WYBERT ZE VEN DA GEN HAARLEM Schilderijen en aquarellen in kunsthandel Leffelaar Ballet Recital in Zandvoort In totaal ruim 12 jaar geëist tegen Haarlemmer Hendrica Hoekstra en Nel Takken Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Postaal Genoegen met „Kat en Kanarie" 7 Rookt U veel? Jonge Toonkunstenaars Groep Noord opgericht Looddieven door politie rechter veroordeeld E.H.B.O.-wedstrijden Burgerlijke Stand van Haarlem Waarvan acht jaar wegens zedendelicten Jaarvergadering C.H.U. Haarlemse Luchtvaart club had vrij goed jaar Water poloprogramma VRIJDAG 12 FEBRUARI 1954 i Schilderijen en aquarellen van Eugène "Winter, Arie Veldhoen, Theo Heynes en Charles Dekker zijn thans in de Kunsthan del Leffelaar aan de Wagenweg te Haarlem geëxposeerd. De hierbij gereproduceerde beeltenis van Albert Termote, geschilderd door E. Winter, is de verrassing van deze expositie. Niet alleen de expressieve kop, maar ook de karakteristieke wijze van staan van de beeldhouwer, met als achtergrond enige fragmenten van sculptuur, zijn uitstekend Portret van de beeldhouwer Albert Termote, geschilderd door Eugène Winter. getroffen. Een respectabel werkstuk, dit portret, dat de andere werken van deze schilder enigszins in de schaduw stelt. Het grote doek met de dode zwaan heeft ook wel mooie kwaliteiten, vooral in de breed gehouden opzet, maar het is toch wat hard uitgevallen en het ongeluk is, dat degene die zich aan dit onderwerp waagt, de ver gelijking met het meesterwerk van Floris Verster oproept en wie kan die opnemen? De aquarellen van Winter zijn ongelijk van kwaliteit: de mooiste vond ik „Amstel", waarin ruimte en atmosfeer in water en wolkenlucht zuiver waren uitgedrukt. Van Veldhoen noteerde ik een drietal ge schilderde kinderportretten, waaruit blijkt dat deze schilder dit genre goed ligt. Het prettige is, dat hij er geen „lieve" portret jes van maakt, maar het eigen leven van het kind weet te peilen. Vooral bij het in gekeerde gezichtje van een meisje in rood bruin jurkje tegen een gele fond (Cat. No. 2) treft deze. sympathieke instelling. Theo Heynes en Ch. Dekker laten een aantal aquarellen zien in de benedenzaal. ADVERTENTIE Zorg er dan voor, steeds een doosje Wybert bij U te hebben Neem na Uw sigaar of sigaret een paar van die smakelijke Wybertjes ter voorko ming van rokerscatarrh. Wil men deze twee schilders onderling ver gelijken, dan staat men voor een moeilijke opgave. Stelt men het criterium van tech nische vaardigheid, dan wint Ch. Dekker het met zijn knappe en wel heel vlotte Italiaanse en Hollandse stadsgezichten en landschappen. Hecht men echter meer aan het sentiment (en dat doen wij) dan geeft men aan de aquarellen van Heynes de voorkeur. Van deze laatste zijn er naast enige bladen, die echt nogal zwak zijn, enige aquarellen te zien die door een mooie volle kleur en een zuivere toepassing dei- vloeiende verven uitmunten. Een klein blad getiteld „Tjalken" en een strandgezicht met boten en enige raak geplaatste figuurtjes (getiteld „Bretagne"') geven een goede in druk van Heynes' talent. Levendige onder- werpeh als een Carrousel en een winkeltje van feestartikelen inspireerden Heynes tot enige geestige waterverven. Als hij de veel heid aan kleurtjes op den duur nog tot een heldere samenklank weet op te voeren, zijn er mooie resultaten te verwachten. OTTO B. DE KAT Arbeiders ontwikkeling Het maandbericht Februari-Maart van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, afdeling Haarlem, vermeldt in de eerste plaats op Maandag 22 Februari de jaarver gadering in gebouw Cultura. Er zal onder meer een bestuursverkiezing plaats vinden, terwijl ook de plannen voor het zomer- werk aan de orde zullen komen. Op Zondag 28 Februari volgt een film ochtend in het Roxytheater. Vertoond zal worden de vrolijke familiefilm „Zo jong als je je voelt". Óp Dinsdagavond 2 Maart zal mevrouw Anne H. Mulder in het Frans Malsmuseum spreken over „Humor in de Litteratuur". Deze spreekster met haar wekelijkse radio causerie „Passepartout" is voor velen geen onbekende. De aangekondigde lezing van dr. Mel- chior op Dinsdag 9 Maart moet naar April worden verschoven, aangezien de spreker op dat tijdstip buitenslands vertoeft. Groep Noord De belangstelling voor de filmavond van deze groep in de Prinses Beatrix kleuter school in October 1953 was zo groot, dat besloten is, zo mogelijk eens per maand dergelijke bijeenkomsten te houden. Er is een speciale commissie in het leven geroe pen om deze avonden te organiseren. De bedoeling van deze wijkbijeenkomsten is, leden en belangstellenden, wonende ten Noorden van de Jan Gijzenvaart, in de ge legenheid te stellen kennis te nemen van het werk van deze groep en er eventueel aan deel te nemen. De eerstvolgende avond is vastgesteld op Maandag 15 Februari in de Prinses Beatrix kleuterschool, Raafstraat 4. Mederwerking wordt verleend door het gezelschap „De Gong", Wim Eygelsheim uit Amsterdam, die voordraagt uit het werk van Annie Schmidt en Simon Carmiggelt en door de heer Van Sonsbeek, die kleurendia's zal vertonen. Vrijdagmorgen stonden voor de Haar lemse politierechter als verdachten J. B. uit Velsen en C. W. uit Haarlem terecht, die er van verdacht werden in de periode van October 1953 tot en met Januari 1954, een grote hoeveelheid lood van de daken van de huizen in Velsen gestolen te hebben. Bij een opkoper hadden zij in totaal elfhonderd gulden voor dit lood gekregen. De Officier van Justitie, mr. B. van der Burg, eiste tegen beide verdachten een ge vangenisstraf voor de tijd van zes weken met aftrek van het voorarrest en een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar. De politierechter veroordeelde de ver dachten conform de eis van de Officier van Justitie. Op initiatief van het district Utrecht en de Neder-Betuwe van de Koninklijke Ne derlandse Bond tot het redden van drenke lingen werd in 1953 een landelijke E. H. B. O.-wedstrijd van vertegenwoordigende ploe gen van verscheidene districten gehouden. De wedstrijden hadden plaats in Haarlem naar aanleiding van het jubileum van cle Haarlemse Reddingsbrigade. Daar de wed strijden toen een groot succes zijn geworden zal er naar worden gestreefd deze wedstrij den jaarlijks te houden. Men beschouwt het als deel van het werk van de K. N. B. R. D. ADVERTENTIE MODERN PORTRAIT SERVICE MIRROFLEX SYSTEEM Uw beste portret op de prettigste manier - Schoterweg t/o de Ripper dakazerne. HAARLEM, 11 Februari 1954 ONDERTROUWD 11. Febr., J. Jankowski en Chr. M. Lieffering; P. J. Joores en G. Meerveld. GEHUWD: E. Costers. 11 Febr., R. van Pellecom en BEVALLEN van een zoon: 9 Febr., M. Maier—van der Pol: 10 Febr.. C. M. Blokker van Orden; W. F. A. StolvoortBakker; W. M. VerdamTom: N. van SantenSluis; A. H. C. ZuidhoekBijl; M. E. Sernévan den Boogaard; 11 Febr., H. M. Goossens "Helminck. BEVALLEN van een dochter: 10 Febr., Th. E. RoozekransBrosens; D. Spoelstravan Veen; H. KuipersVerbagen: J. M. Miede- ma—Roubos; 11 Febr., H. Schouten— Sarassa. OVERLEDEN: 9 Febr., N. DaudeijWees man, 81 j„ Schotersingel; F. J. W. Hansen, 64 j., Kamperlaan. Onder grote belangstelling het theater Monopole was zo goed als vol hield me vrouw Sonia Gaskell gisteravond met medewerking van leden vain haar groep Ballet Recital op uitnodiging van de cul turele kring 't Helm een levendige cau serie over het onderwerp „Drie eeuwen dans" Wij hebben hier vroeger al eens een verslag van gegeven, zodat wij met deze zakelijke mededeling zouden kunnen vol staan, ware het niet dat er in dit voorna melijk instructieve programma intussen enkele belangrijke wijzigingen zijn geko men. Mevrouw Gaskell wijdt in haar histo risch overzicht veel meer aandacht aan de volksdans, dan de meeste sprekers over ballet zioh (kunnen) veroorloven, mede omdat zij in Maria Huisman een prima kracht voor de demonstratie daarvan heeft. Het voordeel is een duidelijke illustratie voor ongeschoolde kijkers van het licht voetige van de klassieke techniek door het contrast met het zware en aan de aarde gebondene van de folkloristische dansen. Ook kon men zich enigszins een indruk vormen van de invloed, die deze hebben uitgeoefend, bij voorbeeld door vergelij king van de mazurka uit „Les Sylphides" met een originele czardas, waaruit tevens de werking van het styleringsproces bleek. Door ziekte van Ixruki van Oven waren enkele afwijkingen van het aan de bezoe kers uitgereikte programma noodzakelijk. Zo werd in plaats va.n het Menuet van Gluck thans een gelijknamig gedeelte uit .-.Dansflitsen" op muziek van Sem Dres den in costuuims van Noni Lichtveld (door Maria Huisman, Janine van Thor en Con rad van de Weetering) uitgevoerd. De fa meuze solo „De stervende zwaan" mu ziek van CamiUe Saint-Saëns, choreografie van Michael Fokine werd nu door Ma rianne Hilarides voor het voetlicht ge- In totaal is er gisteren door de Officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, twaalf jaar en drie maanden aan gevangenisstraf geëist tegen de 48-jarige Haarlemmer H. J. B. In ons blad van gisteren hebben wij reeds uitvoerig beschreven hoe de Officier tot een eis van vier jaar tegen hem kwam op grond van bedreiging met een geweerschot van een IJmuidense vrouw, die voor hem de huishouding deed, en het overtreden van de Vuurwapenwet door het voorhan den hebben van een geweer, munitie en een partij eihandgranaten, en drie maanden wegens heling van een vijftal Dieselpomp jes. Gistermiddag werden met gesloten deuren nog twee ontuchtzaken tegen H. J. B. be handeld. Wegens het zeer ernstige karakter van de ten laste leggingen ontucht ge pleegd met minderjarige meisjes eiste de Öfficier de maximumstraf voor beide delicten tezamen, namelijk acht jaar. De rechtbank zal op Donderdag 25 Februari uitspraak doen. bracht, mooi van lijn, maar zonder diepere betekenis. Dit optreden had de charme van het bekijken van een oude prent, waarbij men zich wel ongeveer een voorstelling kan vormen van hoe het geweest moet zijn. Hoe geheel anders werd deze indruk bij de fragmenten uit „Les Sylphides" op mu ziek van Chopin van dezelfde choreograaf. Door het paedagogische karakter van de avond was de onvermijdelijke vei'minking van dit meesterwerk (door weglating van de groepen) gemakkelijk te vergeven. Ma rianne Hilarides beschikt over alle kwali teiten, die hiervoor gevraagd worden. Maar zij weet zich van vele van haar kunstzusters op het internationale podium te onderscheiden door een zeldzaam zuiver stijlgevoel. Mede daardoor werd haar Pré lude een gebeurtenis van betekenis, die veel meer bijval van het publiek had ver diend. Als finale voor de pauze danste zij nog tezamen met Jaap Flier een gedeelte uit de brillante pas-de-deux „De zwarte zwaan'" uit „Het Zwanenmeer" van Tsjai- kofski-Petipa, helaas met weglating (uiter aard, want zo'n avond is vermoeiend ge noeg) van de spectaculaire solovariaties en coda. Het programma werd besloten met het moderne, speelse „Ragtime" van Sonia Gaskell op muziek van Strawinsky, waarin Willy de la Bye excelleerde. Na afloop reikte de voorzitter van 't Helm, mr. A. Merens, bloemen uit aan de medewerken den, daarbij de pianist. Peter Rester, niet vergelend. DAVID KONING De afdeling Haarlem van de Christelijk Historische Unie hield gisteravond haar jaarvergadering. Na opening door de voor zitter de heer De Groot, bracht de secre taris het jaarverslag uit. Aan dit verslag ontlenen wij, dat de groei van het aantal leden zich ook in 1953 voortzette. Geme moreerd werd de voor de C.H.U. gunstige uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen in Haarlem en de heroprichting van een Christelijk Historische Jongerengroep in deze stad. Voor deze jongerengroep bestaat een verrassend grote belangstelling. Of schoon het verslag van de penningmeester niet dat optimistische geluid liet horen als het verslag van de secretaris, kon hij toch melding maken van extra bijdragen van leden voor het verkiezingsfonds. Van de gelegenheid, welke werd geboden om de raadsfractie vragen te stellen, werd door de aanwezigen gebruik gemaakt. De beantwoording geschiedde door mr. A. Wensing. De avond werd opgeluisterd door enige voordrachten van de heer G. Kooy, die veel bijval oogstte. Tot slot wekte de voorzitter op om het jubileumfonds met het oog op de herden king van het 45-jarige bestaan van de Unie te steunen. Rest nog te vermelden, dat tot bestuurslid werden herkozen mejuffrouw mr. H. Muller en de heren D. Dijksman, U. Bouwsma en H. Th. C. Bückmann. ADVERTENTIE RADIO-REPARATIES Twee Haarlemse toonkunstenaressen, de violohcelliste Hendrica Hoekstra-Hessels en de pianiste Nel Takken, waren door het Comité voor jonge Toonkunstenaars uitge nodigd om gisteravond in de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum te con certeren. Hendrica Hessels noch Nel Tak ken kunnen strikt genomen tot de debu tanten gerekend worden. Verscheidene keren heeft men deze instrumentalisten al te Haarlem kunnen horen. Zij behoren al de groep van niet-debuterende kunste naars, aan welke het comité eveneens zijn belangrijke, kunstzinnige steun verleent. De indrukken, die Hendrica Hoekstra en Nel Takken bij vorige gelegenheden wisten te schenken, werden op deze avond bij de uitvoering van werken van Corelli, Bach, Brahms en Sjostakowitsj groten deel bevestigd. De toevoeging „grotendeels" houdt een restrictie in gunstige zin in. Want bij de vertolking van de Sonate opus 40 van Sjostakowitsj uitten de concert geefsters zich met een spontane geestdrift, die anders aan haar spel .vreemd bleef. Of hier de folkloristische elementen van rhythmiek en volkslied-achtige thema's van invloed zijn geweest? Die elementen geven aan de sonate wel een eigen ka rakter of liever een eigen facet. Want in haar geheel bézien is de sonate heterogeen van stijl geworden door het duidelijk blij kende contact met de Westerse muziek en dan nog niet eens alleen de moderne. Zijn Slavische somberheid en uitbundigheid heeft Sjostakowitsj in de sonate echter niet onderdrukt. De vertolking, die door gaans een gewenste spanning verkreeg, was ook in andere opzichten zeer respec tabel. De overige voordrachten kenmerkten zich door consciëntieus musiceren waar voor een goed ontwikkelde techniek van belang werd. Het zal echter de moeite lonen het slot-Allegro van de uitgevoerde Sonate in e opus 38 van Joh. Brahms voor wat betreft samenspel en verder techni sche afwerking te herzien en in het alge meen meer profijt te trekken van de voor geschreven dynamische schakeringen. De Sonate in d van Corelli was een waardig begin van het concert. Hendrica Hoekstra werd wel wat gehinderd door niet te ver mijden boventoontjes maar overigens klonk de violoncel rustig beheerst. Vol strekt als soliste gaf Hendrica Hoekstra nog een uitvoering van de innemende Suite in G van Joh. Seb. Bach. Behoudens een oneffenheid in de Gigue kon men hier spreken van een verdienstelijke prestatie. Hartelijk applaus en bloemen waren de bewijzen van waardering van een vrij tal rijk auditorium. P. ZWAANSWIJK De 59, niet-politiek Er is zeker een Hollandse zegswijze, die maar zelden over de lippen van de 42- jarige heer Wi llem Men- sink (Arbeid) komt. Die luidt: „Dat raakt m'n kouwe kleren niet", want de heer Mensink ligt de rol van een belangstellend toeschouwer in deze wereld niet. Aan zijn altijd lichtelijk geëmotionneer- de stem kan men in de raad horen, dat de zaken waarover hij spreekt hem niet alleen in teresseren, maar ook persoon lijk ter harte gaan. Daarbij heeft hij eens, toen een van zijn partijgenoten hard werd aangevallen, ook blijk gegeven van een groot gevoel voor solidariteit, een eigenschap die uit zijn levensloop valt te verklaren. Van zijn dertiende jaar af is immers deze arbeidersjon gen, die achtereenvolgens in Oud-Schoten en de Leidse- buurt woonde, opgetrokken en groot geworden met de A.J.C., waarvan hij zich nu nog her innert hoe in zijn groep in het Schouwtje het gewoonte was, dat de 35 leden nooit verstek lieten gaan op het wekelijkse appèl, hoe de een de ander ophaalde om naar de samen komsten te gaan. Op zijn zeventiende jaar was hij al voorzitter van die groep, na zijn militaire diensttijd werd hij voorzitter van de Haar lemse federatie van de A.J.C. Hij is dat 3'/? jaar gebleven: een uitstekende scholing voor het organisatiewerk, dat hij later en nu nog in partijver band zou verrichten. De Mensinks hadden het verre van rijk, er waren veel kinderen en meer dan een lagere school, de handels avondschool en Engelse lessen konden zijn ouders hem ook niet geven. Maar de begeerte om te studeren heeft hem nimmer verlaten en groeide, vooral in zijn bijna achttien jarige werk als bediende op het advocatenkantoor van mr. dr. A. F. H. Schreurs. Anderen hebben hem ook aangespoord verder te leren en hem daarbij genereus ge holpen, zoals hij zelf getuigt. Dat heeft hem moed gegeven na de oorlog door te zetten, ook nadat hij de kwade gevol gen voor zijn gezondheid had ondervonden van het in de oorlogsjaren heen en weer naar Amsterdam fietsen om daar de lessen van het Avond lyceum te volgen. Thans komt de eindstreep van de rechtenstudie in zicht, ondanks de veelzijdige poli tieke activiteit welke hij ont wikkelt en die samenhangt met zijn werk op de Wiardi Beckmanstichting, het weten schappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, waar hij secretaris is voor de secties ge meente en provincie, midden stand, agrarische aangelegen heden en volkshuisvesting. In de raad neemt hij vooral de financiën voor zijn reke ning; als tweede fractievoor zitter springt hij ook in om de principiële puntjes op de i's in het debat te zetten. Sinds 1950 is hij lid van de Provin ciale Staten. In 1935 trouwde de heer Mensink met mejuffrouw Nelly Hooperbeots. Hij leerde De heer W. Mensink zal wel het enige raadslid zijn dat matroos is geweest. Hier ziet men hem als Jantje twintig jaar geleden. haar kennen en waarderen als beheerster van de spaarcenten van de A.J.C. Haar daarbij aan het licht getreden eigen schappen komen nu ten goede aan het gezin op de Garen- kokerskade 12, dat twee kin deren telt: de vijftienjarige stamhouder, die in de vierde, klas van het Coornhertlyceum zit, en de elfjarige Hannie, die de Montessorischool van me neer Van der Wind bezoekt. Had haar gezondheid het niet verhindei-d dan zou de kans groot geweest zijn dat mevrouw MensinkHooger- beets haar plaats in deze rubriek had ingenomen. Zij was immers na de bevrijding enige jaren raadslid. Het echtpaar Mensink treedt daarbij in voetsporen van de ouders van mevrouw, die bei den dat kon toen nog een echtelijke socialistische fractie in de raad van Haar- lemmerliede vormden. Veel tijd voor hobbies heeft de heer Mensink niet. Maar zijn stem heeft hij altijd bij zich: niet voor niets zong hij in „De Wielewaal' de liederen mee waarvan de teksten de kern van zijn levenshouding bevatte. Nummer 14141 De heer C. Ligtvoet, secreta ris van de Ongevallendienst. is van mening, dat vele stadge noten het nummer 14141 nog niet uit hun hoofd weten, als er een ongeluk gebeurd is. In zijn jaarverslag over 1953 mei-kt hij op, dat het publiek het belang van de door een on geval getroffene het best kan dienen door met spoed deskun dige hulp te vragen aan de cen trale post van de O.D., tele foon 14141. Indien dat -nodig is zorgt deze post eveneens voor het zenden van een ziekenauto. Een juiste en volledige melding is dus van groot belang. De secretaris vermeldt, dat het aantal leden gestegen is van 209 tot 225 en dat er hulp werd verleend in 1724 geval len (1636). In 1293 gevallen (1143) werd de tussenkomst van de centrale post ingeroe pen. In de loop van het jaar werden leden opgeleid door eigen vereniging en 491 clir- sisten voor bescherming bevol king. Blindehond-geleidehond Het is er nu beslist te koud, te glibberig en te vies, maar wel licht gaat u, wanneer de zon wat meer kracht krijgt, spoe dig weer eens wandelen in den Hout. Wanneer u dan, behalve ken in Aerdenhout aangetrof fen. Bij goed weer gaat de bazin van deze honden drie maal op een dag met haar kwispel staartende vierpoters in den Hout wandelen. Wanneer zij de bouvier dan maar even har telijk toespreekt, neemt hij de „teugel" van haar over en rent er met zijn bejaarde makker vandoor. Veel liefde voor de medehond kent de bouvier nog niet: het komt herhaaldelijk voor, dat de oude zijn kop stoot tegen een boom en komt er een vriendelijk hondje aan, dan staat de blinde met zijn riem plotseling weer moeder ziel alleen op een van die pa den in den Hout. waar het nu nog zo koud, zo glibberig en zo vies is. Klein maar dapper De heer L. Dekker is een vriendelijk mens. Dat zegt de meeste Haarlemmers misschien niet al te veel, maar wanneer zij horen vertellen dat de-heer „Klein maar Dapper" een vriendelijke man is, dan knik ken zij instemmend en dikwijls zullen zij dan misschien den ken aan een broe». of een jasie, dat zij verleden jaar, of mis schien derlig jaar geleden bij deze bekende textielhandelaar gekocht hebben. Deze mijnheer Dekker viert Zondag 14 Februari zijn vijf enzeventigste verjaardag en van dit lange leven heeft hij precies, zestig jaar doorge bracht tussen de heren-con- fectiekleding. Hij leerde het vak bij zijn ouders, die een grote zaak hadden in de Damstraat in Amsterdam („Vraagt u maar aan de oude Amsterdammers. Ze kennen me allemaal"). In Hij is de mail. voor degene, die naast u loopt, de herten en de schone omge ving, ook nog oog hebt voor het pad vlak voor u, dan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat u plotseling een vreemd span honden gewaar wordt. Twee honden, die achter el kaar lopen, waarbij de voorste in zijn bek de leidband draagt, vaar de tweede aan vast zit. Nu moet u weten, dat de achterste hond, een dertien jaar oud exemplaar, reeds twee jaar blind is. De bouvier, die hem leidt en die thans veel groter is dan zijn blinde makker, werd anderhalf jaar geleden als een vondeling van zes \ve- let begin van de twintiger laren trok de heer Dekker naar Haarlem, waar hij in de Anegang een eigen bedrijf op zette en talloze Haarlemmers dragen, volgens zijn zeggen, nu nog een pak, dat zij in deze zaak van de heer Dekker ge kocht hebben. Toen kwam de oorlog en al spoedig werd de heer Dekker zijn huis uitgezet. Hij dook on der en kwam drie jaar lang niet op straat. Maar na de be vrijding begon hij met frisse moed en aangezien er geruch ten in omloop waren dat hij overleden was plaatste hij toen maar zijn foto bij de adverten ties in de kranten. Na een „ge sloten huis" aan de Midden weg kwam hij met zijn zaak in het pand op de hoek van de Generaal Bothastraat en de Reitzstraat terecht en ook nu nog kunnen zijn klanten hem daar dagelijks vinden. „Want", zo zegt de heer Dekker, „ik heb plezier in mijn werk en al ben ik er dan niet rijk in ge worden, mijn boterham ver dien ik nog steeds". Dat de heer Dekker zich nog lang niet oud voelt bewijst hij wel, wanneer hij vertelt, dat hij nog best bokspringen kan en als het moet wandelt hij op zijn gemak nog naar Amster dam. Want zijn hart trekt nog steeds naar de hoofdstad en wanneer hij over het Damrak of door de Kalverstraat loopt, dan kan hij zijn hoed wel blij ven afnemen, zoveel bekenden komt hij dan tegen. Dat is trouwens in Haarlem ook het geval en vele van deze klanten en kennissen zullen ongetwijfeld Zondag in Lion d"Or („Lou Bandy is een goede vriend van me") deze zaken man en zijn charmante echtge note, mevrouw L. Dekker- Francken, met deze feestdag komen feliciteren. In het goud Op Woensdag 17 Februari zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heer J. H. de Graaf en mevrouw Cr. de GraafMeij- boom in het Haarlemse stad huis in het huwelijk traden. De bruidegom, bij velen waarschijnlijk beter bekend als „oom Jaap", geniet nu, dank zij zijn ouderdomspensioen, van een rustige oude dag, doch vroeger was hij dag en nacht op pad met de trekschuit. Het zal in huize Klooster straat 44 rd voor het echtpaar met hun drie kinderen en acht kleinkinderen ongetwijfeld een drukke dag worden. A mateurtoneel Zo is dan Woensdagavond in de stads schouwburg „De kat en de kanarie" weer eens gespeeld, de mysterieuze geschiede nis met de verrassende ontknoping van John Wila.rd. Er is braaf gegriezeld, geen mens heeft aanstoot genomen aan de bar re onzin van het derde bedrijf waarin de onthullingen ons wel kunnen verbazen, maar heel het gevoel voor logica gesmoord wordt. Enfin, dat is allemaal niet zo erg, omdat men twee bedrijven lang im span ning wordt gehouden en ierier der in het stuk voorkomende figuren wel iets heeft wat onze verdenking gaande maakt. Ik zal de lezer niet lastig vallen met een re- sumee van de inhoud. Wie het stuk heeft gezien behoeft niet te worden ingelicht; wie het nog niet kent zal liever willen dat het een verrassing blijft. „Postaal Genoegen" was de amateur- groep. die „De kat en de kanarie" ditmaal op het repertoire had genomen. Een ver standige keuze inzoverre ze wel beant woordde aan de capaciteiten van de spe lers. De leden van „Postaal Genoegen" zijn nog geen routiniers. Men merkt ook bij hen typisch amateuristische gelegem- heidsfouten, welke op den duur pas ver dwijnen. Sommigen huruner hebben zich echter al een rustige zelfverzekerdheid van spel verworven: de vertolkster van de hoofdrol Tiny van Koningshoven, de heros van het stuk Jan Serné, Nico Bak ker en Henk van Musscher. Op hen komt het voor een belangrijk deel aan. Qua in tonatie zit hun tekst meestal goed, maar waar het aan schort is: tempo. Ze hebben te vee ltijd nodig om zich uit te spelen. Het gaat nog niet rikketikk'etik. En dat steekt vooral nauw wanneer iedere secon de tempoverlies een afzwakking van de spanning betekent, innerlijk en uiterlijk. Ik geloof dat regisseur H. Kranevel-d: daar speciaal op moet letten. Hij kan voorts de vrijheid van bewegen verge makkelijken door speciaal de dames wat in handen te geven. Een volgende opmer king moge gelden voor allen die zich op de planken wagen: wanneer men een ka mer binnenkomt, kijkt men eerst wie er zich in bevindt en waar. Woensdagavond stormden bij de entree van I alle opko menden meteen op de hen verbeidende notaris af zonder zich een ogenblik te ver gewissen waar hij was. Dat zijn fouten die men niet a/Eeeri bij „Postaal Genoe gen' aantreft. Hoe gemakkelijk zijn ze ech ter te vermijden. De opvoering had naast deze zwakke ogenblikken zeker sterke, waarvoor Tiny van Koningshoven. Jan Serné en Nico Bakker de meeste lof toekomt. Henik van Musser's reputatie hangt bij de zaal nog te veel in Driekus-sfeer. Ik vond zijn type ring Woensdagavond matig.Van de overige medespel enden beviel mij het doktertje van Theo de Hitster het best. De articulatie maakte de zaal nogal eens roerig, maar al deze dingen behoeven een volgende keer geen rol meer te spelen. Met de leidsels strak kan „Postaal Ge noegen" haar zaken klaren. Aan toewij ding ontbreekt het niet. P. W. FRANSE Het jaar 1953 is voor de Haarlemse Luchtvaartclub een vrij goed jaar ge weest. -Het ledental liep iets terug, doch aan het eind van het jaar waren er vele candidaatleden. Het percentage actieve leden bleef vrij hoog en ook dit jaar waren den jongeren zeer actief. Voor het eerst sinds vier jaar heeft de club de clubpres- tatiecompetitie niet gewonnen: men moest genoegen nemen met de tweede plaats. De statistiek van het clubleven toont op ver schillende punten een achteruitgang verge leken met 1952, op andere punten een ver betering. - Nagenoeg iederé Zaterdagavond werden bijeenkomsten gehouden, 50 in totaal. In het voorjaar werden hierbij nog een 12-tal theorielessen gehouden, die besloten wer den met een officieel proefwerk. Het club avondbezoek toonde wederom een aanzien lijke stijging, nl. 17.6 tot 19,1 man per avond. Bouwavonden werden niet gehou den. Het gehele jaar door is er gevlogen. De eerste vliegdag was reeds op 10 Januari, de laatste op 29 December. Het aantal vliegdagen was aanzienlijk hoger dan in 1952, nl. 85 tegen 55, welke verbetering hoofdzakelijk op rekening van de lijnbe- sturing geschreven moet worden. Van deze 85 vliegdagen waren er 31 waarop uitslui tend met vrij-vliegende modellen werd ge vlogen, 49 waarop alleen de lijnbesturing werd beoefend en 7 waarop in beide klas sen werd gevlogen. Het peil van de vrijvliegende modellen lag aanmerkelijk lager dan in 1952; het vluchtgemiddeïde daalde van 73,5 sec. tot 66,7 sec. De vrijvliegende modellen bleven bij elkaar ruim 11 3/4 uur in de lucht, ter wijl de LB-modellen bijna 33 y2 vlieguur noteeerden. Met de vrijvliegende modellen werd weer gebruik gemaakt van het vliegterrein in de waterleidingduinen bij Zandvoort. Voor de LB-modellen is men er echter nog steeds niet in geslaagd een goed terrein te vinden. De grasmat van het sportveld van het Kennemer Lyceum voelde vele malen de wieltjes van de modellen. Van dit terrein werd de laatste maanden echter alleen op werkdagen gebruik gemaakt. De activiteit verplaatste zich tijdens de week-ends voor al naar het terrein naast het station Heem stede-Aerdenhout, dat hoewel bruikbaar, toch lang niet ideaal is. In 1953 werden met de diverse modellen 13 brevetten gehaald. De productie was aanmerkelijk groter dan in 1952, waarbij vooral de vrijvliegen de zuigermotormodellen en LB-modellen in aantal toenamen. Als zweefmodellen werden nagenoeg uitsluitend Nordic mo dellen vervaardigd. Aan het eind van het jaar werd een aan vang gemaakt met de „Operatie Revan che". Op nagenoeg alle grote wedstrijden is de Haarlemse Luchtvaart Club vertegen woordigd geweest. Acht Haarlemmers bezochten evenals in 1952 het luchtvaartkamp dat van 3 tot 10 Augustus in Ermelo werd gehouden. Het was een zeer geslaagd kamp, waarbij ech ter deze keer de Haarlemmers vliegtech nisch niet de eerste viool speelden. Het programma van de op Zaterdag 13 Februari in het Sportfondsenbad Haarlem te spelen waterpolo-competitiewedstrijden luidt: Heren derde klasse: Haarlem 3—HVGB 4. Heren tweede klasse: DWR 2DWT 2. Heren eerste klasse: Haarlem 1VZV 1. Dames eerste klasse: DWR 1Haarlem 1. Heren eerste klasse: HVGB 1—DWR 1. Voor Dinsdagavond 16 Februari zijn in het Sportfondsenbad vastgesteld: dames tweede klasse: VZV 1—DWT 2; HPC 1— DWR 2.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9