KELLER* MACDO^ld Her Heierman aan de vleugel TAXI bestellen Kort en bondig a. e. c. Belangwekkende demonstraties van muzikale leerlingen Heemstede Voor zendingen Bloemendaal Interscholair Jeugdtournooi B.B. in discussie bij Humanistische Jongeren ZATERDAG 13 FEBRUAR' 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 ylr* ZIJLSTR.56 AIR CONDITIONING Gymnastiek-uitvoering .Heemstede" van Raadslid Verbaan vraagt uitvoering van toezegging Pastoor A. van Cassen spreekt op wijkbijeenkomst Het Spaarne wordt opengebroken HILLEGOM Thé- en Soirée-dansante Kalverdrieling in Vijfhuizen Dan 18000 bellen Scheepvaart „Beschermt het ongeboren leven (City) Aan de rand van de grote stad vinden gendarmes het lijk van een jong meisje, dat het slachtoffer gewarden is van een abortus provocatus. Twee rechercheurs, waarvan er een fungeert als de traditio nele niet-overintelligente goedzak, trekken erop uit om de dader te vinden, hetgeen hun na veel verwikkelingen gelukt. Ten dele een spannende, niet van humor ont blote „roman policier", ten dele tendenz- film, is het een alleszins genietbare rol prent geworden, niet in het minst om de kiese wijze, waarop het centrale probleem behandeld wordt. De nadruk ligt op de gevaren van de „ongeoorloofde verhou ding" en haar mogelijke gevolgen, de ach tergrond van onderwereld-typen en volks buurt-don Juans is „realistisch", zonder cru te worden. De breed-uitgesponnen dialogen had men zich terwille van het tempo wat beknopter kunnen wensen. H. C. „De gevolgen van een misstap." (Lux or). Georges Marchal speelt in deze navrante rolprent de rol van een man met een niet onaanzienlijke zelfoverschat ting, die daarom misschien een geslaagde chef verkoop van een grote automobielfa briek is, maar privé zijn falen door een be wust dubbel leven onopgemerkt tracht te laten. Hij is met een vrouw gehuwd, die door een ziekte in een grote psychische spanning leeft en zo zwak is, dat elke schokkende mededeling haar einde kan be tekenen. Vandaar dat haar echtgenoot voortreffelijk leert huichelen, wanneer het er op aankomt voor haar zijn escapades met een Brussels barmeisje te verbergen. Maar wanneer deze hem ten huwelijk vraagt, omdat zij in verwachting is, dan weigert hij en vertelt haar de waarheid: zijn huwelijk, waarover hij tot dan toe niet heeft gerept. Met het gevolg, dat het meis je zich wil gaan overtuigen en dat hij haar, uit angst voor de schok voor zijn vrouw, zó hard aanpakt, dat zij sterft. Verder gaat hij te werk als een misda diger bij het wegwerken van het lichaam en de sporen. En als het net van de re cherche om hem sluit blijft hij ontkennen, totdat zijn vrouw is overleden. Er zitten weinig positieve, zelfs weinig verrassende elementen in deze overigens bekwaam ge speelde film. H.B. Slaven der hartstocht (L i d o) De hartstocht in deze Frans-Italiaanse rol prent geldt verdovende middelen en de voornaamste slaaf ervan is een jonge, ge talenteerde, maar karakterzwakke compo nist, die er in het ziekenhuis mee kennis heeft gemaakt. Hij valt in handen van een vroeger vriendinnetje, dat er ook aan ver slaafd is en ondanks alle vertwijfelde po gingen van zijn vrouw om hem er van af te houden, gaat hij tenslotte aan de mor fine ten onder. De film begint uiterst zwak hetgeen vooral te wijten is aan het tekortschietende spel van Daniel Gelin, (de componist) die zo traag door de begin scènes wandelt, dat men hem liever wat Spaanse peper dan morfine in zou geven. Zo gauw er actie komt, met name wan neer de politie ingrijpt, krijgt de film ech ter meer vaart en zij behoudt die bijna tot het einde. Speciaal de terugval van de door een kuur genezen gewaande componist tot zijn verslaving is een sterk punt. .Maar het einde, dat de climax moest brengen, schiet weer tekort. De componist, die ein delijk zijn eigen werk mag uitvoeren, komt tot de ontdekking, dat zijn vrouw zijn mor fine uit de kleedkamer heeft gehaald, loopt weg uit de concertzaal en wordt tijdens zijn wanhopig zoeken naar een nieuwe dosis vérgif door de politie gegrepen. Hij raakt dan aan totale waanzin ten prooi, al thans dat moet de bezoeker maar raden, want de slot-scène is vanwege de al te hevige emoties geknipt. Begin en slot ver raden de essentiële zwakte van deze film. Het werkelijke probleem is immers de worsteling van de mens tegen zijn zwakte en wanneer men dat probleem nog sterker wil maken door er een zo populair-specta- culaire figuur als een knappe, jonge com ponist voor te nemen dan loopt men het gevaar het accent naar allerlei bijkomstig heden te verleggen. De verdienstelijke rol in deze film is die van de echtgenote van de componist, de Italiaanse Eleonora Rossi Drago, die in haar vorige film zélf een aan morfine verslaafde was. Zij schijnt daar niet van los te kunnen komen. Hetgeen spijtig is, want zij is aantrekkelijk en in telligent en zou in iets blijmoediger pege vens grote dingen kunnen doen. W. L. B. „Grens-incident" (R o x y) Vlak over de grens tussen de Verenigde Staten en Mexico bevinden zich op Noord-Ameri kaans gebied uitgestrekte bouwlanden, die grotendeels door „braceros", Mexicaanse landarbeiders, worden bewerkt. Deze Mexicanen komen legaal de grens over, doch vormen tezamen slechts een klein percentage van de vele braceros, die langs de grens tevergeefs wachten op geldige papieren. Het ligt voor de hand, dat vele teleurgestelden tenslotte op illegale wijze de grens trachten te passeren. Een bende is hen daarbij behulpzaam, doch keren ADVERTENTIE De gymnastiek- en sportvereniging „Heem stede". aangesloten bij het Kon. Ned. Gym nastiek Verbond, geeft Woensdag 17 Fe bruari haar jaarlijkse leden-uitvoering in het Minerva Theater onder leiding van de heer W. H. Vcrkes. Het programma ver meldt zeventien nummers, waaronder kleu- tergymnastiek, bal- en rhythmische oefe ningen, tremplin paardspringen, enzovoort. Deze uitvoering wordt na afloop met een gezellig samenzijn in de foyer besloten. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag worden te Heemstede waargenomen door dokter K. L. Kout, Herenweg 197, tel. 26224 en dokter J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, tel-. 34445. Wijkverpleegster: Zuster B. G. 3adings, Heemsteedsë Dreef 138, tel. 39818. Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772; Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197. deze over de grens gesmokkelde arbeiders na verloop van tijd met een flinke portie loon langs dezelfde weg terug, dan is het die zelfde bende, die hen nu overvalt, vermoordt en berooft. Een gezamenlijk optreden van de Ame rikaanse Immigratiedienst en de Mexi caanse Rijkspolitie maakt tenslotte een eind aan dit misdadig optreden. Deze harde Amerikaanse film, groten deels gebaseerd op feiten, verzameld door de Immigratiedienst der Verenigde Sta ten, bezit een grote dosis spanning. Zij mist elk spoor van romantiek, hetgeen haar zeer zeker ten goede is gekomen. Zondag- en Woensdagmiddag: „Abbott en Costello in Hollywood". N. K. „Gaslicht" (Rembrandt). De oude paardjes worden van stal gehaald, gere nommeerde successen, waaronder ook „Gaslicht". Wie de beklemmende geschie denis nog niet heeft gezien Charles Boyer als gewetenloze echtgenoot van de prille Ingrid Bergmann zal haar niet willen verzuimen. De spanning beproeft zelfs de sterkste zenuwen. „Solange du da bist" (Cinema). Enige weken geleden kon men in „Erbij" een waarderende bespreking van deze sterke Duitse film aantreffen. Het verhaal van een van filmen bezeten regisseur, die een jonge vrouw bijna aan zijn fanatisme en egocentriciteit opoffert. De beste Duitse film van na de oorlog. „De fidele boer" (Minerva). De ope rettes vormen altijd geliefde objecten ter verfilming. „De fidele boer" heeft de Duitse filmproductie niet overgeslagen. Het genre is bij velen favoriet. Ze zullen de sentimen tele trekjes wel voor lief nemen die door humor afgewisseld de boer met muziek op het witte doek begeleiden. „Taxi 85 rijdt voor" (Frans Hals). Een avond op stap met een Parijs taxi chauffeur en meteen met hem in de peri kelen over zijn passagiere, een lief jong meisje, dat op zoek is naar haar geliefde. De geliefde evenwel is nergens te vinden. Het meisje heeft geen geld. Hoe de taxi chauffeur van dit alles de dupe wordt leert u de film. Zij leert u ook dat hij Jieel wat meer menslievendheid opbrengt dan wij misschien in zo'n geval. Het eindigt alle maal heel goed en zoals men in een Franse film mag verwachten .met een tragikomische ontknoping, een beetje van dit sentiment en een beetje van dat senti ment. De dialoog is de enige sta-in-de-weg voor een doorslaand succes, omdat ze alle aandacht voor zich opeist. Afgezien daar van kunt ge u de hele film lang aange naam en zeker niet onverschillig voor het verloop der gebeurtenissen, bezighouden. Fr. ADVERTENTIE groot of klein is BESTELDIENST ABC niet te evenaren BARREVOETESTRAAT 2 HAARLEM Tel. 18428 - na 6 uur 14810 14155 De verhoging der steunnormen Het raadslid de heer D. Verbaan (Ar beid) heeft het college van B. en W. toe stemming gevraagd, in de vergadering van Woensdag 17 Februari de volgende vragen te mogen stellen: 1. Hebben B.enW.-de toezegging, gedaan in het antwoord op de vragen van onder getekende betreffende de verhoging van de steunnormen, dat de steunuitkeringen zul len worden verhoogd, in verband met de per 1 Januari 1954 ingetreden opheffing van de consumotiebeperking reeds tot uit voering gebracht? 2. Zo neen. zijn B. en W. dan bereid, on middellijk hiertoe over te gaan met terug werkende kracht van 1 Januari 1954 af? Op een wijkbijeenkomst van wijk V der Hervormde gemeente op Dinsdag 16 Februari in het Wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht zal pastoor A. van Cassen. Joegoslavisch Oud-Katholiek priester, spreken over: „Ach ter het IJzeren Gordijn, of de kerk onder het Kruis". Pastoor Van Cassen is een boeiend verteller, die de Nederlandse taal uitstekend beheerst. Tevens zal de heer G. Nijenhuis, die de laatste jaren het beheer heeft gevoerd over de Begijnhofkapel, zijn taak overdragen. Morgén zal de gemeentelijke Havendienst na overleg en in samenwerking met de Ka mer van Koophandel ten behoeve van de diverse bedrijven aan het Spaarne en de beurtd'ensten. met de ijsbreker „De IJsbeer" het Spaarne en het Zijkanaal C laten open breken. De overgang te voet over het Noorder Buiten Spaarne is derhalve niet meer moge lijk en de werknemers van de bedrijven in de Waarderpolder zullen weer van de veerdienst gebruik moeten maken. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts H .D. G. A. Immink, Bloe- mendaalseweg 126, Bloemendaal, telefoon 23449; die van de Overveense huisartsen tot Zondagavond elf uur door arts W. D. van Oldenborgh, Bloemendaalseweg 223, Over- veen, telefoon 22884. In hetzelfde tijdvak is de dienstdoende wijkverpleegster zuster M. G. van de Loo, Dr. D. Bakkerlaan 78, Bloemendaal, tele foon 22528. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpport wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 20 Februari in spoedgevallen verzorgd door de Elswout apotheek, Bloe mendaalseweg 341 (drs. A. P. W. v. d. Ham), Overveen, telefoon 16760 en de Sant- poortse apotheek (drs. K. Zijp), Bloemen- daalsestraatweg 145, Santpoort-station,, tel. K 2560 8249. Zaterdags: Soirée-dansante Zondags: Landbouwer Van Oudenaare van de Cru- quiusdijk 90 te Vijfhuizen is sinds enige dagen de trotse bezitter van een kalver drieling. Dat is een zeldzame gebeurtenis en dan nog wel in deze tijd van het jaar! Zijn roodbonte, die in de wandeling „De Rooie" genoemd wordt, ziet met vreugde, dat haar kleintjes, dank zij de liters melk, die dagelijks door hun kelen gaan, groeien als kool. Wanneer men principieel anti-militarist is, dan kan men ook niet medewerken in de B.B., aldus luidde de voornaamste stelling in het betoog, dat mr. H. van Wijk gister avond in Brinkmann hield op uitnodiging van de Humanistische Jongerengroep in Haarlem. De oorlog is, naar hij zeide, naar mate de mensensamenleving zich verder is gaan ontwikkelen en vertakken meer en meer een totale oorlog geworden, zodat de hele maatschappij een verlengstuk van de strijdkrachten wordt. De B.B. heeft ten doel die maatschappij te beschermen en haar voor de oorlogsvoe ring zo vitaal mogelijk te houden, aldus mr. Van Wijk, die verschillende officiële be scheiden voorlas om dit aan te tonen. De B.B. heeft naar hij daaruit meende te kunnen aantonen alleen interesse voor de mens als medestrijder aan het thuisfront fabrieken, laboratoria en dergelijke maar niet voor de mens als mens. Naar hij meent, werkt de regering bij de propaganda voor deze organisatie met „leugenachtige begrippen". Zij maakt bij voorbeeld de vergelijking met de preven tieve maatregelen tegen de epidemieën en zegt: zó wil ook de B.B. voor de burgers de gevolgen van een ramp of een oorlog zo veel mogelijk bestrijden. „Maar in feite be schermt de B.B. de laboratoria, waar de bacteriën worden vervaardigd voor een epidemie als de oorlog," zo zeide hij. Hij gaf tenslotte als zijn mening te kennen, dat het gezond verstand van iemand, die „nee" gezegd heeft tegen de oorlog hem er ook toe moet leiden dat hij in de minder duidelijke verschijnselen van oorlogsvoorbereiding onderscheid ziet: Eén daarvan achtte hij de E B. Hij beperkte zich tot een korte inleiding om een zo groot mogelijke discussie te krij gen en dat oogmerk ging zeker in vervul ling. Een van de discussianten, die zeer uit voerig zijn mening te kennen gaf, had op gemerkt, dat de spreker een splitsing had gemaakt tussen burgers, die wèl en burgers, die niet of niet zo direct aan de oorlogvoe ring medewerkten. Dan is er echter naaf zijn mening geen sprake meer van een „totale"oorlog. Volgens hem is iedereen er bij betrokken, óók de landbouwer of de bakker, de huisvrouw of het kind. „Mag men zich niet bij zo'n brandweer aanslui ten óók als men daarmee leven en goed van medeburgers kan beschermen een voudig omdat deze ook optreedt wanneer er een „vitaal" doel geraakt is," zo vroeg hij. Hij meende dat ook mensen, die anti-mili tarist zijn zich kunnen aansluiten bij de B.B. zonder daarmee hun geweten geweld aan te doen. Hierover ontspon zich een diepgaande gedachtenwisseling. waarbij mr. Van Wijk als zijn standpunt handhaaf de, dat de B.B. een vorm van oorlogvoering is. Hij toonde zich vóór zelfbescherming van burgers in oorlogstijd, maar dan buiten deze organisatie „zonder gecommandeerd te worden." ADVERTENTIE Met ingang van 16 Februari is de uit voer van Nederlandse peren naar België weer toegestaan. Deze uitvoer werd begin October stopgezet. De perenvoorraden zijn thans echter zeer gering geworden, zodat de handel op België geen grote omvang kan aannemen. De eerste muziekavond van het jaarlijkse Interscholaire Jeugdtournooi had Vrijdag avond in de gemeentelijke Concertzaal plaats. De bloem der muzikale jeugd van Haarlem heeft zich dit keer weer met be langwekkende prestaties allergunstigst laten horen. Men kon onder de indruk komen van de serieuze muziekbeoefening waarvan deze jongeren blijk gaven. Ach teraf realiseren wij ons echter dat het in hoofdzaak individuele gevallen zijn, die met de school eigenlijk niets te maken hebben, behalve dan de koortjes en het enige instrumentale ensemble dat deze avond optrad, namelijk „Linos" van het stedelijk Gymnasium. Men kan niet zeg gen, dat de jeugdige solisten hun school vertegenwoordigden, waar ze trouwens voor heel andere dingen opgeleid worden: zij vertegenwoordigen ten slotte zichzelf en - breed gezien - een bijzondere kaste van onze jongere generatie. Dat zij zo jaarlijks eens een kans krijgen, heeft zeker zijn goede zijde, niet het minst als voor beeld voor anderen, daar zij zuivere expe rimenten blijken te zijn van een cultuur kracht, die aan alle zijden bedreigd wordt. Het interscholaire idee komt echter vol komen tot uiting in de school-ensembles, waarvan er deze avond een zevental op traden. Het lijkt heel wat, maar in ver houding van het aantal Haarlemse scholen is het toch betrekkelijk weinig. Wethouder D. J. A. Geluk wees er in een openings toespraak dan ook op, dat nog te vele onderwiisimnchting'en zich van deze actie afzijdig houden. Het dient echter gezegd te worden, dat de optredende schoolgroeoen stuk voor st.uk behoorlijk, soms zelfs verbluffend knap voor het publiek kwamen. Het koor tje van de St. Luciaschool verraste eens deels door zuivere intonatie en goede vo caalvorming en anderzijds vooral met „The Ploughboy" van Benjamin Britten door een stevige rhvthmiek De jongelui van hei Coornhertlvceum gaven „Het Kwe zelken" een goede beurt en zongen behoor lijk een fris Dalcroze-nummertje. Die van de Bronsteeschool speculeerden vooral op de pittige voordracht van een paar num mers van Paul Chr. van Westering. De jongedames van de Kennemer Streekschool waagden zich niet zonder succes aan een fraai duet van César Franck en zongen een canon van Clemens non Papa. Goed ver zorgde samenzang liet de groep van de Protestants Christelijke Nijverheidsschool horen met het oud-Nederlandse „Christus is opgestanden", een paar koorliedjes van M. E. van EbbenhorstTengbergen. De laatste der zanggroepen was die van de Da Costa Kweekschool, optredend met een deels klassiek, deels folkloristisch meer stemmig programma, waarmee door leven dige interpretaties en goed begrepen koor cultuur een groot succes werd behaald. „Linos" verwierf zich, als enig optredend instrumentaal ensemble verdienste met .een aardige reeks Schotse Dansen van Beethoven. En nu de solisten. Tweemaal werd Het du bliek op orgel snel ge-tracteerd - presta ties van betekenis. Twee vocalisten: een fris en pril sopraantje en een nog onvol groeide bariton met goede beloften, ver wierven de gunst van het publiek. Twee violisten maakten een zeer goede beurt. Een klarinettist wist fraaie loonvorming te paren aan vlotte techniek. De beide op tredende fluitisten toonden, dat het hen ernst is met de bespeling van hun prachtig instrument. De pianonrestaties hadden een paar hoogtepunten, die boven gewoon ama teurisme uitgingen. En behalve het piano spel verdiende ook menige ^begeleiding" een extra compliment. Ten slotte werd door alle koren tezamen de bekende canon „De klokken van Haar lem" gezongen en met begeleiding van het orgel in een opgewekt tempo het Wilhelmus. Woensdag aanstaande heeft de tweede muz.iekdemonstrarie plaats, met een geheel ander programma. JOS. DE KLERK Ariadne, 11 te Amsterdam. AJgemb, 11 v. Las Palmas n. Recife. Aagtekern, 11 v. Hongkong n. Manilla. Abbekerk, 12 te Fremanrie. Aiderarnin, 11 te Bombay. Argos, 11 te Savona. Arkeldijk, 10 v. Brownsville n. New Orleans. Amstelbrug, 12 v. Recife te Bahia. Amstelkroon, 12 te Puuta Cardon. Antoma, 13 te Haiphor.g. Arendsdijk, 12 v. Philadelphia te Trinidad. Albiieo, 11 te Santos. Aitair pass. 12 Kp. Verdische eil. n. Las Palmas. Adinda, 11 350 m. Z.ZO. Bangkok. Aldagonda, 11 140 m. Z.ZO. Bangkok. Amsteldijk, 11 500 m. N. ten O. Fiores. Amsteipark, 11 400 m. N. Bermuda. Amstelveen, 11 140 m. O. Anderhalfgraadkan Malaaiven r. Port Said. Arur.do, 11 670 m. O.ZO- Diego Garcia. Aagtekerk, 13 te Manilla. At bedijk, 12 te Boston. Adinda 13 te Bangkok. Agamemnon. 12 v. New York n. Curagao. Aiamak, 11 rede Ohittagong. Alwaki, 12 te Buenos Aires. Appingedijk, 11 v. Boston n. Philadelphia. Arnedijk, pass. 12 Scilly's 13 te Le Havre. Almkerk, pass 12 Finisterre n. Duinkerken. A.merskerk, 13 v. Middiesbro n. Adelaide. Ainati, 12 190 m. Z.ZW. Recife. Alphacca, 12 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Aldabi, 12 v. Rotterdam te Buenos Aires. Alhena 13 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Alioth, 15 v. Las Paimas te Antwerpen verw. Amor, 13 v. Palermo te Algiers. Aludra, 12 v. Santos n. Rio de Janeiro. Bawean, 11 v. Penzacola te Lake Charles. Bloemfontein, 11 145 m. O. Madeira. Boschfontein. 11 te Mombasa. Bantam, 11 45C m. W. ten N. Minikoy. Bor.tekoe, 11 v. Inabassa n. Soerabaja. Bintang, pass. 13 te Amsterdam. Bonaire, 13 te Amsterdam. Borneo, 21 te Charleston. Boskoop, 13 te Port of Spain. Bali, 13 tc Napels. Banka, pass. 12 Gibraltar n. Port Said. Blommersdijk, 12 v. Rotterdam n. New York. Breda, 13 v. Amsterdam te Curagao. Caltex Padang. li Malta gepass n. Port Said. Cleodora. 11 te Pladju. Coryda, 12 v. Cristobal te Curagao. Camphuys, 11 v. Menado n. Donggala. Coriila, 11 230 m. NO. Olinawa. Caltex Delft, pass. 12 Algiers n. Sidon. Caltex Leiden, pass. 12 Bizerta n. Sidon. Caltex The Hague, pass 12 Gibraltar n. R'dam Caltex Utrecht, pass. 13 Finisterre n. Sidon. Caltex Pernis, 13 v. Sidon te Rotterdam. Ceronia, pass. 12 Str. Banka n, Adelaide. Congostroom, 12 v. Lagos n. Takoradi. Dalerdiik. 11 Coatza Coalcos n. Tampico. Duivendijk, 13 v. Newport News te Curagao. Delfland, 13 v. Las Palmas n. Amsterdam. Eemland. pass. -11 Ouessant 12 voor IJmuiden verwacht. Eos, 12 v. Amsterdam te Lissabon. Esso Amsterdam, 12 v. Rastanura n. Antw. Ena, 12 v. Balikpapan n. Tarakan. Engigano, 12 v. Calcutta n. Madras. Eemland, 13 v. Las Palmas te Amsterdam. Eendracht, 13 Kalamaki verwacht. Esso Den Haag, 13 v Sidon n. Antwerpen. Felipes, 11 v, Pladju n. Padang. Friesland (KRL), pass. 12 Kp. Comorin n. Coca- na da. Friesland (SSM), 12 te Amsterdam. Gaasterkerk, 12 v. Genua n. Port Said. Gaasterland, 12 v. Santos te Rio de Janeiro. Gooiland, 11 520 m. NO. St. Vincent eil. Groote Kerk, 13 v. Durban te East London. Gouwe, pass. 12 Finisterre n. Hamburg. Hestia, 12 te Hamburg. Hecuba, 11 te Port au Prince. Heemskerk, 11 aden gepass. n. Suez. Hathor, pass. 12 Malta n. Antwerpen. Hector, pass. 12 Kp. Vincent n. Rotterdam. Helena, pass. 12 Lands End n. Gent. Hilversum, pass. 12 Algiers n. Duinkerken. De beroemde St. Goedelekerk te Brussel wordt gerestaureerd. Voor de restauratie van het prachtige kerkgebouw is een bedrag van 80 millioen francs uitgetrokken De St. Goedele staat thans in de steigers. Links op de foto het nieuwe gebouw van de Belgische Nationale Bank. Hydra, 12 v. Amsterdam te Hamburg Ilos, 11 v. Napels n. Amsterdam. Indrapoera, 13 Port Said verwacht. Ivoorkust, 12 v. Dakar n. Antwerpen. Itlersum, 12 v. Puerto Alegro n. Montevideo. Japara (KRL), pass. 11 Str. Banka n. Makassar. Java, 12 v. Port Said n. Alexandrië. Joh. v. Oldenbarnevxelt, 12 160 m. ZO. Kangeroo eil. n. Aden. Jupiter, pass. 12 Finisterre n. Amsterdam. Jagersfontein, 12 v. Amsterdam ci. Zuid Afrika. Karimata, 11 Kp. de Gata gepass. Karossa, 12 te Soerabaja Kedoe, 13 te Rotterdam. Kieïdrecht, 13 te Aden. Kota Agoeng, 13 v. Schiedam te Rotterdam. Larenberg, U te Grand Bassa. Laurenskerk, pass. 11 Napels n. Alexandrië. Leopoldskerk, 11 v. Antwerpen n. Hamburg. Lissekerk, 10 v. Londen n. Marseille. Lutterkerk, 12 te Bombay. Loosdrecht, 11 v. Rangoon n. Calcutta. La wak, 12 v. Los Angeles te San Francisco. Limburg, 9 v. Victoria n. Z. Afrika. Luna, 11 te Hamburg. Lekhaven, 11 150 'm. O. Madeira. Lucita, 11 v. Oidkiipatrick n. Heyham. Lekkerkerk, pass. 12 Kreta n- Genua. Leuvekerk, 12 te Karachi. Laagkerk, pass. ,12 Finisterre n. Marseille. Liseta, 12 v. Telokauson n. Pladju. Laertes, 12 v. Avonmouth n. Londen. Linge, pass. 12 Finisterre n. Rotterdam. Mariekerk, 11 v. Antwerpen n. Rotterdam. Muiderkérk, 12 v. Manilla n. Cebu. Marken, 11 te Basrah. Mirza, 10 v. Kawasaki n. Miri. Merwede, 11 v. Antwerpen n. Houston. Malea, 11 te Thameshaven. Marpessa, 11 150 m. NW. Manillabaai. Mitra, 11 45 m. ZW. Lissabon. Molenkerk, 11 300 m. N. Dakar. Macoma, 12 v. Avonmouth n. Swansea. Marisa, 12 Kp. Guardafui gepass. n. Singapore. Maas, 12 v. Oran n. Lissabon. Maasdam, 13 v. New York te San Thomas. Maasland, 12 Recife gepass. n. Santos. Murena, 13 v. Thameshaven te Stanlow. Mentor, 13 v. Limasol te Beyrouth. Noordwijk, pass. U Kp. Hatteras n. Santa Lucia Notos, pass. 12 Finisterre n. Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 12 170 m. Z.ZO. Kp. Hatteras Ondina, 12 dwars Belawan n. Singapore. Orestes, 13 te Willemstad. Orion. 12 v. Algiers n. Malta. Poelau Laut, 12 te Aden verwacht. Prins Willem IV, pass. tl Wight n. Bergen. Prins Willem v. Oranje, 11 v. R'dam n. Halifax Perna, 11 90 m. N. Cooktown. Phront-is, 11 v. Makassar n. Pladju. Plancius, 11 v. Makassar n. Buleleng. Prins Joh. W. Friso. 11 dwars Kp. Corbelin. Polydorus, 13 v. Aden n. Port Soedan. Polyphemus. 14 Genua verwacht. Prins Fred. Hendrik. 12 v. Halifax n. St. John. Prins Maurits, 12 Finisterre gepass. n. Bordeaux Radja. 12 te Tj. Priok. Ridderkerk, 12 te Genua. Ruys, 11 v. Hongkong n. Kobe. Rafaela, 11 100 m. N.NW. Poeloe Tenggol. Roepat, 11 380 m. W. ten N. Minikoy. Rïjnkerk. 11 630 m. O. Guardafui. Rondo, 13 te Penang. Rotti, 12 v. Port Swettenham n. Singapore. Rijnland, 12 v. A'dam n. Buenos Aires. Rempang, 13 te Penang. Sibajak, 12 v. Suez n. Aden. Sheratan, 12 v Las Piedras te Philadelphia. Salavvati, pass. 11 Straat Messina n. Port Said. Saroena, 11 v Soerabaja n. Pladju. Schie, pass. 11 Kp. de Gata n. Tunis. Singkep, 11 v. Semarang n. Singapore. Sliedrecht 11 v. Mena el Ahmadi n. Suez. Soestdijk, 11 v. Priok n. Cheribon. Sumatra, 11 v. Panarukan n. Tj. Priok. Stad Dordrecht 11 Algiers gepass. n. Hueiva. Samarinda, 11 270 m. W. ten N. Seychellen. Stad Maastricht, 11 t.h.v. Bona n. R'dam. Stanvac Benekat, 11 v. Tj. Uban n. Port Swet tenham. Scherpend recht, 12 v. Puerto La Cruz n. Santos Sommelsdijk, 12 v. Baltimore n. Galveston. Sibajak, pass. 12 Str. Jubal n. Aden. Stad Amsterdam, pass. 12 Shetlands eil. n. Narvik Stad Alkmaar, verm. 13 v. Narvik n. Glasgow. Stad Maassluis, 13 v. Schiedam n. Kirkenaes. Stad Schiedam, 13 te Vlaardingen. Tabian, 11 v. Los Angeles te San Francisco. Thalatta, pass. 11 Algiers n. Port Said. Trajanus, 12 v. Bremen n. Antwerpen. Trompenberg, 11 te Houston. Tero, 14 St. Vincent verwacht. Themisto, pass. 11 Scilly's n. New York. Tjimenteng, 6 te Paranagua. Tara, 11 100 m. N.NO. Recife. Tarakan, 11 te Bandarshapur. Tasman, 12 te Tj. Priok. Titus. 11 te Hamburg. Tjiwarugi, 11 v. Buleleng n. Makassar. Tomori, 11 180 m. Z. Str. Messina. Tabinta, 12 te La Guaira. Tjitjalengka, 13 te Port Elizabeth. Tomini, pass. 12 Colombo n. Port Said. Teiresias, 12 v. Liverpool n. Amsterdam. Tamo, 13 v. Rotterdam n. Hamburg. Ternate, 12 te Singapore. Utrecht, 12 v. Tj. Pandan n. Tj. Priok. Van Linschoten, 12 te Hamburg. Van Spilbergen, 12 v. Abidjan n. Douala. Wieldrecht. pass. 11 Oostp. Kreta n. Tripoli. Wonogiri, 12 v. Semarang to Tj. Priok. Waiwalong, 11 v. Soerabaja n. Tj. Priok. Waterland, 12 v. Ilheos n. Bahia. Waal, 12 te Istanboel. Weltevreden 13 te Belawan. Willem Ruys, 12 140 m. N.NO. Finisterre. Westland, 12 v. Montevideo n. Santos. Wonosari, 13 v. Rotterdam n. Antw. Zeeland (KRL), 11 v. Cochin n. Djibouti. Zijpenberg, 11 v. Beyrouth te Emden. Zuiderkruis, 12 v. New York n. Southampton en Amsterdam. Schepen met passagiers, repatriërende»! en cmigrerencien Aldabi, 12 v. R'dam te Buenos Aires verw. verm. 22 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Aihena verm. 12 v. Rotterdam n. Buenos Aires 1 Mrt. te Rio de Janeiro verwacht. Ainati, 26 te Antw. 1 Mrt. te R'dam verw. Bloemfontein, 15 te Southampton verw. Bonaire, 13 v. Georgetown te Amsterdam verw. Boschfontein, verm. 17 v. Mombalsa n. Suez. Boskoop. 13 Port of Spain verwacht. Cottica, 14 v. A'dam te Georgetown verw. Groote Beer. 13 Halifax 15 New York verw. Indrapoera, 13 Port Said 27 Belawan verw. Jagersfontein, verm. 12 v. Amsterdam n. Durban BINNENLAND Uit veiligheidsoverwegingen wordt op de tuberculose-afdeling van het ziekenhuis Zuidwal te 's Gravenhage van heden af ge durende veertien dagen geen bezoek toe gelaten. Het aantal alastrimpatiënten be draagt nog steeds 21. Er zijn twee obser- vatiegevallen. Tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau is benoemd prof. mr. A. C, Josephus Jitta, voorzitter van de commissie van advies inzake gewetensbezwaren tegen de krijgs dienst. De minister van Marine heeft aan de Britse admiraliteit schriftelijk dank betuigd voor het in bruikleen aan de Koninklijke Marine afstaan van de Britse onderzeeboten „Tapir" en „Taurus", die bij de Koninklijke Marine gedurende vijf jaren hebben dienst gedaan als Hr. Ms. „Zeehond" en „Dolfijn". De Nederlandse zanger Chris Bcheffer is voor een aantal gastvoorstellingen als eerste lyrische tenor door de opera te Düs- seldorf geëngageerd. Hij blijft echter deel uitmaken van de Nederlandse Opera. HAARLEM EN OMGEVING De heer Jan Lodder zal Donderdag avond 18 Februari in het Hervormd wijk gebouw aan de Zomerkade voor de leden van de Jonge Kerk spreken over het me dische werk in Nieuw Guinea. Ds. Th. J. Mudde, Hervormd predikant te Santpoort, zal Maandagavond in gebouw „Maranatha" aan de Donkerelaan te Bloe mendaal spreken over zijn werk als geestelijk verzorger van de patiënten in het Provin ciaal Ziekenhuis. Een film zal een en ander verduidelijken. In het gebouw van de Arbeidersge meenschap der Woodbrookers te Bentveld zal op 20 en 21 Februari een weekend cursus worden gehouden over het onder werp: „Het bedrijf als gemeenschap". Spre kers zijn dr. A. van Biemen en dr. D. Horringa. Mevrouw M. MarijsVisser uit Den Haag zal spreken op een Maandagavond in het Hervormd wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht te houden bijeenkomst van de af deling Haarlem centrum van de Nederlandse Christen Vrouwenbond. Als onderwerp koos zij het boek „Christus wordt weer gekrui sigd" van Niko Kazantzakis. De kring „de Medewerkers" van de Verenigde Doopsgezinde Gemeente te Haar lem bestaat op 23 Februari tien jaar. Op Woensdag 24 Februari hoopt men dit tweede lustrum op feestelijke wijze te herdenken. Secretaresse van de kring is mej. J. de Vries, Tetterodestraat 16 b, te Haarlem. Verdacht van medeplichtigheid aan de diefstal van een bij de Stadsschouwburg ge parkeerd staande auto op Woensdagavond 3 Februari is ingesloten de 58-jarige chauf feur P. S. Op Donderdag 18 Februari zal in Brinkmann voor het departement Haarlem van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel mr. J. Vink, directeur van de Rijksdienst van het Nationale Plan, spreken over het onderwerp „De industria lisatie van de IJmond". De beroepen predikant voor Wijk- gemeente 2 der Hervormde gemeente Haar lem, dr. G. Huls te Gouda, zal Dinsdag 16 Februari een bezoek aan Haarlem brengen en belangstellenden zullen des avonds om acht uur kennis met hem kunnen maken in het wijkgebouw aan de Leidsestraat. Het Wijkcomïté Spaarndam zal in open bare vergadering bijeen komen op Maandag 15 Februari in de Secretarie te Spaarndam. Tot hoofd van de openbare lagere school nummer 4 te Hoofddorp is benoemd de heer J. Oedekerk, onderwijzer aan de Beatrix- school te Haarlem. Ds. C. W. Thijs te IJmuiden, staat met ds. A. L. Bos te Katwijk aan Zee, op tweetal voor de Gereformeerde kerk van Voorburg. 13 Southampton 17 Teneriffe verw. Joh. v. Oldenbarnevëlt, 1 Mrt. Aden verw. Maasdam, 13 St. Thomas 15 La Guaira verw. Nieuw Amsterdam, 14 v. New York te Port au Prince verwacht. Noordam, vertr. 13 v. Rotterdam n. New York. Oranje, verm. 13 v. Tj. Priok n, Amsterdam 14 Singapore verwacht. Oranjefontoin, verm. 21 v. Durban n. A'dam. Oranjestad, verm. 18 v. A'dam cl. Cristobal. Rijndam, 13 Cobh 14 Southampton n. Le Havre 15 R'dam verwacht Sibajak, 16 Aden 22 Colombo verwacht. Waterman, 19 Las Palmas 24 Rotterdam verw. Westeröam, vertr. 13 v. New York n. R'dam. Willem Ruys, 17 Port Said 25 Colombo verw. Willemstad, verm. 12 v. Puerto Limon n. A'dam 14 Cristobal verwacht. Zuiderkruis, 12 v. New York n- Rotterdam via Southampton. KLEINE VAART Audacia, vertr. 12 v. R'dam n. Sables d'Olonne Actinia, 11 v. Cardiff n. Rouaan. Admiraal Courbet, vertr. 12 v. Kreta n. Pto Msurizio. Admiraal Nelson, 12 v. Swansea n. Cherbourg. Albergen, vertr. 12 v. Rotterdam n. Bayonne. Asunxion, 1 te Buenos Aires. Atlas, 11 te R'dam n. Carthagena. Algarve, 11 v. Swansea n. Amsterdam. Att, 12 v. Hamburg te Wicklowgerw. Beekbergen, vertr. 12 v. Requejada n. Terneuzen Bornrif, 13 Goole verwacht. Bree Helie, vertr. 13 v. Londen n. Rotterdam. Barracuda, 11 te Newross. Betty Anne 12 nog te Lissabon. Bill, 11 v. Hamburg n. Avonmouth. Bab-T, 11 van Barcelona n. Avonmouth. Batavier III, pass. 11 Kp. St. Vincent n. Casa blanca. Betty, 11 v. Liverpool n. St .Malo. Cornelia b I, 12 v. Helsingborg te Norkoping. Draco. 12 v. Rotterdam n. Amsterdam. Diiigent-ia. 11 te anker Sherness n. Dover. Dollard, verm. 12 v. Newross n. Amsterdam. Dcmburgh, 11 z- Ouessant n. Casablanca. Elsenburgh, pass. 12 Kp. Roca n. Duinkerken. Eljo, 11 te Prorpiano. Elsenburgh, pass. 12 Kp, Roca n. Duinkerken, Ferocia, pass. 12 Ouessant n. Le Pallice. Frauka II, 6 te St. Brieux. Gaasterland, 11 v. Kingslynn n. R'dam. Goote, 12 Dakar verwacht. Henrica b, vertr. 12 v. IJmuiden n. Cork. Harold, 11 Aalesund te Frederikstad. Hast I, 13 v. Ellesmereport te Amsterdam verw. Henrica, vertr. 13 v. Tunis n. Le Havre. Ilias, 12 v. Amsterdam n. Rotterdam. Ingeborg, 11 v. Frederikstad n. Hamburg. Java, 11 v. Roscoff n. Portsmouth. Jokurma, 11 v. Barry te Rochefort. Jutland, pass. 12 Holtenau n. Stockholm. Jan Kreumer, 12 v. Karlskrona te D'dam verw. Kpningin Juliana, 11 bij Helsingor n. Norkoping Kemphaan, 12 v. Aarhuis te Ventspils. Koningshaven vertr. 13 v. Rotterdam n. Esbjerg Leuvehaven, 11 v. Kopenhagen te Malrnö. Leendert b, 14 v. Stanlow te Sete verw. Lies, 11 v Marans n. Londen. Merwehaven, vertr. 12 v. R'dam n. Duinkerken. Maasym n, 11 v. Bordeaux n. Rotterdam. Marcella, 12 v. Amsterdam n. Rotterdam, Markab, vertr. 12 v. Ventspils n. Esbjerg. Maine, 9 v. Liverpool te Manchester. Merak. 11 360 m. Z. Kp Verdische eil. Mizar, 29 to Buenos Aires. Monica, 12 v. Goole n. Billingham. Muphrid, 11 v. Terneuzen te Sluiskil. Midsland, 11 v. Roterdam te Leith. Niewehaven, vertr. 12 v. Kopenhagen n. R'dam Nero, 11 v. Aarhus n. Amsterdam. Neeltje b, vertr. 12 v. Cardiff n. Swansea. Noorderhaven. 11 to Holtenau n. Halmstad. Noorderlicht, 12 v .Par te Rouaan verwacht. Omlandia, 11 v. Marseille n. Caen. Peter 11 v. Bremen te Waterford. Prior, 11 v. Londen te Immingham. Ponza, 11 v. Londen n. Goole. Rijnhaven, 11 te Rouaan. Spes, 14 v. Bordeaux to Rotterdam verw. Sambre, 11 v. Rouaan n. Londen. Spurt, 12 op Waterweg ten anker n. Antw. Strijpe, 11 v. Rouaan n. Avonmouth. Sllvaplana, 12 v. Norresundhy n. Gothenburg. Swift. 11 v. Rouaan n. Rotterdam. Urmajo, 11 v Port Realh te Dean. Taormina, 11 v. Dublin te Shoreham. Trito, 11 v. Drogheda n. Belfast. Timor, vertr. 13 v. Maassluis n. Boston. Ton 11 v. Antw. te Kopenihagert. Trompenburg'h, 11 v. Londen n. Rotterdam. Van Brakel, 11 v. Goole r. Rouaan. Vindicat Atque Polit, vertr. 13 v. Teignmouth naar Genua Walcheren, 11 v. Duinkerken n. Belfast. Westersingel, 12 v. Nantes n. Sharpness. Wiebold Bohmer, 11 monding Gironde ten anker naar Dakar. Zwerver, 11 v. Ipswich, n. Londen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11