Molotov plan voor komt vandaag met Europese veiligheid Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Franco erkent nieuwe Sultan van Marokko niet Vietminh voor de poorten van de stad Loeang Prabang Indertijd Donderdag weer geheim overleg Oostenrijk zal zich bij geen enkel militair bondgenootschap voegen Vrij Oostenrijk bemiddelaar Britse zakenlieden reizen naar Moskou Het woord is aan Warmere lucht nadert Uurstaking legde Tand jon Priok lam „Ari" gevonden met alcohol aan boord Sovjet-Unie zou ook atoomgeschut hebben Goudvoorraad onveran derd; deviezenvoorraad groeide Raad van Europa Elf arrestaties in Noors spionnage-complot Journalist vrijgesproken Weerrapport IS 5^ In Denemarken dreigt algemene staking 68e JAARGANG No 181 WOENSDAG 10 FEBRUARI 1954 298e JAARGANG No 29 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman VIJFENDERTIG JAAR GELEDEN, op 3 Februari 1919, vertrok het eerste vlieg tuig van de passa'giersd'iernst op Londen van le° Bourget. Het gebeurde vlak na die eerste wereldoorlog; drie maanden tevoren was de wapenstilstand ingetreden en te parijs waren de onderhandelingen, die tot het vredesverdrag vain Versailles zouden leiden. In Amsterdam bereidde men de E.L.T.A. voor, de eerste luchtvaartten - toonstelling, die in datzelfde jaar 1919 (op 7 October) gevolgd zou worden door de oprichting van de K.L.M. Plesman ver scheen aan cle start van zijn grote carrière. Wij herdenken zulke data; de Fransen en Engelsen doen het ook. Gisteren is een viermotorig toestel van de Air France naar Londen vertrokken met Henri Far- man, de oude vliegtuigbouwer, en zijn zwager Lucien Boussotrot- onder zijn passa giers. Dat eerste toestel op de lijndienst Parijs-Londen, in Februari 1919, was een Farman-Goliath en de piloot was Bous sotrot, een der Franse luchthetden uit de eerste wereldoorlog. Goliath was een reus: de Farman-Goliath was dat volgens hui dige luchtvaartbegrippen geenszins. Maar volgens de toen bestaande wèl, want het vliegtuig was aanmerkelijk groter dan zijn voorgangers. Het is seedis de maatstaf van de tijd die geld't; over een halve eeuw zullen ze lachen om de toestellen die wij nu als luchtreuzen beschouwen. En ook om de vervoersstatistieken van deze tijd. Van de snelheden kunnen wij ons volstrekt geen voorstelling maken. De Farman Goliath koerste naar Londen met een snelheid van 120 K.M. en deed drie uur over cle reis. De piloot zat boven de passagiers op rieten stoeltjes reeds in eer. cabine gezeteld in de open lucht. De herinnering is levendig: in datzelfde jaar onthaalde dezelfde Lucien Boussotrot mij op een „stunt-vlucht" boven Parijs en Versailles in een klein Farman-toestel en wij zaten beiden in de opên lucht. Le Mon de herinnert met enige weemoed aan de bekoringen van de eerste passagiersdienst op Londen. De reizigers maakten voor het vertrek met de piloot kennis, schudden hem de hand en kregen een toeristisch verhaaltje van hem: over de schepen in het Kanaal en hun rookslierten, die de windrichting aanduidden, over de schoon heid van een oud kasteel in Frankrijk en een vermaard landgoed in Engeland, rus tig waar te nemen van de matige hoogte waarop mem vloog. Dat waren toen attrac ties die het luchtverkeer konden bevor deren. Het was nodig; in 1920 brachten de Franse luchtlijnen het tot 942 passagiers en zii legden 850.000 K.M. af In 1952 ver voerden zij meer dan een millioen passa giers over een totale afstand van meer den vierenvijftig millioen kilometers. Maar reizigers maakten toen al zolang geen toe ristische babbeltjes meer met piloten en van beschouwing van de architectuur van kastelen en kerken restte niets meer. Het doet mij plezier dat Boussotrot nog leeft. Een moedig man. Na zijn wilde lucht- avonturen als verkenner in de eerste we reldoorlog bepaalde hij zich geenszins tot het vliegen op de luchtlijn Londen-Parijs. Dat was hem te rustig. Hij behoorde tot degenen die de mogelijkheden op veel groter afstamden onderzochten en ion dat zelfde jaar 1919 vloog hij met dertien per soneelsleden van Farman aan boord in zo'n Goliath naar Dakar, maar moest een noodlanding maken op de Afrikaanse Westkust. Die slaagde wel. maar d'e ont vangst door de daar met-alle-benen-op-de- va9te-grond levende stam was minder ge slaagd. De inboorlingen hadden nooit een vliegtuig gezien en beschouwden het ge zelschap als veertien boze geesten. Het was evenwel niet onbewapend en slaagde erin te ontkomen en na een lange voetreis langs de kust Dakar te bereiken. Toen had men het veertiental in Parijs allang afgeschre ven en de bladen-hadden aangrijpende ar tikelen aan Boussotrot gewijd. Hij las ze met genoegen toen hij terugkwam: kort daarop vond ik hem vrolijk en wel terug op de „stand" van Farman op de Parijse luchtvaart-tentoonstelling. Een der vliegers die het allemaal beleefd en overleefd hebben, door de tientallen jaren heen. Zoveel anderen hebben het met de dood moeten betalen. Het was aardiger, indertijd, ook voor passagiers. Maar wel veel onveiliger en daarvan ge tuigt dam ook mede die stijging van 942 passagiers in een jaar tot meer dan een millioen. R. P. DJAKARTA. (Aneta). De haven Tandjong Priok was Woensdagmorgen tus sen negen en tien uur volledig lam gelegd, als gevolg van een één-urige, staking, waartoe door de Bond van havenarbeiders, die is aangesloten bii de door communis ten geleide Sobsi, opdracht was ge geven. Er werd gestaakt bij negen bedrij ven. Het werk ligt stil bij de s.m. „Neder land", de K.P.M.. de maatschappij „Oce aan", de K.J .C.P.L.E.A., alsmede bij de veembedrijven en werkplaatsen. Volgens de eerste berichten zou een soortgelijke staking worden gehouden in Belawan, Makapsar, Soerabaja en Sema- rang. De arbeiders protesteerden tegen de ver eniging van werkgevers in de havenbedrij ven, Avegens het niet verkrijgen van over eenstemming over de ingediende loon eisen. De Centrale Commissie voor de be slechting van Arbeidsgeschillen had een loonsverhoging van tien percent aanbe volen, waarmede de werkgevers accoord gingen, doch welke door de S.B.P.P. het Verbond van Havenarbeiders van de Sobsi te laag werd geacht. KOPENHAGEN (NTB-Ritzau). Dc Duitse douane heeft de Finse kotter „Ari" uit Abo gevonden. De „Ari" vertrok vorige week Woensdag uit Rotterdam met 12.000 liter alcohol van 96 procent aan boord. Omdat de Rotterdamse politie meende, dat de schipper Avilde trachten via de Deense wateren en. de Oostzee naar Finland te komen orn daar zijn lading clandestien aan wal te brengen, werden de Duitse, Deense, Noorse en Zweedse politie en douane ge alarmeerd. De „Ari" is ontdekt in het Kielerkanaal. BERLIJN, 10 Februari. (ANP, United Press, Reuter). Er zijn twee vermeldenswaardige nieuwtjes van de viermogendhedenconferentie te mei. den, namelijk in de eerste plaats het feit dat de vier ministers Donderdag op nieuw een geheime zitting over Aziatische vraagstukken zullen houden, en in de tweede plaats de aankondiging van Molotov, dat hij in de ver gadering van vandaag een /concreet plan voor Europese veiligheid ter tafel zal brengen, dat waarschijnlijk een aanbod tot een Frans-Duits-Rus- siscli veiligheidspact zal inhouden. In dc zitting Van Dinsdag heeft Molotov een rede van bijna twee uur gehouden, die een herhaling inhield van vroe gere argumenten en eisen ten aanzien van Duitsland. De Oostenrijkse mi nister van Buitenlandse Zaken, Figl, is in Berlijn aangekomen om het standpunt der Oostenrijkse regering naar voren te brengen, wanneer men Vrijdag met de bespreking van het Oostenrijkse verdrag begint. De Oosten rijkse regering heeft reeds duidelijk gemaakt dat zij zich niet bij enig militair verbond zal aansluiten. „Ons volk weigert eens en voor al zich aan te sluiten bij welk militair .bondge nootschap ook", aldus A'evklaarde de Oostenrijkse kanselier, Julius Raab, in een vraaggesprek met bet blad „Oesterreichi- schc Nachrichten". „Oostenrijk is geen mi litaire factor en de Oostenrijkers hebben genoeg ervaringen in twee wereldoorlogen opgedaan", zo betoogde Raab, Dit standpunt zal zelfs niet worden ge wijzigd, indien de conferentie van Berlijn voor Oostenrijk geen gunstige resultaat heeft, aldus Raab. Raab zeide ook, dat Oostenrijk de rol van bemiddelaar tussen Oost en West zou kunnen spelen, doch alleen indien het vrij en souverein is. Het besluit der ministers om een tAveede geheime zitting te houden is vooral in de Franse delegatie het onderwerp van ge sprek en heeft de hoop gewekt dat Rusland tenslotte toch bereid zal zijn bij commu nistisch China te interveniëren, met het doel een vredesregeling in Korea en het einde van conflicten in Indochina te be werkstelligen. Molotov, de eerste spreker op de ver gadering van Dinsdag, deelde mede, dat hij Woensdag een nieuw plan met betrekking tot de Europese veiligheid zou indienen. Hij geloofde, dat plaatsvervangers van de vier ministers van Buitenlandse Zaken on middellijk na beëindiging van de conferen tie konden beginnen met het opstellen van een vredesverdrag met Duitsland. De Sov jet-delegatie had voorstellen naar voren gebracht in de overtuiging, dat er een werkelijke mogelijkheid bestond om nog dit jaar een vredesverdrag met Duitsland te sluiten, zo zeide hii. Volgens Molotov moesten aan een vredesconferentie, behal ve de Grote Vier en Duitse vertegenwoor digers, ook ce landen die eer. actief aan deel hebben gehad ir. de oorlog tegen Duitsland, deelnemen. Hij riep de Weste lijken op zonder uitstel hun standpunt ten aanzien van een Duits vredesverdrag be kend te maken. „Europa voor de Europeanen" is de slagzin van Molotov, aldus United Press. Herhaaldelijk heeft hij zijn aanvallen ge richt op het program voor de bouw en cle handhaving van Amerikaanse militaire ba ses in het buitenland, in het bijzonder in Europa, en de bewering geuit dat de Euro pese verdedigingsgemeenschap, welke het fiat heeft van de Verenigde Staten of schoon dit land er geen deel van uitmaakt, niet anders is dan een middel om West- Duitsland te herbewapenen onder leiding van Hitler-generaals, die binnenkort op de A'redelievenöe Sovjet-Unie losgelaten zou den Avorden. Enkele malen heeft Molotov tijdens deze conferentie gesproken o\'er de noodzake lijkheid van een Frans-Duits-Russische MOSKOU (United Press) Nog twee groepen Engelse zakenlieden zullen bin nenkort naar Rusland komen om orders te zoeken voor de zAvare electrischc en kabel- industrie, aldus is bier door de Britse am bassade meegedeeld. Deze twee groepen worden beschouwd als een voorhoede A'an grote groepen En gelse zakenlieden, die naar Moskou zullen komen om een deel toegeAvezen te krijgen van de geweldige Russische orders die door de Sovjet-minister van Handel in het voorl uitzicht zijn gesteld. In Londen werd vernomen dat vertegen woordigers van „International Combustion Ltd.", „Aberdare Cables Ltd.", en „South Wales Switchgear" van plan zijn naar Moskou te vertrekken. Vijf anderen, waaronder a'ertegenwoor- digers van „English Electric Co." en „Me tropolitan Vickers Electrical Co." zullen naar wordt verwacht binen een paar dagen vertrekken. De grootste moeilijkheid in de uitvoering van het Russische inkoopprogramma schijnt te liggen in het probleem van Britse inkopen om de Russische inkopen in evenwicht te brengen. Uit Moskou wordt gemeld, dat een van de Engelse zakenlieden na afloop van twee weken hier verklaard heeft, dat de Sovjet- Russische handelsorganisaties tegen de prijzen van 1950 willen kopen en dat de Engelse exporteurs daardoor voor een ern stig kostenvraagstuk komen te staan. De Russen hebben naar men zegt zeer sterk gemarchandeerd. Er werd melding gemaakt van concurrerende offerten van ZAveden, Finland, Duitsland en Tsjechoslowakije. drie-eenheid ter a erzekering van de vrede in Europa en men verAvacht dat hij van daag in grote lijnen deze gedachte zal ver kondigen. Nadat hij Dinsdag anderhalf uur lang tegen de EVG-politiek had gefulmineerd, produceerde hij volgens "een Britse woord voerder geen nieuwe voorstellen en geen nieuwe argumenten. Minister Dulles antAvoordde hem dan ook: „Daar ik niets nieuws gehoord heb, heb ik geen reden om iets te zeggen". Bidault ging AvelisAvaar op sommige Rus sische argumenten in, doch zijn rede cul mineerde in de veelzeggende zin: „Wij hebben op de vijftiende dag van de confe rentie hetzelfde gehoord als cle eerste". Eden herhaalde het Zaterdag gedane aanbod voor een verlenging van het Brits-Russische verdrag van wederzijds bijstand van' 1942, waarop Molotov in het geheel niet is ingegaan. Realist Eden Wat Duitsland betreft constateerde Eden: „Wij moeten allen wel tot de conclusie ge komen zijn dat wij lijnrecht tegenover elkaar staan. Vele dagen lang heeft onze bespreking niets anders gebracht dan een herhaling van oude, bekende argumenten en van dingen die niet terzake doen. Wij moeten ons afvragen welke dienst wij aan de internationale verstandhouding beavij zen door op deze Avijze door te gaan. In dien Avij het niet eens kunnen Avorden over een plan Amor Duitsland, dan moeten wij de Averkelijkheid aanvaarden, dat wij oa-er dife' punt geen verdere voortgang kunnen rn|ken". Diner voor vier De vier minister-s zullen Donderdag ge zamenlijk in West-Berlijn dineren. De plaats van het diner is nog niet bepaald, clooh wel kon de Franse woordvoerder, die dit meedeelde, zeggen, dat van elke dele gatie acht leden aanwezig zullen zijn. Na het diner zal een ontvangst Avorden gehou den, Avaai-op de andere delegatieleden en de journalisten zijn uitgenodigd. MOSKOU (AFP). In de Russische hoofdstad is vernomen dat het Russische leger thans over atoomgeschut beschikt, dat zou zijn gebruikt tijdens manoeuvres, die kortgeleden in Rusland zijn gehouden. In deskundige Londense kringen ver klaarde men naar aanleiding van dit be richt, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat de Sovjet-Unie zich, evenals de V.S. Avijdt aan onderzoek naar tactisch gebruik van atoomwapens. Men heeft echter nog geen bevestiging ontvangen van berichten, vol gens welke bij manoeuvres in Rusland atoomgeschut zou zijn gebruikt. Blijkens een publicatie van de staf der Zweedse defensie worden in de Sovjet- Unie naar raming 100 atoombommen of -granaten per jaar vervaardigd. De huidige voorraad Russische atoomwapens wordt geschat op enige honderden stuks. De publicatie van de staf der.Zweedse defensie schat voorts dat de Verenigde Staten over heel wat meer dan 1000 atoom bommen en -granaten beschikken. De capaciteit van de Amerikaanse fabrieken zou tegen 1960 tien maal zo groot kunnen zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA's D ry d en Wacht u voor de toorn van een geduldig man. De verkorte balans van de Nederlandchse Bank per 8 Februari bevat weinig belang rijke veranderingen. De goudvoorraad bleef voor de derde achtereenvolgende maal on veranderd op 2.981,5 millioen. De netto deviezenreserve steeg met 43 millioen tot 1.401 millioen, zodat deze beide pos ten tezamen gekomen zijn op 4.382,5 millioen. De verdeling van Oostenrijk in vier zónes is op deze kaart duidelijk aangegeven. De komende besprekingen over Oostenrijk in Berlijn zullen wellicht aan deze verde ling een einde maken. LOEANG PRABANG, (Reuter) De verdedigers van Loeang Prabang, de resi dentie van de Koning van Laos, hebben Dinsdag aan de Noordelijke grens van de stad gevechten geleverd met regionale troepen van de Vietminh-opstandelingen, die langs de rivier de Soeong op de Noor delijke toegangsweg tot de stad gebruikt Avorden als een „menselijke radar" om de kracht van de verdedigers te peilen. De voorhoede van de „ijzeren Vietminh-divi- sie" is inmiddels de stad tot op ongeveer twintig kilometer genaderd. Een vloot van bamboeA'lotten zakt de rivier de Nam Hoe af met de ZAvare uitrusting van de opstan delingen. Het kan nog wel enige dagen duren, voor de hoofdmacht van de 12.000 man tellende „ijzeren divisie" Loeang Prabang bereikt. De Franse strijdkrachten hebben de ont ruiming van de dalen der Nam Hoe, Soeong en Seng zo goed als voltooid. Daardoor kunnen de vlotten met uitrusting van de Vietminh ongehinderd de rivier afzakken langs de geblakerde resten van dorpen. Nu de verdediging rond Loeang Prabang is geconcentreerd, zijn de dorpen in de om geving en de a-oedselvoorraden aldaar, na de evacuatie van de bevolking, platge brand. De regering van Laos heeft Dinsdag in een proclamatie aan het volk gezegd, dat de stad Loeang Prabang tot het einde ver dedigd zal worden. „De Koning zal temid den van u blij\;en. Werk in een geest van kalmte en discipline. Werk nauw samen met het leger", aldus de oproep. In de stad Avorden a'oorbereidingen getroffen om 10.000 evacué's te ontvangen en op bam- boevlotten naar het Zuiden te verschepen via de rivier de Mekong. Later is gemeld, dat vooruitgeschoven colonnes van de Vietminh de voorhoede op de voet volgen en de stad tot op vijftig ki- j lometer zijn genaderd. Zij zijn de afgelopen twee dagen dertig kilometer opgerukt. Aan de aanwezigheid van de Franse mi nister van Defensie, Pleven, die Dinsdag in Indochina aankwam voor besprekingen, wordt grote waarde gehecht. Functiona rissen verklaarden, dat Pleven wellicht ontruiming kan gelasten van bepaalde po sities a-an secondair strategisch belang, teneinde de Franse strijdkrachten grotere vrijheid van handelen te geven. Loeang Prabang, de oude stad van de zeventig pagoden, is thans in een leger kamp veranderd. Geïnspireerd door de 69- jarige Koning Sisavang Vong, die Aveigert zijn residentie te verlaten, helpen duizen den bewoners van Loeang Prabang de Franse militairen met het versterken der verdedigingswerken rondom de stad. Sterke Frans-Laotiaanse eenheden, die uit Thakhek naar het Noorden zijn opge rukt, zijn Pakhin Boem voorbijgetrokken en hebben zich verenigd met Franse unie- strijdkrachten uit Paksane. STRAATSBURG. (Reuter). De vol gende zitting van de Assemblée van de Raad van Europa begint op 20 Mei te Straatsburg en zal waarschijnlijk in de eerste week van Juni eindigen. MADRID (United Press) Generaal Franco heeft gisteren verklaard, dat Spanje weigert de nieuwe Sultan van Marokko te erkennen en dat hij de Kalief van Spaans Marokko als de souverein in de Spaanse zone beschouwt. De verklaring A'an Franco, afgelegd te genover Spaans-Marokkaanse leiders die een bezoek aan Madrid brengen, wordt hier uitgelegd als een aanduiding dat Spaans Marokko zich metterdaad wil afscheiden van het grotere Franse deel van het pro tectoraat. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken weigerde gisteravond commentaar op de verklaring a'an Franco te verstrek- ken, totdat de juiste bewoordingen, waar in de verklaring vervat Avas, bestudeerd zijn. Franco kwam met de beschuldiging dat Frankrijk de politieke fundamenten in Marokko geweld heeft aangedaan. Bij ver dragsbepaling oefenen Frankrijk en Spanje het bestuur uit over de afzonderlijke zónes, doch de verplichting blijft op hen rusten het geheel intact te houden onder één Sultan. Frankrijk heeft de vorige Sultan in bal lingschap gezonden en deze maatregel is in de Spaanse zóne op verzet gestuit. Tegenover de delegatie, die hem kwam bezoeken, verklaarde Franco in zijn resi dentie El Pardo, dat Spanje alle interna tionale accoorden, waarbij de Marokkaan se eenheid wordt gegarandeerd, wenst te eerbiedigen. Maar hij merkte er bij op dat Spanje tot het ogenblik waarop de rede in de Franse zóne de souvereiniteit van Kalief Muley El Mehdi met assistentie van de Spaanse hoge commissaris generaal Gracio Va.lino, zal blijven erkennen. De delegatie beloofde op haar beurt lo yaliteit van Spaans Marokko jegens Spanje. Loyale, voortreffelijke vrienden, aldus OSLO (United Press) De Noorse vei ligheidspolitie onderzoekt thans de „docu menten" die aangetroffen zijn in de woning van Asjborn Suilde, gearresteerd onder verdenking van spionnage, en in de werk plaats van een ketellapper die de officiële werkgever van Sunde Avas. De politie is totnutoe niet bereid geweest onthullingen te doen over de aard der ge- A'onden documenten, doch wilde wel be vestigen, dat een eerste controle van de papieren vlak voor het weekeinde geleid had tot de arrestatie van twee personen, een man en een vrouw, een schoonzuster van Sunde, uit Horten, de belangrijkste Noorse vlootbasis bij Oslo. Beiden werden echter gistermorgen weer op A'rije voeten gesteld. Blijkens de mededeling van de politie zijn in totaal elf personen gearresteerd en in staat van beschuldiging gesteld. Asbjorn Bryhn, het hoofd der a'eiligheidspolitie, Avilde de namen van de meesten hunner niet mededelen en zich ook niet uitlaten over de tegen hen ingebrachte beschul digingen. Franco in de toespraak tot zijn bezoekers, gij weet meer dan iemand anders hoe groot onze zorgen en offers zijn \'oor het pacifi ceren van uw gebieden, het verhogen van de levensstandaard van uw volk en het verwezenlijken van uav openbaar bestuur over uw eigen zaken. De heer H. N. S. te Hoorn, hoofdredac teur van de N.V. Noorderpers, die 14 dagen geleden voor de Alkmaarse rechtbank te recht heeft gestaan wegens belediging van Joodse landgenoten is Dinsdag van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. Tegen de heer S. was een boete van 25 subs. 10 dagen geëist omdat hij zich in be ledigende zin zou hebben uitgelaten over „de praalzucht van het Joodse volk". Het K.N.M.I. deelt mede: Een actieve depressie van de oceaan na dert thans langzaam Ierland. Het front van deze storing lag vanmorgen over En geland en het a'eroorzaakte daar uitgebreid regen. Deze neerslagzóne passeert a'andaag ons land maar als gevolg van de nog aan wezige koude lucht zal de neerslag voor een groot deel de \'orm van sneeuw heb ben, daarna overgaand in ijzel of regen. Het front verplaatst zich echter vertraagd zodat de Avarmere lucht achter het front slechts langzaam Nederland zal binnen stromen. HoeAvel verwacht wordt dat de temperatuur morgen overal boven het vriespunt zal zijn gestegen, zal toch de temperatuur in de gebieden, waar nog grote hoeveelheden sneeuw weggedooid moeten worden, aan de lage kant blijven. Ook langs de Waddenkust en de kust van het IJselmeer zal dit als gevolg van de aanwezige ijsmassa's bij oplandige wind het geA'al zijn. De aamvezigheid a'an een lagedrukge bied bij Ierland zal de wind in onze omge- ving uit richtingen tussen Zuid en Zuid- West doen Avaaien, in A'erband waarmede de koudere lucht langzaam verder naar het Noord-Oosten wordt teruggedrongen. Hoe wel het in de nacht nog kan opvriezen, kan toch gezegd worden, dat de vorstperiode thans een einde neemt. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand öa G C.K o 3 e# fcS r- 1 S f3 5 c p-c— z5 geen opgaal ontvangen Helsinki Oslo sneeuw W Stockholm zwaar bew. ZO Kopenhagen sneeuAV ONO KOPENHAGEN (ANP). In Denemar ken dreigt een algemene staking. Het 660.000 leden tellende algemene vakver bond heeft laten weten, dat het werk op 1 Maart zal Avorden neer gelegd indien de werkgevers niet accoord gaan met de nieuwe, door de arbeidersvertegenwoordi gers voorgestelde loonregeling De huidige loonregeling loopt op 28 Februari af. Het jaarlijkse loonoverleg tussen werk gevers en werknemers is ditmaal ge paard gegaan met vele moeilijkheden. De arbeidersorganisatie eist een ver korting van de werkweek van 48 tot 44 uur, een algemene loonsverhoging en een compensatietoeslag voor derving van inkomsten tijdens nationale en andere feestdagen, gelijke lonen voor mannen en vrouwen en enkele herzieningen van de sociale regelingen. De werkgevers hebben deze eisen verworpen. Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Nice Berlijn Frankfort Warschau Grenoble München Züx-ich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome -8 -3 -3 4 -6 2 3 11 0,1 2 6 0 0,5 3 9 regen OZO 8 zwaar bew. O 6 geheel bew. ZZO 3 motregen ZZO 4 regen W 8 geen opgaaf ontvangen nevel WNW 3-3 0 regen windstil 1 0,1 geheel bew OZO 4 -12 0,1 geen opgaaf ontvangen nevel ZZW 2 -2 0,4 sneeuAV ZZO 1 0 10 regen WZW 6 4 20 onbewolkt windstil -2 0 nevel ZO 1-7 0 sneeuw windstil -4 0,3 geheel bew windstil 6 3 Neerslag laatste 24 uur De metaalindustrie in Italië heeft met grote moeilijkheden te kampen. Sluiting der fabrieken bedreigt de arbeiders. Een groepje arbeiders van de Sisma-fabrieken te Milaan demonstreert hier tegen het ontslag dat de directie hun heeft aangezegd. Ze dragen borden mee met het opschrift: „We moeten ons werk beschèrmen„We willen de Sisma redden" en Geen ontslag". DOOI Verwachting, medegedeeld door het K.N.M. I. in De Bilt. geldig van Woens- dagaA'ond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Voor het Noord-Oosten \>an het land: overtvegend zwaar bewolkt met aan vankelijk sneeuw, later overgaand in regen "en plaatselijk mist. Morgen lichte dooi. Aanvankelijk krachtige Zuid- Oostelijke wind, later matige Zuidelijke wind. Voor het Zuid-Westen van het land: zwaar bewolkt met enkele op klaringen. Plaatselijk enige regen en hier en daar mist. Flinke dooi. Matige tot krachtige Avind tussen Zuid en Zuid-West. 11 Februari Zon op 8.04 uur. onder 17.45 uur. Maan op 11.04 uur onder 3.34 uur. Maanstanden 10 Febr. 9.29 uur: Eerste kAA'artier 17 Febr. 20.17 uur: Volle maan 26 Febr. 0.29 uur: Laatste kwartier Hoog cn laag water in IJmuiden Donderdag 11 Februari Hoog water: 9.25 en 22.05 uur. Laag Avater: 4.44 en 17.20'uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1