IJsclub ter rein zou 's zomers sportveld kunnen zijn TAXI 18000 Gevolgde methode door Vereniging Nederlandse gemeenten aanbevolen Nieuwe drukkerij in Waarderpolder belangrijke deviezenbron Bartok's Concert voor Orkest „de daad" van het seizoen Ook plannen voor zaaltje N.V. „Velserbad" geliquideerd De Interscholaire brieven aan de redactie WOENSDAG 10 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 5 Ongevallen door gladheid Weekend-conferentie van Woodbrookers Dan bestellen bellen Programma bespeling beiaard St. Bavo Twee aanrijdingen op Woerdersluis Burgerlijke Stand van Haarlem De verdeling van de bouwvolumepot Commentaar op critiek van Heem steedse burgemeester Reproducties trekken veel kijkers Voordrachtavond in Prot. Militair Tehuis Door gas onwel geworden Weinig belangstelling voor sleeën op 't Kopje Emigratie en toerisme in Europa en Noord-Afrika A. K. D. Spruit overleden Noordhollands Philharmonisch Orkest De commissie voor de ijsbaan aan de Kleverlaan heeft grootse plannen voor de toe komst. Men wil een gedeelte van het terrein, waar 's zomers slechts koeien grazen, ook in dat jaargetijde nuttig maken. Wanneer men het terrein, dat tamelijk drassig is, zou kunnen verharden, zou men een prachtig speelveld voor de jeugd kunnen krijgen. Basketball en volleybal zou er uitstekend gespeeld kunnen worden, terwijl ook reeds* gedacht is aan rolschaatsen en de modelvliegtuigsport. Ook de plaatsing van een permanent gebouw op het terrein lijkt de commissie zeer wenselijk wanneer men namelijk een zaaltje van behoorlijke afmetingen in dit gebouw zou kunnen vestigen, dan zou dit voor hen, die in de omgeving van het IJsclubterrcin wonen, een geschikte vergaderzaal zijn. Vooral de jeugd zou met een dergelijk zaaltje ten zeerste gebaat zijn, want voor bijeenkomsten zijn zij grotendeels aangewezen op zalen in de stad, die meestal lang van te voren reeds zijn besproken. De gemeente schijnt niet onwel willend tegenover deze plannen te staan. Voor men evenwel tot verharding van het terrein kan overgaan, dient dit eerst volkomen droog te zijn. Waarschijnlijk zal dit voorjaar reeds een pomp worden geplaatst. Na de oorlog bleek de stroom van schaats liefhebbers zo groot te worden, dat het systeem van kris-kras door elkaar rijden dringend herziening behoefde. In de loop der jaren is men dan ook tot reorganisatie van het „ijsverkoer" overgegaan. Dit jaar voor het eerst is het nieuwe systeem tot in onderdelen perfect uitgevoerd, tot ieders tevredenheid. Hardrijders, rondrijders en krabbelaars zullen elkaar voortaan niet meer hinderen: de grote omloop heeft men thans gereserveerd voor de recht- en hard rijders, daarnaast is er een aparte ruimte voor rondrijders, een oefenbaan voor ijs hockeyers, een groot terrein voor de kunst rijders, een baantje voor de beginnelingen en een demonstratiebaan, die precies de in ternationale afmetingen van een ijshockey- terreir heeft, maar ook uitstekend gebruikt kan worden voor demonstraties. Dit ge deelte is omgeven door staantribunes, zo dat de toeschouwers niet op het ijs behoe ven te staan. De ijscluib heeft het achter haar liggende ADVERTENTIE ijsseizoen niet ongebruikt gelaten, getuige de demonstratie van de Haagse sohoonrijd- sters, de ijshockeywedstrijd tussen twee juniorteams van HHIJC en de politie-, mi litairen- en interscholaire schaatswedstrij den. De* ijsclub wenst voorts herinstelliftig van de interscholaire ijshockey wedstrij den. Om deze sport te stimuleren heeft zij een aantal ijshockeysticks aangeschaft, die zij uitleent aan gymnastiekleraren van middelbare scholen, die met hun pupillen willen oefenen. Een en ander maakt, dat de toekomst van dit terrein er rooskleurig uitziet. Dinsdagmiddag om twee uur is de der tienjarige Vera Zwart op de hoek van de Zaanenlaan en de Meteorenstraat door de gladheid van de weg van haar fiets geval len. Zij brak haar rechter onderbeen en is per ziekenauto naar het Sint Elisaoeths Gasthuis vervoerd. Twee uur later viel de drieënzeventigjarige H. L. in de Antonie- straat en brak zijn i'echter enkel. Hij is naar de Mariastichting overgebracht. De tweeënveertigjarige chauffeur H. van P. had gistermiddag een pakje bezorgd in een kledingmagazijn aan het Kennemer- plein. Toen hij weer naar zijn auto wilde gaan en een stenen trap afliep gleed hij uit en viel. Enkele ribben werden gekneusd. Van P. is in het ziekenhuis Sint Joannes de Deo behandeld en vervolgens naar zijn woning overgebracht. „Het bedrijf als gemeenschap De Arbeiders 'Gemeenschap van de Woodbrookers houdt op 20 en 21 Februari in Bentveld een weekend-conferentie, met als thema: „Het bedrijf als gemeenschap". Dr. A. van Biemen, die de leiding van deze conferentie heeft, houdt des Zaterdags een inleiding over het onderwerp: „Wat bedoe len we met gemeenschap" en des Zondags zal dr. D. Horringa spreken over: „Kan een bedrijf een gemeenschap worden?? ADVERTENTIE De liquidatie van de N.V. „Velserbad" het sinds lang gesloten enige overdekte zwembad van Velsen is een feit en daar mee is een der meest langdurige en tevens pijnlijke affaires uit Velsens historie tot een einde gebracht. Enige leden van de raad, die deze liquidatie gisteravond met alge mene stemmen bekrachtigde, zagen hiermee echter nog niet alle moeilijkheden, die de aangelegenheid lange jaren hebben ver troebeld opgelost en uit de Arbeid-fractie kwam bijvoorbeeld een waarschuwing aan het adres van het college om met de afwik keling van het geval de grootst mogelijke voorzichtigheid te betrachten. Aan het eind van een lange agenda van 21 punten, die niet meer dan een uur nodig had om te worden behandeld, kwam er een onver wachte draai aan de discussies, doordat de heer Nu ij ens (Katholiek) bij de benoe ming van een nieuwe directeur van Gas en Water die er overigens eveneens met algemene stemmen doorging) opmerkte, dat er zo weinig Katholieken op Velsense openbare functies te vinden zijn. Het programma van de beiaardbespeling St. Bavo op Vrijdag 12 Februari, van half- twaalf tot halfeen uur door de stadsbeiaar- dier Arie Peters luidt: 1. Improvisatie: 2. Geestelijke liederen, a. Gott ist gewaltig (melodie van Meissner); b. Busslied (mei. Tannhauser pl.m. 1250); c. Waarom zou mij kommer drukken (J. G. Ebeling gest. 1676); d. Wij loven U o grote God (16e eeuw); e. Was Gott tut (bew. met 1 variatie naar Pachelbel); 3. Pavan, Gal- liard, and Medley, W. Byrd; 4 a. Courante, Raick; b. Menuetto, M. van de Gheyn; 5. Koraal: „Wohl mir", J. S. Bach; 6 a. Cebell, H. Purcell; b. Menuet, W. A. Mozart; 7 a. Legende Bretonne; b. Bergère Légère; 8 a. Allegretto, Schmitt; b. Rondo, Dussek. Dinsdagmiddag om één uur slipte een per sonen-auto, welke in de richting van Sant poort reed over de Woerdersluis in Spaarn- dam door de gladheid van het wegdek en gleed tegen een vrachtwagen met oplegger uit Aalsmeer, geladen met papier, welke bij de sluis geparkeerd stond. De personenwagen werd a^n de voorzijde ingedrukt, waardoor spatborden en radiateur beschadigd werden en de wielen ontzet. De personenauto werd door een kraanwagen weggesleept. Op 1 2tze"de punt. twee uur later, kwam wèer een personenauto ook met een truck met onlegger in botsing. Hier werd de wagen aan de linkerzijde opengereten. Beide auto's wa ren u't Haarlem afkomstig en daarheen werd ook weer de personenwagen gesleept. HAARLEM. 9 Februari 1954 ONDERTROUWD: 9 Febr., H. C. Koster en H. M. C. Kuijten; C. B. Piët en E. van Kooten. GEHUWD: 9 Febr., H. Drogtrop en J. M. C. van Oei. BEVALLEN van een zoon: 5 Febr., I. B. WassingtonRakers; 6 Febr., J. Lansdorp -Breedveld; M. Thuis—van Veen: 7 Febr., E. R. Joustra—Bartels; 8 Febr., C. Boter— Kraaij; A. M. Boumande Ruigh: 9 Febr., Jkvr. M. E. A. M. NieuwenhuijsL~ Grelle. BEVALLEN van oen dochter: 8 Fobr., G. C. Kuijer—Bosch: Th. A. Rientjes—Rompn: E. M. van ZomerenWesselman; A. C. van Viersenvan Sinderen; 9 Febr., M. J. Bak kerErkelens. OVERLEDEN: 6 Febr.. F. J. A. M. Haak man van den Bergh, 82 j„ Westerhoutstraat: L. A. J. M. Beune, 57 j„ KamperlaanP. Draijer—Kerkman, 82 j., Hazepaterslaan; 7 Febr., M. M. Bakkers, 91 j.. Prins Bernhard- laan; J. M. ClaassenMulder, 67 j., Lange Molenstraat; 8 Febr., J. M. van de Kerk hof, 78 j., Ged. Raamgracht: J. van Kampen, 2 m., Thorbeckestraat; N. Cobelens, 86 j., Ged. Schalkburgergracht; M. J. van Hooi donk, 83 i., Westerhoutpark; J. F. van den Hooven. 87 i„ Ternatestraat; A. J. Wassen- bere—van Kempen. 52 j.. Amsterdamstraat: T. Kok—Mollevanger, 81 j., Visserseinde; A. Velthuijs, 75 j., Generaal Joubertstraat; W. «au der Flier, 78 j., Betje Wolff straat. De critische opmerkingen welke de burgemeester van Heemstede onlangs heeft ge maakt over de verdeling van het bouwvolume over de Noordhollandse gemeenten zijn voor ons aanleiding geweest ons licht op te steken over de methode welke bij die toewijzing is gevolgd. Wil men daarover meer weten, dan dient men zich niet tot de planologische dienst te wenden. Over de toewijzing van bouwvolume, welke formeel door Gedeputeerde Staten geschiedt, wordt geadviseerd door een niet-ambtelijke Adviescommissie voor de bouwnijverheid en de wederopbouw in Noordholland, waar in onder meer drie vertegenwoordigers van gemeenten zitting hebben, namelijk de burgemeesters van Haarlem en Bergen en een wethouder van Amsterdam. Alvorens wij nu tot het principe der verdeling overgaan, dienen we ook nog op te merken, dat er geen sprake van is, dat er vijf verschillende berekeningen zouden zijn gemaakt en dat er tenslotte een zesde is gekozen. Men kan ten hoogste van twee berekeningen spreken, waarbij de tweede op verlangen van de Adviescommissie werd gemaakt, omdat het principe van de eerste haar niet geheel beviel. De tweede berekening om vatte vier varianten, waarvan de Commissie er een koos welke nog iets werd gewijzigd. Wel is er ten aanzien van Heemstede een fout gemaakt bij de becijfering der toe wijzing, doch die was al gecorrigeerd voordat de burgemeester zijn Nieuwjaarsrede uitsprak, zoals ons werd meegedeeld. De toewijzing van bouwvolume bestaat Zaandam 7 procent, Alkmaar en Beverwijk in wezen uit het uitsmeren van een tekort. Dat wordt wel duidelijk wanneer men ziet, dat er voor dg dekking van de natuurT lijke bevolkingsaanwas en het inhalen van de achterstand 13.892 woningen beschik baar zijn, terwijl alleen al de natuurlijke aanwas in de jaren 1954 tot en met 1956 op 14.245 „woningbehoevende eenheden" wordt geraamd, terwijl het theoretisch tekort op 42.817 woningen wordt berekend, waarvan ongeveer 26.000 in Amsterdam. Nu heeft men in Noordholland het be schikbare bouwvolume (in feite de rijksbij dragen in de bouwkosten) veideeld naar rato van de ook door het Rijk gemaakte verdeling tussen dekking van de natuurlijke aanwas en het inhalen van het tekort. De natuurlijke aanwas wordt berekend door op de leef tij dspyramiden der vrouwen sterftekansen en huwelijkskansen toe te passen. Het verschil tussen de cijfers van 1Ö54 en 1956 geeft dan de natuurlijke aan was weer. Ten aanzien van het tekort wordt alleen rekening gehouden met de woningbehoeven de eenheden (huishoudens), hoewel bij de schattingen ook wordt gerekend met de „meisjes van Sprunöel, zoals naar aan leiding van een anecdote van minister Witte de meisjes worden genoemd welke zich ongehuwd in een gemeente vestigen en daar later willen trouwen. Dat aantal is groter dan men denkt en loopt in een stad als Amsterdam in de duizenden. Wat nu de toewijzing van de woningen voor de natuurlijke aanwas in de eerstvol gende drie jaren betreft: men heeft de helft van dat aantal pondspondsgewijs over alle gemeenten van Noordholland verdeeld. De andere helft is alleen over de „werk- gemeenten" verdeeld (inclusief de foren sengemeenten), hetgeen er op neerkomt, dat dit alleen de steden en plaatsen in de industriegebieden zijn. Bij de toewijzing van de woningen voor inhaling van het reeds bestaande woningtekort is uitgegaan van de relatieve omvang van dat tekort, volgens een door de Vereniging van Neder landse Gemeenten aanbevolen methode. Haarlem bovenaan Daarbij stond Haarlem met een tekort van 12 procent van het bestaande aantal woningen bovenaan de lijst, hetgeen de zo veel grotere toewijzing dan drie jaar ge leden het geval was, verklaart. Daarna volgen Amsterdam met 10 procent, Hilver sum 9 procent, Zandvoort 7Vj procent, Niettegenstaande de ijsgeneugten is de ten toonstelling van „Reproducties naar werken van klassieke moderne meesters" in het Iluis Van Looy te Haarlem een groot succes ge bleken. Tot Maandag 8 Februari werd de expositie bezocht door 1100 scholleren en andere bezoekers. De tentoonstelling (die ook voor volwas senen toegankelijk is en bijzondere instruc tieve waarde heeft) blijft geopend tot 17 Februari. Op Woensdag 17 Februari wordt door de culturele commissie van het Protestants In terkerkelijk Thuisfront in het Protestants Militair Tehuis een voordrachtavond gehou den, waarop de voordrachtkunstenaar Willem Berkhemcr uit het boek Jeremia „de ver woesting van Jeruzalem" zal voordragen Deze voordracht zal worden afgewisseld door harpspel van Rosa Spier. C procent; Heemstede ruim vijf procent. Bloemendaal heeft geen (theoretisch) tekort, hetgeen nog niet wil zeggen, dat er daarom geen verloofden op een huis wach ten of grote gezinnen een betere huisves ting, zoeken. De migratie In het hierboven beschreven verdelings schema zit niet verwerkt de bevolkingsaan was welke door migratie ontstaat, bijvoor beeld omdat ,in een plaats een nieuwe in dustrie is gevestigd, die arbeidskrachten van elders aantrekt. Daarvoor hebben Gedeputeerde Staten hun „migratiepot", die 7000 woningen omvat. 'Deze toewijzingscategorie maakt het mogelijk, dat de door het bedrijfsleven ge wenste stroom van buiten naar de werk centra op gang komt en blijft. Schade voor de woningbehoeften van de eigen inwoners van zo'n gemeente behoeft dat niet te betekenen, omdat het toekennen van een aandeel in de „migratiepot" elk jaar kan geschieden op grond van de be volkingsstatistiek, waaruit immers blijkt hoeveel woningbehoevenden van buiten in de gemeente zijn toegelaten. Wij menen hierbij deze uiteenzetting te kunnen besluiten, omdat er wel uit blijkt, dat de toewijzing van bouwvolume verre van lichtvaardig geschiedt en dat tal van overwegingen, niet alleen van theoretische, maar ook van practische aard, bij de be rekening der verdeling worden betrokken. In de nacht van Maandag op Dinsdag werden enkele leden van de uit man, vrouw en drie kinderen bestaande familie De N., wonende Haarlemmerliedestraat te Haarlem, onwel. Zij roken gas en de heer De N. heeft de hoofdkraan van het gas af gesloten. De volgende morgen voelde een zesjarige jongen zich nog niet goed en leden van de Ongevallendienst hebben zuurstof toege diend. Personeel van het Gemeentelijk Ener giebedrijf heeft een onderzoek ingesteld en geconstateerd, dat een lek was ontstaan in de dienstleiding van het gas. Het lek was vermoedelijk door vorst ontstaan. De vorst belemmert op het ogenblik dat voortgang wordt gemaakt met de pas be gonnen bouw van het complex voor de N.V. Grafische Industrie, dat aan het be gin van de Nijverheidsweg in de Waarder polder zal verrijzen naar een ontwerp van ir. S. J. van Emden uit Delft. Daarom zal het gebouw, waarvan voorlopig alleen de benedenverdieping wordt gebouwd, niet in Augustus, maar pas aan het einde van het jaar gereedkomen. De Grafische Industrie is niet „zo maar een drukkerij", maar een uiterst belang rijk gespecialiseerd bedrijf, dat voorname lijk voor de export werkt. Een nieuwe huisvesting is broodnodig, omdat de on derneming thans verspreid zit over niet minder dan zeven bedrijfsruimten in Haar lem en Heemstede, van de Brouwersvaart tot de Cruquiusweg. De technische directeur legt per dag een afstand van vijftig kilometer af op zijn tocht langs de verschillende afdelingen van de drukkerij-uitgeverij, welke ongeveer 70 man werk verschaft. Een der drie directeuren, de heer C. Hes- seling, vertelde ons hoe de Grafische In dustrie ontstaan is uit de ook nog steeds bestaande, door hem in 1937 te Heemstede opgerichte uitgeverij „De Toorts". Die uit geverij toonde ook grote belangstelling voor muziekuitgaven, speciaal volksmuziek, een oude liefde van de heer Hesseling die hij reeds in zijn studententijd hij stu deerde aanvankelijk in Delft architectuur koesterde. Het bundeltje .Het Nederlandse volks lied" van Jop Pollman en Piet Tiggers was er onder meer het resultaat van: men is thans aan het 170.000ste exemplaar toe. Door allerlei omstandigheden zag de heer Hesseling zich na de oorlog genood zaakt zelf een technisch apparaat voor zijn muziekuitgaven te stichten en al spoedig stond in een perceel aan het Van Ostade- plein in Heemstede een eerste nieuwe off setpers opgesteld. De Grafische Industrie heeft er nu^al Zes, die aan het einde van het jaar, wan neer de grote fabriekshal in de Waarder polder gereed is, met nog een zevende wor den aangevuld. De internationale relaties van de Grafi sche Industrie dateren reeds van 1946, de activiteit Van „Musica" overtrof al spoedig die van „De Toorts", de verzorging van exportorders die van de eigen uitgaven. Het door de Grafische Industrie toege paste offsetprocédé, inzonderheid voor mu ziekdruk met tekst, vond aftrek in vrijwel alle windstreken en werelddelen. De heer Hesseling toonde ons niet alleen een Graduale Romanum voor gregoriaans, gedrukt voor Schwann in Düsseldorf, als een vierstemmige liederenbundel voor Brand in Amsteydam, het B.B.C.-jaarboek voor de kinderuurtjes (reeds voor de derde keer gedrukt), als een bundel Deense Kerstliederen en een deeltje rijk geïl lustreerde kinderliederen in het Bahasa Indonesia, maar ook de Geestelijke liede ren uit de schat van de kerk der eeuwen, een bekende uitgave van Jongbloed in Leeuwarden. Ook liet de heer Hesseling ons de Or gelboeken zien voor de bisdommen Aken, Osnabrück en Keulen, welke door zijn bedrijf werden verzorgd en de door „De Toorts" gezamenlijk met een Keulse uit gever gemaakte 36-delige serie „Das Mu- sikwerk", dat een muziekgeschiedenis met muziekvoorbeelden omvat. De buitenlanders schijnen ons land voor dergelijke opdrachten uit te kiezen gezien de constante arbeidsvrede, maar vooral ook om de technische prestaties, die uit steken boven het gemiddelde in het bui tenland. Dit laatste wordt verklaard uit het intelligentiepeil der Nederlandse typo- en chemigrafen, dat hoger ligt dan het bui tenlandse. Maar het aantal geschoolde offsetdruk kers is beperkt en dat stelt grenzen aan de uitbreidingsmogelijkheden aan bedrij ven als dat van de Grafische Industrie. Het sleeën op het Bloemendaalse Kopje trekt tegen de verwachting in slechts wei- ning belangstelling. Dinsdagavond waren er hoogstens zestig sleeliefhebbers, die het niet later maakten dan ongeveer half elf. Hoewel de baan niet in een al te beste toestand verkeerde kon men toch over een behoorlijke lengte sleeën tot ver voorbij de Midden Duin en Daalseweg. Het was er alleen iets te don ker en daarom werd de sympathieke geste van de familie Duinker die aan de slee- baan woont om evenals vorige jaren de buitenlichten aan het huis te ontsteken, bijzonder gewaardeerd. Vele sleeërs ont breekt het aan wat wij zouden willen noemen „Baanervaring". Zij letten te veel op eigen belang, haken en duwen de in hun weg komende sleeërs de kant in. Voor zover hier sprake is van opzet, zou een beetje meer sportiviteit wel gewenst zijn. Een met die baanervaring doelen wij ook op al diegenen, die op de baan tot botsin gen komen of naast de slee vallen. Indien zij dan niet terstond opzij gaan met slee zijn ze de oorzaak van nog meer kluwen van op elkaar rakende sleeërs. Niet zelden gaat dit met ongelukken ge paard. Met het oog op de onzekere weersom standigheden, was er nog geen afzetting van de weg. Wel werd er doorlopend door een politieagent tegen eventueel onheil ge waarschuwd. De heer J. J. Delfos, directeur van het kantoor Haarlem van het Reisbureau Lis- sone-Lindeman, heeft op bijeenkomsten in gebouw Cultura aan aanstaande emigran ten en aan toeristen mededelingen gedaan over onderwerpen, waarmee deze te ma ken hebben als zij zich elders willen ves tigen of een reis naar het buitenland wil len maken. Voor de emigranten werden films vertoond over Australië, Canada en Zuid-Afrika. Aan de toeristen vertelde de heer Delfos in het bijzonder over reisplannen voor de zomermaanden, waarbij hij o.a. de aan dacht vestigde op de goedkope spoorweg tarieven in Frankrijk en Oostenrijk. Toe risten kunnen vlotter deviezen krijgen. De belangstellenden kregen daarna gelegenheid een indruk te krijgen van de Rivièra, Oostenrijk, Parijs, de Hartz en Noord-Afrika dank zij een aantal films. Ook werd de film van de KLM „Vacantie in Europa" vertoond. In de ouderdom van 73 jaar is te Haarlem overleden de heer A. K. D. Spruit, oud-hoofd der school voor uitgebreid lager onderwijs letter C aan de Parklaan (de tegenwoordige Th. M. Ketelaarschool) en oud-directeur van de Gemeentelijke Avondschool voor Handelsonderwijs. De thans overledene is op 6 Maart 1880 te Rotterdam geboren en begon aldaar zijn loopbaan bij het onderwijs op 1 Januari 1901; eerst was hij zes maanden tijdelijk en daar na tot 31 Augustus 1907 vast onderwijzer. Met ingang van 1 September 1907 werd hij benoemd tot onderwijzer bii de Mulo. Op 1 September 1933 werd de ULO-school C als zelfstandige school ondergebracht in het gebouw aan de Parklaan. De heer Spruit werd met de leiding van deze school belast. Bij het bereiken van de zestigjarige leef tijd werd hem met ingang van 13 Juli 1940 eervol ontslag verleend. De school telde aanvankelijk vier klassen en breidde zich in de loop der jaren tot acht klassen uit. Dat het werk van de heer Spruit gewaardeerd werd is op een afscheidsbijeenkomst ge bleken. Ook is de heer Spruit bij de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs werkzaam geweest. Op 1 September 1909 werd hij tijdelijk leraar, op 1 September 1913 leraar in vaste dienst en op 1 Septem ber 1934 directeur. Om gezondheidsredenen heeft hij op 1 Mei 1941 de functie van directeur neergelegd. Vandaag is zijn stoffelijk overschot in stilte ter aarde besteld. Door Toon Verhey met het Noordhol lands Philharmonisch Orkest werd gister avond de „daad" van het Haarlemse mu- ziekseizoen gesteld door een perfecte uit voering van het „Concert voor Orkest" van Béla Bartök. Deze meesterlijke com positie kan men zien als een synthese, niet alleen van Bartok's levenswerk, maar van een periode die vaak vastgelopen is in ex perimenten en als gevaarlijkste van al in cerebrale stelsels. Wat niet weg neemt, dat er met al dat experimenteren elementen zijn ontdekt en pasklaar ge maakt, die een verrijking van de muzikale bouwstof zijn, wanneer de ordenende geest van het genie ze dermate weet aan te wen den, dat ze logisch klinken en in hun klank en zinsbouw persoonlijkheid en wat meer zegt: menselijkheid verraden. Dit is wat wij bij het beluisteren van het „Concert voor Orkest" zo sterk er varen': het betoog van een geniale samen- vatter, die op ongedwongen voor hem natuurlijke wijze zijn musieeerlust bot viert. Wat Bartók er mee bedoeld heeft, kan ik met zijn eigen woorden uiteenzet ten; maar ik zeg vooraf dat ik daar weinig of geen waarde aan hecht en die uitspraak van de componist slechts beschouw als een weinig zeggend, beleefd antwoord op een nieuwsgierige interpellatie. Hij zei dan: „De algemene stemming van het werk, met uitzondering van het schertsende tweede deel, is een geleidelijke overgang van de ernst van het eerste deel en de sombere zang van de dood in het derde, naar de levensbevestiging van het laatste". Het klopt allemaal, maar men wordt er niet wijzer door. Bartók is hier slechts muzi kaal te benaderen. Van ieder der vijf delen van zijn werk heeft hij weliswaar de grondstemming vastgelegd, maar dan ging hij musiceren op de vleugels van de fan tasie en met de ordonnantie van evenwicht en goede smaak. Het was hem erom te doen een concer tante symphonie te schrijven, waarbij ieder instrument aan zijn trekken zou ko men en dat wekte zijn musieeerlust in hoge mate. Uiteraard kon dit bij het ver werken van folkloristische motieven wel eens tot concrete verbeeldingen aanleiding geven. Een feit is, dat Bartók in zijn „Con cert voor Orkest" de samenvatting van zijn enorme meesterschap getoond heeft, zowel in materiële als in geestelijke zin. Het hier bedreven spel met zijn kunst en kunde markeert een hoogtepunt van de moderne muziek, ook al omdat het zo zuiver muzi kaal is, zo volkomen het werk van een Koningin Elizabeth van Engeland heeft in Nieuw Zuid-Wales (Australië) het parle ment geopend. De foto toont haar met rechts de Hertog van Edinburgh tijdens de ceremonie. (Telefoto-ANP). Gisteravond werd in de Haarlemse Schouwburg de laatste herhaling van het programma van toneel, dans en declama tie als onderdeel van het Interscholaire Jeugdtournooi 1954 gegeven. Evenals bij de tweede keer (verleden week) waren er enkele kleine wijzigingen, maar men kan niet zeggen dat deze nieuwe gezichtspunten hebben geopend. Wij hebben een aardige voordracht beluisterd van een werkje van Annie M. G. Schmidt, thans in proza en wij zagen een danseresje, dat zeker niet minder was dan de wel voor drie avonden gekozen mededingsters, integendeel zelfs beter dan de meesten. Over het algemeen waren het dit keer bijzonder aantrekkelijke avonden, waar mee men zowel de deelnemers als de or ganisatoren van harte geluk kan wensen, Er waren minder uitblinkers dan bij vorige gelegenheden, maar het geheel stond duidelijk op een hoger niveau. Én nu maar afwachten wat er in de afdeling muziek gepresteerd zal worden. De demonstraties in de gemeentelijke Concertzaal worden gehouden op 12 en 17 Februari, beginnend om kwart voor acht. De tentoonstelling van werk van scholieren uit Haarlem en omgeving op het gebied van tekenen, handenarbeid en fotografie in het Huis Van Looy wordt op 20 Febru ari geopend en duurt tot 8 Maart „muzikant". Modern, zal menigeen zeggen, maar ik zeg klassiek, want zijn moderne middelen zijn in klassieke zin aangewend. De virtuositeit waarmee het orkest be handeld is, zodat alles klaar en doorzich tig blijft, is wel een van de merkwaardig ste eigenschappen van deze wonderlijke partituur. En wij mogen Verhey en zijn orkest de roem nageven, dat zij de aarts- moeilijke partituur schitterend vertolkt hebben. Ja, werkelijk, het was de „daad" van het seizoen, ook wat de realisatie be treft. Het wordt moeilijk hierna nog te praten over het Pianoconcert in Es van Liszt en wij bepalen ons tot de mededeling, dat de solist Theo van der Pas het stuk met tech nisch bravour vertolkte en het orkest hem daarbij accuraat ter zijde stond. De avond was met de ouverture tot „De verkochte Bruid" van Smetana geopend. Ik houd van dit prachtige stuk, maar dit keer heeft Bartok's meesterwerk alles wat er aan voorafging vervaagt. JOS. DE KLERK (Verkort weergegeven) Sneeuwruimen. Een bejaarde dame, die alleen woont omdat haar zoon in dienst is, klaagt dat het haar niet meer mogelijk is de sneeuw voor haar woning te ruimen, en zij wijst-daarbij ook op andere bejaarde en gebrekkige alleenwonenden, die nu zitten te hopen op hulp van bijvoorbeeld de pad vinders. Zij zegt dat er voor dit karweitje dat tegelijk menslievend hulpbetoon be tekent best een „heitje" kan overschie ten. Misschien zijn er padvinders die zich deze tip zullen aantrekken? Woningverdeling. Naar aanleiding van de vergadering van de Katholieke Mid denstandsvereniging, waarop de heer W. Hazevoet, directeur van het Huisvestings bureau een uiteenzetting gaf van de werk wijze van dat bureau, zou ik gaarne het volgende opmerken. De heer Hazevoet gaf o.a. te kennen, dat een eigenaar zelf een candidaat mag stel len, maar vergat er bij te voegen, dat in sommige gevallen het huis al wordt toege zegd, vóór de eigenaar een candidaat heeft voorgesteld. Wanneer huisvesting met een geval „in de m&ag" zit ontneemt zij alle rechten van de eigenaar, en vordert zonder meer de woning. Aangezien ik dit zelf heb ondervonden, haal ik mijn schouders op over zulk een uiteenzetting. In de bezettingstijd werden fietsen, enz., gevorderd, in deze tijd heeft men ook geen zeggenschap over zijn be zittingen meer. Dan over de twee kamerwoningen, „on dingen", volgens deze heer. Als twee jonge mensen een huis met drie kamers wagen, dan wordt dat zonder meer geweigerd, en moet het per se een huis met twee kamers zijn. Dit lijkt mij ook enigszins tegenstrij dig met de uitlegging van de heer Haze voet. EEN HUISEIGENAAR (Woonruimte wordt niet door het Huis vestingsbureau gevorderd, maar door het college van B. en W. op advies van een onafhankelijke, door de raad benoemde commissie, waarin ook de huiseigenaren vertegenwoordigd zijn. Over de tweekamerwoningen heeft de heer Hazevoet betoogd, dat deze voor jong gehuwden niet geschikt zijn, hetgeen niet wegneemt, dat ze in deze tijd, uit nood, wel moeten worden toegewezen aan die categorie, omdat voor de drie-kamerwo ningen al een overvloed aan gegadigden D.K. met grotere gezinnen zijn. Red.)

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7