Vier jaar geëist wegens bedreiging van vrouw door geweerschot Vier zaken tegen een verdachte die door velen werd gevreesd „Ome Niek is niet bang" Heemstede Bloemendaal Zandvoort Amsterdamse Beurs DONDERDAG 11 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPR^fellTE HAARLEMSCHE COURANT 8 HAARLEMSE RECHTBANK Burgerlijke Stand van Haarlem Stal in Vogelenzang gedeeltelijk uitgebrand A. C. Thürkow overleden Tegen woningbouwver eniging 10,- boete geëist Schildersbedrijf J. v. d. Bos 75 jaar Marionetten-opera in „Zomerlust" 41»/» Ruim honderd scholeksters op Texel bevroren Scheepvaart De 48-jarige Haarlemmer H. J. B., die vanmorgen terecht stond voor de Haarlemse rechtbank, moest zich voor niet minder dan vier delicten, die hem ten laste waren gelegd, verantwoorden. In de eerste plaats ging het om een in samenwerking met een zekere P. L. A. L. H. in 1948 of 1949 gepleegde diefstal dan wel heling van een aantal brandstof-pompen, vervolgens kwam aan de orde een poging to doodslag, subsidiair bedreiging, die hem ten laste was gelegd, alsmede een overtreding van de vuurwapenwet wegens het voorhanden hebben van een geweer, munitie en hand granaten, tenslotte kwamen nog twee zaken aan de orde welke met gesloten deuren behandeld moesten worden. Deze betroffen twee gevallen van ontucht gepleegd met minderjarigen. De arrestatie van B., die achtereenvol gens chauffeur-monteur, expediteur en ver tegenwoordiger is geweest, op grond van de aangifte van poging tot doodslag had eind October van het vorig jaar plaats. B. was toen juist door het Amsterdamse Kof vrijgesproken van een aanklacht, welke door de Amsterdamse arts, dr. J. Samuels, tegen B. was ingediend. Hij zou volgens dr. Samuels meineed hebben ge pleegd. Dossier door elkaar De rechtbank hoorde eerst de medever dachte van de diefstal van de brand stof pompen, de Haarlemse monteur P. L. A. L. H. Deze behandeling werd bemoeilijkt omdat het dossier geheel door elkaar lag. De president, mr. H J. Ferwerda, meende dat dit door ver dachte B. moet zijn gedaan. De monteur verklaarde dat hij de pompjes niet eerder gezien had dan op het ogenblik, dat B. ze hem als onderpand wilde aanbieden voor een lening van driehonderd gulden, welke B. door bemiddeling van H. wilde sluiten. De boekhouder van de Amsterdamse firma verklaarde als getuige, dat dezé pompjes waren verdwenen, toen H. daar in dienst was. De man, die de 300 gulden uiteindelijk had geleend, getuigde, clat hij de pompjes van H. in onderpand had gekregen. Hij had met B. niets te maken gehad. Het geld had hii nooit terug gehad. H. verklaarde nog, dat hij bang voor B. was: die zou hem gechanteerd hebben. Eerst had B. met hem aangepapt tot hij wist waai- de sleutel hing van het hem toe vertrouwde magazijn. H. vond dat niet zo prettig, maar B. zei: „„Je vertrouwt me, of je vertrouwt me niet." Het getuigeverhoor van verdachte B. in deze zaak begon met een verschil van mening met H. over het tijdstip van hun eerste kennismaking. B. beweerde, dat dat nooit in de Koudenhornkazerne, waar hij als politiek-delinquent gevangen had ge zeten, en H. werkzaam was, had kunnen zijn. Vervolgens verklaarde hij, dat hij niets met deze zèak uitstaande had. De bewerin gen van B. werden door H. als „louter ver zinsels'" gekenschetst. ..Hoe kon B. u chanteren?", wilde de Officier, mr.. G. W. F. van der Valk Bou- man, weten. „Goede relaties" ,.B. wist alles," antwoordde verdachte H. ..Hij onderhield ook zulke goede relaties met de politie." In zijn requisitoir zei mr. Van der Valk Bouman, dat hij zich niet wilde baseren op de getuigenverklaringen van B., die hij zeer onbetrouwbaar achtte. De Officier meende, dat er nog voldoende andere gron den waren om wegens diefstal twee maan den te eisen. De Officier herinnerde er aan, dat B. deze verdachte bij de politie heeft aangebracht om in ruil een gunst te verlangen. De hou ding van verdachte had het de Officier on mogelijk gemaakt een gehele of gedeelte lijke voorwaardelijke straf te eisen. De verdediger van H., mr. J. H. Ekering, ontstreed, dat zijn cliënt wegens diefstal bij de Amsterdamse firma was ontslagen. Integendeel, hij heeft een goed getuig schrift gekregen; bovendien was hij niet alleen met het toezicht op het magazijn belast. Mr. Ekering betoogde, dat B. het op zijn geweten heeft, dat zijn cliënt, die voor de oorlog wegens een zedendelict was veroor deeld, bij een hele reeks werkgevers werd ontslagen. B. zou als ..geruchten-centrale" daar duchtig de hand in hebben gehad met ondergronds gekuip. Hij kon zich van de geldlenerij niet los maken. Dat hij de pompjes niet als afkom stig van het bedrijf heeft herkend, vond mr. Ekering niet zo vreemd. De raadsman zcu het trouwens op prijs stellen als deze zaak verder werd uitgeplozen. Daarom vroeg hij verwijzing naar de instructie. Vervolgens nam PI. J. B. in het verdach tenbankje plaats voor de behandeling van zijn aandeel in de diefstal van de pompjes. Uiteraard werd nu H. als getuige ge hoord. Hij had de pompjes van B. gekregen, die ter verklaring van de herkomst had HAARLEM, 10 Februari 1954 ONDERTROUWD: 10 Febr., G. C. Timmers en P. J. Bijster; H. J. Buis en E. H. van der Wijden; H. Dorrepaal en E. P. Bruin; W. H. Alink on M. A. Th. Blokhuis; B. G. Heijne en M. Rietvink; J. Broekhuizen en M. Spaar garen; G. Smal en C. A. de Bruin; F. J. V e It i ng en I. J. F. van der Meij; J. Villerius en A. G. Kion; R. van der Kraan en J. Ho reman; B. Fenijn en G. Ruijs; A. Klaver en H, van Bakel; J. A. de Vos Burchart en J. van den Hurk; N. G. Th. Zomer en M. L. Roest; H. van Heems en C. Hiemenz; J. Seeder en Th. Schouten; PI. C. Ouwehand en P. van Andel; H. Mooi en J. Schiernecker; J. Timmers en M. W. de Laat; J. Broester- huizen en J. A. Fabriek. GEHUWD: 10 Fe'or., J. J. van j_,eeuwen en M. Boot; P. J. J. Bosman en J. Kok; H. R. Machielsen 'en E. Bakker: A. Damstra en A. van Beek; L. Ligthart en H. P. van Strae- len; .J. Janus en Th. List; J. A. Rensen en E. Terol; A. Rits en W. Bom; A. J. Aalsma en A. M. Braspenning; C. de Paus en J. H. Heesakkers; L. A. M. Leeflang en E. van Buurcn; F. D. Antonisse en G. W. Tauber. BEVALLEN van een zoon: 8 Febr., J. M. BeitelsBroeken; 9 Febr., S. C. Strunk Roling. BEVALLEN van een dochter: 9 Febr., H. J. Scetz—Teileman; 10 Febr., E. Groenevelt Willemze. OVERLEDEN: 7 Febr., J. A. Lowe, 76 j„ Tuinwijklaan; 8 Febr., F. Klaasing, 79 j., Vlamingstraat: J. S. van Es, 19 j„ Sperwer straat; J. N. de Bel, 41 j„ Pijnboomstraat; 9 Febr., M. SchagenLijnslager. 85 j.. Gen. Cronjéstraat; J. B. Schalekamp—Bouwens, 79 j„ Kleverparkweg; S. Minekus—van Win den, 74 j., Westerhoutpark, gezegd: „Daar moet je niet naar vragen." ..Waar dacht u dat ze vandaan kwamen?" wilde rechter mr. Rambonnet weten. „A'iet denken' „Ik mocht van B. niet denken," ant woordde de getuige. Het verhoor gaf B. gelegenheid breed voerig uiteen te zetten, dat H. een nieuwe werkkring slechts aan hem te danken had, doch de rechter vond een dergelijke acti viteit wel heel filantropisch. B. gaf trouwens toe, dat hij in 1953 aan gifte had gedaan van de diefstal van de pompjes. Dat. kwam omdat hij nog meer moeilijkheden door H. vreesde, zoals de verdachte in 'een bloemrijk verhaal ver telde. B. zou trouwens pas in 1952 van H. hebben gehoord, dat deze de diefstal had gepleegd. De Oficier achtte opzetheling bewezen en eiste drie maanden. De verdediger, mr. B. W. Stomps, vond, dat het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd was, ten hoogste kon men van schuldheling spreken. Daarna kwam de poging tot doodslag ter sprake. De getuige, de 38-jarige mevrouw A. van D., was op 1 Augustus voor een paar dagen de huishouding van de verdachte komen doen. In de vooravond was, naar zij verklaarde, B. een borreltje gaan drinken. Toen hij thuis kwam, wankelde hij. Getuige zei toen: „Ik ga weg, hoor," „Zo, had B. gezegd, wou jij weg?" Hij verliet daarop de kamer, kwam even latei- terug met een geweer en riep: „Ome Niek is niet bang." Pal daarop ging het schot af, B. had op vijf meter afstand van de vrouw geschoten, de kogel kwam veertig centi meter naast haar in de muur. B. verklaarde nu: „Ik zag buiten de be kende stroper D. lopen en ik dacht: laat ik hem meteen dat geweer terug geven. Toen ik het geweer even op de tafel had gelegd, is het schot afgegaan." Een verklaring welke de president rond uit belachelijk vond. Het was ook een nieuwe verklaring, want bij de politie had B. verklaard, dat het schot was afgegaan door een ongelukkige handgreep van mevrouw Van D. De lezing van de getuige werd door een bij B. inwonende oud-hoofdagent bevestigd, Hij had er geen werk van willen maken, gezién de verhouding welke tussen de vrouw en 'de verdachte bestond. Hij had wel de verdachte het geweer af genomen. Mevrouw Van D. verklaarde nog, dat zij uit angst die avond en de volgende dagen niet was weggegaan. De overtreding van de Vuurwapenwet werd ook geconstateerd, toen men een partij handgranaten in zijn huis aantrof. Op de vraag waar die handgranaten van daan kwamen, antwoordde B., dat de oud- inspecteur van politie, G. van S„ die bij hem had gebracht. „Maar daar mag ik verder niet over spreken, want die zaak is nog in onder zoek." Requisitoir De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, achtte in zijn requi sitoir het primair ten laste gelegde de po ging tot doodslag niet bewezen, hoewel, al dus de officier, het optreden van de ver dachte uitermate gevaarlijk was geweest. Wel meende de Officier, dat het B. er om te doen was geweest de getuige Van D. te bedreigen. De verdachte zou, mischien on der invloed van alcohol gedacht hebben: „Nu moet ik haar intimideren" en had in ieder geval in de richting van de getuige geschoten. De Officier wees er voorts in zijn requi sitoir nog op dat B. van chantage, en dus van bedreiging zeker niet afkerig was en hij achtte de maximumstraf dan ook op zijn plaats. De overtreding van de Vuurwapenwet meende de officier eveneens bewezen ver klaard te achten en hij eiste voor deze beide misdrijven een gevangenisstraf voor de tijd van vier jaar met aftrek van het voorarrest. De verdediger was het ten aanzien van de poging tot doodslag uiteraard met de mening van de officier eens maar tevens meende hij dat ook van een werkélijke be dreiging niet gesproken kon worden. Immers, in dat geval zou de in de kamer aanwezige ex-politieman wel ingegrepen hebben. Pleiter vroeg de rechtbank de ver dachte ook van dit feit vrij te spreken. Tenslotte meende de verdediger, dat het onbillijk zou zijn indien de verdachte voor de overtreding van de Vuurwapenwet ver oordeeld zon worden, indien hij geen gele genheid zou hebben gehad zich naar be horen te verdedigen. Pleiter verzocht de- rechtbank deze zaak aan te houden totdat het onderzoek van de rijksrecherche vol tooid zou zijn. De rechtbank bepaalde de uitspraak in deze zaken op Donderdag 25 Februari. De cntuchtzaken zouden vanmiddag worden behandeld. Vannacht, om kort na halfeen is brand uitgebroken in een houten stal, toebeho rend aan en staande naast het houten huis van de familie Smit aan de Kcrkweg 3 te Vogelenzang. De brand werd door een buurman ontdekt. Behalve de brandweer van Vogelenzang werd tegen één uur ook het corps vrijwilligers uit het rayon Over- veén gealarmeerd, doch behoefde niet op te treden. Van de houten schuur was de helft ingericht als koestal; de dieren kon den worden gered. In de andere helft van de schuur lieten een zeug en zeven biggen het leven. In dit gedeelte van de stal is de brand begonnen. De vermoedelijke oorzaak moet in kortsluiting worden gezocht. Aan genomen wordt, dat de zeug tegen een straalkachellamp is gelopen. Tegen halfdrie konden dé ruim twintig brandwachten in rukken. In de afgelopen nacht is na een langdu rige ziekte in de ouderdom van 54 jaar overleden de heer A. C. Thürkow, hoofd van de openbare lagere school aan de Voorweg te Heemstede. Bijna vijfentwintig jaar is hij bij het onderwijs te Heemstede werkzaam geweest en in de loop der jaren is hij een geziene figuur geworden, niet alleen bij ouders en leerlingen van zijn school, maar ook bij de beoefenaars van de schaaksport. De thans overledene, die op 11 April 1899 te Breda géboren is, Ontving zijn f>p- leiding als onderwijzer aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Nijme gen. Na het slagen voor de akte onderwij zer begon de heer Thürkow zijn loopbaan bii het onderwijs te Oost-Knollendam in 1919. Vier jaar later vertrok hij naar Hil- legom en in 1925 werd hij benoemd tot hoofd van de lagere school te De Koog (Texel).. Met ingang van 1 September 1929 werd hip benoemd tot hoofd van de school aan de Voorweg te Heemstede. Grote belangstelling had hij voor het schaken. Hij was voorzitter van de Heem- steedse Schaakclub, speelde in het eerste tiental van deze club. was bestuurslid van de Noordhollandse Schaakbond en wed strijdleider van de Koninklijke Neder landse Schaakbond. On school heeft hij vele kinderen leren schaken. De crematie is bepaald op Maandagmor gen omstreeks halftwaalf te Westerveld. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: S. BoonTollenaar, d.; A. BroomansHekman, d.; A. van der Plasde Vries. d. ONDERTROUWD: C. Kramer en M. E. Emming; P. van Schaardenburg en C. E. van Houten. OVERLEDEN: Mevr. M. Lagendaal—Keii- zer. 41 j.: J. H Fansma. 70 j.; A. Blokde Bruijne, 85 j.: P. F. J. Everard, 69 j.; H. van Wijkvan Eek, 84 j. Bloedafname-avond Het bestuur van de afdeling Zandvoort van het Nederlandse Rode Kruis houdt de jaarlijkse bloedafname-avond op Vrijdag 19 Maart in hotel Keur. Hieraan gaat een propaganda-actie vooraf, daar het resultaat van vorig jaar, n.l. slechts 130 donors op bijna 12.000 inwoners, teleurstellend was. ZANDVOORTSE OPERETTEVERENIGING De Zandvoortse ooerettevereniging zal op 1 en 2 Maart in theater Monopole op voeringen brengen van „Een walsdroom" van Oscar Straus. Regie en leiding berusten wederom bij de gebroeders Kick en Henk Steenkist. Een speciaal samengesteld orkest, waar onder leden van het Noordhollands Phil- harmonisch orkest, zal voor de begelei ding zorgen. Gistermorgen heeft het Amsterdamse gerechtshof in hoger beroep de zaak be handeld tegen de Woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" uit Zandvoort, tegen welke in 1953 twee maal proces verbaal is opgemaakt terzake van over treding van het'vestigingsbesluit schilders bedrijf. In beide gevallen concludeerde de economische politierechter te Haarlem tot vrijspraak. Dc officier van Justitie had hierna hoger beroep aangetekend. De vereniging, die de huizen die zij in eigen beheer heeft, door eigen schilders laat verven, was door de gemeente Zand voort aangezocht, ook 146 gemeentewonin gen te schilderen. Volgens de heer A. Kerkman, die de woningbouwvereniging gisteren voor het hof vertegenwoordigde, was het enige voordeel, dat de gemeente van deze op dracht had, gelegen in de verfmethode van de verenging, die solider schijnt te zijn dan die van particulieren. Dat men de ge meente geholpen heeft komt door de zeer nauwe band, die tussen gemeente en wo ningbouwvereniging de enige in Zand voort bestaat. Men wil evenwel geen verdere „klanten". De procureur-generaal, mr. F. C. Kist, verklaarde, dat de gemeente Zandvoort in dit geval „publiek" genoemd moest wor den, al moest hij toegeven, dat het een eigenaardig soort publiek is. Volgens hem had de woningbouwvereniging; net de wet overtreden. Hij eiste daarom ƒ10 boete met vernietiging van dc uitspraak van de Haar lemse politierechter. De raadsman van de woningbouwvere niging, mr. T. Kobpmans, achtte het on gerijmd, dat er, na de eerste vrijspraak, voor hetzelfde feit opnieuw rechtsvervol ging tegen de vereniging was ingesteld. Verder achtte hij niet bewezen, dat de ge meente Zandvoort in dit geval als publiek aangeduid diende te worden. Hij haalde hierbij uitspraken over een soortgelijk ge val van de Haarlemse en Zwolse rechtbank aan. Ook was hij er van overtuigd, dat de Zandvoortse middenstand door deze han delwijze niet benadeeld werd. Daarom concludeerde hij tot vrijspraak. Het hof zal op 24 Februari arrest wijzen. Vrijdag 12 Februari herdenkt het schil dersbedrijf J. van den Bos Zonen te Zandvoort het feit, dat 75 jaar geleden in Zandvoort het bedrijf werd opgericht. Op 12 Februari 1879 vestigde de heer J. van den Bos, komende uit Assendelft zich als schilderspatroon te Zandvoort. De opkomst van Zandvoort als badplaats deed hem vermoeden, dat daardoor wel eens werk aan de winkel zou kunnen komen en zijn vermoeden bleek juist, want het bedrijf ontwikkelde zich in de loop der jaren tot een der grootste schildersbedrijven in Zandvoort, dat meermalen aan het begin van het vóórseizoen, wanneer de drukte het grootst was, meer dan 30 man perso neel in dienst had. De meeste grote ge bouwen werden door deze firma voor het eerst of opnieuw van een verflaag voor zien. Het bedrijf wordt thans geleid door de beide zoons, de heren L. N. en J. van den Bosr die zich niet alleen in het bedrijfsleven tot bekende figuren in Zand voort maakten, doch ook een belangrijke plaats innemen in het dorpsleven. Reeds meer dan 50 jaar is de heer L. N. lid van de-. Zandvoortse muziekkapel, eerst als cla rinettist, de laatste jaren als paukenist en ondanks zijn 60-jarige leeftijd denkt hij er nog niet aan, dezé liefhebberij op te geven. De hobby van de heer J. betrof het Zand voortse brandweerwezen. Reeds op jeug dige leeftijd meldde hij zich bij het vrij willigerskorps en vele jaren bekleedde hij de functie van opper-brandmeester. Tal rijke grote branden werden onder zijn lei ding in vroeger jaren door zijn vrijwilli gers geblust. Die in de Passage vormde wel een der grootste. In het winterprogramma van het Insti- tuur voor Arbeidersontwikkeling heeft het marionettentheater van Bert Brugman gis teravond in gebouw Zomerlust een voor stelling gegeven van de opera „Cavalleria Rusticana" van Mascagni, waarbij het spel van de prachtige poppen werd aangevuld met op de geluidsband vastgelegde zang en muziek door solisten en orkest van de Scala te Milaan. Dat Bert Brugman een meester van het marionettenspel is, heb ben wij in deze kolommen reeds dikwijls kunnen vaststellen. Het heeft weinig zin om in herhalingen te treden, maar wij mogen vaststellen dat de leden van het Instituut reden hebben hun bestuur dank baar te zijn voor het openen van de gele genheid tot deze kennismaking. Des middags had een jeugdvoorstelling plaats. Het was voor velen misschien te leurstellend te vernemen, dat de vertoning van de avonturen van Buffalo Bill geen doorgang kon vinden. In plaats daarvan kwam nu het spel ..Paulus, de boskabou ter". Dit is in December al door een gnder marionettentheater in Zandvoort opge voerd, doch niettemin werd er volop geno ten van dit aan sensationele gëbeurtenissen rijk zijnde sprookje. De avondvoorstelling werd ook bijge woond door de heer A. Kerkman, wethou der van Onderwijs, benevens door enige raadsleden. APACIIENBAL Op Zondag 21 Februari zal in „Zomer lust" een apachenbal worden gehouden, onder leiding van dansinstituut J. Stbl. Vele attracties zijn in voorbereiding en fraaie prijzen zullen worden beschikbaar gesteld. Het nieuwste straalvliegtuig is een lestoestel met straalaandrijving van de Lockheed- f abrieken, dat een snelheid van 600 mijl per uur haalt. De zitplaats voor de instructeur in dit vliegtuig is hoger geplaatst, zodat hij beter de manipulaties van zijn leerling kan volgen. Het toestel beschikt over een parachute om de landingssnelheid te ver kleinen, is even snel in het klimmen en dalen als vele jagers en de piloot heeft een dubbel stel instrumenten lot zijn beschikking. Verder is gezorgd voor een uitstekend uitzicht naar alle zijden en werd de bestuurbaarheid verbeterd door het aanbrengen van beweegbare klappen aan de voorzijde van de vleugel. 5-3 y, Nederl.'47 A.K.U Jnilever Philips Gloeil. ;<on. Petroleum Vdam Rubber Holl Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Kotters}. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Uqion Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 995/.o 192 14 244)4 230)4 380 Ys 144J4 151V» 141 138 12114 190 175 17714 17714 33% 55% 495/ia 87 22 Openings koersen 993/16 192)4 245% 233 378/4 145 15114 14054 13714 12214 190 175 17714 177J4 3314 56 49 86 21% 40)4 In een duinpan heeft de vogelwachter D. C. Drijver een vlucht van 112 dode scholeksters aangetroffen. De vogels, die klaarblijkelijk in de luwte van de duinpan bescherming hebben gezocht, lagen op een kluitje tegen elkaar. Aagtekerk. 10 te Hongkong. Agatha, 9 v. Telokanson n. Pladju. Ampenan, verm. 13 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Annenkerk, pass. 9 Ouessant n. Antwerpen. Antonia, 4 v. Singapore n. Haiphong. Appin.gedijk, 9 v. New York n. Boston. Ariadne, pass. 9 Ouessant n. Amsterdam. Arkeldijk, 10 te Brownsville. Alderamin, 9 v. Karachi n. Bombay. Ariadne, pas®. 10 Wight n. Amstei'dam. Averdijk, 9 te New York. Axeldijk, 9 dwars Scilly's n. New York. Adinda, 9 RO m. NO. Singapore. Alchiba, 9 v. Bremen n. Hamburg. Alwaki, 9 200 m. Z.ZW. Santos. Arundo, 9 40 m. W.ZW. Cocos oil. Agatha'. 12 v. Telokanson te Piadju verw. Algonib, pass 10 Madeira n. Las Palmas. Athena, pass. 10 Vlissingen n. Rotterdam. Amstelkroon, 10 te Curapao. Amstelpark, 11 200 m. Z. Nantucket. Amerskerk, pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Armilla, 10 te Pladju. Aalsdijk, 10 v. Antwerpen n. Rotterdam. Aalsum, 11 v. Mombasa n. Durban. Aardijk, 11 v. New Orleans te Houston. Albireo, 10 v. Rio de Janeiro n. Santos. Athena, 10 v. Antwerpen te Rotterdam. Alkaid, 9 v. Montevideo n. Ilheos. Alr.ati, 10 v. Ilheos n. Bahia. A'.phacca, 10 v. Santos n. Rio de Janeiro. Amstelbrug, 10 v. Recife n. Bahia. Amsteldiep, 10 v. Damman n. Khorralami. Aalsdijk, 11 bij Ilansweert ten anker. Agamemnon, 9 te New York. Alcyone, 13 v. Antwerpen te R'dam verw. Alm kerk, pass. 11 Gibraltar n. Duinkerken. Alp-hard, 11 v. Santos n. Rio Grande. A pp I rig ed ijk, 9 te Boston. Bali, 9 v. Port Said 12 Napels verwacht. Bantam, 8 v. Colombo n. Aden. Billiton, 15 Balboa verwacht. Bintang, pass. 9 Kp. Vincent 13 A'dam verw. Barumun, 10 te Merauke. Bacchus, 9 v. Ponce n. Barahona. Banka, pass. 10 Ouessant n. Port Said. Bintang, pass. 10 Finisterre n. Amsterdam. Bonaire, 11 te Plymouth. Borneo, 10 v. Tampa n. Charleston. Boskoop, 9 v. Aruba r.. Curacao. Barend recht, 9 v. Eva Perón n. Curasao. Boskoop. 11 v. Curasao te La Guaira. Breda, pass. 10 Barbados n. Trinidad. Bosehfontcin, 11 v. Tanga n. Mombasa. Cronenburgh. 0 te Bordeaux. Callisto, 9 180 m. ZW. Flores. Caltex Delft, 0 190 m. N..NO. Kp. Vilano. Ca'.tex Padang, pass. 9 Bougie n. Port, Said. Caltex Pei nis, 9 100 m. N.NO. Kp. vilano. Camphuys, 9 v. Gorontalo n. Bitung. Caltex Leiden, pass. 10 Gibraltar n. Sidon. Caitcx The Hague, pass. 10 Noordkust Tunis n Rotterdam. Castor, 10 te Amsterdam. Caltex Utrecht, 11 v. vlissingen n. Sidon. Celebes, 11 v. Amsterdam te Rotterdam. Gottica, 10 v. Trinidad te Paramaribo. Cistula, 8 te Pulubukom. Diemerdijk, pass. 10 Azoren n. Curasao. Delfshaven, 8 te Buenos Aires. Dongedijk, lil v. Antwerpen n. R'dam. Enggano. verm. 10 v. Calcutta n. Malabar. Erina. 15 Stanlow verwacht. Kernland, 9 dwars Oporto n. Amsterdam. Esso Den Haag, 9 rede Sidon. Esso Rotterdam. 9 170 m. ZW. Ouessant. Etrema, 11 te Saigon. Eos, pass. 11 Finisterre n. Lissabon. Friesland KRL)10 v. Bombay n. Cocanada Farmsum, 8 te Graysharbour. Friesland (SSM), 11 v. Sunderland. Gad ilia, 25 v. Curacao te Yokohama verw. Garoet. 9 v. Tj. Priok n. Singapore. Garoet, 11 te Singapore. Gooiland, 10 v. Madeira n. Recife. Gordias, 9 te Mersin. Gndila, pass. 10 Hawaii n. Yokohama. 1-Iera. 9 te Cumana. Hector, 10 v. Valencia n. Rotterdam. Hilversum, pas. 10 Malta n. Lands End. Heelsum, 9 240 m. ZO. Bermuda. Helena, 9 700 m. W. ten Z. Lands End. Heemskerk, pass. 10 Guardafui n. Suez. Hydra, 10 te A'dam yerm. 19 v. A'dam naar Maracaibo. Hoogkerk, 11 v. Kobe n. Yokohama. Ivoorkust, pass. 9 Monrovia n. Freetown. Ino, 28 v. Jacmel n. Curasao. Indrapoera. 10 v. Genua n. Port Said. Jagersfontein, 9 v. Antwerpen n. Amsterdam. Java, 10 Suez verwacht. Joh. v. Oldenbarnevelt, 10 v. Sydney n. Aden Ivoorkust. 10 v. Freetown n. Dakar. Jagersfontein, 11 te Amsterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 11 130 m. N. Tasmania Karimata. pass. 9 Finisterre 15 Port Said verw. Kertosono, 11 Los Angeles verwacht. Kleldrechtj 9 190 m. W. ten N. Minikoy. Karimata, pass. 10 Kp. St. Vincent n. Port Said Karimun, 11 te Soerabaja. Kedoe, pass. 10 Ouessant n. Rotterdam. Kota Baroe, 9 v. New York n. Casablanca. Kota Cede, pass. 10 Azoren n. Halifax. Lekhaven, pass. 9 Finisterre n. Las Palmas. Laurenskerk, 10 v. Genua n. Alexandrië. Leuvekerk 11 te Karachi verwacht. Leopoldskerk. 9 te Antwerpen. Laagkerk, pass. Dungeness n. Marseille. Luna. 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Laertes, 9 v. Liverpool te Avonmouth. Langkocas, 9 100 m. ZO. fitr. Singapore. Lemsterkerk, 9 450 m. NO. Aden. Larenberg, 10 te Rivet cess. Lekkerkerk, 10 v. Port Said n. Genua. Liseta 11 v. Port Dickson te Telokanson. Loenerkerk, 10 te Hamburg. Loppersum, 9 Las Palmas gepass n. Dakar. Lutterkerk, 10 v. Karachi n. Bombay. Lëersum. 10 v. Savanna n. Le Havre. Lindekerk. pass. 11 Vlissingen n. Antwerpen. Madoera, verm. 15 v. Durban n. Lorenzo Marquez Malvina, 5 v. Tarakan n. Balikpapan. Mirza 7 Kawasaki verwacht. Moienkerk. 10 v. Las Palmas n. Kaapstad. Maas, 11 te Oran. Malea, 10 v. Hull n. Thameshaven. Manoeran, 10 v. Tj. Priok n. Semarang. Marken. 10 v. Koewait n. Khorramshar. Matarsm, pass. 10 Westp. Kreta n. Beyrouth. Mentor, 10 v. Alexandrië n. Limasol. Myouia. 11 te Adelaide. Maasdam, 10 180 m. O. ten N. Kp. Hatteras. Mit^a, pass. 10 Gibraltar n. Stanlow. Modiokerto, 11 v. Cheribon n. Soerabaja. Nigei-stroom. 9 rede Accra. Nestor, 10 v. Amsterdam te Rotterdam. Notos. pass. 10 Lissabon n. Amsterdam. Noord wijk, 6 te Hampton Roads. Omala, 10 te Adelaide. Oranje, vertr. 13 v. Tj. Priok n. Amsterdam. Oberon, 10 te Curacao. Qotmarsum, verm. 13 v. A'dam n- Houston. Poseidon, pass. 9 Mona eil n. Curasao. Prins Fred. Hendrik, 10 te Halifax. Phrontis, 10 te Makassar. Polydorus, 9 330 m. W. ten N. Minikoy. Prins Maurits, 9 200 m. NO. Madeira. Prins Willem III. pass. 9 Kp. Blanco n. Dakar, perna, pass. 10 Kp. York n. Wellington. Poelau Laut, pass. 10 Djeddah n. Aden. Polyphemus. 10 v. Port Said n. Genua. Prins Alexander. 9 v. St. John n. Le Havre. Prins Joh. W. Friso, pass. 10 Kp. de Gata naar Alexandrië. Prins Philips Willem 10 v. Dakar te Kaolak. Prins Willem IT, 10 te Dakar. Polyphemus, 10 v. Port Said n. Genua. Prins Fred. Willem, 11 Finisterre n. Londen. Prins Willem IV. pass. 10 Ouessant e. Bergen. Pygmalion, 11 v. Ciudad Trujillo te Port au Prince, Rafaela, 9 v. Bangkok n. Pladju. Rem pang, veim. 9 v. Calcutta n. Penang. Ridderkerk, pas. 9 Westp. Kreta n. Genua. Riouw, 9 te New York. Rita, 10 te Bangkok. Roebiah, 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Rotula. 10 Accra verwacht. Ruys, 7 te Hongkong. Radia, 10 v. Singapore n. Tj. Priok. Raki, 10 te Port Said. Rempang, 10 v. Calcutta n. Penang. Rolti. 11 te Penang. Rijnkerk, pass. 10 Socotra n. Penang. Roebiah. 10 v. Amsterdam te Hamburg. Rotula, 10 v. Trinidad te Accra. Rijndam, 11 560 m. N. Flores n. Cobh. Salawati. 14 Port Said verwacht. Samarinda 9 v. Dar es Salaam n. Belawan. Saparoea, verm. 11 Gdynia n. Hamburg. Stanvac Djirak, 8 dwars Str. Singapore naar Saigon. Stanvac Pendopo, pass, a eil. Linga n. Bangkok Stad Alkmaar, 9 te Narvik. Stad Maastricht, 9 v. Sfax n. Rotterdam. Stad Schiedam, 13 Hoek v. Holland verw. Sumatra, 9 v. Makassar n. Panarukan. Sunetta, pass. 9 Kp, Leeuwin n. Melbourne. Sarangan, 9 135 m. W. eil. Mindanao. Sloterdijk, 9 600 m. O.ZO. Bermuda. Stad Leiden, 9 350 m. ZW. Lands End. Stanvac Djirak, 11 Saigon verwacht. Stanvac Alang Akar. 9 160 m. Z. Saigon. Salatiga. 11 le Bahrein. Schie. pass. Kp. St. Vincent n. Tunis. Singkep, 9 te Semarang. Stad Amsterdam. 10 v. Glasgow n. Narvik. Straat Malakka, 10 v. Melbourne n. Adelaide. Salland, 11 v. Montevideo n. Buenos Aires. f Kort en bondigj BINNENLAND In Wierden Is hot drie maanden oude dochtertje van de familie E. aan de Nijver- dalse straat in .de wieg verbrand, toen een stoomapparaat vlam vatte op een moment, dat de moeder elders in het huis werkzaam was. Bij het kindje moest op doktersadvies worden gestoomd. De baby kreeg ernstige brandwonden en werd in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis te Almelo ver voerd, waar zij enige uren later overleed. De lieer D. Doets, plaatsvervangend commandant van de Amsterdamse brand weer, is in de leeftijd van 58 jaar over leden. Hij was van 1921 af bij de hoofd stedelijke brandweer in dienst. De straatverlichting van Hoorn, waar voor tot nu toe gas werd gebezigd, zal thans geleidelijk aan worden geëlectrificeerd. De gemeente bezat tot 1947 een eigen gas fabriek, waardoor de straatverlichting met gas goedkoopër was dan met elèctriciteit. Hoorn betrekt nu gas van de Hoogovens. Het oude pittoreske stadsgedeelte rondom de haven zal echter de typische gasverlichting houden. Tegen de 35-jarige George A. uit Bey routh (Syrië), die als beroep gediplomeerd apotheker opgaf, heeft de officier van justi tie bij de rechtbank te Amsterdam terzake van een drietal van vier hem ten laste ge legde gevallen van ladenlichting in de hoofdstad één jaar gevangenisstraf met af trek geëist. Zijn buit beliep ongeveer duizend gulden. Daarna zo voegde dc officier er aan toe zal de man wel uit worden ge wezen, want „aan dergelijke figuren heeft Nederland geen behoefte". Als resultaat van onderhandelingen, die de Amsterdamsche Bank met toestem ming van het ministerie van Economische Zaken en de Nederlandsche Bank heeft gevoerd met de Iraanse autoriteiten, is tus sen de Amsterdamsche Bank en de Bank Melli Iran (de centrale bank van Iran) een overeenkomst gesloten, als gevolg waarvan rechtstreeks verrekening zonder inschake ling van de sterlingvaluta kan plaats vinden. De Amsterdamsche Bank en de Bank Melli Iran zullen over en weer bij elkaar rekeningen onderhouden. HAARLEM EN OMGEVING In het gebouw van het Leger des Heils aan de Schagchelstraat zal Zondagavond een samenkomst worden gehouden onder leiding van de chef-secretaris van het Leger des Heils in Nederland kolonel F. Palstra. Ook zullen aanwezig zijn de leider van het notianaal muzikantencongres majoor C. Skinner van Londen en brigadier en me vrouw A. L. Gladpootjes, divisie-officieren te Amsterdam. De lieer M. A. J. Schaap, hoofdemployé eerste klasse bij het staatsbedrijf der P.T.T. te Haarlem, is met ingang van 1 Mei be noemd tot directeur van het postkantoor te Dongen (N. Br.). Op Vrijdagavond 12 Februari zal zen deling S. Hettascli in de kerk der Broeder gemeente, Parklaan 34, een lezing houden over het zendingswerk in Labrador. Een film zal de lezing illustreren. De Hcemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" geeft Zaterdag 13 Februari en Zaterdag 20 Februari in de toneelzaal van „Het Wapen van Heemstede" aan het Wil- helminaplein een tweetal opvoeringen van „Maaike", spel van de zeekant in drie bedrij ven door Rosita Peters (pseudoniem van Will, van der Berg). De regie is opnieuw in handen van Carel Veerhoff. Na afloop dansen. Ds. R. D. Beukma te IJmuiden. heeft een beroep gekregen van de Gereformeerde kerk te Doorn. De adjunct-commies van 's Rijks belastingen, de heer J. v. d. Riet te Schagen (inspectie) is verplaatst naar Beverwijk (inspectie). De adjunct-commies-titulair van 's Rijks belastingen de heer J. Spaans te Hoorn is verplaatst naar Beverwijk (inspectie). Per 20 Maart is verplaatst de controleur A van 's Rijksbelastingen, de heer J. Dek ker, van Amsterdam naar Haarlem (kantoor invoerrechten en accijnzen). De hoofdcontroleur bij de belasting dienst, de heer J. W. Bonnink te Beverwijk (inspectie) wordt verplaatst naar Utrecht. Mej. P. E. M. Kostermans typiste ter inspectie invoerrechten en accijnzen te Haarlem is eervol ontslag verleend. Geslaagd voor het examen commies- titulair van 's Rijksbleastingen de heer H. Koopmans te Haarlem. De afdeling Haarlem-Centrum houdt op Maandag 15 Februari- haar maandelijkse ledenvergadering in het Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104. Mevrouw M. Marijs Visser uit Den Haag zal een lezing houden over het boek ..Christus wordt weer ge kruisigd" door Niko Kazantzakis. Mej. G. A. van Dis te Haarlem heeft een Rotary Foundation Fellowship voor 1954—1955 gekregen dat haar in staat stelt een jaar aan een universiteit in de Verenig de Staten te studeren. Mej. Van Dis. die voor haar eindexamen gymnasium in Haar lem is geslaagd heeft onlangs het eind diploma van de School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam verworven. Sibajak, 11 v. Rotterdam te Port Said. Sliedrecht, 10 v. Kaapstad te Mena el Ahmadi ten anker. Sommelsdijk, 10 v. New York n. Baltimore. Stentor, ló v. Trinidad n. Londen. Stad Vlaardingen. 15 Vlissingen verwacht. Straat Banka, 9 te Durban. Tnbian, verm. 10 v. Los Angeles n. San Francisco Tabinta, 14 La Guaira verwacht. Tomini, pass. 9 Sabang tl. Port Said. Tomori, 13 Genua verwacht. Tero, 9 Fernando Noronha gep n. R'dam. Tankhaven III. 9 90 m. Z.ZO. Billiton. Thedeos, 11 Soerabaja verwacht. Thalatta, pass. 9 Lissabon n. Port Said. Tjiluwah, 9 140 m. Z. Kp. Padaran. Tjiwangi. 9 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Tarakan, 9 te Bandarshapur. Ternate, pass. 10 Sabang n. Singapore. Titus, 10 v. Amsterdam n. Hamburg. Tjipanas, 10 te Beira. Trajanus, verm. 16 v. Amsterdam n. San Juan. Tara, pass. 11 Fernando Noronha n. Rio de Ja- nei ro; Telamon 11 v. Port au Prince te Baltimore. Thalatta, pass. 10 Gibraltar n. Port Said. Tosari, 11 v. Djakarta te Rotterdam. Tamo. vertr. 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Tegelberg. 9 te Osaka. Tiba, verm. 16 v. Necoehea n. R'dam. Utrecht. 13 Tj. Priok verwacht. Van Spilbergen. 9 te Abidjan. Van Rieheeck. .0 v. Singapore n. Tj. Priok. Weltevreden, 13 Belawan verwacht. Wield recht, 9 v. Napels n. Tripoli. Wonosart, verm. 13 v. Rotlerdam n. Antw. Waingapoe, 9 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Waterman, 10 860 m. O.t.Z. St. Helena Wonogiri, lp v. Soerabaja n. Semarang. Waterland, 11 v. Montevideo te Ilheos. Willem Ruys, 10 v. Rotterdam n. Tj. Priok. Willemstad, 11 v. Aruba te Port Limon. Waal, 10 te Tzmir. Westerdam, 10 te New York. Zaan. 10 te Zaandam. Zeeland (KRL). 10 Cochin verwacht. Zonnewijk. 9 200 m. NO. Curacao. Zuiderkruis, 10 280 m. Z. New York. KLEINE VAART Anna b. 11 v. Newport Mon te Amsterdam verw. Arcturus, 9 v. Middlcsbro n. Esbjerg. Batavier III, pass. 10 Finisterre n. Casablanca. Bab-T, 9 v. Sete n. Barcelona. Beekbergen. 9 v. Basse Tndre n. Reqnejada. Cormoran, 9 v. Rotterdam te Londen. Diliigentia, 9 v. Lowcstolt n. Sheerness. Dollard, 9 v. Rotterdam te Newross. Domburgih, 10 dwars Dover n. Casablanca. Driebergen, vertr. 10 v. Caen n. Birkenhead. Duiveland, 9 v. d. Tyne n. Methil. Escaut, pass. io Brunsbiittel n. Antw. Ferocia, vertr. 10 v. Par n. La Pallice. Fiducia. vertr. 10 v. Maassluis n. Boston. Frans, 10 v. IJmuiden te Londen. Gaasterland, 9 v. Rotterdam »e Kinsslynn. Haskerland. 9 v. Goole n. Rotterdam. Henrica b, 10 v. Antwerpen n. Muiden. Ida Jacoba, 8 te Willemstad. Larix, 9 Gibraltar gepass n. Sete. Ponza. 9 te Londen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10