De zaag Woningtekort in grote steden in 1960 nog niet opgeheven Korte plechtigheid in brandweerkazerne Kwart eeuw in vrijwillige dienst Davitamon Plaats kleuterschool te Overveen H. P. Ulsamer 40 jaar bij Provinciale Griffie N.V. HAARLEMSCHE BOUWSTOFFEN HANDEL Drie brandhaarden in één fabriek Oud Erasmusbeeld uit Japan naar Nederland Kort geding tussen RMS en Zuid-Molukken -£5s - cflNATOQ^ Minister Witte: De Lek is verder ijsvrij gemaakt DONDERDAG 11 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Neem geregeld Uw Een 10 voor gezondheid Agenda voor Haarlem Ook woonschip van firmant ging in vlammen op Japanners noemden het „Hollandse Barbaar" Haagse rechtbank verbiedt teruggave van schip Mau-Mau-leider gevangen Belgische scholieren te zwaar belast Waddeneilanden nog niet bereikbaar Het vrijwel voltallige brandweercorps van Haarlem is gisteravond in de garage van de Brandweer aan de Gedempte Oude Gracht getuige geweest van de uitreiking van de médaille van verdienste van de Koninklijke Nederlandse Brandweervere niging door commandant H. C. Vernout aan de heer A. H. de Bruyn, vrijwilliger eerste klas, die thans vijfentwintig jaar bij de Haarlemse brandweer in dienst is. Alvorens de commandant een korte toe spraak hield, inspecteerde de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, de in volledig uitruk-tenüe gestoken brand weerlieden. Hierna deelde de heer H. C. Vernout mee, dat de tweede jubilaris, de heer G. van Galen, die voor dezelfde ver diensten gehuldigd zou worden, wegens ziekte verhinderd was, de huldiging bij te wonen. Volgens de heer Vernout heerst er een zeer kameraadschappelijke stemming onder de leden van het Haarlemse brandweer corps, hetgeen wel duidelijk tot uiting komt in het feit, dat er mannen zijn, die de brandweer 25 jaar trouw blijven. Verder toonde de commandant er zich verheugd over, dat de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging hem in de gelegen heid had gesteld, médailles uit te reiken. Burgemeester Cremers verklaarde, het zeer op prijs te stellen, dat alle brandweer lieden aanwezig waren. Hij zei het groot ste respect te hebben voor wat de brand weerlieden over hebben voor hun brand weer of, met andere woorden, voor hun burgerij. De jubilaris bracht hij dank voor hetgeen deze persoonlijk voor de veilig heid van de stad in deze 25 jaar heeft ge daan. „Ook hebt gij, met uw voorbeeld, ADVERTENTIE Het ideale vitaminepreparaat 1 dragée per dag is voldoende 100 dragees voldoende voor 3 maanden Hoge vitaminewaarde ORGANON-OSS DONDERDAG 11 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Voor iedere vrouw komt eens de tijd", Rotterdams Toneel, 8 uur. Nassauplein 8: Ned. Ver. voor Natuur geneeswijze: spreker: H. v. d. Upwich, 8 uur. Gebouw Vrijz. Herv., Jacobstraat 6: Spr. G. Brucks en J. Kits; m. m. v. Anton Marco, zang, 8 uur. Frans Hals: „De zoon van niemand", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De engel en de bandiet", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „Contraspionnage", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Scaramouche", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. City: „Bittere rijst", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De woeste hoogte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Obsessie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 12 FEBRUARI Lange Veerstraat 16: Stichting Psycho- Synthese; spreker B. v. d. Meer, 8 uur. Con certgebouw: Muziekdemonstratie interscho- lair jeugdtournooi, 7.45 uur. Nassauplein 8: Theosofische Vereniging; spr.: mevr. E. v. d. BergBoldingh, 8 uur. Willielminastraat 22: Ver. van Spir. „Het licht"; spr. mevr. J. v. d. Tuinv. d. Lans, 8.15 uur. Lido: „Slaven der hartstocht", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De fidele boer", alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: „Taxi 85 rijdt voor", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Grensincident", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De ge volgen van een misstap", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gaslicht", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Beschermt het ongeboren leven", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. De commandant van de Haarlemse brand weer, de heer H. C. Vernout, speldt de heer A. H. de Bruyn de médaille van ver dienste van de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging op. Links op de foto de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers. vele jongeren geprikkeld, tot de brandweer toe te treden en waren zij eenmaal in de brandweergeleden opgenomen, dan was het weer uw voorbeeld, dat hen er toe zette, net als gij te handelen". Tenslotte sprak de burgemeester de hoop uit dat, wanneer de burgerij een verslag zal lezen van deze plechtigheid, zij tot zich zelf zal zeggen: „Het is goed, dat wij zulk een brandweer hebben". Opnieuw voerde hierna de commandant van de Haarlemse brandweer het woord, nu om de vele verdiensten van de jubilaris te noemen, en om diens echtgenote te prij zen voor de manier, waarop zij dikwijls haar man bij brandmeldingen had afge staan. Aan het slot van deze korte plech tigheid, die werd bijgewoond door oud- hoofdbrandmeester dr. C. Spoelder, speld de de commandant de jubilaris de médaille op. Na afloop volgde voor de brandweerlie den een feestelijke bijeenkomst in het ge bouw van de H.K.B. Gedeputeerde Staten keuren raadsbesluit niet goed Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben hun goedkeurig onthouden aan het raadsbesluit van de gemeente Bloemendaal van 2 Juli 1953 tot intrekking van het par tiële uitbreidingsplan ter weerszijden van de Julianalaan. Vorige week hebben Gedeputeerde Sta ten in een openbare vergadering de bezwa ren van bewoners van de Vrijburglaan te Overveen behandeld. Zoals bekend zijn er plannen in deze omgeving een openbare kleuterschool te bouwen. Aanvankelijk was als plaats aangewezen het Tinholthuis en later de zandbak aan de Vrijburglaan. Bewoners hadden bezwaren tegen de plaats, omdat zij vreesden, dat het uitzicht belem merd zou worden. Ook waren zij van me ning, dat intrekking van het partiële uit breidingsplan volgens de wet niet moge lijk was. In hun overwegingen tot onthouding van goedkeuring aan het raadsbesluit merken Gedeputeerde Staten o.a. op, dat duidelijk is gebleken, dat het de bedoeling van de raad is geweest een andere bestemming aan het terrein te geven. Om dat doel te bereiken dient het plan gewijzigd te wor den en men mag het plan niet intrekken, om daardoor in staat te zijn de procedure te bekorten. Op Maandag 15 Februari zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer H. P. Ulsa mer als schrijver bij de Griffie van de provincie Noordholland in dienst trad. De heer Ulsamer, die voor vele ouderen uit onze stad zeker geen onbekende is, zou reeds van jongs af aan bij overheids lichamen werkzaam zijn, getuige zijn eer ste betrekkingen bij het Parket van de Ambtenaren O. M. van het Kantongerecht, bij de ontvanger van de Directe Belas tingen en ter gemeentesecretarie. Nadat hij op 15 Februari 1914 zijn be stemming op het kantoor van de Provin ciale Griffie gevonden had, bleken zijn prestaties en werklust hem snel doen pro moveren, hetgeen uiteindelijk resulteerde in zijn benoeming tot referendaris. De laat ste jaren is de heer Ulsamer naast zijn ge wone werkzaamheden tevens belast met de redactie van het Jaarboekje van de Pro vincie Noordholland. Dat de belangen van zijn collega's de ju bilaris evenzeer na aan het hart liggen, wordt bewezen door zijn langdurig lid maatschap van de Vereniging voor Provin ciaal Personeel in N.H. Na in begin 1933 tot bestuurslid van de groep Griffie-perso neel te zijn gekozen, volgde eind 1933 zelfs zijn benoeming tot lid van het hoofdbe stuur, van welk bestuur de heer Ulsamer sedert 1937 het secretariaat waarneemt. Buiten de kring van zijn werkzaamheden op kantoor en voor de organisatie, mocht de jubilaris zich bij velen een grote ach ting verwerven door zijn werk als be stuurslid en penningmeester van het Ge mengd Koor „Polyhymnia", welke functie hij reeds 38 jaar vervult. Het zal deze gewaardeerde en bij zijn collega's geziene ambtenaar op zijn jubi leumdag, waarop in de ochtenduren de huldiging te zijnen kantore zal plaats heb ben, terwijl in de namiddag en avond het feest in een intieme kring van genodigden wordt gevierd, zeker niet aan belangstelling ontbreken. ADVERTENTIE ,$paarnwouderstraat 38-40 ETERNIT - MARTINIT BOARDS uit voorraad leverbaar Tel. 15681 .- 21205 In de afgelopen nacht werd de brand weer van Winschoten gealarmeerd voor een brand bii de groentendrogerij van de firma R. J. Wortmann en Zoon aan het Oosterdiep. Toen de brandweer ter plaatse arriveerde stond het gebouw in lichter laaie. Tezelfdertijd bleek brand te zijn uitge broken in het woonschip van een der fir manten, de enige maanden geleden gehuw de heer J. Wortmann jr., die op het ogen blik in Oostenrijk vertoeft. Het woonschip, waarin zich onder meer enige fraaie hand geknoopte gobelins bevonden, brandde ge heel uit. Korte tijd later ontdekte men ook brand in de machinekamer van de dro gerij. Hier bleek een stapel jute zakken vlam gevat te hebben. Een uur naderhand werd nog een brand haard ontdekt in een belendende fabriek van eterniet platen. Hier smeulden enige dekkleden. Deze branden waren spoedig geblust. De drogerij en de opslagplaats van de firma Wortmann brandden geheel uit. De politie stelde een uitgebreid onder zoek in. Zij houdt, rekening met de moge lijkheid dat een brandstichter aan het werk is geweest. Een ongeveer één meter hoog houten hek beeld uit het einde der 16de eeuw. dat Erasmus voorstelt, zal in April met de K.L.M. van Tokio naar Nederland worden vervoerd, waar het in het historisch museum te Rotterdam zal worden tentoongesteld tezamen met an dere oude afbeeldingen van deze grote Ne derlandse humanist. De ontdekking van dit beeld, dat reeds meer dan 3eeuw in Ja pan wordt be waard, eerst in de Japanse tempel Ryu-Ho te Azu- mamasa en later in het Keizerlijk Museum te Tokio is een geschiede nis op zichzelf. Een pater uit Rome vond op een missieten- 'toonstelling in 1926, in de Ita liaanse hoofdstad gehouden, een foto van een in Japan bewaard beeld. Hij was zo getroffen door de frappante gelijke nis met Erasmus, dat hij een repro ductie van deze foto maakte en deze zond naar het Maritiem Mu seum te Rotter dam. De toenma lige directeur de heer J. W. van Nouhuys, wist na een onderzoek van enkele maan den. waarbij zelfs Spaanse bronnen werden geraad pleegd. met ze kerheid vast te stellen, dat dit beeld inderdaad Erasmus moest voorstellen. Op de rol. die de figuur in de hand houdt, zijn nog de le'tters ER..MUS en R..TE.. 1598 te lezen. Het bleek, dat dit fraaie houten beeld als hckbeeld had dienst gedaan on het schip „De Liefde", dat eerder „Erasmus" heette en at op 27 Juni 1598 tezamen met de sche pen „De Gheloove", „De Hope", „De Trouwe" en .De Bliide Bootschap" vanuit de Rotter damse haven naar Japan was uitgevaren. Na een ze- r moeilijke reis via de straat Magelhaens, wist van deze vloot van vijf schepen alleen „De Liefde" op 19 April 1600 Bunga in Japan te bereiken. Er waren nog slechts 24 overlevenden aan boord, waarvan er slechts zes op hun benen konden staan. Alh ewel de Japanners zich niet vijandig tegenover de schepelingen gedroegen, namen ze toch alles wat te krijgen was mee naar huis. Ook het hekbeeld, dat daar de naam kreeg van Oranda Ebisu, wat (volgens prof. J. Huizinga niet helemaal juist met „Hollandse Barbaar" vertaaald werd. „De Liefde is kort daarna bij Gedaga aan de grond gelopen en vergaan. Het beeld, dat aanvankelijk aan de familie Makino, grootgrondbezitters, heeft behoord, werd later aan de tempel van Azuma-Masa geschonken en kreeg tenslotte een plaats in het Keizerlijk Museum te Tokio. Dit beeld, waarvan de maker niet gedroomd zal hebben, dat het in de 20ste eeuW nog eens zou terugkeren, zal deze keer de reis per vliegtuig maken in 2'/a dag, hetgeen wel wat korter is dan de eerste reis, die 653 dagen in bc-lag heeft genomen. Van Erasmus zijn talrijke beeltenissen be kend. Hij werd geschilderd en getekend door drie van de grootste schilders van zijn tijd: door Quintijn Metsys. door Hans Holbein en door Albrecht Dürer, welke portretten later talloze keren zijn herhaald. Het is jammer, zo zegt professor Huizinga in zijn boek over Erasmus, dat er niet de minste grond is om te geloven dat een tekening van Lucas van Leiden uit 1521 in Teylers Museum te Haar lem hem inderdaad voorstelt, zoals sommigen aannemen. Er is voorts een standbeeld van Erasmus in Rotterdam, het koperen door Hendrik de Keyzer, dat in 1622 in de plaats kwam van een vroeger monument van ge kleurde steen voor het geboortehuis van de grote geleerde. De president der Haagse rechtbank heeft gisteren, in een kort geding, van de R.M.S. (Zuid-Molukse Republiek) tegen het goti- vernement van Nieuw-Guinea, aan dit gou vernement verboden om het te Sorong (Nieuw-Guinea) liggende schip „Hoa Moa" af te geven aan de Republiek Indonesia of om daarover enige andere beschikkings- daad te verrichten. De Republiek Indonesië had aan de Ne derlandse regering te kennen gegeven, dat dit schip, hetwelk vroeger „Sibula" heette en in Mei 1950 te Ambon was buitgemaakt, aan haar toebehoorde en had daarom aan de Nederlandse regering verzocht het schip aan haar af te geven. De Nederlandse regering en het gouver nement van Nieuw-Guinea waren voor nemens om aan dit Indonesische verzoek te voldoen. De R.M.S. maakte op het schip aanspraken. De president heeft thans op vordering van de R.M.S. verboden het schip aan de Republiek Indonesië af te geven en in zijn vonnis bepaald, dat de R.M.S. binnen vier weken de zaak, waarin over het eigendoms recht van het schip definitief zal worden beslist, bij de rechtbank aanhangig zal maken. ADVERTENTIE Bestrijd vermoeidheid en vat baarheid voor ziekte doel treffend met Sanatogen I Sanatogen Is geconcentreerde bouwstof voor zenuwen, bloed en alle weefsels. Een Sana- togenkuur doet wonderen. Be gin er dadelijk mee. Het Zenuwtonicum Soldaten van het Oost-Afrikaanse regi ment „Kings African Rifles" hebben een Mau-Mau-leider, die zich „generaal Hitier" noemt, gevangen genomen. Het hoofdkwar tier van het leger deelde mede, dat een patrouille Dinsdag in het gebied van de Mount Kenya de bende van „generaal Hitier" uit elkaar heeft geslagen. De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir. Witte, deelt de vrees van enige Eerste Kamerleden, dat vooral in de grote steden het tijdstip, waarop het aantal woningen gelijk zal zijn aan het aantal woningbehoevende huishoudingen, in 1960 nog niet bereikt zal zijn. Hoewel de minister van mening is, dat de bestaande overspanning van de arbeids markt in de bouwnijverheid zelfs met het huidige bouwprogramma van 65.000 wo ningen per jaar van tijdelijke aard zal blijken te zijn, deelt hij de mening, dat voorlopig het doel niet hoger moet worden gesteld dan 65.000 woningen per jaar. Mocht na enige tijd blijken, dat een grotere productie mogelijk is, dan zal hij zich op nieuw over dit probleem beraden. ADVERTENTIE R* üi T E s Een geneeskundig onderzoek van leer lingen'der Belgische middelbare scholen heeft aan het licht gebracht dat 30 procent van hen lijdende was aan stoornissen. Het meerendeel was overspanen als gevolg van te veel huiswerk. Het uiteindelijk resultaat van deze toestand is. dat niet minder dan 70 procent der leerlingen de studie moet opgeven. Dit heeft de Belgische minister van onderwijs Pierre Harmei gezegd tij dens een voordracht. Een groot aantal leer lingen is bovendien verstandelijk niet rijp voor het onderwijs in zijn huidige vorm, zo verklaarde hij verder en het is dan ook niet te verwonderen dat aan het einde van de zes studiejaren nog slechts 30 procent eindexamen doet. De minister noemde het een verheugend verschijnsel dat het aantal kinderen uit gezinnen van arbeiders dat de scholen be zoekt en het einddiploma haalt, voort durend toeneemt. De taak der leraren v.-ordt hierdoor echter zwaarder omdat zij niet kunnen rekenen op de erfelijke over dracht van taal, woordenschat en opvoe ding. De minister was voorts van oordeel dat de overladen lesroosters en het vele huiswerk dat de leerlingen wordt opge geven gelijk staan met „intellectuele mis handeling". Hij betoogde dat heel wat vakken geschrapt dienen te worden en wat het huiswerk betreft, herinnerde hij er zijn toehoorders aan, dat aan het parle ment een wetsontwerp is voorgelegd op grond waarvan het verboden zal zijn leer lingen van 12 tot 15 jaar taken op te geven voor thuis, die meer dan twee uur vergen. Op zeker moment in het mensenleven valt de snelheid van het jachtige bestaan plot ting stil in de eenzame sfeer ener huiskamer. Zo is het ook mijnheer Alleman vergaan. Hij heeft een ganse week hard ge lopen achter zijn verdiensten en verlangens aan, gretig loe rend naar gelegenheden om hier en daar in de gauwigheid iets mee te plukken voor de neus van anderen weg. Nu zit hij roerloos onder de lamp op het pluche tafelkleed te staren, omdat het Zaterdagmiddag is. Op Zaterdagmiddag is de strijd om het bestaan op commando stilgelegd, dan krijgt de mens tijd om even te denken over wat hij de volgende week kan doen om zichzelf in stand te houden. Mijnheer Alleman denkt. Hij maakt de balans op van zijn bezit en zijn kansen op meer bezit. Het gaat niet slecht. Hij heeft een prettig huis, de be hanger is pas geweest en al reeds betaald, de baas heeft hem geprezen, waarmee zijn promotie dichterbij is geko men. De kinderen zijn gezond, de vrouw is boodschappen doen en dus ook gezond, er zijn sigaretten in huis voor de Zon dag en er valt vandaag niets te doen dat niet kan worden uitgesteld. Dan denkt hij plotseling aan een onaangenaam ding. Dat komt, omdat op gans onver klaarbare wijze het beeld van mijnheer Anderman voor zijn geest oprijst. Mijnheer Ander man is veertien dagen geleden zijn zaag komen lenen en heeft dit instrument niet terugge bracht. Er ontbreekt dus iets aan het bezit van mijnheer Alleman, en het is een vervelende ge dachte dat dit door een ander wordt gebruikt zonder boe of ba. Die zaag, die er niet is, kwetst de bestaansdrift van mijnheer Alleman. Hij voelt zich tekort gedaan, bedreigd in zijn eigendom, ontroofd van een rechtmatig stuk uit zijn eigen kleine wereld. Die Anderman is een brutale vlerk, peinst hij. Een zaag ko men lenen en niets meer van zich laten horen. Eenvoudig doen alsof het zijn eigen zaag is. En vandaag waarschijnlijk alsmaar zagen met een trots gezicht, terwijl de eigenaar zonder zit. Hij denkt ingespannen na of er hier in huis niets te zagen valt, dat geen uitstel kan lij den. Maar hij vindt niets. Er is niets te zagen, hij kan geen motief vinden om naar mijn heer Anderman te stappen en verongelijkt te zeggen: Ik kom de zaag halen, want ik heb haar nodig. Hij probeert aan iets anders te denken, maar de tanden van de zaag, die er niet is, knagen aan zijn gemoedsrust. Zijn eigen-ik krijgt een onaan genaam gevoel van geweld te zijn aangedaan. En hij trekt zijn jas aan om naar mijnheer Anderman te gaan en de zaag weerom te nemen, opdat zijn bezit com pleet zal zijn. Hij weet wat Anderman zeg gen zal. De zaag? Och dat is spijtig, ik ben er juist mee bezig. Het kan toch wel even wachten nog? Toevallig dat ge haar juist nu nodig hebt. Maar als ge er op staat, hier is ze. En ik zal wel een eigen zaag ko pen. Als ik geweten had dat ge de dingen zo slecht kunt mis sen, was ik er niet om geko men. Anderman is een bruut, peinst Alleman. Als hij be schaving had, zou hij zelf ge- komen zijn met een hartelijk dankjewel. Zo gaat het als ge goed voor mensen zijt. Ge moest eigenlijk nooit iets uit lenen. Het loont nooit, ge krijgt er alleen zelf maar zorgen door. Anderman, zou hij zeggen, kijk eens hier, als ge wat bij me lenen wilt, moet ge bedenken dat ik geen zaag zou hebben wanneer ik haar zelf niet nu en dan eens gebruiken wil. Dus ge hadt haar terug moeten brengen. Nog zedepreken ook, zou Anderman antwoorden. Neem uw zaag en hoepel op. Ik heb uw spullen niet meer nodig. Dat is u geraden ook. An derman. Ge hoeft bij mij niet meer aan te komen. Ik heb nu ondervonden wat ge voor een vent zijt. Wel alle-dit-en-dat! Denkt ge dat ik om zo een onnozele zaag uw lelijk gezicht nog eens zal willen zien? Ge meent zeker dat ge de enige in het land zijt, die een zaag heeft! Of zou ik misschien zelf niet een zaag kunnen betalen? Beter dan gij, denk ik! Uw vunzige baantje zal wel niet zoveel opbrengen dat ge een zaag anders dan in termijnen kunt aanschaffen! Het is geen goede zaag ook, trouwens. Neem haar mee en laat ik u niet meer zien. Anderman, nu blijkt dat ge een man zijt die erop uit is, anderen te na te komen. Het gaat niet om die zaag wel, het gaat om het feit dat zij van mij is. En niet van u. Ziet ge? Alles wat van mij is blijft van mij, en daar kunt ge met uw brutale praatjes niets aan ver anderen. Het is toch te gek dat mijn eigendom in uw huis is cn dat ik er zelf om moet ko men? Mijnheer Alleman krijgt een warm hoofd, en koude voeten van de sneeuw. Hij maakt zich verschrikkelijk kwaad op die onbeschofte, onhandelbare vent van niks. Dat had hij moeten weten, toen deze kerel met een zoet smoesje om de zaag kwam. Hij geleek de onschuld in een doos met een deksel erop. Maar hoho! Ge moet de mensen leren kennen. Hij zal met mij geen gemak kelijke zwaai hebben, denkt mijnheer Alleman woest. Ik zal hem mijn vuist onder de neus stoppen als hij zijn on gure gezicht door de deur steekt. En zeggen; Hier die zaag, of anders kom ik met de politie! Hij sloft door de smeltende sneeuw het voortuintje van Alleman binnen met een koude neus, doch van binnen kokend van woede. Hij drukt krachtig op de bel, balt zijn vuisten in zijn zakken en kijkt alvast gruwelijk om schrik in te boezemen. Het duurt even, dan klapt er een deur ergens in huis. Er komen voetstappen en de deur zwaait open. Hier....!! begint mijnheer Alleman met een grauw. Doch mijnheer Anderman steekt zijn armen uit, als ont vangt hij er een verloren zoon in, en zijn gezicht is een zon van vrolijkheid. Nee maar, toch curieus dat gij het zijt! Ik Stond juist ge reed om naar u toe te komen, want ik heb nog steeds uw zaag. Ingepakt en wel ligt zij klaar, wacht, hier is zij. En van harte bedankt natuurlijk. Maar kom, de koffie is klaar en de vrouw staat op inschen ken! En als ge haar nog eens nodig hebt, dan weet ge de weg, zegt mijnheer Alleman bij het afscheid. Men moet elkander helpen. Ja ja. Ze ligt voor u klaar, om zo te zeggen. En hij gaat weerom naar zijn huis met zijn zaag, die hij diet nodig heeft. Zij weegt hem zwaar als duizend zagen van lood. I J. L. In zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over zijn begroting voor 1954 verklaart de minister voorts, dat de vraag in hoeverre een verdere verhoging van de woningproductie in de toekomst nog mo gelijk zal zijn, thans niet te beantwoorden is. De minister acht de huidige schaarste aan arbeidskrachten een verschijnsel van tijdelijke aard. Hoewel de minister niet de mening deelt, dat de bevordering van de particuliere woningbouw er in belangrijke mate toe zal bijdragen dat het woningtekort sneller wordt ingelopen, is het vraagstuk, op welke wijze voor de financieringsverschil- len tussen de particuliere bouw en de wo- ningwetbouw een oplossing mogelijk is, bij zijn departement voorwerp van speciale studie. De minister is van mening, dat de par ticuliere exploitant principieel niet van de woningvoorziening voor arbeiders moet worden p|tgesloten. Hij meent echter, dat een zekere mate van exploitatie door wo ningbouwverenigingen en gemeenten nood-' zakelijk is om degenen, die eventueel door een huizen-exploitant onjuist worden be handeld, een uitwijkmogelijkheid te bieden. De vraag, of de regering thans reeds moet ingrijpen om te garanderen, dat ook voor de middelgrote en grotere gezinnen voldoende woonruimte wordt gebouwd, be antwoordt de minister ontkennend. Onder de ongeveer 25.000 premiewonin gen, waarvoor in het jaar 1953 een premie werd toegezegd, is een belangrijk aantal, dat niet tot de arbeiderswoningen kan wor den gerekend. t De zes ijsbrekers van de sleepdienst Roelofs, Rode Ster en Groenbanden heb ben gisteren hun pogingen om de Lek ver der ijsvrij te maken, voortgezet. Zij hebben over een lengte van 3Vz kilo meter het ijsdek gebroken. De rivier ligt nu open tot even ten Oosten van het Tien- hovense veer. Verder hebben deze boten gezorgd voor de afvoer van de vrijgeko men schotsen. Het ijs had op sommige plaatsen een dikte van 2 meter, door de op elkaar geschoven schotsen. De boten zijn gisteravond naar Schoon hoven teruggekeerd en zijn vanmorgen vroeg verder opgestoomd om Vreeswijk te bereiken. De ijsbreker „Walvis", die bezig is het ijs in het Noordhollands kanaal van Am sterdam tot Den Helder open te breken, is gisteravond Alkmaar gepasseerd. De ijs- breker kwam in de loop van de nacht in Den Helder aan. Wegens slecht zicht konden ook giste ren geen vliegtuigen landen op Ameland. Het ijs in de Waddenzee schuift lang zaam uit het Oosten op en pakt zich sa men voor de steiger van Nes op Ameland. De veerboot „Waddenzee" kon daardoor niet varen. Aan levensmiddelen is op Ameland geen gebrek, fruit is evenwel schaars, brand stof is in voldoende mate aanwezig. Ten teken, dat het eiland is geïsoleerd, is gisteren op Texel de vlag gehesen. Dinsdagmiddag is de laatste boot uit Den Helder Oudeschild binnengelopen. De „Marsdiep", die des morgens half elf uit Den Helder was vertrokken, bleef wegens een kilometers breed ijsveld, dat zich voor de Waddenzeekust had gevormd, honderd meter voor Oudeschild voor de wal zitten en is naar Den Helder terug gevaren. Aan boord bevonden zich zestig passagiers en vrachtgoed. De „Wagemaker", die op hetzelfde tijd stip uit Oudeschild vertrok, raakte vijftig meter uit de wal voor Oudeschild in het ijs bekneld. Deze boot had vijftig personen aan boord en negen auto's, waaronder een vrachtwagen met varkens. Ook luchtvaart in last Het uitgaande luchtverkeer heeft gister morgen veel last ondervonden van de on derkoelde regen, die ook op Schiphol neer daalde. De op het platform geparkeerde toestellen wai'en na korte tijd bedekt met een ijskorst, die het goed functionneren van de roeren beletten. Dit had tot gevolg dat er gisterochtend tussen negen uur en kwart voor twaalf geen enkel vliegtuig van Schiphol is opgestegen. De machines wer den in de hangars gerold en daar van de ijskort ontdaan. Van kwart voor twaalf af zijn weer vlieg tuigen gestart. Binnenkomende toestellen hadden in de lucht weinig hinder van het onderkoelde water door de ijsbestrijdings- middelen, die tijdens de vlucht kunnen worden toegepast.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5