Weerstande n tegen de Europese integratie m Agenda voor Haarlem Techn. Bur. VINKESTEIJN „RITSA" r- H H R KSufflBBSl Nota van werkgeversverbonden aan de T weede Kamer Eerste Cinemascope-film beleeft Nederlandse première Verhoging van pensioenen en kindertoelagen jJlÉLai Minister Beijen sprak over: STOFZUIGERS Economische mededinging „De Mantel" geen teleurstelling W etsontwerpen ingediend Waddeneilanden weer door lucht bereikbaar ZATERDAG 13 FEBRUARI 1954 3 DE GROOTSTE SORTERING VINDT 0 BIJ Feestavond van Henriëtte Roland Holst-stichting meubelen Subsidiëring van schilderwerk was een succes Heringa Wuthrich Het ijs in de Lek is gebroken De oorlogsschade van „Havenwerken" „De Europa-gedachte is een positieve gedachte. Er is saamhorigheid, ook al is er een zwak saamhorigheidsbewustzijn of saamhorigheidsgevoel. Dat de jeugd gereageerd heeft met de Europa-gedaohtc, dat de politici vormen zoeken om de saamhorigheid door gemeenschappelijk streven te verinnigen, is een van de beste bewijzen dat Europa niet stervende is. Daarmede is tevens het antwoord gegeven, waarom de Europese samenwerking een engere moet zijn dan de op zichzelf nuttige en nodige internationale samenwerking in bredere kring. Slechts indien aan die samenwerking de gedachte ten grondslag ligt van een gezamenlijke verantwoordelijkheid voor het gemeenschappelijk welzijn, kan zij de saamhorigheid in Europa versterken". Dit zei gisteren de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, in een rede voor leden van de Commerciële Club te Groningen. De minister betoogde, dat het lot van de mensheid in deze tijd geheel bepaald wordt door de tegenstellingen tussen twee ge- dachtenwerelden.Ook binnen de gedachten- wereld van het Westen bestaan grote ver schillen in wat men in het Engels met een niet goed vertaalbaar woord „the under lying philosophy" van onze daden noemt. Het gevaar, dat Europa bedreigt van de zijde van die andere gedachtenwereld is de meeste Europeanen duidelijk. Maar niet slechts de integratie zelf, ook de aan die integratie ten grondslag liggende gedach- tengang verkeert nog in een stadium van groei en ontwikkeling. De zin der integratie De zin der Eui-opese integratie, zo zei minister Beyen, is hierin besloten, dat zij de Europese onafhankelijkheid, de Europese beschaving, de Europese sociale structuur moet helpen bescher men tegen aggressie of infiltratie van de zijde van hen, die die onafhanke lijkheid willen aantasten en de Euro pese beschaving en sociale structuur willen vervangen door een maatschap pelijk bestel, opgebouwd op een geheel andere levensbeschouwing. Maar ook anderen hebben principiële be zwaren tegen het aspect der regionale groepsvorming van staten. De leidende ge dachte daarbij is, dat iedere statengroe- pering de verbrokkeling van de wereld dreigt te continueren en daarmede de tegenstelling lussen de volken. Deze ge dachte heeft tot voor kort met name in de Verenigde Staten een zeer grote rol gespeeld. Zij stond tijdens de laatste oor log iedere voorbereiding van een Europese samenwerking in de weg, omdat Ameri kaanse bezwaren zich paarden aan Russisch verzet. Naast de principiële bezwaren tegen elke regionale groepsvorming van staten staan de bezwaren van hen, die het Europees verband te klein achten of een continentaal Europees verband bedenkelijk achten, om dat het Groot-Brittannië en het Britse ge menebest niet insluit.Nauw samenhangende met deze bezwaren is de weerstand tegen het supra-nationale karakter der integra tie en de weerzin tegen het opgeven van de nationale zelfbeschikking op econo misch, monetair en sociaal terrein. Ter weerlegging van deze bezwaren voerde de minister aan dat de in nigheid der internationale samenwerking bepaald wordt door de graad van saam horigheid der volken. Weerstanden tegen souvereiniteitsoverdracht Het krachtigst zijn de weerstanden, ge grond op bezwaren tegen souvereiniteits overdracht.. Souvereiniteitsoverdracht ge- ADVERTENTIE Ook in termijnen zonder vooruitbet Gr. Houtstr. 132. Haarlem Tel. 16693 Ook voor reparatie en onderdelen ZATERDAG 13 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Anastasia", Toneel groep „Theater", 8 uur. Lido: „Slaven der hartstocht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De fidele boer", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Taxi 85 rijdt voor". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Grensincident", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De gevolgen van een misstap". 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gaslicht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Be schermt het ongeboren leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 14 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Don Camillo en de kleine wereld". Toneelgroep „Theater", 8 uur. Zuiderkapel: Spreker J. Kits, 10 en 5 uur; jeugdsamenkomst, 8 uur. Cultura: Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", wijdings morgen. 10.30 uui". Immanuëlkerk: Open deur dienst. 7 uur. Schagchelstraat 26: Leger der Heils, samenkomst, 8 uur. Lido: „La Traviata", 14 jaar. 11 uur. „Slaven der harts tocht". 18 jaar, 2. 4.15, 7 c.i 9.15 uur. Miner va: „De fidele boer", alle leeft.. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Taxi 85 rijdt voor", 18 jaar, 2. 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Abbott en Costello in Hollywood", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Grens-incident", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De gevolgen van een mis stap". 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: dr. Portielje spreekt bij dierenfilms van de heer Verkruijsen. alle leeft.. 11 uur. „Gaslicht", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Beschermt het ongeboren leven", 18 jaar, 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. MAANDAG 15 FEBRUARI Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst. 8 uur. Gebouw Zang en Y'rienn- schap: bijéénkomst van „De grotere wereld", 8 uur. Siadsschouwburg: „La Bohème", Ita liaanse Opera, 8 uur. Lido: „Slaven der hartstocht", 18 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Het leven van Beethoven", 14 jaar. 8.15 uur. Frans Hals: „Taxi 85 rijdt voor", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Grens-incident", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De gevolgen van een misstap", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gaslicht", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Be schermt hel ongeboren leven", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zolang jij bij mij bent", 14 .iaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Brinkmann: Vertoning van kleurendia's uit Zwitserland, Oostenrijk, Rivièra en Ne derland, 8 uur. schiedt, indien de verantwoordelijkheid voor een overheidstaak, zij het slechts ge deeltelijk, aan een gemeenschap van staten wordt overgedragen en een overdracht van beleidsbevoegdheden tot stand komt. Een betrekkelijk groot aantal Europese lan den is niet of nog niet tot souvereiniteits overdracht aan een supra-nationale ge meenschap bereid. Groot Brittannië maakt deel uit van een statengemeenschap, die grotendeels buiten-Europees is. Voorts is het voor Groot-Brittannië niet mogelijk zo wel tot het Gemenebest als zonder de andere landen van het Gemenebest tot een continentaal-Europese gemeenschap te be horen, die een supra-nationaal karakter heeft. Behalve voor Zwitserland staat het voor de meeste andere continentaal-Europese landen wel vast, dat zij niet alleen kunnen blijven staan, zeker niet op militair, maar evenmin op economisch terrein. De positie van Frankrijk is in de ont wikkeling van de Europese integratie van uitzonderlijk belang, omdat de houding van Frankrijk op dit ogenblik min of meer de sleutel is tot de ontwikkeling in de naaste toekomst. In geen der andere vijf landen heeft het vraagstuk echter zovele facetten als in Frankrijk. In geen twee dier landen echter is de probleemstelling geheel dezelfde. Zowel politiek als geeste lijk is de positie in Duitsland anders dan in Italië en ook in de drie Benelux-landen zijn er verschillen. In alle landen leeft de Europa-gedachte, vooral bij de jeugd, maar in ieder geval zijn er andere boventonen. In ieder der landen is het principieel verzet tegen souvereiniteitsoverdracht vermengd met politieke en economische bezwaren, maar in geen twee landen zijn die bezwaren dezelfde. Temidden der Europese landen heeft Nederland wellicht het meest realistische begrip getoond zowel voor de noodzake lijkheid als voor het karakter der Euroücse integratie. Nederlands belang is niet groter dan dat der andere landen, nok economisch niet.. De integratie vergt ook van Neder landers belangrijke offers, zowel op geeste lijk als op stoffelijk gebied. Het is geen overdreven zelfgenoegzaamheid te zeggen, aldus de minister, dat het Nederlandse volk ook hier weer toont, dat het bereid is de consequenties- te aanvaarden van een politiek, waarvan het de juistheid erkend heeft. Gezamenlijke verantwoordelijkheid De gezamenlijke verantwoordelijk heid voor een gemeenschappelijke taak is het essentiële element der supra nationale samenwerking. Vandaar het standpunt der Nederlandse regering met. betrekking tot het scheppen van een politieke gemeenschap: deze heeft alleen zin indien aan die gemeenschan een werkelijke verantwoordelijkheid met daarmede overeenstemmende be voegdheden wordt gegeven en wel voor het bereiken van een gemeen schappelijk doel dat zeker niet het enige of uitsluitende doel behoeft te zijn te weten de economische integratie. Minister Beyen verklaarde dat slechts langs deze weg de tegenstellingen, die Europa verscheurd hebben, zodanig kunnen wor den overwonnen, dat Europa zijn politieke, geestelijke en economische zelfstandigheid kan bewaren. 'Maar het kan alleen als die weg in vrijheid wordt bewandeld. Het kan alleen, als de gedachte aan hegemonie uit Europa wordt gebannen. Daarin kun nen de kleine landen en speciaal de Bene lux-landen een grote rol spelen. Dat zij die rol alleen kunnen vervullen als zij hun eigen aard niet verzaken, is wel duidelijk. Tenslotte zei de minister dat het beter zou zijn indien gezamenlijke verantwoor delijkheid door een grotere groep van Europese landen zou worden aanvaard. Haar de bereidwilligheid daartoe bestaat nog slechts bij de zes landen van „Klein Europa". Zodanige innige samenwerking brengt 't gevaar mede van separatistische tendenzen tegenover de anderen. Maar net, gevaar dat Europa zonder die samenwer king bedreigt, is oneindig groter. Tegen de separatistische tendenzen kan gewaakt worden door de samenwerking te doen plaats vinden in breder Europees en in Atlantisch verband. Ook daar hebben de kleine landen een taak. De weg naar de Europese eenwording is lang en moeizaam, zo besloot mr. Beyen. Zij ontmoet hindernissen die zeker niet uit sluitend bestaan in de zucht, gevestigde materiële belangen te verdedigen. Zij kan alleen tot stand komen als de Europese gedachte gemeengoed wordt. Het zaad dier gedachte moet verspreid worden door gees telijk contact der Europese landen. Maar het kan alleen wortel schieten als de akker door de ploeg .van de gezamenlijke arbeid wordt opengelegd. De Henriëtte Roland Holst-stichting heeft zich onder meer ten doel gesteld de uit zending van de daarvoor in aanmerking komende jeugd van alle gezindten naar vacantie-oorden mogelijk te maken. Ten- e;nde gelden voor dit doel bijeen te bren gen worden verscheidene acties gevoerd. Eén daarvan is een grote feestavond op Donderdag 11 Maart in de toneelzaal van Krasnapolsky in Amsterdam, in samen werking met de amusementsvereniging „Oase" georganiseerd. Bij deze gelegenheid wordt de revue „Holderdebolder, van ernst naar kolder" door het gezelschap van Ge rard Walden en Berry Kievits opgevoerd. De nationale raad van bestuur van de stichting, die het levensdoel van de dichte res Henriëtte Roland Holst-Van der Schalk bestaat thans uit de heren: mr. B. Grooten- boer, Th. J. van der Garden, jhr. C. J. G. Six. F. van der Heide, ds. G. C. de Ridder, dr. R. Zijlstra, S. Rodrigues Pereira, H. van Kuilenburg en A. D. Huijsman. ADVERTENTIE met schriftelijke garantie De nieuwste ont werpen vindt U op onze 120 modelkamers H I in elk genre in elke prijsklasse een grote keuze WONINGINRICHTING 120 MODELKAMERS J3EVERWUK Enkele jaren geleden hebben de werk gevers- en werknemersorganisaties in het schildersbedrijf de commissie „Mebesal" ingesteld ter bevordering van meer en beter schilderwerk. De bemoeiingen van de commissie hebben onder meer geleid tot het tot standkomen van een belangrijke subsidie ter bestrijding van de winter werkloosheid onder de schildersgezellen. Bij het publiek werd onder het motto ,,'s zomers buiten, 's winters binnen", een actie gevoerd, waaraan een subsidierege ling .was verbonden. Deze regeling, die in dit seizoen voor de derde keer is toegepast, heeft goede resul taten opgeleverd. In het seizoen 1953/'54 werd voor 6.387.639 vierkante meter schil derwerk subsidie aangevraagd, wat een bedrag van 16Vè millioen gulden betekent. Daar het subsidiebedrag 20 percent van de totale kosten van het werk bedraagt, gaat het dus totaal om 85 millioen gulden aan schilderwerk. De 4.586.647 vierkante meter binnen werk leverden het grootste aandeel in het totaal aantal vierkante meters. De 1.790.991 vierkante meter buitenwerk brengen de komende zomermaanden nog een belang rijke hoeveelheid werk mee, omdat slechts het afbranden en in de grondverf zetten in aanmerking komen voor subsidie, zodat de overige bewerkingen in het merendeel der gevallen naar het voorjaar en de zomer worden verschoven. De hoeveelheid werk die daarmee nog gemoeid is kan men op vijf millioen gulden stellen. Het Verbond van Nederlandsche Werk gevers, het Katholiek Verbond van Werk geversvakverenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Nederland hebben over het wetsontwerp omtrent de economische mededinging een nota aan de Tweede Kamer gezonden. In deze nota wordt gezegd, dat dë ver bonden met voldoening hebben'vastgesteld, dat ook door de regering het standpunt wordt gehuldigd, dat afspraken tussen ondernemers, welke de mededinging re gelen, stellig niet onder alle omstandig heden als uit den boze zijn te beschouwen. Ook hebben de verbonden het met in stemming begroet dat het wetsontwerp het beginsel huldigt van een zo groot mogelijke vrijheid van handelen voor de ondernemer cn de vrijheid van de ondernemer erkent om bij het voeren van zijn productie- en marktpolitiek met andere ondernemers samen te werken, mits hierdoor geen te veel aan binding ontstaat. De verbonden erkennen, dat in de tegen woordige maatschappij aan de overheid de bevoegdheid niet kan worden ontzegd om te kunnen ingrijpen in die gevallen, waar in hetzij een teveel aan gebondenheid het- zij een te grote vrijheid voor de algemene I welvaart schadelijk zou zijn, ofwel een te grote economische machtsconcentratie va rij haar positie ten nadele van die algemene j v/elvaart misbruik zou maken. Alleen voor Nederlandse markten De verbonden zijn echter de mening toe- gecAari. dat de werkingssfeer van de wet behoort beperkt te blijven tot die overeen komsten, vvc'ke op een Nederlandse markt betrekking hebben. Door ten aanzien van mededingingsregelen en machtsposities zelfs die van Nederlandse ingezetenen voorschriften te stellen met betrekking tot een. andere dan een Nederlandse markt, wordt inbreuk gemaakt op de souvereini- teit van andere staten. De verbonden zijn voorts van oordeel, dat overeenkomsten, die niet rechtstreeks ric onderlinge concurrentie tussen de con tracterende partijen regelen, niet onder het begrip mededingingsregeling behor-en te vallen. Zij achten het dringend noodzake lijk. dat de vraag of een economische machtspositie in de zin der wet aanwezig is, aan het uitsluitend oordeel van de mi nister wordt onttrokken en in laatste in stantie aan de rechtelijke macht ter beoor deling zal staan. Boekencontrólo alleen op gedegen gronden Vo'gens het ontwerp kunnen de minis ters, indien zij vermoeden dat een mede dingingsregeling in strijd is met het alge meen belang of op een met dat belang strijdige wijze wordt toegepast, dan wel ADVERTENTIE HAARLEM - TEL. 25382 CENTRALE VERWARMING AUTOMATISCHE OLIESTOOK dat een economische machtspositie bestaat, die met het algemeen belang strijdige ge volgen heeft, van de naar hun oordeel daarbij betrokkenen de inzage van boeken en bescheiden verlangen. Naar de ervaring leer. kan het in de praktijk zeer gemakkelijk voorkomen, dat op grond van losse beweringen getracht wordt bij de regering de indruk te vestigen, dat bepaalde ondernemers of groepen van ondernemers een beleid voeren of een machtspositie innemen, welke met het al gemeen belang in strijd is. Een vermoeden, dat niet op bepaalde feitelijke gegevens is gebaseerd, zal echter naar de mening van de verbonden nimmer grond mogen op leveren voor de toepassing van een zo in grijpende maatregel. De verbonden zijn daarom van oordeel, dat een beperking van de bevoegdheid der overheid op dit punt noodzakelijk is. De eerste film in Cinemascope heeft haar première voor Nederland beleefd: het Flora- theater te Amsterdam/, het Ihalto-theater in de hoofdstad en het Asta-theater in Den Haag zijn de eerste bioscopen in den lande waar men het nieuwe systeem kan aan schouwen. En om waar met dp deur in huis te vallen: het is mij bijzonder meegevallen. De verfilming in Cinemascope van Lloyd C. Douglas, bekende roman ..De mantel" is heel wat meer geslaagd clan ik na de demonstratie met het Cinemascope-systeem, enige maanden geleder., meende te moeten verwachten. Wanneer men in aanmerking neemt, dat dit de eerste film is die volgens het nieuwe procédé werd gemaakt, dan is er alle reden de verwachtingen op het vervolg te spitsen. Cinemascope kan inderdaad een nieuwe phase in de ontwikkeling van de filmkunst inluiden. Om de lezer nog even vertrouwd te make\i met wat de term Cinemascope behelst: men ziet hier het beeld geprojecteerd op een enigszins gebogen scherm met een breedte van twaalf meter, dat zeer sterk de illusie wekt dat ge aan de handeling op het doek deelneemt. Er is thans evenveel op het witte doek te zien als onze ogen waarnemen in onze dagelijkse wavdei. Daartoe wordt bij de opnamen een lens gebruikt die het beeld comprimeert, terwijl bij de projectie een andere lens deze fout corrigeert. Tegelijk is de geluidsweergave stereophonisch. dat wil zeggen: men hoort van welke kant het geluid komt en er zit diepte in. De diepte in het beeld is nog schijn, maar door de ruimtelijke werking heeft men veel meer gevoel er bij te zijn. De film benadert hierin dus het toneel. Nu zal zich wel eens een andere gele genheid voordoen om aan de verhouding Cinemascope en toneel een beschouwing te wijden. Zolang we het nog met één film van dit systeem moeten stellen is zo'n be schouwing wel wat voorbarig. De lezer zal trouwens liever willen weten hoe het oordeel luidt over „De mantel". Ik zei al, dat de film me is meegevallen. Het is ge bleken dat het systeem met de ruimtelijke weergave zich uitstekend leent voor scè nes met een grote figuratie. En in tegen stelling tot wat ik had gevreesd gaat dat niet ten koste van de concentratie. De hoofdfiguren blijven ons boeien. Onze aandacht wordt niet zo afgeleid dat ze blijft haken aan détails of bijzaken. Het is daarentegen zelfs mogelijk grote spek takels op touw te zetten, die imponeren. Regisseur Henry Koster heeft daar in „De mantel" gretig gebruik van gemaakt. Dat hij ons niet overal in zijn ban slaat ligt voor een belangrijk deel aan de min dere kwaliteiten van de roman die hij ver filmde, want Douglas' boek mag dan al zeer bekend zijn, ze lijkt soms aardig op een draak omdat ze de gevoelens en te genstellingen sterk aanzet. De aard van dit onderwerp vereist een nogal voorzich tige terminologie, omdat men gauw de kans loopt iemand te kwetsen. Het is in feite een religieus onderwerp: de over gang van een Romeins tribuun tot het Christendom. Nochthans kan men ook in religieuze zaken overdrijven. Ik moet ech ter tot Koster's lof zeggen, dat hij zich van de uitersten verre heeft weten te houden. Zijn film is heel wat genietbaar der dan Salome, waar het gehuichel dik boven op lag. „De mantel" wekt nergens De ministers van Binnenlandse Zaken, van Oorlog en Marine en van Sociale Za ken hebben bij de Tweede Kamer wets ontwerpen ingediend tot verhoging van de pensioenen ten laste van het rijk, van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en van het Spoorweg-pensioenfonds. Voorgesteld wordt deze pensioenen met 5 percent te verhogen van 1 Januari 1954 af wegens de huurverhoging en de opheffing der con sumptiebeperking, welke op die datum zijn ingegaan. Ten aanzien van de pensioenen, welke zijn of worden toegekend met ingang van een datum vóór 1 Januari 1954 en welke op grond van de wet van 14 Januari 1954 zijn of worden verhoogd, wordt een andere regeling voorgesteld dan die, welke in het algemeen voor de vóór 1 Januari 1954 reeds verleende pensioenen is aangegeven. Terwijl de toeslag-1954 voor de reeds ver leende pensioenen wordt berekend over het totaal van pensioenen, toeslag, extra bijslag en bijzondere toeslag, wordt de basis voor de toeslagberekening van de verhoog de pensioenen gevormd door de pensioen grondslag, som der pensioengrondslagen of middelsom der pensioengrondslagen. Dit verschil houdt verband met de omstandig heid, dat de verhoging van die pensioenen op grond van de wet van 14 Januari 1954 plaats vindt met toepassing van een degres sief berekeningspercentage. Echter is bepaald, dat de betrokkenen er geen nadeel van zullen ondervinden. De kosten van voorstel worden geraamd op ƒ15 millioen. Kindertoelagen voor gepensionnccrden Voorts is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de kindertoelagewet voor ge- pensionneerden. In aansluiting op het voorstel der re gering om de kinderbijslag krachtens de Kinderbijslagwet voor invaliditeits-, ouder- doms- en wezenrentetrekkers te wijzigen in 12.50 per maand voor het eerste kind, 14.05 per maand voor het tweede en derde kind, 19.50 per maand voor het vierde en vijfde kind en 22.10 per maand voor de volgende kinderen, wordt voorgesteld de kindertoelagewet voor gepensionneer- den zodanig te wijzigen, dat de kindertoe lage voor het eerst kind gehandhaafd wordt op 152 per jaar, die voor het tweede en derde kind gebracht wordt op 168 per jaar, die voor het vierde en vijfde kind op 232 per jaar en die voor de volgende kinderen op 264 per jaar. De verschillen tussen de bedragen van deze kindertoelage en kinderbijslag voor de invaliditeits-, ouderdoms- en wezen rentetrekkers zijn een gevolg van de afron ding op een veelvoud van 4, zulks met het oog op de kwartaalbetaling van de pensioenen. Voorts wordt voorgesteld de leeftijds grens voor het recht op kindertoelage voor studerende kinderen te verhogen tot 27 jaar. De kosten van het voorstel worden ge raamd op rond 150.000 per jaar. Ook Kamerleden 5 pet. meer De regering is van oordeel, dat er ook aanleiding bestaat de pensioenen uit hoofde van het lidmaatschap van de Tweede Ka mer te verhogen met 5 pet. De kosten van dit voorstel worden geraamd op 15.000 per jaar. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Een autobus van H. W. Smit'Garagebedrijf te Harderwijk werd Vrijdag op een overweg op de baan Harderwijk-Hulshorst gegrepen door de sneltrein uit Zwolle. De ravage was enorm. de indruk van geveinsdheid. Ze maakt al leen het innerlijk niet waarneembaar, ze vervangt het door uiterlijke actie. En dat kan weliswaar niet vervelend zijn, maar het gaat ook niet erg hoog noch diep. Men houdt er snel vervluchtigende indrukken van over. Ondertussen leent actie zich voor het Cinemascopesystcem heel goed. Al blijft het natuurlijk de vraag wat men met het innerlijk aan moet als een zuiver filmisch uitdrukkingsmiddel daarvan, de close-up, in dit systeem niet kan worden gebruikt. De breedte zou zo'n vertekening geven dat een close-up bij Cinemascope een soort lachspiegel zou worden. Dat is een aangelegenheid waarop men zich nog wel eens zal bezinnen. Daarom ben k be nieuwd naar het vervolg van de eschie- denis. Ik schreef eerder dat de show«-film en het journaal zich voor Cinemascope heel goed lenen. Men krijgt het gevoel er zelf bij tegenwoordig te zijn of in fantas tische perspectieven te worden opgeno men. Maar heeft de speelfilm in Cinema scope dezelfde uitwerking? „De mantel" met zijn weinige innerlijke aanrakings punten niet. Ook al dient erkend dat ze voor een normale speelfilm zeker niet on der doet en gezien de mogelijkheden, die er voor filmkunst in haar onderwerp la gen, zelfs nog een goed figuur slaat. Ik raad u aan om eens een kijkje te gaan ne men. Na het overweldigend begin der ken nismaking zult ge spoedig met de prenor- ties vertrouwd zijn. En uw eigen conclu sies uit uw bevindingen willen trekken. P. W. FRANSE Het isolement van Ameland is Vrijdag middag verbroken. Met tien vliegtuigen werd post van vier dagen, totaal 1.700 kg, aangevoerd en 141 kg post werd naar het vasteland mee teruggenomen. Zes passa giers werden naar het eiland gebracht. Er werden geen passagiers naar Leeuwarden vervoerd. Het plan om een boot van Oostmahorn in Friesland naar het Oerderstrand, Ooste lijk van Ameland, te laten varen voor pas sagiers en goederen kan niet doorgaan om dat er rondom het eiland een brede strook ijs zit. Langzamerhand begint er aan en kele dingen gebrek te komen. Zo zijn er o.a. geen verse groenten en fruit meer. Voor veevoer zijn de boeren op rantsoen gesteld, en na een paar dagen zal ook dit niet meer te verkrijgen zijn. Ook bakkersmeel is nog maar voor enkele dagen aanwezig. Nadat Terschelling Donderdag geen en kele verbinding met de vaste wal had ge had, is Vrijdag tweemaal een vliegtuig uit Leeuwarden van en naar het eiland gevlo gen voor het vervoeren van twee patiën ten, die reeds enige dagen op vervoérsee- legenheid hadden moeten wachten. Met dit vliegtuig ging tevens de post mee. Ter schelling had sinds vier dagen geen post ontvangen. Des morgens kwart over elf is het be- tonningsvaartuig „Delfzijl" van Terschel ling naar Harlingen vertrokken, waar het na een vrij vlotte reis is aangekomen. Het schip had weinig ijs ontmoet. Drie loodsen maakten de reis mee. In de haven van Harlingen lagen enige kustvaarders, die hun reis naar buiten wilden beginnen. Ook de luchtverbinding met Vlieland werd hersteld. Er zijn drie vliegtuigen op het eiland gearriveerd en weer naar Leeuwarden vertrokken. Na vijf dagen harde arbeid is het Vrij dag aan de zes ijsbrekers gelukt het laatste gedeelte van de Lek, namelijk van Lex- mond tot Vreeswijk, van het ijsdek te be vrijden. Meters hoge stukken ijs werden losge maakt en thans is de vaarweg van Rotter dam tot het Merwedekanaal weer vrij. Twee sleepboten varen vandaag nóg eens van Schoonhoven tot Vreeswijk, om de ijs- schotsen stuk te stoten, de andere vier zijn naar Rotterdam teruggekeerd. Hoewel de Lek door ijsbrekers is open gebroken, komt op deze rivier nog zóveel drijfsijs voor, dat de scheepvaart nog niet onbelemmerd doorgang kan vinden. Directie noemt regeling zeer onbevredigend In de Amsterdam gehouden jaarvergade ring van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Havenwerken N.V. heeft de directie medegedeeld, dat de door N.V. geleden oorlogsschade op zeer onbe vredigende wijze is geregeld. Destijds is de vloot van de maatschappij tot zinken ge bracht, zodat zij na de oorlog vrijwel zon der materieel is begonnen. Voorts deelde de directie mede, dat bet kapitaal eigenlijk te klein is. Sinds 1923, toen het op f 4 millioen is vastgesteld, is het niet meer verhoogd. De financiële eisen, die gesteld worden aan een aannemings maatschappij, zijn eigenlijk onevenredig hoog. Men treft er verhoudingen aan, die in de scheepbouw en de grote industrie niet bestaan. Een aanzienlijke verbetering van de liquidatie kon de directie dan ook niet in uitzicht stellen. Omtrent de slotal- rekening van de in Egypte verrichte werk zaamheden kon de directie niets naders meedelen. Bij de Egyptische regering be staat de ernstige wens de zaak zo spoedig mogelijk te regelen. Er wordt getracht een regeling te treffen die bevredigend is. De directie vertrouwt, dat binnen afzienbare tijd een oplossing zal worden gevonden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5