Vincent Auriol terug in de journalistiek Pas op Cliefariiie A F. DAMjAANS en Zn Agenda voor Haarlem voor verkoudheid Luchtbrug naar de Wadden eilanden gisteren gestaakt Particuliere exploitatie van domaniale mijn te Kerkrade Oud-president overweegt een rentree in de politiek Gaat Uverhuizen of gaat U overzee Isolement was volkomen Mist maakte vluchten onmogelijk Kleine ontsporingen bij Hengelo en Voorburg Griep? Chelarine „4 doei wonderen! Dirigentencursus van de N.R.U. 3 Schade wegens uitstel van opkomst wordt vergoed EERSTE KAMER P.v.d.A.-fractie stemde tegen het door minister Van de Kieft verdedigde wetsontwerp Voormalig verzet vraagt recht voor oud-miliairen 'n TIP VAN BOOTZ Achttien Europese televisie-programma's Tegemoetkoming aan bejaarden in woning wetwoningen Faillissementen Paus maakt het goed Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS De verdediging van Nieuw Guinea WOENSDAG 10 FEBRUARI 1954 (Van onze correspondent in Parijs) Men weet dat een der redenen, zo niet het voornaamste motief, waarom Vincent Auriol er in December geen prijs meer op stelde opnieuw voor zeven jaren voor het Elysée te tekenen, zijn vurig verlangen naar een herwonnen vrijheid was. Als Frans staatshoofd moge men dan al met privileges en eer worden overladen, de persoonlijke vrijheid is men beslist kwijt. En zo'n leven van opzitten en poot jes geven heeft de meridionaal Vincent Auriol. die van het protocol in het publick zelfs zijn neus niet mocht snuiten, bij na der Inzien toch niet zo bijzonder goed ge legen. De familie Auriol heeft intussen weer haar buitenhuis in Muret, bij Toulouse, betrokken en het ligt wel voor de hand dat men zich afvraagt wat de vroegere president nu wel met die nieuwe vrijheid denkt uit te zullen richten. Want voor een vlak en monotoon bestaan van oud-ge diende leek de levenslustige Auriol nog lang niet te zijn voorbestemd. Vin vent Auriol's verlangens en plannen schijnen zich in twee richtingen te be wegen: in de eerste plaats naar de jour nalistiek en daarna (vermoedelijk) naar de actieve politiek. Dat zijn trouwens ook de twee terreinen, waarop hij zich altijd bewogen heeft en waar hij zijn reputatie had verworven. Auriol was in zijn jonige jaren, toen hij net zijn juridische graad veroverd had, een fameus journalist, strijdlustig en vrij moedig, zoals een jong krantenschrijver wezen moet. Zijn naam- maakte hij. de eerste maal als hoofdredacteur van een klein provinciaal socialistisch dagblad, toen hij het publiekelijk opnam voor een anarchist, dlie gevangen was gezet, omdat hij de toenmalige president der Franse republiek, Fallières, tijdens dliens dage lijkse ochtendwandeling langs de Seine- oevers, aan het baardje had gerukt. De onverlaat was deshalve voor het gerecht gedaagd en de jeugdige Auriol, die toen zeker nog niet vermoedde, dat hij ooit nog eens zelf het Elysée betrek ken zou, had geschreven dat hij vond dat het sikje van een staatshoofd een particu lier attribuut en geen republikeins sym bool mocht worden geacht, zodat men die geste helemaal niet zo vreselijk zwaar behoefde op te nemen. Waarschijnlijk zullen het wel niet zo zeer diit soort incidenten zijn de heer Coty is trouwens gladgeschoren waar mee Vincent.Auriol zich tijdens de tweede fase van zijn journalistieke loopbaan be zig zal gaan houden. Men verwacht eer der, dat hij openhartig 9tel'ling zal gaan nemen ten aanzien va>n verschillende pro blemen, die de Franse en de internatio nale politiek beheersen en waarover hij zich de zeven afgelopen jaren, alleen maar 's binnenskamers mocht uitlaten. Het is niet onmogelijk, dat Auriol zich dan tevens zal scharen onder het vaan der tegenstanders van het Europese leger, dat hij in zijn hart altijd als een groot gevaar voor Frankrijk heeft beschouwd. Boven dien gaat die ex-presidient zijn mémoires ADVERTENTIE Hygiène in een verhuisbedrijf is wel heel belangrijk en bij ons kunt U daar van profiteren en nog van heel wat meer goede kwaliteiten. Vraagt ons eens offerte. Zijlvest 41 - Haarlem Verhuis- en Emballeerbedrijf Tel. 12456 - 14155 - 22279 schrijven, waarvan het eerste deel waar schijnlijk in dezelfde tijd komend voor jaar zal verschijnen als het begin van de gedenkschriften van zijn grote rivaal generaal De Gaulle. Auriol heeft nu een zestal artikelen voltooid, die alle dioor een groot Ameri kaans persagentschap zijn aangekocht om in het buitenland gepubliceerd te worden. In Frankrijk zelf zullen ze verschijnen in het Parijse avondblad „France-Soir". Fr is ook nog sprake van dat Auriol de actieve leiding op zich zal nemen van een nieuw groot dagblad, waarin dan moge lijk de kwijnende socialistische „Populaire" zou worden opgenomen, maar financieel moet diit project nog niet geheel rijp zijn voor verwezenlijking. De journalistiek leidt tot alles, op voor waarde dat men haar weer verlaat, zo luidt een bekend Frans gezegde. En ook in het geval van Auriol mag men wel aannemen, dat hij zijn hervatte journalistieke activi teit niet als de eindfase van zijn leven zal beschouwen. Hij zal zeker weer terug wil len keren tot de actieve politiek. De eer ste stap daartoe is dan, logisch gesproken, dat hij weer een kamerzetel verwerft en aangenomen wordt dan ook, dat Auriol zich bij de eerstvolgende vacature als candidaat aan zal melden. In het parle ment zou Vincent Auriol nog wel eens een bijzonder belangrijke en misschien zelfs een historische rol, kunnen wachten. Som migen schrijven hem zelfs al het voor nemen toe zich aan het hoofd te willen stellen van een links-georiënteerde coali tie, waaraan met de socialisten zo niet de communisten dan ook de katholie ken, de radicalen en een aantal oud-Gaul listen deel zouden kunnen nemen. Na de dood van Léon Blum, die in 1936 de lei ding nam van het volksfront, bezitten de socialisten eigenlijk geen figuur meer, die buiten de eigen gelederen voor zo'n func tie zou kunnen worden aanvaard. Auriol was een groot en intiem vriend van Blum en na ziin septenaat mag men hem zeker als een figuur van nationaal en zelfs inter nationaal formaat omschrijven. Het zou trouwens ook niet de eerste maal ziin dat een vroeger staatschef in Frankrijk weer een eminente rol in de dagelijkse politiek ging spelen. Een Poincaré en anderen hebben hem hier de weg gewezen. ADVERTENTIE- neem tijdig Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 Voor dienstplichtigen De minister van Oorlog heeft een schade vergoedingsregeling vastgesteld voor de dienstplichtigen uit 's Gravenhage (Kijkduin, Loosduinen en Scheveningen inbegrepen). Voorburg, Rijswijk en Wassenaar, wier op komst met het oog op de witte pokken moest worden uitgesteld. Deze regeling geldt voor hen, die hun burgerbetrekking hebben opgezegd en daar in niet direct konden terugkeren, of niet terstond een andere gelijkwaardige betrek king konden krijgen, zodat zij door het uit stellen van de opkomst geldelijk nadeel heb ben ondervonden. Wegens gemis van voeding en kleding van rijkswege, wordt ,een vergoeding van f 1.50 per dag toegekend, gerekend van voor op komst bepaalde datum af. Indien bij op komst aanspraak zou hebben bestaan op kostwinnersvergoeding, dan wordt deze.toe gekend alsof de opkomst normaal is door gegaan. Aan kamerbewoners, die bij verwanten inwonen en aan wie geen kostwinnersver goeding kan worden toegekend, wordt als vergoeding wegens gemis van voeding van rijkswege een bedrag van drie gulden per dag uitgekeerd. Eigen inkomsten worden op de vergoeding in mindering gebracht. Van Vlieland, Terschelling en Ameland bereikten ons gisteravond dezelfde berich ten: zij zijn die dag volkomen geïsoleerd geweest. De enige verbinding, die met het n&bjjzijnde vasteland bestond, werd onder houden door vliegtuigen van de L.S.K., die van het vliegveld bij Leeuwarden opstegen. Wegens de heersende mist konden deze vluchten gisteren niet worden uitgevoerd. In Terschelling bestaat nog geen tekort aan levensmiddelen. Incidenteel hebben de L.S.K.-toestellen wel af en toe reeds enig voedsel naar Ameland gebracht. De vlieg tuigen nemen echter voornamelijk post en passagiers mee. Wat de bootverbinding terug naar IJmui den aangaat, is het de bedoeling, dat de boot, die des Woensdags de eilanden moet bereiken, daags daarna, dus Donderdag om 7.15 uur van Vlieland vertrekt. Men be schikt op Vlieland over voldoende voedsel en brandstoffen. Tijdens de vluchten, die naar Ameland gemaakt zijn sinds de bootverbinding met de wal geheel gestaakt moest worden, zijn ongeveer 6500 kg. paketten, voornamelijk levensmiddelen, naar het eiland overge bracht, zodat men thans over voldoende voedsel beschikt. Ook zijn er genoeg brand stoffen aanwezig. Door de hogere waterstand op de Wad denzee, waarop het ijs is gaan kruien, was de stand de afgelopen nacht zelfs 1,38 meter boven A.P,, de laagste waterstand tijdens de vorstperiode was 20 cm. beneden A.P. Het kruiende ijs heeft een meerpaal van de steiger bij Nes doen afknappen, drie a vier 'werden omgebogen. Door de hogere watervloeden drijft het ijs bij eb naar bui ten om echter bij vloed weer naar binnen te komen. Bij het aanhouden van deze hogere watervloeden hoopt men, dat de ijstoestand op de Waddenzee met een paar dagen zó is, dat'de bootverbinding met de wal weer tot stand kan worden gebracht. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van het wetsontwerp ter goedkeuring van het nieuwe, voor der- over de zijne had en de Kamer de hare met vreugde voor haar rekening had te nemen. Vermeld zij nog, dat de minister er veel voor voelde van de in de overeen- maken een regeringsvertegenwoordiger te benoemen, die op de uitvoering van het contract zal toezien. De Kamer keurde het wetsontwerp met 29 tegen 13 stemmen (tegen de P. v. d. A. en de Communisten) goed. De andere agendapunten deed de Kamer zonder stem ming af. Te weten het voorstel inzake een wijziging van de wet op de Bedrijfsorgani satie en dat betreffende verlenging van enige bezettingsmaatregelen (Wet bezet tingsmaatregelen IV 1954Er werd zelfs geen woord gewijd aan een wijziging van het Reglement van Orde, met het oog op de parlementaire goedkeuring van internatio nale overeenkomsten. Volgende week Dinsdag begint onze Senaat met de algemene beschouwingen over de rijksbegroting voor 1954. ADVERTENTIE WOENSDAG 19 FEBRUARI Gebouw Vryz. Herv., Jacobstraat 6: Spr. G. Brucks en J. Kits: m. m. v. Anton Marco, zang, 8 uur. IJsbaan Eindenhout, Wagenweg: 710.30 uur. Minerva: „Salzburg - die Fest- spielstadt", alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: „De zoon van niemand", 14 jaar, 7 en 9.15 uui\ Roxy: „E)e engel en de bandiet", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Scaramouche", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De woeste hoogte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Ob sessie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 11 FEBRUARI Stadsschouwbuprg: „Voor iedere vrouw komt eens de tijd", Rotterdams Toneel, 8 uur. Nassauplein 8: Ned. Ver. van Natuur geneeswijze: spreker: H. v. d. Upwich. 8 uur. Gebouw Vrijz. Herv., Jacobstraat 6: Spr. G. Brucks en J. Kits; m. m. v. Anton Marco, zang, 8 uur. Ijsbaan Eindenhout, Wagenweg: 10—5.30, 7—10.30 uur. Frans Hals: „De zoon van niemand", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: ,-,De engel en de bandiet", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „Contraspionnage", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Scara mouche", 14 jaar. 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De woeste hoogte", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Obsessie", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. tig jaar gesloten contract met de Doma- komst verleende bevoegdheid gebruik te niale Mijn-magtschappij ontstond nog een vrij langdurige gedachtenwisseling over staatsexploitatie of particuliere exploitatie van de domaniale mijn te Kerkrade. De heer Kramer (P. v. d. A.), die breedvoerig teruggreep in de geschiedenis, nam het voor staatsexploitatie op en achtte het onjuist om een mijn, die staatseigendom is, door een particuliere maatschappij te laten exploiteren. Begrijpelijkerwijze dacht de heer Bran denburg (C.P.N.) er precies zo over. Deze verkneukelde zich bijzonder in het feit, dat nu juist een tot de P. v. d. A. be horende minister, te weten minister Van de Kieft, dit door zijn politieke vrienden be streden wetsontwerp moest verdedigen. Deze spreker liet het niet ontbreken aan hetgeen prof. Molenaar (VVD) en m r. R ego ut (KVP) „de kleine oppositie" noemden. Zakelijk viel er volgens de woordvoerder van de VVD alles voor de ter tafel liggende regeling te zeggen. Trouwens, zo zei hij, men had nu weer pas in Den Haag ervaren, wat overheidsexploitatie (de HAWOMA) wil zeggen. Overigens merkten beide laatstgenoemde afgevaardigden nog op, dat op het gebied van lonen en sociale voorzieningen, de domaniale steenkolen mijn in Kerkrade niet voor de staatsmijnen onderdoet. Minister Van de Kieft gaf te ver staan, dat ook hij, zonder „socialisator tot het uiterste" te zijn, meer voor staatsexploi tatie voelt. Maar toen hij bij zijn optreden als minister een reeds onder het vorige kabinet met de desbetreffende particuliere maatschappij gesloten contract aantrof, had hij gemeend in dit geval zijn voorkeur op de achtergrond te moeten stellen, omdat hier ook het in de overheid te stellen ver trouwen in het geding zou komen, als men het contract zou verbreken. Te meer be stond hiervoor reden, omdat het ging om een nauwkeurig voorbereide overeenkomst na een zorgvuldig onderzoek omtrent de beste exploitatievorm voor de nieuwe con tractperiode, die uit een zakelijk oogpunt alleszins redelijk te achten viel. De minister nam op grond van deze overwegingen de indiening en verdediging van het wetsont werp ten volle voor zijn verantwoording. Toen daarop prof. Schermerhorn (P. v. d. A.) interrumpeerde over de ver antwoordelijkheid van de Kamer, merkte minister Van de Kieft op, dat hij het alleen Het hoofdbestuur van de Nationale Fe deratieve Raad van het Voormalig Verzet in Nederland heeft onlangs een onderhoud gehad met de minister van Oorlog, ir. C. Staf, over de behandeling van de militai ren, die geen gevolg hebben gegeven aan het bevel van Hitier om zich wederom in krijgsgevangenschap te begeven, maar in tegendeel het bevel van de wettige Neder landse regering in Londen om niet in krijgsgevangenschap te gaan, hebben op gevolgd. De minister heeft verzocht om een aantal sprekende gevallen van onrecht aan hem 'voor te leggen, waarna hij zou trachten alsnog rechtsherstel te geven. Het hoofdbestuur heeft inmiddels een aantal dossiers over gevallen, waarin zijns in ziens van onbillijke behandeling sprake is, bij de minister ingediend. Er zijn in de nacht, op hun tenen, Bij ons vreemde „gasten" verschenen. Het zilver en goud, Liet hun helemaal koud, Alléén Ti#> van Bootz was verdwenen! Inz. Mevr. J. J. A. B.. Rotterdam ontv. 1 fl. Tip en 1 fl. Bootz' Likeur. Van 6 Juni tot 4 Juli De heer J. W. Rengelink, secretaris van de Nederlandse Televisie Stichting, is terug gekeerd uit Genève, waar een conferentie is gehouden van leidende figuren uit de tele visieorganisaties der acht landen, die in Juni zullen deelnemen aan de Europese experimentele televisiemanifestaties. Na eerdere conferenties, in Londen en Parijs gehouden, werd thans in Genève be sloten dat in de periode van 6 Juni tot en met 4 Juli in totaal 18 programma's zullen worden uitgezonden. Dit zullen zijn tien voetbalwedstrijden om het wereldkampioen schap en acht andere programma's, die elk door een der acht deelnemende landen ver zorgd zullen worden en voor dit land repre sentatief zullen zijn. Een voornemen om de heiligverklaring van Paus Pius X over het gehele Europese t.v.- net uit te zenden kan niet wórden verwerke lijkt, omdat deze plechtigheid reeds op 29 Mei in Rome geschiedt en de technische apparatuur dan vermoedelijk nog niet gereed is. Voor woningwetwoningen voor bejaarden zal in het vervolg in bepaalde gevallen een extra bijdrage van het rijk kunnen worden verleend. Daardoor zal in deze gevallen de huur van die woningen honderd gulden per jaar lager kunnen worden gesteld. De extra bijdrage kan worden verleend als de beavoners ten minste zestig jaar zijn en hun inkomen niet hoger is dan 2.000 per jaar voor in gezinsverband samenwo nenden of 1300 per jaar voor niet in ge zinsverband samenwonenden. Als ten hoog ste één kind in gezinsverband met beide of één der ouders samenwoont, geldt voor dit kind de leeftijdsgrens van zestig jaar niet. Deze regeling is uitsluitend van toepas sing voor woningwetwoningen voor bejaar den en woongebouwen, die zijn of zullen worden gebouwd met toepassing van de Beschikking Bijdragen Woningwetbouw '50 en de Beschikkingen Verminderde Bijdra gen Woningwetbouw 1950 en 1950 I. De beschikking is opgenomen in de Staatscourant van Dinsdag. Deel van Lek opengebroken Zes sterke ijsbrekers hebben Dinsdag een groot gedeelte van de Lek openge broken. Gisteravond werd van het Westen uit het dorpje Langerak be reikt, waardoor de rivier thans over een lengte van ongeveer 24 km. open ligt. Maandagmorgen was in Krimpen aan de Lek met dit werk een begin ge maakt. Men was des avonds tot Am- merstol gevorderd. Op verscheidene gedeelten bleek het ijsveld zeer zwaar te zijn, doch er waren ook grote stuk ken, waar de sleepboten slechts weinig weerstand ondervonden. De ijsbrekers hebben gisteravond lig plaats genomen in Schoonhoven. Het ligt in de bedoeling Woensdagmorgen terug te varen tot Lekkerkerk, teneinde het met de vloed nog terugkerende ijs verder te bre ken en te doen afvloeien. Daarna zullen de boten hun tocht voortzetten met Vreeswijk als eerstvolgend doel. De veerboot Koningin Emma" is er Dinsdag in geslaagd, uit Zierikzee Katsche- veer te bereiken. De terugreis werd echter onmogelijk gemaakt door het vele drijf ijs in de Oosterschelde. Hedenmorgen zou de overtocht Katscheveer-'-Zierikzee worden beproefd. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op Dinsdag 9 Februari 1954 in staat van faillisement verklaard: C. Esveld, marktkoopman te Badhoevedorp, Nieuwe Meerdijk 439. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. K. Wes terling te Aalsmeer. H. A. J. Smink. autohandelaar te Haar lem, Indischestraat 5. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. A. J. Fibbe te Haarlem. Wegens gebrek aan baten zijn op Dinsdag 9 Februari opgeheven de faillissementen van: K. van Gijtenbeek, koffiehuishouder te Haarlem. Anegang 11. Rechter-commissaris: mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. G. J. H. de Leeuw te Haarlem. A. P. van Gooi, koopman te Haarlem, Pla- dellastraat 16. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. F. Sachse te Heemstede. P. W. Vermeulen, beherend vennoot van de vennootschap onder firma Moulin Rouge te Haarlem, Wagenweg 104. Rechter-commis saris: mr. J, P. Petersen. Curator: mr. B. J. Lambers te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de uitdelingslijsten zijn geëindigd de navol gende faillissementen: Op 3 Februari 1954: C. van den Berg. handelende onder de naam Corenco te Wormer, Dorpsstraat 286 (kantooradres). Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. H. M. C. Dekhuy- zen te Zaandam. A. H. Haster, gereedschapmaker te Zaan dam, Prins Hendrikstraat 36. Rechter-com missaris: mr. H. J. Ferwerda. Cuartor: mr. H. M. C. Dekhuyzen te Zaandam. Op 6 Februari 1954: A. Braas. bakker te Beverwijk, Alkmaarseweg 280. Rechter-com missaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. O. Baron te Beverwijk. Op 9 Februari 1954:. J. F. Steenkamp, schilder te Badhoevedorp. gem. Haarlem mermeer, Nieuwe Moerdijk 288. Rechter commissaris: mr. C. E. Muller. Curatriee: mevrouw mr. J. F. M. ScheltensCharbo te Aalsmeer. (Reuter) Uit Vaticaanse bron wordt vernomen, dat er thans definitieve ver verbetering is ingetreden in de toestand van de Paus. Aangenomen werd, dat hij voor de derde achtereenvolgende nacht normaal kon slapen. Tussen Hengelo en Delden op het traject naar Zutphen is het achterste treinstel van een diesel electrische trein met een wiel ontspoord. Het ongeluk werd veroorzaakt tengevolge van het breken van een as. Het komt zelden voor, zo vernamen wij bij in formatie bij de N.S., dat een treinstel ont spoort met één wiel. De oorzaak is nog on bekend. Het materiaal zal worden onder zocht. Tengevolge van de ontsporing is het treinverkeer op dit baanvak voorshands onmogelijk. De passagiers worden met autobussen vervoerd van Hengelo naar Delden, respectievelijk naar Goor. Gistermiddag om 16.05 is het treinver keer tussen Hengelo en Delden weer her vat. Bij het station Voorburg ter hoogte van de gasfabriek is gisteren een rangeerloco motief ontspoord, waardoor het spoor werd versperd. De treinen van Utrecht naar Den Haag en Rotterdam, die normaal te Gouda gesplitst worden in een Haags en een Rot terdams deel, rijden thans in hun geheel door naar Rotterdam. Reizigers voor en van Den Haag moeten te Gouda overstap pen op de pendeldienst, die over één spoor wordt onderhouden tussen Den Haag en Gouda, aldus de N.S. De ontsporing geschiedde op een wissel op het eerste spoor aan de zijde van de gasfabriek. Reeds om enkele minuten voor zes was de versperring opgeheven zodat Gciuda weer zijn normale plaats in de dienstregeling kon innemen. ADVERTENTIE Haarlem ADVERTENTIE 99 Elk tablei Chetarine „4 bevai 4 ge neesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baai brachten. ■iisiimi ai udni uracnien. 'n 4lje doet wonderen Gezicht op de haven van IJmuiden. Een grijze mist verhult het vergezicht. Sneeuw en ijs schijnen de schepen dicht opeen gedrongen te houden. Evenals het vorige jaar organiseert het bestuur van de Nederlandse Radio Unie, in aansluiting op het bestaande muziek onderwijs in Nederland, een dirigenten cursus, waaraan door cursisten uit Neder land en uit het buitenland kan worden deelgenomen. Het doel van deze opleiding is een bijdrage te leveren tot de vorming van dirigenten voor symphonie-orkesten. De cursus duurt van 21 Juni tot 24 Juli 1954. De cursusleiding wordt bijgestaan door een raad van advies, bestaande uit de heren Willem Andriessen, Jean Anto- nietti, Paul van Kempen, dr. Rudolf Men gelberg en dr. C. L. Walther Boer. Er is plaats voor ten hoogste 24 cursisten, waar van maximaal 14 Nederlanders. Bovendien kunnen toehorende cursisten worden toe gelaten. Tijdens de cursus zullen door dr. C. L. Walther Boer lezingen worden gehouden over instrumentenkunde. Op 25 Juni geeft Ernest Ansermet „raadgevingen aan jonge dirigenten". Voor de cursus staan ter be schikking: twee piano's, het Omroep-Ka- merorkest, het Radio Philharmonisch Or kest en de koren. In de periode van 16 tót 24 Juli zullen alle werkende cursisten in de gelegenheid worden gesteld tijdens een openbare les met publiek in een der studio gebouwen te dirigeren. Vertegenwoordi gers van de Nederlandse omroepverenigin gen zullen bij de openbare lessen aanwe zig zijn om te bepalen of bijzonder be kwame cursisten voor één of meer con certen in het seizoen 1954/1955 zouden kunnen worden uitgenodigd. Op 24 Juli zal in kasteel Nijenrode te Breukelen een af scheidsbijeenkomst worden gehouden voor alle betrokkenen bij deze cursus. Het is zo goed als zeker dat de guitarist Andres Segovia op deze avond zal spelen. De heer E. Bomli heeft over deze cur sus en die van het vorige jaar nog enige bijzonderheden verteld. De vorige cursus heeft ten volle aan zijn doel beantwoord. Bij de examens aan het eind kon vooruit gang geconstateerd worden. De dirigenten van de slotconcerten hebben in de pers zeer gunstige critieken gekregen. De leef tijdsgrens is thans van 30 tot 36 jaar ver hoogd. Aan de zuster-omroeporganisaties in België, Luxemburg, Groot Brittannië, Frankrijk, Italië en Indonesië is de moge lijkheid verschaft om kosteloos (de andere cursisten betalen honderd guldqn per cur sus) een leerling af te vaardigen. De eisen aan muzikale ontwikkeling zijn vrij hoog gesteld, want de organisatoren willen niet treden in de taak van andere onderwijsin stituten. Wat de algemene ontwikkeling betreft, heeft men vorig jaar droevige er varingen opgedaan. Een inspecteur van het middelbaar onderwijs heeft toen een exa men afgenomen op basis van een ontwik keling, die men vijftien jaar, nadat men een middelbaar examen heeft gedaan, nog moet bezitten. Het grootste deel der candi- daten is royaal gezakt. Het totaal aantal leerlingen was verle den jaar 68, waarvan 46 Nederlanders. De buitenlandse deelnemers kwamen uit der- tien landen. Het aantal deelnemers voor dit jaar is nog niet bekend. De minister van Oorlog en van Marine heeft vragen van het Eerste Kamerlid de heer Tjalma over de verdediging van- Nieuw Guinea beantwoord. Omtrent de vraag, aan welk onderdeel der krijgsmacht de verdediging van Nieuw Guinea moet worden opgedragen, is nog geen beslissing genomen. Thans is de verdediging van Nieuw Guinea opgedragen aan de Konink lijke Marine en aan de Koninklijke Land macht. Dat blijkt uit de in de begroting opgenomen bedragen van respectievelijk 15.266.200 en 16.850.000. De Koninklijke Landmacht heeft voor haar taak .in Nieuw Guinea nog de behoefte aan vrijwilligers voor aflossing van een gedeelte der in dat gebiedsdeel aanwezige sterkte, dat voor repatriëring in aanmerking komt. Ook al zou binnenkort de verdediging uitsluitend aan de Koninklijke Marine wor den opgedragen, dan zal het niet mogelijk zijn om op zó korte termijn de leden van de Koninklijke Landmacht uit Nieuw Gui nea te doen vertrekken, dat geen vervan gers van dit krijgsmachtdeel meer nodig zijn. (Uit de vragen van de heer Tjalma was gebleken, dat deze het moeilijk te rijmen vond om kort na het vernemen van het unaniem oordeel van de parlementaire missie om de defensie van Nieuw Guinea uitsluitend aan de marine op te dragen, een advertentie te lezen, waarin vrijwilli gers voor de landmacht in Nieuw Guinea worden opgeroepen). t

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5