VITAMINEN ACTIFRAL-10 Recordverbeteringen verhinderd door sneeuw op Thialf's ijsbaan .Clowntje Riek Wettelijke regeling van adoptie en dierenbescherming Enorme vraag naar IVOROL - -tandpasta Een aarzelende liefde Die Raeckse versloeg CIOS: 3-1 Eerste Kamerleden vragen: Feuilleton HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT SCHAATSWEDSTRIJDEN IN HEERENVEEN Kees Broekman eerste op 1500 en 3000 m. Nationaal volleybal- tournooi in Krelagehuis De volleybalcompetitie Hockey BDHG naar Nijmegen Cricket Engelsen staan er slecht voor in tweede testmatch Biljarten Het incident met Piet van de Pal Schaatsen rijden Drielandenwedstrijd hardrijden in Cortina Sport in 't kort Voor die kinderen \r Athletiek Weer recordpoging van John Landy Voetbal Voorlopig Oranje-team nu tegen F.C. Köln Engeland won league wedstrijd tegen Ierland Dat doet de Goede kwaliteit. Prof. dr. M. J. H. Cobben- hagen overleden P. de Groot bezorgd over E.D.G.-verdrag Mislukt huwelijk bracht diefstallen aan het licht Russische hulp voor Egypte door Dorothy Quentin DONDERDAG 11 FEBRUARI 1954 Het was gisteren voor de twaalfduizend enthousiaste toeschouwers op Thialf's ys- baan in Heerenveen wel heel jammer dat 't even nadat de Commissaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan het startschot had gelost voor de eerste rit op de 1500 meter tussen de Noor Armand Karsten- sen en Anton Huiskes begon te sneeuwen. De baan was in uitstekende conditie, maar met dooiweer en fyne sneeuw konden de rijders niet tot topprestaties komen. Daar door bleven de Nederlandse records op de 1500 meter en de 3000 meter onaangetast. Toch heeft het publiek, dat vijf en zes ryen dik langs de ruime baan stond, volop ge noten. Van der Voort Gerard Maarse en de Noor Arne Johansen, die de strijd op de 160 meter aanbonden tegen de Friese korte baanrijders Dijkstra en Van der Ploeg, kwamen niet in de lange baanwedstrijden uit. De beide rijders op Noren hebben duidelijk laten zien, dat zij in de start niet achter behoeven te raken tegen de premierijders op de Friese doorlopers en dat hun topsnelheid veel hoger ligt. Zij wonnen met royaal verschil. Maarse behaal de over vier ritten het beste gemiddelde, nl. 15.275 esc., gevolgd door Johansen met 15.50. Van der Ploeg noteerde 15.825 en Dijkstra 16.025. Broekmanv. d. Berg Op de 1500 meter stond na de derde rit Wim van der Voort nog bovenaan met een tijd van 2.31.4. De beide Noren bleven iets onder de verwachtingen. Karstensen noteer de in een met gering verschil van Huiskes verloren rit 2.33.3 en Hansen bleef met 2.35.6 royaal achter bij de soepel rijdende Wim de Graaff, die een tijd van 2.31.9 ivraakte. Er bestond in het Friese „Haagje" uiteraard veel belangstelling voor de rit tussen Kees Broekman en de elfstedenwinnaar Jeen van der Berg. Het krachtsverschil was, zoals mocht werden verwacht, tamelijk groot, want Van der Berg begint pas goed te rijden ais bet over een langere afstand gaat. Broekman won in 2.30.3, wat later bleek de snelste tijd te zijn. Van der Berg noteerde 2.37.6. Toen Kees Broekman ir de eerste rit op de 3000 meter van Van der Voort won in een tijd van 5.15.2 (dus maar 0.3 sec. boven het Nederlands record van Piet Keyzer over die afstand) was hij vrijwel zeker van de eerste plaats in het totaalklassement. Van der Voort noteerde 5.25 en al kwamen later Anton Huiskes en Wim de Graaff in een spannende rit wel even nader (resp. 5.21.1 en 5.22.2), van een ernstige bedreiging van Broekman was toch geen sprake. De Noorse rijders konden hem evenmin bedreigen. Hansen noteerde 5.25.6 en Kar stensen 5.30.6. Vier van de Nederlandse top- rijders waren op de 3000 meter sneller dan de beste Noor, Hansen. In het eindklassement bezette Broekman met ruime voorsprong de eerste plaats. Tot een goede prestatie kwam Wim de Graaff door als tweede te eindigen vóór Van der Voort en Huiskes. Hansen en Karstensen eindigden respectievelijk als zevende en achtste. Klassementen Het klassement van de 1500 meter luidde: 1. Broekman (Ned.) 2.30.3: 2. Van der Vi ort (Ned.) 2.31.4; 3. De Graaff (Ned.) 2.31.9; 4. Huiskes (Ned.) 2.33; 5. en 6. Karstensen (Noorw.) en Van 't Oever (Ned.) 2.33.3; 7. ADVERTENTIE geeft U precies wat U nodig hebt Schüler (Ned.) 2.33.6; 8. Hansen (Noorw.) 2.35.6; 9. Olsthoorn (Ned.) 2.36.3; 10. Roo- zendaal (Ned.) 2.37.4; 11. Van der Berg (Ned.) 2.37.6; 12. Wervers (Ned.) 2.39; 13. Doets (Ned.) 2.41.8; 14. Dijkstra (Ned.) 2.42.2. Het klassement van de 3000 meter was: 1. Broekman 5.15.2; 2. De Graaff 5.21.1; 3. Huiskes 5.22.2; 4. Van der Voort 5.25; 5. Hansen 5.25.6; 6. Schüler 5.26.2; 7. Van 't Oever 5.28.4; 8. Kaï-stensen 5.30.6; 9. Van der Berg 5.32; 10. Oslthoorn 5.34.8; 11. Roo- zendaal 5.36.1; 12 Wervers 5.37.2; 13. Th. Dijk stra 5.43.5; 14. Doets 5.43.7. Het klassement na de 1500 en de 3000 me ter luidde: 1. Broekman 102.633; 2. De Graaff 104.150; 3. Van der Voort 104.634; 4. Huis kes 104.700; 5. Schüler 105.567; 6. Van 't Oever 105.833; 7. Hansen (Noorwegen) 106.134; 8. Karstensen (Noorwegen) 106.200; 9. Van der Berg 107.866; 10. Olsthoorn 107.900; 11. Roozendaal 108.484; 12. Wervers 109.200; 13. Doets 111.216; 14. Th. Dijkstra 111.317. Klassement van de kortebaanwedstrijd over 160 meter (gemiddelde van vier ritten): 1. Maarse 15.375; 2. Johansen (Noorwegen) 15.50; 3. Van der Ploeg 15.825; 4. G. Dijk stra 16.025. Zaterdag organiseert de RKSV Leonidas in het Krelagehuis aan de Leidsevaart te Haarlem een nationaal volleybaltournooi. Niet minder dan 49 teams met ruim 300 volleyballers, ingedeeld in 12 poules, schre ven hier voor in. Liefst 86 wedstrijden be staande uit 2 games moeten gespeeld wor den eer men de prijzen uitreiken kan. Bij de vele inschrijvers zijn sterke clubs als AMVJ. US. Boemerang. Forto uit Am sterdam, SES. Zaandam. Catapult uit Alk maar, SOS uit Utrecht, Concordia, Ramme laars beide uit Rotterdam, Lekas uit Leeuwarden, EAVV uit Arnhem en alle leiders uit de competitie van de afdeling Haarlem. De wedstrijden beginnen om twee uur. De finales zullen 's avonds gespeeld worden. ADVERTENTIE ^e&l&okuiïkinct AeZ éeM&ie In het Krelagehuis in Haarlem werd gis teravond de volleybal-competitie voort gezet. De dames van Die Raeckse konden dankzij een overwinning op Velox haar positie aan de kop nog wat verbeteren. Aanvankelijk gaf Velox de Die Raeckse- ploeg goed partij. Na een kleine voorsprong van Velox gingen de rood-witten via 99 naar een 139 voorsprong. Maar Velox zette de eerste game door uitstekend serveren toch nog in een 1513 overwinning om. Hierna veranderde de strijd echter volkomen; Velox kwam er niet meer aan te pas. Door beter serveren en smashen zette Die Raeckse haar tegenpartij zodanig onder druk dat de ploeg van Wil Soiering verviel in bijzonder slordig en technisch zwak spel waarvan_ de tussenstanden 153, 151 en nogmaal 151 wel een veelzeggend bewijs zijn. Rapiditas Is nu de enige club die de Die Raeckse-ploeg nog volgt, maar gezien het spel dat de zwart-witten gisteravond tegen OSS lieten zien menen we te mogen op merken dat van werkelijke concurrentie geen sprake is. OSS kreeg beslist minder dan het verdiende; een gelijkspel had de verhou ding beter weergegeven. Dat Rap. toch won was hoofdzakelijk te danken aan het beter serveren van de gehele ploeg terwijl bij OSS maar enkele dames de juiste richting kon den vinden. Ook hebben we in deze wedstrijd geen smash gezien, waaruit wel blijkt dat ook de opbouw van het spel nog wel iets te wensen overliet. De tussenstanden waren 158, 7—15, 15—9 en 15—13. VCK maakte de reis van Velsen naar Haarlem tevergeefs aangezien OVRA verstek liet gaan. Bij de heren trok vooral de wed strijd tussen Die Raeckse en CIOS de aan dacht. Het is de toekomstige sportleiders niet gelukt Die Raeckse een punt af te snoepen. Nadat Dit Raeckse de eerste game met liefst 152 gewonnen had, ging de vol gende set wat gelijker op. De tussenstand werd nu 15—10. Maar pas in de derde game kon CIOS het de rood-witten wat lastiger maken door een ruime voorsprong te ne men. Deze achterstand werd echter door Die Raeckse weer weggewerkt 1511, zodat CIOS in de laatste game pas de eer kon red den: 12—15. De reserves van HVS konden voorts in een vlotte wedstrijd de Politie de baas blijven. Met 15—9, 2—15, 15—8 en 15—8 moest PSVH de eer aan de jeugdige HVS-ploeg laten. De uitslagen luidden: Dames. Ie klasse: OSSRap. 13; OVRA —VCK 04 regl.; Velox—Die Raeckse 1—3. 2e klasse: Velox 2PSVH 2 31; BGV VCR 3—1; HBC 2—Ramplaan 2—2. 3e klasse: LeonidasStampers 3—1; HVS 2—HVS 3 4—0; Die Raeckse 4—SSO 1—3. Heren. Ie klasse: HVS 2PSVH 31; CIOS—Die Raeckse 1—3. 2e klasse: VCR 2—Brandweer 2 2—2; OVRARamplaan 40; VCKBGV 40; CIOS 2—PSVH 2 4—0; PWN—Santpoort 1—3; Spaarnestad—BGV 2 1—3; PWN 2— Gios 2 31. Op 28 Maart gaat BDHC naar Nijmegen, om de „Nijmegen-beker", die sinds enkele jaren in het bezit van BDHC is, opnieuw te verdedigen. Behalve BDHC zijn de vol gende clubs uitgenodigd: Amsterdam, EMHC, Gooi, Kieviten, LHC, MOP, Quick, Union, Tilburg en Zutphen. BDHC is ook uitgenodigd op het tournooi van de Amsterdamse hockeyclub Pinoké. Dit tournooi vindt plaats op 18 en 19 April ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van deze club. Dank zij een schitterende 166 not out van. Holt in de tweede innings kan West-Indië de zege in de tweede testmatch tegen Enge land te Bridgetown vrijwel niet meer ont gaan. Aan het einde van de vierde speeldag hadden de West-Indiërs een voorsprong van 474 runs op hun tegenstanders. Engeland slaagde er niet in aan de 181 voor 9, waarmee zij de derde dag begonnen waren, nog maar één run toe te voegen. West-Indië dat Engeland niet tot de follow-on dwong trok voor de tweede maal naar de wickets. En niet zonder succes. Aan het einde van de dag was de score 272 voor 1 (le innings 383). Holt, die vrijwel de gehele dag aan bat stond, sloeg een zes en 27 vieren. De 166 n.o. betekende zijn eerste century in testwed strijden. Ook Worrell kwam met een rustig gescoorde 74 n.o. uitstekend voor de dag. Holt en Worrell scoorden samen 231 runs voor het tweede wicket. De straf- en beroepscommissie van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond heeft zich in een in Den Haag gehouden vergade ring bezig gehouden met het incident, dat zich tijdens het jongste hoofdklasse kam pioenschap 47/2 in Amersfoort heeft afge speeld tijdens de beslissende partij Van de Pol—Metz. Men zal zich herinneren dat Piet van de Pol toen een naar zijn mening goede carambole door de arbiter niet werd toegekend zijn keu op tafel legde en ver klaarde dat hij bij deze arbitrage niet kon verder spelen. De partij werd even latei- voortgezet onder leiding van een ander met Van de Pol, die de partij en daarmee de titel zou winnen, aan stoot. Het bestuur van de Haagse Cadre Club, waarvan Metz lid is, heeft tegen deze gang van zaken geprotesteerd bij de biljartbond en geëist, dat de partij, die beslissend was voor het kampioenschap, zal worden over gespeeld. Afgezien van deze titelkwestie had de zaak naar wij vroeger reeds schreven nog een andere zijde, en wel de houding van Piet van de Pol als zodanig. Bekeken uit een oogpunt van discipline en sportiviteit. De straf- en beroepscommissie heeft beide aspecten onder de loupe geno men in een vergadering, waarin de twee spelers en de twee arbiters gehoord zijn. Zij zal nogmaals bijeenkomen voor de vorming van haar eindconclusie, die aan het hoofd bestuur van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond zal worden voorgelegd. In Cortina werden wedstrijden in het hardrijden op de schaats gehouden tussen rijders uit Italië, Zwitserland en Zweden. Na de eerste dag waarop de 500 en de 3000 meter waren gereden, had Zweden de lei ding met 42 punten, gevolgd door Italië met 21 punten en Zwitserland 15 punten. De 500 meter werd gewonnen door Bengt Malmsten, in 43.1 sec., waarmede hij zijn persoonlijk record met 0.1 sec. verbeterde. Gunnar Stroem bezette de tweede plaats met 43.2 sec., en ook hij bleef daarmede be neden zijn persoonlijke record, dat 44 sec. bedroeg. De uitslagen luidden: 500 meter: 1. Malmsten (Zweden) 43.1; 2. Stroem (Zweden) 43.2; 3. Citterio (Italië) 44; 4. Caroli (Italië) 44.2; 5. Ericsson (Zwe den) 44.3; 6. Sjoelin (Zweden) 45. 3000 meter: 1. Pajor (Zweden) 4.54; 2. ;Stroem (Zweden) 4.54.1; 3. Sjoelin (Zweden) 4.54.4; 4. Ericsson (Zweden) 4.57.8; 5. Kuil (Zwitserland) 5.06.8; 6. Rohrbah (Zwitser land) 5.07.9. Individueel klassement na de 500 en 3000 meter: 1. Stroem (Zweden) 92,217: 2. Ericsson (Zweden) 93.933; 3. Sjoelin (Zwe den) 94.067; 4. Pajor (Zweden) 94.400; 5. Malmsten (Zweden) 94.600; 6. Citterio (Italië) 95.333. TWEEKAMP ECWE—TH. DE JONG. Tussen Euwe en de Oostelijke schaakkam pioen Th. de Jong uit Winterswijk zal een uit tien partijen bestaande tweekamp wor den gehouden, die in samenwerking door de Oostelijke Schaakbond en het Winters- wijks schaakgenootschap wordt georgani seerd. ROLANDO DEL BELLO PROF. De De Italiaanse Tennisbond heeft bekend ge maakt, dat Rolando del Bello, die verschei dene malen kampioen van tlalië is geweest en herhaaldelijk deel heeft, uitgemaakt van de Italiaanse Davis Cup-ploeg, naar het professionalisme is overgegaan. f J 1 p 24o z Rick liep, wat hij lopen kon. „Als ik maar vast ver van dat huis vandaan hen!", dacht hij. Want hij wou voor geen geld van de wereld weer in handen vallen van dat verschrikkelijke kind., dat andere Engelse doelpunten. Het Ierse doel- Zeer vele Eerste Kamerleden zijn, naar uit het Voorlopig Verslag over de begro ting van Justitie blijkt, van mening dat nog vóór de totstandkoming van het nieuwe Burgerlijk Wetboek enkele bijzondere on derwerpen van Civielrechtelijk aard wet telijk geregeld zullen moeten worden. Met name hadden ze hierbij het oog op de stichtingen en de adoptie. Verscheidene leden stelden de vraag, welk standpunt de minister inneemt ten opzichte van het nog bij de Eerste Kamer aanhangige wetsontwerp tot het tegengaan van lichtvaardige echtscheidingen. Deze leden hoopten, dat de bewindsman de in trekking van dat ontwerp zou bevorderen. Zij verklaarden voorts niet te kunnen in stemmen met de van sommige zijden geuite wens om in het echtscheidingsproces de zg. „grote leugen" onmogelijk te maken en betreurde het, dat ongeneeslijke krankzin nigheid nog steeds niet als echtscheidings grond is toegelaten. Vele leden stelden de vraag, of de minis ter bereid is te bevorderen, dat tegen de tandtechnici, in afwachting van de aange kondigde wettelijke regeling, geen straf vervolging meer zal worden ingesteld. Enkele leden vroegen of de minister reeds over meer gegevens beschikt met betrekking tot de ongewenste politieke ac tiviteit van oud-leden der voormalige N.S.B. en dergelijke organisaties, en welke maatregelen hij daartegen denkt te nemen. Vele andere leden hadden met instem ming vernomen, dat de minister voorne mens is, tegen het rechtse extremisme met kracht op te treden. Zij hoopten, dat de Op een door regen doorweekte grasbaan heeft John Landy tijdens de Australische athletiekkampioenschappen in Sydney zijn zoveelste poging om Haegg's wereldrecord op de mijl (4 min. 1,4 sec.) te verbeteren zien mislukken. Maar gezien de ongunstige omstandigheden er stond bovendien een flinke wind kwam de Australiër nog tot een fraaie 4 min. 5.6 sec. Dennis Johansson, de Finse lange afstandloper die sinds en kele weken in Australië verblijft en die als Landy's voornaamste concurrent werd be schouwd, eindigde als.achtste. De 15.000 toeschouwers hadden hun favo riet hartstochtelijk aangemoedigd. De race was een half uur uitgesteld om de hertog van Edinburgh, die van Wollongong terugkeerde, gelegenheid te geven op tijd het cricketveld van Sydney te bex-eiken om Landy aan het werk te zien. Een voorstel, om de hertog het startschot voor de mijl-race te laten geven kon niet worden aanvaard omdat hij niet als een erkende official beschouwd kon worden. In verband met de slechte weers- en ter reinsomstandigheden is besloten de oefen wedstrijd van het voorlopig Nederlands voetbalelftal, die op 17 Februari was bepaald en waarvoor door de KNVB een Engelse tegenstander zou worden gezocht, een week uit te stellen. Het voorlopig Nederlands elftal zal nu op 24 Februari in het stadion De Vliert in 's Hertogenbosch (aanvang half vijf uur) tegen FC Köln uitkomen. Zoals men weet zou FC Köln op die dag in Den Bosch tegen het Nederlands B-elftal uitkomen. Thans zullen pogingen worden aangewend voor het B-elftal, dat op 10 Maart in Wenen speelt, een oefenwedstrijd te arrangeren. De leaguewedstrijd EngelandIerland gespeeld in Manchester is in een negen een overwinning voor de ploeg van de En gelse league geëinidgd, nadat de rust met de stand tweeeen was ingegaan. Do Engelsen hadden veel minder last van het doorweekte terrein dan hun tegenstan ders, die in de tweede helft volkomen over speeld werden. Rivie en Sewell, de Engelse internationals, scoorden ieder een hattrick. Berry (2) en Lofthouse zorgden voor de haar poppen en huisdieren alleen maar scheen te kunnen plagen en mishandelen! Waar hij terecht zou komen, wist hij niet. In ieder geval moest hij hier zo ver mogelijk uit de buurt zien te komen, vóór dat meisje hem le zien kreeg. Als ze me te pakken kreeg, kwam ik hier zéker nooit meer gezond vandaan!", meende hij. Maar dat was heus niet het enige gevaar, dat hij liep in dit land van de mensendat zou hij gauw genoeg merken.Want toen hij hij de hoek van de straat was, bij het eind van de schutting, kwam daar opeens met 'n geweldige vaart een jongen op een autoped de hoek om stuiven! Bijna was Rick er ondergekomen. hij kon nog juist op tijd zijn vaart inhouden, anders zou hij overreden zijn. De jongen, die opeens iets vlak naast zijn wiel zag, remde en keek verbaasd naar het clowntje, dat daar verschrikt opzij sprong. „Hé!", riep hij verbaasd. „Wat is datWie ben jij, kleintje?" Ja,, daar had je het weer. Rick was helemaal niet gesteld op die belangstelling punt werd door Quaide uit een gescoord. strafschop HHIJC WON MET KLEIN VERSCHIL. De ijshockeyontmoeting HHIJCPreussen Krefeld. die op de HOKIJ in Den Haag werd gespeeld, is in een zesvijf overwinning voor de Hagenaars geëindigd. De tussen standen waren 2—1, 2—3, 2—1. RUSSISCHE DAMESPLOEG NAAR OESTERSUND. Aan de wedstrijden om het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats voor d: mes, op 20 en 21 Februari in Oestersund (Zweden), zal een Russische ploeg van 9 hardrijasters deelnemen. ADVERTENTIE bewindsman even waakzaam zou zijn tegen ander extremistisch optreden, van welke zijde dan ook. Naar vele leden verklaarden, komt het bij herhaling voor, dat in reclasserings- rapporten straffen worden vermeld, welke tussen 1940 en 1945 door de bezetter wer den opgelegd wegens tegen de bezetter ge richte activiteiten. Deze leden verzochten de minister te bevorderen, dat zulks voort aan achterwege zou worden gelaten. Algemeen werd betreurd, dat nog steeds geen wetsontwerp op de Dierenbescher ming is ingediend. Reeds een aantal jaren is men blijkbaar daarmede bezig. Moeilijk kon men begrijpen, dat de voorbereiding van zulk een regeling zoveel moeilijkheden oplevert. Te Tilburg is gisteren, zoals reeds in een deel van onze vorige oplaag is bericht, plotseling overleden prof. dr. M. J. H. Cobbenhagen, hoogleraar aan de R.K. Eco nomische Hogeschool te Tilburg. Prof. Cobbenhagen werd op 10 September 1893 te Gulpen geboren. Van 1905 tot 1911 studeerde hij aan het gymnasium Rolduc. In 1917 werd hij tot priester gewijd. Van 1917 tot 1921 studeerde hij handelsweten schappen aan de Handelshogeschool te Rot terdam. In 1921 volgde zijn benoeming tot leraar aan de hogere handelsschool te Rol duc. In 1927 promoveerde hij tot doctor in de handelswetenschappen. In 1929 werd prof. Cobbenhagen benoemd tot hoogleraar aan de Katholieke economische hogeschool te Tilburg. Van zijn hand verschenen verscheidene publicaties, onder meer „Theoretische be schouwingen over het verband tussen in- kemstentheorie en prijstheorie (1933), Enkele beschouwingen over samenhang en evenwicht in het economisch leven (1938) en Grondslagen en motieven van het eco nomisch handelen (1945). Het Tweede Kamerlid de heer P. de Groot (C.P.N.) heeft aan de minister-pre sident, de minister van Buitenlandse Za ken en de minister zonder portefeuille de volgende vragen gesteld: „Heeft de regering kennis genomen van voorstellen van de heren J. F. Dulles en M. Bidault ter Berlijnse conferentie van de „Grote Vier", inhoudende dat Frankrijk en de U.S.A. bereid zijn te aan vaarden, dat een verenigd Duitsland eventueel de „Europese Defensie Ge meenschap" verwerpt, hetgeen neerkomt op het uittreden van de Duitse Bondsre publiek uit de E. D. G.? Is de regering niet van mening, dat het innemen van dit standpunt door de Franse regering en de ondersteuning daarvan door de regering van de U.S.A. en die van Groot-Brittan- nië het gehele E.D.G.-verdrag op losse schroeven stellen? Is de regering', gezien deze ontwikkeling, bereid te bevorderen, dat de ratificatie van het. E.D.G.-verdrag voor onbepaalde tijd wordt opgeschort?" Op 23 September trad een 30-jarige vrouw in Amsterdam in het huwelijk met een 35-jarige koopman. Veertien dagen later kwam zij de politie vertellen dat haar man handelde in goedern die uit een Amsterdams warenhuis waren gestolen. De trouwjapon, die zij twee weken tevoren had gedragen, was eveneens van diefstal af komstig geweest. Deze mededelingen deed de vi'ouw om zich te wreken op haar man, die haar in de wittebroodsweken een keer bewusteloos had geslagen. Door het onderzoek, dat de politie daaxma instelde, kwam aan het licht, dat een oom van de echtgènoot, die controleur is in het warenhuis, samen met een collega de dief stallen pleegde. De beide controleurs stonden Woensdag voor de Amsterdamse rechtbank, terecht. Zij legden beiden een bekentenis af, maar over de hoeveelheid gestolen goedei'en waren zij het niet eens. De een sprak van 30 mantels en 200 paar nylons, de ander van 80 mantels en 500 paar nylons. De officier eiste tegen beiden een jaar gevangenisstraf, waarvan voor één der ver dachten vier maanden voorwaardelijk. Op 24 Februari zal de rechtbank uit spraak doen. CAïRO (Reuter). De Egyptische mi nister van Voorlichting, majoor Salem, heeft Woensdag te Cairo medegedeeld, dat de Sovjet-Unie heeft aangeboden te hel pen bij de bouw van Egypte's grote pro jecten en dat de Russen waarschijnlijk enkele projecten zullen uitvoeren indien over alle bijzonderheden overeenstemming is bereikt. 66) Vandaag waren 't Rosemary's handen, die trilden, toen ze de enveloppe onhan dig openscheurde. Haar gezicht werd bleek, toen ze de twee velletjes even haastig voor zichzelf door las. Val zat naast haar en was in gedachten verdiept. Hij staarde zonder iets te zien de lege ruimte van de zaal in. De eerste rijen van de stalles keken als 't ware naar hem terug, de lege stoelen had den iets van x-ode pluche tanden, die in een grijnzende wijdopen mond stonden. Plotseling merkte hij dat Rosemary, die vlak naast hem zat, er erg ongelukkig uit zag. Hij draaide zich naar haar toe en glimlachte. 't Was vreemd, maar 't leek alsof hij zich gelukkig voelde, toen hij zei: „Zeg 't maar, liefje, hebben ze ons af gewezen?" Rosemary voelde dat hij zichzelf alvast teweer stelde tegen de klap. Hij acteerde en ze bewonderde hem om zijn moed. „Jij en Cornelia niet. Alleen de troep als geheel", antwoordde ze rpistroostig. Hier was iedereen wekenlang bang voor geweest! Ze keek verachtelijk naar de twee dunne velletjes in haar hand. „Zeer beleefd en met erg veel spijt na tuurlijk ze erkennen het hoge peil van het gezelschap maar ze hebben alles al geregeld voor jou en Cornelia 't Stuk zal erg lang lopen. Ze blijven dus bij hun aan bod er. ze willen dat je direct je antwoord telegrafeert Val grinnikte en floot tussen zijn tanden, toen ze de salarissen noemde, die hun aan geboden wex'den. „Dollars, lieve kind! Dollars! Cornelia zou een mink-jas kunnen krijgen, zelfs al zou 't stuk na een week al vallen!" Rosemary was teleurgesteld door Val's luchthartige houding; ze begreep 't niet. Val verkeerde in een stemming, die ze niet van hem kende en ze wist niet wat ze er van moest denken. „Val kan de rest je op 't ogenblik niets meer schelen. vroeg ze met een kinderlijk stemmetje. Hij hield ogenblikkelijk op met lachen. Hij zag dat Rosemary ontstemd was. Ze zag er zo jong, zo verdrietig en tege lijk zo verontwaardigd uit, zoals ze daar met opgetrokken knieën naast hem zat op een van de bovenste treden, dat hij lief devol een arm om haar smalle schouders heen sloeg. „Je bent helemaal één van ons gewor den, hé? Gavin heeft in jou een pracht steun gevonden! 't Kan je niets schelen, hè, als ze tegen je uitvaren, dat je je overwerkt; dat ze tegen je vloeken, dat je onderbetaald wordt; dat ze je benijden..". „Benijdenvroeg ze met verba zing, alhoewel ze 't helemaal niet pret tig vond dat ze nu plotseling over haar spraken en niet over de brief. Ze brandde van verlangen om te horen wat er met de troep zou gaan gebeuren. „Ja. Natuurlijk benijden ze je, Rose mary.. Iedereen weet dat Gavin en ik je bewonderen". Ze lachte en hechtte maar weinig waar de aan Val's woorden. Tenslotte was ze er wel achter gekomen, dat je er beter aan deed geen al te grote waarde te hechten aan de uitbundige woorden, die vaak de gesprekken tussen toneelspelers kenmerk ten Haar lach veidween echter als bij to verslag toen ze hem aankeek. „Vertel me in hemelsnaam wat je gaat doen. Val!" Nauwelijks had ze dit gezegd, of ze be greep dat ze te ver was gagaan. Val had haar steeds behandeld als een goede vriend, als zijn privé-secretaresse, als zijn beste leerlingemaar dat gaf haar nog niet 't recht een revolver op zijn borst te richten! Ze kon er echter niets aan doen. Ze moest 't weten! Hij zei ernstig: „Cornelia verdient een bontjas, van mink zelfs en wat zou jij in dit geval ge daan hebben als je Cornelia was 't Was een nutteloze vraag, die hij deels stelde, omdat haar heftigheid hem niet al leen geamuseerd, maar tevens bijzonder getroffen had en deels omdat hij werke lijk wilde weten, wat zij in dit geval ge daan zou hebben Rosemary antwoordde heftig, waarheids getrouw, met iets van verdxdet in haar stem, terwijl ze Val strak aankeek: „Als ik jeje vrouw wasen als ik van je hielddan zou ik je altijd volgen, tot 't einde van de wereld! Ik zou doen wat jij zou doen! Ik zou niets geven om Broadway ofof om bontjassen van minkof om wat dan ook!" De woorden kwamen met herten en sto ten uit haar mond, ze hadden iets van een vei-klaring van trouw en liefde, welke zo oprecht en spontaan klonk, dat Val het idee van zich afzette dat ze een listig spelletje met hem speelde. Het bloed was haar naar gezicht gestegen en had haar wangen rood gekleurd, toen ze zo im pulsief zei wat haar op 't hart lag. Ze had zich echter te veel laten gaan Ze boog haar hoofd diep; ze schaamde zich voor haar houding. Ze had net zc goed van de houten en linnen kantelen af kunnen gillen: „Ik hou van je, Val! Ik heb je meer lief dan Cornelia je in hondex-d jaar kan liefhebben!" Val moest haar woorden wel zo uitleggen Alle emoties, die de laatste maanden in haar hoofd en hart hadden rondgewoeld, kwamen thans tot uitdrukking. Val's arm, die losjes over haar schouder lag, bewoog. Hij drukte haar tegen zich aan. Met de andere hand hief hij haar kin op en kuste haar op de mond. 't Leek niet op de kus, die Pierre haar in de trein had gegeven; 't leek niet op welke kus dan ook, die ze in haar leven gekregen had; het was 't gebaar van een vorst! Val voelde dat ze zich schaamde en hij werd plotseling beroerd door een grote te derheid. Rosemary was een hartstochtelijk jong meisje, vol liefde en trouw maar toch nog zo'n kind! „Dat is 't liefste, dat iemand me ooit gezegd heeft, RosemaryDank je, lieve kind. Ik kan je zeggen dat er helemaal geen reden meer is om ongerust te zijn over de Amex-ikaanse uitnodiging. Cor nelia en ik hebben gisteravond besloten bij de troep te blijven!" „O! Dat had je me dan wel eens eer der kunnen vertellen! Ik heb me daax-net zo dwaas aangesteld Plotseling rukte Rosemary zich los, stond op en stampte met haar voet op de grond, 't Maakte een vreemd geluid daar op het holle toneel en ze zag er in haar woede vermakelijk uit. Val begon te lachen. „Ik vind het een misselijke houding van je om iedereen in doodsangst te laten zit ten, terwijl jij en Cornelia Hij stond eveneens op en keek op haar neer. „Ik heb je zo juist gezegd dat we pas gisteravond 't besluit hebben genomen Luister eens, Rosemary, je bent een erg lief meisje, maar je moest er eens flink van langs krijgen. Je haalt zo nu en dan de gekste dingen in je hoofd!" Val plaagde nu niet meer, integendeel! Hij was meer aangegrepen door dit alles dan hij eigenlijk wilde tonen en daarover was hij ontstemd. Rosemary stond vlak naast hem in een afwerende houding. Hij zei langzaam en duidelijk: „Je hebt je zelf sprookjes over mij ver teld, Rosemary. Je bent een warmbloedig en lief kind en ik ben erg op je gesteld en ben je erg dankbaar „Ik wil je dankbaarheid niet!", viel Ro semary uit. Ze kon haar tranen niet meer tegenhouden en wilde het trapje afhollen. Ze wist niet precies, wat er in haar om ging, maar ze begreep heel goed dat ze zich dwaas had aangesteld, tegenover de enige man ter wereld, op wie ze juist in druk wilde maken. Ze kon zijn vriendelijk heid en medelijden niet verdragen! „Je verdient mijn dankbaarheid", zei hij en keek een andere kant op, om niet haar verdrietig gezichtje te zien 't Was een heel pijnlijk moment. „Rosemary, Cornelia en ik houden erg veel van elkaar, begrijp je? Je moét dat begrijpen, want ik zou 't erg prettig vin den als je bij de troep bleef en onze grootste vriendin werd. We houden beide veel van je, Rosemary. Je moet je niet inbeelden dat Coraelia en ik niet van el kaar houden omdat we soms van inzicht verschillen. Ze verwacht overigens een baby, zodat we die Amerikaanse uitnodi ging toch niet konden accepteren". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6