MOLOTOV STELDE PACT VAN ALLE EUROPESE STATEN VOOR Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Amerika zou tot waarnemer worden gedegradeerd Scelba vormt een kabinet met liberalen en socialisten V.S. willen buiten oorlog in Indochina blijven ïi 0 fa 25 Russisch veiligheidsplan verworpen Geen verrassing Noorwegen bereid Nederlanders toe te laten Zweedse borrel van de bon Het woord is aan Berichten over onrust in Oostzöne overdreven De inhoud Bende moordde en brandde in het Garoetse Olifant dwingt een KLM-toestel tot terugkeer Verkiezingsmanifest in de Sovjet-Unie Brandkast met 6000 bij vervoer achterhaald Spionnage-proces in Helsinki Weerrapport 68e JAARGANG No 182 DONDERDAG 11 FEBRUARI 1954 29 8 e JAARGANG No 3 0 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NAAR IJSLAND. Twee forse trawlers koersten gisteren de pieren van IJmuiden uit naar kouder oorden: de wateren rondom IJsland. Het waren de Tzonne(IJM 1) en de „Abraham" (VL 77) van de rederij Krijger, die daar twintig dagen lang gaan trachten verse vis voor de Nederlandse markt te verschalken. Enige weken geleden heeft het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening uit IJmuidense rederskringen een verzoek bereikt de risico's van de Verre Visserij, die met het oog op de hoge kolenprijs en het gebrek aan spreiding op de Nederlandse markt ten aanzien van de visaanvoer nogal groot zijn, te ver minderen. Het zou dan moeten gebeuren in de vorm van overheidssteun aan de Verre Visserij. Tot nu toe heeft de minister nog geen beslissing genomen. De schepen zullen uit de IJslandse wateren nok de „roodbaard" meenemen, een tot nu toe in Nederland weinig gewaardeerde vissoort, die echter op de Duitse en Engelse markt een uitstekende naam geniet. Bij wijze van proef wil men elk van de twee schepen duizend kisten laten meebrengen. Foto: De „Tzonne" begint de grote reis, nage wuifd door familieleden der opvarenden. BERLIJN, 11 Februari. (ANP, Reuter, United Press). Molotovs plan voor de verzekering der Europese veiligheid, dat hij gisteren aanbood, is door de drie Westelijke ministers eenstemmig verworpen, zoals zij trou wens tevoren reeds hadden afgesproken. Het plan was volkomen onaan vaardbaar, omdat het de invloed van Amerika uit Europa zou bannen en de Sovjet-Unie een overheersende positie ten aanzien van de Europese samenwerking zou geven. Het voorgestelde verdrag was tegelijk als niet- aanvalspact, bijstandspact en verdag van militaire en politieke samenwer king bedoeld, te sluiten tussen alle Europese staten. Dit pact zou het einde betekenen van de E.V.G. en de Atlantische Verdragsorganisatie. Amerika en China zouden als waarnemers de conferenties der aangesloten landen kunnen bijwonen. De bezettingstroepen der vier mogendheden zouden een half jaar na de inwerkingtreding van het verdrag moeten worden terugge trokken, doch kunnen terugkeren naar Duitsland indien de situatie dit vereiste. Eden kenmerkte het Russische plan als een moderne Manroeleer voor Europa. De West-Europese ministers maakten liet dui delijk, dat zij zich geenszins tot deze nieu we Russische leer zullen laten bekeren. Ofschoon het Russische plan door de drie Westelijke ministers niet geschikt wordt geacht voor ernstige discussie, be sloten zij op aandrang van Molotov het debat over Duitsland en de Europese vei ligheid voort te zetten. Wanneer zij ermee door zuilen gaan, zuilen zij echter pas Vrijdagavond beslis sen, nadat de eerste bespreking van het Oostenrijkse vraagstuk achter de rug zal zijn. Donderdag houden de ministers weer een geheime zitting over de Aziatische problemen. Verrassing heeft het door Molotov inge diende voorstel voor een Europees veilig heidspact niet gewekt. Het hield slechts een enkel nieuwe element in. Molotov wilde zich baseren op een voortgezette scheiding van Duitsland en hij stelde voor de bezettingstroepen binnen een half jaar uit beide helften van Duitsland terug te trekken. Voorts wilde de Russische mi nister, zoals in zijn voorgaande redevoe ringen reeds was aangekondigd, in de plaats van „de vorming van groepen van Europese staten, die tegen andere Euro pese staten gericht zijn" een algemeen Europees veiligheidspact stellen. De deel nemende landen zouden regelmatig confe renties moeten beleggen, een permanent raadgevend politiek orgaan moeten vor men en daarnaast een raadgevend militair orgaan. De enige rol. die Molotov daarbij aan de Verenigde Staten had toegedacht, was het zendon 'van waarnemers naar de bijeenkomsten van deze organen. Ook communistisch China zou daartoe het recht moeten krijgen. John Foster Dulles dankte al bij voor baat voor deze uitnodiging, die hij niet meer vond dan „een slechte grap", die moeilijk zou kunnen worden begrepen door het Amerikaanse volk na al de offers, die het voor Europa gebracht had, zo zeide hij. Het voorstel over een Europese verdrags organisatie houdt de volgende punten in: Bij het verdrag kunnen zich alle Euro pese landen aansluiten, ongeacht de re geringsvorm. De verdragslanden verbinden zich elkaar niet aan te vallen. De verdragslanden zullen onderling overleg plegen indien volgens één ervan de vrede in Europa in gevaar is. Een gewapende aanval op een van de verdragslanden zal gelden als eeh aanval op alle verdragslanden. Laatstgenoemde landen zullen dan interveniëren en de vrede herstellen. De verdragslanden zullen onderling vast stellen welke bijstand zij elkaar zullen verlenen. Alle verdragslanden zijn verplicht rap port uit te brengen aan de UNO over het geen zij doen voor behoud van de vrede in Europa. De verdragslanden mogen zich niet aan sluiten bij andere bondgenootschappen die in strijd met de doelstellingen van het verdrag en evenmin overeenkomsten slui ten die dezelfde strekking hebben. De verdragslanden moeten op gezette tijden confereren. Voorts moeten zij een permanent consultatief politiek orgaan in het leven roepen en een militair raad gevend orgaan vormen. De verdragsluitende partijen zullen de Verenigde Staten en de Chinese Volks republiek uitnodigen zich door waarnemers te doen vertegenwoordigen in de lichamen, welke in het kader van het verdrag zullen worden gesticht. De looptijd van het ver drag zou vijftig jaar jaar. Volgens Molotovs plan dienen de grote vier (Amerika, Engeland, Frankrijk en df Sovjet-Unie) éen conferentie van Euro pese staten te beleggen ter bespreking van een veiligheidsverdrag, waaraan alle Euro pese staten, wat hun politiek stelsel ook is, kunnen deelnemen. Oost- en West-Duits- land zouden, hangende hereniging van het land, verdragspartners zijn. Het tweede deel van het plan behelst te rugtrekking van alle bezettingstroepen uit Duitsland binnen zes maanden onder toevoeging dat zowel Rusland als de Wes telijke geallieerden hun zones opnieuw kunnen bezetten, wanneer dit om redenen van veiligheid nodig mocht zijn. OSLO. (NTB.). De Noorse minister van Handel, Erik Brofoss, heeft in het par lement verklaard, dat Noorwegen een on voldoende bevolkt land is, en dat. wanneer eenmaal een gemeenschappelijke Scandi navische arbeidsmarkt zal ziin ingesteld, overwogen moet worden jaarlijks een be paald aantal Nederlandse landverhuizers toe te laten. De Nederlanders zouden als arbeidskrachten op voet van gelijkheid worden behandeld met de emigranten uit Zweden of Denemarken. De minister zeide dit naar aanleiding van het verzoek der organisatie voor Euro pese economische samenwerking om hulp voor het oplossen van de vraagstukken, die de overbevolking in Italië en Nederland stelt. Veertien doden, elf gewonden en elf huizen in brand DJAKARTA (Aneta) Een zwaar be wapende bende, bestaande uit duizend man, heeft Maandagavond de dessa's Tji- diras, Tjisagara en Haurguning in het Ga roetse geterroriseerd, zo wordt uit Ban doeng bericht. Veertien dessabewoners werden door de bende gedood, elf zwaar gewond. Elf huizen werden in brand ge stoken. De door de bende aan eigendom men aangerichte schade wordt geschat op rp 150.000. WASHINGTON, (Reuter) President Eisenhower heeft Woensdag op zijn pers conferentie te Washington verklaard, dat de Verenigde Staten de Franse en Viet namese strijdkrachten helpen de vrijheids oorlog in Indochina te winnen, doch dat zij vermijden zelf bij de oorlogvoering be trokken te geraken. Hij kon zich geen gro tere tragedie voorstellen, dan dat de V.S. daadwerkelijk in de Indochinese oorlog verwikkeld zouden raken, in het bijzonder met grote eenheden, zo zei de president naar aanleiding van vragen over een ver klaring van een democratische senator, volgens welke het zenden van 200 Ameri kaanse technici naar Indochina mogelijk tot directe Amerikaanse interventie zou leiden. Eisenhower voegde hieraan toe, dat de technici de Fransen het gebruik van Ame rikaanse vliegtuigen en uitrusting leren. Zij zullen midden Juni worden terugge trokken. In de sector van Loeang Prabang werd blijkens een Woensdagavond door de lei ding der Franse uniestrijdkrachten in dit gebied gedane mededeling, niet gevoch ten. De hoofdmacht van de 308ste Viet- minh-divisie bevindt zcih nog steeds tach tig kilometer ten Noorden van de hoofd stad van Laos, aan de oever van de Nam- bao, een zijrievier van de Namhoe. Kleine Vietminh-eenheden vallen voor uitgeschoven posten der verdedigers aan. De aanvallen der Franse luchtmacht op Vietminh-eenheden en -legerplaatsen zijn in hevigheid toegenomen. Tengevolge van zware regenval en mist was het Woensdag niet mogelijk, de be wegingen van de Vietminh-troepen, die Loeang Prabang naderen, na te gaan. ROME, (Reuter) De Christen-demo craat RIario Scelba heeft Woensdag: een nieuwe Italiaanse regering gevormd, die steunt op de (R.K.) Christen-democraten, de democratische socialisten en de liberalen. Scelba heeft president Einaudi Woensdag avond de ministerslijst overhandigd. De nieuwe premier is een verbitterd tegen stander van communisten en neo-fascisten. In het nieuwe kabinet hebben veertien Christen-democraten, vier socialisten en drie liberalen zitting. De regering-Scelba kan in de 590 leden tellende Italiaanse nationale vergadering op een meerderheid van ongeveer zestien stemmen rekenen, mits de leden der rech tervleugel van de Christen-democraten en die van de linkervleugel der rechtse socialisten zich aan de partijlijn houden. In de senaat is de meerderheid der re gering geringer. De kleine republikeinse partij was niet bereid aan de regering deel te nemen, ook niet na herhaald aandringen door de drie regeringspartijen. Zij heeft echter wel haar steun in de volksvertegen woordiging toegezegd. Mario Scelba is behalve premier ook mi nister van Binnenlandse Zaken. Zijn plaatsvervanger is de sociaal-democra tische leider, Giuseppe Saragat, die tevens minister zonder portefeuille is. Andere le den van het kabinet zijn Attilio Piccioni (Christen-democraat) Buitenlandse Za ken, Ezzio Vanoni (Chr. dem.) Begroting, Roberto Tremelloni (Soc. dem.) Finan ciën, Paolo Emilio Taviani (Chr. dem.) Defensie, Gaetano Martino (liberaal) On derwijs, Bruno Villabruna (liberaal) Han del en Industrie, Ezio Vigorelli soc. dem.) Arbeid, Giuseppe Medici (Chr. Dem.) Landbouw en Michele de Pietro (Chr. dem.) Justitie. De nieuwe regering komt aan de macht op een ogenblik, dat de machtige 'com munistische partij overal in het land ageert. Volgens de autoriteiten moeten de stakingsparolen, die in het gehele land zijn uitgegeven, gezien worden als een onder deel van een offensief tegen het nieuwe kabinet. Gisteren heeft het werk in de havens van Genua, La Spezia en Savona drie uur stil gelegen. Heden stond een 24-uursta- king in Milaan en omgeving op het pro gramma, waarvoor arbeiders in de in dustrie, de gas- en electriciteitsbedrijven en de transportdiensten zijn opgeroepen. Later in deze week en in het begin van de volgende week zullen andere stakingen worden afgekondigd, die door het grote onder communistische leiding staande ai- CALCUTTA (Reuter-ANP). De Dou glas DC-4 PH-TEZ „Zeeland" van de K.L.M. heeft zich Woensdag genoopt ge zien, drie uur nadat hij van het vliegveld Dum Dum van Calcuta was opgestegen, naar deze luchthaven terug te keren, om dat een tweejarige olifant, die per vlieg tuig naar New York zou worden gebracht, uit zijn houten kooi in het toestel was ge broken. De in Thailand gevangen olifant wordt nu op het vliegveld vastgehouden, totdat maatregelen zijn genomen v<jor de voort zetting van de reis. gemene vakverbond en de kleine sociaal democratische vakbeweging worden geor ganiseerd. Het Christen-democratische vakverbond verzet zich echter tegen deze acties. Goed werk Onze correspondent in Rome schrijft: Het was te voorzien dat het voor Scelba niet moeilijk zou zijn een kabinet te vor men. De vier partijen waren het reeds eens over het programma en in hoofdzaak ook over de verdeling der portefeuilles. De nieuwe regering heeft in kamer en senaat een, zij het dan ook, geringe meerderheid en dus zal weldra de crisis voorbij zijn. Daarmede zijn de consequenties getrokken van de verkiezingen van 7 Juni, die zo slecht zijn uitgevallen voor de voorstanders van de „nieuwe kieswet". Hervorming van de kieswet volgens een stelsel van meer evenredige vertegenwoor diging is één van de programmapunten van de regering-Scelba. Verder zal de nieuwe regering de verhouding tot het buitenland vooral Engeland én Ameri ka die onder Pella danig heeft geleden, moeten verbeteren. Het ziet er naar uit dat deze regering, hoezeer bestreden door twee sterke extremismen, voor het nieuwe, democratische Italië goed werk zal gaan doen. STOCKHOLM (United Press) De rant soenering van sterke drank in Zweden, die al sinds 1914 van kracht is, zal per 1 Oc tober 1955 worden opgeheven als het par lement daar mee accoord gaat. Binnen een maand zal de regering aan het parlement voorstellen tot onbeperkte verkoop over te gaan van sterke drank .in monopolie-winkels en alcoholische dranken te laten schenken in restaurants zonder dat er warm voedsel bij besteld hoeft te wor den. Het voorstel bevat nog wel enkele beperkingen, maar zou de bestaande situa tie toch sterk wijzigen. Volgens de nieuwe bepalingen zal geen sterke drank mogen worden geschonken in restaurants op weekdagen voor 's mid dags 4 uur en op de weekends en feestda geen voor 2 uur 's middags. Op het ogen blik mag men vroeger aan de borrel, namelijk om 12 uur 's middags op week dagen en om 1 uur 's middags op Zon- en feestdagen. Voor 3 uur 's middags mag men zich echter niet meer dan 7.5 centi liter alcohol laten schenken in restaurants en men moet er een zekere hoeveelheid warm voedsel bij bestellen. Indien het regeringsvoorstel wordt aan genomen zal men zo veel sterke drank mogen kopen als men wil in dö door de staat geëxploiteerde drankwinkels, zonder dat men een rantsoenboekje nodig heeft. Officieel is de wijn niet gerantsoeneerd, maar men moet zijn aankopen laten in schrijven. Een Zweed met een schone kerf stok kan zijn boekje aanvragen als hij 25 is, of een paar jaar eerder als hij getrouwd is. Een man mag één liter sterke drank per maand kopen, een vrouw een liter per drie maanden. Een man die zich goed ge draagt en wiens inkomen er naar is, kan uiteindelijk een maximum van drie liter bereiken. Voor bijzondere gelegenheden, zoals verjaardagen, kan men een extra rantsoen aanvragen, dat meestal gegeven wordt en dat tussen de 5 en 15 liter ligt. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Adjudant V. F. Erskine Crum van de Schotse Garde ziet men hier met zijn paard de trappen bestijgen van het oude gebouw van de koninklijke militaire academie te Sandhurst. Deze „stunt" was een onderdeel van de generale repetitie voor de Sovereigns Parade", welke vandaag in Engeland wordt gehouden. LONDEN. (Reuter)Volgens een be richt in de „Times" schijnen berichten over wijdverspreide onrust in Oost.-Duitsland, die in de afgelopen dagen in West-Berlijn circuleerden, grotelijks overdreven te zijn. De bevolking schijnt wel in een sfeer van spanning en ontgoocheling te leven en bij de autoriteiten valt inderdaad zenuwach tigheid te constateren. Er zijn goede bewij zen voor, dat overal in de Sovjet-zóne ge discussieerd is over vrije verkiezingen naar Westelijk plan. Leidende partijleden zijn naar de fabrie ken gezonden om de Sovjet-Russische voorstellen te propageren, aldus de corres pondent van de „Times". Een Amerikaanse woordvoerder heeft de jongste berichten over onrust in Oost- Duitsland „overdreven" genoemd: Een Britse woordvoerder sloot zich bij deze op vatting aan. Hoewel de toestand in Oost-Duitsland, naar de mening van de Amerikaan moei lijk gepeild kon worden, had hij niets ver nomen over massa-bewegingen of inciden ten od grote schaal. Wel werd, zo voegde hij hieraan toe, ontevredenheid over de •gang van zaken op de conferentie van Vier „duidelijk tot uitdrukking gebracht". LONDEN (Reuter) In een ver kiezingsmanifest van de Russische com munistische partij wordt gezegd, dat de Sovjet-Unie haar uiterste best zal doen om het uitbreken van een nieuwe oorlog te voorkomen. Aan de ander kant wordt het Russische volk gewaarschuwd, dat het noodzakelijk is, voortdurend de Sovjet strijdkrachten te verbeteren en te ver sterken teneinde de veiligheid van het land te verzekeren. In het door het persbureau Tass gepu bliceerde manifest, dat is uitgegeven met het oog" op de verkiezingen voor de op perste Sovjet op 14 Maart, wordt een overzicht gegeven van de binnenlandse en buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie. Zo wordt verklaard, dat de Sovjet-rege ring en de communistische partij zo veel mogelijk er toe zullen bijdragen, dat de volkeren in vrede met elkaar kunnen leven en dat de internationale spanning vermindert. In dit verband wordt nog eens herinnerd aan de uitspraak van Le nin, dat het socialistische en het kapitalis tische stelsel in vrede naast elkaar kunnen bestaan. Otto Weiss: Er zijn feestelijke plechtigheden die een diepe indruk nalaten bij velen die er niet bij zijn ge weest. Politie sloot samen met N.S. auto in; dieven vluchtten Twee onbekende mannen hebben in de afgelopen nacht ingebroken bij de veevoe derhandelaar D. te Nuth en daar onder meer diens brandkast cn een bestelauto ontvreemd. De brandkast, waarin een be- bedrag van ongeveer 6000 gulden zat, heb ben zij in de bestelauto geladen. Bovendien ontvreemdden zij nog enkele pakken met veevoeder en twee kistjes sigaren. De mannen verschaften zich eerst toe gang tot de garage van de handelaar en daarna via een binnendeur tot diens wo ning en kantoor. Zij brachten het met hun buit echter slechts tot in een buitenwijk van Heerlen. Daar werd de bestelauto tegen half vijf opgemerkt door een autopatrouille van de Heerlense gemeentepolitie. De agenten wilden controleren of cle in zittenden de Rijtijdenwet soms overschre den en besloten hen daarom aan te houden. Zodra de patrouilleauto de bestelauto begon te volgen gaf de laatste vol gas en sloeg allerlei smalle zijwegen in, teneinde te voorkomen dat de politieauto zou kunnen passeren. Bij de overweg aan de Wijn- gaardsweg in de buurt van Ten Esshen reed de bestelauto zich echter vast voor gesloten spoorwegbomen. De bestelauto sloeg nog een veldweggetje in, maar botste tenslotte tegen een hoogspanningsmast van de Nederlandse Spoorwegen. Onmiddellijk daarna maakten de twee inzittenden zich over het veld uit de voeten. De politie schoot op hen, maar het tweetal wist in het duister te ontkomen. Onmiddellijk werd begonnen met het onderzoek naar de eige naar van de bestelauto. Dit bleek een vee voederhandelaar uit Ophemert in Gelder land te zijn. De rijkspolitie in die plaats zocht hierna uit, dat de auto in bruikleen was gegeven aan de vertegenwoordiger van de veevoederhandelaar genoemde D. uit Nuth. Deze had intussen van de inbraak nog niets gemerkt en ontdekte pas dat bij hem was ingebroken, toen de rijkspo litie van Nuth hem tegen de morgen kwam wekken. HELSINKI (Reuter). Zeven personen zijn Woensdag te Helsinki veroordeeld tot dwangarbeid wegens spionnage voor een buitenlandse mogendheid. De leider van de spionnagegroep, Reino Armas Kaervo, een kapitein van de luchtmacht, kreeg de zwaarste straf, namelijk acht jaar dwang arbeid. De veroordeelden zijn allen Finnen. Een van hen is een vrouw. Het proces tegen de thans veroordeelden is in November 1953 begonnen. Het hof heeft niet mede gedeeld, ten bate van welk land zij hebben gespionneerd, doch alle te Helsinki ver schijnende dagbladen, met uitzondering van de communistisch gezinde, hebben de Sovjet-Unie als zodanig genoemd. (van hedenochtend 7 uur) weers- toestand J2 L Hc- 7S S O S 2.2 Helsinki sneeuw NO 4 -14 0,1 Oslo sneeuw NO 1 -6 1,1 Stockholm sneeuw O 5-6 0,1 Kopenhagen sneeuw O 8 -5 0,1 Londen geheel bew. ONO 3 6 2' Amsterdam regen ZO 4 2 6,6 Brussel regen Z 3 5 3 Parijs geheel bew. Z 5 5 0 Bordeaux regen W 6 8 3 Grenoble (geen opgaaf ontvangen) Nice regen 7 9 Warschau sneeuw ZO 3-10 1 Berlijn sneeuw O 4 -3 0,1 Frankfort mist windstill 2 4 München zwaar bew. ZZW 2 2 4 Zürich mist windstil 2 8 Geneve regen ONO 2 2 9 Locarno geheel bew. O 10 0 Wenen sneeuw ZO 2 -7 0,4 Innsbruck half bew. windstil -1 0 Rome geheel bew. ZZO 8 10 0,2 Neerslag laatste 24 uur noocDomwm* OOSTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in de Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt en mistig. Plaatselijk enige regen of motregen en in het Noorden van het land mogelijk ook enige sneeuw Weinig verandering in temperatuur Matige wind uit Ooste lijke richtingen 12 Februari Zon op 8.03 uur onder 17 47 uur. Maan op 11 55 uur. onder 4.44 uur. Maanstanden 17 Febr. 20.17 uur: Volle maan 26 Febr. 0.29 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 11 Februari Hoog water: 9.25 en 22.05 uur Laag water: 4.44 en 17 20 uur Vrijdag 12 Februari Hoog water: 10.39 en 23.28 uur. Laag water: 5.49 en 18.38 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1