HOOVER Uitgaan in Haarlem Overheid kan slechts voorwaarden voor goede ontwikkeling scheppen Agenda voor Haarlem tHE RMOCÈNf Toeneming van productie noodzaak voor Europa Een Eeuw Geleden Betere organisatie en meer zelfwerkzaamheid nodig Nota over de middenstand Jaarrapport van OEES Tevredenheid over Nederlands prestaties Verzet tegen fusie van gemeenten op Schouwen VRIJDAG 12 FEBRUARI 1954 Ziehier het grote verschil Waar gaat het huishoudgeld naar toe Dr. Drees beschermheer L van Esperantistencongres Ontstaan Dit woord: DOM J SPIERPIJN, SPIT... Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 11 Februarij 1854 RUIM TWEE JAREN nadat een desbetreffende toezegging aan de Tweede Kamer werd gedaan, heeft de staatssecretaris voor de middenstand, dr. G. M. J. Veldkamp, zijn middenstandsnota bij de Tweede Kamer ingediend. In die nota zijn de gegevens betreffende de middenstandsvraagstukken geordend, zulks ter verheldering van de algemene problematiek en tevens ter aanduiding van het beleid dat de regering met betrekking tot de middenstand denkt te voeren. De staatssecretaris is uitgegaan van de stelling, dat de regering de betekenis van de middenstand erkent op overwegingen van quantitatieve en van kwalitatieve aard. Zij wil de nota vooral ook zien als een weerlegging van de critiek in het algemeen, als zou de overheid de betekenis van de mid denstand niet erkennen en deze althans achterstellen bij de landbouw. Maar zij ziet die betekenis anderzijds ook weer niet zo, dat een beleid met betrekking tot de middenstand uit het algemeen economische beleid zou moeten worden gelicht. Zulks zou leiden tot een vergaand overheidsingrijpen en belemmerend werken voor een gezonde economische ontwikkeling en een doeltreffende voor ziening van de consument. Het beleid ten aanzien van de middenstand zal gericht zijn op een globaal ingrijpen op strategische punten. Verdergaande maatregelen liggen niet op de weg van de overheid. Deze ziet de middenstand als een normaal onderdeel van het gehele bedrijfsleven. Wanneer verdergaande maatregelen moeten worden genomen, dan ligt dit op de weg van de midden stand zelf, die binnen de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie daartoe de mogelijkheid heeft. Het uitgebreide onderzoek, neergelegd in een nota van 96 bladzijden en 26 bijlagen van totaal 77 bladzijden), heeft geleid tot een formulering van het begrip midden stand. Algemeen gesteld verstaat de nota onder middenstand de maatschappelijke groepe ring van zelfstandige, risicodragende on dernemers in het midden- en kleinbedrijf op het gebied van de handel, nijverheid en dienstverlening. In het algemeen wor- ADVERTENTIE Zie en verbaas U over de eyclotronische werking van deze nieuwe Hoover Ten top gevoerde Hoover-periectie, dit fraaie, nieuwe sleemodel 417. Dank zij CYCLOTRONISCHE' WERKING, een wonder om mee te reinigen. Deze werking doet een „stofstorm" in de stofzak ont staan. De zuigkracht behoeft zich niet door opeengeklit vuil heen te worstelen, blijft bestendig op volle sterkte Zuigkracht: gemiddeld 50% In de stofzak van een GEWONE STOFZUIGER heerst rust. Het stof zet zich vast aan.de wan den en hoopt zich op. Naarmate de stofzak voller wordt, vermindert de zuigkracht. Zuigkracht: bestendig 100% In de stofzak van de „CYCLOTRONISCHE" HOOVER woedt een „storm". Het stof blijft voortdurend in beweging. Vastzetten aan de wanden of op elkaar klitten uitgesloten. Resul taat: de enorm sterke zuigkracht vermindert geen enkel ogenblik. Reg. Trade Mark Een opmerkelijk aantal geheel nieuive hulp stukken completeert dit sprookje in zilvergrijs en maroon. Vraag demon- I Prijs r <- stratie bij Uw handelaar. totaal t» 195 VRIJDAG 12 FEBRUARI Lange Veerstraat 16: Stichting Psycho- Synthese; spreker B. v. cl. Meer, 8 uur. Con certgebouw: Muziekdemonstratie interscho- lair jeugdtournooi, 7.45 uur. Nassauplein 8: Theosofische Vereniging: spr. mevr. E. v. d. BergBoldingh, 8 uur. Wilhclminastraat 22: Ver. van Spir. „Het licht"; spr. mevr. J. v. d. Tuinv. d. Lans, 8.15 uur. Lido: „Slaven der hartstocht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „De fidele boer", alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: ..Taxi 85 rijdt voor", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Grensincident", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De gevolgen van een misstap", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gaslicht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: ..Be schermt het ongeboren leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 13 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Anastasia", Toneel groep „Theater", 8 uur. Lido: „Slaven der hartstocht", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De fidele boer", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Taxi 85 rijdt voor", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Abbott en Costello in Hollywood", alle leeft., 2.30 uur. „Grensincident", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De gevolgen van een mis stap", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Gaslicht", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Beschermt het ongeboren leven", 13 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zo lang jij bij mij bent", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. den vestigingen met minder dan 11 perso nen als middenstandsonderneming aange merkt. Volgens deze maatstaf moet ruim 93 percent van alle niet-agrarische bedrij ven tot de middenstand worden gerekend. In 1950 waren in het gehele bedrijfs leven tweeëneenhalf millioen personen werkzaam, waarvan 38 percent in de mid denstand. De bijdrage van de middenstand in het nationale inkomen bedroeg 14 per cent of wel 2,2 milliard gulden. Deze bij drage is nagenoeg gelijk aan die van de landbouw. Weinig belangstelling voor organisatie Voor zover er in de middenstand bijzon dere moeilijkheden bestaan, mogen deze niet eenzijdig gezocht worden in uitwen dige oorzaken en met name in het beleid van de overheid in de fiscale sector, doch moet in de kring van het middenstandsbe drijfsleven zelf ook het oog worden gericht j op inwendige oorzaken. In het bijzonder i vormen verbetering van de productiviteit, bedrijfsadministratie, kostprijscalculatie terreinen, die vele middenstanders in on voldoende mate hebben betreden, aldus de nota. Het moet worden betreurd, dat in mid denstandskringen weinig actieve belang stelling bestaat voor het middenstandsor- ganisatiewezen en voor het streven naar economische samenwerking. Dit verzwaart enerzijds de moeilijkheden van de indivi duele middenstanders en vormt anderzijds voor de regering een belemmering bij het voeren van een actieve middcnstandspoli- tiek. Bij herhaling moet worden geconsta teerd, dat het cijfermateriaal, dat betrekking heeft op de middenstand onvolledig en ge brekkig is. Inkomensverhoudingen Uit de beschikbare gegevens blijkt dui delijk, dat de lage inkomens van vele mid denstanders voor een aanzienlijk deel stammen uit de groep van ondernemingen, waar de afzet te gering is om de arbeid van de ondernemer en eventueel van zijn gezinsleden ten volle emplooi te geven. Men concludere hieruit echter niet, aldus de nota, dat deze ondernemingen noodza kelijkerwijs een economisch niet verant woord karakter zouden dragen. Het is zeer wel mogelijk, dat de kosten per eenheid in deze ondernemingen niet hoger zijn dan bij grotere ondernemingen. Het pro bleem van deze kleine ondernemingen ligt veeleer bij de vraag, in hoeverre zij er toe bijdragen om het gezin van de midden stander een redelijk inkomen te verschaf fen. Voor zover dit niet het geval is, zullen bijverdiensten uit nevenfuncties voor aan vulling moeten zorgen. De structuur van de Nederlandse middenstand laat een aan zienlijke mate van neveninkomsten toe, die er voor zorgen, dat ook de kleine on dernemingen haar plaats in de voortbren ging kunnen vervullen. Vier mogelijkheden Verhoging van de productiviteit in de middenstand kan als volgt geschieden: Naarmate het aantal ondernemingen af neemt, stijgt het aantal klanten en daar mede de omzet der onderneming. Op dit terrein is in het laatste decennium reeds veel verbeterd. Voorts is al datgene van belang, dat de kwaliteit van het product, de bedrijfs voering en de kracht van de onderneming verhoogt. Met name in de wat grotere onderne ming, het ambacht en de industrie, schui len in een verbetering van de bedrijfsvoe ring nog belangrijke mogelijkheden tot verhoging van de productiviteit. Van belang is samenwerking tussen de verschillende middenstandsondernemingen. Crcdietvcrlcning Een belangrijk hoofdstuk in de midden standsnota heeft betrekking op de crediet- verlening. Een overzicht wordt gegeven van de onderscheiden vormen, waaronder credieten worden verleend en van de daar op betrekking hebbende regelingen. Van middenstandszijde is op deze rege lingen critiek geoefend. Het sociale ele ment zou niet voldoende tot uiting komen en de normen zouden niet ruim genoeg zijn. De staatssecretaris merkt daaromtrent jn de nota op, dat crediet een economisch karakter moet dragen en dat het niet min of meer filanthropisch mag zijn ingesteld. Voorts stelt hij, dat credieten onder over- heidsgarantie worden verleend aan onder nemingen, waarvan kan worden verwacht, dat zij mede door de credietverlening een normale rentelast kunnen dragen. Sedert de bevrijding werden door de overheid gegarandeerde credieten verleend tot een totaal bedrag van 45.240.427, Avaarop de overheid verliezen leed tot een bedrag van 312.818. Het probleem der randbedrijven De nota houdt zich uitvoerig bezig met het probleem der zogenaamde randbedrij ven. Het zijn de bedrijven, die de onderne mer een uiterst bescheiden inkomen ge ven. Kenmerk is voorts, dat dat na het uit treden van de ondernemer de continuïteit in vele gevallen niet is verzekerd. In die gevallen, waarin de continuïteit van het bedrijf ontbreekt, zal dit geleidelijk uitsterven, waardoor op den duur het ge middelde nettorendement van de midden standsondernemingen in totaal verder zal stijgen. In het algemeen kan men zeggen dat de groep randbedrijven een gezinsinkomen van minder dan 3000 gulden per jaar heeft. De groep is niet onaanzienlijk, maar de nota geeft geen concrete cijfers omtrent de grootte. De nota zegt voorts dat hantering van het behoefte-element alleen is geoorloofd, indien in een bepaalde branche of streek een noodtoestand is ingetreden, terwijl de toepassing aan een bepaalde termijn ge bonden moet zijn. Ofschoon een grote groep van middenstandsondernemers ge- Uit de middenstandsnota blijkt dat de totale detailhandel in 1950 voor een waarde van bijna 7,5 milliard gulden heeft omgezet. De Nederlander brengt veruit zijn meeste geld naar de manu facturer en de kruidenier, namelijk naar beiden meer dan 100 gulden per jaar. Minder dan 100 maar meer dan 50 gulden per jaar ontvangen de slager en het horecabedrijf. Tussen 25 en 50 gulden gaat naar de melkboer, de bak ker, het metalenverwerkende ambacht, de groenteboer, de sigarenwinkelier en de kolenhandelaar. Meer dan 10 gulden maar minder dan 25 gulden wordt be steed bij de bouw- en aardewerkam bachten, bij de schoenwinkelier, bij de woninginrichter, bij de kleermaker, bij de distillateur, bij de drogist en bij de handelaar in ijzerwaren. De overige winkeliers en ambachts-ondernemers ontvangen van de meeste Nederlanders s nog geen 10 gulden per jaar. g »OOC«XXX)OOCOCOOOOClCXXXXXXXXX)OOCCX»OOOOOCaDOOOOCC(X»OOOCX ringe economische resultaten behaalt, kaix van een noodtoestand, die hantering van het behoefte-element zou rechtvaardigen, op dit ogenblik niet worden gesproken. De regering verwacht ook een gunstige werking van het vestigingsbeleid, waar door de actualiteit van het saneringsvraag- stuk zal afnemen. Bovendien wordt het door de noodwet-ouderdomsvoorziening eigenaars van niet-rendabele onderne mingen, die de leeftijd van 65 jaar hebben bereikt, gemakkelijker gemaakt hun onder neming op te heffen. Minister-president dr. W. Drees heeft zich bereid verklaard het beschermheer schap te aanvaarden van het 39e Univer sele Esperanto Congres, dat in Augustus le Haarlem gehouden wordt. Ook in Januari heeft het Congressecre tariaat weer honderden aanmeldingen uit alle delen van de wereld te verwerken ge kregen. Hieronder bevonden zich onder andere inschrijvingen uit Australië en Mexico. Het aantal aanmeldingen bedroeg per 1 Febnxari 1430, uit 25 landen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken treft maatregelen, om een reeds bestaande propagandafilm over Nederland met Espe- ranto-tekst te laten nasynchroniseren. Het ligt in de bedoeling deze film tijdens het Congres te vex-tonen. Een dom is de kerk van een aartsbis dom. In Nederland is dus slechts één Dom, de Dom van Utrecht, waarin voor de Reformatie de aartsbisschop zetelde. Het woord is ontleend aan het Latijnse „domus" dat: huis betekent en hier dus als godshuis werd opgevat. In de toren van de Utrechtse dom is een steen ge metseld met de inscriptie D.O.M. het geen betekent: Deo Optimo Maximo, aan de beste en grootste God (gewijd). In vroeger tijd heeft men uit deze let ters het woord dom willen verklaren, maar geheel en al ten onrechte. ADVERTENTIE 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène ver drijft de snerpende pijn. PARIJS (A.N.P.) Het verdwijnen van de inflationistische tendenz van de vooraf gaande jaren, de verbetering in de West- Europese betalingsbalans, ook met het dol- largebied, en het nog steeds uitblijven van een bevredigende tenoeming van de West- Europese productie zijn volgens de organi satie van Europese economische samenwer king (O.E.E.S.) de voornaamste kenmer ken van de jongste economische ontwikke ling in Europa. Dientengevolge zal de eco nomische politiek nu in de eerste plaats gericht moeten worden op het vinden van middelen, om het tempo van de uitbreiding der productie te versnellen, zonder dat dit ten koste van de interne financiële stabili teit of van de vooruitgang in de richting van het betalingsgewicht gaat. Het gisteren verschenen vijfde jaarlijkse rapport van de O.E.E.S. waarin deze me ningen worden uitgesproken, komt tot de conclusie, dat er in de meeste Europese landen plaats is voor een toeneming van de vraag naar goederen, een toeneming, die niet tot inflatie, maar tot grotere productie moet leiden. Er zijn volgens het rapport overweldigende redenen voor een politiek van pi-oductievergroting, zelfs al zou dit betekenen, dat de betalingsbalans van de meest betrokken landen op korte termijn ongunstiger zou worden dan zij anders zou zijn geweest. „Verdei-e expansie is de noodzakelijke basis voor verbetering van de levensstandaard en tegelijk voor ver sterking van Exiropa's positie tegenover de rest van de wereld, voor dekking van de Eui-opese behoeften aan dollars, en voor het uitleggen van een basis voor de con vertibiliteit der valuta's, zegt het rapport, dat er op wijst, dat deze expansie ingrij pende wijzigingen in de betalingsbalans tussen Europa en de Verenigde Staten noodzakelijk zal maken. „Het is van het hoogste belang", zo gaat het rapport ver der, „dat deze wijzigingen aan beide kan ten ook op het gebied van invoerrech ten, invoerbeperkingen en buitenlandse investeringen tot stand worden gebracht, voor dat de tegenwoox-dige bijzondere dollaruitgaven worden verminderd, zodat de economische expansie in Europa zich op een duurzame basis kan voltx-ekken". Nederland De economische situatie in Nederland wordt in het rapport bevredigend genoemd, want „Nedexdand is een van de West-Euro- pese landen, waar de productie de laatste tijd een krachtige stijgende tendenz heeft vertoond, terwijl de interne financiële sta biliteit is gehandhaafd en er een gunstige positie van de betalingsbalans, zowel in het algemeen als met het dollai'gebied. is bereikt". Het hoge percentage van libe- ï-alisatie van de Nederlandse invoer noemt het rapport vooral van grote betekenis, omdat de andere landen van de O.E.E.S. zo'n grote rol spelen in de buitenlandse handel van Nedei-land en omdat de Neder landse invoerrechten relatief matig zijn. De wijze, waai-op de Nederlandse economie de extra last van het herstel van de rampge bieden heeft gedx-agen, wordt in het rap port naar voren gebracht, als „een verder bewijs van kracht" van die economie. Gezien de snelle groei van de bevolking wordt echter vastgesteld, dat het elemen taire probleem voor Nederland is, de grootst mogelijke economische expansie te verkrijgen zonder moeilijkheden in de be talingsbalans te veroorzaken". Landbouw producten en voedingsmiddelen, die in an dere landen in het algemeen meer aan in voerbeperkingen onderhevig zijn dan in dustriële producten, vormen ongeveer 50% van de Nederlandse expox*t en toeneming van die export hangt in belangrijke mate af van de bereidheid van de landen der O.E.E.S. en van de Vei-enigde Staten om met betrekking tot zulke goederen een li beraler invoerpolitiek toe te passen". Bescheiden De toeneming van de uitvoer, zoals die door de Nederlandse regering wordt voor zien, wordt in het rapport „ietwat beschei den" geacht, als men de normale uitbrei ding van de wereldeconomie tot grondslag neemt. Terwijl de Nederlandse regering meent, dat toeneming van het expoxdvolu- me met 3 of 4% per jaar, gedeeltelijk als het gevolg van verlaging der Nederlandse exportprijzen kan worden verwacht, is er volgens de O.E.E.S. wel een mogelijkheid, dat Nederland zijn export kan vergroten, zonder dat de handelsvoorwaarden slechter worden. Aan de andere kant wordt het voor mo gelijk gehouden, dat de toeneming der voorraden groter zal zijn dan is voorzien. In het licht van Nederlands behoefte aan industriële ontwikkeling wordt in het'rap port enige bezorgdheid uitgesproken om trent het langzame uitbreidingstempo, dat door de regering verwacht wordt (2 procent in 1954 en 1955). „Veronderstelt men een groei van de wereldeconomie, dan lijken de Nederlandse schattingen van de evo lutie der betalingsbalans en daardoor van de gehele economische ontwikkeling van het land ietwat voorzichtig", zo conclu deert het rapport. Het onlangs vei-sohenen reeonsti-uctie- plan voor Schouwen en Duiveland heeft op vele punten warme bijval van de bevol king en de eilandelijke instanties geoogst. De ï-econstructiecommissie is met een plan ter tafel gekomen, dat in een grote be hoefte voorziet en waarin richtlijnen wor den gegeven voor ingrijpende verande ringen in de toestand, zoals die zich vóór 1 Februari 1953 voordeed. De gedane voor stellen omvatten tal van verbeteringen op de meest uiteenlopende terreinen, waar onder landbouw, industrie, vervoer, maat schappelijke en culturele problemen, doch niettemin roert het plan ook enkele tex-e punten aan. Eén van de grootste struikelblokken vormt de door de reconstructieeomimissie voorgestelde nieuwe gemeentelijke inde ling, welke nog aanmerkelijk dieper snijdt in de oude verhoudingen dan de reeds vóór de ramp door Gedeputeerde Staten van Zeeland voorgestelde wijzigingen. De reconstructieecommissie heeft zich voor standster getoond van een aanzienlijke in krimping van het aantal gemeenten op Schoxiwen en Duiveland. Nog lang ixiet alle gemeentebesturen op Schouwen en Duiveland hebben zich de finitief over het door de reconstructie commissie voorgestelde uitgesproken, doch de enkele thans reeds bekend geworden reacties duiden erop. dat men geenszins van plan is zich hierbij zonder meer neer te leggen. De voor samenvoeging in aan- merking komende gemeenten willen hun zelfstandigheid bewaren en zijn van me ning, dat de voorgestelde regeling geen of niet voldoende voordelen met. zich brengt. In deze geest sprak bijvoorbeeld de ge meenteraad van Zonnemaiire zich uit. en hoe men er in Oudendiijke - behorende tot de gemeente Ellemeet - over denkt, blijkt wel overduidelijk uit een adres, dat een groot aantal bewoners bij wijze van pro test tegen de reconstiiictiepianuen aan het provinciaal bestuur heeft gezonden. TONEEL EN DANS Vrijdag 12 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: „Panorama" door Georgette Ilage- doorn en Pierre Verdonck voor „Geloof en Wetenschap". Een tei-ugblik over het chanson van de laatste driekwart eeuw, onder meer teksten van tijdgenoten van Toulouse Lautrec. Zaterdag 13 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Afscheidsvoorstelling van Rika Hop per, die als gast bij „Theater" een hoofd rol vervult in „Anastasia" van Marcelle Maurette onder regie van Jan Teulings. Met Caro van Eyck, Johan Schmitz en vele anderen. Zondag 14 Februari, Sadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep Theater vertoont „Don Camillo en de kleine wereld" door Johan Walhain naar het gelijknamige boek van G. Guareschi,- met Albei't van Dalsum jn de titelrol. Verder Hetty Beck, Mia Goos- sen, Robert de Vx-ies en vele anderen. Maandag 15 Februari, Concertgebouw, 20 uur: Cabaret-revue „Met hax'telijke groe ten" (met Willy Vervoort en Tonnv Bou cher) onder auspiciën van de Nederlandse stichting voor het Gebrekkige Kind in samenwerking met het algemeen zieken fonds „Ziekenzorg". Dinsdag 16 Februari, Stadsschouwburg, 20.15 uur: Eerste optreden in Haarlem van het Rotterdams Balletensemble onder lei ding van Netty van der Valk voor de Haar lemse Kunstgemeenschap. Met Leo Kers- ley. Barry Treure, Mariene Huyts en. vele anderen. Woensdag 17 Februari, Militair Tehuis, 20 uur: Onder auspiciën van de culturele commissie van het Protestants Interker kelijk Thuisfront draagt Willem Berk- hemer uit het boek „Jeremia" voor. Mede werking verleent de harpiste Rosa Spier. Vrijdag 19 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Reprise van ..Colombe" van Jean Anouilh door de Haagse Comedie onder regie van Cees Laseur met Heieen Pimen- tel in de titelrol. Verder: Fie Carelsen, Jan Retèl. Luc Lutz, Johan Valk. Henri Eerens. Theo Frenkel, Gerard Hartkamp en andex-en. MUZIEK Vrijdag 12 Februari, Concertgebouw, 19.45 uur: Demonstratie van muzikale presta ties ais onderdeel van het Interscholaire Jeugdtournooi. Solisten, kleine ensembles, orkesten en koren. Zondag 14 Februari, Huize Hesmerg, 20 uur: Begeleid door de gastvrouw-pianiste Ans Bouter zingt Han le Fcvre „Die schone Müllerin" van Franz Schubert (Lanckhorst- laan 99, Heemstede). Maandag 15 Februari, Stadsschouwburg: 20 uur: De Compagnia d' Opera Italiana geeft een voorstelling van „La Bohème" van Puccini onder muzikale leiding van Gino Barsanti. Met Magda Piccarolo in de rol van Mimi en Ettore Babini in die van Rodolphe. eRgie Giovanni Fiorini. Met medewerking van het Zuid-Hollands Orkest. Maandag 15 Februari, Minerva-Theater, 20.15 uur: Uitvoering van kamermuziek door Haarlems Trio (bestaande uit Jan Hoe ben, Onne van de Klashorst en Fred Luyken), sangevxild met de klarinettist Ru Otto, de altviolist Jan Ay, de violist Guus Schalker. Toelichtingen door Loek Neiissen (Heemsteedse Kunstkring). Dinsdag 16 Februari, Minerva-Theater. 20 uur: Televisie-concert door het Noordhol lands Philhai-monisch Orkest onder leiding van Toon Vcrhey met solistische medewer king van Cor de Groot, die het Piano concert van Rachmaninov vertolkt. Verder worden de ouverture „De verkochte bruid" van Smetana en de Onvoltooide Symphonie van Schubert ten gehox-e ge bracht. Dinsdag 16 Februari, Waalse kerk, 20 uur: Uitvoering van een verzoekprogramma door de organist Hendrik Lasschuit, die werken van J. S. Bach, G. F. Handei, Cl. d' Aquin en Felix Mendelssohn Bartholdy vertolkt. Woensdag 17 Februari, Concertgebouw, 19.45 uur: Tweede demonstratie van muzikale prestaties als onderdeel van Haarlems In- tex-scholaire Jeugdtoui-nooi 1954. Solisten, kleine ensembles, schoolorkcsten en koren. Woensdag 17 Februari, Frans Halsmuseum, 20 uur: In de Renaissancczaal geeft Tini Bresser een pianorecital. Zij speelt wer ken van Scarlatti, Schubert, Badings en de Handelvariaties van Brahms. Donderdag 18 Februari, Concertgebouw, 20 uur: Optreden van het Tell-Jodlerchor uit Bei-n met solisten onder auspiciën van de Nederlandse Christelijke Reisvereni- ging. Als attractie: optreden van vendel- zwaaièrs. Vrijdag 19 Februari, Concertgebouw, 20 uur: Zevende V-concert door het Nooi'dhol- lands Philharmonisch Orkest onder lei ding van Toon Verhey. Ouverture „Een Midzomemachtdroom", Vioolconcei-t en Vijfde Symphonie van Mendelssohn. So liste: Nadia Koulzen. DIVERSEN Vrijdag 12 Februari, De Leeuwerik, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van de Neder landse Genealogische Vereniging spreekt dr. J. J. Woldendorp over „Kerkelijke zegels". Met lichtbeelden. Vrijdag 12 Februari, Broedergemeente, 20 uur: Zendeling S. Hattasch houdt een lezing met filmvertoning, over het zen- dingswex'k in Labrador (gebouw Pax-k- laan 34). Zaterdag 13 Februari, Dreefzicht, 20 uur: Feestavond van de vereniging „De Oost hoek" met medewerking van hel toneel- en cabaretgezelschap „De Pegel". Na afloop bal. Zaterdag 13 Februari, gebouw Domi, 20 uur: Opvoering van het blijspel „George en Margaret" van Gerald Savory door de Kennemer Toneelkring onder regie van George Presburg. Zondag 14 Februari, Rembrandt Theater, 11 uur: Dx\ A. F. J. Portielje spreekt bij films van H. C. Verkruysen over runderen, giraffen en het transport van nieuwe die ren naar Artis, voorts over herten en bij zondere vogels. Zondag 14 Februari, Lido Theater, 11 uur: Wedexwertoning van de Italiaanse verfil ming van de opera „La Traviata" van Gixiseppe Verdi (met Nelly Corradi). Dinsdag 16 Februari, Concertgebouw, 14 uur: Vertoning van de gekleurde geluidsfilm „Marokko, tuin van Allah" met toelich ting door de heer D. van Sijn in de tuin- zaal voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Woensdag 17 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haarlemse Toneelclub geeft een opvoei-ing van „De Erfgename" van Ruth en Augustus Goetz onder regie van Wim Pa a uw. Donderdag 18 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Hei-haling van de opvoering van „De Erfgename" van Ruth en Augustus De tenor Ettore Babini, voor het eerst in ons land, vertolkt Maandagavond in de Haarlemse Schouwburg de rol van de dichter Rodolphe in ,.La Bohème" van Pucciniuit te voeren door de Compagnia d'Opera Italiana. Goetz door de H. T. C. onder regie van Wim Paauw. Woensdag 17 Februari, gebouw Theosofia, 20 uur: Cursus „Van gemeente tot Ver enigde Naties" onder auspiciën van de afdeling Haarlem van de Nationale Vrou wenraad. Mevrouw mr. J. M. Stoffels—van Haaften spreekt over „De vrouw in de Px-ovinciale Staten" (Nassauplein). TENTOONSTELLINGEN Waaggebouw: Tentoonstelling van werk van de illustrator Jan Wiegman ter gelegen heid van diens zeventigste vei-jaardag in de sociëteitszaal van „Kunst Zij Ons Doel". Iedex-e werkdag geopend van 10—16 en des Zondags van 13.3016 uur. Huis met de kogel: Tentoonstelling van wer ken van H. F. Boot uit de laatste tijd. Opening door B. Rijdes op 13 Februari te 15 uur. Dagelijks (behalve Zondag) ge opend van 10—18 uur, tot 7 Maart. Teylers Museum: Etsen, gravuren en teke ningen van Jacques Callot (15921635), Tot 31 Maart. Het museum is in de winter maanden dagelijks geopend van 11—15 uur, behalve op Maandag, benevens op de eerste Zondag van elke maand van 13—15 uur. Huis Van Looy: Van 20 Januari tot half Februari expositie van reproducties van „moderne klassieke" meesterwerken der beeldende kunst, samengesteld door de Commissie voor de culturele vorming van de schoolgaande jeugd. Dagelijks geopend van 9—12.30 en 13.30—17 uur, des Zondags van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar: Tekeningen en schil derijen van Theodoor Hcynen. Eugene Winter, Arie Veldhoen en Charles Dek ker. dagelijks geopend van 1017 uur behalve op Zondag en Maandagmorgen. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie en perma nente expositie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks geopend van 1015 uur, des Zondags van 1315 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama s (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks geo pend van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het vooxTrxalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 10—12 en van 14—17 uur, op Zon dagen alleen van 1417 uur. Kunsthandel Bier: Derde expositie van Azia tische kunst, onder meer antieke graf figuren. Op werkdagen geopend (Groot Heiligland). VOLKSUNIVERSITEIT Maandag 15 Februari, Frans Halsmuseum, 20 uur: laatste in de reeks van zes voor drachten over „De psychische genezing van de mens" door de heer W. A. Nell, assistent Paedagogisch Instituut der Rijks universiteit te Utrecht. Dinsdag 16 Februari, Frans Halsmuseum, 20 uur: eerste van twee voordrachten over „Sui'iname en de Nederlandse Antillen" door dx-. J. I. S. Zonneveld. Onderwerp: Suriname met zijn merkwaardigheden en zijn mogelijkheden (met film). Woensdag 17 Februari, Kon. Emmaschool, 20 uur: „Het werk van prof. dr. Albert Schweitzer in Lanxbarene" door de heer K. J. Junius Ingerman. Met film. Afdeling Haax-lem-Noord ingang Raafstraat. Donderdag 18 Februari. Minerva-Theater: laatste van twee voordrachten over „De Renaissance" door de heer Th. M. Wie- ringa. Met lichtbeelden. (Volksuniversi teit, afdeling Heemstede). 'S GRAVENHAGEi De Staatscourant meldt, dat het Z.M. de Koning heeft be haagd, aan Egidius Vollers en Francis Herben, te IJzeren in de gemeente Oud- Valkenburg, als blijk van Hoogstdeszelfs goedkeuring en tevredenheid over hun kloekmoedig gedrag, ieder hunner eene gratificatie te verleenen van 75. Zij hebben op 17 November des vorigen jaars vier boosdoeners van de gevaarlijk ste soort, die reeds eenige malen tot dwangarbeid en schatvotstraffen veroor deeld zijn geweest, overmeesterd en ge bonden en aan den burgemeester overge leverd, nadat deze spitsboeven een stoute diefstal met inklimming hadden onderno men in het huis van de twee gezusters Vollers. De onverlaten hadden een snij dend werktuig op de keel der eene zuster gezet en de andex-e gedwongen, hun al het geld, goud en zilver, dat zij bezaten, aan te wijzen. Het hulpgeschrei der vrou wen deed Francis Herben toesnellen, als mede Egidius Vollers, de broer der vrou wen. Bij het gevecht liepen zij menigvul dige wonden op. maar wisten de booswig- ten te overmannen, die de buit nog in hun bezit hadden,

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5