 Febr., E. J. Neeft—Strobbe; G. Chr. van RiessenPost; A. F. C. RummeniePlantje; N. H. HuizingBaljet. OVERLEDEN: 5 Febr., M. C. Wernik—van Herp, 64 j., Zomervaart; Chr. C. van de Voort, 52 j., Pleiadenstraat; J. de Vries, 85 j„ Spaarne; 6 Febr.. D. A. van der Smissen —Koene, 84 j., Haitsma Mulierstraat; .M. Gorter, 82 j„ Westerhoutpark; W. J. van der Valk, 5 m., Lorentzkade; L. Koster, 81 j., van Oosten de Bruynstraat; P. Heijboer, 78 j.. Eendrachtstraat; 7 Febr., M. M. Vuijst— Bijster, 36 j., Herensingel; C. G. Deun—He melrijk, 61 j., Saenredamstraat; H. A. Ap pelboom. 70 j., Nieuwe Gracht; A. K. D. Spruit, 73 j„ Tuinwijklaan; G. van den Berg, 79 j., Haarlemmerliedestraat; J. Steenken, 5 j., Roemer Visscherstraat. De Haarlemse gemeentereiniging draait sinds Zondagavond op volle toeren om de sneeuwinvasie het hoofd te bieden en tot nog toe is zij daarin naar wens geslaagd. In de avonduren is al het personeel, dat hiervoor beschikbaar was, namelijk een veertigtal strooiers en chauffeurs, opge roepen en ingedeeld in elf auto-strooiploe- gen die om middernacht het tegenoffen sief inzetten en de gehele nacht doorge werkt hebben om de straten en wegen in het centrum en de buitenwijken zoveel mogelijk sneeuwvrij te maken. Maandag ochtend werden de strooiers afgelost en tegen de middag was men mede dank zij de inmiddels ingetreden dooi de situatie in zoverre meester, dat de hoofdwegen en busroutes weer veilig berijdbaar waren, maar toen haalde nieuwe sneeuwval een streep door de rekening. Om zeven uur 's avonds echter kon het strooien hervat worden en sindsdien zijn de elf ploegen, nog versterkt met een aantal mensen van openbare werken, voortdurend in touw ge weest om het verloren terrein te herove ren. Dat dit geen geringe taak is, blijkt uit het feit, dat men bij dit werk in 4 5 uur ongeveer 80 kubieke meter zand en zout uitstrooien moet over een afstand van 160 kilometer, hetgeen ongeveer de totale lengte is van alle wegen en rijbanen, die voor een dergelijke behandeling in aan merking komen. Dat gebeurt dan ook nu weer, terwijl de arbeiders van openbare werken zich bezighouden met het sneeuw ruimen van de rijwielpaden op de Dreef, de Fonteinlaan e.d., op de pleinen en op de trottoirs voor openbare gebouwen, scholen e.d.. waar deze taak niet door „aanwonen- den" kan worden verricht. In dit verband is het goed, er nog eens op te wijzen, dat iedereen de plicht heeft, zijn eigen stoepje en het trottoirgedeelte voor zijn woning of winkel sneeuwvrij te maken - en dat degene die daarbij in gebreke blijft, kans loopt op een flinke boete. De negentienjarige landarbeider J. S. van Es, wonende aan het Flevoplein in Oud- Schoten, die verleden week Donderdag avond ernstig werd gewond bij een ver keersongeluk op de hoek van Zijlweg en Hoofmanstraat, is gisteren in het St. Elisa beths gasthuis aan zijn wonden overleden. Te Haarlem is in de leeftijd van 86 jaar overleden de heer N. Cobelens Hij was een der oprichters van de Neder landse Katholieke aannemerspatroonsbond en van de Rooms-Katholieke middenstands vereniging in Haarlem. Ook was hij be stuurslid van de huiseigenarenvereniging „Het eigendom" en oud-raadslid van Schoten Indien de plannen voortgang vinden zal in de toekomst een internaat voor gebrekkige kinderen in „Eykenrode" te Heemstede worden ingericht. Definitief is het nog niet, dat de Nederlandse Stichting voor het gebrekkige kind (Mytylstichting) er toe zal overgaan Heemstede als eerste plaats waar een inrichting zal komen, te bestemmen, omdat er nog besprekingen moeten worden gevoerd over de toekomst van het ge bouw. Kunnen de moeilijkheden worden overwonnen dan zal een gedeelte van Eykenrode worden bestemd voor de stichting. Het andere deel is bestemd voor het Marinehospitaal, dat thans in Overveen is ondergebracht. Wij schreven reeds over de plannen van de Mytylstichting en het bestuur hoopt, dat het zal slagen in het tekort aan nazorg mogelijkheden voor gebrekkige kinderen te voorzien door het oprichten van internaten, waar zij na ontslag uit het ziekenhuis de vereiste neurologische en orthopaedische behandeling, alsmede het op hen ingestelde lager- en vakonderwijs kunnen genieten. De stichting heeft haar gedachten reeds verder uitgestrekt en als Kennemerland over een internaat beschikt, zal er ook één gesticht worden in 't Noorden van ons land voor de provinciën Groningen, Friesland en Drente. Daarna zal de stichting niet rus ten, want het is haar gebleken, dat tenge volge van een ernstig tekort aan nazorg mogelijkheden talloze slachtoffertjes van kinderverlamming en andere lichamelijk- gebrekkige kinderen in hulpeloze en onge lukkige omstandigheden, zonder onderwijs, veelal in de schaduw van de armoede ver keren. In een gesprek met de directeur van het centraal bureau der stichting, de heer C. A. Larsen, deelde deze mee, dat er op het ogenblik drie jaar gewerkt wordt. Uitslui tend is aandacht besteed om landgenoten mee te delen, dat het noodzakelijk is revali- datie-inrichtingen op te richten. Hoeveel gebrekkige kinderen er in ons land zijn, is niet bekend. Wel is gebleken, dat van de honderd kinderen die verlamd raken, er vijftig geheel genezen: vijfentwintig ge nezen bijna geheel, acht overlijden en zeventien zijn zo ernstig getroffen, dat zij alleen door revalidatie geholpen kunnen worden. Voor de laatsite groep is de stich ting in het leven geroepen. Sedert 1947 be staat er in Amsterdam de Mytylschool, waar gebrekkige kinderen les krijgen. Per auto worden zij naar school en naar huis gebracht. Er moet echter nog meer gedaan worden, omdat het aantal gebrekkige kin deren groot is. Men zal moeite hebben ouders er van te overtuigen, dat de kinde ren niet thuis moeten blijven, als zij m een internaat zodanig kunnen genezen, dat zij zich kunnen voortbewegen. Feestavond in het C oncertgebomv Om de plannen van de stichting (bestemd voor alïe gezinnen) mogelijk te maken, is De heer Cobelens richtte het aannemers- l veei geld nodig. De heer Larsen deelde zorg", dat een cabaret-voorstelling heeft voorbereid. Op Maandag 15 Februari zal het gezelschap Willy Vervoort in het Con certgebouw een voorstelling geven van de cabaret-revue „Met hartelijke groeten". Medewerking verlenen: Tonny Boucher, Annebelle's en Co, Antoine Faveur, Fransky en Co van de HeideWijma. De heer Lar sen sprak er zijn vreugde over uit, dat de plannen in Haarlem gemaakt zijn de aan dacht te vestigen op het leed van vele kin deren. Dank zij de medewerking van velen wordt een loterij gehouden, waarvoor als prijzen beschikbaar zijn gesteld een tapijt, een ontbijtservies, een electrisch theelicht je, een autoped, enz. Wil men het doel der Mytylstichting steunen dan is daartoe volgende week een goede gelegenheid. ADVERTENTIE bedrijf Nico Cobelens en Zonen op. dat vele belangrijke werken uitvoerde en uitvoert. De begrafenis heeft plaats op Vrijdag 12 Februari op het R K. kerkhof St. Barbara. mee, dat het gironummer 552.000 is, maar hij verzocht ook een opwekking te plaat sen voor het initiatief van het personeel van het Algemeen Ziekenfonds „Zieken- Dank zij het technisch vernuft van de heer A. Dekker, technisch ambtenaar eerste klas bij de Gemeentereiniging, beschikt de ijsbaan aan de Klevei'laan thans over een vrijwel ideale sneeuwruimer, die in een ommezien de grootste banen van sneeuw kan ontdoen. Daarvoor heeft de heer Dekker niets anders gedaan dan een grote schuif met beugel te construeren, die be vestigd kan worden aan een kleine land bouwmachine, die gewoonlijk gebruikt wordt bij het bewerken van sportterreinen en plantsoenen. Het nut van deze schuif, die reeds enkele jaren geleden door een Bilthovens bedrijf op de landbouwmachine gemonteerd werd, kon eerst gisteravond proefondervindelijk bewezen worden, aan gezien de weersomstandigheden gedurende deze jaren zodanig waren, dat het appa raat nimmer in werking behoefde te treden. Gisteravond evenwel was het dan zo ver: de sneeuw, die 's middags gevallen was, had de ijsbaan voor het rijden ongeschikt gemaakt en met een van spanning kloppend hart hebben de commissieleden van de ijs baan de machine toen van stal gehaald om te zien, of er iets mee te bereiken viel. Boze tongen hadden voorspeld, dat de wie len op het gladde ijs zouden uitglijden, .zo dat van sneeuwruimen geen sprake zou zijn, doch het viel geheel anders uit. Met het grootste gemak duwde de machine de ongeveer zes centimeter hoge sneeuwlaag met een baan van ten naaste bij anderhalve meter opzij van zich weg en de mensen handen, die het apparaat moesten besturen, hadden de grootste moeite, om hem in het gareel te houden. In tweeëneenhalf uur hebben twee men sen met dit fenomeen de grote baan sneeuwvrij gemaakt, een werk, waarmee in gewone doen vijftig mensen de gehele dag bezig zouden zijnIRuw geschat heeft deze machine met haar 7 pk motor en haar drie versnellingen gisteravond een afstand van veertien kilometer afgelegd. Hedenmorgen hebben wij haar in werking gezien op de ijshockeybaan, die in circa twintig minuten ontsneeuwd was. De grote zaal van het Hervormd Jeugd huis aan de Herenweg te Heemstede bood Maandagavond nauwelijks voldoende plaatsruimte om de vele belangstellenden onder te brengen, die waren opgekomen om mejuffrouw da. A. E. Riiys te horen spreken over „Berlijn 1954". Als vicaris bij de Nederlandse Gemeente in Duitslands hoofdstad is zij uiteraard zeer goed met de huidige situatie op de hoogte, te meer om dat zij bovendien in opdracht van de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen de taak vervult, met de Kerk in Oost-Duitsland contact te leggen en te onderhouden. De lezing was georga niseerd door de Hervormde gemeente te Heemstede. De spreekster werd met een kort woord door ds. J. W. van Nieuwen- huijzen ingeleid. Mejuffouw Ruys trachtte haar toehoor ders eerst met de sfeer van het heden daagse Berlijn vertrouwd te maken, door van stad en bewoners een aantal impres sies weer te geven. Zij voerde hen daarom in gedachten langs „Unter den Linden", waar overigens geen linde meer te beken nen is, via de enorme paradeplaats voor de Sovjet-troepen, verkregen door totale slo ping van h.et voormalig keizerlijk paleis, naar het Erekerkhof, waar zevenduizend in de strijd om Berlijn gevallen Russische soldaten werden bijgezet. Deze begraaf plaats acht de spreekster karakteristiek voor de religieuze drang in het commu nisme, want ofschoon alle wegen zich hier op een grote tempel concentreren, bevat deze toch niets anders dan ruimte en licht. Verder heeft de Russische zóne van Berlijn steeds een armoedige indruk op haar ge maakt. De gehele kleinhandel is hier prac- tisch uitgeschakeld en de prijzen van de in speciale magazijnen verkrijgbare artikelen worden geheel door de staat gecontroleerd. Hoewel de bewoners zoveel mogelijk bij het industrialisatieproces werden ingeschakeld, verkrijgt men toch dikwijls de indruk, dat het leven hier vrij normaal is doorgegaan. Gedeeltelijk kan dit worden toegeschreven De heer Th. Kuik, die door iedereen meneer Kroon wordt genoemd omdat hij het antiquariaat van die naam aan de Haarlemse Riviervismarkt drijft, heeft ons met enige trots een in stemmig groen ingenaaid deeltje van 216 pagina's en zestig platen op kunstdruk papier getoond, waarin de firma Sotheby and Co., ge renommeerd veilingh oudster te Londen, mededeling doet van haar voornemen om van tien tot twintig Maart de opgetaste kostelijkheden uit de paleizen Koubbeh, Tahra en Abdin te Caïro te veilen. „Eigendommen van de Egyptische regering" staat er uitdrukkelijk op de voor pagina, alsof we nog zouden geloven, dat al dat moois van de heer Faroek was. De firma heeft een hoogge stemd voorwoord tot de ca talogus geschreven, waarin gesteld wordt dat niets kan wedijveren, noch in ver scheidenheid, nooh in kwa liteit, noch in aantal met wat thans aan kleinodiën door haar zorgen onder de hamer komt. Figuurlijk dan altijd. Hetgeen we gaarne willen geloven indien we deze opsomming van al die luxe in goud, zilver, ame thyst, kristal, bloedkoraal, diamant, en wat al niet meer doorbladeren. Snuifdozen, reukflesjes, nécessaires, balboekj es, mes sen, drukknopjes,speelklok ken en -dozen met automa tisch uurwerk, koffie- en theeserviezen en een collec tie van meer dan tweehon derd „Zarfs", een soort eier dopjes waarin oorloze Turkse koffiekopjes ge plaatst kunnen worden, maar niet in bakeliet of plastic, zoals u wel denken kqnt, maar in een smaak volle combinatie van goud met diamant, robijnrood en smaragd. Er is ook een miniatuur - roulettewiel vervaardigd door de Russische goud smid Carl Fabergé, wiens naam door zijn kunstzin en talogi van Sotheby zal voorkomen als die van Fa- roek allang vergeten zal zijn. Er zijn ook een paar Berlijnse snuifdozen, die nog op last van Frederik de Grote gemaakt werden, heel bescheiden, met bloe menslingers van diamant. Voor de liefhebbers van te watertanden, al die ob jects of virtue, zoals de Engelsen, objets de vitrine, zoals de Fransen ze kern achtig noemen. Het Egyptische volk, dat toch geen geld heeft om ze te kopen, mag er wel naar komen kijken. Voor vijftig piasters. Misschien dat de heer Th. Kuik (zegt u maar Kroon) ook naar Cairo gaat als zijn Haarlemse clientèle vol doende belangstelling toont voor de eigendommen van de Egyptische regering. Zelf zou hij die gelegenheid ■gaarne aangrijpen om in relatie te komen met de al lergrootsten onder de kunstkenners, die een we reld apart vormen. Want vakmanschap nog in de ca- hij leeft voor het antiek. aan de propaganda, die sedert Stalins dood veel van haar luidruchtigheid verloren heeft. Daarom is zij echter niet minder in tensief, want de communistische leer wordt reeds in de speeltuin bijgebracht. Naar schatting bevinden zich onder de bewoners van Oost-Berlijn slechts tien pro cent overtuigde communisten. Op de res terende negentig procent ligt dan de druk van in een wereld te leven, waar een be paald doel met alle middelen moet worden bereikt. Verder behoren zestien millioen inwoners tot de Evangelische Kirche in Oost-Duitsland. welke de Gereformeerde, Lutherse en „Unïerte" Kirche omvat. De R.K. bevolking maakt slechts zes procent van het totaal uit en is daardoor veel min der representatief. Tegen het einde van 1952 viel een verscherpte houding tegen over de kerk waar te nemen, welke voor talrijke predikanten en studenten op ge vangenneming is uitgelopen. Hieraan kwam vrij plotseling een einde, waarbij dient te worden opgemerkt, dat de Sovjets hun be loften zeer royaal zijn nagekomen. Alleen is de verkondiging van het Evangelie zeer uitdrukkelijk op het centrum van de kerk gericht, zodat het jeugdwerk bijvoorbeeld bijzonder bemoeilijkt wordt. Niet minder kenmerkend voor de verhouding tussen kerk en staat, achtte spreekster het feit, dat de eerste onder het Sovjetregiem ge heel nieuw gebouwde stad - Stalinstadt - geen -enkel kerkgebouw telt. De autori teiten hadden hier te kennen gegeven, niet de minste behoefte te hebben aan. een der gelijk „verdoemings-instituut". Vandaar dat deze koers met zorg moeten worden gadegeslagen. In dit verband noemde da. Ruys de situ atie in Bei-lijn van het grootste belang, om dat deze stad nog de enige poort tot het Oosten vormt en aldus als kijkgat in het IJzeren Gordijn fungeert. Verder noemde zij het de urgente taak van de kerk het be vrijdende antwoord te vinden van het marxisme, zodat men niet alleen de naaste kan benaderen in hen die onder het mar xisme zuchten, maar ook in de overtuigde marxist zelf. Vervolgens wijdde spreekster uit over het vluchtelingenprobleem, dat nog met onrustbarende cijfers gaat ge paard, om ten slotte de aandacht te vragen voor de Nederlandse gemeente in Berlijn, welke ongeveer tweeduizend leden omvat. Voor het grootste gedeelte behoren deze tot de tijdens de oorlog weggevoerde dwang arbeiders, die wegens huwelijk of om an dere redenen in Berlijn zijn achterge bleven. Het is een buitengewoon arme ge meente, die eigenlijk voornamelijk het con tact met de kerk weer heeft opgenomen, omdat men in dit milieu voor 't eerst met de moedertaal in aanraking kwam. Na hier over nog enkele nadere bijzonderheden te hebben medegedeeld, eindigde mejuffrouw Ruys haar aandachtig beluisterde causerie met een sober gehouden beroep op de toe hoorders dit kerkelijk werk te steunen, dat tevens de zorg voor vele vluchtelingen om vat. Hierna bestond er nog gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een ge animeerd gebruik werd gemaakt. Vanavond spreekt da. Ruys in de Her vormde kerk te Overveen en morgen in de Remonstrantse kerk te Haarlem. Tot lid van de Provinciale Staten van Noordholland is, in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer A. Sietsma te Alkmaar, benoemd verklaard de heer P. Rodenburg te Enkhuizen. Technische Ontwikkelings Club hield demonstratie-avond Maandagavond is een aantal kappers uit Amsterdam en Haarlem in de bovenzaal van café Brinkman, Plein, druk in de weer geweest met kammen, scharen, tondeuses eii reukwatertjes om hun collega's van de Technische Ontwikkelingsclub Haarlem en de andere aanwezigen te tonen, wat er nu wel allemaal met het haar van hun model len gedaan kan worden. En dat was veel, want na bijna twee uur knippen, bespren kelen, evileren en borstelen zaten de dames en heren, die zich als modellen beschik baar gesteld hadden, met een keurig ge kapt hoofd te luisteren naar de explicaties, die de kappers zelf over de diverse coiffu res te geven hadden. Bij de heren viel vooral de coupe fanta sie op en bij de dames toonde de heer Lo- dewijks de hyper-moderne lijn, die dit voorjaar gebracht zal worden. Het haar is hierbij aan beide zijden naar voren gekapt en er zijn vrijwel geen golven en krullen meer te bekennen. Het accent is dit keer op de punten van het haar gelegd en dit bleek ook bij de modellen van kapper De Jong, die vooral met zijn klein avondkap sel. dat bijzonder geraffineerd geknipt was, veel succes oogste. Ook het a-symetrische dagcoiffure, dat met zorg gekapt was, dwong bij de collega's en niet-collega's be wondering af. De Technische Ontwikkelings Club heeft met deze demonstratie-avond opnieuw be wezen hoe leerzaam het kan zijn, wanneer de kappers op de hoogte worden gebracht van het werk van hun collega's. Ook voor het publiek is een dergelijke avond bijzonder nuttig, want zodoende kan het kennis maken met de nieuwe haar mode. Eigenlijk kan het toneelspel „Gigi", dat het Rotterdams Toneel Maandagavond voor nog geen honderd toeschouwers in de stadsschouwburg opvoerde, niet beter getypeerd worden dan met die korte in houd van het programma. „Gigi dan", zo zo zegt het programma, „bevat de geschie denis van een Patrijs' meisje udt een fa milie waarin al sinds generaties geen hu welijk werd gesloten.... Gij zult zien, zo zegt het programma, „hoe zij, grootge bracht in dat milieu, erin slaagt haar rijke „Tonton" (Gaston) te trouwen, tot grote verbazing van de hele familie, maar ook van Gaston zelf, dde van de kleine Gigi een lesje krijgt, dat voor een geluk kige oplossing voor allen zorgt". Een niemandal'lettje dus, een soort bou levard-toneel met inhoud, als men de laatste zinsnede uit de inleiding ernstig neemt. Misschien. Er is wel naar gestreefd en ge slaat heus niet achterover van de luchthartige sprongen bezijden de geijkte paden. Maar dat allemaal kan niet ver helpen dat „Gigi" (naar de novelle van Colette en voor het toneel bewerkt door Anita Loos) als toneelstuk maar een heel onbelangrijk geval is, eigenlijk alleen ge schikt om er toneel mee te leren spelen zoals u fietsen leert op een afdankertje. Het biedt slechts gelegenheid tot typeren. Nergens neemt het u nu eens helemaal voor zich in. Het kan u zelfs niet begoo chelen met een schijn van echtheid. Door alle gepretendeerde gevoelens heen blijft 1 de toeschouwer steeds het skelet zien van de toneelconstructie als keek hij naar een röntgen-foto. Vlees noch vis. Nu kan de opvoering van zo'n stuk al tijd nog brille hebben door het talent van de executanten. Dat misten we gister avond echter ook. Het lag niet aan Magda Janssens. die haar grootmoeder versierde met al die expressieve trekjes, waarin men de routine maar ook het heilig vuur voor haar kunst ontdekt, het lag evenmin aan Loudi Nijhoff, wier mondaine oud tante omstreeks de jaren 1890 geraffi neerdheid paarde aan doortastendheid op het juiste ogenblik. Het lag wel aan Leo de Hartogh wiens Gaston de allure miste van de bon vivanf, zodat hij de goedaar dige schim werd van een toch lang niet misse levensgenieter. Elisabeth Versluys had tot taak het zestienjarig meisje Gigi de ovengang te doen beleven van kinder lijke spontaneïteit naar ontwakende vrou welijkheid, iets wat haar tekst maar nau welijks mogelijk maakte en zij zelf moest klaren met de middelen van haar tech niek. Dat bleken er vele en zeker niet middelmatige, maar ze maakte er toch niet alles mee waar. Resten ons dan nog een warrelige moederrol van Neli Knoop, een butler, waarin hij ook -zelf maar moei lijk kon geloven, van Chris Baay en een fris natuurlijk dienstertje van Coba Kei ling. Men ziet het: niet veel om enthousiast over te zijn. De regie van Max Croiset kon er maar weinig aan verhelpen. P. W. FRANSS

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7