Huisman favoriet in het candidaten-damtournooï <^Brieven aan dc redactie Kort en bondig Zwitser Guignard grootste concurrent Korte raadzitting in Bloemendaal Heemstede Afgelaste wedstrijden Amsterdamse Beurs Rotterdams Toneel met blijspel VRIJDAG 12 FEBRUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD ~OPRft:HTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Unlucky Hutton Sport in 't kort Brand in Amsterdamse zakkenfabriek Heem steed se politie vraagt schone stoepen Vier goederenwagens bij Boxmeer ontspoord Acht maanden geëist tegen moeder van vier kinderen G. Ilbrink kwart eeuw in dienst hij Hin Fabrieksbrand in Wildervank was aangestoken Mgr. J. J. Henneman overleden Onderwijzersstaking in Oslo duurt voort Ex-SS'er veroordeeld Botsing op het ijs had ernstige gevolgen Ongevallen door de gladheid van de weg Zaterdag 13 Februari om vier uur zal in de aula van het gemeentelijk Gymnasium in Leiden de officiële opening plaats hebben van het voor-tournooi om het wereld kampioenschap dammen. Dat dit tournooi hier te lande wordt gehouden is feitelijk een verrassing. Immers, de Franse Dambond had bij de sluiting' van het wereld kampioenschap 1952 toegezegd, dat in 1953 de Challenge in Nice zou worden georga niseerd. Deze poging mislukte echter. Het financieel gedeelte was het struikelblok. Dé districten in de Zuidhollandse Dambond sloegen de handen in elkaar om dit tournooi alsog mogelijk te maken. Een fonds werd gevormd. Hierbij zou het echter niet kunnen blijven, omdat er door sommige deelnemers voorwaarden werden gesteld, die de organisatie-commissie niet kon aanvaarden. Dit had tot gevolg dat wijziging in de oorspronkelijke deelnemerslijst moest worden gebracht, omdat men er -op stond elk land toch vertegenwoordigd te zien. Zo zal de bezetting mogelijk iets aan kracht in geboet hebben, maar veel onderscheid zal dit niet geven. Zwitserland komt met de nationale kam pioen André Guignard. die zonder twijfel de sterkste speler van zijn land is. Dat is trou wens bewezen door zijn talrijke nationale kampioenschappen. In 1949 en 1950 nam hij reeds met succes aan tournooien in Neder land deel. Hij zal wel een van de deelne mers zijn. die hoge ogen gooit. De Franse candidaat Abel Verse is in Nederland niet zo bekend. Hij nam slechts eenmaal deel aan een ,.Damas"-tournooi en toen was zijn succes middelmatig. Nadien waren zijn prestaties in Frankrijk beter. In 1952 behaalde hij het natonaal kampioen schap vóór Bonnard, Post, King en Pérot, hetgeen toch wel wat zeggen wil. Hij ver wierf de titel met 20 van de 26 punten. Het is dus geenszins uitgesloten, dat hij ook hier voor verrassingen zorgt. Het is tekenend voor Frankrijk, dat het nu de oude school (Weiss, Fabre, dr. Moli- mard, Bizot) heeft afgedaan en Raichne- bach en Ghestenr het spel hebben vaarwel gezegd, geen topspelers meer kan afvaar digen. die een directe bedreiging voor hun voornaamste concurrenten zouden kunnen zijn. Alleen de nestor Bonnard, 67 jaar, maakt daarop misschien nag een uitzon dering. Fanelli Voor Italië is de kans nog niet groot. Het spel op de 100 ruiten is daar nog slechts enkele jaren geleden ingevoerd en vlot gaat het niet. Er zijn feitelijk maar 3 spelers van klasse: n.l. Saletnik, Fanelli en Botta. De keus werd bepaald op Fanelli, omdat de omstandigheden niet anders waren. Boven dien heeft Fanelli nog voor, dat hij de man is. die de grondslag voor het spel in Italië legde. Hij was o.m. reeds deelnemer aan het wereldkampioenschap 1952 en aan het internationaal tournooi te IJmuiden. Moge lijk heeft hij sindsdien vorderingen ge maakt. De Belgische veteraan Damesmaecker uit Luik. die de plaatsvervanger is van Oscar Verpoest, is de oudste deelnemer. Hij was in 1942 en 1944 provinciaal kampioen van Luik en bereikte in het nationaal kampioen schap de tweede plaats. Deze plaats heeft hij herhaaldelijk bezet. Hij was deelnemer aan het wereldkampioenschap 1948. Hij Is een goed speler, die in staat is elke deel nemer een punt af te snoepen. Huisman Tenslotte komen we aan de Nederlandse kampioen W. Huisman. Hij heeft de laatste jaren enige opvallende resultaten geboekt In het wereldkampioenschap 1952 bleef hij ongeslagen, de enige uit de hele deelnemers lijst. Hij deelde in de eindstand de vijfde en zesde plaats. Dit. 'ongeslagen record zette hij in het persoonlijk kampioenschap van Ne derland van 1953 voort. Hij kwam met Keiler De Bloernendaalse raad hield gistermid dag een korte openbare zitting, waarin met eentonig geklop van de voorzittershamer en zonder enige discussie 19 voorstellen werden aangenomen. Eén voorstel om alle paden in het Bloernendaalse bos, welke nog niet als voetpad aangeduid zijn als zodanig te bestemmen, werd opnieuw aangehouden. Ook over het voorstel om het partieel uit breidingsplan „Weerszijden Julianalaan" te wijzigen voor de bouw van een openbare kleuterschool aan de Vrijburglaan te Over- veen, lokte geen enkele opmerking uit, het geen overigens niet uitsluit, dat er in de besloten vergadering daarna over gespro ken is. Want de raad had reeds eerder het besluit genomen een gedeelte van dit par tieel uitbreidingsplan in te trekken ten einde onmiddellijk te kunnen gaan bouwen. Gedeputeerde Staten hebben dit besluit zoals wij gisteren gemeld hebben niet goedgekeurd, omdat zij een dergelijke pro- cedui'e niet aanvaarden. Vandaar het gis termiddag aangenomen voorstel om het be doelde gedeelte van het partieel uitbrei dingsplan niet in te trekken, maar te wijzigen. De deze middag genomen besluiten be troffen onder meer het sanerings- en be bouwingsplan voor de gronden langs een gedeelte van de Bloemendaalseweg tussen de Vijverweg en de dr. D. Bakkerlaan, medewerking aan het R.K. Kerk- en Schoolbestuur te Bloemendaal voor de stichting van een vierklassige school op Sparrenheuvel, en de bezoldigingen van de secretaris, de ontvanger en de ambtenaren van de Burgerlijke Stand. Ook nu werd weer even gediscussieerd over een boom, en wel één voor „Rust hoek", die al te hinderlijk in een garage oprit stond. De eigenaar had verzocht hem om deze reden te mogen vellen, maar B. en W. prae-adviseerden dit niet toe te staan, omdat zij er geen enkele reden toe zagen en bovendien vreesden, dat wanneer er steeds opnieuw „in bijzondere gevallen" toestemming voor zou worden verleend, het hek van de dam zou raken. De WD-fractie nam het echter voor de adressant op en stemde na pleidooien van de heren Van N o 11 e en De V a s s y en bioc tegen het B. en W.-voorstel om de toe stemming tot kappen niet te verlenen, dat dus met 9 tegen 5 stemmen werd aanvaard. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: J. A. Prins en C. M. van Rooijen; M. Scheurwater en M. Th. M. Verheijden; G. M. Hoornsman en M. Struijk. GETROUWD: Geen. GEBOREN: Maria Cornelia Johanna dr. van: M. F. Jansen en A. M. Th. Blaauwhof; Johannes Wilhelmus zn. van: J. Dekkers ert M. C. J. Soellaart; Maria Johanna dr. van: J. C. Hogeboom en F. J. Swinkels; Renée Ja nine dr. van: R. van Rossum en M. van Luijk; Rozetta Elisabeth Sophia Jacoba dr. van: J. Th. Neeskens en A. J. van der Marei. OVERLEDEN: L. Ch. J. Nieuwenhuijs, 80 jaren; Wed. F. W. Sickman-Bais, 71 jaren; A. Tates, 47 jaren; A. Tuinman, 87 jaren. gelijk aan op de eerste plaats en in de her kamp bleef hij weer ongeslagen en won de titel. Resumerende kan worden verwacht, dat Huisman met de beste papieren start. Guig nard zal zijn grootste concurrent zijn. Het zijn echter maar voorspellingen. Het. is nog altijd zo, dat ieder eens zijn meester vindt. De winnaar zal in een match de wereld kampioen ontmoeten. Waarschijnlijk in No vember 1954. Dat het tournooi slechts vijf deelnemers heeft, heeft zijn oorzaak. De buitenstaander zou gemakkelijk kunnen zeggen, waarom geen zes, want dat kost evenveel tijd. Maar dat is zo maar niet opgelost. Stel dat men Keiler zou toevoegen, dan worden de kansen voor Nederland onevenredig hoog en terecht zou Frankrijk om maar bij dat land te blijven ook een tweede deelnemer eisen. Het getal zou dan weer oneven zijn geweest. Bij de totstandkoming van dit tournooi is voorts gebleken dat derden eveneens pogin gen in het werk stelden een wedstrijd als deze te organiseren. Natuurlijk valt dit te prijzen, maar hier had men het bondsbe- stuur tóch wel tijdig een wenk mogen geven. Met vereende krachten zou men er wellicht in geslaagd zijn het tournooi op bredere basis te organiseren. gOCXXXXX>OC>DOCXXXDOCOCOOOCOOOOOOCX>DOOOCXXOCXXX)COOOOOOOOOOOf In Engels testcrickct kan geen run wor den gemaakt, geen vang worden gedaan, geen batsman worden gestumped, geen bowler voor vier of zes worden gesla gen, geen wicket worden genomen of de Engelse statistici tekenen het aan en verwerken het in hun rubrieken. Zo hebben dc statistieken onlangs uit gewezen dat Len Hutton, dc captain van hel Engelse testteam, ..art unlucky captain" is. Hij verloor narnelijk zeven achtereenvolgende malen de toss voor Engeland of wel de negende maal in elf testwedslrijden. Het record van een' Engelse aanvoerder slaat op naam van Archie MacLaren, die acht achtereenvolgende malen de toss verloor in testmatches tegen Austra lië in 1902 en 1909. Lala Amarnath ver loor de toss drie keer tegen Australië in het seizoen 1947-1948 en alle vijf malen tegen de Westindiërs in hel sei zoen 1948-1949. In totaal won Engeland nu de toss in testcricket 153 maal en verloor hem 154 keer. Alle voor Zaterdag 13 en Zondag 14 Fe bruari door de Kon. Ned. Voetbalbond vast gestelde wedstrijden zijn in verband met de gesteldheid der terreinen afgelast. Het pro gramma is opgeschoven naar Zaterdag 20 en Zondag 21 Februari. DAMES PROEFWEDSTRIJD UITGE STELD. De proèfwedstrijd tussen twee dames selectie-hockey-elftallen. die Zaterdag 13 Februari in Bussum gespeeld zou worden, zal in verband met de gesteldheid van de terreinen niet doorgaan. Vermoedelijk door broei in de opslag plaats op de zolder is hedenmorgen brand ontstaan in "de zakkenfabriek van A. Rose- booms Jutezakkenhandel C.V. aan de Grote Bickersstraat 84- in Amsterdam. Het. per soneel kon de kantoormeubelen van de benedenvei'dieping nog naar buiten halen en weldra sloegen de vlammen door het dak. In een dichte rookontwikkeling be streden de brandweren van Haarlemmer plein, Achtergracht en Prinsengracht het vuur. Verzekering dekt de schade. Om kort voor half elf kon reeds het sein „brand meester" worden gegeven. De bo venverdieping aan de straatzijde van het perceel was toen geheel uitgebrand of schoon het dak niet was ingestort. Aan de. Westerdokzijde was nog een groot deel van gebouw en inventaris gespaard gebleven. Over dit snelle succes tegen een grote uitslaande brand in een goeddeels houten gebouw vol juten zakken kon de brand weer niet nalaten haar voldoening te uiten. Zij is in de weer geweest met in totaal ze ventien stralen, een met de hand bediend nevelkanon en het laatste half uur ook met de drijvende spuit „Jason". Het succes was te danken aan een goed geslaagde in sluiting van de vlammenhaard. De na blussing zal nog vele uren in beslag nemen. De directeur van het Gemeentelijke As- surantiebedrijf (het gebouw is eigendom van de gemeente) becijferde in een schat ting die hij „uiterst voorzichtig en voor lopig" noemde de schade op vijftigduizend gulden. De Jason kwam, midden in het blus- singswerk. met zulk geweld in actie dat een brandwacht die zich aan de achterkant op het dak bevond, bij verrassing in de goot werd gespoeld. Slotkoers Openings gisteren koersen 1-3 Nederl.'47 991/to 98% \.K.U 192% 192% Jnilever 244 243% Philips Gloeil. 232% 235% £on. Petroleum 380 379% \'dam Rubber 145 144 Boll. Amer. Lijn 152 152 N. Scheepv Unie 140% 140" j H.V.A 138 140% Deli Mij 122 130 Amsterd. Bank 190% 190 Ned. Handel Mij. 175 174% Rotterd. Bank 178% 178% Twentsche Bank 177% 177% Anaconda Copper 33?/is 33 Bethlehem Steel 55% 55% Republic Steel 48% 48% Shell Union 35% 85% Tidewater 21% 21% U. S. Steel 40% Voor de tweede keer in deze week ver scheen het Rotterdams Toneel Vrijdag avond in de Haarlemse schouwburg, dit maal met een blijspel van Noel Coward „Voor iedere vrouw komt eens de tijd. Het werd een alleraardigste voorstelling. Men kent Noel Coward's verdiensten als toneelschrijver. In de voorstelling van Vrijdagavond spreidde hij weer al zijn ta lent ten toon om de gewoonste en opper vlakkigste situaties met zoveel geest te kruiden dat zij u de hele avond plezierig bezig houden. En ook de acteur schenken zij alle gelegenheid om met spitse en ver makelijke dialogen een wereldje op te roe pen, waarin schijn en werkelijkheid door een lopen, net niet onwaarschijnlijk ge noeg om kluchtig te zijn en net niet reëel genoeg om de persoonlijkheid van d>e er in voorkomende individuen te fnuiken. Het juiste midden dus en de juiste maat. over eenkomstig klassieke idealen. De vrouw voor wie de tijd komt (om in te zien, dat ze niet zo erg jong meer is) is een gewezen actrice, die nog dermate in haar huiselijk leven toneel speelt, dat haar man, romanschrijver, haar zoon en heur dochter haar bevliegingen maar niet au sérieux nemen, ja, de komedie zelfs mee spelen als ma het theatrale effect blijkbaar voor haar gemoedsrust nodig heeft.. De fa milie leeft als bohémiens. Zo kan het ge beuren d'at er op één dag vier logees tege- lij'k verschijnen. Ieder lid van het gezin heeft er een uitgenodigd zonder de ande ren ervan in kennis te stellen. De logees worden nu op de excentrieke gewoonten der familie losgelaten. Wat hen overkomt is niet zo belangrijk. Ze worden opgeno men in de wereld van d'e schijn en vluch ten er haastig uit weg, zodra ze daarvoor de kans schoon zien. De komische verwik kelingen, welke hun kennismaking met de familie meebrengt, die verwikkelingen blijken Noel Cowards doel te zijn. Bn daar mee amuseert hij ons en vermoedelijk ook de spelers, die er tenminste braaf op los acteerden. Aan de verstrekkende zin van de titel van het stuk moet men .geen waarde hechten. Het zal wel een vrije vertaling zijn. Ma verliest haar aanbidder, wint er een andere voor terug, verliest hem ook en blijft net als de andere ge zinsleden onbegrepen en voor gek ver klaard achter, bereid om bij een volgende gelegenheid zich weer precies eender te gedragen, zoals men dat ook van haar man, zoon en dochter mag verwachten. Dat alles ging gepaard met veel gehar rewar en veel onderling gekibbel, waar van vooral het derde bedrijf vol was. Zeer zeker tot genoegen van ondergetekende en het helaas geringe aantal bezoekers. Wij hebben hartelijk gelachen. Om Loudi Nijhoff op de eerste plaats, in wie de ac trice en de moedér op de meest royale wijze door elkaar geklutst waren. De ver tolking bezat genoeg persoonlijks om haar onze bijzondere waardering niet te ont houden. Kitty Knappert speelde de aan vallige dochter: het accent valt vooral op de aanvalligheid, zoals het in de figuur die Ben Aerden van de zoon op de plan ken zette het meest op zijn snelheid van reageren viel met heel innemend spel in II. Papa was bij Johan Fiolet in goede handen: de gezelligheid straalde er af. En zeer ad rem acteerde Fienije Berg hegge, vooral vermakelijk om haar tegenspel in een liefdesduet met Fiolet. Steye van Brandenberg gaf een jong diplomaat de soms verveelde en dan weer gechoqueerde allure, welke op de lachspieren werkt, ter- wij! in de, kleinere rollen Willy van Vliet. Peter Kuiper en Eva Hauck de toewijding opbrachten die hen tot acceptabele part ners maakten. Een vrolijk stuk tpneel derhalve, met schalkse zin door Frits van Dijk geregis seerd en door Lucas Wensing van een fris harmonisch décor voorzien. P. W. FRANSF. De hoofdinsoecteur van de politie te Heemstede verzoekt de inwoners van de gemeente Heemstede na. sneeuwval of bij gladheid van de openbare weg zorg te dra gen voor het opruimen van de sneeuw en het ijs. De bijeengebracht sneeuw dient te wor den gedeponeerd op de rand van het voet pad, waarbij men er op moet letten, dat de goot vrij blijft voor het afvoeren, van het dooiwater. Hedenmorgen om halfacht z;jn cp het baanvak Boxmeer-Cuyk vier wagons van een goederentrein ontspoord. De Neder landse Spoorwegen verwachten het baan vak, dat tengevolge van de ontsporing ver sperd is, in de loop van de middag te kun nen vrijmaken. Het treinverkeer zal dan normaal worden hervat. Er zijn géén auto bussen Boxmeer en Cuyk ingelegd. De treinen van Venlo en Nijmegen rijden tot vlak bij de plaats van de ontsporing, waai de reizigers dan moeten overstappen. Haarlemse rechtbank Verdacht van oplichting van winkeliers Een ongeveer veertigjarige Haarlemse vrouw, moeder van vier kinderen, was in ernstige financiële moeilijkheden geraakt, en had daarbij, naar zij gisteren voor de Haarlemse rechtbank onder tranen beken de haar toevlucht genomen tot laakbare praktijken. Zo had zij een verkoopster in een Haar lems modemagazijn een verhaal op de mouw gespeld, dat haar man in het buiten land vertoefde en dat zij van de ene dag op de andere een chèque verwachtte. Op die manier had zij de verkoopster bewogen een mantel, waarop slechts tien gulden was be taald, pasklaar te maken en af te leveren. Een melkhandelaar had zij met een soortgelijk verhaal eveneens tot leveranties van levensmiddelen gebracht, die nooit be taald zoiiden worden. Natuurlijk liep dat spaak en zo had zij zich gisteren wegens oplichting te verant woorden. De president zei, dat hij zich liet geval met de levensmiddelen nog wel kon inden ken, maar dat hij het trucje met de mantel bedenkelijk vond: dat was toch een kwestie van luxe. De Officier wees erop, dat ook de politie rechter nog een appeltje met de verdachte te schillen heeft voor eenzelfde delict. Hij vond de inlichtingen over de delinquent niet zo bijster gunstig, maar was bereid het nog eens met een gecombineerde straf te willen proberen: acht maanden, waarvan vijf onvoorwaardelijk en met aftrek én drie voorwaardelijk met een paar jaar toezicht door de R.K. reclassering. De verdedigster, mr. S. Boekman, toonde zich zeer tevreden over het wel lang uit gebleven maar nu ook degelijke psychia trische rapport. Zij wees erop, dat haar cliënte lang geen gemakkelijke detentie had gehad door een maagkwaal en daar de vrouw reeds van 21 October af in voor arrest vertoeft en haar vier kinderen in een Leids weeshuis verblijven, verzocht zij de rechtbank het onvoorwaardelijk gedeelte van de straf zo te bepalen, dat de verdachte op de dag van de uitspraak, 25 Februari direct in vrijheid kan worden gesteld. Vandaag is de heer G. Ilbrink een kwart eeuw werkzaam op de standard-afdeling van Hin's Ttousenfabriek te Haarlem. Hedenmorgen is hij toegesproken door de heer R. Hin namens de directie en dooi de heer W. Blankwater, namens de be drijfsleiding. De jubilaris ontving, traditie getrouw, een jubileumbord van Delfts Blauw en een geschenk in enveloppe. Ver volgens voerde het woord de heer Marke rink. die namens het personeel van de standardafdeling een fototoestel aanbood. De redactie van het maandblad van de fabriek zorgde voor een étui om dit foto toestel. De jubilaris is een zeer geziene figuur in Gereformeerde kringen, vooral waar het. het jeugdwerk betreft. In de nacht van Woensdag op Donderdag is te Wildervank, zoals bericht, is, een .groentedrogerij van de fa. Wortman in vlammen opgegaan. Daar bij het onderzoek drie brandhaarden in de fabriek werden ontdekt en tezelfdertijd een woonschip van een der firmanten, dat in de nabijheid lag, in vlammen opging, vermoedde de politie dat een brandstichter aan het werk was geweest. Het. onderzoek leidde tot de aanhouding van de 21-jarige J. K. uit Veendam. die bij zijn verhoor bekende de branden te heb ben gesticht. Bovendien bekende hij de dader te zijn van enige inbraken, die de laatste weken in Wildervanck wareri ge pleegd. Hij is ter beschikking van de justi tie gesteld. Te Nijmegen is in de ouderdom van 57 jaar overleden mgr. J. J. Henneman. archivaris van het bisdom Haarlem. Do thans over ledene is on 11 Novembor 1P97 te Alkmaar geboren en werd oo 21 Mei 1921 tot priester gewijd. Na e--se jaren kapelaan te zijn ge weest te Overschie en te Den Haag, werd de heer Henneman in 7924 benoemd tot. lr/#w aan het Klein Seminarie Hngeveld en in 1931 tot hoogleraar aan bet Groot Seminarie te Warmond. Na van 1942 tot 1947 rector te zijn geweest van het Sint Elisabeths Gesticht te Amsterdam, werd h't benoemd tot, archi varis van het bisdom Haarlem. Tevens was hij directeur van het bisschoppelijk museum aan de Jansstraat te Haarlem. In 1947 werd hij benoomd tot buitengewoon kamerheer van de Paus. OSLO, (N.T.B.) Vele stakende lèer- krachten van de lagere scholen in Oslo melden de Oslose bladen op de tweede dag hebben andere betrekkingen aanvaard, zo van de staking van onderwijzers en onder wijzeressen in Oslo. De Oslose studenten hebben, in antwoord op een beroep van de organisatie van on derwijzers, verklaard, dat zij geen privé- lessen aan de schoolkinderen zullen geven. Vandaag zal de Noorse regering zich met de staking in een kabinetsvergadering be zig houden en de zaak vervolgens in het Storting (het parlement) ter sprake bren gen, aldus heeft de voorzitter van het Storting medegedeeld. Conform de eis heeft de bijzondere straf kamer van de Amsterdamse Rechtbank de 39-jarige H. J. A. van der K., een gewezen SS'er, die riegen jaar in Russische krijgs gevangenschap heeft doorgebracht, ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest sedert 1 Januari en met de bepaling, dat van hel resterende onvoorwaardelijke gedeelte er negen maan den voorwaardelijk zullen worden opge legd met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank ontzette de verdachte tevens voor de duur van het leven uit de kies rechten, uit het recht een ambetelijke func tie te bekleden en uit het recht om bij de gewapende macht te dienen. Van der K. was voor de oorlog eerste luitenant bij het Nederlandse leger geweest en had deelgenomen aan de gevechten op de Grebbeberg. Een maand na de capitu latie meldde hij zich bij de Waffen-SS. Hij vocht in Rusland en bereikte de rang van „Oberstrumführer". In Juli 1944 viel hij in Russische handen en bracht daarna met 34 andere Nederland se krijgsgevangenen negen jaar in Russi sche gevangenschap door. In November 1953 werd de groep vrijgelaten. De ver dachte probeerde op Oudejaarsdag naar Nederland terug te keren. Aan de grens werd hij gearresteerd. (Verkort weergegeven) Ridderlijkheid. Naar aanleiding van het ingezonden stukjes in uw krant, waarin een bejaarde dame zich be klaagt, haar straatje niet van sneeuw te kunnen ontdoen, deel ik u mede dat, zoals u suggereerde, de padvinders inderdaad bereid zijn haar straatje (en eventueel dat van andere bejaarde dames) van sneeuw te ontruimen. Dit hoeft dan nog niet eens een „heitje" op te brengen. (Deze padvinder wil zijn adres liever niet bekend maken, maar eventuele ge gadigden kunnen zich via onze redactie tot zijn groep wenden: er wordt dan prompt geveegd voor ouden van dagen.) Watermeterbescherming. Bij de aan vang van de vorstperiode, verschenen di verse waarschuwingen, om de watermeter door middel van stro, kranten', zakken enz. tegen vorstschade te beschermen. Toen de strenge vorst echter al heerste, verscheen er, van de hand van de directeur van de Waterleiding, een waarschuwing in de bladen, dat het verboden was op de hierboven genoemde manier de meter te beschermen. Dit mocht alleen gebeuren door middel van een dubbele deksel in de meterput. Alle andere middelen waren verboden! Deze mededeling kwam toch wel een beetje als mosterd na de maaltijd! Zeker, het dubbele deksel is dè oplossing, maar hoeveel meterputten zijn hiervoor ingericht? Bij mij in de straat zijn bijvoor beeld vele betonnen putten, zonder inge bouwde rand, en daarbij zo krom en rond, dat alleen een goede timmerman in staat is, daarin een goed sluitend deksel aan te brengen. Waarom breekt men niet met de ge woonte de meter in de voortuin te plaatsen? Waarom niet binnenshuis? Daar ligt zij veiliger voor de vorst en ook makkelijker als men de leiding moet afsluiten. De paar meter leiding die dit meer zou kosten, maakt toch op de bouwkosten van een huis niets uit. W. J. H. (De in d-e aanhef bedoelde waar schuwingen waren niet van de directeur van het Haarlemse waterbedrijf afkom stig. Deze is tegen stro, omdat dit veront reiniging van de meter tot gevolg heeft. Het dubbele deksel behoeft overigens, zo verklaarde hij, niet haarfijn op de rand van de meterput aan te sluiten. Is dit deksel nog niet afdoende in speciale geval len, dan kan men daarop altijd nog een zak stro plaatsen. Er komt dan in ieder geval geen vuil bij de meter zelf. Red.) Burgerplicht. De politieradiowagens wekken de bewoners op het trottoir voor hun woningen sneeuwvrij te maken. Zo niet dan volgt er straf. Dit is een zeer goe de maatregel die, evenals alle andere Overheidsmaatregelen, geen enkel effect heeft, omdat er de hand niet aan wordt ge houden. Een bekeuring is er, voor zover mij bekend, nog nooit gemaakt. Maar hoe kan men van ons, gewone burgers, vergen dat wij de verordeningen nakomen, als de overheid zelf nalatig blijft. Waarom worden de gemeentetrot toirs niet gereinigd? Ik noem als voor beeld slechts Soenda plein, Julianapark, Kennemerplein, de bruggen enz. Ook niet te vergeten langs kerken en dergelijke instellingen. En de Kleverlaan en Scho- terweg? De gemeente strooit daar zelfs geen zand! W. J. H. (Wij ontvingen nog meer correspon dentie van gelijke strekking. Van de zijde van de Gemeentereiniging werd meege deeld dat de voetpaden en trottoirs wel be strooid wox-den, doch uiteraard naar het beschikbare personeel en de omvang der overige werkzaamheden dat toelaten. Het Kennemerplein bijvoorbeeld is onder han den genomen. De trottoirs voor kerken moeten door Let betrokken kerkgenoot schap sneeuwvrij worden gemaakt. De politie deelde mede, dat op de na leving der verordening wel streng wordt toegezien, doch dat een bekeuring in het algemeen pas na gebleken onwil volgt. Men moet wel bedenken dat op dit punt een zekere voox-zichtigheid moet wox-den betracht ten aanzien van die huishoudens waar door ouderdom of ziekte niet altijd de mogelijkheid bestaat aan de verplich ting te voldoen. Red.). BINNENLAND Dc kantonrechter te Winschoten heeft J. H. T. uit Scheemda veroordeeld tot f 10 boete en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van vijf jaar. T. had in Januari 1953 met een auto in Beerta een paal van het eléctriciteitsnet geraakt en was een eindje vei-der tegen een andere paal van dit net gebotst. Het gevolg was, dat een deel van Beerta zonder stroom geraakte. De auto vloog na de botsing in brand. De bestuux-der had zich na het ongeval uit de voeten ge maakt. maar werd later onder invloed van stex-ke dx-ank in een woning te Winschoten aangetroffen. Het gerechtshof in Den Haag heeft W. van der L., de organisator van de voetbal- px-ijsvraag „10" veroordeeld tot twee maan den hechtenis en verbeurdverklaring en ver nietiging van de in beslag genomen be scheiden. Het hof vernietigde het 'n eex-ste instantie gewezen vonnis, waarbij de ver dachte van rechtsvervolging werd ontsla jen, Wegens opdooi worden in België geen vrachtauto's toegelaten met een totaal ge wicht dat vijf ton overschrijdt. - In het jaarverslag over 1953 van het Museum van den Arbeid (Nederlands Insti tuut voor Nijverheid en Techniek) te Am sterdam, wordt medegedeeld, dat het aantal bezoekers 35.000 heeft bedragen (tegen 20.000 in 1952). Hiervan kwam ongeveer 45 percent in groepsverband. Vele groepen komen ieder jaar terug. Naast de pex-manente tentoonstel ling warén het vooral dc wisselende tentoon stellingen die veel belangstelling trokken. Langs de provinciale weg Bergen op ZoomPutte waar ook de kazerne Ossen- dx-echt is gebouwd, zal op het grondgebied van de gemeente Putte een maréchaussée- kazex-ne worden gebouwd, bestaande uit een hoofdgebouw en acht woningen voor het personeel. Een organisatie van kruideniers en grossiers heeft besloten bij het cadeau geven van textielgoederen aan haar klanten voortaan de plaatselijke textielhandelaren in te schakelen. De textieldétaillisten zijn eind vorig jaar een actie begonnen tegen de vrijwillige filiaal-kruideniersbedrijven, die gx-ote hoeveelheden cadeau te geven textielgoederen rechtstreeks van de industrie betx-okken. Te Turmerend is een pakhuis afgebrand van de heer A. van Veen, exploitant van kermisattracties. In het pakhuis bevonden zich kermisbenodigdheden ter waarde van f 100.000. De Centrale Arbeiders-Verzekerings bank „De Centrale" bestaat Zaterdag vijftig jaai\ Dit jubileum zal op 13 Februari wor den gevierd met een tweetal recepties voor officiële instanties en belangstellenden uit het bedrijfsleven en voor instanties uit de Partij van de Arbeid, het N.V.V. en verwante organisaties. Mr. R. J. Brunner, fiscaal hij de Krijgs raad voor de Zeemacht, nam in een bijzon dere zitting van de raad afscheid wegens zijn benoeming tot rechter in de i-echtbank te Rotterdam. Mr. Brunner is 8 jaar fiscaal bij de zeekrijgsraari geweest en heeft een 35-jax-ige staat van dienst bij de Koninklijke Marine, waarvan 33 jaar als officier. De Nederlandse Spoorwegen zullen dit voorjaar het baanvak tussen Venlo en de Duitse grensplaats Kaldenkirchen van dub bel spoor voorzien. Na de oorlog is vooral het goedex-enverkeer langs deze internatio nale verbinding belangrijk toegenomen. Bij beschikking van de minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie is met ingang van 14 Februax-i 1954 de Bedrijfs groep Effectenhandel opgeheven. Binnenkort is de benoeming te vex-wach- ten van mr. W. J. G. baron Gevei-s, ambas saderaad te Londen, tot Nederlands gezant te Tehei'an. De heer J. C. van Viegen is benoemd tot consul der Nederlanden te Douala. Hét ressort van het consulaat strekt zich uit over Frans Kamev'oen. De lepeltjesactie ten bate van het Na tionale Rampenfonds heeft f114.250 opge bracht. Dezer dagen ztfn in Arnhem de schilder W. Ritsma. zijn vrouw en twee kinderen door gasverstikking om het leven gekomen, doordat een gasslang was gescheurd. Twee andere kinderen, een jongen van 9 jaar en een baby van twee weken, werden in het gemeente-ziekenhuis opgenomen. Daar is thans,, ook de jongen overleden. De baby is buitéfi ge va ai'. De Haagse rechtbank heeft een schilder veroordeeld tot één week hechtenis. Hem was ten laste gelegd dat het aan zijn schuld te wijten was geweest dat op 6 Juli van het vorige jaar brand was uitgebx-oken in een vliegtuig op Ypenburg. De schilder was bezig met een zeer licht ontbrandbare vloei stof het inwendige van het toestel te rei nigen en had in strijd met de voox-schriften een sigaret opgestoken. De vloeistof vatte vlam en het staartstuk van het vliegtuig werd geheel vex-nield. In het gemeentelijk ziekenhuis in Den Haag worden nog 21 alastrim-patiënten ver pleegd. Twee personen worden nog in ob servatie gehouden. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse Reddingsbiigade houdt in restaurant Brinkmann een feestelijke bijeenkomst op Zaterdagavond 13 Februari. De Evangelische Kerk van Oostenrijk heeft twee houten barakken aan het ramp gebied geschonken. Een van deze bai-akken is reeds opgebouwd te Moerdijk en dient daar als jeugdcentrum. De tweede, kleinere bai-ak zal woi'den geplaatst in Schei-penisse op Tholen. Aan de rijksuniversiteit te Uti-echt is geslaagd voor het candidaatsexamen vee artsenijkunde de heer L. van der Heide te Aerdenhout. Vorige week Vrijdagavond tussen half tien en kwart voor tien is de zeventienjarige H. Hogerbeets op het ijs van de Jan Gijzen- vaart (tussen de kwakel en de Sinneveltbrug) door een onbekend gebleven man aangereden, waardoor hij viel. De jongen werd aan het hoofd gewond en naar zijn woning vervoerd- De toestand leek aanvankelijk gunstig, doch na enige dagen is daarin verslechtering in getreden. De politie verzoekt de man, die met de jongeman in botsing is gekomen, zich in ver binding te stellen met het bureau Noord (Rijksstraatweg) voor het verstrekken van inlichtingen. Door de gladheid van de weg zijn Donder dag enkele ongelukken gebeurd. Éen drieën- veertigjarige wielrijder is in de Reitzstraat geslipt en met een hersenschudding naar de Deo. overgebracht. In de Marnixstraat viel een tweeënveertig- jarige wielrijdstcr en zij werd.aan het hoofd gewond. Een tweeëntwintigjarige boekhoudster gleed uit toen zij in de Graafschapstraat wandelde en kneusde een rib; zij is naar het Sint Elisa beths Gasthuis overgebracht. Op de Zomerkade slipte een autobus van de N.Z.H.V.M.. waardoor de bestuurder de macht over het stuur kwijt raakte. De auto bus reed het trottoir op, waar een plantsoen is. Het hek over een lengte van zeven meter werd beschadigd. Een d-ieënzestigjarige heer is op de hoek van de Koppestokstraat en de Bestevaer straat uitgegleden en heeft een hoofdwond opgelopen. Per ziekenauto is hij naar zijn woning vervoerd. Deze beide Franse yendarmes, vinden in hun vrije tijd afleiding in de kunst. Indrukken opgedaan tijdens de „rondes" in hun wijken, hebben ze vastgelegd op het linnen. Zij zijn van plan hun schilderijen in te zenden op de jaarlijkse kunsttentoonstelling van de Franse politie, die dit keer in Parijs zal worden gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10