'KLEIN MAAR DAPPER' viert feest! KLEIN MAAR DAPPER Feilen en glorie van onze geheime dienst in Londen PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Juwelen van Tsjechische nazi's binnen gesmokkeld en „bewaard" DAMPO Amsterdamse zakenman in beroep voor het hof, opnieuw een jaar geëist Kustvaarder „Douro" overvaren en gezonken Belangwekkende terugblik van Kol. Somer, oud-hoofd van het „Bureau Inlichtingen' De radio geeft Zaterdag Ook Spierpijn ZocU ió Uet zo r J VRIJDAG 12 FEBRUARI 1954 De veertien opvarenden konden worden gered Jongen probeerde zijn pas gekregen pistool op buren Jack Gimberg in Wenen Ruwe-én gesprongen handen? KALOpERMAGelee Kerkelijk Nieuws Willem van Otterloo naar Parijs en Wenen Sabena-helicopter kon door mist niet verder KRUISENDE KLEUREN In October werd de 64-jarige Amster damse koopman J. F. G. door de rechtbank te Amsterdam tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, terzake van verduistering van een aantal juwelen en gouden sieraden van een partij van ongeveer 60 stuks, die hij in de zomer van 1946 voor twee Tsjechische dames (moeder en dochter) illegaal uit Tsjechoslowakije naar Nederland had over gebracht. De koopman, die zich onschuldig veroordeeld achtte, ging in appèl en Don derdag werd de zaak door het Amsterdamse gerechtshof behandeld. De verdachte hield vol dat hij in 1949 een deel van de sieraden en een jaar later de rest aan de dochter had teruggegeven. Op verzoek van een zakenrelatie, die de beide Tsjechische dames kende en wist dat zij in moeilijke omstandigheden verkeer den, ging de koopman ze in 1946 bezoeken cm na te gaan of hij iets voor hen zou kunnen doen. Van wie het initiatief tot het naar Nederland in veiligheid brengen der juwelen was uitgegaan, werd ter zitting niet duidelijk. De koopman verstopte een deel van de sieraden in zijn koffer en stak de rest los bij zich. Van Praag vloog hij naar Schiphol en passeerde zonder moei lijkheden de douanecontroles. De afspraak was dat hij de sieraden voor de dames in Nederland in een safe zou opbergen. In October 1946 werden de beide dames door de toenmalige democratische regering van president Benesj uit Tsjechoslowakije gewezen. De dochter, die speciaal voor deze zitting uit het buitenland was overgekomen, ver telde dat zij eerst na herhaaldelijk aandrin gen in 1949 in Ziirich een aantal van de Eieraden had teruggekregen en een jaar later nóg een partij. Er ontbrak volgens haar nog een dozijn, de meest waardevolle sieraden, onder meer een ring met een bij zonder grote brillant. Voorts had zij een gouden ketting ontvangen waarvan de han ger ontbrak en een halve meter van de ketting was afgeknipt. De oud-secretaresse van de koopman, als getuige gehoord, verklaarde dat zij het doosje met de sieraden in de brandkast van de woning van haar patroon had zien staan. Voorts had zij de koopman een keer tot zijn vrouw horen zeggen: „Als je wat goud nodig hebt, neem het dan maar." De echt genote, die voor een reparatie toen wat goud nodig had, had inderdaad uit het doosje wat genomen. Volgens de getuige lagen in het bewuste doosje verscheidene stukjes goud van gebroken sieraden. De procureur-generaal achtte de ver duistering bewezen, doch zag op grond van het feit, dat het zo lang geleden gebeurd was, er van af een hogere straf te eisen dan de rechtbank had opgelegd (één jaar) en vroeg bevestiging van het vonnis. De raadsman van verdachte begon zijn pleidooi met de mededeling dat de beide dames nazi's zijn geweest en op grond daar- ADVERTENT1E Zaterdag wordt hij 75 jaar en geeft ondanks de lage prijzen iedere koper 1 FLES ADVOCAAT CADEAU! Dus allen naar de zaak voor betere Herenkleding Alléén gevestigd: hoek Gen. Bothastraat 130 bij de Gen. Cronjéstraat, Haarlem-Noord - Telef. 12447 Spaarzegels worden aangenomen. van na de bevrijding van Tsjechoslowakije het land moesten verlaten. Hun zaak werd onder beheer gesteld en de goederen geconfiskeerd en de sieraden, die zij verborgen hadden, behoorden dus aan de Staat. „De koopman," aldus pleiter, „had dus door misdrijf verkregen goederen onder zich, waardoor dus geen sprake is van ver duistering en hij derhalve dient te worden vrijgesproken." Voor het geval het hof zijn cliënt toch schuldig zou bevinden, verzocht hij een voorwaardelijke straf op te leggen. De Nederlandse kustvaarder „Douro" van de K.N.S.M., groot 563 ton, is in de nacht van Woensdag op Donderdag in de Middellandse Zee tussen de havensteden Valencia en Alicante aan de Spaanse oost kust overvaren door het Spaanse schip „Drago" (5600 ton). Voordat de „Douro" in de diepte verdween, konden de veertien bemanningsleden aan boord van de „Dra- go" worden opgenomen. J)e opvarenden zijn in goede welstand te Valencia aan wal gegaan. Het Nederlandse schip was op weg van Valencia naar Alicante met een lading stukgoed aan boord. De officier van justitie bij de Bredase rechtbank heeft een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest gë- requireerd tegen de 21-jarige G. H. uit Roosendaal, die van poging tot doodslag was beschuldigd. Hij was zich volgens de tenlastelegging op 12 December, na zijn werk te buitenge gaan aan sterke drank. Thuisgekomen nam hij een pistool en een verzegeld doosje pa tronen, die hij in bewaring had als lid van de Reserve-Grensbewaking der Nationale Reserve. Hij ging naar de buren, de familie Van Gastel, en loste op het erf enkele scho ten. Hij- klom daarna met het pistool in de hand naar binnen, en eiste geld van de ver schrikte bewoners. Dit geld is hem ge geven. Hierop ging verdachte naar buiten en begon wederom te schieten. De buur man en twr i van zijn zoons gingen hem na. De verdachte keerde zich om en loste een schot op een der zoons. Deze werd in de borst getroffen en moest ongeveer een week in het ziekenhuis doorbrengen. Ten slotte is de dolleman door de Roosendaalse politie gegrepen. Ter rechtszitting bekende de jonge man heden alles wat hij die nacht gedaan had. Het bleek zelfs, dat hij met de familie Van Gastel goede relaties onderhield. Voorts was er van verdachte een zeer goed reclas- seringsrapport. De verdediger, mr. Schol ten, uit Breda, meende in zijn pleidooi dat het hoogst onverantwoordelijk is, iemand, die pas veertien dagen lid is van de Reserve-Grensbewaking, een pistool, waar mee hij niet weet om te gaan, en patronen, te geven. Hij vroeg clementie. De Nederlandse acteur John van Dreelen (Jack Gimberg) is, na een aantal film- engagementen, aangezocht om de hoofdrol i te vervullen in „Gigi" van Anita Loos naar het gelijknamige boek van Colette, op te voeren in het Theater an der Josefstadt in Wenen. Daarna moet Gimberg een contract voor hoofdrollen in drie films nakomen. Een helicoptère van de Amerikaanse luchtmacht in Duitsland hangt gonzend boven een patrouille-boot van de Rijn-inspectie van de Amerikaanse Marine om voorraden en levensmiddelen af te werpen voor de uit acht koppen bestaande Duitse bemanning. Op 7 Februari raakte de boot in het zware drijfijs vast. Met de hulp van het „lucht- manusje van alles" is echter het leven ook in een dergelijke situatie nog wel dragelijk. ADVERTENTIE Ned. Herv. kerk Beroepen te Haarlem (vac. W. J. v. El- den) dr. G. Huls te Gouda; te Aruba Piedra Plat San Nicolas W. Kraayenhof, cand. te Amsterdam. Beroepen te Doorn (2e pred.pl.) K. Chr. van Gorcom te 's-Gravenzande; te Poort vliet C. J. P. Lans, cand. te Hilversum; te St. Maartensdijk B. Eysinga te Barneveld. Geref. kerken Benoemd als pred. bij de Stichting Jeugdwerk in Friesland S. E. Wesbonk te Wolvega. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Rotterdam-C. W. Heerma te Groningen. Geref. gemeenten Tweetal te Veen (N.B.): T. Cabaret, cand. te Rotterdam-Z. en F. J. Dieleman te Yerseke. Op 21 Februari zal Willem van Otterloo, eerste dirigent van het Residentie-Orkest, op uitnodiging van het Orchestre Pasde- loup in Parijs een concert van dit orkest dirigeren. Van Otterloo is verzocht de uit voering van een Beethovenprqgramma te leiden, met als solist de pianist Alexander Borovskv. De laatste tien dagen van Maart verblijft Willem van Otterloo in Wenen voor het verzorgen van een aantal gramofoonplaten met de Wiener Symphoniker. Op 25 Maart zal hij een concert van dit orkest dirigeren met solistische medewerking van Cor de Groot, die daarbij het Vierde Pianoconcei-t van Beethoven vertolkt. Van Otterloo zal ook de Zevende Symphonie van Bruckner dirigeren. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Palten. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgelspel. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uit geschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven. 11.35 Kamermuziek. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.20 Roemeens orkest. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Platen. 14.25 Fries programma. 14.50 Volksdansen. 15.15 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.30 Dansmuziek. 16.00 Concert gebouworkest. 17.00 Actualiteiten. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.20 Dansmuziek. 18.40 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepar tout, causerie. 19.40 Het Boek der Handelin gen. causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Lichte muziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Verzoekprogramma, HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 3.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amuse mentsorkest. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Dameskoor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Fanfare-orkest. 16.00 Franse chansons. 16.20 De vliegende Hollander, causerie. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de .jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Dansmuziek. 13.45 Buitenlandse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.20 Van het Binnenhof. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Wedstrijd in sterke verhalen. 22.30 Wij luiden de Zondag in! 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.15 Kamer muziek. 15.15 Platen. 15.45 Platen. 16.00 Accordeonmuziek. 16.15 Platen. 16.30 Ac- cordeonmuziek. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep-Ommeganck. 21.15 Platen. Misverstand, owderiinige naijver, incompetentie en verregaande noncha lance waren de ooi-zaken, d&it onze in lichtingendiensten in Londen tijdens de jaren 1940-'42 op een volkomen mislukking uitliepen. Pas toen dit alles aan tientallen Nederlandse agenten het leven gekost had, besloot men - begin 1943 - tot een grondige reorga nisatie en sindsdien heeft onze gehei me dienst vrijwel feilloos gewerkt on de vijand onberekenbare schade be rokkend, Aklus de strekking van een voordracht die kolonel b.d. dr. J. M. Somer, voorma lig hoofd van het Bureau Inlichtingen in j Londen, gisteravond op uitnodiging van l de afdeling Haarlem van „Expogé" in Dreefzicht te Haarlem hield voor een groot aantal oud-verzetslieden en andere belangstellenden, onder wie verschillende j leden van de rechterlijke macht en politie autoriteiten. De eerste CU) Kolonel Somer schetste eerst de chao tische toestanden in- het Nederlandse kamp in Londen kort na de capitulatie van 14 Mei 1940, toen de regering-Ger- brandy volkomen machteloos was om nog iets voor het bezette gebied te doen. Men had immers noch koeriers en geheime agenten, noch zelfs clandestiene radiover bindingen met het vaderland en omze eer ste centrale inlichtingendienst, die in Juli 1940 in het leven werd geroepen, kon dan ook weinig of niets uitrichten. Wel stuur de zijn leider, de Haagse politie-commissa- ris Van 't Sant, twee agenten naar Neder land om contact op te nemen met de be volking, maar een van hen werd reeds kort na zijn aankomst door de Duitsers ge vat en gefusilleerd; de ander keerde na zes maanden naar Londen terug zonder ook maar iets bereikt te hebben. In Augustus 1941 werd deze C.I.D, ver vangen door een tweede dienst onder lei ding van mr. Derksema, die zomin als zijn voorganger enige ervaring had in „intel ligence" en die bovendien, geen enkele me dewerking van de Engelsen kreeg. De Britse geheime dienst was n.l. zo huiverig geworden voor de loslippigheid der Neder landse illegaliteit, dat hij er geen heil in zag, nog meer Hollandse agenten uit te zenden en de plannen daartoe zelfs met alle middelen tegenwerkte. En niet ten 11 onrechte, zo meende kolonel Somer. want volgons hem heeft de kwebbel zucht van ons volk meer slachtoffers onder het ver zet en de geheime agenten 'geëist dan hel verraad van de naziknechten. Twee diensten naast elkaar Tengevolge daarvan was ook de dienst- Derksema tot machte'oosheiid gedoemd en bleef het enige contact met het vaderland Radio Oranje. De verdrukte Nederlanders konden dit maar moeilijk verkroppen en verschillende Engelandvaarders - zoals b.v. de groep Hazelhoff-Roelfsema die be gin 1941 in Londen aankwam - hebben de regering-Gerbrandy daarover dan ook on verbloemd de waarheid gezegd. Uit die groep ontstond naast de drenst van Derk sema zelfs een tweede Nederlandse in lichtingendienst, die zich direct onder Enrol se leiding stelde en natuurlijk prompt ruzie kreeg rnet Derksema c.s., tot dat men in arren moede in Februari 1942 beide diensten maar weer ophief. Zij werden vervangen door de derde C.I.D. onder leiding van de kolonel der mariniers De Bruyne, die de Engelsen tot rede bracht en in Maart begon met hc-t parachuteren van goed-getrainde agenten. Helaas viel een van de eersten van deze agenten in handen van de Duitsers en he iaas verraadde hij hen binnen 24 uur al zijn codes en „security checks", waarmee hij de kiem legde voor het geraffineerde Engl and-Spie 1 van Schreieder, dat 14 maanden voortduren kon zonder dat Lon den argwaan kreeg en alle agenten - 49 in totaal - die in dat tijdsverloop naar Ne derland kwamen, in handen van de vijand1 speelde. Het Bureau Inlichtingen Het resultaat van dat alles is geweest dat er tot 1943 geen enkel efficiënt con tact bestaan heeft tussen bezet gebied en de regering in Londen - en dat vacuum kreeg kolonel Somer over te nemen toen hij in Januari van dat jaar met 80 jouge lui uit bezet gebied na een reis van 10 maanden in de Engelse hoofdstad aan kwam. Hij werd aan het hoofd gesteld van het tóen enkele maanden oude „Bu reau Inlichtingen", dat naast de C.I.D. van De Bruyne werkte en voornamelijk mili taire informaties uit Nederland moest ver zamelen. Hij stuitte er al meteen op tegen werking omdat zijn staf voornamelijk ge- recruteerd was uit het verzet en uit be roepsmilitairen en omdat hij een a-poli tieke instelling had. Alle drie die preroga tieven werden door de verpolitiekte kop stukken in het Nederlandse kamp met argwaan bezien en dies zaten kolonel Some en zijn mannen van meet aan mid den in de intriges en de ruzies, waarbij ook de collega's van de C.I.D. zich niet onbetuigd lieten. Desondanks slaagden zij erin hun dienst op te bouwen en reeds im Maart 1943 hun eerste agent, de luitenant De Jonge met 2 belangrijke opdrachten in 1 Nederland te parachuteren. Hij m-oest con tact leggen met het nationaal („groot bur ger-") comité en voorts groepen stichten voor het verschaffen van militaire inlich tingen. De eerste opdracht mislukte door ce arrestatie van het Nationaal Comité -r bewerkt door de provocateur Van der Waals - maar de tweede werd een groot succes. Binnen twee maanden formeerde •De Jonge een reeks van militaire .intieh- .ti neen groepen o.a. de bekende groep- :A.l'breeht, die in twee jaar tijds .duizenden rapporten en microfilms met Duitse ge heimen naar Londen stuurde. De Jonge organiseerde ook een koeriersdienst over de grote rivieren, die vooral in de laatste oorlogswinter de geallieerde legers be langrijke diensten bewees. Direct na De Jcuge werden 2 andere agenten - Bergman en Gerbramds - uit gezonden om transportroutes via Zwitser land en Spanje te vormen, maar hun vliegtiur'g werd" boven het. IJse'meer neer geschoten en Bergman verdronk. Ger- brands wist 7..ich zwemmend te redden en kweet zich voortreffelijk van zijn op dracht. De radio-verbindingen Inmiddels was ook een jong Leicis iurist mr. P. L. baren dhAuinis de Bourrouiil ge parachuteerd om contact te zoeken met de zendergroep-Packard in Den Haag voor de uitbouw van de radiotelegrafische ver- binddirugcn. Deze ..geboren oorlogsagent" heeft ook een clandestiene weerberichten- dienst in Nederland georganiseerd, die de R.A.F. in staat stelde, haar bombardemen ten op West-Duitsland aanzienlijk te in tensiveren D'Aulniis. die later, ondergedoken in Gouda, onder een valse naam trouw de, werd voor zijn belanigriike dien sten beloond met een privé R.A.F.- .dropping" van wol, babykleertjes, een box en een wieg toen zijn' vrouw haar eerste spruit verwachtte. Met de groep-Albrecht, de groep- Packard, de voortreffelijke inlichtingen dienst van de O.D. en de groep-Barbara, beschikte men nu over een apparaat dat een zeer efficiënte samenwerking tussen regering en verzet mogelijk maakte, maar nog altijd ontbeerde de illegaliteit de zo broodnodige samenwerking. Verschillende pogingen van Londen om tot een bunde- 30. „Vlug!", riep Pat O'Nozel, Panda met een zetje de racebaan op duwend, rij wat je rijden kunt, je bent vijf rondens achter! En nu verder geen speiletjens meer, be- korrah!" Bij die laatste opmerking keek Panda verontwaardigd om. Hij had toch 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 zeker niet voor zijn plezier al die omzwer Nieuws. 23.0524.00 Gevarieerde muziek. BBO 17.0017.15 Engelse les. (Op 224. 49 en 42 m.). 22.0022.30 Nieuws. Spiegel van de week, Sportjournaal. (Op 224 m.). vingen met het Kalkerkarretje gemaakt! Maar een blik naar de voorbijsuizende wa gens deed hem besluiten, dat het nu geen tijd was om te redetwisten. Dus trapte hij de gaspedaal helemaal in en suisde zijn mededingers achterna. En weer bewees het kleine wagentje, dat het van bijzonder gehalte was; het snorde de andere race wagens met gemak voorbij en had in een minimum van tijd alweer een ronde terug gewonnen. Dat gaat goed", dacht Panda, „als ik deze snelheid houd, kan ik mis schien 7iog net mijn achterstand inhalen!" Ook Pat O'Nozel vonddat het goed ging. Opgetogen zag hij toe, hoe Panda ronde na ronde terugwon. „Mijn toespraak heeft Panda opgezweept!", riep hij uit, „dankzij m,ijn woordens zal hij winnen!" Baas Kras- ka, die met stijgend misnoegen toekeek, hoorde deze opmerking. „Nu is het MIJN oeurt om een toespraak te houden", zei hij grimmig, „en dankzij MIJN woorden zal Panda verliezen!" De booswicht had blijkbaar weer iets slechts in cle zin. nVFVTVM'l F DUFFEL MONTY COATS 59.50 ling der organisaties te komen faalden, want iedereen wilde de baas spelen en zelfs een dringend beroep van Koningin Wilhelmina bleef zonder uitwerking. Pas anderhalf jaar later werd de over koepeling een feit door de schepping van het college van vertrouwensmannen waar toe mr. Van Heuven Goedhart de stoot ge geven had. Veel lof had kolonel Somer ook voor het binnenlandse radionet, dat tot stand ge bracht werd door de Raad van Verzet en de illegaliteit in staat stelde tot landelijke samenwerking. Van groot belang waren vóórts de economische en financiële infor maties van de groep-Tromp geweest (waarin o.a. prof. Zwikker en ir. Louwers zich onderscheiden hebben), die de rege ring in Londen de gelegenheid gaven, lang voor de Bevrijding het herstel van ons productie-apparaat voor te bereiden. In de twee jaar dat het Bureau Inlich tingen gewerkt heeft, verstuurden en ont vingen zijn 43 agenten in bezet gebied bijna 10.000 codetelegrammen met be langrijke informaties en zeker het vier voudige aan dienstberichten. Dat bewijst hoe intensief er gewerkt is door deze hand vol Nederlanders van wie er verschillende door de Duitsers gegrepen zijn. Geen hun ner heeft echter ooit zijn geheime instruc ties prijs gegeven, want zij waren niet slechts voortreffelijk getraind maar boven dien hard en moedig. De agent Van Bors- sum Buisman b.v. sprong na zijn arrestatie in Duitsland uit een rijdende trein, sleepte zich ernstig gewond naar een ziekenhuis en liet zich daar brutaalweg op kosten van de vijand verplegen. Dat was de geest die al deze mannen bezielde en aan hun durf is het te danken, dat het Bureau In lichtingen altijd voortreffelijk heeft kun nen werken, zo besloot kolonel Somer. Hij vroeg de aanwezigen, het aandeel van zijn agenten in de strijd tegen de Duitsers met dankbaarheid te blijven gedenken een andere beloning begeren zij niet. Donderdagmiddag tegen drie uur heeft de uit Antwerpen komende en voor Rotter dam bestemde helicopter van de „Sabena" door de dichte mist gedwongen, een nood landing gemaakt in een polder onder de gemeente Barendrecht. De mist bleef daar na nog te dik om opstijgen mogelijk te ma ken. j Herstel. De verbetering in de gezondheids toestand van Paus Pius XII is van clien aard, d'at de Paus „het stadium van het herstel nadert", aldus meldt het persbureau van het Vaticaan. Verder meldde het persbureau, dat de Paus ge leidelijk aan meer voedsel krijgt. Verhoging. De Britse mijnwerkersbond heeft ingestemd met een loonsverhoging van acht shilling zes pence voor bene- dengrondse arbeiders. Hiervan zullen ongeveer 40.000 mijnwerkers profiteren. Er zal voortaan per jaar ongeveer 9.500.000 pond sterling meer loon wor den uitbetaald, hetgeen de delvingskos- ten per ton steenkool met een shilling zal verhogen. Niet vergeten. De vroegere bordenwasser Harold Weinberg heeft Donderdag te New York op het hoofdbureau van po litie bekend Zondag de schrijver Max well Bodemheim en diens echtgenote te hebben vermoord. Toen de 25-jarige Weinberg werd weggeleid, riep hij tot de toeschouwers: „Ik heb twee commu nisten gedoodik moet een medaille van Washington krijgen. Vergeet dat niet in de krant te zetten". Arrestatie. Bij het onderzoek naar het spiomnagecomplot in Noorwegen is een officier bij de politie van Oslo gear resteerd, die tijdens de Duitse bezetting lid was van de sabotagegroep, die ge leid werd door Asbjorn Sunde, die de leider van de spionnagegroep zou zijn. Tot dusverre zijn 13 personen aange houden. Naar men verwacht zullen zij deze zomer terecht moeten staan. Vluchteling. Een piloot van de Joegosla vische luchtmacht, een luitenant, is Donderdagavond met ziin vliegtuig na bij Foggia in Zuid-Italië geland. Hij heeft politiek asyl gevraagd, aldus een bericht van het Italiaanse persbureau ANSA. Do naam van de luitenant wordt geheim gehouden. Proces. Heden stonden 11 Spaanse socia listen terecht voor een krijgsraad te Ocana, 65 km. van Madrid, op aan klacht van ondergrondse bedrijvigheid tegen de regering. Tegen hen zijn ge vangenisstraffen geëist van 12 tot 30 jaren. Zij worden er van beschuldigd contact te hebben opgenomen met groe pen in het buitenland, waarvan zij pro- pagainda-materiaal en geldelijke steun zouden hebben ontvangen. Liefde. De jonge olifant, die op de vlucht van Bangkok naar Calcutta in het KLM-toestel „Zeeland" moeilijkheden had veroorzaakt, zodat het vliegtuig niet op cie vastgestelde tijd kon ver trekken op weg naar Amsterdam, heeft respijt gekregen. De jonge olifant een wijfje was blijkbaar zo boos ge worden, omdat men haar had geschei den van haar kameraad. Beide dieren zijn thans te gast bij de KLM in een grote loods van het vliegveld van Cal cutta. Stilstand. Scott McLeod, de functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, die is belast met de administratie van de hulp aan vluchtelingen, heeft verklaard, dat het Amerikaanse program voor hulpverle ning aan vluchtelingen zo goed als tot stilstand is gekomen, aangezien 38 tot 40 'landen de voorwaarden van het pro gram niet willen aanvaarden. Dit pro gram, dat voorziet in toelating in de V. S. van in totaal 209.000 vluchtelin gen, bepaalt dat de landen, waar de vluchtelingen voor hun emigratie naar de V. S. verbleven, de verzekering ge ven, dat de vluchtelingen terug mogen komen als in de V. S. aan het licht zou komen, dat zij onder valse voorwendsels een visum hebben ontvangen. Belasting. De Engelse minister van Finan ciën heeft in het Engelse Lagerhuis de verrassende mededeling gedaan, dat de in April in te dienen begroting geen wijziging van de Omzetbelasting zal in houden. Minister Butler zeide, dat hij deze ongebruikelijke aankondiging deed, om een einde te maken aan de be staande onzekerheid, die van invloed is op de handel. Vele Engelsen, die tele visie-toestellen, auto's of wasmachines willen kopen, hebben deze aankopen uitgesteld tot na de begroting. De Om zetbelasting. op genoemde producten bedraagt 50 procent van de prijs. Goedkeuring. De Belgische Senaatscom missie voor Buitenlandse Zaken en die voor Landsverdediging hebben Donder dag het verdrag voor de Europese ver dedigingsgemeenschap met 27 stemmen tegen 10 bij 2 onthoudingen goedge keurd. ADVERTENTIE en rheumatische pijnen wrijft U weg met AAN verschillende mensen die met een groen en een rood glas voor de ogen de driedemensionale films of -tekeningen hebben bekeken, hebben we de vraag voorgelegd, wat er eigenlijk zou gebeuren indien de stralen van een rood zoeklicht gekruist zouden worden door die van een groene schijnwerper. Door verschillend gekleurde glazen kijkend, had den de ondervraagden de beel den op het doek in. zwart en wit waargenomen en zij wis ten tevens, dat rood en groen eikaars tegenkleuren zijn, die elkaar opheffen. Het lag dus voor de hand dat deze mensen zouden menen dat een kruising van rode en groene lichtstralen wit licht zou te weeg brengen. Inderdaad, bijna S0 procent van de ondervraagden was deze mening toegedaan. Enkelen dachten volkomen in de war gebracht door de op heffingstheorie dat er helemaal geen licht meer zou zijn, terwijl de rest ver schillende onmogelijke mengkleuren als mogelijkheid opperde. Hieruit blijkt weer eens te meer, hoe materieel we de dingen zien. Licht hééft geen kleur, maar bestaat uit verschillende golflengten die op het netvlies van onze ogen de indruk van een bepaalde kleur wekken. Het gaat dus om de golven. En een ieder weet, hoe in elke waskom golven kunnen worden opgewekt die netjes vanuit één punt uitgaan. Maar óók weet iedereen -\ kriskras door elkaar kunnen lopen, zonder dat zij daardoor van richting veranderen of elkaar hinderen. Deze ervaring moeten we ook op de lichtgolven toepassen. Zouden dus de rode en groene lichtstralen van twee verschil lende zoeklichten elkaar snijden, dan lopen de lichtgolven door elkaar heen, zonder dat er verder iets bijzonders gebeurt. Voorbij het snijpunt van de kruising is de rode straal dus precies even rood als hij vóór dien was en er is geen sprake van dat hij uitgedoofd, of met groen gemengd zou zijn. In andere woorden: de rode lichtgol ven behouden hun golflengte. En van de groene lichtstraal kan uiteraard hetzelfde worden gezegd. Het antwoord op de vraag, wat er gebeurt na kruising van verschil lend gekleurde lichtstralen kan dus kort zijn: er gebeurt niets! Maar nu genoeg over de kleuren en wat daarmee samenhangt. Er blijven nog vol doende andere raadselen over. Zo zult u waarschijnlijk uw trouw- of zegelring aan de ringvinger dragen Natuurlijk want dat hoort zo!" We zijn het met u eens, dat het een loffelijk gebruik is, maar heeft u er ook enig idee van waaróm d j ringvinger nu juist als drager van de ring werd uitver koren? Daarover morgen. dat ettelijke golven ih een vijver of in zee (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2